REGIO Tien extra schoollokalen in oude dorp Tieens wist ik het: ik wilde leraar worden' Politiek vindt uitbreiding Duinrell 'te groot, te hoog, te veel' a»nen en Dsheid 'LeShan R5 Directeuren denken voorzichtig na over nieuwbouw in de Vogelwijk Nieuwe scheidingswand in sporthal Woubrugge Boerderij afgebrand Bentwoud? Bentwad? Ben 't zat! HANS VERKERK KEUKENS 11 Geei Briti: Ml-Aj irningi Kikk( lOdsl Leidt eidscl •dief in itensnood iAN den rijn - Een 17- gen uit Alphen aan Brrenenis in gewetensnood ge- 19 Ge^ver een gewelddadige die hij in november a mmv f,eeft gepleegd. Hij ardiens ich gisteravond vrij- Jde politie. Hij bekende in 17 Zpber een jongen in zijn its te hebben beroofd nobiele telefoon en De politie heeft hem iden en opgesloten, binnenkort voorge- 18.3( je officier van justitie. nskerk maakt i boeren kaas ik, 19 pe jjggjg boeren opgav^as van het afgelopen tmaakt door de familie grk-Lamboo uit Oud jndernemers kregen ijdens de jaarlijkse ing de meeste punten ïlegen en de jonge lien. H. Hoogeveen uit jude was de winnaar gorie jonge kaas. In de i belegen kaas, namen jrk-Lamboo en maat- Schie uit Warmond ;lde eerste plaats in. guring deden alle vijf- jen Leidse kaasmakers /ierden ook het 75-jari- van de Vereniging jn Leidse kaasmakers. iezingsmarkt iderdorp ïng mW - In winkelcentrum iof wordt zaterdag 18 ja- ai verkiezingsmarkt ge- Van 9.30 tot 16.30 uur naar: ilitieke partijen op het bij drogisterij Schouten gerenifady om kiezers te infor- 9 hr AJ ikker. 1.30 (J 1st „Deze week de tra- i de boosheid, volgende Itten we onze schouders ,e jonder", zegt Tineke van ave en, coördinator van de !9 Wcfctichting in OegstgeesL 11 Igmiddag verloor de or- e door een brand haar len aan de Rhijngees- ig. Vanuit dit centrum .hosociale begeleiding aan mensen met een eigende of chroni- Inmiddels is duide- irden dat de stichting maar minimaal zes dakloos blijft. „De he- itussen de begane grond feerste etage moet eruit, net karkas blijft staan." fsch is de stichting ge- ereikbaar. „Via die weg ve overigens veel steun- gen binnen." nmeren is naarstig op ar vervangende ruimte, n hebben mensen de woonhuizen en andere je mens aangeboden. Ook jeente Oegstgeest heeft rstel gedaan. De LeShan iUW.|g wil zo snel mogelijk ;t l i erapeutische werkzaam- iaste 'ppakken. Daarnaast wil geh pmeren aan de slag met c. kil^ikkeling van een cam- vroJdie de organisatie meer Me le'd moet gaan geven. !W mmeren: „Het tijdelijk Jr ge )men dat wij zoeken, 83 j oor die twee zaken ge- S Ze imte bieden." vrijdag lo januari 2003 door Janneke Dijke leiderdorp - De basisscholen in het oude dorp in Leiderdorp krijgen er in 2005 samen tien lokalen bij. Dit is de opvallendste uitkomst van het Integraal Huisvestingsplan, een plan dat onderwijswethouder Roest met de schooldirecties heeft gemaakt om op lossingen te vinden voor het lokalentekort. Ook denken de directeuren al na over nieuwbouw voor vier scholen in de Vogelwijk. Die zijn in 2007 volle dig afgeschreven. Directeur H. van Dijk van de vier openbare basis scholen in Leiderdorp, en J. Langelaar, directeur financiën en huisvesting van de protestants-chris telijke scholen, vinden het huisvestingsplan uniek. „Voor het eerst in 25 jaar hebben wij gehoor ge kregen bij de gemeente. Daar hebben wij alle waardering voor", zegt Langelaar. Van Dijk: „Wij roepen al jaren tegen de gemeente dat er meer lo kalen nodig zijn, vooral in het oude dorp. Maar de vorige wethouder (WD'er Kolman, red.) was hier van niet zo gecharmeerd. Het nieuwe college heeft geen zin om ieder jaar weer met tijdelijke lo kalen te rommelen." De directeuren hebben hun wensen en prognoses aan de wethouder voorge legd. Dat werkt volgens hen beter, omdat de ge meentelijke prognoses vaak niet klopten. Dit heeft tot gevolg dat de directeuren beter durven samen te werken. „Voorheen ging elke directeur voor zichzelf claimen. Hij wilde een spijkerhard bewijs dat hij lokalen zou krijgen", aldus Van Dijk. Het resultaat van het overleg tussen de directeu ren en wethouder Roest is, dat de protestants- christelijke Willem de Zwijgerschool in het oude dorp er in 2005 zes permanente lokalen bij krijgt. De school heeft nu zeven lokalen op een opper vlakte waar er eigenlijk maar zes mogen zijn en gebruikt er nog eens drie in de oude school, die eigenlijk al is afgekeurd. „Als je dat gebouw ziet, springen de tranen je in de ogen", aldus Lange laar. De openbare Koningin Julianaschool krijgt er in 2005 vier lokalen bij. Dan kan eindelijk het han- denarbeidlokaal weer gebruikt worden waarvoor het ooit werd gebouwd. „Voor het seizoen 2007/2008 hebben wij recht op tien lokalen, en te gen die tijd zijn er nieuwe woningen in het oude dorp gebouwd vanwege de plannen rond de snel weg", zegt Van Dijk. „Met dit plan zit straks in één klap het hele oude dorp lekker in zijn jasje." De volgende grote stap wordt gezet in de Vogel wijk. Daar staan de Prins Willem-Alexanderschool (openbaar), De Driemaster (protestants-christe lijk), De Leeuwerik (rooms-katholiek) en de Go- marusschool (reformatorisch). Die zijn rond 1970 gebouwd en zijn over een paar jaar aan vervan ging of grootschalige renovatie toe. Langelaar: „Ze zijn een beetje aan het eind van hun latijn." De Gomarusschool wil graag in het eigen pand blij ven, maar de andere drie denken voorzichtig aan nieuwbouw. Misschien komen er wel drie scholen onder één dak. „Het ligt nog helemaal open", be nadrukt Langelaar. „Ik vind het alleen maar wen selijk, hoewel je van verschillende pluimage bent, om een gebouw van gemeenschapsgeld goed te benutten." Roest hoopt dat hij in februari of maart toestem ming krijgt van de gemeenteraad om het plan uit te voeren. Met de uitvoering zijn miljoenen euro's gemoeid, maar daarvoor zijn de scholen dan weer tot in lengte van jaren onder de pannen. „Je kunt dit over 40 tot 60 jaar afschrijven', aldus Roest. woubrugge - Jacobswoude wil ervoor zorgen dat de aanbouw bij de sporthal Oudendijk in Woubrugge eindelijk eens goed gebruikt kan worden. Door de slechte geluidsisolatie van de door schuifwanden kunnen de ruimten niet goed afzonderlijk worden gebruikt en verhuurd. Zowel de grote wand, die de zaal in tweeën deelt, als de kleine schuifwand tussen de zaal en het horecagedeelte Time Out voldoen niet aan de verwachtin gen. Daarom kiest de gemeente nu voor beter geïsoleerde schuifwanden. „Het geeft geen directe overlast, al hoop ik niet dat de fanfare daar gaat spelen", zegt Erwin Slangen, beheerder van Time Out. „Het is eerder andersom. Als hier de TV aan staat met een voetbalwedstrijd, dan weten ze hiernaast bij een vergadering wat de stand is." Het geschil tussen de gemeente en de firma Vaessen, de bouwer van het in september 2001 op geleverde verenigingsonderko men, sleept zich nog voort. De gemeente eist nieuwe wanden. De eis is inmiddels voorgelegd aan een arbitragecommissie, maar de uitspraak kan nog enige tijd op zich laten wachten. Wethouder Doky Verhagen (welzijn) is ervan overtuigd dat de arbitrage ten gunste van Ja cobswoude zal uitvallen. Daar om wil zij alvast voor 40.000 eu ro nieuwe scheidingswanden la ten plaatsen. Gemeentebelang en de WD, samen een meerder heid, steunen die gok. Het CDA twijfelt nog en wil nog nader be raad binnen de fractie. Het geschil is ontstaan doordat Veassen voor de bouw aan de gemeente adviseerde dat een vrij lichte geluidsisolatie vol doende moest zijn om de twee of drie delen van de zaal afzon derlijk te kunnen gebruiken. Na voltooiing van de aanbouw bleek dat echter volstrekt onvol doende. Uit metingen van de le verancier van de wanden kwam naar voren dat er een veel zwaardere isolatie nodig was. Ja cobswoude stelt Veassen, dat zich destijds presenteerde als een bedrijf dat ervaring had met dit soort accommodaties, aan sprakelijk voor de kosten van de vervanging, en heeft de laatste rekening van de bouwer van 80.000 gulden dan ook nog niet betaald. Indien de arbitrage de gemeente in het gelijk stelt, kan de nieuwe wand daarvan be taald worden. Zo niet, dan ko men de 40.000 euro van de in middels geplaatste wanden voor rekening van de gemeente. „Het is diepe treurnis dat het zo is ge- lopent", zei Mieke Dambrink, fractievoorzitter van de WD en wethouder welzijn ten tijde van de bouwopdracht. Verhagen gaat er van uit dat de wanden zijn geplaatst voordat in september het nieuwe vereni gingsseizoen begint. nieuwkoop - Een boerderij aan de Meije tussen Nieuwkoop en Bode graven is gistermiddag volledig door brand in de as gelegd. Zowel de bewoners, een man van 61 en een vrouw van 60, als de dieren op de boerderij bleven ongedeerd. De bewoners ontdekten het vuur toen zij uit hun middagslaapje gewekt werden door geluiden die van achter de boerderij vandaan kwamen. Toen ze opkeken, zagen ze vlammen aan de acherkant van de rietgedekte boerderij. De brandweer kon niet voorkomen dat het pand volledig afbrandde, maar wist de bijgebou wen te sparen. De koeien, kalveren en varkens zaten in een stal op veilige afstand van de boerderij, en hebben volgens de politie van de hele brand niets gemerkt. Vooralsnog wordt ervan uitgegaan dat er geen sprake is van brandstichting. Foto: Hielco Kuipers wassenaar De uitbreiding van pret park Duinrell is nog lang niet rond. De vaste raadscommissie Ruimtelijke In richting kon gisteravond geen beslis sing nemen over een nieuw bestem mingsplan voor het landgoed Duinrell, dat in een forse uitbreiding voorziet. Het wordt allemaal te veel, te groot en te hoog, was de gehoorde kritiek. Bo vendien klaagden de raadsleden over het ontbreken van een duidelijke pre sentatie, waardoor ze moeite hadden het plan te beoordelen. In het nieuwe bestemmingsplan wil het Wassenaarse college Duinrell meer vrij heid geven om in het pretpark nieuwe publiekstrekkers te bouwen. Die zijn nodig, want de concurrentie onder pretparken is groot. Het maximaal toe laatbare bebouwingspercentage wordt afgeschaft. Als tegenprestatie wil het college dat Duinrell de aangrenzende Ski Valley opoffert ten gunste van de natuur. De exploitant van het landgoed Duin rell, de familie Van Zuylen van Nijevelt, heeft al laten weten dat niet te willen. De skibaan, die al bestaat sinds 1935, is niet overdekt, het gaat om een zeer marginale activiteit binnen het land goed en volgens de familie zijn er geen plannen voor met Ski Valley. „Wij zien het skiën meer als een serviceactiviteit voor de Wassenaarders", schreef direc teur Philip van Zuylen van Nijevelt on langs aan de gemeenteraad. Gister avond vroeg hij de raad om de baan nog tien jaar te behouden. Maar het ging de raadsleden toch voor al om de toekomstige bebouwing van het pretpark zelf. „In het oude plan heeft Duinrell ook nog veertig procent van de ruimte om vol te bouwen", zei D66'er Anton de Vries, die ook namens de PvdA sprak. „Een bebouwing van honderd procent is een aanfluiting. Er staat eigenlijk: u mag alles volzetten, als u maar enkele zichtlijnen openhoudt en de mooie bomen spaart." Ook de bouwhoogtes moesten het ont gelden. Het plan spreekt van drie at tracties van 35 meter en twee attracties van zelfs vijftig meter hoog. „Hoe hoog is bijvoorbeeld de dorpskerktoren", vroeg Margaret de Vos (WD) zich af. „Want hoger dan dat moeten die nieu we gebouwen toch niet worden?" Ook het CDA maakte zich zorgen. „Het kan toch niet zo zijn dat je de nieuwe ge bouwen straks ziet als je over het strand loopt", zei Dympha Vree. De dorpskerktoren is veertig meter hoog, wist verantwoordelijk wethouder Vriesendorp (WD) te melden. „Maar belangrijker is dat de al bestaande uit kijktoren op het landgoed 55 meter hoog is, en die is vanaf de Katwijkseweg niet te zien", probeerde ze de raad ge rust te stellen. „De directie van Duinrell heeft trouwens aangeboden een kraan van vijftig meter hoog op de bouwplek neer te zetten, zodat we kunnen zien dat de nieuwe gebouwen de horizon niet vervuilen. Van dat aanbod zal de Wassenaarse politiek binnenkort gebruik maken. Be sloten werd dat als de kraan er staat, de politiek op het landgoed Duinrell komt kijken. Wethouder Vriesendorp zorgt dan voor de gisteren zo gemiste pre sentatie, compleet met plaatjes van hoe het eruit komt te zien. Diezelfde dag beslist de commissie of het nieuwe be stemmingsplan 'in procedure' gaat of niet. Een datum is nog niet bekend. door Marieta Kroft hazerswoude-dorp Bent- woud, Bentwad, Benthuppe- lepup, Ben 't zat. Allerlei namen voor het te ontwikkelen natuur gebied tussen Hazerswoude, Zoetermeer en Waddinxveen passeerden gisteravond in het dorpshuis in Hazerswoude- Dorp de revue. Wat moet er nu eigenlijk komen op de land bouwgronden waar een bos zou komen? Kan er niet beter een watergebied worden aangelegd, nu door de klimaatsveranderin gen steeds meer behoefte ont staat aan waterberging? D66, de tweekoppige oppositiepartij van Rijnwoude, signaleerde dat deze discussie overal speelt, behalve in de gemeente. Reden om een discussieavond te beleggen. De partij nodigde Jan van Leeu wen en Hans Smit uit, de be denkers van het Bentwadplan. Ze stelde een discussieforum sa men met dijkgraaf Kroes van het waterschap Wilck en Wiericke, en de statenleden Helder (WD), Démoed (CDA) en Poelmans (D66). En na een flinke reclame campagne reserveerde D66 de kleinste ruimte in het dorpshuis. Een misrekening. Massaal stromen de mensen toe: plaatselijke politici, agrari ërs en vele andere belangstel lenden. Fractievoorzitter Bosch had dertig mensen verwacht, maar het zijn er meer dan hon derd. Stoelen mogen er van de brandweer niet bij. Dat wordt dus staan, in de deuropeningen en in de gang. Rijen dik. Het duo Van Leeuwen en Smit legt uit dat een Bentwad meer water kan bergen dan een bos. De drie statenleden vinden dat er serieus naar de 'natte Bent woudvariant' moet worden ge keken. Ze hebben gedeputeerde Van der Sar om een onderzoek gevraagd. Het is volgens hen niet te laat om het besluit over de aanleg van een bos terug te draaien. Poelmans: „Het bos is wel gepland, maar niet geplant." Ook dijkgraaf Kroes voelt veel voor het Bentwad. „Zeker als het PCT-terrein (nog te ontwikkelen kassengebied, red.) er komt, moeten we zorgen voor veel wa terberging." Ab Rodenburg, oprichter van de Vrienden van het Bentwoud, deelt folders uit waarin hij uit legt waarom er een bos moet komen. Een discussie tussen Rodenburg en Smit over welk plan meer muggen trekt, wordt door iemand uit het publiek af gekapt: 'muggenzifterij'. Een aanwezige vraagt zich af hoe lang het gaat duren voor er duidelijkheid komt over het ge bied, waarover nu al vijftien jaar wordt gepraat. D66'er Poelmans gaat uit van drie maanden on derzoek. De Rijnwoudse wet houder Uljee: „Reken maar op anderhalfjaar." D66 zou D66 niet zijn. als het de avond niet zou besluiten met een enquête. De uitslag is over duidelijk. Slechts eèn enkeling is voor het Bentwoud. Tientallen scharen zich achter het Bent wad, maar de overgrote meer derheid kiest voor landbouw. De vraag is hoe serieus D66 de uitslag neemt. „Nou, ja, nee", stamelt de plaatselijke D66- voorman. „We moeten er eigen lijkwei iets mee doen, hè?" (advertentie) elaafj geh.J 4Te3l,ith Vi >aneilST "le moet we' bereid ian met ontwikkelingen mee te jerfinders red je het niet. Dan Mcvast," verklaart Teus Oos- mj gen (61) zijn lange loop- a g( s directeur van de Hofdijck- nan Oegstgeest. Na 36 jaar met ju B ;zier op deze basisschool te -1 gewerkt, neemt hij eind de- gnd afscheid. uw| arenbloed stroomt al vroeg j v. )ostenbruggens' aderen. Als iar>eelt hij regelmatig schooltje arn twee jongere zussen. „Niet v_ toen al meester wilde wor- e' was meer geïnteresseerd in Jgw hte jongensberoepen als 3 «eerman en buschauffeur. c speelde wel altijd de mees- J|f ls hij zijn diploma op zak üss besluit Teus Oosterbruggen 'derwijs in te gaan. „Ineens inhet; ik wilde leraar worden." nij de kweekschool in Leiden ifgerond, komt de kersverse terecht op de Rehoboth- in Katwijk. Het bevalt hem maar omdat Oosterbruggen egstgeest verhuist, zegt hij de vaarwel om bij de Hofdijck- in zijn nieuwe woonplaats slag te gaan. „Ik had niet de e om zo lang te blijven, maar Wel me zo goed, dat ik toch IrC hen plakken. Eerst als mees- de laatste vijfentwintig jaar ïcteur." Oostenbruggen kijkt met een goed gevoel terug op zijn carrière. „Er zijn zoveel dingen veranderd. Dat heb ik allemaal van dichtbij meege maakt. De kinderen krijgen tegen woordig veel meer aandacht en zorg. Een kind met ADHD is niet meer alleen druk en een kind met dyslexie wordt niet meer bestem peld als dom. Deze leerlingen krij gen nu extra ondersteuning." Met weemoed denkt Oostenbrug gen terug aan alle sinterklaas- en kerstvieringen en het jaarlijkse schoolkamp van groep acht. „Dat was altijd gezellig. Ik verheugde me daar zeer op. Soms vraag ik me wel eens af waarmee ik bezig ben. Of ik niet nog een paar jaartjes door moet gaan." Het leven in het basisonderwijs gaat niet altijd over rozen. Er zijn vol- Tot zijn af scheid eind de ze maand, geeft Teus Oostenbrug gen nog ander halve dag per week les aan groep zeven. Foto: Hielco Kuipers gens Oostenbruggen ook minder positieve jaren geweest. „Ik had een verschrikkelijke hekel aan de admi nistratie. Vaak voelde ik me meer manager dan onderwijzer. Door de steeds veranderende regelgeving werd de werkdruk soms te hoog. Ei genlijk moet daar een apart admini stratief medewerker voor worden aangesteld. Mijn hart ligt meer in de klas." Stiekem bereidt de school het af scheid van de bovenmeester voor. Oostenbruggen heeft geen flauw idee wat hem boven het hoofd hangt. Alle 260 leerlingen houden keurig hun mond, evenals de do centen. „Zelfs de kleuters laten niets los. Knap hoor. Tot 31 januari blijft het gissen. Ik wacht het wel af." Wat de directeur wel weet is dat voor 24 januari een reünie staat ge pland voor oud-leerlingen en -do- centen. „Daar kijk ik erg naar uit." Jeroen van Tongeren neemt de scepter over. Oostenbruggen heeft er alle vertrouwen in. „Ik ben erg op hem gesteld en de rest van het per soneel ook. We hebben de afgelo pen tijd hard gewerkt om alles over te dragen. Jeroen houdt er ook de zelfde denkbeelden op na, dat is erg geruststellend. Ik ben bijvoorbeeld voor het behoud van een laag leer- lingenaantaL Dat komt de kwaliteit van het onderwijs ten goede. Zo houd je overzicht en een goede so ciale omgang. Jeroen is dit volledig met mij eens. Ik trek eind deze maand met een gerust hart de schooldeur achter mij dicht." Dat betekent niet dat de directeur de school voorgoed vaarwel zegt. „Ik woon in Oegstgeest en zal nog regelmatig leerlingen en oud-colle ga's tegenkomen. En in geval van nood mag de school altijd een be roep op me doen. De vraag is alleen of ik instem. Dat kan ik nu lekker zelf bepalen." Hoofddorp - Kruisweg 771-773 Vraag naar de voorwaarden in de winkel.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13