LEIDEN REGIO neus én hilarisch debat van 'kleine partijen' Aanpak Nieuwe Beestenmarkt gewoonste zaak van de wereld luwtrekken om een vuilcontainer Studentenhuisvesting reikt de 'woonbever' uit aan de LWO «Jsweg 11 afgesloten na ongeval II R3 •ht: JAN; vrijdag lo januari 2003 rus Waarsenburg 1 Hm 'Ajjein r- oi >ini Fortuyn had de ij politiek weer leuk een. Maar dat was leine partijen verkie- Op uitnodiging van iereniging voor Politi- 1 Leiden (SPIL) kwa- 1111 ^trekkers van deCon- i.nl, de Partij van de de Vooruitstrevende Partij (VIP) en de ht oiprnmunistische Partij ?ensi (NCPN) gisteravond vanp om onder leiding te baPellikaan, docent po- t goi* aan de Universiteit senjd)aa' de degens te a hoe s wafderd studenten heb- n bloffijwillig in het veel te r risiJtje boven café Ein- et f0f>pt- Veel meer dan DorijAh haringen in een oofd'ze °P elkaar. Maar jkenprceo houden ze dat an uur vol. Want nie- )sterP°k maar iets missen une^isselend serieuze en /eel fjlebat. heek, moord °P Fortuyn k. Odhj vorige keer niet in ïaar I. zegt Johan Vlemmix, inik^nister van Feest van ïdat pn de Toekomst. „On- enlefvas toen 'Elke dag is el an «te vieren'. Ik had zelfs ;en dtnschap afgesloten dat inik^veede Kamer zou ko- ageiyerloor ik en als tegen- reisJeb ik een voettocht ;en tf gemaakt. Ik heb lan cet fi dan dat het kabinet nonjeeft- Maar gelukkig •n in PP tijd terug gekomen voor de deze verkiezingen." De minst populaire deelnemer aan het debat lijkt advocaat lijstrekker R. Dhalganjansing van de VIP. Zijn partij richt zich op de 1,6 miljoen migranten in Nederland. Dat aantal moet volgens hem fors omhoog. Nederland is niet vol, maar halfvol. „Op termijn zal vijftig procent van de bevol king uit migranten bestaan. Dat komt omdat wij, decadente wes terlingen, maar op vakantie gaan naar Derde-Wereldlanden. Er kunnen hier nog miljoenen migranten bij. Hoe ik dat weet? New York is de machtigste stad ter wereld, Daar wonen op een stukje zo groot als de provincie Utrecht 16 miljoen mensen. En ik heb nog nooit een New Yor ker horen klagen dat zijn stad te vol is." Pellikaan poneert stellingen, de lijsttrekkers reageren, de zaal stelt vragen. Vooral NCPNvoorman Allejandro de Mello en Dhalganjansing blin ken uit in onwetendheid en on nozelheid. „Het kapitalisme heeft de laatste tien jaar bewe zen niet te werken. Daarom heeft het communisme de toe komst", verzekert De Mello het publiek. „De enige landen waar het op dit moment in de wereld goed gaat zijn socialistische lan den." „Zoals Noord-Korea?", vraagt Pellikaan voorzichtig. „Inderdaad, zoals Noord-Ko rea." Dhalganjansing maakt het af en toe zo bont dat zelfs de ge spreksleider zich maar nauwe lijks buiten de discussie kan Op uitnodiging van de Studievereniging voor Politicologen in Leiden debatteerden Winny de Jong en Johan Vlemmix met hun collega's van de Vooruitstrevende Integratie Partij (VIP) en de Nieuwe Communistische Partij Nederland (NCPN) in café Einstein. Foto: Taco van der Eb houden. Zo nu en dan plaats hij dan ook een plaagstoot. „U schrijft in uw partijprogramma dat de veestapel van 13 miljoen varkens gehalveerd moet wor den. 'Minder vee, meer ruimte voor migranten' stelt u. Ik zou in die zin toch een punt gebruikt hebben", zegt Pellikaan. Na ruim twee uur debat verba zing en vooral veel gelach, sluit Pellikaan af. Tijd voor een bier tje aan de bar. Maar de studen ten hebben toch vooral oog voor de lijstrekkers. Met name Winny de Jong en Vlemmix blijken po pulair. Winny signeert verkie- zingsposters. En Vlemmix sig neert lidmaatschapskaartjes. Voor één euro willen de meeste aanwezigen wel lid worden van de Partij van de Toekomst. Dat is goedkoper dan de gemiddelde studentengrap. door Wilfred Simons leiden - Directeur Lisa John son van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) heeft de gemeentelijke Woon- consumentenprijs gistermid dag uitgereikt aan het 'team Wonen' van de Leidse Wel zijnsorganisatie LWO. De prijs, een bronzen beeld van een be ver, is een wisseltrofee die voor het eerst in 1995 is uitgereikt, aan woningbouwvereniging 'Ons Doel'. De SLS ontving de bever vorig jaar van Stichting De Binnenvest. Het team Wonen van de LWO heeft de huurdersorganisatie van de SLS het afgelopen jaar geholpen om een 'actieve en mondige club te worden waar mee we terdege rekening hou den', aldus directeur Lisa Johnson tijdens haar nieuw jaartoespraak. Statutair is de SLS verplicht zo'n huurdersor gaan te hebben, maar het moest nog 'tot leven worden gebracht'. Met behulp van het team Wonen is dat gelukt. Re den genoeg voor de SLS om de bever ('een dier dat in staat is een goed nest voor zichzelf te bouwen') aan de LWO te over handigen. Woordvoerster Ingrid Houte pen van het team Wonen be schouwt de toekenning van de wisseltrofee als een opsteker na een moeilijk jaar. „We moesten bezuinigen en heb ben met de gemeente flink ge discussieerd over de toekom stige financiering van onze or ganisatie." Daarnaast ziet zij in de toekenning van de 'bever' een erkenning voor de rol van huurdersorganisaties. „Overleg tussen huurders en verhuur ders wordt steeds belangrij ker", meent Houtepen. „Door het wegvallen van overheids subsidies en de eis aan corpo raties om hun eigen geld te verdienen, is het klimaat in de huurderswereld verhard. Steeds vaker nemen corpora ties maatregelen die voor de huurders onbegrijpelijk zijn." De LWO vindt daarom dat cor poraties een 'sterke huurders- vertegenwoordiging' moeten hebben en heeft het voorlich ten en het trainen van huur ders hoog in het vaandel staan. Johnson maakt ook bekend dat de SLS van het Stimule ringsfonds VHV een bedrag van bijna een miljoen euro heeft ontvangen dat ondér meer bestemd is voor de Klik spaan weg. Alle complexen krij gen het politiekeurmerk Veilig Wonen en de kamers worden geïsoleerd. ACHTERGROND ie dteer moest er aan te pas komen om de 32-jarige Hagenaar uit zijn auto te knippen. mict) Kuipers ntwl ZO SE ile« zefl aar ude - Een aanrijding op rijksweg 11 over kruising met de Burgemeester Smeets- er gistermiddag toe geleid dat de weg eiden ruim een uur afgesloten is ge- aanrijding ontstond toen rond 13.30 2-jarige automobilist uit Den Haag vlak 'Rseren van de verkeerslichten plotseling Een 35-jarige vrachtwagenchauffeur uit irgse Baarlo slaagde er niet in om op tijd in en botste op de personenauto, cfie door de aanrijding nog enkele meters naar voren werd geschoven. De brandweer moest er aan te pas komen om de Hagenaar, die aan de klap nekletsel had overge houden, voorzichtig uit zijn auto te bevrijden. Hiervoor werd het dak van zijn auto af geknipt. De man is afgevoerd naar het Rijnland ziekenhuis in Leiderdorp. Totdat de weg om kwart voor drie weer open gegeven werd, moest het verkeer rich ting Leiden via over de Rijndijk rijden. door Wim Koevoet leiden - Nu zich in de Leidse ge meenteraad een duidelijke meer derheid aftekent die het plan steunt van waarnemend burge meester W. Lemstra voor de toe passing van cameratoezicht en preventief fouilleren op en rond de Nieuwe Beestenmarkt, kan ge rust van een ommekeer worden gesproken. De discussie over dit onderwerp kwam in 1999, het jaar waarin 144 geweldsincidenten werden geteld, voorzichtig op gang. Slechts een raadsminderheid was toen gecharmeerd van uit breiding van het politie-instru- mentarium. Leiden volstond dan ook met intensivering van het toezicht, 'want het mocht hier geen politiestaat worden'. In 2002 was het twintig keer va ker raak in Leidens beruchtste uitgaansgebied. Een geringe stij ging die toch goed is voor een politieke draai van 180 graden. Het grote verschil tussen toen en nu wordt echter niet bepaald door de cijfers. Het is eenvou digweg zo dat burgemeester Lemstra nog niet in Leiden rondliep. Zijn notitie, Overlast Beter Bestreden, is het kantel- punt gebleken, vooral voor de PvdA. Zoals wel vaker blijkt in de politiek komt er beweging als iemand een probleem in klare taal benoemt. En dat is nu pre cies wat Lemstra in zijn nota heeft gedaan. Er is een relatief kleine groep de boel aan het verzieken op en rond de Nieuwe Beestenmarkt. Er zijn drugs en wapens in het spel en dat alles levert zeker in combinatie met alcohol een explosief mengsel op. En de politie heeft nog meer te doen dan de boel op de Nieu we Beestenmarkt in de gaten te houden. Lemstra deinst er niet voor terug om in dergelijke vier kante bewoordingen de vinger op de zere plek te leggen, zon der daarbij de nuances uit het oog te verliezen. En dat werkt kennelijk. Want het is zeker niet zijn be doeling, ook van de politie niet, om van de Nieuwe Beesten markt een grimmig geheel te maken waar je voortdurend te gen de muur wordt gedrukt en je je benen moet spreiden. Pre ventief fouilleren is alleen aan de orde als er vrees is voor aan tasting van de openbare orde vanwege de aanwezigheid van wapens. Als de politie hiertoe overgaat, doet ze dat 'aselect'. Dat wil zeggen dat ze niet de duister ogende types eruit pikt, maar eenieder die zich op dat moment in het 'veiligheidsrisi cogebied' ophoudt. Iedere Lei- denaar die wel eens een concert heeft bezocht in bijvoorbeeld de Rotterdamse Ahoy'-hal is be kend met een dergelijke gang van zaken. Ook het cameratoezicht lijkt op het eerste gezicht een forse in greep, maar is dat weer niet als wordt bedacht dat in vrijwel elke winkel op de Haarlemmerstraat een elektronisch oog winkeldie ven registreert. „Waarom zo'n heisa maken als de overheid overgaat tot maatregelen die in de particuliere sector al tijden tot de gewoonste zaken van de wereld behoren?", vraagt CDA- raadslid J. de Haan zich in de debatten keer op keer af. Het cameratoezicht is boven dien passief. Er kijkt niet non stop een agent mee De opna men worden alleen terugge spoeld en bekeken om de da ders op te sporen van een delict. Het beeldmateriaal wordt na 72 uur vernietigd. Het zal ook nog wel even duren voordat de camera's worden op gehangen. Er komt eerst een on derzoek van ongeveer een half jaar naar de technische toepas singen. Ook de aanscherpingen van be palingen in de algemene plaat selijke verordening zijn lang niet zo dramatisch als misschien wel lijkt. Zo dient het samenscho lingsverbod er slechts toe om beter te kunnen optreden tegen grote groepen jongeren die in winkel- en uitgaanscentra rond hangen en met hun gedrag de openbare orde verstoren. Met de huidige APV kan de politie deze overlastveroorzakers wel wegsturen, maar niets belet hen om enkele meters verderop het geklier voort te zetten. Er lijkt dan ook eerder sprake van een reparatie van het politie-instru- mentarium dan van een uitbrei- ding. ilaatsing van een ge- ":e wijkcontainer blijft van de Witte Rozen- Jan van Goyenkade de ren bezig houden. De ndfcr stond aan de Witte Itraat, staat nu tijdelijk /dan van Goyenkade maar ie binnenkort zijn definitie- \e emming krijgen op de Bn de Witte Rozenstraat 1: L in van Goyenkade. Omwonenden vinden dat de wijkcontainer sowieso niet in de statige buurt past, die als be schermd stadsgezicht is aange wezen. Ze vrezen dat het uit zicht op de rijksmonumenten het Kasteeltje bij de Wouteren- brug en het naastgelegen Ehrenfesthuis danig wordt be dorven. Maar als die container dan toch wordt verplaatst, kiest het merendeel voor de huidige De Blauwe Steen, die aJ 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tïmoteus Waarsenbdrg en Eric-Jan Berendsen TELEFOO^ 0 71 - 53 56 424 locatie langs de grasstrook aan de waterkant van de Jan van Goyenkade. Maar Leiden zou Leiden niet zijn als er niet voor een andere plek is gekozen, de hoek van beide straten dus. Want de hui dige, tijdelijke plek van de con tainer is gevaarlijk voor het ver keer, vindt de gemeente omdat de container op de openbare weg staat. En die keuze van de gemeente is weer in het verkeerde keelgat geschoten van W. Kuyper uit de Witte Rozenstraat. Hij kijkt van uit zijn woonkamer precies op de in zijn ogen 'toekomstige onheilsplek' en heeft de ge meente een brief geschreven. Dat schrijven is ondertekend door een aantal buurtgenoten. „De door de gemeente voorge stelde plek heeft een aantal na delen. Naast het feit dat mijn uitzicht minder wordt, trekt de container vuil aan dat voor een deel in de sloot verdwijnt. De container komt bovendien bij een stukje trottoir te staan dat door veel kleine kinderen uit de buurt als speelplaatsje wordt gebruikt. Dat plekje wordt ook gebruikt door mensen die even stilstaan en vanaf die plaats rustig naar de watervogels in de sloot kij ken. Bovendien wordt er een parkeerplaats opgeofferd." Maar Kuyper heeft nog meer pijlen op zijn boog. „De ge meente heeft in het najaar van 2002 toegezegd de container een tiental meter naar het oos ten te verplaatsen, richting Wouterenbrug. Dan staat die container uit mijn zicht en dat van de Jan van Goyenkade 44 omdat er een smalle begroeide strook tussen staat. Bovendien .moet de gemeente om die con tainer te verplaatsen een bouw vergunning hebben en het be stemmingsplan wijzigen." Om het helemaal ingewikkeld te maken, weet Kuyper dat zijn buurman, de eigenaar van het markante kasteeltje aan de Jan van Goyenkade niet bepaald blij is met die plek. „En daar heb ik alle begrip voor. Dus kies ik samen met de buurt voor de huidige, tijdelijke plek, langs het water van de Jan van Goy enkade." Maar dat ziet de gemeente ab soluut niet zitten. Leiden houdt vast aan de plek op de hoek van de Witte Rozenstraat en de Jan van Goyenkade. „Zo gauw het weer het toelaat, komt daar de container", laat een woord voerster weten. „Een beetje in het groen en een beetje in de grond verzonken. En daar heb ben wij geen bouwvergunning De vuilcontainers die nu nog op de Jan van Goyenkade staan, verhuizen tot verdriet van omwonenden naar de overkant, achter de dranghekken op de hoek van de Witte Rozenstraat. Foto: Hielco Kuipers of wijziging van het bestem mingsplan voor nodig." Mors (2) J.M. Ravensbergen-Smittenaar van de Lage Morsweg is boos, Boos op deze krant, omdat wij in deze rubriek van afgelopen woensdag schreven dat zij boos is op de politie, omdat de afge lopen jaarwisseling in de Lage Mors onrustig verliep omdat daar een gedoogplek was. Niets is minder waar. De politie treft geen blaam, want die wordt ook maar gestuurd. Maar het is de gemeente die in haar ogen heeft gefaald. „Want er is geen overleg geweest over het aan wijzen van de gedoogplek op de kruising Damlaan, Vondel laan en Lage Morsweg. Overleg betekent met elkaar om de tafel zitten en alle argumenten voor en tegen bespreken. Overleg is niet omwonenden een foldertje in de hand duwen. Het moet duidelijk zijn dat de bewoners volledig overrompeld werden door die chaos." Eric-Jan Berendsen LEIDEN WIJK LADDER professorenwijk - Als er vol doende deelnemers zijn, begint eind januari in buurtcentrum Roomburg aan de Van Vollen- hovenkade 1 een cursus Spaans voor beginners. De lessen wor den gegeven op maandag van 14.30 tot 15.30 uur, voor 12 les sen zijn de kosten 36,60 euro. Inlichtingen en opgave bij het buurthuis, telefoon 5132462. merenwijk - In buurthuis Op Eigen Wieken kunnen volwas senen morgen om 20.00 uur bingo spelen. Voor zeven spel- ronaen bedragen de kosten 6 euro, voor een superronde moet 1,50 euro worden betaald. De zaal van het buurthuis aan het Valkenpad 5 gaat om 19.00 uur open. fortuinwijk - In zorgcentrum Van der Wïlligenhof aan de Apollolaan 264 kunnen 55- plussers woensdag 15 januari van 14.30 tot 16.30 uur bingo spelen. De entree bedraagt 3,20 euro, inclusief de bingo kaarten en een kopje koffie of thee. De zaal is om 14.00 uur open. Elke dinsdag kunnen zij er boven dien van 14.30 tot 16.30 uur kla verjassen of rummiekub spelen. meerburg - In buurtcentrum Matilo begint donderdag 16 ja nuari weer een cursus Shiatsu Do-In. Een oosterse vorm van massage waarbij er vanuit wordt gegaan dat storingen in de spieren, zenuwen en orga nen zich openbaren in een net werk van energiebanen. Do-In is een Japans systeem van oefe ningen om de gezondheid en vitaliteit te bevorderen. De les sen worden op donderdag ge geven van 19.00 tot 20.15 uur. Voor 12 lessen zijn de kosten 39 euro. Buurtcentrum Matilo staat aan de Zaanstraat 126, te lefoon 5412515. houtkwartier - De Nederland se Vereniging van Belangstel lenden in het Spoor- en tram wegwezen, NVBS, heeft voor de bijeenkomst van woensdag 15 januari een nostalgische pro gramma samengesteld over de befaamde 'Blauwe Tram' van de NZH, die tot 1961 in onze re gio reed. Deze bijeenkomst vindt plaats in de zaal van Con- nexxion aan de Rijnsburgerweg 1 (direct achter het station). Aanvang 20.00 uur. De toegang bedraagt 2 euro. leeuwenhoek - Natuurhisto- risch Museum .Naturalis' ver zorgt dinsdag 14 januari van 14 tot 15 uur de lezing: Mineraal- reacties in Stenen. Een geldig toegangsbewijs verschaft ook toegang tot de lezing. boshuizen - De Ouderen Akti- viteiten Commissie Leiden Zuid-West verzorgt zondag een ontspanningsmiddag in zorg centrum Rijn en Vliet aan de Aaltje Noordewierlaan 1. Vijfen vijftig-plussers kunnen dan bingo spelen. De toegangsprijs bedraagt 1,20 euro, inclusief een kopje koffie of thee.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11