SPORT s Duitsland-Engeland en de groet der schande7 Fugleskyt LINKS BUITEN maandag 6 JANUARI I Schalken haalt ATP-statistiek londen - Sjeng Schalken heeft het afgelopen tennisseizoen het één na hoogste percentage eer ste services geproduceerd. In totaal 63 wedstrijden op de ATP-tour en de Grand Slanis kwam hij tot een gemiddelde van 67 procent. De Spanjaard Tommy Robredo was het beste met een percentage van 68 in 57 partijen. Schalken is de enige Nederlander die voorkomt in de eindejaarsstatistieken van de ATP. Een tennisser moet mini maal veertig partijen hebben gespeeld. Schalken beleefde het succesvolste jaar uit zijn loop baan met de kwartfinales op Wimbledon en de halve eind strijd op de US Open. Schumacher dé kampioen parijs - Autocoureur Michael Schumacher is door de Franse sportkrant 1'Equipe gekozen tot kampioen der kampioenen van 2002. De Duitser werd dit jaar voor de vijfde keer wereldkam pioen Formule 1. De Kroatische alpineskister Janica Kostelic eindigde als tweede in de ver kiezing. De derde prijs ging naar de Braziliaanse voetballer Roberto Carlos. De jury be stond uit sportjournalisten. Zij lieten Schumacher ook vorig jaar winnen. Bonuspot bij schaatsploeg ruswuk - De SBL-ploeg wil voor haar schaatsers een bo nuspot introduceren. De bo nuspot is een variatie op het premiestelsel dat concurrent DSB al begin dit seizoen invoer de. „Het wordt een eerlijk sys teem, waarbij ook rijders wor den beloond die in de trainin gen hun steentje bijdragen", zei adviseur Frank van de Wall Ba ke. „Een goede sfeer is heel be langrijk. Kampioenen worden mede gemaakt door niet-kam- pioenen." Het is de bedoeling dat rijders gedurende het sei zoen punten krijgen voor pres taties en inzet Aan het einde van het seizoen worden de punten bij elkaar opgeteld en zodoende bepaald welk percen tage hij of zij krijgt uit de bo nuspot. Dartsbestuurder moet opstappen den haag - Het bestuur van de Nederlandse Darts Federatie (NDF) heeft bestuurslid Ron van der Berg tot aftreden ge dwongen. Van der Berg, onder meer belast met pr-zaken, moet de NDF verlaten, omdat hij voor televisie commentaar gaf bij het PDC-dartstoemooi om de wereldtitel in het Britse Purf- leet. Dat evenement wordt door de werelddartsfederatie WDF niet erkend. De NDF is aange sloten bij de WDF. „Wanneer iemand zich inlaat met een niet door de WDF erkend toernooi, is hij uit de gratie", aldus een woordvoerster van de darts- bond. Aan 'sport en politiek' zijn door de jaren heen tonnen papier en duizenden liters druk inkt besteed. Het blijft een moeilijke, hachelijke combina tie. (Top) sporters staan meestal onverschillig jegens zaken bui ten het strikt sportieve; politici gebruiken of misbruiken de sport nogal eens voor eigen doeleinden. Je kunt er goeie sier mee maken en boycots en der gelijke kosten niks. Hoe zonderling het kan lopen als zowel politici als sporters er een rommeltje van maken, bleek bij de verwikkelingen rond de voetbalinterland Duitsland - Engeland in 1938 in Berlijn. De nazi's heersten in Duitsland, hadden de joden al vrijwel rech teloos gemaakt en een paar maanden eerder Oostenrijk ge annexeerd. De oorlogssfeer in Europa werd voelbaar. De nazi's namen de wedstrijd hoog op, er was hun alles aan gelegen het trotse Albion een nederlaag te bezorgen om de ei gen superioriteit te onderstre pen. Het nationale team ging er enkele weken voor in trainings kamp. Tot het Engelse ministerie van buitenlandse zaken (Whitehall) schijnt het pas heel laat te zijn doorgedrongen dat er een voet balwedstrijd tussen Duitsland en Engeland op stapel stond. Kennelijk werd dat departement louter bevolkt door oud-cric keters die geen kranten lazen. In de pers werd inmiddels een hele polemiek gevoerd over de vraag of de Engelse spelers bij het spe len van de volksliederen de na zi-groet behoorden te brengen. In het verleden hadden de Brit ten op het continent altijd de gewoonten gevolgd van hun gastheren. Maar ja, een nazi- groet, heil Hitier, dat was andere koek. Het Britse ministerie werd nu wakker. De heren daar wensten de nazi's per se niet voor het hoofd te stoten, zij poogden met een politiek van verzoening (de beruchte appeasement-policy die zes maanden later tot het debacle van München zou lei den) Hitier af te houden van verdere oorlogszuchtige daden. Whitehall gaf daarom zijn am bassadeur in Berlijn, sir Neville Henderson, opdracht de Engel se FA-officials (onder wie de la tere FIFA-voorzitter Stanley Rous) te benaderen met het dringende verzoek de spelers de nazi-groet te laten brengen.Als ik Hitier ontmoet, breng ik altijd de nazi-groet", aldus Hender son. „Dat is een kwestie van be leefdheid en heeft niets met goed- of afkeuring van het regi me te maken." Op de dag van de wedstrijd kregen de spelers van de offi cials te horen wat er van hen werd verwacht. Over wat er daarna gebeurde bestaan ver schillende lezingen. Volgens aanvoerder Hapgood werd er danig gemopperd over de aan wijzing. We were pretty misera ble about it'. Maar de FA-offi- cials kwamen later met een heel andere lezing. Volgens Rous liet hij de keus aan de spelers. Hij wees er wel op dat een weige ring de nazi-groet te brengen de sfeer rond de toch al beladen wedstrijden danig zou kunnen vertroebelen. „Daarop zeiden alle spelers dat ze geen bezwa ren hadden. Sommigen zagen in de groet ook meer een grap dan een politiek signaal. En zo brachten de elf Britten voor 100.000 Duitsers wat daar na zou voortleven als 'de groet der schande'. Vele jaren later kwamen er an dere versies van de gebeurtenis sen. Volgens de befaamde Stan ley Matthews hoorden de spe lers pas in de kleedkamer dat ze de nazi-groet moesten brengen en dat dat bijna tot oproer had geleid. Aanvoerder Hapgood zou hebben gezegd dat ze 'de nazi-groet in hun konden ste ken'. Daarop gelastten Hender son en Rous de spelers de order op te volgen: de politieke situa tie vereiste dat. Gezag telde toen nog. De spelers gingen daarop akkoord. Maar toen Matthews dit in zijn memoires prijsgaf wa ren Rous en Henderson al lang dood. Wat is waarheid? Niet uit te slui ten is dat spelers zoals Mat- UIT G ESPROI Het Engelse elftal met 'de groet der schande'. Archieffoto thews - geschrokken van de na oorlogse kritiek en zich scha mend voor wat ze hadden ge daan - hun verzet later hebben aangedikt. Vaststaat dat de Brit se regering zware druk heeft uit geoefend op de officials van de Engelse Voetbalbond en dat die op hun beurt niet bereid waren de rug recht te houden en hun spelers buiten dit politieke ge hannes te laten. En de wedstrijd zelf? De Britten speelden schitterend en won nen met 6-3. Al voor het eind signaal stroomden de loges met nazi-kopstukken leeg. Potenta ten kunnen nu eenmaal niet te gen hun verlies. Ruud Paauw DU is de 46ste aflevering van een serie over de geschiedenis van de sport Claudia Pechstein na haar vijfduizend meter op het EK schaatsen. Heerenveen. Januari 2003. Foto: AP/Bas Czerwinski Ard-en-Keessie: naam van een tijdperk dat het begin van het schaatsen als televisiesport in Nederland markeert en dat samenviel met het Europees kampioenschap van 1966gehouden in Deventer. Ard Schenk: winnaar van bovengenoemd EK en daarmee tredend in de voetsporen van Kees Broekman die hem in 1953 in Hamarals eerste Europees kampioen van 'Dietschen bloed' vooraf ging. Blokje: het toernooi in Deventer had een primeur. Als baanmarkering was de traditionele sneeuw - rand vervangen door blokjes. De regerend wereld kampioen Per Ivar Moe moest daar duidelijk aan wennen en liet zich op zijn 5 kilometerrit (die hij nog wel voltooide in 8.48.9) tweemaal doorzon blokje vloeren, waarna de Noor besloot er nooit aan te willen wennen, aan die blokjes. Nog die zaterdagavond smeet hij zijn schaatsen in de IJssel en beëindigde hij zijn carrière. Bob Spaak: coryfee van Sport in Beeld, die het EK van Deventer van televisiecommentaar voor zag. Spaak op zijn beurt moest erg wennen aan de eerste her haling in de Nederlandse (live) tv-geschiedenis. Voor deze pri meur was een voor Spaak on gelukkig moment gekozen: de val van Kees Verkerk op de 10 kilometer. De val werd niet ver traagd herhaald (de slow-motion deed pas later zijn intrede) maar 'gewoon' herhaald - wat anno 1966 dus helemaal niet gewoon was. Spaaks commentaar: „Och Keessie, m'n jongen, daar val je alweer!" Nu nóg zijn er tientallen generatiege noten die met mij de kansloze weddenschap aan willen gaan dat Verkerk in Deventer tweemaal viel. Hij werd overigens op de 10 kilometer toch nog knap tweede, achter de Zweed Nilsson, in de tijd van 16.01.0. Fugleskyt: 'klassieker' uit het Noorse schaatsvoca- bulaire. Heeft alles te maken met Hilbert van der Duim. Die op 25 januari 1981 ten val kwam op zijn 10 kilometer, óók in Deventer. Dat verschafte de Noor Amund Sjobrend de Europese titel en op de vraag van Mart Smeets wat hem tot vallen had gedrei>en, antwoordde Van der Duim: „Vo gelpoep". Fugleskyt dus, in het Noors. Gomez Fernandez, Antonio: leeft hij nog? Geen idee. In de geschiedenisboeken althans nog wel. Hij is nog altijd Spaans recordhouder, op alle af standen. Hier, om meteen weer te vergeten, de Spaanse records: 49.9 (500); 2.32.16 (1500); 9.06.55 (5000) en 21.47.60 (10 kilometer). Hamburg, het eerste Europees kampioenschap in 1891 eindigde zonder winnaar. Er was de af spraak gemaakt dat je twee (van de drie) afstan den moest winnen om recht te hebben op de titel Dat lukte geen der deelnemers. Jaap Eden: drievoudig Neder lands wereldkampioen (1893 Amsterdam; 1895 Hamaren 1896 St. Petersburg) die in Ha- mar eens zijn titelkansen ver speelde door een uit de hand gelopen liefdesnacht met een onbekend gebleven Noorse schoonheid, waardoor hij op de tweede dag van het toernooi te laat aan de start verscheen voor zijn rit. Kherevene: de Russische schrijf wijze van Heeren veen. Rondje te veel; dat Jan Bols een keer een rondje te veel reed in de buitenbaan, weet iedereen, maar wanneer beging hij die stommiteit? In 1971, op de 5000 meter in Heeren veen. Een jaar later haalde Bols in Davos wél het podium. Derde, na Schenk en Roar Gron- vold. Maar ddt weet, uitgezonderd Jan Bols zelf, geen mens meer. Rondje te weinig: ddt overkwam Hilbert van der Duim op het ijs van Bislett. Op de 5000 meter, maar tijdens een WK Zes: het aantal Europese titels van Rintje Ritsma. Een unieke prestatie! 1994 (Hamar), 1995 (Hee renveen), 1996 (Heeren veen), 1998 (Helsinki), 1999 (Heerenveen), 2000 (Hamar). Als het maar met een 'H' begint dus; al denken de Russen daar anders oi>er. Frank Snoeks UIT HET OOG noordwijk - Jolanda Duiven voorden was als Jolanda Grim bergen een succesvol schaats ster. In 1991 won ze het NK all round, en toen ze van het lange baanschaatsen was overgestapt naar het marathonschaatsen won ze tweemaal de KNSB-Cup. Het moederschap maakte een einde aan haar schaatsloopbaan. De geboren Rijnsburgse heeft in middels drie kinderen, van 5,3 en 2 jaar oud. Ze woont in Noordwijk en werkt twee dagen in de week bij haar voormalige sponsor, Klerks Flexible Packa ging in Noordwijkerhout. „Na de geboorte van de oudste heb ik gezegd: ik stop ermee. Maar ik ben toch overgehaald om door te gaan. Toen heb ik nog een seizoen geschaatst, maar ik vond het niet te doen. Ik trainde minder en ik was er met mijn gedachten niet hele maal bij. En je moet toch veel reizen. Ik was wel blij dat ik het nog een jaar had geprobeerd, want daardoor wist ik zeker dat het niet te combineren was. Het was een ontzettend leuke tijd, waar ik mooie herinnerin gen aan heb. Maar het was ook wel hectisch, je wordt een beet je geleefd. Je gaat van training naar training en dan weer naar een wedstrijd. Tegenwoordig loop ik hard, en als het me even niet uitkomt, dan loop ik niet, en dan heb ik daar geen last van. Maar toen moest je ge woon trainen, anders ging je slechter presteren en dan kwa men de frustraties. Je ging maar door, en op een gegeven mo ment was het genoeg. Steeds dezelfde ijshallen, steeds de zelfde mensen, steeds dezelfde wedstrijden, steeds reizen. Het hoogtepunt was de Elfste dentocht van 1997 die ik als wedstrijdrijder heb gereden. Ik werd vijfde, een behoorlijke uit slag. Het was zo gigantisch mooi. Je weet van tevoren niet of het doorgaat en je kunt er ook niet voor oefenen en trai nen. Het minst leuke was een perio de van blessures. Tijdens een training scheurde ik mijn enkel banden, net in een seizoen dat het goed ging. Ik was toen nog langebaanschaatsster, maar de marathontijd vond ik veel leu ker, veel gezelliger. Als ik het had geweten, dan was ik tien jaar eerder begonnen met het marathonschaatsen. Je rijdt vijftig rondjes, en je bent klaar. En als je een slechte wedstrijd rijdt, is er de volgende week weer een nieuwe kans. Bij het langebaanschaatsen kon het seizoen al snel voorbij zijn als je je ergens niet voor plaatste. Dan had je de hele zomer en de hele winter voor niets getraind. De vrouwen kregen bij het lan gebaanschaatsen ook niet meer aandacht, hoor, alleen de he ren. Dus daar had ik dan ook niets aan gemist. Ik weet niet hoe het zou zijn ge weest als ik tien jaar later was geboren en in een profploeg had kunnen rijden. Ik kan het niet vergelijken. Wij hadden goede begeleiding en we train den ook goed. Maar ik werkte erbij, en als dat niet hoeft, dan heb je misschien wel meer rust. Maar wij wisten niet beter, en ik heb niet te klagen. Ik volg het schaatsen nu een klein beetje, als ik het toevallig op tv zie. En ik ben dit seizoen een of twee keer naar mijn zus Petra gaan kijken, die nog ma rathons rijdt. Maar ik ken bijna niemand meer, dan gaat het enthousiasme snel weg. Bij de ijsclub in Rijnsburg heb ik nog wel een tijdje training gegeven, maar dat kostte te veel tijd met die kleintjes. Deze winter ben ik een keer in Haarlem wezen schaatsen, maar ik ga nu veel liever hard lopen. Dan ga ik de deur uit en een uur later kom ik lekker moe terug. Als ik een avondje ga schaatsen dan ga ik om zeven uur weg en ben ik om elf uur pas terug. Ik rijd ook niet meer zoals vroeger en dat is wel irri tant. Met lopen ga ik juist nog vooruit. Na de geboorte van de derde ben ik bij de hardloopvereni ging NSL in Noordwijkerhout begonnen met een beginners cursus, eerst een minuut drib belen en dan wandelen. Maar na een half jaar kon ik drie kwartier hardlopen. En afgelo- Jolanda Dui venvoorden (toen nog Grimbergen) in 1987. Archieffoto: Wim Dijkman pen winter ben ik clubkampi oen geworden, van een compe titie met vier onderdelen: een crossloop, een baanwedstrijd, een wegwedstrijd en een duin en strandloop. Nu wil ik langere afstanden gaan lopen. Ik vind het leuk, en gezellig. Maar ik zoek toch een beetje de compe titie op, ik moet wel een stok achter de deur hebben, een doel om te lopen. Ik probeer drie keer in de week te gaan, ongeveer anderhalf uur. Dat ik heb geschaatst, levert nu nog best voordelen op. Op mijn werk merk ik dat ik stressbe stendig ben, en ik heb ook aar dig wat mensenkennis opge daan. Bovendien ben ik licha melijk sterker dan de gemiddel de mens." Feyenooru Bosvelt in week over analisten: „Wat me de trieste waarop presentatoren] han Cruijff omgaan, ie het over een defensU lek is als geitenkaas, ei durft niemand hem te I Wim den Eisen, coacq schaatser Ralf van dei Trouw: „Schaatsen is biomecli beweging is natuurkun chaamsbouw van de s, bepaalt de eigen stijl. Tennisser Martin Vcrl Alphen aan den Rijn i Handelsblad: Vroeger wilde ik per s winnen. Twee keer 7-6 goed genoeg. Nu kan h geen reet sclielen hoe iï ik maar win. Idem: „Een plaats in de toph wordt in Nederland nr/l|b€ kor gewaardeerd. Sjeng Scl heeft het afgelopen jaa zinnig gepresteerd. Hij niet eens bij de beste dr gn verkiezing 'Sportman 1 jaar'. Ik wil mezelf 1 K hemelen en hoef zeker een voetstuk, maar het zeggend dat ik bijvoorl nooit sportman van All geworden." Oud-voetbalbes tuurdi ton Sporre in Voetbal tional: „Ik heb ze nu alweer ge de bestuurders van ch nood die hopen in de u nog een paar spelers te verkopen. Ik wens ze ve want dat is blaffen naa maan." Ft I Wf k zi Idem, over de internal ambities van de Nedei topclubs: „Je denkt toch niet dat en Kaiserslautern zom ticket voor de Bundesli staan aan PSV en Ajax? komt 34 keer een herh, de Tweede Wereldoorli Ajacied Cristian Chivu -2 Sportweek: „Toen ik net bij Ajax kw ik aan de onderhandeld en heb ik gezegd: om bij |gk spelen, neem ik geld varavö mee.GLJ De Russische schaatsei tri Sjepel in de VolkskrUt „Echt, dat beeld van eerr land waar over elke weg lopen en alleen wodka b ontbijt wordt gedronker nodig worden bijgesteldmd 10u( itidc Horst Tielmann, coördsym van de Nederlandse skin c gers, in VARA TV Magamis .Als je een goede sprongnj i lijkt het even alsof je doi dec hijskraan wordt opgetilèmy voelt het. Beneden je strfilei wereld zich vier, vijf eeue za rende seconden eindeloa en estij Ajacied Nigel de Jong (kma de Volkskrant: and „Ik zal niet zeggen dat /Wen van droom om ooit een iods snelle sportwagen te kopten maar dat keurt mijn ma Mi echt nog niet goed. Hoe £no< dat ook zou willen.part ede Idem: astij „Ik was altijd op straat mat den, urenlang banjeren Jaar jongens. Met een bal of éraë kie. Op straat valt alles u m kun je helemaal jezelf zi}ijk ine Oud-doelman Jean-Man 1 over de reality-soap Dei n in VARA TV Magazine: Cor „Nu laat die grote sportriHB zijn huis kijken. Mij ma&za niet uit, wat ik verdienden dat heb ik eerlijk verdienbei ntei Schaatser Gianni Romitht Nieuwe Revu: ie „De afgelopen jaren hebiijs ker geboerd. Als het dan en wat minder gaat met de Odi; mie, moet ik accepteren <fcnt ook voor mij consequential heeft. Dan ga ik niet lopewt len.n 2 nan Idem: iag „Sport bepaalt nog steedxtw een groot deel mijn levermdï het komt niet meer op dénst allereerste plaats. Mijn utst zou niet instorten zonden ui schaatsen." na; m Atleet Kamiel Maase, eemte maand op trainingsst< Kenia, in de Tele^ „Hier huppelen bijvoorbi ook twee kinderen rond dj voordat ze hier kwamen, p waren begraven, met I1 alleen hun hoofd nog L boven het zand. Ach- m tergelaten door hun f ouders. Zo verschrik- kelijk is het leven dus

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 20