Eb» ECONOMIE 'Beursfraude sneller aanpakken' NS iets punctueler in 2002 Weken wachten op uitbetalen spaarloon Gokkers laten hun geld vaker rollen in casino Duitsers klagen steen en been over statiegeld op blikjes Directeur Möller van Euronext laakt traagheid van Justitie Vechtmachine voor de goede zaak In de rij met stapels geld Belasting voelt niets voor pardon zwartspaarders Bush kondigt plan voor stimulering economie aan Gorilla presteert beter dan AEX »d en groen gcombineerd ioven - Philips en de Uni- iit van Amsterdam heb- :n uitvinding gedaan op nicagebied. Het gaat om iperdun materiaal dat, af- (lijk van de stroomrich- •ood of groen licht produ- 1 Het is als een dunne laag febracht op glas. Volgens as-onderzoeker H. Hof- YO1 's er sPrake van een grote braak. „Voor kleurenscher- zijn nu drie kleuren nodig: groen en blauw. Daarvoor H|ok drie materialen nodig, ^■sbben we ontdekt dat het HHlijk is om rood en groen combineren in één ma- vrijdag 3 januari 2003 pvaccin laat B-izich wachten heid. - Een nieuw griepvaccin laat nog even op swachten. Het biotechnolo- io?drijf uit Leiden verwacht 12iwaar binnenkort een sa- 10werkingscontract te kun- 1gtekenen met een partner II het 'revolutionaire' vaccin, r daarna zal het nog jaren 9n voordat het op de markt 14t, aldus financieel-direc- 18L. Kruimer. Crucell sprak 18| jaar de verwachting uit I8een samenwerking te slui- 27inaar dat wordt dit jaar. beginnen dure klini- waarna de partners lopieer terugkunnen. III ■»te order 'ers trucks lle - Beers Bedrijfsauto's g t een order van 560 trucks 99256* transporteur Vos Logistics lengehaald. Scania in Zwol- uert de vrachtwagens voor tinde van het jaar. Dat is indgemaakt door een van Beers, distri- Ay\ur van Scania in Neder- Voor Beers is de order de fens itste ooit. Het gaat om M met een 12 hter-motor nwagei420 pk. Beers wil niet zeg- hoeveel geld met de op- !ht is gemoeid. fthansa snijdt OFeerste klasse 51703: ikfurt - De Duitse lucht- jUnaatschappij schrapt op imige lange vluchten de first s. Met ingang van 6 januari ^*aat die dure klasse niet ir op de routes Frankfurt- adelphia en Frankfurt-Bos- "T olor iai amsterdam/gpd - Verdachten van beursfraude of andere finan ciële strafzaken moeten sneller dan nu het geval is vervolgd en berecht worden. Dat zei directeur Möller van Euronext Amsterdam gisteren in zijn nieuwjaarstoe spraak. Het is de eerste keer dat de beursdirecteur zich publieke lijk over deze kwestie uitlaat. Möller verwees bij zijn toe spraak naar 'incidenten' in de fi nanciële wereld uit het afgelo pen jaar. „Een daarvan betrof een persoon die een belangrijke rol speelde in de wereld van mid- en smallcaps." Möller doelt op Willem Burgers, die op 17 december zijn functie als fondsbeheerder van het beurs genoteerde Orange Fund neer legde omdat hij wordt verdacht van handel met voorkennis. Volgens Möller, die Burgers ove rigens niet met name noemde, heeft Burgers waarschijnlijk 'een hele grote beoordelingsfout ge maakt'. Möller vindt dat deze kwestie een aantal nieuwe vra gen opwerpt. „Het is de vraag of er bij wetsovertreding sprake is van een beoordelingsfout of van een bewuste criminele hande ling", aldus Möller. Möller vindt dat in de financiële Banken beproeven geduld deelnemers leul Later wordt bekeken of op ere routes de eerste klasse wordt afgeschaft. I294jitse werkgevers or prestatieloon u eajKFURT - De Duitse werkge- idenj willen de salarissen van nieiknemers sterker koppelen geleverde individuele pres- ;s en behaalde rendemen- De werkgevers willen een lidelijk verandering van de tot inzet maken komende CAO-onderhan- ingen. Dat meldt de Frank- 9 'er Allgemeine Zeitimg op Is van een beleidsnotitie van werkgeversvereniging. den haag/gpd - Banken en ver zekeraars zijn traag met het overboeken van de vrijgeko men tegoeden uit de spaar loonregeling. Wie dacht op 2 januari direct te kunnen be schikken over zijn geld komt bedrogen uit. Op zijn vroegst volgende week is het geld uit te geven of naar eigen inzicht te beleggen. Het kan in een enkel geval zelfs tot eind maart du ren. Volgens de in november aan gepaste wet moeten de spaar ders hun tegoeden kunnen op eisen. De banken en verzeke raars wijzen echter op techni sche en administratieve pro blemen. Zo heeft SNS Bank de automatisering nog niet aan kunnen passen, moeten de klanten van Centraal Beheer wachten tot het geld overge maakt is op een speciaal voor deze gelegenheid gecreëerde rekening en moeten spaarders bij ING Bank en Nationale Ne derlanden geduld hebben om dat de verwerking van op drachten van de klanten maxi maal vier weken gaat duren. Alles bij elkaar kunnen de spaarders een flink bedrag op eisen bij hun bank. Op nieuw jaarsdag viel officieel in één klap 6 miljard euro vrij voor werknemers die deelnemen aan spaarloonregeling dan wel een premiespaarregeling of winstdelingsregeling. Vanaf die dag verviel de blokkade op de premiespaarregeling tot en met 2001 en de spaarloonregeling tot en met 2000. De banken doen nu hun best om de spaarders ertoe te bewe gen om het geld zo lang moge lijk op een spaarrekening te la ten staan. Zo 'parkeert' Cen traal Beheer de vrijkomende bedragen in eerste instantie op de zogenaamde "Vrijval Reke ning'. Op deze rekening krijgt de spaarder in ieder geval tot 1 april aanstaande 4,5 procent rente. Dat is een hogere ver goeding dan op een normale spaarrekening. Volgens Cen traal Beheer kunnen klanten dan rustig nadenken over wat ze met het geld willen doen. Volgens een woordvoerder van Nationale Nederlanden kun nen de spaarders vanaf volgen de week hun tegoeden op gaan vragen. Maar het duurt even voordat ze ook over het geld kunnen beschikken. In eerste instantie moeten de spaarders een persoonlijk formulier op vragen, dat moeten invullen en opsturen. Daarna moet Natio nale Nederlanden het gaan verwerken. Omdat naai ver wachting van ING Bank veel mensen gebruik gaan maken van deze formulieren kan de administratieve verwerking op zich laten wachten. Tot de uit kering krijgen de spaarders rente. Bij SNS Bank kan het tot 1 april duren voordat de spaarders over hun vrijgevallen spaarloon over 1999 en 2000 kunnen be schikken. Het administratieve systeem van SNS Bank is niet groot genoeg om de vrijval 1998, 1999 en 2000 in een keer te verwerken. Dat systeem is ingericht op de verwerking van slechts één jaar tegelijk. De tijd tussen de aanpassing van de wet eind november jongstle den en ingangsdatum van de veranderingen (1 januari) was te kort om de software aan te passen. De spaarders ontvan gen in eerste instantie dezelfde rente als ze kregen over het spaarloon. IN MEMORIAM er één staking is die de vori- week donderdag overleden p van de Scheur (76) landelij- Dekendheid zou geven, is het die van 1983. Tien weken ef het vuil op straat staan, ven bussen in de garages en (d de post niet bezorgd. Aan- ling was het voorstel de amb- jarensalarissen met 3,5 pro- It te verlagen. De achterban I de Abvakabo was woedend, het aan de boze beambten had de wekenlange werksta- g zelfs nog langer geduurd, iar de rechter stak daar een kje voor. Van de Scheurs be- jmdste staking mislukte. Nu de lonen gingen 3 procent llaag, in plaats van de aange- adigde 3,5 procent, iar Van de Scheurs' achterban schouwde de staking niet als |i mislukking. Dankzij de ac- 5 van 1983 waren de ambte ten in de algemene beeldvor- tig immers niet langer grijze ïctionarissen, maar zwoegen- vuilnismannen en overwerk- postbodes. De ambtenaren dden bovendien geleerd wat ken is. toemd en berucht was Van de (leur in de jaren tachtig. Sa- in met Arie Groenevelt van de iustriebond en Herman de, vice-voorzitter van de (V, vormde hij jarenlang het fcgbeeld van de radicale vak- Weging. oud-voorzitter was niet al- In voor de werkgevers streng, tmen zijn eigen Abvakabo )nd hij bekend als een autori- jre man. „Ik vond dat iedereen aar net zo hard moest lopen Iik. Geen flauwekul: werken, t heeft wel eens tot frustraties eid", erkende hij in 1990 bij (h afscheid als bondsvoorzit- Foto: ANP/Raymond Rutting Jaap van de Scheur 1926-2002 ter. Bestuurders van collega bonden meldden dat hij geen tegenspraak duldde. „Hij ope reerde als een vechtmachine - maar altijd in het belang van de goede zaak." Emoties wegsteken om een be tere onderhandelingspositie te creëren lag niet in zijn aard. Zijn boze gezicht sprak boekdelen. Krasse uitspraken waren zijn handelsmerk. Toen FNV-voor zitter Hans Pont in 1988 de overstap maakte naar het minis terie van binnenlandse zaken, waar hij - namens het werkge verskamp! - onderhandelde over de ambtenaren-CAO, riep Van de Scheur: „Het toppunt van dwaasheid. Hij mag nu als loop jongen van de minister de amb tenaren bezuinigingen door de strot duwen." De beroemde stakingsleider werd op 24 november 1926 ge boren in Heerlen als zoon van een timmerman in de mijnen. Hij is in een protestants gezin wereld, net als bij voetbalwed strijden, snel duidelijk moet worden of de 'overtreder' een gele of rode kaart krijgt. In het geval van de gele kaart, heeft ie mand recht op een tweede kans en moet hij kunnen terugkeren in zijn oude beroep. „In een markt die bijna even transpa rant en real-time is als een voet balwedstrijd, hebben we proce dures nodig om een snel oor deel te vellen over de mogelijke misdragingen van mensen. Het recht moet zijn loop hebben, maar laat dit gebeuren binnen een redelijke termijn." Bestuur der J. Kaptein van de financiële toezichthouder Autoriteit Fi nanciële Markten is het met Möller eens. „Het is frustrerend dat onze aangiften bij Justitie op de plank blijven liggen," zei hij gisteren. De vaak jarenlange procedures van financiële strafzaken zijn xle financiële wereld al lang een doom in het oog. De grote beursfraudezaak uit 1997 bij voorbeeld is nog steeds niet af gewikkeld voor de rechter. Möller benadrukt dat hij niet wil oordelen over personen, of over Burgers zelf. „Maar als ie mand uitglijdt, met of zonder verkeerde intenties, moet je mensen niet eeuwig laten han gen. Dan heb je de morele ver plichting een zaak snel af te wikkelen." Möller vindt ook dat beter dui delijk moet worden wat de fi nanciële toezichthouder wel en niet toestaat om te voorkomen dat mensen uitglijden. „Je moet zekerheden creëren over datgene waar mensen nerveus over kunnen worden, bijvoorbeeld over contacten met analisten. Ik merk in de wandelgangen dat de kleinere beursgenoteerde bedrijven daarmee zitten. Zij dreigen zich terug te trekken van de beurs." kabul - Een oude man staat met zijn armen vol bankbiljetten te wachten voor de centrale bank van Afghanistan. Cisteren konden de Afghanen voor het laatst oude bankbiljetten ruilen voor nieuwe. De Afghaanse regering heeft de afgelopen drie maanden het financiële stelsel gereorganiseerd, hetgeen ook heeft geleid tot het herzien van de waarde van de munt en de introductie van nieuwe bankbiljetten. De regering hoopt zo een einde te maken aan de financiële chaos in het land. Foto: AP-Xinhua/Wang Lei grootgebracht: het waren socia listische ooms die het gezin en ook Japie in contact brachten met de Sociaal-Democratische Arbeiderspartij en met de vak beweging. Op zijn zesde verhuisde hij naar de Haagse Schilderswijk, waar zijn moeder een kruideniers winkeltje dreef. In 1941, toen hij zijn mulo-diploma op zak had, ging hij werken als jongste be diende in een drukkerij. Later werd hij opgepikt voor de Ar- beitseinsatz om in Drenthe te werken. Na de oorlog ging hij als dienstplichtige naar Indië. Daar na had hij diverse baantjes waarbij hij zich met cursussen verder schoolde tot hij in 1959 in dienst trad van de Abva. In welke hoedanigheid ook, Van de Scheur was nooit de man die de gedetailleerde beleidslijnen voor de komende vijfjaar uitzet te. Liever koos hij voor de direc te emotionele betrokkenheid met de kleine man. Naaste me dewerkers stellen dat zijn boos heid over de ambtenarensalaris sen altijd gemeend was: de een voudige beambte werd onrecht aangedaan. Zijn betrokkenheid met de mis- deelden is nooit verdwenen. Na zijn vertrek bij de Abvakabo werd hij lid van de Rotterdamse gemeenteraad. Aanvankelijk voor de PvdA-fractie, maar later, uit onmin met het PvdA-stand punt rond de bezuinigingen op de WAO, voor zijn eigen partij Solidair '93. De laatste jaren kwam hij af en toe in het nieuws als huurders van volkstuintjes het slachtoffer dreigden te worden van megalo mane bouwplannen van de ge meente Rotterdam. Hij ging voorop in het protest, als altijd. utrecht/anp - De Nederlandse Spoorwegen (NS) hebben vorig jaar iets meer treinen op tijd la ten rijden. In 2002 reed 81,2 procent van de treinen die ver trokken op tijd. Een jaar eerder was dat percentage nog 79,9. Dat was destijds reden voor de toenmalige topman H. Huisinga en de gehele raad van commis sarissen om op te stappen. De NS maakten de vervoercijfers gisteren bekend. Het spoorbe drijf heeft op al zijn hoofddoel stellingen beter gepresteerd. Het bedrijf kreeg 10.000 extra zit plaatsen. Het aantal meldingen van agressie daalde door maat regelen op een aantal stations en de beruchte lijnen, zoals het station Lelylaan, de Flevolijn en de Zoetermeerstadslijn. Verder verschafte de NS naar eigen zeg gen meer informatie en werden stations en treinen schoner. Toch ervaren de reizigers de vorderingen anders, weet het spoorbedrijf. Dat komt vooral door de grote problemen met het spoor en de extreme uitval en vertragingen van treinen tij dens de herfst. De top-20 van dagen met de grootste vertra gingen is volgens NS hier geheel op terug te voeren. President-directeur A. Veenman betreurde in een verklaring dat reizigers nog onvoldoende van de verbeteringen merken. Hij zei dat de NS blijven investeren om de dienstverlening te verbete ren, maar haastte zich te zeggen dat ook de overheid haar ver antwoordelijkheid moet nemen. Niet de NS, maar het Rijk heeft het spoorwegnet in handen. Volgens Veenman moet minis ter De Boer (verkeer) erkennen dat er een grote achterstand is in het onderhoud van het spoor: „De overheid zal deze achter standen versneld weg moeten werken. Als zij dit niet doet, zal het de NS nooit lukken om meer dan 85 procent van de treinen op tijd te laten rijden." Volgens een woordvoerster van de NS is 50 procent van de ver tragingen te wijten aan sein-, wissel- en andere storingen op het spoor. De andere helft komt op het conto van het bedrijf zelf, zoals defecte treinen. hoofddorp/anp - Holland Casi no heeft de netto-omzet in 2002 zien stijgen met 10 procent tot 660 miljoen euro. Belangrijkste oorzaak is dat gokkers vaker te rugkomen en meer geld uitge ven, nu gemiddeld 110 euro. Bovendien is een vestiging ge opend in Enschede. Het bedrijf vermoedt dat de omzet is geste gen door verbeterde marketing. De netto-omzet is het bedrag voor belasting en na betaling van het uitgekeerde prijzengeld. De casino's hebben in 2002 drie grote prijzen uitgekeerd: in ja nuari 1,1 miljoen euro in Gro ningen, in augustus 1,3 miljoen in Eindhoven en in september 1,1 miljoen in Valkenburg a/d Geul. Holland Casino heeft nu twaalf vestigingen, sinds 25 jaar gele den de eerste zaak open ging in Zandvoort. Het enige legale ca sino van Nederland valt onder toezicht van de overheid. De winst van Holland Casino wordt afgedragen aan de staat. Hoe veel de winst afgelopen jaar be droeg, is nog niet bekend. Directeur R. Berting van de ves tiging in Groningen, waar de omzet met 5,8 miljoen euro steeg tot 38,8 miljoen euro, schrijft de omzetstijging vooral toe aan de invoering van de eu ro. „Vooral in het eerste halfjaar van 2002 zag je bezoekers euro's uitgeven alsof het om guldens ging." De omzet in Groningen steeg bij een dalend aantal be zoekers. Het waren er 345.000, 10.000 minder dan in 2001. den haag/gpd - De belasting dienst voelt niets voor een 'ge neraal pardon' voor mensen die zwart spaargeld hebben gestald op rekeningen in het buiten land. Dat zou kunnen worden uitgelegd als 'het belonen van boeven'. De fiscus zegt het afge lopen jaar juist succes te hebben geboekt bij het opsporen van zwart geld in het buitenland. In het nieuwste nummer van het Nederlands Juristenblad pleiten hoogleraar H. van Mens en fiscaal expert R. Steenman voor zo'n generaal pardon voor alle zwartspaarders. Iedereen met zwart geld in het buitenland zou zich moeten kunnen mel den zonder de volle mep aan naheffing en boete te betalen. Ze stellen een eenmalige heffing van twintig procent voor. Dat zou een eenmalig belasting voordeel opleveren van tussen de dertig tot veertig procent. „In Italië heeft zo'n regeling 50 miljard euro opgeleverd", zegt Van Mens. „Wij hebben becij ferd dat er voor 60 miljard euro aan Nederlands zwart spaargeld uitstaat in het buitenland. Al maakt maar tien procent ge bruik van een generaal pardon, dan wordt de schatkist toch ge spekt met 1,2 miljard euro. Bo vendien worden die vermogens vanaf het eerstvolgende jaar ge woon weer normaal belast, dus dat zijn structureel extra inkom sten voor de staat." Van Mens wijst erop dat het steeds moeilijker wordt zwart geld verborgen te houden. Inter nationaal wordt er serieus werk van gemaakt om gegevens uit te wisselen. Zwitserland staat on der flinke druk van Europese Unie om het bankgeheim op te heffen.Als je dan gepakt wordt, kun je zomaar de cel in draaien. Die dreiging kan mensen er toe bewegen hun geld onder een generaal pardon terug te halen." Woordvoerder Lamers van Fi nanciën stelt dat een generaal pardon niet aan de orde is. „De politiek en de belastingdienst hebben, naast de 'inkeerrege- ling' juist gekozen voor opspo ring en vervolging. Een generaal pardon kun je uitleggen als het belonen van boeven en dat sig naal willen we niet afgeven." Volgens Financiën is die aanpak succesvol. Het afgelopen jaar zouden enkele duizenden bui tenlandse bankrekeningen met zwart geld zijn opgespoord, waarna boetes zijn opgelegd. Daarnaast hebben enkele hon derden belastingplichtigen zich zelf aangemeld waardoor ze een naheffing ontvingen. Daarmee werden 'tientallen miljoenen' extra binnengehaald. Exacte cij fers worden echter niet gegeven. De belastingdienst begon vorig jaar met het 'rekeningen-pro ject' waarmee jacht wordt ge maakt op belastingplichtigen die hun vermogen op buiten landse rekeningen parkeren om belastingheffing te ontlopen. Het succes van dat project heeft volgens woordvoerder Lamers te maken met de bundeling van informatie. „Voorheen ging elk belastingkantoor zelf op onder zoek uit bij het vermoeden dat een belastingplichtige geld naar het buitenland sluisde. Nu ligt die opsporing in handen van het Team Internationaal van de Fiod en de ECD (Economische Controle Dienst). Hierdoor krij gen we veel sneller een beeld van een verdachte; in het verle den liepen er soms verschillen de onderzoeken vanuit verschil lende kantoren naar een en de zelfde persoon." zeggen dat hij nog geen concre te voorstellen heeft goedge keurd. Maar zij zeiden wel dat het pakket waarschijnlijk enkele belastingverlagingen en -maat regelen zal bevatten. Om een sterke politieke reactie te voor komen zal hij waarschijnlijk af zien van plannen om belastin gen voor de allerrijksten te ver lagen. Bush zei dat hij speciale aandacht zal besteden aan het scheppen van arbeidsplaatsen. crawford/ap - De Amerikaanse president Bush heeft voor vol gende week maatregelen aange kondigd die de economie een stimulans moeten geven. Bush benadrukte dat hij een president voor alle Amerikanen wil zijn en verwierp kritiek dat zijn beleid vooral ten goede komt aan de rijken. De president liet weinig door schemeren van zijn plannen en medewerkers van de president utrecht/anp - Een aandelen pakket dat ooit door een gorilla is gekozen, heeft over 2002 ruim 15 procent beter gepresteerd dan de AEX-index. Het is voor het derde jaar op rij dat de beursgorilla het beter deed. „We zijn echt verrast", aldus J. Bertrams van de website beurs- gorilla.nl. Het aandelenpakket is enkele jaren geleden door de Berlijnse gorilla Jacko samenge steld aan de hand van bananen, waaraan labeltjes met beurs- fondsen hingen. Sindsdien past een softwareprogramma het pakket elke twee weken aan, door het aapgedrag na te boot sen. Vooral in de eerste maanden van 2002 wist Jacko de AEX ver achter zich te laten. Aandelen als Numico, Getronics en Ae- gon, die aan het begin van het jaar nog in de portefeuille zaten, verkocht Jacko vlak voordat ze volledig inzakten. Zo deed hij Numico voor bijna 30 euro van de hand, terwijl dat fonds nu rond de 12 euro noteert. door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - De winkeliers vinden het maar niets en ook de consumenten klagen steen en been, maar iedereen moet er toch aan geloven: sinds 1 januari moet in Duitsland statiegeld worden betaald op wegwerp verpakkingen voor drank, zoals blikjes en plastic flessen. Om precies te zijn: vijfen twintig eurocent per blikje bier, mineraal water of andere koolzuurhoudende drank. Bij een inhoud van meer dan 1,5 liter moet er vijftig eurocent worden betaald. De omstreden maatregel van milieumi nister Trittin (Groenen), waarover in het parlement lang is geruzied, moet het her gebruik van verpakkingen stimuleren en de hoeveelheid zwerfafval verminderen. Maar vooralsnog zorgde de invoering van het statiegeld vooral voor chaotische ta ferelen en ontevreden gezichten. Dat ligt, weten de media die veldonderzoek ver richtten, aan het slecht functionerende systeem, zoals wel vaker in het bureau- - cratische Duitsland. Punt van kritiek is vooral de omslachtige procedure. Wie namelijk zijn statiegeld terug wil hebben, kan zijn gebruikte blik jes en flessen alleen inruilen bij de win kel, de kiosk of het benzinestation waar het drankje is gekocht. Wie onderweg met de auto van Berlijn naar München bij een benzinestation wat te drinken koopt, moet op de terugweg dus zijn sta tiegeldbonnetje bij hetzelfde station weer inleveren. Elders vangt men bot. Veel Duitsers zeggen geen zin meer te hebben om de betreffende blikjes en flessen te kopen en stappen over op producten als wijn en melk waar geen statiegeld op wordt geheven. Ook toeristen die door Duitsland rijden, letten sinds woensdag beter op wat ze aanschaffen. Volgens winkeliers, die hun klanten moe ten uitleggen wat ze nou precies met het statiegeldbonnetje moeten doen, verliep de introductie van de euro vorig jaar een voudiger. Massabladen als Bild geven de lezers tips: koop zoveel mogelijk drank in grote hoeveelheden, houd precies bij waar je wat gekocht hebt, houd ook de dranksoorten en de aantallen bij en ver lies de bonnetjes niet. Het lijkt het scena rio voor een geheel nieuwe Duitse huis- houd-boekhouding. Later dit jaar, per 1 oktober, wordt het systeem vereenvoudigd. Dan kunnen de oude blikjes en flessen overal worden in geleverd. Duitsland is, onder invloed van de milieupartij De Groenen die deel neemt aan de bondsregering, zeer mi lieubewust. Ook de stringente afvalschei ding, waar veel Duitsers dagelijks veel tijd mee kwijt zijn, is berucht.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7