'Oorlog Irak gevaar voor ISAF' 0.79 0.49 BINNENLAND Konmar Knallers U pakt in en wij 4.49 Veel te winnen en veel te verliezen Nederlander wil te veel kilo's kwijt WAO-plannen Zalm wekken verbijstering Defensie doet waarschuwing Turkse commandant af als speculatie Snowboarden in Nederland Meer straffen voor knallende jeugd Vijftien jaar voor moord bij Haags café (K) Bij Konmar kan 't. Criminaliteit in Amsterdam neemt af LU O D LU f |9 december t/m 4 januari Eindejaarsshow bij Marestad U noemt het geluk, wij noemen het pech Runderriblappen per kilo 9^49 'eluws vit- of tarwebrood wa Hak Appelmoes pot 720 ml 0,89 Pri|S per liter 0.68 )ash 2 in 1 pak 18 scoops, 30 tabletten if flacon 1.5 liter ik >er verpakking 639 fl den haag/gpd - Nederlanders willen te fanatiek de overtollige vetrollen kwijtraken. Mensen met een gezond gewicht willen gemiddeld 6,8 kilo afvallen, te gen 15,6 kilo voor mensen met overgewicht. Dat komt neer op respectievelijk 9 en 16 procent van het gemiddelde lichaams gewicht. Normaal gesproken is echter vijf tot tien procent af slanken al voldoende om de kans op gezondheidsproble men als rugpijn, hoge bloed druk en suikerziekte te verklei nen of te voorkomen. Dit blijkt uit cijfers die het far maceutisch bedrijf Roche Ne derland in samenwerking met onderzoeksbureau Pro Active International gisteren publi ceerde. Het onderzoek maakt duidelijk dat 56 procent van de Neder landers te dik is. Daarvan heeft 37 procent 'gewoon' overge wicht, 18 procent een ernstig overgewicht en 1 procent een zeer ernstig overgewicht. Onge veer 42 procent van de onder vraagden heeft een gezond li chaamsgewicht; slechts 2 pro cent kampt met ondergewicht. Van de te dikke mensen gaf 1,3 procent aan niets te voelen voor afvallen, maar voor de meesten is het een obsessie. Zeker na afloop van de feestda gen nemen veel mensen zich voor om fanatiek te gaan lijnen omdat ze er beter uit willen zien en komende zomer weer strak in bikini of zwembroek op het strand willen liggen, of om dat ze als gevolg van hun over gewicht gezondheidsklachten hebben. Vaak binden dikke mensen op een veel te rigoureuze manier de strijd aan met de overtollige kilo's door maaltijdvervangers te gebruiken of strenge diëten te volgen. Bovendien hebben de meeste lijners een onrealis tisch streefgewicht voor ogen. Deze onverantwoorde manier van afvallen leidt op de lange termijn vaak juist tot gewichts toename. De lijner komt name lijk in een negatieve spiraal te recht. Frustratie over wéér een mislukte afvalpoging leidt tot gevoelens van onvrede en fata lisme en dat leidt weer tot meer eten en ongezond leven. Het is dus van het grootste belang dat mensen die willen afvallen daarbij professionele hulp krij gen. Inwoners van de provincie Zee land willen van alle Nederlan ders de meeste kilo's kwijtra ken: gemiddeld 18 kilo. De Groningers maken zich het minste zorgen om afvallen: in woners van de noordelijke pro vincie willen gemiddeld 'slechts' 12 kilo kwijt. ï-Ale: 2-02. 03-0: den Jannink naan/incent- and bij nul 'Inliet land uit P| - Emile Ratelband, irïg gainer en lijsttrekker idspaverse Part'J Ratel- a woi?'8reert naar Austra- kkeliiferties te verkopen' Ajs zetels haalt bij de jS.O^weede-Kamerver- oed t*P 22 januari. Hij zei n die/onc' °P Bus*11655" lan 'n c'e j31611 tach- ld" z* Ratelband al pof- burgeu'ts'and en Amerika. De da ree iri overval rpeniotelgasten een e - De twee mannen iuwe'verva' °P budgetho- jgntin in Amsterdam ,n ^jfnaandag zijn ge- se stèn ^een gasten. Vol- etje !^itie gaat het om Ie j^rdammers van res- 33 en 38 jaar. Bei- n de Nederlandse lit. Er waren min- overvallers. De poli- >g geen spoor van •n achterhalen. lis vast na iden school politie in Zeeland ongens in de leeftijd i tot zestien uit Goes len voor de brand in incomplex. Het com- aarin twee basis- gn buurthuis en een randde nieuwjaars- ïdig uit. De schade miljoenen, aldus de L politie heeft twee A gens na verhoor weer A gestuurd. De overige H| i worden voorgeleid derrechter. De politie Bfcpngeren op het spoor jw*tuigenverklaringen esStirtonderzoek. sr op A12 Itirenlang stil |r - Veel automobilis- i gisteravond ruim Jf uur stilgestaan, om- I ongeval had plaats- lop de A12 (Den fcht). Het komt niet dat bestuurders zo Jen wachten, aldus Ivoerder van de yee personenbusjes in het begin van de Ëhoogte van Zoeter- Jkaar. De politie sloot ■ctroken rond acht uur le een omleiding in, geen auto's meer bij- t weggedeelte werd tien weer vrijgegeven. den haag/gpd - De overname van het ISAF-commando in Af ghanistan begin februari door Nederland en Duitsland, kan uit lopen op een regelrechte ramp als er een oorlog tegen Irak komt. Dit zegt de huidige commandant van de vredestroepen, de Turkse majoor-generaal Hilmi Akin Zor- lu. Het ministerie van defensie is niet onder de indruk van zijn waarschuwing. Nederland en Duitsland nemen in februari het ISAF-commando over van Turkije. In een inter view met deze krant zegt de Turkse generaal-majoor Hilmi Akim Zorlu dat er ernstig reke ning moet worden gehouden met wraakacties in Afghanistan als Irak wordt aangevallen. „In Afghanistan zijn de bewo ners erg religieus", zegt Zorlu, „Een oorlog tegen Irak kunnen zij opvatten als een oorlog tegen de hele moslimwereld. Niet al leen de restanten van al-Qaeda en de Taliban, maar ook gewone Afghanen kunnen dan gemak kelijk geprovoceerd worden en alle buitenlanders in Afghanis tan, waaronder de Nederlan ders, aanvallen." Deze acties zullen volgens gene raal Zorlu niet beperkt blijven tot ISAF. „Ook de coalitiestrijd krachten en personeel van de Verenigde Naties en hulporgani saties kunnen worden aangeval len. Een oorlog tegen Irak kan alle westerlingen die leven en werken in Afghanistan in gevaar brengen." Geen prettige boodschap voor Nederland. Want na Nederlands 'zwartste scenario' in Bosnië van zeven jaar geleden, zit nie mand in Den Haag te wachten op nog zo'n scenario, ditmaal in Afghanistan. Defensie noemt de waarschu wingen van Zorlu echter 'specu latief. „Mocht om wat voor re den dan ook de situatie in Af ghanistan verslechteren, dan zijn er internationaal goede af spraken gemaakt om de Neder lands-Duitse eenheden uit het gebied te halen", aldus een woordvoerder van het ministe rie. Minister De Hoop Scheffer liet via zijn voorlichter weten niet te willen reageren op een mediahype. PvdA-Kamerlid Bert Koenders wil opheldering van defensie. Hij vraagt om een risico-analy se. „Ik zou dus willen dat het ministerie in ieder geval reageert op de waarschuwingen. Ik neem het zeer serieus." Volgens Koen ders staan de Afghanen nu nog welwillend tegenover de vredes macht, maar hij vindt het een reëel gevaar dat plaatselijke krijgsheren en overgebleven Ta- liban-eenheden de bevolking mobiliseren tegen de vredes macht. Amsterdam - Wil de sneeuw in Oostenrijk maar niet vallen, in Amsterdam is er meer dan genoeg. De Arena is omgetoverd tot een waar sneeuwparadijs. Vanaf vandaag kunnen mensen snowboarden in het voetbalstadion. Voor het evenement is zo'n 300 ton sneeuw in het stadion gestort. Daar kunnen de wintersporters in het buitenland alleen maar van dromen.Foto: ANP/Koen Suyk den haag/gpd - De politie heeft in december 2002 aanzienlijk meer jeugdige vuurwerkovertre ders voor een 'alternatieve straf verwezen naar Halt-bureaus dan de jaren ervoor. Het gaat om 2.851 jongeren. In 2001 wa ren het er 1.650. Het zijn vooral jongeren die betrapt zijn bij het te vroeg afsteken van vuurwerk. Van de 2.851 jongeren zijn er 234 jonger dan twaalf jaar. Zij krijgen enkele uren voorlichting over het afsteken van vuurwerk. Oudere betrapte jongeren krij gen niet alleen voorlichting, maar moeten in de meeste ge vallen ook vuurwerkafval oprui men of andere schoonmaak- werkzaamheden doen. Op deze manier ontlopen zij doorverwij zing naar justitie. (advertentie) den haag/anp - De rechtbank in Den Haag heeft gisteren een 35-jarige Hagenaar tot vijftien jaar cel veroordeeld voor de moord op Jantje Hertogs (20). De schietpartij vond op 27 mei plaats voor de deur van een café in Den Haag. Het slachtoffer werd waarschijnlijk willekeurig gekozen. De ver oordeelde zei zich niets meer van de schietpartij te herinneren. Justitie denkt dat man zijn frustratie afreageerde, omdat hij was afgewezen door een vrouw. Vervol gens kreeg hij ook ruzie met de eigenaar van Grand Café Cetto's Place. De rechters constateren dat de Hagenaar naar het café kwam om wraak te nemen op personen die hij associeerde met Cetto's Place. Nadat het slachtoffer op de grond was gevallen, is de schutter op hem toegestapt en heeft hij vanaf korte afstand nog een paar keer gericht geschoten. Daaruit blijkt dat het slachtoffer weloverwogen en in koelen bloede om het leven is gebracht. Daar om heeft de veroordeelde zich schuldig gemaakt aan moord, concludeert de rechtbank. Volgens de rechters blijkt verder uit een psycholo gisch en een psychiatrisch onderzoek dat er bij de man tijdens het plegen van het misdrijf geen spra ke was van een gebrekkige ontwikkeling of een ziekelijke stoornis. Daarom achtten zij hem volle dig toerekeningsvatbaar. amsterdam/gpd - De criminaliteit in Amsterdam is afgelopen jaar met zo'n zeven procent gedaald. Er was minder straatroof, zakkenrollerij en dief stal. Het aantal geregistreerde gevallen van mis handeling nam daarentegen met zes procent toe. Dat zei de Amsterdamse hoofdcommissaris Kui per gisteren tijdens zijn nieuwjaarstoespraak. Het afgelopen jaar werden in de hoofdstad bijna 51.000 mensen gearresteerd, zes procent meer dan in 2001. Volgens Kuiper had het aantal arres tanten vorig jaar nog beduidend hoger kunnen liggen als niet zo'n groot tekort was aan celruimte. „Nu is het al zo dat we honderden mensen niet meer oppakken. Dan gaat het om mensen die staan gesignaleerd voor boetes of het plegen van andere strafbare feiten. Ook illegale vreemdelin gen en reeds veroordeelde verslaafden die nog op straat rondlopen, worden daardoor niet opge pakt", aldus Kuiper. Kuiper hoopt dat er op korte termijn een oplos sing komt voor het cellentekort in de hoofdstad. Vooral een kabinetsbesluit over twee gevangenen in één cel moet soelaas bieden. De Amsterdamse politie wil 200 tot 400 extra gevangeniscellen. Ondanks de toegenomen veiligheid is het veilig heidsgevoel bij Amsterdammers niet verbeterd. Kuipers verwacht dat onder meer preventief fouil leren en de in te voeren legitimatieplicht daarbij positief kunnen uitwerken. Bovendien zou de po litie efficiënter kunnen werken door meer te in vesteren in technologie. Daarbij denkt hij aan ca meratoezicht, elektronische toegangscontrole en flitspalen die behalve controleren op te hard rij den ook bijvoorbeeld gestolen auto's registreren. Met mobiele computers kunnen politiemensen hun processen verbaal ook deels op straat afdoen. 4 laai voor nog veel meer aanbiedingen nze Konmar Krant in de winkel! Vuurwerk voor de 1e week van het jaar! vrijdag 3 januari 2003 Nog miljoenen zwevende kiezers door Erwin Tuil den haag - In minder dan drie weken campagne tot de verkie zingen valt er voor de partijen nog veel te winnen. Maar ook veel te verliezen, want bijna de helft van de kiezers weet nog niet of ze gaan stemmen en zo ja, wie dan de voorkeur krijgt. De partij en zijn dan ook naarstig op zoek naar de zwevende kiezer. „Waar zijn de camera's?", roept LPF-lijsttrekker Mat Herben even voordat hij op nieuwjaars dag bij de Scheveningse Pier de Noordzee induikt. Ongetwijfeld was die kreet grappig bedoeld, niettemin is hij typerend voor de ijver waarmee alle politieke partijen in de krappe drie weken voor 22 januari op zoek gaan naar media-aandacht. Bijna de helft van de kiezers zweeft en is dus een gewilde prooi voor alle partijen. „Dat betekent niet dat we echt alles doen om maar in het nieuws te komen", zegt WD- campagneleider Hans van Baai en. „We gaan geen leuke dingen doen die er niets toe doen." De korte campagneperiode ziet hij niet als een nadeel. „Normaal heb je anderhalf jaar voorberei dingstijd. Dan zit je echt op zijn Hollands te polderen. Nu moe ten er snel beslissingen worden genomen. Dat komt de campag ne ten goede." Vooral de partijen ter rechterzij de van het politieke spectrum kunnen meer winnen dan ver liezen. Uit diverse onderzoeken blijkt dat CDA, WD en LPF kun nen rekenen op een fors aantal trouwe kiezers. Alles wat ze er aan zwevers bij krijgen, kan zor gen voor de bonuszetels. Van Baaien verwacht dat de volgen de regering een rechtse signa tuur zal hebben. PvdA, Groenlinks, SP en D66 moeten het daarentegen juist hebben van die zwevende kie zer. Hun verwachte zetelaantal is minder gebaseerd op trouwe aanhang. „Er zijn veel twijfelen de linkse kiezers", stelt Joost La gendijk, Europarlementariër en campagneleider voor Groen links. „Een paar jaar geleden was je vrij zeker van een voor spelling en een uitslag. Maar nu ligt dat duidelijk anders. De stof die Pim Fortuyn heeft doen op waaien, is nog niet gaan liggen." Zo blijkt uit onderzoek dat een nipte meerderheid van de men sen die SP wil stemmen vóór een oorlog tegen Irak is, ook als de Verenigde Naties geen man daat daarvoor hebben gegeven. Die opvatting staat haaks op het standpunt van de SP. Een be langrijk deel van de LPF-stem- mers in mei vorig jaar zoekt het nu bij SP-voorman Jan Marijnis- sen. Aad van der Veen van het on derzoeksbureau Interview/NSS ziet wekelijks de dynamiek op de kiezersmarkt. „Zo'n 25 pro cent van de mensen die door ons ondervraagd worden zegt niet wat ze gaat stemmen en óf ze gaat stemmen. Verder blijkt zo'n 45 procent van de stem mers nog geen partijkeuze te hebben gemaakt. Daar valt dus veel te winnen en te verliezen." Het onderzoeksbureau verwacht dat een tiende van de stemge rechtigden pas op 22 januari be sluit wat ze gaat doen. De mees te mensen, dit jaar dus bijna de helft, maken in de paar dagen voor de verkiezingen hun keus. Vooral de televisie speelt een hele grote rol. Nog meer dan bij de vorige verkiezingen, zo ver wacht Van der Veen. Vooral om dat een toenemend aantal po tentiële stemmers televisie als hun belangrijkste of zelfs enige bron van informatie hebben. „Eigenlijk kun je stellen dat la ger opgeleiden weinig tot geen kranten lezen, terwijl hoger op geleiden dat overwegend wel doen." Die eerste groep is voor de partijen het interessantst omdat daar de meeste zweven de kiezers zitten. Evenals zijn WD-evenknie Van Baaien is PvdA-campagneleider Ruud Koole optimistisch. „Maar de laatste verkiezingen hebben laten zien dat grote verschuivin gen er tot op de laatste dag kun nen zijn." Tot 22 januari weet geen van de partijen zich zeker van de kiezer. (advertentie) H O 0. A OPENINGSTIJDEN: ma t/m vrij 09.30-18.00 u.,za 10.00-17.00 u Koopavond Leiderdorp: vrijdag, Lisse: donderdag. Beide Kerstdagen en Nieuwjaarsdag gesloten. Auto Marestad B.V. Vari der Valk Boumanweg 2,2352 JC Leiderdorp. Tel.: (071) 581 23 60. Meer en Duin 52,2163 HC Lisse. jn Ka<wïj|£° Tel.: (0252) 43 50 70. Noordwfjk! JE VOELT JE LEKKERDER IN EEN PEUGEOT. den haag/anp - PvdA-lijsttrek- ker Bos is verbijsterd over de plannen van de WD om te ei sen dat iemand tenminste vier van de laatste vijf jaar gewerkt moet hebben om in aanmerking te komen voor een WAO-uitke- ring. Bos sluit zich aan bij het argument van premier Balke nende dat dit voorstel het draagvlak voor loonmatiging ondermijnt. Zalm denkt dat de WAO-maat- regel in de komende kabinets periode 200 miljoen euro bespa ringen oplevert. De grootste be sparing, 4 miljard euro, ver wacht de WD-lijsttrekker echter halen uit loonmatiging. Zalm zei gisteren in een vraaggesprek met het ANP in de komende ka binetsperiode 8,5 miljard euro extra te willen bezuinigen. Ondanks de forse extra bezuini gingen lukt het niet om de staatsschuld binnen 25 jaar weg te werken, zoals de doelstelling was van het kabinet-Balkenen de, zegt Zalm. Hij ziet niets in pleidooien van onder meer pre sident Duisenberg van de Euro pese Centrale Bank om, de ver slechterde financiële situatie ten spijt, toch aan dat doel vast te houden.GroenLinks wil de ko mende vier jaar de belastingen met vijf miljard euro verhogen. Bovendien wil de partij twee miljard meer bezuinigen dan ze eerder aangaf. (advertentie) Je komt altijd thuis als je lid bent van de ANWB Wegenwacht. Want de Wegenwacht helpt elke week meer dan 25.000 mensen weer op weg. Bel 0800-0503, kijk op anwb.nl of kom even langs. Goede reis

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3