'Afpersers' zijn weer thuis GESPREK VAN DE DAG Wat te doen op een nieuwjaarsreceptie Van de kaart Populaire om te trou\ 03-03-03 'De politie wist dat het om een grap ging' MENSELIJK De 64-jarige Amerikaanse acteur ROYCE APPLEGATE is omgekomen bij een brand op nieuwjaarsdag in zijn woning in Hollywood. Dat hebben Amerikaanse media gisteren ge meld. Applegate speelde onder meer in de televisieseries 'Charlie's Angels'. 'Dallas' en 'Home Improvement' en de films 'The Getaway' (1994) en 'The Rookie' (2002). Het li chaam van Applegate werd gevonden nadat de brand in zijn huis was geblust. De Amsterdamse naaktschilder PETER KLASHORST is deze week opgepakt in Gambia. Hij is inmid dels het land uitgezet omdat hij zich schul dig zou hebben ge maakt aan het maken van obscene schilderij en. De arrestatie van Klashorst werd door de Gambiaanse televisie uitgezonden. Het is de tweede keer dat Klashorst in Afrika in moeilijkheden komt door zijn opvattingen over naaktschil- deren. In mei 2000 slaagde hij erin Senegal te ontvluchten en naar Amsterdam te ontkomen. Hij werd toen beticht van het houden van orgiën tijdens schildersessies met meerde re naakte zwarte vrouwen. Zijn islamitische buren hadden aanstoot genomen aan zijn gedrag en hem bij de politie aangeklaagd. Klashorst zat drie weken vast en kwam pas vrij nadat hij ambtenaren had omgekocht. Foto: GPD Een LOSLOPEND LUIPAARD dat inwoners van de Indiase hoofdstad New Delhi enkele uren de stuipen op het lijf joeg en zes mensen verwondde is gisteren door de politie gevan gen. Een dierenarts raakte lichtgewond toen hij geraakt werd door een kogel waarmee een agent het beest probeer de neer te schieten, maar die zijn doel miste. De luipaard werd gisterenmiddag gesignaleerd bij een fabriek in een buitenwijk van New Delhi. Een aantal fabrieksarbeiders probeerde het dier te pakken te krijgen, maar slaagde daar niet in. Tientallen agenten omsingelden het fabrieksge bouw en probeerden het dier op allerlei manieren te van gen. onder andere met behulp van netten die gebruikt wor den bij crickettrainingen. Uiteindelijk werd de luipaard ge raakt door een schot met een verdovend middel en kon hij overmeesterd worden. LOES LUCAen haar gezin heb- ben een onvergetelijke oude- jaarsnacht beleefd, zij het in bui- Jk tengewoon negatieve zin. Terwijl bij de bevriende familie Deelder op een gelukkig 2003 werd ge toast, brandde verderop in Rot- terdam-West hun woning gedeel telijk uit. Oorzaak: een krachtige K vuurpijl die via het raam in een J van de slaapkamers naar binnen JM kwam en vervolgens het bed in I vuur en vlam zette. Hoe groot de schade is moet nog worden vast- gesteld, maar zeker is wel dat I Luca en haar naasten voor de ko- mende maanden elders onder- dak moeten zien te vinden. Lu-, j^H ca's man Harold van der Lubbe spreekt van een verschrikkelijk zware klap, zowel letterlijk als fi- m guurlijk. Dat laatste omdat de vuurpijl juist is ingeslagen in Loes' zogenoemde meisjeska mer met al haar dierbare spullen als plakboeken, foto's en theaterattributen. „Allemaal bezittingen die niet zomaar te vervangen zijn, vandaar dat Loes behoorlijk is aangeslage- n",aldus Van der Lubbe. Foto: United Photos de Boer De SOS-HULPLIJNEN zijn in de kerstweek van 2002 vaker gebeld door eenzame mensen dan in de laatste week van het jaar ervoor. In Amsterdam, Den Haag, Hengelo, Den Bosch, Alkmaar en Limburg waren er ongeveer 15 procent meer bellersten opzichte van 2001. Dat meldde de Fede ratie van SOS Telefonische Hulpdiensten Nederland giste ren. Opvallend is dat de meeste mensen pas bellen als het donker is, dus 's avonds en 's nachts. De meeste gesprek ken gaan over eenzaamheid, verlies en relaties. Soms bel len mensen ook om hun onzekerheid te uiten over het jaar 2003 of omdat ze bang zijn voor vuurwerk, aldus de woord voerster. De Argentijnse FOTOGRAAF Ga briel Defelice - die bekendheid verwierf met een gewaagde un dercover-reportage van de in Pa- tagoniê vakantie houdende kroonprins Willem Alexander en Méxima - is zondagmiddag ver dronken nabij de Uruguayaanse badplaats Punta del Este. Diver se kranten publiceerden zijn spraakmakende foto's begin vo rig jaar, kort voor het huwelijk. Zij toonden het verloofde stel al vissend op forel in het Andes-ge- bergte. Defelice (43) probeerde zondagmiddag een meisje van de verdrinkingsdood te red den. Dat lukte, maar hij raakte hierdoor zo uitgeput dat hij het strand niet meer wist te bereiken. De sterke onder stroom trok hem verder de zee in. Foto: GPD De Amerikaanse televisierechter JUDGE JUDY gaat meer verdienen dan presentatrice Oprah Winfrey. De strenge vonnissen van de rechter leveren haar in de komende vier jaar 100 miljoen euro op. De 55-jarige Judge Judy trekt overdag de meeste Amerikaanse televisiekijkers en verslaat zelfs Winfrey en Jerry Springer. Judy Sheindlin, in Neder land te zien op RLT5, staat bekend om haar snijdende uit spraken over veelal kleine, huiselijke conflicten. Haar nieu we salaris is 160 keer hoger dan dat van een rechter in een Amerikaans gerechtshof. Het opgestapte PvdA- Tweede-Kamerlid PE TER REHWINKEL (38) heeft onderdak gevon den bij de KRO. Hij wordt een van de vaste gezichten in het nieu we tv-programma 'Ne derland komt thuis', deelde de omroep gis teren mee. Rehwinkel stapte in november boos op nadat hij door de partij op een nage noeg onverkiesbare plaats was gezet. Hij verwierf tijdens zijn lidmaatschap van de Kamer vooral bekend heid door zijn woord voering over het Ko ninklijk Huis en staatkundige aangelegenheden. Het oud- Kamerlid mag een paar keer per week nieuws duiden op het terrein van zijn oude specialismen. Foto: ANP Cd h Z LU z Om fris en gezuiverd het nieuwe jaar te beginnen, gaan mijn vriendin en ik een dagje decadent kuren. Beetje re laxen, drankje hier, maskertje daar en meer van dat soort dingetjes. We hopsen de kokend hete sauna in en uit en proberen niet al te tuttig te doen als we buiten vrijwillig een emmertje ijskoud water over el kaar heen pleirsen. Hoewel je van dat kuren dusda nig zou moeten opkalefateren, gaan we aan het eind van de dag gaar als stoofpeertjes weg op zoek naar voedsel. Van al dat zweten krijg je trek in zout, dus het zou waarschijnlijk de slimste keus zijn ge weest bij de eerste de beste Dirkie twee patatjes speciaal te halen en die als hongerige ratten op een donkere straathoek met een licht schaamtege voel naar binnen te werken. Die schaamte zou drage- fyk geweest zijn, maar in de ban van het grote genie- r\ ten b&hdten we richting centrum te gaan, uitkijkend I H naar een guitig restaurantje. I Verdwaasd staan we even later op de Grote Markt, I H die door onze besluiteloosheid ineens daadwerke- I lijk groot lijkt. Een grijzende man op de fiets biedt I uitkomst. Blijkbaar staan we erbij als twee ver- 1 dwaalde puppies, want hij geeft om het advies het tentje binnen te gaan waar we min of meer voorstaan. Opgevoed met de regel dat je niet zomaar iets van vreemden aan mag nemen, vragen we toch maar even een goede reden. Die heeft ie. Hij is er vanavond de pianoman die het muzika le genot verzorgt. Klinkt gezellig dus we volgen braaf. In het volle restaurant blijkt er zelfs nog een plekje vrij te zijn en dat is voor een doorsnee zaterdagavond al zo'n meevaller dat we om zonder nadenken op de behaaglijke stoelen laten neer zakken. Het tafeltje tussen om in is qua styling in zwaar contrast met ons uiterlijk vertoon, want mijn halfnatte slappe haar zit nog in de douchecoupe en we kijken elkaar met slaperige verzakte onopgemaakte rooddoorlopen oogjes even vertwijfeld aan. Eigenlijk zou er nu allang een alarmbel moeten gaan rinke len, maar pas als we bij de menukaart en ons drankje een amuse met krabmousse krijgen geserveerd, begint het te da gen. Bezorgd buigen we ons over de menukaart en terwijl de gastronomische hoogstandjes onder mijn ogen langs schieten, begint de pianoman te spelen. Wat nu, er zitten niet eem or dinaire frietjes bij de culinaire rambam en hoewel het objec tiefeen keizerlijke menukaart is, zie ik het subjectief even niet meer zitten. Ik kijk naar mijn vriendin om in haar verlekker de blik de moed te vinden iets uit te kiezen, maar haar wan hopige koppie spreekt boekdelen. Ik tuur weer naar de kaart zoekend naar een uitweg. H ge vegetarische hoofdgerecht betreft een spies van bospt stoelen, dus zeg ik: „We kunnen natuurlijk zeggen dat getarisch ben en allergisch voor paddestoelen...Ze kijk aan. „Maar je bent toch niet..."En ze lacht. „Ja, ik dacl al, misschien moet ik doen alsof ik gebeld word door di pas of iets anders waardoor we worden weggeroepen dat iedereen rustig moet blijven, maar dat er een bom i in de chaos die omstaat wegsluipen. Er wordt een heel I smoezen open getrokken, maar als de vriendelijke servi 1 ons tafeltje nadert, besluiten we toch maar open (mem te spelen. Na uitvoerige toelichting en veel excuses, zijn vrij om te gaan. De pianoman krijgt onnodig veel schil maar dat maakt onze schaamte niet minder. Dat blijkt weer als we onze drankjes afrekenen met een fooi, waa we ruimschoots tivee patatjes speciaal hadden kunnen Het loopje van achterin het restaurant naar de deur is zend keer ongemakkelijker dan de hele dag naakt in d& na rond sjokken, maar de bevrijding die we voelen als weer buiten staan, daar kan zelfs een hele dag kwaaie a uitroken in de sauna niet tegenop! VRIJDAG 3 JANUARI 200 Wees matig met drank en sla het zoenen over. Foto: United Photos de Boer/Cynthia van Dijke Het is begin januari, dus de nieuwjaarsrecepties buitelen weer over elkaar heen. Sommigen vinden dat leuk, maar anderen gruwen ervan. Met nieuw jaarsrecepties is het als met kerstpakketten, zegt Stefan de Vries, filmmaker te Parijs, etiquette-ex pert en co-auteur van 'Het blauwe boekje', stijl- gids voor het nieuwe millennium. „Niemand is er echt blij mee, maar wie het niet krijgt of niet is ge nood, is beledigd." En kan de topman van een netwerk het zich permitteren er weg te blijven, la gere regionen en zeker beginners kunnen er niet omheen. „De receptie is feestelijk, maar wordt soms ook vreselijk." Tien tips, adviezen en heikele punten voor receptiebezoek. De nieuwjaarswens. „Origineel verdient altijd de voorkeur. Geef er als het even kan een persoonlij ke draai aan. Iets over een probleem of juist suc ces van iemand het afgelopen jaar of over een am bitie voor 2003." Zoenen. .Altijd een heikel punt, zeker in Neder land, want zit je ook nog met de vraag: één of drie keer. Zoenen is territoriumgedrag, laten zien dat je erbij hoort. Mijn advies: niet meedoen aan die kus-inflatie, zeker niet op zakelijke recepties. Maar een handkus is altijd charmant." Alcohol. „Zorg dat je controle houdt. Zeker bij meer recepties op een dag geldt: doseren. Wie zich niet kan beheersen, heeft grote kans op uit- glijers. Eén receptie kan voldoende zijn om ervoor te zorgen dat je het hele jaar lang je imago weer moet zien te verbeteren. Kleding. „Dat mag in Nederland best verzorgder, het is altijd maar zo casual mogelijk. Doe eens iets nieuws in 2003. Niet zo'n juten zak waarin je hangt, maar een pak dat echt zit met mooie das." Hoe ontkom je aan saai gezelschap? „Niemand heeft er iets aan uit beleefdheid aan de praat te blijven, zeker omdat je dan al snel naar een vol gend drankje grijpt. Als er even een gat valt in een gesprek, is de truc altijd om te zeggen: hé, die heb ik lang niet gesproken. Omdat de aard van een re ceptie nu eenmaal vluchtig is, zal niemand je dat kwalijk nemen." Hoe kom je in gesprek met een gewild persoon? „Je hebt altijd het excuus iemand even een geluk kig nieuwjaar te wensen. Maar het is ook niet heel onbeleefd bij een groepje aan te sluiten. Je kunt op een goed moment zeggen 'goh, ik hoorde u hier of daarover praten'. Als de interesse oprecht is, vind niemand het een probleem. Als er twee recepties tegelijk zijn, hoe ldes je dan? „In eerste instantie kies je voor het publiek. Wie wil je ontmoeten? En dan de locatie: het Am- stelhotel in Amsterdam is toch aardiger dan de tennisclub in Assen. Saaie recepties met slechte catering? Schrappen voor volgend jaar." Visitekaartjes. „Niet te kwistig mee strooien. Op recepties van de concurrentie is het zelfs ronduit onbeleefd. Een nieuwjaarsreceptie blijft een fees telijke bijeenkomst." Wat te doen bij een saaie speech? Belangstellend blijven kijken en soms geïrriteerd sst! roepen? „Nee hoor. Loopt het de spuigaten uit, ga dan ge rust kletsen. Zo'n speech is vooral onbeleefd van de spreker. Als het van een blaadje moet is het al verkeerd. Een goede speecher vertelt wat hij gaat vertellen, vertelt dat en vertelt dan wat hij verteld heeft." Het afscheid. Met de staart tussen de benen weg? Als de gelegenheid zich voordoet is het altijd be leefd de gastheer of -vrouw even te bedanken. Is die te druk, ga dan gerust. Maar stuur dan een paar dagen later een mail of kaartje." Stephan Jongerius Méxima en Willem-Alejl deden het op 02-02-02. T I-rans doen het op 03-0j| Trouwen. „We wilden iJ aals en niet gewoon maT willekeurige datum", Oudekerk, die daarom d dag van de derde maan/1 het jaar 2003 in Delft ga: wen. „Het leukst was geSÜ als we op die dag ook nu om drie uur hadden kuillC trouwen, maar dat zat ei meer in." 17 E De datum met de drie d31™ bij aanstaande bruidspav.ers populair. De datum wo^1^' 'grappig' en 'gemakkelijfertJ houden' genoemd. Als t;zet dag lijkt maandag 03-03 w®f overal in het land goed t*P z scoren. „We hebben die^?n( acht huwelijken staan. I?"°- meer dan gemiddeld", z*a ambtenaar van de burgeults stand in Utrecht. „De da na staan er maar twee iij O' agenda." Voor Sylvia van Gorp enIOl Krevelen zit er nog een e mensie aan de datum m/1L drie drieën. „Wij trouwelVer 03-03 omdat wij op die <rnt' exact drie jaar samen zijF13* telt het Amsterdamse stèF .8 er nog een extra drietje te voegen hebben de twf Fr sloten 's middags te troif „Om drie uur." 4 J lit. I ove >gg Als ware helden werden gister avond de vrijgelaten bestuursle den Piet de Vries en Hedde Wie- ringa van de Handelsvereniging Tolbert in restaurant De Postwa gen in hun dorp onthaald. Het tweetal was aan het eind van de middag in Amsterdam op vrije voeten gesteld na de nacht te hebben doorgebracht in een poli tiecel vanwege hun vermeende afpersingspraktijken rond twee gestolen Van Goghs. In een lacherige sfeer en nog be duusd van de gebeurtenissen gaven de twee een geïmprovi seerde persconferentie. „Het ging om de publiciteit. Nou, dat doel hebben we dus bereikt", opende Wïeringa. De Vries deed direct daar overheen een duit in het zakje: „Mijn vader zei al: je moet je vrienden zorgvuldig kie zen." Achteraf kunnen ze erom la chen, maar leuk was het uiter aard niet, moest het duo beken nen. Op nieuwjaarsdag, toen ze thuis werden gearresteerd, drong de ernst van de situatie maar langzaam tot hen door. „Ik zei: ik ga niet alleen mee naar Amsterdam. Dan moeten er méér mee", vertelde Wïerin ga. „Maar zij keken me meewa rig aan. 'Jij hebt niks te willen,' zeiden ze." De Vries had een soortgelijke er varing. „Ze vroegen me, wie er nog meer bij betrokken waren. Ik zei: Ik heb geen enkele be hoefte jullie dat te vertellen. Hun reactie: We kunnen binnen enkele minuten een huiszoe kingsbevel krijgen als u dat lie ver hebt." De politie wist élles, zo viel de twee Tolberters op. De Vries: „Ze hebben onze telefoontjes afgeluisterd. En omdat Hedde en ik er op oudejaarsdag nog contact over hebben gehad, zijn wij degenen die ze hebben gear resteerd. De politie wist dus ook dat het een grap betrof. De Vries kan de politie niets ver wijten. „Het waren aardige jon gens die ook maar hun werk doen. En ze hebben ons keurig behandeld, niet als criminelen. Maar de verhoren waren heftig. Ze zaten steeds maar weer erop te hameren: 'maar heren, u weet toch dat dit niet mag?' Ik zei: ja, maar als je alleen dingen doet die mogen, is er nooit meer een oudejaarsstunt En iedereen kon toch zo zien dat dit een grap was?" Volgens het tweetal was de poli tie in de gemeente Leek, waar Tolbert onder valt, vooraf op de hoogte gesteld van het feit dat de ondernemersclub met een oudejaarsstunt bezig was. De in houd van de actie werd echter niet verklapt. „Gewoon omdat we wisten dat het tricky was, maar we wilden wel dat ze het wisten." De Vries vermoedt dat de politie in Amsterdam zich enigszins in zijn hemd gezet voelde en daar om tot arrestatie van hem en zijn collega is overgegaan, zelfs toen duidelijk was dat het om een grap ging. „Wij zijn natuur lijk maar een paar domme boe ren uit Tolbert en daar hebben ze moeite mee. Dan gromt de beer even." Was het nu een leuke grap? „Nee", moest het duo beken nen. „Het was een mislukte grap. We hadden gedacht dat een agent uit Leek uiteindelijk met een koffertje met geld bij onze voetbalclub zou komen - iemand moet het toch doen - en die zouden we dan met applaus hebben ontvangen en duidelijk hebben gemaakt dat het om een grap ging. Kous af." Wïeringa bekende dat hij werd geplaagd door twijfels toen de zaak begon te lopen. „Ik heb Piet ook een keer door de tele foon gezegd: moeten we hier wel mee doorgaan?" Maar zeker na de eerste advertentie van de Amsterdamse politie en het Van Goghmuseum in het Dagblad van het Noorden wist niemand in Tolbert meer zeker wie nu ei genlijk wie voor de gek hield. „We dachten dat eentje van on ze eigen club die advertentie ge plaatst had. We zeiden hier alle maal tegen elkaar wie is er zo leuk geweest?" lachte De Vries. De beide 'afpersers' zijn op voorhand niet vreselijk bang voor een gigantische schade claim. „Ze hebben wel gevraagd of we bereid zijn te betalen. Nou, ik ben nooit bereid te be talen", aldus De Vries. „Mis schien komt er wel een schik kingsvoorstel, nou, dan zien we wel verder." In de cel deden de mannen overigens geen oog dicht. De Vries uit angst dat het met zijn bedrijf in het honderd zou lopen, Wïeringa omdat hij alleen maar 'filmpjes' zag in zijn hoofd. De oudej aarsclub van de Han delsvereniging Tolbert heeft gis teren in een schriftelijke verkla ring officieel haar excuses aan geboden voor wat ze noemt 'een misselijke grap'. Jaap Kiers Politiemensen onderzoeken de inbraak in het Van Goghmuseum. De twee mannen die nu zijn vrij waren in ieder geval niet de dieven. Foto: Reuters/Michael Kooren onj Hui art,

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2