Leiden kan alsnog burgemeester kiezen D Hulshoff Stevenshof maakt balans op na rellen: 'Het lijkt hier de Gazastrook wel' Water Maas stijgt nog in Limburgse dorpen Stroomstoring treft Leidse regio Leidsch Dagblad Cieba Meerderheid gemeenteraad voor referendum Recordbezoek Leidse musea Clonaid kondigt geboorte tweede kloonbaby aan Drukkerij Groen leverde aan Wehrmacht Leidsch Dagblad Acpifyh* -CCtCteAsT NR. 43120 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG 1,55 Ugingi mpio tn Tal I 'oorb h mt ev i re clu I ■nog j tie n BI jat d( eg vap campagnes -"biljoenen [arm irende kiezers 1 itmachlne de goede overleden I deel Op 7.\ ïdat f sided Mc tenfaculteit 'universiteit chtiMf 512(H 'il,»'ttvisser üenWHiger het jaar al voor k "'laafden is nodig 1< t niet zowel g als hebben Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad vrijdag 3 JANUARI 2003 »HI1 V ijN '"i '1 no C De gróótsle selectie kantoormeubelen X 1 2000 m2 L SHOWROOM! kantoormeubelen door Silvan Schoonhoven en Laurens Foudraine leiden - De aanblik van het Alexandrine Tinne plein is triest, en dat komt niet alleen door de regen. Een slagboom voor de busstrook is afge rukt. In de gedeukte kaartjesautomaat van de NS gaapt een gat. 'Buiten gebruik' meldt het schermpje. Tussen de vuurwerkresten en de glasscherven zwerft ook een gevouwen papier tje waar cocaïne in heeft gezeten. Het was tijdens de jaarwisseling ernstig mis op het Alexandrine Tinneplein in de Leidse Stevenshof. De ME moest er met honden aan te pas komen om de relschoppende jongeren in bedwang te houden. Wat is er aan de hand met de jeugd in Leiden-West? Twee jongens komen de snackbar uit en wil len wel wat zeggen, als ze maar niet met hun naam in de krant komen. Ze weten heel goed wie de daders van de rellen zijn: patsers, voor een deel uit Voorschoten, die stoer doen met vuurwerk, drugs en alcohol. Vooral de laatste drie maanden is in de Ste venshof de onderlinge sfeer tussen jongeren slecht, weten ze. De rellen bij De Vink gaan op afspraak. Veel jongeren worden telefo nisch gewaarschuwd als het mis gaat in de wijk. De problemen met de jeugd spelen hier al langer. Het hele jaar door zijn vernielingen aan de orde van de dag in de buurt van het station. Dat is voor een deel te wijten aan het stationsplein zelf, zegt een winkelier daar. „De jeugd kan hier droog staan als het regent en er is een avondwinkel waar alcohol wordt verkocht. Ze gaan hier dan staan drinken en drugs gebruiken. Dat maakt die jongens gek." Een omwonende van het Alexandrine Tinne plein is in haar pand net de schade aan het herstellen na nieuwjaarsdag. Voor het inge slagen raam zit een houten plaat gespijkerd. „Ach, het is dit jaar maar één raam", zegt ze. „Ze hebben het gat direct 's nachts dichtge timmerd. Planken en een hamer lagen op ou dejaarsavond al klaar. Of ik het volgend jaar preventief ga dichttimmeren? Ik heb er wel over gedacht. Maar dan denken die jongens ook: zo, dat heeft ze mooi vastgemaakt. Eens kijken of dat los kan." Ze wil wel praten over de lastige jongeren in de Stevenshof, maar alleen als op geen enkele manier is af te leiden wie ze is en waar ze woont. „Ik weet wel: je mag niet bang zijn, maar je wordt het wel. Moet je horen: ik kom uit een dorp. Als ik mijn familie probeer uit te leggen wat hier gebeurt, kunnen ze zich dit niet voorstel len. Het lijkt de Gazastrook wel." Pagina Rl: Tegenwoordig moet alles maar kapot' j bij M Kans op win- Ierse buien |VVuU Harflgjl jQff). h ste),^ diet? ig-pB oeS4MENTAAR 5. Rt; 631. spaarloon van*leen voor werknemers, bbenker ook voor banken en 'g.fljymri waren de diverse n'd^aarregelingen uiterma- etiekekkelijk. Sinds de invoe- i spaarloon- en premie- Noo^eling 1994 zijn de ge- rde tegoeden inmiddels (Keien tot miljarden euro's. (H°Jarmee de banken meer i*Q i^ken. Daarom waren ze >op: 1 echt blij met het nieuws icfcn spaar loonregeling wordt De ra en de premiespaarre- elfs afgeschaft at deel van het gespaarde zo'n zes miljard euro - gevolg van beslissingen nu in een klap vrij. economen hopen dat dat geld snel laten de economie een op- te geven. Het lijkt er dat de consument het de dure feestdagen en sombere koopkracht- het vooruitzicht goed ";en. telling van vele reke- lers blijken sommige verzekeraars nog de spaartegoeden te blij- si'. Vergeefs werden 'de inbanken' gisteren plat- waar het geld bleef, kregen bij sommige (A te horen dat het geld nog iele weken op ach kan la- Ichten. Een verzekeraar p dat er een nieuwe reke- t Dor de klant wordt ge- waarop het bedrag wordt litia Anderen beloven extra edils de klant maar bij ze 36 k este spaarders willen het tarnvoon op hun reguliere re- I, w; overgemaakt krijgen. De edoutterende banken en ver- :n Ars beweren dat automati- s d«n administratie nog niet Waijn voor het verwerken iveel transacties. Dat is allets. Waarom lukt het ABN eerde Rabobank en de Post ijkerel om het geld volgende jagver te maken? Kom op iet 1, dat geld is van ons! Niet ït nralreep kinderachtig doen, .s.m. overmaken a.u.b. yer door Wim Koevoet leiden - Er komt een nieuw bur gemeestersreferendum in Leiden. Ondanks de mislukte procedure van de vorige keer, besloot de ge meenteraad gisteravond weer tot een volksraadpleging. Deze ver kiezing tussen de twee kandida ten voor het burgemeestersambt wordt op dinsdag 11 maart ge houden, tegelijk met de verkie zingen voor de Provinciale Sta ten. Net als de eerste keer stemden de WD, het CDA en de Chris tenunie tegen het referendum. „We zijn nu nog feller tegen", aldus WD-fractievoorzitter L. de Lange. En: „Ik kom geen Lei- denaars tegen die op een refe rendum aandringen, ik kom mensen tegen die zeggen: jullie gaan dit toch zeker niet nog een keer doen, hè?" Volgens De Lange houdt de grootste groep Leidenaars, 'zo'n 98,5 procent', zich zelfs helemaal niet bezig met de vraag of er wel of geen referendum moet worden ge houden. „Het enige wat die mensen vaststellen, is dat Lei den nog steeds geen nieuwe burgemeester heeft." De talloze bezwaren die De Lange en an deren tegen het referendum aanvoerden, brachten de voor standers evenwel niet op andere gedachten. Het vorige referendum was ge koppeld aan de komende Ka merverkiezingen. Dat kon niet doorgaan omdat de gemeente raad niet verder kwam dan de enkelvoudige aanbeveling van WD'er H. Groen. Minister Rem- kes nam deze voordracht tot ontzetting van het Leidse ge meentebestuur niet over. De minister besloot medio decem ber dat Leiden de procedure, waarvan het laatste onderdeel het beloofde referendum was, over moet doen. Groen, door zijn declaratiegedrag in het ver leden geen onomstreden sollici tant, heeft reeds aangekondigd dat hij in de race wil blijven voor de functie. Leiden gaat in de tweede ronde op vrijwel dezelfde manier te werk als de eerste keer. Dat wil zeggen met dezelfde pro fadvertentie) leiden - De zes grote Leidse mu sea hebben in het afgelopen jaar 580.000 bezoekers getrokken. In de maand december was zelfs sprake van een recordaantal: maar liefst 80.000 mensen pas seerden de kassa's van Natura- lis, Volkenkunde, Oudheden, Boerhaave, De Lakenhal en de Hortus. De toeloop was mede te danken aan het feit dat Volkenkunde en Boerhaave in de kerstvakantie gratis toegankelijk waren. De meest bezochte tentoonstel ling in 2002 was 'Dino Argenti- no' in Naturalis. Voor deze ex positie, die ook in 2003 nog te zien is, kwamen maar liefst 100.000 mensen naar het muse um aan de Darwinweg. Natura lis was met 262.321 betalende bezoekers in het afgelopen jaar weer topscorer onder de Leidse musea. Het museum trok zelfs meer bezoekers dan het jaar er voor. Het Rijksmuseum van Oudhe den, De Lakenhal en Museum Boerhaave scoorden in 2002 on geveer evenveel bezoekers als andere jaren. Het Rijksmuseum voor Volkenkunde was minder in trek dan het jaar ervoor. Ge rekend werd op zo'n 80.000 be zoekers. Het werden er maar 66.000. Met 580.000 bezoekers is het museumbezoek ten opzichte van 2001 in Leiden gestabili seerd. De bezoekers kwamen in 2002 vooral voor tijdelijke tentoon stellingen, speciale (kinder-)ac- tiviteiten en evenementen tij dens de schoolvakanties. fielschets, dezelfde samenstel ling van de vertrouwenscom missie en dus met als sluitstuk van de benoemingsprocedure een referendum. Dat betekent dat er twee eindkandidaten naar voren moeten worden gescho ven. „Eén kandidaat is geen kandidaat", aldus PvdA-fractie- voorzitter C. Broeyer, tevens voorzitter van de vertrouwens commissie, waarin alle negen fractievoorzitters zitting hebben. Een enkelvoudige aanbeveling is uit den boze omdat Leiden dan voor de derde keer een benoe mingsprocedure moet beginnen en dat is voor het toch al niet beste bestuurlijke imago van de stad rampzalig, zo beseffen de raadsleden. Groenlinks-woord voerder G. van Hees drong er bij de vertrouwenscommissie op aan haar opdracht aan de ge meenteraad 'terug te geven' als ze er niet in slaagt om twee eindkandidaten aan te wijzen die aan het profiel voldoen. Pagina Ri: Referendum is op papier een kopie van het vorige parijs/afp-rtr - Binnen enkele dagen wordt ergens in Europa een tweede gekloonde baby geboren. Dat heeft de Franse wetenschapster en voorzitster Brigitte Boisselier van de on derneming Clonaid gisteren tegen de Franse televisiezen der France 2 en de Britse om roep BBC gezegd. Clonaid bevordert het klonen van mensen en is verbonden met de Amerikaanse Raelian- sekte. Aanhangers van deze groepering stellen dat de eerste mensen uit buitenaardse we zens zijn gekloond. Op 27 december maakte Bois selier bekend dat de eerste ge kloonde mens ter wereld was geboren. Het zou gaan om het meisje Eve. Zij is volgens Clo naid gekloond uit een 31-jarige Amerikaanse vrouw. Boisselier gaf gisteren toe dat DNA-tests, die als bewijs voor het klonen van een baby moe ten dienen, nog niet zijn uitge voerd. Ze stelde dat de ouders van Eve de boot afhouden, omdat ze hun identiteit niet wilen prijsgeven. De onbekende ouders en ver tegenwoordigers van Clonaid en de Raelian-sekte moeten op 22 januari voor de rechter in Florida verschijnen. maastricht/anp - Bij een waterstand van de Maas van 45:40 meter boven NAP rond ne gen uur vanmorgen konden de hulpdien sten terugzien op een rustige nacht in de Maastrichtse Maasdorpen Itteren en Borg haren. Het KNMI verwacht vandaag nog circa 10 tot 15 mm neerslag in het stroom gebied van de Maas. Dit betekent dat de Maas verder blijft stij gen. Onbekend is nog of het tot grote over stromingen gaat leiden. Elders in Neder land is geen sprake van wateroverlast, zo melden waterschappen. Bij hulpposten in beide dorpen, die 's nachts rond één uur waren ingericht, meld den zich maar weinig mensen. Ook de tele foon van het crisisteam in Maastricht ging nauwelijks over. „De mensen hier zijn rede lijk gewend aan het hoge water", aldus een woordvoerder van de gemeente Maastricht. Het was vanochtend nog de vraag of de pendeldienst met vrachtwagens van en naar Itteren en Borgharen kon worden ge handhaafd. Volgens een woordvoerder van het crisiscentrum wordt de stroming van het water bij 45:50 meter boven NAP te ge vaarlijk voor de vrachtwagens. Die stand was vanmorgen om half elf al overschre den. De toegangswegen waren al afgezet voor gewone auto's. Als de pendeldienst wordt stopgezet, zijn Itteren en Borgharen volle dig van de buitenwereld afgesloten. De brandweer in Nederland houdt inwo ners van de dorpen in Limburg op de hoog te via teletekstpagina 112 van de regionale omroep LI in Maastricht. Het crisisteam in Maastricht is dag en nacht bereikbaar on der nummer 043-3505025. Het water heeft ook op verschillende plaat sen in Europa problemen gegeven. In het noorden van Portugal veroorzaakte de re gen aardverschuivingen. In het midden van het Zuid-Europese land raakten huizen, bruggen en spoorwegen beschadigd. In Duitsland zijn door de zware regenval in verschillende deelstaten rivieren buiten hun oevers getreden. door Janneke Dijke zoeterwoude/regio Een groot gebied rondom Zoeter- woude is vannacht getroffen door een stroomstoring. Van ochtend was de stroomtoevoer op de meeste plaatsen hersteld, behalve in een deel van Leider dorp. Daar was het probleem bij het sluiten van deze krant nog niet verholpen. De stroomstoring ontstond gis teravond om half twaalf in Zoe- terwoude door nog onbekende oorzaak. „Het was een sponta ne kabelstoring in het 10.000- voltnet. Hierdoor traden meer dere storingen op in de omge ving. Je kunt het een soort ket tingreactie noemen", aldus een woordvoerder van energiebe drijf Nuon. Het is niet duidelijk of Nuon de oorzaak ooit achter haalt. „Het kan ouderdom van een deel van het net zijn, maar ook een oude beschadiging." Het gevolg van de storing was dat het gebied tussen de plaat sen Leiden, Roelofarendsveen en Alphen aan den Rijn zonder stroom zat. Het betrof de plaat sen Zoeterwoude-Rijndijk, Zoe- terwoude-Dorp, Hazerswoude- Rijndijk, Koudekerk aan den Rijn, Leiderdorp, Hoogmade en een stukje van Leiden (langs de Hoge Rijndijk). Op sommige plekken werd de stroom in de nacht al weer hersteld, maar Nuon kreeg de complete sto ring niet onder controle. „Na verloop van tijd bleek dat het om zo'n grote storing ging, dat het nodig was meer mensen in te zetten", aldus de woordvoer der. Pagina R3: Winkeliers sluiten noodgedwongen hun deuren Erfgoedhuis weg uit Leiden leiden - Het Erfgoedhuis Zuid- Holland verhuist van de Bree- straat in Leiden naar een nieu we behuizing in Delft. Door de uitbreiding van de organisatie is het monumentale Rijnland huis te krap geworden. Alterna tieve oplossingen voor het ruimtegebrek - zoals een ver bouwing van het Rijnlandhuis en het huren van het aanpalen de pand - bleken te kostbaar. Het Erfgoedhuis biedt onder steuning aan musea, onderwijs instellingen, maar ook particu lieren die zich met cultureel erf goed bezighouden. door Wilfred Simons se drukkerijen kregen daarom ook opdrachten. Het echtpaar Bühler noemt behalve 'Groen Zoon' ook de Rotterdamse drukkers Wyt Zonen, de Geldersche Courant, Thieme in Zutphen, Else vier, De Arbeiderspers en Ellerman, Harms Co in Amsterdam. Vanaf 1942 kwam de Wehrmacht zelfs met een speciale pocketserie, de 'veldpostuitgave'. Deze boeken wogen niet meer dan honderd gram en konden gemakkelijk over de post worden ver stuurd. De serie was met een oplage van 20.000 exemplaren zeer succesvol. Tientallen uitgevers, onder wie de huidige mediareus Bertelsmann, verdienden goed aan de uitgave van een poc- ketreeks. De frontboekhandel leverde vooral ontspannings romans, literatuur en poëzie. Het ging om Duitse klassiekers van Goethe, Schiller en Nietzsche, maar ook om vertaald werk, zelfs van Nederlandse en Vlaamse auteurs als Anton Coolen en Felix Timmermans. De Duitse succesauteur Heinrich Böll, die in 1942 gelegerd was aan de Franse Kanaalkust, bezocht de frontboekhandel graag. Wel was hij onthutst over de 'louter politiek en religieus bepaald ten dentieuze rommel' die er te koop was, zoals het echtpaar Bühler citeert uit een brief aan zijn vrouw. leiden - De Leidse Boek-, Courant- en Handels drukkerij J.J. Groen heeft in de Tweede Wereld oorlog pocketboekjes gedrukt voor de Duitse Wehrmacht. De boeken werden gedistribueerd via zogeheten frontboekhandels en werden gelezen door soldaten van de Wehrmacht. Het ging vooral om literatuur. Een en ander zou blijken uit het boek Der Fron tbuch handel 1939-1945 van de Duitse historici Hans-Eugen en Edelgard Bühler, dat vanochtend in De Volkskrant werd besproken. De sinds 1862 bestaande Drukkerij Groen, tegen woordig gevestigd aan de Leidse Rooseveltstraat, voelt zich overvallen door het nieuws. „Wij zijn een moderne drukkerij, de bedrijfsgeschiedenis zegt ons heel weinig", aldus een woordvoerster vanochtend. Ook oud-directeur J.J. Groen zegt dat hij 'eerst het boek wil inzien voordat hij commen taar geeft'. Met het opzetten van een distributienet voor lite ratuur kwam de Duitse Wehrmacht tegemoet aan de leeshonger onder de soldaten. Vaak waren er aan de Duitse fronten maandenlang nauwelijks activiteiten en ontvluchtten de militairen de dage lijkse verveling met literatuur. De leeshonger bleek zo groot, dat de Duitse uitgeverijen alleen niet aan de behoefte konden voldoen. Nederland- Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V A nl Postcode Telefoon Ti. controle nabezorgng) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bf automated* betaling s frijn 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl DE WERELD OM JE HEE Twee bewoners rijden mee in de pendeldienst tussen Maastricht en de dorpen Itteren en Borgharen. Foto: ANP/Vincent Jannink Leiden: Nieuwe Rijn. Den Haag Rotterdam Amsterdam Lefdschendam

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1