REGIO Meer huizen bij de Witte School 'Leiden moet binnen eigen grenzen bouwen' Voetbal voor verslaafden broodnodig' Sassenheim wil nieuwe impulsen voor toerisme jv eigen huis in Spanje! Van der Lee roept op tot jaar van de veiligheid HANS VERKERK KEUKENS Topsport in Sassenheim Prijzen voor vrijwilligers in Noordwijkerhout en Sassenheim Een zonnige investering 'een altijd zonnig en gezond klimaat idweer snijdt "ijker uit auto Geënte - Een 29-jarige Kat- 10.30 ,noest vanmorgen door i_j Jidweer uit het wrak van ro worden gehaald na ria 17geval- De man reedvan t naar Rijnsburg op de Wijkerweg. Hij sloeg de Voorhouterweg in, 1 Euchet daarbij de hem tege- 5germa,men(je auto van een 35- tijnsburgse niet voor- en 3oor de klap sloeg de au- Üe Katwijker tegen een ckens'nPaajen een verkeers- tadat de brandweer hem Bosnvrijd, is hij met nek- en el naar het LUMC ge- 9 Vesb De Rijnsburgse kwam er gem. (iriic, schaafwonden en Jul.La^euzingen vanaf. Gezi i Euciirijk reikt vier tenningen uit 8.30 k - Katwijk heeft gisteren jneentelijke legpennin- vcl gereikt aan mensen, die rdienstelijk hebben ge- voor uiteenlopende or des. C.L. Noordhuis- Sfé^aar, M. Vooijs, A.J.P.M. ian-Koekebakker en D. igelzwaal ontvingen tij- e nieuwjaarsreceptie de cheiding uit handen van neester Wienen. Zo 1 Huis-Koppelaar is ver- i aan de telefonische -a 1 enst De Vluchtstrook, de iwfractie Gemeentebe- hulporganisatie de glicarploem en de consumen- 3 J van Nuon. Vooijs is de and van het boek Vissen in Morrie kerk. Krijgsman-Koe ler is vanaf 1984 vrij wil- ■roen%ij Wijkvereniging Noord ij™'jlOost. Remmelzwaal is ïndere als secretaris ac- oonstJe organisatie van het se Dagje uit, de Vuur- Van d de jaarvergaderingen Daarnaast is ensgrten van de wijk de Noord Ledenjngmeester van deze •cretaris P. van der Zwart '*®"~basketbalvereniging oppers was voorgedra- Euch3r een legpenning, maar Euchjeen prijs op deze onder- De ng. door Jan Preenen NOORDWUK - Het woningbouw plan rond de Witte School aan de Van Panhuysstraat in Noordwijk wordt ingrijpend veranderd. Er komen meer huizen, een aantal appartementen voor jongeren in de sociale huursector wordt om gezet in koopwoningen en de on dergrondse parkeergarages wor den te koop aangeboden. Boven dien stellen B en W voor om het zogeheten Morgenstergebied in Noordwijk-Binnen anders in te delen, waardoor de bestaande hoofdrioolleiding niet hoeft te worden omgelegd. Daarmee wordt nog eens 545.000 euro be- paard. Op deze manier wil het college herbouw van de twee jaar gele den afgebrande Witte School kostendekkend maken. De ge meenteraad trok voor nieuw bouw in oktober vorig jaar 3.500.000 euro uit. Desondanks werd een jaarlijks tekort ver wacht van ruim 180.000 euro. Daarom heeft projectontwikke laar A. van der Wiel de opdracht gekregen om het plan 'Eureka' voor het Morgenstergebied te optimaliseren, zodat de op brengst van de woningbouw ho ger wordt. Aanvankelijk bestond het plan naast herbouw van de school uit 29 eengezinswoningen, vijftig jongerenwoningen, 18 apparte menten, vier patiowoningen en een nieuw jongerencentrum met kinderopvang naast de school. Het aantal eengezinswo ningen van ongeveer 300.000 euro per stuk wordt nu met vijf of zes uitgebreid. Dat gebeurt aan de kant van de hockeyvel den. Daar was eerst het jonge rencentrum met naschoolse op vang gepland. Dat is nu ver plaatst naar de andere kant van de school in de richting van de Van Panhuysstraat. Daardoor ontstaat meer ruimte voor de eengezinswoningen, die ook wat groter kunnen worden. Ook de twee appartementenge bouwen voor jongeren aan de Van Panhuysstraat schuiven wat op. In eerste instantie zaten alle vijftig woningen in de sociale huursector. Nu wordt voorge steld om er veertien van te ver kopen voor ongeveer 135.000 euro per stuk. Die woningen worden ook ruimer, waardoor het aantal bouwlagen stijgt van vijf naar zes. Van der Wiel: „Er is veel vraag naar woonruimte in de goedkope koopsector. Dus ook wat dat betreft komen deze veranderingen goed uit." Ver koop van de vijftig parkeergara ges levert nog eens een miljoen euro op. Wethouder Van Bockhove is blij dat de tekorten zo kunnen wor den weggewerkt. „De gemeen teraad heeft daarop ook aange drongen, ook al is men eerder al akkoord gegaan met herbouw van de school. Het liefst houden we nog geld over, maar dat is onzeker." Van Bockhove vindt het jammer dat de 'brede school' met on derwijs, jongerencentrum en naschoolse opvang in één com plex niet kan worden gereali seerd. Daarvan is al eerder afge zien, omdat herbouw van de school prioriteit heeft. „De bre de schoolgedachte blijft echter bestaan. Hopelijk komt er een wisselwerking tussen beide ge bouwen." Daarvan gaat ook directeur F. van der Woerd van de Witte School uit: „Het belangrijkste is echter dat eindelijk met de bouw wordt begonnen. We wachten immers al zo lang." Het is de bedoeling dat de eerste paal binnen een half jaar de grond ingaat. De gemeenteraad dient in februari dan wel ak koord te gaan met de voorstel len van B en W en Van der Wiel. valkenburg - Leiden moet kritisch kijken naar bouwmogelijkheden binnen de ge meentegrenzen, vindt burgemeester Van der Reijden van Valkenburg. Hij zei dat gisteren tijdens zijn nieuwjaarstoespraak in het gemeentehuis, waar hij de moeiza me verhouding met Leiden aanstipte, de stad die het vliegkamp Valkenburg wil hebben om de woningnood op te lossen. Van der Reijden vind dat Leiden, nu be bouwing van het vliegkamp voorlopig niet doorgaat, geholpen moet worden, maar dat de bestuurders van die stad ook binnen de grenzen moeten kijken om te bouwen. „Leiden kan niet bij voortdu ring de rol van de arme, miskende part ner spelen die zelf geen enkele mogelijk heid heeft om iets aan zijn problemen te doen. Ik begrijp - onder andere uit publi caties van de vereniging Oud Leiden - dat de Kooi zo ongeveer nostalgisch heilig verklaard wordt, terwijl wij toch heus te maken hebben met een in de crisistijd gebouwde wijk bestemd voor mensen met de allerkleinste inkomens." „Leiden Noord en Zuid-West zijn even eens gebouwd naar de behoeften van de jaren waarin ze ontwikkeld werden. Kij kend naar andere grote steden dringt de vraag zich op of Leiden zich toch nog niet eens op dit punt dient te bezinnen en niet louter over de grenzen heen zien naar mogelijkheden bij de buurgemeen ten. Wederzijds respect en gevoel voor aansprakelijkheid is wat wij nodig heb ben in de regio." sassenheim - Topsport in het Sassenheimse gemeentehuis, gister avond. Dansduo Robin de Groot en Jessica van Duijn van Dansschool Van der Geest werd uitgeroepen tot beste 'sportgroep' van het jaar 2002. Het tweetal behoort tot de nationale top zes in de categorie La tijns Amerikaanse Dansen. Ten aanschouwen van zo'n kleine driehon derd toeschouwers lieten ze gisteravond een staaltje van hun kunnen zien tijdens een demonstratie van de cha cha cha, de rumba en de jive. De aanmoedigingsprijs ging gisteravond tijdens de nieuwjaarsreceptie naar Chantal de Ridder. Ze speelt bij de Junioren van Foreholte. Sport vrouw van het jaar werd Mirjam de Kleijn, speelster van korfbalvereni ging Die Haghe. Foto: Hielco Kuipers noordwijkerhout/sassenheim - Voor het eerst heeft Noordwij kerhout een prijs uitgereikt voor vrijwilligers van het jaar. Burge meester Polman riep Riet Jansen uit tot individueel vrijwilliger van het jaar. De Zonnebloem, afdeling Noordwijkerhout/De Zilk, kreeg de prijs voor organi saties en groepen. Riet Jansen bezoekt vaak de mensen op De Hafakker, organiseert allerlei ac tiviteiten en zet zich ook be stuurlijk in voor het welzijn van de gehandicapten. De Zonne bloem werd gekozen omdat de ze organisatie sinds 35 jaar ac tief is in de beide dorpen en vele evenementen verzorgt voor ge handicapten. In Sassenheim ging de Burge meester Bostrofee gisteravond naar het echtpaar Beijk. Beide Sassenheimers zijn wekelijks en kele tientallen uren te vinden in woonzorgcentrum Bemardus, waar ze onder andere pastoraal werk verrichten, klusjes doen en helpen bij het vervoer van be woners. Ook I. Kuyp-Bogaard kreeg een Burgemeester Bostrofee. Zij doet al 17 jaar vrijwilligerswerk met zowel geestelijk als licha melijk gehandicapten. „U bent een zeer bescheiden vrouw maar een vrijwilliger van grote klasse", typeerde burgemeester Waal de opmerkelijke Sassen heimse. Smit Eucl h. vie Ex-gebruikers organiseren toernooi in Katwijk m Waartine Zeijlstra en, Vc Itheix - Het idee ontstond tij- üssl^n fanatiek partijtje voet- e8 3 !en afkickcentrum in Zee- U Ju, vijf jaar later, hebben vjelaafden Danny Kraaijen- vi32) en Harald Menning em. maar wat druk met het Zo 9ieren van een voetbal- in voor zestien teams met JPB, fden, ex-gebruikers en genten in Cleijn Duin in dat morgen moet Bikk^den-. ;rnooi is heel erg nodig 3 30 et tweetal. Niet eens zo inwege het voetbal. „We 10 Been positief signaal afge- n mensen. Laten zien dat IPB ,k anders kan gaan met fden. Want als iedereen inden van de gebruikers hebben ze geen enkel 1:: ttief meer. Wij geven een ;n opje hoop." ;en Q/vas voor Kraaijenoord en Seenng zelf een aantal jaren dijk h ver te zoeken. Kraaijen- vieiaakte op zijn achttiende fd en kwam in de gevan- erecht „Ik was heel erg ;en de, ik wist niet wie ik 5tensIn zijn jeugdjaren keek ergeï0001^ erg °P tegen zijn Zo 'e ook verslaafd was. „Hij jn held. Hij speelde in het met voetbal, en hij n motor. Voor mij stond toen voor vrijheid, blij- ekker uit je dak gaan. tiitdie droom werd een ïerrie." Na veertien jaar ïgs uitgeprobeerd te heb- ieofist Kraaijenoord aan zijn ing te ontkomen. „Het is als je helemaal it van je verslaving, want en ki 24 Danny Kraaijenoord (staand, rechts) en Harald Menning: „We willen een positief signaal afgeven. Laten zien dat het ook anders kan gaan met verslaafden. Foto: Hielco Kuipers het heeft zo'n impact op je le ven, en op dat van anderen. Al les draaide om de dope, en het is echt geweldig als je daarvan bent verlost." Kraaijenoord rolde het maat schappelijk werk in, en op die manier ontmoette hij Menning. „We waren water en vuur in het begin", herinnert Menning zich. Kraaijenoord knikt. „Ik was heel positief ingesteld, en hij nega tief. Ik dacht: die haalt het nooit Menning lacht „Dat denkt hij nu nog." Maar ook Menning, die op zijn twaalfde verslaafd raakte, liet de drugs voortaan links liggen. (advertentie) 1EF 6.3f eden u een enorme keuze aan appartementen, bungalows en villa's aan de Blanca in Spanje. In alle mogelijke prijsklassen. De medische wetenschap heeft n hu'ela aangewezen als één van de gezondste woonplaatsen ter wereld -444crlijke plek om te vertoeven! Atlas International begeleidt u in alles, tot en e oplevering van uw droomwoning. Zien is geloven dus kom naar onze Ijatiedag of neem nu contact met ons op voor alle mogelijke informatie, anvil om naar de informatiedag bij u in de buurt: Zonddcj 5 januari (van 12.00 tot 17.00 uur) IBIS Hotel LEIDERDORP it R'dam/DenHaag aan de A4, afsl 6, 1e stopl. rechts, 1e stopl. links, weg n tot rotonde, 3/4 rond en dan 1e straat links. Vanaf hier borden volgen. Atlas International is bekend van het programma "Eigen Huis Tuin" n ve 520; zon< f INTERNATIONAL Rotterdam: 010 483 40 85 - Epe: 0578 61 53 91 lnfo@atlas-international.nl, www.atlas-international.nl Achteraf gezien vonden ze het afkicken heel erg meevallen. „Als ik het had geweten, dan had ik het veel eerder gedaan", zegt Kraaijenoord een beetje spijtig. „Maar ja, je kijkt er hui zenhoog tegenop, en je weet niet hoe je je leven na de versla ving moet invullen. Achteraf valt het mee." Afkicken is vooral confronterend, vindt Menning. „Want als je uit zo'n koude we reld komt, is de aandacht van mensen die je willen helpen heel eng en bevreemdend." Maar over een ding zijn het roe rend eens: gebruiken valt ook niet mee. „Op een gegeven mo ment merkte ik dat ik ook best mee kon doen aan deze maat schappij", zegt Menning. „Over drie weken ga ik skiën, dat heb ik nog nooit gedaan. En zo is het met alles. Er gaat een hele nieu we wereld voor je open." „Vorig jaar zijn we allebei getrouwd", vertelt Kraaijenoord trots. „Dat is iets heel kostbaars. Als ver slaafde kun je niets op waarde schatten." Het is voor het tweetal dan ook erg bemoedigend als ze andere gebruikers hun verslaving te bo ven zien komen. Daarvoor doen ze ook extra hun best. Ze gaan de straat op met kérst om eten uit te delen. Ze regelen slaap plaatsen en brengen verslaafden die willen afkicken naai' een af kickcentrum. En ze organiseren een voetbaltoernooi, ieder jaar. Want het is 'leuk, goedkoop, en een goede uitlaatklep'. Maar het gaat vooral om het sa men zijn, het elkaar aanmoedi gen in het gevecht met de ver slaving. En om familie en vrien den van mensen met een versla ving informatie te geven, en een hart onder de riem te steken. En ja, ze denken dat het helpt. „Toen wij verslaafd waren, kwam er nooit iemand van de hulpverlening naar je toe, terwijl ik het wel nodig had. Daarom doen wij het nu", zegt Menning. Maar bovenal moet het toernooi hoop en kracht geven. Dat een verslaving niet permanent is en dat er een uitweg is. Want, zegt Menning, „Het geeft zeker hoop als een rechercheur die je drie jaar geleden nog het rechte pad op probeerde te duwen je een complimentje maakt tijdens het voetballen." Toch begrijpen Kraaijenoord en Menning wel dat mensen het steeds moeilijker vinden om met verslaafden rekening te houden. „Ik snap best dat men sen verslaafden meer dan zat zijn, maar als iedereen zijn han den ervan aftrekt, en verslaafden in een hoekje worden gepropt om te gebruiken, hebben ze geen enkel perspectief meer. Het lost niets op. Wij zijn na tuurlijk geen tovenaars. Niet ie dereen wordt bij voorbaat clean, maar die ene die het redt, die mogelijkheid moet er gewoon blijven. Het vergt meer tijd, maar het kan dus ook echt an ders." Het voetbaltoernooi is duidelijk een competitie met een bood schap, maar ook het eigenlijke spelletje brengt de nodige emo ties met zich mee. Want de van oorsprong Katwijkse Kraaijen oord wil dolgraag winnen van de Friese Menning, net als vorig jaar. „Tuurlijk winnen wij", zegt hij breed glimlachend. De rivali teit tussen het tweetal komt weer even terug. Menning kijkt hem spottend aan. „Niets van waar. Hoogmoed komt voor de val. Natuurlijk winnen wij." sassenheim - Sassenheim wil meer aandacht voor de lokale toeristische trekpleisters. Gister avond werd een vernieuwde Stichting Promotie Sassenheim geïntroduceerd. De reeds be staande Stichting is versterkt met het Platform Toerisme en Recreatie. Met vereende krach ten zal geprobeerd worden de plaatselijke schoonheid onder de aandacht van het grote pu bliek te brengen. Dat liet Burge meester Waal, die voorzitter is van de nieuwe commissie, gis teravond tijdens de nieuwjaars receptie in het Sassenheimse gemeentehuis weten. Hij pre senteerde aansluitend een eer ste concept van een jaarkalen der met activiteiten voor het ko mende jaar. Hoewel het niet uitgesloten is dat Sassenheim, samen met Warmond en Voorhout in de nabije toekomst in bestuurlijk opzicht deel gaat uit maken van een nieuwe gemeente Teylingen is dat geen reden om niet met een reclamecampagne aan de slag te gaan, aldus Waal. Hij voerde aan: „Het dorp Sas senheim en de gemeenschap Sassenheim blijven voortbe staan. Het is dan ook de moeite waard om te bezien hoe de pro motie van Sassenheim kan wor den versterkt. Er liggen nog di verse mogelijkheden om de po sitie van Sassenheim, vooral op het gebied van het toerisme, te verbeteren", propageerde hij met klem. Waal lichtte alvast een tipje van de sluier op met de bekendma king van het hoogtepunt van het activiteitenprogramma dat in 2003 aan de inwoners van Sas senheim voorgeschoteld zal worden. Hij vroeg de aanwezi gen gisteravond de datum 30 augustus alvast in de agenda's te noteren. Hij kondigde aan: „Dan is er een open dag van on ze brandweer die 150 jaar be staat." Waal deed bovendien een be roep op de inwoners van Sas senheim hun steentje bij te dra gen bij de poging Sassenheim 'op te waarderen'. „Alle inwo ners van Sassenheim die trots vertellen over hun dorp zien wij als de beste ambassadeurs en het beste promotieteam. U allen kunt en moet bondgenoot van de Stichting Promotie Sassen heim zijn." Waal adviseerde de inwoners tot slot niet in de voetsporen te tre den van plaatsgenoot Theo Go- zeling. De voorzitter van de Oranjevereniging bracht Sassen heim onlangs in het TV-pro- gramma Kopspijkers van Jack Spijkerman nadrukkelijk in beeld door de Gouden Ezel tro fee te winnen. „Zo ver moet u in uw ijver maar niet gaan", raad de hij de toehoorders aan. Steekpartij 'dieptepunt in de Rijnsburgse samenleving' rijnsburg - Het nieuwe jaar moet het jaar van de veiligheid worden. Die oproep deed bur gemeester Van der Lee van Rijnsburg gisteravond in zijn nieuwjaarstoespraak. Hij noem de de steekpartij waarbij in de cember een plaatsgenoot le vensgevaarlijk gewond raakte een 'dieptepunt in de Rijnsburg se samenleving'. „Tot voor kort dachten we mis schien nog dat taferelen zoals die in de grote steden voorko men aan onze deur voorbijgaan. Totdat we in de afgelopen maand werden opgeschrikt door zinloos geweld midden in ons dorp, aan de Lange Vaart. Daar waar een medebewoner enkele jongeren er op aansprak, dat ze van andermans spullen in de tuin af moeten blijven, werd hij als reactie hierop door deze brutale jongeren zonder meer neergestoken en zwaar gewond. Hier zijn geen woorden voor", aldus Van der Lee. „In dit verband echoot de kerst toespraak van Koningin Beatrix nog na, wanneer zij zegt dat de samenleving lijkt te verloederen. Helaas kunnen wij in Rijnsburg diverse vormen van verloede ring aangeven. Verruwing, ver vuiling op straat, overlast, opge voerde scooters en brommers." Daarom wil Van der Lee extra aandacht besteden aan de vei ligheid in de breedste zin van het woord. Veiligheid op straat, vrede in huiselijke kring, voor komen van geweld. Hij noemde daarbij ook het rij gedrag van de Rijnsburgers. „Af gelopen zomer heb ik vele handtekeningen in ontvangst mogen nemen van verontruste bewoners, en met name veront ruste ouders uit de Kleipetten, die vragen om maatregelen om het rijgedrag in te tomen. In middels zijn er twaalf weken lang door de politie controles uitgevoerd en processen-verbaal uitgereikt. Van al de bekeurde overtreders was 91 procent af komstig uit dezelfde wijk Klei petten." Burgemeester Van der Lee kon digde verkeersmaatregelen aan, maar maakte wel de kantteke ning dat dat gemeenschapsgeld beter gebruikt had kunnen wor den, als de weggebruikers uit de buurt zich beter zouden hebben gedragen. (advertentie) Hoofddorp - Kruisweg 771-773 Vraag naar de voorwaarden in de winkel

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15