LE1DE SLS koopt gebouw van rechten i f'Tegenwoordig moet alles maar kapot' Mt' Ondernemersclubs gaan samenwerken REGIO Hakenkruis op deur van synagoge gekrast okpartij Nieuwe procedure burgemeestersreferendum een kopie van de vorige lÉwÉmfiita Woonruimte voor 90 studenten Leiden moet iets doen aan... Uitgekeken op uw collega's www.autoheemskerk.com vrijdag 3 JANUARI 200? R1 Iphen betrekt oners bij plan r station helm wil impulsen 5^ toerisme lartij op i Havenbrug lij een steekpartij op Rijn vlakbij de Grote ig is op nieuw- tend een 25-jarige Rot- ler met een mes in zijn "e dë est°ken. Op de brug door nog onduidelijke een schermutseling ;n aantal personen. De elijke dader, een 16-ja- maar, is opgepakt. I in café Tjrmolen ftn een café aan de Wa ll in de Merenwijk heeft jn nacht een korte Iwoed. De brandweer Imur snel onder contro- Irzaak van de brand is lekend. i/erk door Wilfred Simons leiden - De Stichting Leidse Stu dentenhuisvesting heeft het pand Hugo de Grootstraat 32 ge kocht van de Universiteit Leiden. Woordvoerder N. Stikkelorum wil niet zeggen hoe groot de aan koopsom is geweest, maar zegt dat het 'meer was dan 2,5 mil joen euro'. Voor de aankoop heeft de SLS moeten concurreren met de Delftse studentenhuisves- ter Duwo. Het pand aan de Hugo de Grootstraat is nu in gebruik bij de Faculteit der Rechtsgeleerd heid van de Universiteit Leiden. Het gebouw komt in augustus 2004 vrij, als de faculteit verhuist naar het gerenoveerde Kamer- lingh Onnes Laboratorium aan het Steenschuur. Stikkelorum verwacht dat de interne renova tie ongeveer een half jaar in be slag zal nemen, zodat het begin 2005 in gebruik genomen kan worden. Aan de buitenkant van het 'goed onderhouden pand' verandert de SLS niets: het is een rijksmonument. De rechtenfaculteit gebruikt nu twee tegenover elkaar gelegen panden. Het andere gebouw, Hugo de Grootstraat 27, wil de universiteit voorlopig nog niet verkopen. „De universiteit groeit. We weten niet zeker of we er verstandig aan doen het nu al af te stoten. We kunnen het gebouw toch nodig heb ben", aldus universiteitswoord voerder W. van Amerongen. Concrete plannen heeft de uni versiteit niet De SLS verwacht ongeveer 90 studenten te kunnen huisves ten, in kamers en appartemen ten. De huren moeten 'een soci aal karakter hebben', zoals strookt met de doelstellingen van de corporatie. Het is nog niet bekend wat voor studenten het pand zullen bewonen. De SLS heeft de keuze tussen kort verblijvende internationale stu denten, die gemeubileerde ka mers zoeken, of lang verblijven de Nederlandse studenten. De SLS kwam de afgelopen ja ren herhaaldelijk in het nieuws met opzienbarende aankopen. Zo kocht de corporatie vorig jaar de Meelfabriek en het jaar daar voor het Elisabeth Ziekenhuis. Inmiddels wordt gewerkt aan het plan voor een 'campus' in de Leeuwenhoek, achter het sta tion Leiden Centraal. Het gebouw van de rechtenfaculteit aan de Hugo de Grootstraat Foto: Hielco Kuipers door Marijn Kramp leiden - Op de Leidse synagoge is op oudejaarsdag een haken kruis aangetroffen. Het haken kruis is met een mes in de rech- tervoordeur aan de Garenmarkt gekerfd. De beheerder van de Joodse synagoge L. Levie is 'bui tengewoon geschokt' en heeft aangifte gedaan bij de politie. Politiewoordvoerder Van Eg- mond meldt dat de politie een onderzoek instelt naar de be kladding van de synagoge. Maar de kans dat de dader van deze 'misselijk makende actie' wordt gevonden, acht hij niet groot. „We hebben vooralsnog geen getuige gevonden en het is ook niet duidelijk wanneer precies het hakenkruis in de hoofdin gang van de synagoge is ge kerfd." Levie ontdekte het hakenkruis afgelopen dinsdag. „Het is zo tastbaar, zo'n kruis op onze voordeur, dat kan echt niet. Het heeft ons behoorlijk geraakt. Het is buitengewoon kwetsend. We hebben dan ook geen prettige oud en nieuw viering gehad." Een schilder is gisteren aan de slag gegaan om het hakenkruis te verwijderen. Het Centrum Informatie en Do cumentatie Israël (CIDI) consta teerde in mei van dit jaar dat er een forse toename is in antise mitische uitingen. Met name in het begin van dit jaar toen het geweld tussen Israël en de Pa- lestijnen weer oplaaide, werden veel joodse mensen, bedrijven en instellingen belaagd en bele- digd. Deze toename in het aantal be dreigingen werd ook gesigna leerd op het kantoor van de Leidse synagoge. „We maken Staties wee Leidenaars (27 en JL O JT ■■Twee Leidenaars (27 en H«steren gearresteerd op Hing van mishandeling ^ftling. De politie denkt ^Btrokken zijn geweest op 30 de elhef een café op de hoek irevaarstraat en de Jan ide. Die avond raak- ij een ruzie een 37-jari- taar aan zijn hoofd ge lat hij door een onbe- met een glas en een bewerkt. De geweld- ;rd met vereende door de eigenaar en Iden^al klanten de zaak uit- Wm kwam echter na een f uur terug met vijf 1 en dat zestal sloeg ns met stokken de ra de kroeg aan diggelen, aakten nog eens twee rs van het café gewond. door Wim Koevoet vervolg van voorpagina leiden - Leiden gaat in het nieu we burgemeestersreferendum op vrijwel dezelfde manier te werk als bij het eerste, dat door het ontbreken van een tweede kandidaat niet doorging. Bij dit referendum gebruikt de raad dezelfde profielschets, dezelfde samenstelling van de vertrou wenscommissie en als sluitstuk van de benoemingsprocedure een referendum. Dat betekent dus dat er twee eindkandidaten naar voren moeten worden ge schoven. „Eén kandidaat is geen kandi daat", aldus PvdA-fractievoor zitter C. Broeyer, tevens voorzit ter van de vertrouwenscommis sie, waarin alle negen fractie voorzitters zitting hebben. Een enkelvoudige aanbeveling is uit den boze omdat Leiden dan voor de derde keer een benoe mingsprocedure moet beginnen en dat is voor het toch al niet beste bestuurlijke imago van de stad rampzalig, zo beseffen de raadsleden. Groenlinks-woord- voerder G. van Hees drong er gisteren bij de vertrouwenscom missie op aan haar opdracht aan de gemeenteraad 'terug te geven' als ze er niet in slaagt om twee eindkandidaten aan te wij zen die aan het profiel voldoen. CDA, WD en de Christenunie voorspelden een nieuw fiasco. De woordvoerders van deze fracties wezen erop dat er de vo rige keer slechts twaalf sollici tanten waren en dat er maar één kandidaat geschikt bleek. Vol gens de drie fracties schrikken verkiezingen als laatste ronde van een benoemingsprocedure potentiële kandidaten af. Bovendien hebben de perikelen rond het eerste mislukte burge meestersreferendum landelijke aandacht getrokken. Dat maakt de Leidse burgemeestersvacatu re er niet aantrekkelijker op. Van As van de Christenunie: „We gaan nog intensiever vissen in een afgeperkt deel van de vijver. Ik begrijp niet waarop het opti misme is gebaseerd dat er nu wel twee geschikte kandidaten tegen elkaar kunnen uitkomen." Van As en zijn collega's van de WD en het CDA vrezen dat dat alleen maar zal lukken als 'de lat lager wordt gelegd'. Maar niet één raadslid voelt ervoor om de eisen die aan de burgemeesters kandidaten worden gesteld, af te zwakken. WD-voorman L de Lange be toogde nog eens dat een burge meestersreferendum neerkomt op verkiezingen zonder inhoud en daarom alles wegheeft van een "beauty contest'. De kandi daten worden immers niet ge kozen op grond van een pro gramma, want beleidsafspraken liggen al vast in het 'regeerak koord' dat de wethouders na de hebben afgesloten. CDA-voorman W. Bleijie vroeg speciale aandacht voor de lasti ge, zo niet onmogelijke positie van de verliezer van het referen dum. „Die staat te boek als loser, als de man of vrouw die het Leidse referendum heeft verlo ren. Van hem of haar wordt dan ook landelijk bekend dat hij kennelijk van zijn 'eerste liefde' af wiL Dat lijkt me vooral voor zittende burgemeesters uiterst bezwaarlijk." De voorstanders van het refe rendum - PvdA, D66, Groen links, Leefbaar Leiden, SP en LWG/De Groenen - toonden zich nauwelijks onder de indruk van de stortgoed aan bezwaren ertegen. Volgens Van Hees van Groenlinks is een referendum, gezien de tijdgeest, onvermijde- uit „De politiek heeft zich van de bevolking vervreemd en daarom moet elke kans om de burgers te laten participeren, iMet de jeugd in de wijk ïmaal mis, denkt een ide van het Alexandri- ïlein in de Stevenshof. de normen en waar in? Mijn man zegt kinderen worden niet gevoed, alleen nog 1", zegt de vrouw, iet naam en toenaam ancjint wil. „Hij en ik haal oer ook wel eens wat I uit. Maar dan was het Je zette een bomme- en blies dat op, er in grasveld waar nie- I last van had. Tegen- Imoet alles maar kapot, ïen drugs bij. Die tas- 2ns aan, en je gevoel ïen en waarden. Wij /roeger ook wel eens maar dat deed je stie- 1 mijn dochter hoor ik awoordig coke en speed normaal zijn." j voor de probleem- ipel, denkt ze. „Ze 1 die jongens twee we- oud en nieuw oppak- stzetten. Dan weet je dat je er geen last van van hun zestiende itigste in militaire drillen maar." Het is dat de politie 'te niet hard durft op te 1 agent zegt: ik ben steld in jullie. Ja, dat ideren een worst zijn. 1: rot op, ouwe lui, it" ie heeft de beleving ge goede afspraken wa rnet de jeugd", laat ichef J. Boom via ïrder J. Nelemans we- j politie in Leiden-West oktober enorm geïn- I in de jeugd van die wij- I u begrijpt onze teleur- ticlHet plan was zelfs om r Marijn Kramp De Leidse onderne mersverenigingen gaan samen- weiken. Op 14 januari tekenen MKB Leiden, vereniging van on dernemingen LVI en Leiden Centraal een overeenkomst waarin is vastgelegd dat zij in politieke zaken voortaan geza menlijk optreden. MKB Leiden-voorzitter R. van Leeuwen hoopt met deze sa menwerking een einde te ma ken aan de verwijten over en weer tussen politiek en onder nemers. „Wij roepen altijd 'de politiek doet nooit iets voor ons'. En de politiek klaagt terug nooit iets van de ondernemers te horen. Daar gaan we dit jaar een eind aan maken. Door geza menlijk op te treden staan we sterker en kunnen we onze standpunten beter onder de aandacht brengen. En mis schien moeten ondernemers ook maar eens met spandoeken (advertentie) deel uit van de wereld, hè. Hoe wel wij hier in de synagoge ab soluut geen politiek bedrijven, gaan de gebeurtenissen in het Midden-Oosten helaas ook in dit opzicht niet aan ons voor bij." Het zwerfvuil, de woningnood, de parkeerproblematiek. Waar moet Leiden in 2003 volgens u vooral iets aan doen? Wie sug gesties heeft kan die nu kenbaar maken. De rubriek 'Klankbord' van komende woensdag staat in het teken van uw nieuwjaars wensen met betrekking tot de stad. 'Leiden moet in 2003 vooral iets doen aan...' luidt de stelling van de week. Bij wijze van uitzonde ring kan nu eens niet 'eens' of 'oneens' worden gestemd, maar mag de stelling naar believen worden aangevuld. Dat kan via de internetsite van deze krant, www.leidschdagblad.nl, of per post LD De Stelling, postbus 54,2300 AB Leiden. Reageren kan tot en met maandag. (advertenties) worden aangegrepen, ook al is een referendum niet ideaal." Angst voor een nog lager aantal (geschikte) kandidaten dan de vorige keer, is er niet bij de voorstanders. Volgens Broeyer van de PvdA kan de vele publici teit van de vorige keer juist wer vend werken. Heel Nederland weet dat Leiden een burgemees ter zoekt, betoogde ze. Van Hees van Groenlinks maakte bekend dat de Leidse af deling van zijn partij dit keer wel op zoek gaat naar Groenlink sere die geschikt zijn voor de functie. Dat had Groenlinks de vorige keer kennelijk nagelaten. Onder de twaalf sollicitanten bevond zich in elk geval niet één Groenlinkser. Hetzelfde gold trouwens voor het CDA. en protestborden de straat op. Dat doen wij nooit, maar ik houd mij aanbevolen voor goe de leuzen, want het is een hele effectieve manier om de aan dacht te trekken." Van Leeuwens terugblik en vooruitzicht gisteren, tijdens de nieuwjaarereceptie van het MKB Leiden, stemden niet vrolijk. Het afgelopen jaar was een onfor tuinlijk jaar, stelde hij. Niet al leen vanwege de moord op een politieke leider, maar ook van wege de economische terug gang en de turbulente politieke ontwikkelingen in binnen- en buitenland. Hij kon zijn gehoor in de benedenzaal van het Koetshuis ook niet opvrolijken met de prognoses voor 2003. „De voorspellingen zijn niet goed. Er komt dit jaar geen eco nomisch herstel, denken de ex perts. Dus 2003 kunnen we ook maar beter zo snel mogelijk ver geten." DVD CD Radio Televisie Actieve luidsprekers Bekijk de BeoCenter 1 eens goed en wat ziet u? Een ongecompliceerde buitenkant, maar waarachter een compleet beeld- en geluidssysteem schuil gaat. Met dvd/cd-speler, met radio en tv, en dit alles perfect geïntegreerd, met actieve luid sprekers. Bovendien luisteren ze allemaal naar één en dezelfde afstandsbediening met slechts enkele toetsen, de Beo1 A LIFE LESS ORDINARY Winkelhof 81, Leiderdorp. Telefoon 071 541 24 97 BANG OLUFSEN Het Alexandrine Tinneplein na de nieuwjaarsviering. Foto: Hielco Kuipers na een geslaagd oudjaar samen iets leuks te gaan doen. Maar ja, als je zo tegenover elkaar hebt gestaan, ga je natuurlijk niet meer samen bowlen." Boom is er bevreesd voor om te wijzen naar een specifieke groep in de Leidse wijk. „We willen ze niet afbranden, want dan loop je de kans het opgebouwde ver trouwen weer te beschamen. De politie te lief? Welnee, we zitten juist flink achter de daders aan. Niet alleen voor strafvervolging, maar ook om de schade op hen te verhalen." „Ik weet helemaal van niks", zegt een jongen die de snackbar aan het Alexandrine Tinneplein uitkomt en op zijn scooter stapt „Dus daarmee is het klaar." Een fontein van modder spat op als hij dwars over een grasveld weg scheurt De meeste winkeliers zijn rede lijk te spreken over het optreden van de politie, zegt Zhang Hu, eigenaar van het Chinese res taurant Alexander aan het plein. Toch hebben enkele onderne mers zelf stappen ondernomen. Om verdere problemen voor te zijn, hangen er nu camera's. Ook zijn er felle lampen opge hangen. Een beveiligingsdienst is ingeschakeld om een oogje in het zeil te houden. De proble men zijn al minder dan ze een jaar geleden waren, denkt de restauranteigenaar. Toch staan veel winkelpanden leeg, omdat er amper nieuwe winkeliers voor te vinden zijn. Die angst is niet onterecht Zhang Hu: „De jongeren kwa men een keer mijn restaurant in, hebben mijn vrouw met de dood bedreigd, maakten een pistoolgebaar tegen haar hoofd en plasten tegen muren naast de gokkasten. Ze dreigden ook met een ketting." In vijfjaar tijd is door vernielin gen rond de 5000 euro schade aangebracht aan zijn zaak. Rui ten worden met enige regelmaat ingegooid. Stenen in de regenaf- voer veroorzaken ernstige lekka ges. De glasschade wordt door de verzekering vergoed, maar de kosten van wateroverlast zijn voor het restaurant zelf „Straks ga ik verlies lijden en dan moet ik de zaak opdoeken." meer dan 100 soorten PANNENKOEKEN Steenstraat 45-47. LEIDEN ook vestigingen in LEIDERDORP en KATWIJK OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN A UT QeBïBBPoasaa&E R K Jen Roetofargndsveën L. (071)-5310811 R. (071 )-3312866

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11