'Inkrimpen industrie bedreigt welvaart' ECONOMIE Voetballen voor de wetenschap Wie betaalt al die dure schoolboeken? Kraaijeveld: 'Bedrijven die dingen maken vormen de basis' Kinderzorg kerntaak gezin Scherpere eisen aan diervoer (sement definitief - Automatiseerder Aino teren faillissement aan- j bij de rechtbank in Daarmee is het doek f gevallen voor het ende bedrijf dat sinds ctober in surseance ver- /tino vroeg eind sep- litstel van betaling aan iet personeel niet langer kon worden. Daarna t de beursgenoteerde iseerder de drie be- ite dochters aan bran- jot Centric. Zodoende i vrijwel lege holding larvoor is nu failisse- ngevraagd, aldus de he rder. brandstof goedkoper ic Shell heeft gisteren tweede keer binnen een adviesprijzen voor en diesel verlaagd, is 2 cent goedkoper, euro ongelood kost nu ro aan de pomp. Super 11,143 euro. Diesel cent lager uit op 0,755 (marktleider, met 650 ions, volgt de dalende en. Het is volgens Shell ide keer in één maand enzine prijs daalt. ;haalactie ■wanten - Kleding- en schoe- ikant Nike roept klan- m een bepaald type anten terug te brengen winkel. De handver - i, stijl nummer 568795 L, kunnen verstik - co veroorzaken bij kin- in 2 tot 4 jaar oud. De hebben een clip die peuters kan worden af- einnaam .nl iedereen iam - De internetdo- im .nl kan vanaf eind 'olgend jaar door ieder- den aangevraagd. Ook n of personen buiten nd kunnen een inter- dat eindigt op .nl aan- Dat maakte de Stichting Domeinregistratie Ne- bekend. Tegelijkertijd n arbitrageregeling van 'rivé-personen mogen iomeinnaam claimen en bedrijfsnaam voor aar dat mag niet nade- oor dat bedrijf. 1 met energie ppenmest en kippenbedrijf in het >rp Tzum krijgt een allatie voor biomassa- ïg. Die zet kippenmest uvriendelijke wijze om {ie. De installatie kan It- en bermafval verwer- ;te initiatiefnemer ikend. De kosten wor ld op twee miljoen Nederlandse Onder- 'oor Energie en Milieu ondersteunt het pro- toroefinstallatie moet p in bedrijf zijn. presterende ijf: 'L'Oréal Het Franse L'Oréal is het best presterende be- l Europa. Dat vindt de jeksafdeling van week- p Economist, die 175 p onder de loep nam. meticaconcem heeft 17 feereen een groei laten 110 procent of meer. fe Owen-Jones heeft het fen te anticiperen op fends. Tweede werd het I Inditex, eigenaar van jten Zara. En de derde rordt gedeeld door Por- fanair en het Franse cern Suez. lens verkoopt lllatiebedrijf ic - Siemens Nederland installatieactiviteiten Franse onderneming De partijen hebben een voorlopig akkoord Eind december moet iame rond zijn. Het in- ïedrijf met 200 werkne- 122 miljoen euro per 1 Cegelec is in Europa ider. In Nederland is het met 450 werknemers fctief in de industrie. ng tegen stop tertbanen 'am - Abvakabo FNV n kort geding aan tegen iente Rotterdam als de festop voor gesubsidieer- h niet wordt opgehe- feemeente krijgt 10 da- ijd om de vacaturestop porten. Volgens regio der Kuin sneuvelen bezuinigingen zo'n Hen. Onlangs oordeelde jer dat de minister van ien vacaturestop eerst "iten voorleggen aan de dngsraad. zaterdag l6 NOVEMBER 2002 WAAR VERDIENEN WE ONS GELD MEE Nederlandse werkgelegenheidsstructuur (1807-1998) In procenten 1960 1986 1990 1998lDelfstoffen UITGAVEN INDUSTRIE AAN ONDERZOEK Percentage van de inkomsten van bedrijven dat wordt uitgegeven aan onderzoek Finland VS Duitsland Belgi /D.marken Gr. Brittanni Nederland door James McGonigal den haag - Sluipende inkrimping van de industrie bedreigt de ex port en daarmee de Nederlandse welvaart. Overheid, onderwijs en bedrijfsleven zelf hebben te wei nig belangstelling voor het deel van het bedrijfsleven dat nog dingen maakt. Dat is de kern van een wetenschappelijk onderzoek naar de Nederlandse industrie, gemaakt in opdracht van FME- CWM, de koepel van metalektro-, chemie- en elektronicabedrijven. Op het jaarcongres deed voor zitter Kraaijeveld deze week een oproep aan het nieuwe kabinet om met een samenhangende aanpak te komen van de noden van deze bedrijfstak. „De over heid moet de omgeving schep pen waarin de bedrijven met succes kunnen innoveren, kun nen samenwerken met universi teiten en wetenschappelijke in stellingen en aantrekkelijk blij ven voor hoger opgeleid jong personeel. De 'maak-industrie' is de afgelopen jaren als econo mische bedrijvigheid onderge sneeuwd in het geweld van 'dot com' (internet) en financiële dienstverlening", aldus Kraaije veld. Industrie wordt gezien als ver ouderd, laagtechnologisch en een beetje vies in letterlijke zin. Mannen in overalls met schroe vendraaiers. Wie echter een computer uit een doos kan ha len is werkzaam in de high tech, wie bij bank, verzekeringsbedrijf of beurshandelaar werkt, ruikt aan het echte grote geld. De dienstensector in het algemeen werd gezien als de grote motor van de nieuwe economie. Sinds de teruggang is dat allemaal wat anders komen te liggen, maar de industriële bedrijven in Ne derland maken zich toch zor gen. Een onderzoek van het econo misch instituut van de Universi teit van Amsterdam heeft uitge wezen dat de dienstensector de laatste jaren vooral zo kon groeien, omdat de industrie steeds meer werk uitbesteedde. Het heeft de productiviteit van de industrie sterk helpen verbe teren, omdat men zich kon con centreren op hoofdzaken ('core business'). Aan de andere kant vertroebelde het een beetje het zicht op waar die groei van de dienstensector nu eigenlijk van daan komt. Kraaijeveld: „Waar het om gaat is dat de drie eilanden van op leiding, bedrijfsleven en over heid bij elkaar worden geharkt. Het is verschrikkelijk dat de technische opleidingsvakken FME-CWM-voorzitter Kraaijeveld: „Alleen maar hameren op lagere looneisen maakt ondernemers lui." Foto: GPD/Cees Zorn geen jonge mensen trekken, ter wijl in die branches later wel het geld moet worden verdiend voor de samenleving." Hij is geen tegenstander van de dien steneconomie - integendeel - maar vindt wel dat die zijn plaats moet kennen: de basis wordt gevormd door bedrijven die dingen maken. Het onderzoek geeft hem gelijk. De toegevoegde waarde van de Nederlandse economie (grof ge zegd het prijsverschil tussen grondstoffen en uiteindelijk Philips ziet belang van internationale RoboCup door Monique Prins eindhoven - Zo'n 25 Philips-me- dewerkers zijn al ruim driejaar bezig zelfontwikkelde robots te leren voetballen. Het duurt nog wel even voor de vijf robots (ver noemd naar de eerste topman nen) de nieuwste tactieken mees ter zijn. Zo wil Anton nog wel eens in eigen doel schieten. En liet Frits zijn enorme schietkracht los op een tegenstander die hij voor de bal aanzag. Toch zijn zij de eerste stappen op weg naar een kunstmatig brein. Voetballende robots werken nu nog een beetje op de lachspie ren. Een robot die de bal niet ziet, blijft soms minutenlang stilstaan. En een toeschouwer met een oranje shirt kan voor flinke verwarring zorgen: de ro bot associeert oranje immers met de bal. En de bal zien, bete kent 'er op af!'. Toch worden de voetbalrobots elk jaar een beetje beter. Het in ternationale voetbaltoernooi RoboCup houdt daarom vast aan zijn ambitieuze doelstelling. Een team van autonome mens achtige robots moet in 2050 de menselijke WK voetbal-kampi oen verslaan. Zoals ook schaak computer Deep Blue wereld kampioen Kasparov enkele ja ren geleden op de knieën kreeg. Achter het onschuldige voetbal spelletje RoboCup gaan funda mentele vragen schuil. Kun je een robot leren denken? Wat zijn de mogelijkheden van een kunstmatig brein? En willen we dat eigenlijk wel? De weten schappers willen via het spelle tje van elkaar leren.Alle teams moeten de technische informa tie na het toernooi openbaar maken voor concurrenten. Toch zullen de robots er in de volgen de WK niet allemaal hetzelfde De voetbalrobot van Philips (links) heeft de bal weggeschoten. De robot wil ook nog wel eens in eigen doel schieten, of erger nog... een tegenstander voor de bal aanzien. Foto: GPD/Dries Linssen uitzien, voorspelt Sprong. „Ie dereen hecht aan zijn eigen ma nieren om de robot te verbete ren." De robots van het Philips-team in Eindhoven doen het interna tionaal beslist niet slecht. Zo won het team in april - na straf schoppen - de Europese Kampi oenschappen. Op de wereld kampioenschappen in het Japan drong Philips door tot de kwart finales. De kracht van de Philips-robot zit vooral in de hardware. Met name de elektronische vierwiel- aandrijving, het schietmecha- nisme (30 km/h) en de camera zijn superieur. De wielen van de Philips-robot zijn onafhankelijk aan te drijven en te besturen met elektronica. Groot voordeel hiervan is dat een robot die dichtbij de bal is maar met z'n rug naar het doel staat, snel om kan draaien om te schieten. An dere robots moeten voorbij de bal rijden en dan omkeren. Winnaar van het WK was een universiteitsteam uit Japan. En dat is beslist geen toeval, zegt Hans Sprong, teamleider van het Philips CFT-team. „De Ja panners zijn vanuit een heel an der denkpunt begonnen dan wij. Zij willen een kunstmatig brein ontwikkelen en het inzicht begint te groeien, dat dit beter gaat door er een lichaam aan te hangen. Wij zijn van oorsprong machinebouwers. Wij willen be grijpen waarom een machine doet wat hij doet. Als een ma chine niet meer voorspelbaar is, kunnen we hem immers nooit in een fabriek zetten." Sprong vergelijkt de zelflerende robots met de evolutie van de mens. „Een baby die in de weg ligt te spartelen, leert zo wat hij moet doen om z'n armpjes of beentjes op te kunnen tillen. Als je ouder wordt, vergaar je zo steeds meer kennis. Maar wat je precies moet doen om je arm op te tillen, besef je niet." Het Philips-team is continu be zig de robots te verbeteren. Zo krijgen de robots zelflerende ei genschappen. De robots die - in tegenstelling tot menselijke voetballers - sneller 'rennen' dan schieten moeten zelf kun nen inschatten wanneer het be ter is de bal af te geven aan een andere robot. Volgend jaar in het Italiaanse Padua zal de Phi lips-robot zelf 'weten' waar hij zich op het veld bevindt. Een andere verbetering is het teamgedrag. De robots commu niceren nu nog met elkaar via draadloos ethernet. Zo 'vertel len' de robots elkaar hoe ver ze van de bal staan. „De robot die het dichtst bij de bal staat, seint naar de anderen: 'Los! Deze bal is van mij.' Dat gaat nu nog zon der geluid. We overwegen om de robots te voorzien van 'bliep jes'. Dat is meer voor het effect dan het praktisch nut" Het is anno 2002 nog moeilijk te voorspellen hoe ver de robot over 50 jaar is doorgedrongen tot ons dagelijks leven. „In Ja pan zijn robots vreselijk popu lair. Japanners vinden robots leuk omdat het robots zijn", zegt Sprong. „Het robothondje Aibo van Sony was in Japan in een dag uitverkocht. In Amerika duurde het een week. Amerika nen willen eigenlijk alleen func tionele robots die bijvoorbeeld kunnen stofzuigen of grasmaai- en. In Europa is Aibo niet eens op de markt gebracht. Europea nen zijn nuchter en sceptisch. Ik weet nog dat het computervo geltje Furby hier op de markt kwam. Ik dacht: wie koopt dat nou? Nou, mijn twee dochters dus." Sprong verwacht de komende decennia een robothausse, ver gelijkbaar met de pc-hausse van de afgelopen jaren. En als die hausse vanuit Japan of Amerika naar Europa overwaait, zullen wij snel volgen, denkt Sprong. „Hoe de intelligente robots eruit gaan zien en of Philips er heel actief in wordt, durf ik niet te zeggen. Maar ik verwacht niet dat we in 2050 nog raar opkijken van robots om ons heen. Denk bijvoorbeeld maar aan robots die als een spin tegen de muur kunnen klimmen om vervolgens de ramen te wassen. Of een in telligent robothoofd dat op jouw gesproken verzoek de video pro grammeert. Helemaal zo gek nog niet, toch?" pter pmii Goed nieuws voor scholieren die balen van hun zware boekentassen: de grootste uit gever van schoolboeken in ons land, Wol- ters Noordhoff, gaat voor het volgende schooljaar al die dikke boeken splitsen in twee of meer dunnere delen. Ook ver schijnt er meer lesstof op software. Voor de ouders, die het lesmateriaal van hun kind moeten betalen, valt er minder te la chen. Want de prijs van dat materiaal stijgt met 8 procent. Het voortgezet onderwijs brengt een hoop kosten met zich mee. Een havo- of vwo-leerling kost jaarlijks al snel 620 euro aan boeken, schoolspullen, ouderbijdra ge en dergelijke. Dat is dan exclusief de eventuele reiskosten en het lesgeld dat voor schoolgaande kinderen van 16 jaar en ouder moet worden betaald. Aan de noodzakelijke uitgaven voor schoolboeken wordt door ouders gemid deld zo tussen de 200 en 300 euro neer geteld. Vaak zijn er boekenfondsen of boekenmarkten op school, waardoor niet alles nieuw aangeschaft hoeft te worden. Voor een (groot) deel van de schoolkosten bestaat de mo gelijkheid van een vergoeding op grond van de Wet Tege moetkoming Onderwijsbij drage en Schoolkosten, uitge voerd door de Informatie Be heer Groep. Deze wet - die in het jargon 'de Wet TOS' heet - kwam vorig jaar in de plaats voor de Wet Tege moetkoming Studiekosten. EIGEN BEURS zet onderwijs of in het be roepsonderwijs hebben. Voor het huidige schooljaar wordt gekeken naar het gezamenlijk belastbaar inkomen van 2000. Was dat minder dan 25.749 eu ro, dan is er recht op de maxi male tegemoetkoming voor schoolkosten en voor het les geld voor 16-plussers. De tege moetkoming neemt geleidelijk in omvang af voor elke euro die boven het genoemde bedrag werd verdiend. De tegemoet- TOS is heel wat genereuzer U* 9 koming neemt toe als het gezin dan zijn voorganger. Een woordvoerder van de Infor matie Beheer Groep laat des gevraagd weten dat het aantal TOS-ouders fors is toegeno men. Toch vermoedt ook de Informatie Beheer Groep dat er veel ou ders zijn die niet van de regeling gebruik maken, ook al komen ze er wel voor in aanmerking. Wie kan TOS-ouder worden en wie niet? Allereerst moet je als ouder één of meer kinderen onder de 18 jaar in het voortge- meer schoolgaande kinderen Brenda van Dam telt. Een voorbeeld: Marijke en Her man de Bruijn hadden in 2000 een belastbaar inkomen van 29.000 euro. Voor hun 16-jarige zoon krijgen ze dit jaar een tegemoetko ming in de schoolkosten van 496 euro. Zouden ze nog een kind in het voortgezet onderwijs hebben, dan zouden ze als te gemoetkoming 984 euro ontvangen. Waar liggen de grenzen? Bij één school gaand kind komt het gezin in aanmer king voor een (geringe) tegemoetkoming als het belastbaar inkomen niet uitstijgt boven 30.500 euro. Bij twee schoolgaan de kinderen ligt de inkomensgrens op 35.000 euro. Bij drie kinderen op 40.000 euro. Dus ook ouders met een inkomen boven modaal doen er goed aan te on derzoeken of ze in aanmerking komen voor TOS. De tegemoetkoming wordt in principe twee keer per jaar uitgekeerd, in juli en in januari. De tegemoetkoming voor het lesgeld wordt direct verrekend met de school. Wat er dan nog aan eventueel restant overblijft van de tegemoetkoming wordt aan de ouders uitbetaald. Wie nog geen tegemoetkoming voor hgtlopende schooljaar heeft aangevraagd, kan alsnog een verzoek daartoe indienen, mits dit gebeurt voor juli volgend jaar. Is het schoolgaande kind 18 jaar of ou der, dan worden eventuele tegemoetko mingen niet langer aan de ouders uitge keerd. Voor de wet zijn 18-plussers finan cieel zelfstandig. Zij krijgen de eventuele tegemoetkoming daarom op hun eigen rekening gestort. product) wordt nog steeds voor een heel belangrijk deel bepaald door de industrie. Alleen al de chemie is goed voor 13 procent van de export. Bovendien: de in dustrie is bepalend voor innova tie. Vanuit het bedrijfsleven worden impulsen gegeven aan universiteiten en aan de dienst verlening. Het onderzoek wijst ook uit dat Nederland niet eens zoveel con currentie heeft van lage Ionen- landen. Kraaijeveld: „Nederland is gewoon een duur land. Som mige dingen moeten we hier niet meer willen maken." Wel vindt hij dat het een permanen te zorg van vakbonden en over heid zou moeten zijn om de ar beidskosten niet meer te laten stijgen dan onvermijdelijk is. Daarnaast is hij van mening dat ondernemers zelf er voor moe ten zorgen door innovatie prijs- concurrerend te zijn. „De toege voegde waarde moet omhoog. Dat is een oude economische les. Alleen maar hameren op la gere looneisen maakt onderne mers lui." Die luiheid wordt bevestigd door het wetenschappelijk on derzoek. Nederlandse onderne mingen geven, vergeleken met de concurrentie in bij voorbeeld de VS, minder uit aan onder zoek en ontwikkeling. En dat is precies het snijvlak waar volgens Kraaijeveld overheid en bedrijfs leven elkaar zouden moeten ontmoeten: meer geld voor op de industrie toegesneden hoge re opleidingen. Hij meent dat ook voor mbo-, hbo-opleidingen en de universi teiten dit een wijze les zou zijn. „Onderzoek wijst uit dat studie richtingen die minder puur the oretisch zijn en meer praktisch gericht, dat wil zeggen op banen in ondernemingen, aantrekkelij ker zijn voor studenten." ECONOMIE WIJZER Verplichte aanwezigheid van ouders bij hun jonge kinderen, dat lijkt me een mooi program mapunt voor de komende ver kiezingen! Er is in Nederland een duidelijke tendens om zorg voor kinderen uit te besteden. Maar outsourcing, zoals het in het bedrijfsleven heet, in het ge zin is al heel lang aan de gang. Niemand die nog zijn eigen kle ren maakt. Groentetuintjes zijn het domein van de immigranten geworden. Wie weet nog wat groente wecken is? Thuis koken en thuis eten staan onder druk van de kant-en- klaarmaaltijden, het bedrijfsrestaurant en het lopend ontbijt uit een flesje. En nu gaan opvoeding en verzor ging van ldnderen ook steeds meer de deur uit. Kinderen gaan zo jong mogelijk naar de crèche, en worden soms voor hun geboorte al inge schreven. Scholen staan onder druk om de kinderen te ver zorgen gedurende de hele werkdag, met warme maaltijden tussen de middag en naschoolse opvang zodat aan het eind van de dag iedereen weer tegelijk op het nest kan neerstrijken. Er zijn ook tegenkrachten en te gendraadse onderstromen. De omvorming naar een maat schappij met uitbestede kinde ren is zeker nog niet voltooid. Moeders die in deeltijd werken omdat ze bij de kinderen willen zijn, en de dubbele belasting van een volledige baan en ver antwoordelijkheid voor het huishouden te veel vinden. Moeders die wel de ambitie hadden om carrière te maken en dachten dat met straffe orga nisatie van hun leven te kunnen realiseren, maar toch bezwijken en die ambitie vermoeid opge ven. Uitstel van het verwekken van kinderen, tot in de leeftijds zone van de vrouw waarin de vruchtbaarheid begint af te ne men en er een bezeten beschie ting van de verschralende akker aan te pas moet komen. De leef tijd van Nederlandse moeders bij de geboorte van hun eerste kind is op dit moment de hoog ste in Europa. De planning van kinderen staat onder druk van consumptie en carrière. Eerst genieten, reizen, vrijheid, daar passen kinderen niet goed bij. Maar als eenmaal vol wordt ingezet op de carrière kunnen kinderen ook flink in de weg zitten. Ze vragen tijd, aan dacht en ze vormen een risico, JOOP HARTOG hoogleraar micro-economie Universiteit van Amsterdam worden op onverwachte mo menten ziek en hebben verzor ging nodig. Dat leidt af van de carrière. Onderbreking voor ou derschapsverlof komt vaak slecht uit, en wordt daarom uit gesteld, en nog altijd meestal op de vrouw afgewenteld. Een probleem met ouder schapsverlof en extra flexibiliteit in het werk zit in de concurren tieverhoudingen op het werk. Carrière najagen is onvermijde lijk concurreren. Wie afhaakt voor de kinderen, geregeld an dere verplichtingen heeft, wordt minder aantrekkelijk voor het bedrijf en zal in de wedloop achterop ra ken. Als je dat pro bleem wil oplossen moet je de condities voor iedereen gelijk maken. Gelijke han dicaps voor iedereen vallen weg in de con currentiestrijd. Door ze verplicht op te leg gen schep je ook nog rust in het keuzepro ces: er hoeft geen moeizame tobberige afweging meer te worden gemaakt, de uitkomst staat ge woon voorgeschre ven, net zo comforta bel als een geheel verzorgde reis. En wat is die uitkomst? Heel simpel: bij de geboorte van een kind worden vader en moeder gedurende drie jaar elk verbo den meer dan 50 procent te werken. Met twee halve banen is er altijd iemand om voor het kind te zorgen. Omdat iedereen onder deze regel valt, is de ner vositeit uit de concurrentie ge haald. Uit angst voor schade aan hun carrière doorstressende ou ders zijn tot rust gemaand. De enige ontsnapping is kinder loosheid. Maar als voorstander van een krimpende bevolking zie ik daar alleen maar extra voordeel in. Ongepast, zulke harde dwang? Ach, het is erger geweest. Niet zo lang geleden werden vrouwe lijke ambtenaren gewoon ont slagen als ze in het huwelijk tra den. Arbeidsduurverkorting is ook als collectieve verplichting over ons heen gelegd, dwars te gen het krachtige verzet van werkgevers in. Welke partij zou het durven op nemen in zijnverkiezingspro- gramma? De WD niet, D66 niet. Maar bij de PvdA, Groenlinks, het CDA en klein-rechts kan het best. Er zit ook een mooie slag zin in voor de campagne, onder het kopje 'bezin op het gezin': "gezinnen terug naar hun kern taken'. Ja, ik zie wel een meer derheid voor mijn voorstel. den haag/anp - Het Product- schap Diervoerder gaat strenge re regels hanteren, zo liet het productschap gisteren weten. Tienduizenden varkens zijn af gelopen zomer afgemaakt om dat zij diervoer hadden gegeten waarin het verboden mpa-hor- moon zat. Daarop klonk de roep om het toezicht op de voeder- handel te verscherpen. Het productschap wil onder an dere meer duidelijkheid over wat er in het voer zit, een ver plichting om het voer terug te halen als het niet goed is en maatregelen die het gemakkelij ker maken om ongewenste mid delen te verbieden. De maatre gelen moeten zoveel mogelijk in de eerste helft van de 2003 wor den ingevoerd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7