Eerste inspectie in Irak begint op 27 november BUITENLAND Jiang Zemins vertrek bewijst China slechte dienst EU: Dag van de Arbeid datum van uitbreiding Definitief akkoord over beperkte verkoop ivoor VN gaan op zeker 700 plaatsen controleren Geen cel voor Belg na neerschieten inbreker Trabelsi kreeg toestemming van justitie voor telefoontje Britse kindermoordenares Myra Hindley overleden Magnesiumontploffing Jaat opnieuw (alarm ^ton - De FBI heeft gis- Ten bulletin opnieuw klagen over de moge- tan 'een spectaculaire jin de VS. Aanleiding Alarmerende waarschu- jjolgens de FBI een jiap van de wegens ter- jezochte Saudiër Osa- aden. Een bandopna- ;eer waarschijnlijk Bin tem werd eerder deze jezonden door het te- tion al-Jazeera in Qa- aden dreigde met anslagen. Al verschil den dit jaar gaven de lsdiensten waarschu- roor nieuwe terreur- in. ireisverbod isjenko President Loekasjen- fit-Rusland dreigt een bod voor de Europese nijgen. De EU-minis- juitenlandse zaken, ïdag en dinsdag bij- in in Brussel, bespre- voorstel. Volgens di- is het 'zeer waar- dat zij zullen beslis- asjenko voorlopig de te weigeren tot de EU en mensenrech- isaties verwijten het Minsk al lang schen- de mensenrechten en :ratische praktijken. leeënstam verdwenen - De pygmeeënstam Uganda wordt met n bedreigd. Volgens itelling telt deze stam r 75 leden in plaats van aar geleden. Het Bat dat in heuvels in het en van het land leeft, is te stam in Uganda. Het amleden is de afgelo- snel gedaald als ge- armoede en vernieling natuurlijke woonom- »or oorlogen en falend ibeleid. Bovendien le stamleden, die een bben van 120 tot 150 er, kwetsbaar zijn voor n kwalen die ze niet lehandelen met hun ele medicijnen. ie premier aag benoemd l - De Turkse president Jt vandaag een nieuwe [President Ahmet Nec- f heeft dit gisteren in [gezegd. De grote win- t de verkiezingen van 3 ier, Recep Tayyip Erdo- de Partij voor Recht- ieid en Ontwikkeling, rer gisteren zijn keuzes I nieuwe regering over- (heeft geen namen Ir gemaakt. Erdogan |>een bestuursfuncties 6, omdat hij in 1998 is £eld. Verwacht wordt igan tijdelijk zijn plaats- Abdullah GUI naar e pubs 24 ter dag open De Britse regering eren een wetsvoorstel d dat het vanaf 2004 maakt dat pubs en lur per dag open kun- en. De nieuwe maatre eën einde maken aan lie dateert uit de Eerste orlog, die gebiedt dat alen om 11 uur 's iun deuren moeten let gevolg is dat bezoe- voor sluitingstijd nog k innemen om vervol- lerzat de straat weer n. Dit leidde tot veel op straat. ontmoet n vrijdag - De Amerikaanse pre- ïsh heeft vrijdag 22 no- :en ontmoeting met ische ambtgenoot Po int Petersburg. Bush r Sint Petersburg, na- 21 en 22 november -top in Praag heeft bij- 1. Bush gaat maandag sjechië. Hij zal deze ok een bezoek brengen nenië en Litouwen, ijn ontmoeting met >mt ook de kwestie iië aan de orde, waar ische leger in gevecht is tsjenen. ian deed mee ianslag Bali' en Italiaan die vier da- e aanslag op Bali vori- d werd opgepakt, rdacht van betrokken- Ie terreurdaad. Dit 1 Indonesische recher- rmover het Italiaanse Panorama gezegd, iet blad heeft de 38-ja- laar van een nachtclub land bekend dat hij laakt van al-Qaeda. lanse ministerie van idse zaken zegt echter opgepakt omdat zijn ergunning niet klopte. new york/afp-ap - De eerste in spectie in Irak van massavernieti gingswapens door wapeninspec teurs van de Verenigde Naties is op 27 november. Dat heeft Hans Blix, de chef van het VN-inspec- tieteam, gisteren in New York ge zegd. „We verwachten dat de eerste inspecties 27 november plaats vinden", aldus Blix. Hij voegde eraan toe dat de Veiligheidsraad geen kat-en-muisspel van Irak zal accepteren. Blix gaat naar verwachting maandag naar Bag dad om voorbereidingen te tref fen. Blix noemde verder 8 december als een belangrijke datum, om dat dan de termijn afloopt waar binnen Irak een volledige lijst moet overhandigen van alle massavernietigingswapens. „Iraks verklaring is een heel be langrijk document en we hopen dat de Irakezen het serieus ne men", aldus Blix. Hij voegde er aan toe dat het veel werk zal zijn de Iraakse opgaven te analyse ren. In een gisteren gepubliceerd in terview met de Franse krant Le Monde zei Blix dat de wapenin specteurs een lijst hebben opge steld van zo'n 700 plaatsen die moeten worden gecontroleerd. Over de methodologie van het onderzoek zei Blix dat de VN-in- specteurs geen kat-en-muis- spelletjes zuUen accepteren. Als de inspecteurs een half uur moet wachten, kan de VN-Vei- ligheidsraad dat al opvatten als een ernstige schending van re solutie 1441, zegt Blix. „In een half uur kun je geen groot wa pen of apparaat verbergen, maar wel documenten of rea geerbuisjes." Als een inspectie vertraging op loopt of wordt verhinderd, ge ven de inspecteurs dat altijd door aan de Veiligheidsraad. „We zeggen: hier deed zich een obstakel voor, daar was sprake van bemoeienis met ons werk. De Veiligheidsraad velt dan een oordeel", aldus Blix. De Arabische Liga en de zoon van president Saddam Hussein, Uday, hadden de VN gevraagd ook Arabische experts op te ne men in het team van wapenin specteurs. Blix zei gisteren dat ondanks herhaaldelijk aandrin gen bij de lidstaten alleen Jorda nië kandidaten naar voren heeft geschoven. Volgens onbevestig de bronnen zouden zeven Jor- daniërs nu deel uitmaken van het team. Blix heeft tot dusver geen over zicht verstrekt van de nationali teiten van de meer dan twee honderd deskundigen waarop het team kan terugvallen. VN- diplomaten meldden evenwel dat 44 nationaliteiten zijn verte genwoordigd. Circa dertig ex perts komen uit de VS, ongeveer 25 uit Frankrijk, negentien uit Australië en achttien uit Rus land. Een Irakees jongentje wacht bij een moskee in Bagdad op zijn vader aan het einde van de vrijdaggebeden tijdens de Ramadan. Irakese kranten schreven gisteren dat de instemming van Saddam Hussein met de wapeninspecties de geloofwaardigheid van de VN ten opzichte van Amerika op de proef zal stellen. Bag dad blijft ontkennen over massavernietigingswapens te beschikken. Foto: Reuters/Coran Tomasevic kortrijk/belga-anp - Een Bel gische juwelier die drie jaar ge leden een inbreker heeft dood geschoten, is gisteren door de rechtbank in Kortrijk schuldig verklaard zonder oplegging van straf. België was lange tijd in rep en roer over deze zaak. Sommi gen beschouwden de 28-jarige juwelier uit Harelbeke als een held. Daarmee lijkt de zaak sterk op een Nederlandse kwestie: de vervolging van de medewerkers van Albert Heijn in Amsterdam die een overval ler zouden hebben mishan deld. De rechtbank verwierp 'zelf verdediging' als excuus voor de doodslag, want het leven van de juwelier werd niet be dreigd. Wel was sprake van 'uitlokking', aldus de recht bank. Daarom hoeft de man niet de cel in. In de nacht van 22 september roofden vier mannen de juwelierszaak leeg. De juwelier, die een half jaar eerder ook al het slachtoffer werd van een ramkraak, pakte zijn jachtwapen en loste min stens dertien schoten. Een van de inbrekers kwam om het le ven. De rechter hield er in zijn vonnis rekening mee dat de dieven met zijn vieren waren en dat ze het rolluik van de winkel hadden ingebeukt. De juwelier toonde zich ont goocheld door het vonnis. Hij had op volledige vrijspraak ge rekend. Hij moet de proces kosten betalen. De broer van de gedode dief, die meedeed aan de ramkraak, is eerder al veroordeeld tot vier jaar cel. Hij is voortvluchtig. brussel/belga - De Tunesische ex-voetballer Nizar Trabelsi, die in een gevangenis in Brussel vastzit, had toestemming van justitie voor het telefoontje don derdag met een Belgische jour naliste. In dat telefoontje beken de hij dat hij voor het al-Qaeda- netwerk van Osama bin Laden afgelopen voorjaar een aanslag had beraamd op een militaire basis niet ver van de grens met Nederland. De onderzoeksrechter had een lijst verstrekt met nummers die de gevangene mocht bellen. Hij dacht dat die van advocaten van Trabelsi waren. Maar het nummer dat op een van de gebruikte visitekaartjes stond, was van de journaliste. Zij kreeg Trabelsi vijf keer aan de telefoon. Verwilghen heeft een disciplinair onderzoek ge last. Een gevangene in België mag alleen met uitdrukkelijke toestemming van het ministerie van justitie interviews geven. Verwilghen klaagde over het ge brek aan professionalisme. „Dit zijn geen kerstkinderen, maar terroristen", zei hij voor de ra dio. Trabelsi, die ook de Belgische nationaliteit heeft, werd twee dagen na de aanslagen van 11 september in de Verenigde Sta ten opgepakt. Hij wordt gezien als de spilfiguur in een Belgische terroristische cel, met vertakkin gen naar Nederland, Frankrijk en Italië. In het interview zei hij dat hij Bin Laden persoonlijk kende uit Kandahar (Afghanis tan) en daar veel met hem had gesproken. londen/anp-ap - De beruchte Britse kindermoordenares Myra Hindley is gisteren in een zie kenhuis op 60-jarige leeftijd overleden aan een infectie aan de longen. Hindley en haar vriend Ian Bra dy werden schuldig bevonden aan een serie kindermoorden tussen juli 1963 en oktober 1965. Sommige slachtoffers werden geslagen, gemarteld en seksueel misbruikt. De twee kre gen bekendheid onder de naam de Moors Murderers, omdat ze hun slachtoffers begroeven in het verlaten moeraslandschap van Sattleworth Moor, nabij Manchester. De twee kregen levenslang voor de moord op de 10-jarige Lesley Ann Downey en de 17-jarige Edward Evans. Brady werd daarnaast veroordeeld voor de moord op een jongen van 12. In 1987 bekende het paar nog de moord op twee kinderen, een 16-jarig meisje en een 12-jarige jongen. De moord op Lesley Ann Dow ney was misschien wel de be ruchtste van het paar. Hindley lokte het meisje op de dag na Kerst mee. Het meisje werd sek sueel misbruikt, gemarteld en gedwongen te poseren voor pornografische foto's. Hindley nam de mishandeling op op een geluidsband, die werd afge speeld in de rechtbank. Hindley en Brady werden in 1965 gearresteerd nadat ze Hindley's zwager hadden ge dwongen de moord op Edward Evans bij te wonen. De zwager v~ f Myra Hindley Archieffoto vluchtte en belde de politie. Hindley was de langst gedeti neerde vrouw in Groot-Brittan- nië. Gedurende de 36 jaar dat ze achter de tralies zat, probeerde ze herhaaldelijk gratie te krijgen. Hindley heeft altijd volgehou den dat ze niet heeft deelgeno men aan de moorden en het seksueel misbruik. Het hoogste Britse gerechtshof bepaalde in 2000 echter dat Hindley haar le ven lang in de gevangenis moest blijven. Toch stierf ze uiteindelijk in een ziekenhuis, waar ze twee weken geleden was opgenomen na een vermoedelijke hartaanval. Ze was in haar cel gevonden, nadat ze was ingestort. Ze leed onder meer aan angina en botontkal- king en stond bekend als een zware roker. door onze correspondent Gert-Jan Broere Peking - Hu Jintao volgde gisteren Jiang Zemin op als secretaris van de Chinese communistische partij. Jiang bleef echter aan als opperbevelhebber van het leger en benoemde veel van zijn volgelingen in Chi na's hoogste bestuursorgaan. Daarmee bewijst hij China geen goede dienst. Het gezicht van Zhu Rongji stond eigen lijk gedurende het gehele partijcongres constant op onweer. Terwijl de andere leden van de oude garde gezellig met el kaar keuvelden, met Jiang Zemin als stra lend middelpunt, hield de premier zich opvallend afzijdig. Viel het nakende af scheid de nummer drie van de partij zo zwaar? Of voelde hij zich niet thuis op wat zou uitpakken als het feestje van Jiang Zemin? De eerste reden is onwaarschijnlijk, want als enige maakte Zhu vroegtijdig duide lijk dat zijn tijd er op zat en dat hij daar best blij mee was. Duidelijkheid over zijn toekomst die Jiang Zemin op geen enkel moment wenste te verschaffen. Gisteren werd duidelijk waarom. Jiang blijft on danks zijn 76 jaar gewoon aan als voor zitter van het Centraal Militaire Comité (CMC), het hoogste militaire orgaan in China. Daarmee kopieert Jiang zijn mentor Deng Xiaoping die de post van opperbe velhebber van het leger ook nog een paar jaar na zijn officiële pensionering be kleedde. Maar het is nog maar de vraag of Deng, die in 1997 overleed, nu zo ge charmeerd zou zijn geweest van het op treden van zijn pupil. Juist Deng hechtte veel waarde aan verjonging van de partij top en aan het reguleren van de interne partijpolitiek. Daarom werd in 1997 ook vastgelegd dat partijfunctionarissen na hun zeventigste met pensioen moeten. Het was een ma nier voor Jiang om zich van zijn belang rijkste opponent Qiao Shi te ontdoen, maar zelfwas hij toen ook al 71. Er werd besloten om voor Jiang een eenmalige uitzondering te maken. Om zijn geloof waardigheid niet helemaal op het spel te zetten, durfde Jiang het daarom waar schijnlijk niet aan om nog langer als se cretaris aan te blijven. Maar voor de post van opperbevelhebber geldt de pensio- neringsregel niet en dat bood Jiang een uitgelezen mogelijkheid om zich aan de macht vast te klampen. Het aanblijven van Jiang wordt door zijn aanhangers verkocht als het behouden van de ervaring van een belangrijk staats man. Ervaring die de nieuwe top ont beert. Er wordt zelfs beweerd dat de nieuwe partijleider Hu Jintao, die zelf als vice-voorzitter van de CMC is herkozen, Jiang zou hebben gevraagd aan te blij ven. Maar Jiang heeft er wel voor gezorgd dat zijn grootste criticaster in het net af getreden dagelijkse bestuur, de ervaren én populaire Li Ruihuan, met pensioen is gegaan, hoewel hij 'pas' 68 is. Jiang stelt zich dus boven de partijwet op. Dat is juist een van de grootste klach ten van het volk aan het adres van de partij. Regelmatig wordt corruptie aan de kaak gesteld, maar het valt op dat de ho gere partijleden altijd buiten schot blij ven. Maar ook op andere manieren knaagt Jiang aan het toch al fragiele aan zien van de partij. Zoals de coup die zijn Shanghai-kliek pleegde in het nieuwe da gelijkse bestuur van het politburo. Zes van de negen leden hebben banden met Jiang, een bewijs dat bestuurlijke kwali teiten nog steeds ondergeschikt zijn aan persoonlijke relaties. Jiang heeft met zijn onvermogen de macht los te laten, de communistische partij en China geen goede dienst bewe zen. Hoewel 'de eerste ordelijke machts overdracht in de geschiedenis van de partij' is voltooid, komt de partij er niet sterker uit naar voren. De partij blijkt nog steeds het speelterrein van machtswel lustelingen, al komt de tijd van Mao Ze- dong (gelukkig) niet meer terug. Maar het verklaart wel waarom Zhu Rongji zo veel moeite had om een lach op zijn ge zicht te toveren. door onze correspondent Mare Peeperkorn brussel - De tien nieuwe lidsta ten van de Europese Unie kun nen vanaf 1 mei 2004 toetreden. De huidige EU-landen zijn het over deze datum eens, zegt tij delijk EU-voorzitter Denemar ken. Door te kiezen voor de 'Dag van de Arbeid' in plaats van de jaarwisseling hebben de natio nale parlementen vier maanden extra om het zesduizend pagi na's tellende toetredingsverdrag te lezen en goed te keuren. De kandidaatlidstaten reageren verdeeld op de datum van 1 mei. Sommige geven de voor keur aan 1 januari en beschou wen 1 mei als 'uitstel'. De Euro pese Commissie, het dagelijks bestuur van de EU, ontkent ten stelligste dat sprake zou zijn van vertraging. Zij wijst erop dat tot nog toe alleen is vastgelegd dat de nieuwkomers aan de komen de Europese verkiezingen (juni 2004) moeten kunnen deelne men. De EU-ministers van buiten landse zaken zullen de datum van 1 mei maandag goedkeuren, stelt voorzitter Denemarken. Een Poolse regeringsvertegen woordiger toonde zich gisteren verheugd. „Liever de dag van de arbeid dan op 1 april met al zijn flauwe grappen." Diplomaten wijzen erop dat het voor de kandidaatlidstaten fi nancieel voordelig is wat later in het jaar lid te worden. De beta lingen aan de EU wordt immers maandelijks geïnd. Vier maan den later toetreden scheelt Po len circa achthonderd miljoen euro aan 'EU-contributie'. Wat de ontvangsten betreft valt het verlies mee, want de toetre dingshulp voor de kandidaten gaat gewoon door. De tien nieuwkomers (Polen, Hongarije, Tsjechië, Slowakije, Slovenië, Estland, Letland, Li touwen, Malta, Cyprus) krijgen naast 23 miljard euro inkomens steun voor boeren, ook 23 mil jard euro subsidie voor de aan leg van wegen en bruggen voor de periode 2004-2006. Ook overweegt de Commissie twee miljard extra beschikbaar te stellen voor regionale steun in de tien Midden- en Oost-Euro- pese landen. santiago/afp - Zuid-Afrika, Botswana en Namibië mogen definitief zestig ton van hun voorraad ivoor verkopen. Deze streng gereguleerde en kortston dige hervatting van de ivoorhan- del is overeengekomen op een bijeenkomst van de conventie over de internationale handel in bedreigde uitheemse dieren en planten (CITES) in de Chileense hoofdstad Santiago. De verkoop mag overigens pas beginnen na mei 2004. Boven dien moeten de landen kunnen bewijzen dat de olifanten waar van de slagtanden afkomstig zijn een natuurlijke dood zijn gestorven of zijn gedood in een door de overheid geregeld be- heerprogramma in wildparken. Botswana mag onder deze voor waarden twintig ton verhande len, Namibië tien ton en Zuid- Afrika dertig. De conventie heeft soortgelijke regelingen voor Zambia en Zim babwe afgewezen. Deze landen zouden onvoldoende garanties kunnen bieden dat het ivoor niet afkomstig is van stropers. Olifanten genieten sinds 1989 een beschermde status, maar in 1997 stonden de 160 lidstaten van CITES Botswana, Namibië en Zimbabwe al toe een deel van hun ivoorvoorraad te ver handelen. De secretaris-generaal van CI TES, de Nederlander Willem Wijnstekers, benadrukte giste ren dat deze voorwaardelijke re gelingen niet betekenen dat de commerciële handel in ivoor uiteindelijk volledig zal worden hervat. Verscheidene natuurbe schermingsorganisaties vrezen evenwel dat de beperkte han delshervatting stropers zal aan moedigen hun slag te slaan. Behalve het besluit over ivoor, bepaalde de conferentie ook dat onder meer de walvishaai, de reuzenhaai en zeepaardjes een betere bescherming krijgen. Ook de handel in mahoniehout wordt strenger gereguleerd. Ja pan slaagde er op zijn beurt we derom niet in het jachtverbod op bepaalde soorten walvissen op te heffen. Het Aziatische land zal overigens wel profiteren van het ivoorbesluit. In Japan is een grote vraag naar het waardevolle materiaal. walton hills - Een enorme vuur- en rookkolom stijgt op boven een recycle- en verwerkingsbedrijf in de Amerikaanse stad Walton Hills in de staat Ohio. Er vielen geen gewonden, maar wel moesten omringende gebouwen en een benzinestation in al le haast worden ontruimd. Het vuur ontstond toen magnesium dat in de fabriek wordt verwerkt door een onbekende oorzaak tot ontploffing kwam. Foto: AP/David I. Andersen

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5