••••- Steeds meer aangiften 'Het wordt gemener op straat' ZATERDAG 16 NOVEMBER 2002 I I weekendbijlage van leidsch Dagblad Weekendgeweld Achtergrond De geest van de Neanderthalers Geweld is alledaags. Incidenten halen versnipperd het nieuws. Maar hoeveel geweld is er in een willekeurig weekend? Op verzoek van deze krant verstrekten politiekorpsen in het hele land cijfers van de geregistreerde geweldsdelicten van het vorig weekend: 365 mishandelingen, 137 bedreigingen, 73 overvallen, 21 aanrandingen of verkrachtingen en één moord. Een schokkende greep uit twee dagen weekendgeweld in Nederland. door Mare Brink Mishandelingen Spugen/Haarlem - Het 55-jarige gemeenteraadslid Cees de Vries (Stadspartij Leefbaar Haarlem) bespuugt in cafe De Blauwe Druif de andere gasten en slaat met blote vuist de ruit van de voor deur kapot. Bij zijn arrestatie tracteert hij de dienstdoende agenten ook op een orale dou che. Hoofd/Katwijk - Veertien jonge ren uit Katwijk en Leiden worden zaterdagnacht aangehouden bij een vechtpartij in het centrum van Katwijk. Bij de arrestatie van een 19-jarige Leidenaar wordt de politie bekogeld met alles wat de jongeren voor handen konden krijgen. De 19-jarige wordt ervan verdacht een jongen enkele keren tegen het hoofd te hebben ge schopt. Honkbalknuppels/Hoofddorp - Een 29-jarige man raakt zater dagmiddag bij een vechtpartij met honkbalknuppels in Hoofd dorp zo zwaar gewond, dat hij moet worden opgenomen op de intensive care-afdeling van een ziekenhuis. Er zijn veel getuigen, maar de precieze toedracht is niet bekend bij de politie. Ruit/Heemstede - Een agent raakt zaterdagnacht in Heemste de gewond bij de aanhouding van een 34-jarige Amsterdam mer. De man staat op het station te bellen en beledigt tijdens zijn telefoongesprek de passerende agent. Als die de man daarop aanspreekt en hem wegstuurt, ontstaat een vechtpartij. De 34- jarige man die onder invloed van alcohol verkeert, valt daarbij door een ruit. Diefstal/Almere - Een 35-jarige man uit Almere wordt in zijn woonplaats in elkaar geslagen nadat hij eerder op de markt een diefstal heeft verijdeld. Spiegel/Boven Hardinxveld - Een agent krijgt vrijdagavond in Rotterdam-Rijnmond: 6,3 BHHHHOHf -s 6j| Zuid-HollandrZuid: 3,8 Gelderland-Zuid: 2,9 Brabant-Noord: 1,5 GPD-graphics Reinoud Sijtsma p. zijn vrije tijd klappen als hij aan merkingen maakt op het rijge drag van een onbekende man. Deze rijdt de spiegel van een auto en zegt geen tijd te hebben de schade te regelen. Hij gaat er vandoor als de politieagent zich bekendmaakt. Echtelijke ruzie/Papendrecht - Na een echtelijke twist houdt de politie vrijdagavond een 47-jarige man uit Papendrecht aan. Hij had zijn vrouw, die na een ruzie het woonhuis wilde verlaten, naar binnen getrokken en enkele keren geslagen. Vechtpartij/Dordrecht - Bij een vechtpartij in Dordrecht lopen twee jongens vrijdagavond letsel op aan hun gezicht. Er was ruzie ontstaan in een sportcentrum, waar een groep jongens enkele klappen uitdeelde en vervolgens op de vlucht sloeg. Tand/Alkmaar - „Het ging ner gens over", zegt een 18-jarige jongen uit Alkmaar zaterdag nacht als hij wordt aangehouden. Hij had een 24-jarige inwoner van Warmenhuizen mishandeld omdat deze 'vreemd' naar hem keek Het slachtoffer houdt kneu zingen, bloeduitstortingen en schaafplekken over aan de mis handeling. Ook mist hij een stuk je van zijn tand. Twee inwoners van Alkmaar verhinderen dat de mishandeling verder uit de hand loopt en kunnen de man over dragen aan de politie. Klappen/Purmerend - Een 28-ja- rige man uit Purmerend raakt za terdagnacht gewond als hij bij een bushalte door een onbeken de tegen de grond wordt gesla gen. Daarna wordt hij geschopt en geslagen door twee andere mannen. Schotwond/Roosendaal - In Roosendaal wordt zaterdagavond een 22-jarige inwoner door een onbekende in zijn been gescho ten. Hond/Helmond - Bij het uitlaten van de hond worden twee vrou wen uit Helmond zaterdagavond in hun woonplaats mishandeld door de bestuurder van een be stelbusje. De vrouwen zeiden iets terug toen de man een opmer king in hun richting maakte. Kinderdisco/Zwolle -Tijdens een kinderdisco in Zwolle wordt een 9-jarige jongen geslagen en ge duwd door een 11-jarige plaats genoot. Vader doet aangifte. Botbreuken/Den Haag - Een 24- jarige Hagenaar wordt voor het Kurhaus in Scheveningen door twee plaatsgenoten in elkaar ge slagen. Een duidelijke aanleiding is er niet. Het slachtoffer belandt met botbreuken in het zieken huis. Berovingen Helm/Heemstede - Terwijl hij in Heemstede op de bus wacht, wordt een 15-jarige inwoner za terdagavond met geweld beroofd van zijn helm, nadat een poging hem geld af te persen, mislukt. Bromfiets/Almere - Twee man nen met een vuurwapen beroven een 16-jarig mejsje in Almere van haar bromfiets. Parkeergarage/Zoetermeer - Een 57-jarige man uit Zoetermeer wordt vrijdagavond in een Rot terdamse parkeergarage door on bekenden beroofd van enkele duizenden euro's die hij wil stor ten bij een bank. De man krijgt bij de worsteling enkele klappen. Taxi/Rotterdam - Een 34-jarige taxichauffeur uit Rotterdam raakt zaterdag gewond bij een beroving door twee klanten. Hij heeft de mannen bij het NS-station Prins Alexander in Rotterdam opge pikt. De mannen bedreigen hem met een mes en rijden met 175 euro weg in de taxi. Kassa/Leeuwarden - Enkele ge maskerde mannen plegen zater dag een overval op een winkel in Leeuwarden. Zij bedreigen het personeel met een mes en gaan er vandoor met de kassa. Pizzakoerier/Deventer - In De venter wordt een 16-jarige piz zakoerier overvallen. De overval ler gooit een fiets voor de brom mer van het slachtoffer die daar door ten val komt. Onder bedrei ging met een mes gaat de man er vandoor met de portemonnee van de koerier. Mes/Vlaardingen - Bij een straat roof in Vlaardingen raakt zater dagavond een 38-jarige Vlaardin- ger gewond. Hij wordt aange sproken door een man die wil weten hoe laat het is. Plotseling komen twee andere mannen te voorschijn die hem met een mes bedreigen. Ze gaan er vandoor met de portemonnee van de man. Pinnen/Rotterdam - Drie Vlaar- dingers zijn zaterdagnacht in Rotterdam gearresteerd nadat ze een 18-jarige Rotterdammer na het 'pinnen' hebben beroofd van vijftig euro. Het slachtoffer waar schuwt kort na het incident de politie, die de daders kan arreste ren. Bespuugd/Maastricht - Een win kelier uit Maastricht wordt zater dagmiddag bespuugd en bele digd door een dief die hij achter na is gegaan en heeft overmees terd. De winkeldief had twee ta fellakens te waarde van 55 euro meegenomen. - Bedreigingen Portiers/Loosbroek - Twee por tiers van een dancing in Loos broek worden zaterdagnacht be dreigd door een 21-jarige inwo ner van Deest. De man zegt: „Jul lie weten zeker niet wat er vorige week in de Matrixx is gebeurd." Hij doelt op de dodelijke schiet partij in Nijmegen waarbij een portier werd doodgeschoten. Buschauffeur/Schoonhoven - Een buschauffeur wordt zater dagavond in Schoonhoven be dreigd door een man met een vuurwapen. De man vlucht als de chauffeur weigert geld te geven. Meisje/Enschede - Een 10-jarig meisje uit Enschede laat op za terdagmorgen haar hond uit. Op een gegeven moment komt er een jogger aan, die haar vastpakt en probeert mee te sleuren. Dat mislukt door hevig verzet van het meisje. Onbekende/Enschede - In een woning in Enschede wordt zon dagmorgen het stoffelijk over schot van een onbekende Chine se vrouw aangetroffen. Zij is door een misdrijf om het leven geko men. De politie houdt vier perso nen aan die in de woning aanwe zig zijn. De precieze toedracht is nog niet bekend. Het aantal aangiften van geweldsmisdrijven in Nederland neemt sterk toe. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) is vorig jaar 101.000 keer aangifte gedaan wegens een geweldsmisdrijf. In 1994 was dat nog 67.000 keer. Veel van de misdrijven spelen zich af in het weekend. Om een beeld te krijgen, hebben alle politiekorpsen, behalve dat van Amster dam, deze krant een overzicht verstrekt van al le aangiften en meldingen van geweld, die het vorig weekend hebben plaatsgevonden. De cijfers geven een deel van de werkelijkheid weer, omdat niet alle slachtoffers van geweld aangifte doen. Uit onderzoek blijkt dat iets minder dan de helft naar de politie stapt. De anderen hebben geen vertrouwen in de politie of zijn bang voor wraak. Cijfers van de politieregio Amsterdam-Amstel- land (893.649 inwoners) ontbreken in het over zicht. Volgens een woordvoerder is het hoofd stedelijk korps niet in staat een betrouwbaar beeld geven van de geweldsmisdrijven van het afgelopen weekeinde. We gaan op stap en wat nemen we mee? Een busje pepperspray. Twee busjes traangas. Twee boksbeugels. Twee ploertendo ders. Een namaak-pistool, twee messen en een wapenstok. Deze wapens nam de politie van Den Helder het afgelopen weekend in beslag. Na een schietpartij in het uitgaanscentrum worden mensen daar preventief gefouilleerd. Zestien mensen werden aangehouden. Niet al leen vanwege verboden wapenbezit maar ook wegens vernieling en baldadigheid. Wat zich in Den Helder afspeelde, kan in bijna elk stadscentrum gebeuren. Minze Beuving, voorzitter van de Raad van Hoofdcommissaris sen, staat er niet van te kijken. „Het wordt steeds gemener op straat." Hij vindt de door deze krant verzamelde gegevens over het ge weld van het afgelopen weekeinde een goede weergave van de werkelijkheid. „Ik wil het niet bagatelliseren. Elk misdrijf is er natuurlijk één te veel. Zeshonderd geregistreerde geweldsmis drijven is een hele hoop. Maar het is niet ex treem als je het zakelijk bekijkt. Er wonen zes tien miljoen mensen in Nederland." Beuving vindt niet dat het angstgevoel bij de mensen door deze incidenten vergroot zou moeten worden. „Over het algemeen gaat het om geweld in de relationele sfeer. Het gebeurt veelal achter de voordeur. De dader is vaak be kend. Dat verhoogt de kans op aanhouding aanzienlijk. Mede daardoor ligt het oplossings percentage van deze misdrijven zo hoog. Onge veer de helft van deze zaken wordt opgelost." Camera's op straat en preventieve fouilleringen zoals in Den Helder en Rotterdam bieden ge deeltelijk uitkomst Je kunt geweld moeilijk voorkomen", zegt Beuving. „Bij woning- of au to-inbraken dringen we aan om voor goede slo ten te zorgen. En we waarschuwen geen waar devolle dingen in de auto te laten liggen. Ge weld heeft vaak te maken met normen en waarden. Daar kunnen wij geen invloed op uit oefenen."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 45