keert politiek de rug toe v m BINNENLAND Opluchting overheerst bij gezicht van Groenlinks RoSClimÖllcr 'Pauls beslissing kwam als een schok' Nicolai: Dutchbat had meer moeten schieten Alleenstaande oudere jongeren willen graag lang jong blijven SREBRENICA RUIM BAAN IÏÏ% Handgeknoopte kleden uit Nepal bij Van Til 'Balkenende en Fortuyn sloten niet-aanvalspact' BE) .dP zaterdag l6 NOVEMBER 2002 iw record nostenen rden - Gisteravond is in icentrum FEC in Leeu- een nieuw record om- dominostenen geves totaal vielen 3.847.295 jm. Het oude record 3.540.562. Het drie ;nde spektakel was in Dt aantal landen live op sie te volgen, onder Duitsland, Spanje, je en België. ede verdachte weer vast - Justitie heeft de rdachte in de zaak doodslaan van de 22- Steegmans in Venlo opgepakt. Dit gebeur- uitspraak in hoger het hof in Den 18-jarige verdachte oktober op vrije voe- Id door de raadkamer htbank in Roermond, egen was het open- terie in beroep ge- lgens het OM zou hij oedigende en stimu- tijdens het geweld espeeld. ogelbrieven Balkenende Ook CDA-premier nde heeft het afgelopen meerdere malen kogel- intvangen. Ook werd brief toegestuurd met le afbeelding van een Van bedreigingen is irt een week of twee rake meer, zo heeft hij ind bekend gemaakt in lisieprogramma Nova. etra 50ste Jachtoffer - Bij een 9-jarige koe bedrijf in Lunteren is de jeienziekte BSE gecon- De besmetting is de [Nederland sinds 1997, fste dit jaar. De besmet- ei ontdekt bij een snelle h de koe, Petra, voor de Ferd aangeboden. kiest voor inuïteit - Het CDA heeft met jop de komende Kamer- Jngen weinig behoefte pieuwing en verjonging, nier Balkenende als ter, onderwijsminister IjlHoeven op de tweede ji fractieleider Verhagen kiest de partij vooral htinuïteit op de kandi- |#t. De club die na 22 ja- ]l aantreden in de nieu- :de Kamer zal groten- Izelfde zijn, aldus partij- jerVan Bijsterveldt. jjwe •it n I* Beg erectiepil ruim 24 uur J- Begin volgend jaar deen nieuwe pil op de ifgen erectiestoomissen. Jpese registratie-autori- ejebben het nieuwe mid- |(ts goedgekeurd. „Met ,|\ve geneesmiddel kun- t jl mannen hun erectie- ghen even vergeten en sjide één tot anderhalve dntaan seksuele gemeen- rjjeleven", zegt emeritus ,fear en seksuoloog Slob jErasmus Medisch Cen- iRotterdam. Nu moeten Ji twee tot vier uur na i*en van een erectiemid- Ihebben. door Hans van Soest den haag - Met rode ogen hoorde Paul Rosenmöller de dankbetuigingen aan van zijn opvolgster Femke Halse- ma. Even leek hij het moeilijk te hebben met zijn beslis sing. Na afloop van de persconferentie overheerste ech ter vooral de opluchting. Het zit erop. Voor hem en zijn gezin is een einde gekomen aan een maandenlange nachtmerrie van kogelbrieven, bedreigingen en bewa king voor zijn kinderen als die naar school moesten. Tegelijkertijd is ook een einde gekomen aan een tijdperk in de Nederlandse politiek. Rosenmöller was meer dan dertien jaar het gezicht van Groenlinks en acht jaar het gezicht van de oppositie. Door vriend en vijand gepre zen om zijn politieke lef, zijn scherpe manier van debat teren en zijn vermogen om aan de interruptiemicrofoon toezeggingen los te peuteren van het kabinet. Onder de twee paarse kabinetten stonden de leiders van de groot ste oppositiepartij het CDA in zijn schaduw. Vrij snel nadat de oud-vakbondsman in 1989 in de Tweede Kamer kwam voor de toen kersverse fusiepartij Groenlinks ontpopte hij zich als de natuurlijk leider van de fractie. Geholpen door zijn ervaring als vakbondsbe stuurder in de Rotterdamse haven, was zijn goed gebek te inbreng in de wat intellectuele fractie verfrissend. Desondanks koos de achterban vijf jaar later niet hem (in combinatie met Leonie Sipkes) maar het duo Brou- wer-Rabbae voor de verkiezingen van 1994. In de peilin gen stond de partij op tien zetels, het werden er maar vijf (één minder dan in 1989). Een dag na de verkiezin gen werd Rosenmöller alsnog fractievoorzitter en daar mee politiek leider van de partij. Hij groeide in zijn rol en wist in 1998 wel de voorspellin gen van de opiniepeilingen te verzilveren: 11 zetels. De overwinning was grotendeels aan hemzelf toe te schrij ven. Hij had weliswaar het politieke klimaat mee, maar had bovenal een integer imago. Als fractievoorzitter probeerde hij Groenlinks op de kaart te zetten als een partij die kwaliteitsoppositie voer de: idealisme werd gekoppeld aan haalbaarheid. Met deze opstelling oogstte hij veel lof, maar aan het eind van de tweede paarse regeerperiode begon dit zich te gen hem keren. Een deel van de linkse achterban vond dat hij te veel koketteerde met de macht, zeker na de steun die de Kamerfractie gaf aan de bombardementen op Afghanistan. Tegelijkertijd keerde ook het veranderde politieke kli maat zich tegen hem. Zijn revolutionaire achtergrond was ineens geen pré meer voor veel mensen. Zijn ver huizing uit de arbeiderswijken van Rotterdam naar het sjieke Driebergen werd hem met terugwerkende plotse ling nagedragen. Hij stond samen met PvdA-leider Mel- kert symbool voor de politici die de burgers in de oude wijken hadden laten stikken en voor de 'linkse kerk' die verantwoordelijk werd gehouden voor de moord op Pim Fortuyn. Na de verkiezingen van 15 mei had hij het moeilijk. De partij verloor weliswaar slechts één zetel, maar in de peilingen zakte Groenlinks steeds verder te rug ten faveure van de SP. Toen het partijbestuur hem vorige maand vroeg de strijd nog één keer aan te gaan, zei hij 'ja'. Al daags daarna kreeg hij echter spijt. Na vele gesprekken met zijn vrouw kwam hij tot de conclusie dat het tijd was te gaan. Groenlinks onthutst over vertrek - - Rosenmöller glimlacht tijdens de persconferentie waar hij zijn vertrek aankondigt, naar zijn beoogd opvolger Halsema. Foto: ANP/Robert Vos den haag/gpd - Fractievoorzitter Paul Rosenmöller van Groenlinks heeft onverwacht zijn vertrek uit politiek Den Haag aangekondigd. Hij wil dat Femke Halsema, de nummer twee op de lijst, het lei derschap overneemt. De bedrei gingen en het besef dat zijn partij een nieuw gezicht nodig heeft, hebben Rosenmöller na dertien jaar Kamerlidmaatschap tot dit besluit gebracht, zei hij gisteren. 'Amper een maand geleden maakte Rosenmöller nog be kend dat hij 'veel zin had' in een vierde verkiezingscampagne op rij. Maar gisteren maakte hij be kend dat hij het niet meer kan opbrengen. De gebeurtenissen van het afgelopen halfjaar zou den een te hoge tol hebben ge- eist. Ook klonk de laatste dagen in eigen kring voorzichtige kri tiek op zijn leiderschap. Zo werd de aanvi die Rosenmöller on langs lanceerde op de SP niet zo gewaardeerd. Maar de schei dende voorman van Groenlinks bestrijdt dat dit gemor een rol heeft gespeeld bij zijn besluit. Binnen Groenlinks is onthutst reageert op het vertrek. Partij voorzitter Miriam de Rijk is 'ge schokt'. „Paul heeft Groenlinks groot gemaakt. Maar ik vind het wel een moedig besluit van hem." Femke Halsema is ook aangedaan. „Mijn entree bete kent wel zijn afscheid. Ik verlies niet alleen een goed voorbeeld in de politiek, maar ook een goede vriend." De overige frac tieleiders in de Tweede Kamer reageren met verbazing en te leurstelling. Demissionair pre mier Balkenende kenschetste Rosenmöller als iemand met 'groot gezag' en 'plezierig in omgang'. PvdA-leider Bos prees Rosenmöllers vermogen 'om ten strijde te trekken tegen populai re meningen'. Volgens hem is het triest hoe de verharding van het politieke klimaat Rosenmöl lers privé-leven is binnenge drongen. Alleen LPF-fractielei- der Herben vindt het flauw dat Rosenmöller de bedreigingen mede opgeeft als reden voor zijn vertrek. Er zijn, zo betoogde Herben, wel meer mensen die er een zwaar jaar op hebben zitten. „Ik zelf bijvoorbeeld." den haag/anp-gpd - De Neder landse militairen hadden in de week voor de val van de mos limenclave Srebrenica in juli 1995 daadwerkelijke agressie moeten tonen. Dan was de hoogste VN-generaal, de Frans man Janvier, bereid geweest ge vechtsvliegtuigen te gebruiken om het Nederlands bataljon uit de problemen te helpen. „Ze hadden vaker moeten schieten. Dat was geen voor waarde, maar het is wql ge zegd", zei brigade-generaal Ni colai gisteren tegen de parle mentaire enquêtecommissie Srebrenica. In 1995 was hij chef staf van de VN-vredesmacht. Nicolai zei het niet eens te zijn geweest met de beslissing van Janvier. Volgens hem was aan alle voorwaarden voor het ver strekken van luchtsteun vol daan. Hij meent dat de hoogste VN-militair niet heeft gedaan wat hij heeft beloofd. Nicolai zei dat de richtlijnen voor de inzet van gevechtsvlieg tuigen eind mei waren ver scherpt. Het luchtwapen mocht alleen als laatste middel worden gebruikt en niet om een positie te handhaven. Aanleiding tot de veranderde richtlijn was een luchtaanval van de NAVO, waar na de Bosnische Serviërs een groot aantal VN-militairen en - waarnemers hadden gegijzeld. Onder hen waren drie Neder landers. De Nederlandse legerleiding schonk na de val van Srebrenica geen aandacht aan de instructie van defensieminister Voorhoeve niet te helpen bij het scheiden van weerbare moslimmannen van de rest van de vluchtelin gen. Dit nadat Dutchbat-com- mandant Karremans liet weten dat er amper weerbare mannen waren. „Karremans zei me dat er zich onder hen alleen oude mannen of jonge jongens be vonden. Dus dat probleem ver dween toen als sneeuw voor de zon", zo stelde Nicolai. Later werd bekend dat toch enkele honderden mannen uit de vluchtelingenmenigte zijn ge plukt. TJSino I iLLLIff (JJiiff ontmoeten studerend en werkzoekend Noord-Holland op vrijdag 17, zaterdag IS en zondag 19 januari in het Kennemer Sportcentre NOORD HOLLAND Informatie over de beurs en het presenteren van uw bedrijf of onderwijsinstelling tijdens deze beurs: O.G.Z.b.v. door Jaco van Lambalgen den haag - Wat onwennig schuift ze achter de tafel naast Paul Rosenmöller. Nipt van een glaasje water en ziet op het oog wat verlegen hoe Rosenmöller de massaal uitgerukte pers uit legt waarom hij opstapt. Femke Halsema (36) is zijn gedroomde opvolger, zegt hij. Dat is geen geheim, want Halsema loopt zich al een tijdje in de coulissen warm. Ook het partijbestuur staat pal achter haar. Maar de wisseling van de wacht komt nu wel heel erg snel. Bent u al een beetje gewend aan het idee lijsttrekker te worden? „Een paar dagen geleden zei ik nog tegen een journalist die vroeg of ik Paul wilde opvolgen: het is niet aan de orde. Ik heb zijn opstappen ook niet willen plannen, omdat dat onvermij delijk zijn afscheid zou beteke nen. Ik was een van degenen die hem vorige maand nadrukkelijk vroeg of hij de kar nog een keer wilde trekken. Pauls beslissing deze week kwam als een schok." Wat wilt 11 bereiken als lijsttrek ker van GroenLinks? „Groenlinks is de enige groene partij in Nederland. Wij blijven van het milieu een hoofdpunt maken. En wij willen de sociale verhoudingen in Nederland be schermen. Ik wil mij verzetten tegen de verharding in de sa menleving. Ik pleit voor minder stress, egoïsme en onverdraag zaamheid. Ik ben voor zachtaar dige omgangsvormen en ele mentair fatsoen in de politiek." (advertentie) (advertentie) Zoveel stude Zoveel studenten zoveel talenten pen Dagen 29 en 30 november 'dek de vele gezichten van niversileit Leiden op de gn |j -n Dagen op locatie. diep je in de opleiding van v keiKc en proef de sfeer. www.studereninleiden.nl door Mare Brink den haag - Dertigers en veerti gers zonder partner gedragen zich vaak als jongeren. Ze gaan geregeld naar een café of disco, pakken vaak een filmpje en ko men ook vaak in (muziek) thea ters. Dat concludeert Jan Latten van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) uit een onder zoek dat hij onlangs voltooide. Brengen alleenstaande dertigers en veertigers hun vrije tijd an ders door dan leeftijdgenoten met een gezin? Het CBS vindt het antwoord belangrijk omdat het aantal alleenstaanden in de ze leeftijdscategorie flink toe neemt. Binnen achttien jaar zal bijvoor beeld het aantal alleenstaande veertigers onder de mannen groeien van 15 procent naar 19 procent Ook het aantal derti gers zal toenemen. Een belang rijke oorzaak daarvan is de ster ke toeneming van het aantal verbroken relaties. Het CBS verwacht dat veel 'ex en' op zoek zullen gaan naar een nieuwe partner. Voor een deel zal dat gebeuren in de vrije tijd. En hoe ziet die tijdsbeste ding eruit? Die vraag kregen vierduizend personen vanaf 18 jaar voorgelegd. Het gaat om mensen die regelmatig een be zoek brengen aan bioscoop, filmhuis, café, restaurant, to neelvoorstelling, concert of mu ziekuitvoering. Ze zijn ook min stens vier keer per jaar te vinden in een grote speeltuin, attractie park en dierentuin. Regelmatige cafébezoekers komen minstens maandelijks in een horecabe drijf. 'Regelmatige' doe-het-zel- vers zijn daar wekelijks min stens een uur mee bezig Volgens het CBS is de cfisco- (advertentie) WOON FACTORY OUTLET ■afiliaflfel theek 'bij uitstek het territorium voor alleenstaanden'. Ongeveer tweederde van de twintigers gaat daar minstens vier maal per jaar heen. Dat geldt ook voor al leenstaande dertigers en veerti gers. Van de dertigers en veerti gers met kinderen danst een op de twaalf regelmatig. Cafébezoek is vooral een activi teit van alleenstaanden tot der tig jaar (80 procent) en alleen staande dertigers en veertigers (55 procent). Dertigers en veerti gers met een gezin kom je daar heel wat minder vaak tegen (nog geen 20 procent). Ook culturele zaken zoals to neelvoorstellingen, concerten of andere muziekuitvoeringen zijn populairder onder 'singles' dan onder degenen met een gezin, die vaker naar de speeltuin, pretpark of dierentuin gaan. Het disco- en cafébezoek van al leenstaande dertigers en veerti gers wijst er volgens Latten op dat mannen en vrouwen in deze categorie zich steeds meer ge dragen als jongeren. „Zij houden zich heel wat min der bezig met het bouwen van een eigen nestje Daarom tref je hen eerder aan op andere plaat sen." De Van Tikolleclie is verkrijgbaar i en kleurstelling naar keuze. Vaardige vingers knopen in Nepal schitterende vloerkleden naar exclusief Van Til-ontwerp. 128.000 knopen zuivere scheerwol per vier kante meter in de nieuwste kleur stellingen en motieven. Een unieke collectie traditioneel vakwerk op de speciale afdeling Woningtextiel bij Van Til. Door de hechte samenwer king en rechtstreekse import bij zonder scherp geprijsd. 1823 CJ Alkmaar Telefoon (072) 5112760 Volg de borden Q Eigen parkoerterreln Openingstijden: Ma-Oi-Wo 9.30-17.30 Oo-Vr 9.30-21 00 uur Za: 9 30-17 30 uur Zondags gesloten DESIGNCENTRUM Wat gaat u anders doen dan Paul Rosenmöller? (lachend) „Ik probeer nu één dag aan het idee van het lijst trekkerschap te wennen. Ik heb nog geen uitgewerkte strategie. Inhoudelijk houd ik mij aan het verkiezingsmanifest, dat volgen de week door het congres wordt besproken. Ik heb vooral een andere stijl, en daar zal ik u mee verrassen!" U zult het bij de verkiezingen waarschijnlijk als enige vrouw op moeten nemen tegen alle maal mannelijke lijsttrekkers. „Dat maakt van mij een rolmo del, en die verantwoordelijkheid zal ik nemen! Overigens heeft Groenlinks bij hoge uitzonde ringjaren een man als lijsttrek ker gehad." (Doelend op Ina Brouwer (CPN), Ria Beckers (PPR) en Andrée van Es (PSP) red.) Wij hebben een lange tra ditie van vrouwelijke lijsttrek kers, en daar pas ik prima in. Mijn voorbeelden in de politiek zijn Andrée van Es, vanwege haar politieke stijl en haar ge voel voor de rechtsstaat, Hillary Clinton, die ik op indrukwek kende wijze een zaal vol zwarte vrouwen heb zien toespreken en Madeline Albright." Kiest u, als u pleit voor zachtaar dige omgangsvormen, niet een te lief profiel? „Ik een lief profiel? Dan kent u mij slecht! Als ik mijzelf niet ge schikt had geacht, had ik mij niet beschikbaar gesteld. Ik denk dat ik herkenbaar ben voor de GroenLinks-kiezers. En ik zal mijn stinkende best doen kie zers te winnen!" den haag/anp - Fortuyn en CDA-leider Balkenende hebben in november vorig jaar afge sproken elkaar tijdens de cam pagne voor de verkiezingen van de Tweede Kamer niet het leven zuur te maken, maar de pijlen te richten op Paars. In het giste^n gepresenteerde boek 'In de^oan van Fortuyn' maken de journalisten Jutta Chorus en Menno de Galan melding van die bijeenkomst. Aanleiding was een bericht in De Telegraaf, waarin Balkenen de zegt dat Fortuyn geen hoog leraar meer is. 'Professor Pim' is ontdaan en Balkenende nodigt hem uit om een borrel te drin ken. CDA'er Hillen, die de ont moeting arrangeerde, zegt in het boek: „Ze hadden ongeveer dezelfde agenda. Ze konden veel bij el kaar halen. Dat deden ze liever dan tegenstanders zijn." De campagneleider van Leefbaar Nederland, Kay van de Linde, spreekt over een 'non-agressie- pact'. „Ze spraken af dat Balkenende Paars zou aanvallen en niet Pim." Fortuyn heeft volgens hem gezegd niet met Balkenen de een coalitie aan te gaan, als die zijn belofte zou breken.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3