Bijensteken tegen de pijn GEZONDHEID Zorg aantrekkelijke werkgever Valent RDB wil informatiepunt voor zorg in regio zijn Campagnebus MS Stichting steunt onderzoek HOC 343 ZATERDAG 16 NOVEMBER 2002 stig bijensteken per krijgen om je beter gaan voelen. Dat is bepaald geen ilokkelijke gedachte en kan ook ïnsgevaarlijk zijn bij ensen die allergisch n voor bijengif. Wie :chter een slopende ziekte als multiple jse heeft, grijpt elke latste strohalm aan. Berichten over wonderbaarlijke renezingen in de VS j hebben geleid tot jmeekbedes van ms- patiënten om deze teektherapie ook in land toe te passen, e heilzame werking ktijzen gaat komend bl voorjaar een q wetenschappelijk onderzoek van start. Website belangrijk hulpmiddel bij communicatie met klanten Voor veel instellingen in de zorg biedt internet nieuwe mogelijkhe den om potentiële klanten te berei ken. De ingebruikname van een ei gen website is dan ook vaak reden voor een feestje. Bij Valent RDB, een instelling voor zorg, welzijn en wonen in de Duin- en Bollenstreek, is internet de gewoonste zaak van de wereld. Onlangs vierde de web site Thuis en Gezond het eerste lus trum en in die vijf jaar is deze uit gegroeid tot informatiepunt voor zorg, welzijn en wonen in de Duin en Bollenstreek. Ricky Slingerland, webmaster en destijds een van de initiatiefneem sters van de website: „We zijn heel vroeg begonnen met onze website, al in 1997. Ik denkt dat Valent RDB een van de eerste zorgorganisaties was die op internet ging." Dat was geen toeval. Met een collega was zij al sinds 1994 bezig met de vraag 'hoe kunnen we informatie over onze organisatie bij onze klanten achter de deur krijgen'. De eerste stap was interactieve teletekst. Met telefoon en televisie konden klan ten informatie over de diensten van Valent RDB vergaren. Toen internet in opkomst kwam, sprong de orga nisatie daar direct op in met de in gebruikname van de eigen website. De schaalgrootte speelde daarbij een rol. Als grotere organisatie kun je meer doen aan dit soort nieuwe ontwikkelingen, is de ervaring bij Valent RDB. De organisatie is in ju ni van dit jaar ontstaan door een samengaan van de Zorggroep Va lent en de Stichting Rijn-, Duin- en Bollenstreek. Door de fusie kan Va lent RDB een breed pakket aan diensten op het gebied van zorg, welzijn en wonen aanbieden. Zo is er een totaalpakket op het ge bied van ouderenzorg, met als be langrijkste voorzieningen: 24-uurs- zorg in de verpleeghuizen Bernar- dus in Sassenheim en De Wilbert in Katwijk, verzorgingshuiszorg in Bernardus en St. Jeroen in Noord- wijk, dagbehandeling, dagopvang en dagverzorging, consulten van verpleeghuisarts, fysiotherapie, er gotherapie, logopedie, psycholoog en maatschappelijk werkende, ver zorgingshuiszorg en verpleeghuis zorg in de thuissituatie, huiskamer projecten voor psychogeriatrische ouderen op de locaties Bernardus en St. Jeroen, dienstverlening en service zoals bijvoorbeeld maaltijd voorzieningen, dieetadvisering, lin nenvoorziening en huishoudelijke ondersteuning. Anno 2002 is de site Thuis en Zorg een daarbij niet meer weg te den ken hulpmiddel. Maandelijks telt de site duizenden bezoekers op zoek naar informatie over zorg, welzijn en wonen in het gebied van Hillegom tot Wassenaar. De site is overzichtelijk en goed toegankelijke en biedt een schat aan informatie onder meer over thuiszorg, verzor- gings- en verpleeghuiszorg, maat schappelijk werk, opvoeding, jeugdgezondheidszorg, ouder- en kinderzorg, mantelzorg, vrijwillige thuishulp en andere diensten. Ook is er een speciale jongerenpagina die de mogelijkheid biedt vragen te stellen. Verder is er de mogelijkheid om electronisch vragen voor te leggen over ziekte, gezondheid, verpleging en andere zaken. „Tijdens kantoor uren hebben we een verpleegkun dige die telefonisch vragen beant woordt. Daarnaast is het mogelijk om een consult via de website te doen", aldus Ricky Slingerland. Toen Valent RDB daarmee begon, kwamen er vragen uit alle delen van het land. Om dat tegen te gaan moeten nu electronisch formulie ren worden ingevuld. Ans Willemze, hoofd marketing en communicatie bij Valent RDB, con stateert dat de website een steeds belangrijker en geaccepteerd hulp middel is voor communicatie tus sen instelling en klanten. „Ook bin nen de organisatie is het draagvlak de afgelopen jaren sterk toegeno men. Medewerkers van de diverse afdelingen komen nu zelf naar de webmaster met nieuwe informatie om de site zo actueel mogelijk te houden." De site biedt niet alleen informatie voor klanten, maar ook voor poten tiële werknemers. „Op onze site is voor werkzoekenden een actueel overzicht te vinden van vacatures en het scholingsaanbod. Bij sollici taties vragen we hoe mensen bij ons terecht zijn gekomen. Steeds vaker blijkt dat die kennismaking via de website tot stand komt", al dus Ans Willemze. Om informatie eenvoudig en toegankelijk bij de klanten te krijgen werkt Valent RDB samen met andere organisaties, zo als het opvoedbureau, het Steun punt Mantelzorg, het Steunpunt Vrijwillige Hulp en Gezondheid Service Meerzorg. Daarnaast zijn er veel interessante links naar andere sites. Ans Willemze wil nog in over leg met andere organisaties en ge meenten in het verzorgingsgebied om een link naar Valent FUDB te krijgen op de andere sites. Wie zelf wil kijken: www.thuis-en-gezond.nl Onderzoek naar genezende werking bijengif bij ms-patiënten door Jetty Claus „U kunt ze gewoon in de koel kast in een leeg jampotje bewa ren. Ze belagen je niet zo snel, want je hebt heel goedaardige bijenvolken", aldus onderzoe ker dr. T. Wesselius. Tijdens de demonstratie plaatst hij een bij op zijn hand en geeft geen krimp als die steekt. Het lijk wordt afgevoerd, de angel ver wijderd en het volgende exem plaar mag zijn gif spuiten. De overvolle zaal met ms-patiën ten volgt zijn handelingen aan dachtig. De arts is de drijvende kracht achter het onderzoek van het Academisch Ziekenhuis Groningen, dat hij vanuit zijn ziekenhuis in Den Helder mee uitvoert. In zijn vrije tijd is Wesselius im ker. Zijn belangstelling komt echter vooral, doordat zijn echtgenote ook aan ms lijdt. Door de bijensteektherapie, die hij experimenteel op zijn vrouw uitvoerde, is zij enorm opge knapt. „Ze kan veel meer en voelt zich niet meer zo moe." Bijensteken worden al sinds mensenheugenis gebruikt als medicijn tegen uiteenlopende ziektes, waaronder reumatische ontstekingen. Wesselius is niet de enige met een fascinatie voor dit onderwerp. Meer dan drieduizend artikelen zijn ver schenen in medische bladen. „Opvallend is bijvoorbeeld dat onder imkers geen reuma voor komt", aldus Wesselius. Bij multiple sclerose raken ver schillende gebieden in de her senen of het ruggenmerg ont stoken waardoor het isolerende laagje van de zenuwcel myeline wordt beschadigd. Daardoor wordt de voortgeleiding van ze nuwimpulsen vertraagd en ge blokkeerd. De ziekte veroor zaakt vaak gevoelloosheid in ar men en benen, spasmen, krachtverlies, moeilijkheden met plassen en dubbelzien. Er zijn vele studies gedaan naar de samenstelling en werking van het bijengif. De theorie is dat mensen zich beter voelen, omdat de eiwitten in het gif de bijnier aanzetten tot de produc tie van het ontstekingsremmen- de hormoon Cortisol. „Ook denken we dat het auto-im muunsysteem erdoor veran dert. Dat richt zich bij mensen met ms tegen het eigen li chaam. Op de mri-scans zie ik aan de ontstekingshaarden dat het wat doet", aldus radioloog Wesselius. Het bijengif zou zelfs tot won derbaarlijk herstel leiden, zo werd onlangs breed uitgemeten in een documentaire op Natio nal Geographic Channel. De euforie is groot. „Ik begin nog liever vandaag dan morgen", zegt de 47-jarige J. Rebel. De ziekte is een jaar geleden bij hem ontdekt. Zijn gezondheid is zo extreem snel achteruit ge gaan, dat hij inmiddels in een scootmobiel zit. Hij loopt, schrijft en praat moeilijk. Hij is een van de vele aanwezigen, die vol vuur zijn over de therapie. Wesselius waarschuwt echter voor overspannen verwachtin gen. „Ms is niet te genezen. Bij engif werkt als een aspirientje bij griep. Het neemt de sympto men weg. Lang niet iedereen voelt zich echter beter door de ze therapie. We gaan er vanuit dat zestig procent van de men sen er baat bij heeft. Zij voelen dat ze meer kracht hebben, krij gen een verbeterde blaascon- trole en de evenwichtstoornis- sen en spasmen zouden afne men." Bijval krijgt hij tijdens de presentatie van zijn onderzoek van een imker. Hij raakte door ms gevoelloos van middel tot nek. „In een soort opwelling stak ik mijn handen in de bijen kas en zwaaide flink rond. Na dat ik was gestoken, kreeg ik plotseling weer tintelingen in mijn handen." Hij roept ieder een in de zaal op ook bijen te houden. Het aantal hobbyisten Week van het Werk start op 18 november Dertig gemeenten in Noord- 3 Holland organiseren in novem- 4 ber een week lang allerlei activi- teiten rond het werken in ver schillende sectoren. Een hoofd rol is daarbij weggelegd voor de zorg. Wie interesse heeft in een baan in deze sector, kan bij voorbeeld een bezoekje bren gen aan de campagnebus 'Zorg. j Het echte werk!De activiteiten zijn gebundeld onder het motto j de Week van het Werk, die op 18 november van start gaat. De medewerkers van de cam pagnebus informeren belang stellenden over onderwerpen (j als werkplekken, arbeidsvoor- 1 waarden, herintreden en door- stroommogelijkheden in de j zorg. Daarnaast is er veel infor matiemateriaal voor handen. J De bus rijdt tijdens de Week ij van het Werk door de regio J Noord-Holland noord en stopt 1 op verschillende plaatsen. De zorg vervult een hoofdrol tij dens de Week van het Werk: een groot deel van de activitei ten is gericht op deze sector. Zij behoort dan ook tot de grootste werkgevers in de regio. Boven dien heeft de sector veel te bie den. De zorg is niet alleen een interessante plek om te werken, maar biedt ook goede arbeids voorwaarden als flexibele werk- De campagnebus 'Zorg. Het echte werk!' staat in de Week van het Werk op woensdag 20 november bij Zorgcentrum Strammerzoom in Akersloot (9.00 tot 10.15 uur), bij de Albert Heijn in Limmen (10.45 tot 12.00 uur) en op de markt De Mare in Alkmaar (12.30 tot 17.00 uur). Vrijdag 22 november doet het promoteam de markt in Castricum (9.00 tot 11.30 uur) en de markt in Hoogkarspel (12.30 tot 17.00 uur) aan. Wie meer wil weten over werken en leren in de zorg kan ook de drie banenbeurzen bezoeken die in de Week van het Werk worden georganiseerd. Meer informatie over de banenbeurzen is te vinden in een advertentie in deze bijlage. tijden, kinderopvang en moge lijkheden om opleidingen te volgen. Ook het salaris is een pluspunt. Een vooropleiding is niet altijd nodig om in de zorg aan de slag te gaan. Nieuwe medewerkers kunnen veel leren in de praktijk en hebben de mogelijkheid om tegelijkertijd een verkorte oplei ding te volgen. Ook herintre ders mét zorgervaring kunnen zo weer in de zorg terecht. Joke Licht greep haar kans in de zorg. Ze werkt nu vier jaar als thuishulp voor Regionale Thuiszorg Alkmaar. „Toen de kinderen vier en vijf jaar oud waren, wilde ik weer aan het werk", vertelt ze. „Voor hun ge boorte werkte ik op kantoor en daarom dacht ik eerste instan tie aan een kantoorbaan. Maar toen ik in de advertentie in de krant zag dat ze mensen nodig hadden in de thuiszorg, dacht ik: 'Dit is het!' Leuk, een zelf standige baan waarbij je veel contact met mensen hebt. Ik werk nu vijf ochtenden, als de kinderen op school zitten. Ik breng de kinderen naar school en ga dan aan het werk. Na het werk haal ik ze weer op en fiets door naar huis. Het werk bevalt uitstekend. De band die je met cliënten en collega's opbouwt, beschouw ik als een meerwaar de van deze baan." Lenda Bruin is namens de koe pelorganisatie Facit/SIGIN be trokken bij de organisatie. Zij is blij met de bijzondere aandacht voor de zorg tijdens de Week van het Werk. Facit werkt in Noord-Holland noord aan ver betering van het imago van de zorg. Op die manier willen de samenwerkende instellingen voldoende en gekwalificeerd personeel binnen halen. „Dit is het moment om in beeld te zijn als werkgever", aldus Lenda Bruin. Facit heeft ook andere projec ten, zoals Zorgtaal. Dat richt zich op integratie van allochto nen. Door scholing in de zorg en het gebruik van vaktaal gaan zij het Nederlands beter be heersen. Als zij de opleiding met succes afronden, zijn zij ook verzekerd van een baan. Lenda Bruin ziet de zorg weer opkrabbelen uit het dal. Maar er blijft vraag naar goed en ge motiveerd personeel. „De ver grijzing treft ons op twee pun ten. De vraag naar zorg neemt toe en de vergrijzing slaat toe onder onze eigen werknemers. Het betekent dat de vervan gingswaag de komende jaren groeit", aldus Bruin. Met de be loning in de sector is overigens niets mis. „Uit een onderzoek van het ROC Den Helder bleek dat oud-leerlingen die in de zorg aan de slag waren het meest verdienden." Dr. Wesselius laat zich steken door een bij. Het bijengif maakt dat ms-patiënten zich beter gaan voelen. Foto: Ton Kastermans Het werken in de zorg staat centraal tijdens de Week van het Werk. Archieffoto is de laatste jaren flink geslon ken. Als de toestemming van de me disch ethische commissie bin nen is, kan begonnen worden met de screening van de dertig proefpersonen. Zij krijgen in een jaar tijd vijf onderzoeken en om de zes weken een mri- scan. Andere voorwaarden voor deelname zijn dat zij nog in de beginfase van de ziekte zitten en geen reguliere geneesmidde len gebruiken. Een flink aantal geïnteresseerden wordt blij ge maakt met een dode mus, om dat zij niet in aanmerking ko men. Zelf experimenteren wordt officieel sterk afgeraden. Een goed verstaander heeft echter maar een half woord no dig. Wesselius laat zien hoe mensen aan de slag kunnen met simpel gereedschap. Nodig zijn een glazen potje, wc- rolletje (om de bijen uit de bij enkast te geleiden) en een lich telijk verbogen haarspeld (om ze te grijpen). Wesselius waar schuwt wel dat de mensen goe de voorzorgsmaatregelen moe ten nemen door een allergietest te laten doen en een speciale pen in de aanslag te houden, die allergische reacties be strijdt. Het onderzoek naar de bijensteektherapie wordt financieel gesteund door de Stichting MS international. Zij probeert met nieuwe projecten de kwaliteit van leven van patiënten te verbeteren. Dankzij donaties van bedrijven en particulieren is er ook onderzoek gedaan naar het effect van de koelvest- therapie. De patiënt draagt een soort 'bodywarmer', waar door heen buisjes met ijskoud water lopen. Het stikstofgehalte in het bloed daalt, met als gevolg dat zij langere tijd vrij zijn van ernstige klachten. „Deze methode is beter dan het paardenmiddel om in een bad met ijsklonten te gaan liggen. De koelvest-therapie werkt bij negen van de tien mensen", aldus een woordvoerster van MSi. Een andere manier om de pijn te verlichten is het gebruik van wiet. De verpleegafdeling van Bernardus in Sassenheim, een van de onderdelen van Valent RDB. Archieffoto Dick Hogwoning

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 39