'Hoe je het ook wendt of keert het uiterlijk is van belang' Elke dag een gezondheidstip Wonen onder rook van :hiphol is gezond Balletje verlicht pijn rsi Gezondheid Speciale bijlage Haarlems Dagblad/IJmuider Courant, De Gooi-en Eemlander/Dagblad van Almere, Leidsch Dagblad, Verenigde Noordhollandse Dagbladen. Plastisch chirurg Bert van Drunen in het LUMC in Leiden. „We doen meer dan face lifts en liposucties." Foto Mark Lamers Het percentage mensen dat aan zich laat sleutelen is nog altijd klein, weet Van Drunen. „Het gros van de mensen doet het zijn leven lang, van de wieg tot aan het graf, met het uiterlijk dat hij heeft meegekregen." Bert van Drunen, zelf puur na tuur: „Misschien klinkt het een beetje als vak-idioot als ik vertel dat ik vaak vaktechnisch naar het uiterlijk van mensen kijk. Met nadruk op kijk, want ik ga mensen niet ongevraagd zeg gen wat ik zie. Wat ik zoal zie? Afwijkingen van wat als door snee wordt beschouwd, de stand van de ogen, de inplant van de oren, scheefstand van de neus. Tsjaa, dan is natuurlijk meteen de vraag: wat is de gangbare norm?" Aan cosmetische ingrepen hangt wel een prijskaartje. „Maar het is een sprookje te denken dat je rijk moet zijn voor een operatie in een privé- kliniek. Als dat zo is, zouden we alleen rijke mensen behande len. Terwijl we in Scheveningen doorsnee Nederlanders krijgen. Ik weet dat mensen sparen of een vakantie opofferen om een ingreep te kunnen laten doen. Daar is toch niets mis mee?" Wie op vakantie naar Zuid- Amerika gaat, vindt bij wijze van spreken op elke hoek van de straat een verjongingskli niek. „En die klinieken zijn over het algemeen goed. Dat er zo veel zijn, komt doordat Zuid- Amerikanen zeer op het uiter lijk ingestelde mensen zijn. En hoe je het ook wendt of keert, ook in ons land is het uiterlijk van belang. Dat kan toch nie mand ontkennen?" Bert van Drunen heeft in zijn praktijk ook te maken met mensen die door het noodlot zijn getroffen, mensen wier ge zicht volledig is verminkt door brand of door aangeboren af wijkingen. „Sommigen zijn bij na monsters om te zien. Ver schrikkelijk. Er zijn mensen bij die soms wel dertig keer zijn ge opereerd. Je kan dan kleine ver anderingen en verbeteringen aanbrengen maar het blijft een afwijkend uiterlijk. De patiënt is vaak wel blij met deze kleine verbeteringen." car Vermeer s van Haarlemmer- ilsmeer, Uithoorn en een hebben de langste ilcle levensverwachting erland. Bovendien blij- et langste gezond, allende conclusies trekt instituut voor Volksge- d en Milieuhygiëne op basis van gegevens ïGD-regio's. De voor de gende conclusie: wo- nabijheid van Schip- ijkbaar gezond. M publiceerde haar re- onlangs op de internet- v.zorgatlas.nl. [egevens blijkt onder t Nederlanders gemid- aar oud worden, waar- 61 jaar in goede ge il wordt doorgebracht, rs in Amstelland en iden worden echter ge- I liefst 79,2 jaar oud; ze jaar gezond. Vooral de in het gebied blijken sterke geslacht. Ze zijn et oudst als het ge il Nederland. De vrou- digen op deze onderde- e tweede respectievelijk ïplek. lusies van het RIVM allend, omdat juist in and en Meerlanden veel >ek naar de gevolgen iphol op de gezondheid edaan. Interessante re- vindt ook Wim Pas- iijzonder hoogleraar ri- ilyse aan de Universiteit cht en tevens lid van de heidsraad, een advies van de overheid, er deed in het verleden leer een omvangrijk in naai onderzoek naar de van luchthavens op het van omwonenden. Eén rd hem duidelijk: er is elijk sprake van negatie- ten op de gezondheid, eb ik het over vliegtuig stank, luchtverontreini- t soort zaken. Dat wordt jk ook veroorzaakt door jen en het drukke auto- maar die zaken zijn ór de aanwezigheid ven in dit gebied te- komen. Daarom bekijk ichthaven altijd als een ebied, dus inclusief het iegebied eromheen en structuur." er zet echter onmiddel- kanttekening bij de ne- invloed van Schiphol op ndheid: die is namelijk Memand in de buurt iphol gaat dood vanwe- inwezigheid van de ven. inant is de factor Schip- Het gaat om beschei den." Passchier maakt er druk om negatieve idie niet direct met de heid te maken hebben, kinderen die op school trend aan vliegtuigla ken blootgesteld. Daar niet aan dood, maar wel invloed op hun leerprestaties. Dat gaat uitein delijk ten koste van hun intel lectuele toekomst." Al is de negatieve invloed van Schiphol klein, het is deson danks opvallend dat de Amstel land- en Meerlanders de langste en gezondste Nederlanders zijn. Dat heeft twee oorzaken, aldus Passchier. Allereerst wo nen in het gebied veel mensen met een hoge sociaal-economi sche status. „Mensen met een hoog inkomen en een goede opleiding hebben over het alge meen een goede gezondheid. Dat verband bestaat zeer zeker. Goed verdienende mensen uit steden als Amsterdam trekken weg naar plaatsen in de omge ving, zoals Haarlemmermeer. Op die manier vindt er een se lectie plaats. Steden blijven achter met achterstandswijken die de gemiddelde levensver wachting van een stad flink omlaag halen." Een tweede verklaring voor de goede gezondheid in Amstel land en Meerlanden is volgens Passchier het kleine aantal mensen dat rookt. „Ook dat blijkt uit het onderzoek van de RIVM. Een verklaring heb ik niet, maar het is duidelijk dat zoiets goed is voor de gemid delde sterftecijfers en de goede gezondheid." De GGD in Amstelland en Meerlanden is bezig met een groot eigen onderzoek naar 'ge- zondheidsgevoelens' onder be woners. Daarbij wordt onder meer gevraagd naar roken, drankgebruik, de eigen ge- zondsheidsbeleving, leefge woontes, en ziektes. De resulta ten van dat onderzoek worden in de loop van 2003 verwacht. Eén opvallende conclusie kan volgens een woordvoerder al worden getrokken: mannen in het gebied voelen zich gezond en scoren boven het landelijk gemiddelde. Overigens waarschuwt Pas schier dat voorzichtigheid bij het interpreteren van de cijfers is geboden, ook bij die van het RIVM. Zo hebben de RIVM-cij- fers betrekking op vijf jaar, een relatief korte periode. Pas schier: „Daardoor heb je te wei nig informatie om trends te kunnen signaleren. Ik zou graag willen weten hoe de regio Amstelland en Meer landen over pakweg vijftig jaar scoort." Daarnaast zijn er ande re onduidelijkheden: „Bijvoor beeld over de uitstroom van mensen. Misschien zijn er wel veel ouderen die op hun zestig ste of zeventigste besluiten Haarlemmermeer te verlaten om ergens in Amsterdam dood te gaan. Dat beïnvloedt de sterf tecijfers direct." Ten slotte is er sprake van gemiddelde cijfers, die het beeld kunnen verteke nen. „Als Den Haag morgen Wassenaar en Voorburg an nexeert, dan stijgt de gemiddel de levensverwachting enorm. Maar dat wil niet zeggen dat het ineens een stuk beter gaat in de Schilderswijk." door Harold de Haan Tintelende vingers, pijnlijke schou ders en rug, en een zeurend gevoel in de arm. Voor veel computer-ge bruikende Nederlanders is het dage lijkse kost. Rsi, wat staat voor repeti tive strain injury, is een kwaal waar voor geldt: 'voorkomen is beter dan genezen'. Zoals dat - natuurlijk - voor vele kwalen geldt. Alleen dat genezen, dat is nogal eens een pro bleem bij de muisarm. Wie denkt dat de Gyro iedere patiënt van zijn rsi afhelpt, heeft het mis. Het verlicht de pijn, bestrijdt de oor zaak, maar is geen medicijn. Het apparaat, een bal in een omhul sel die door de roterende beweging van de hand en pols snelheden van 13.000 omwentelingen per minuut kan halen, maakt de spieren enkel soepeler. Wat op zich afdoende is om een tijd lang van die pijnlijke li chaamsdelen af te zijn. Jerry van Meulen: „De Gyro werkt eigenlijk heel simpel. Door de draai ende beweging, met de pols als fric- tiepunt, wordt het bloed ververst. Op zijn beurt worden daardoor de afvalstoffen afgevoerd, die verant woordelijk zijn voor de muisarm." Overigens adviseert Van Meulen mensen met rsi-klachten eerst een arts te raadplegen. Tevens bena drukt hij dat rsi vooral een probleem is van lichaamshouding: verandert die niet, dan blijven de klachten te rugkomen. Waarom het product zo lang in Ne derland op zich heeft laten wachten, is voor de Nunspeter een raadsel. „Raar, want Amerikaanse chiroprac tors en fysiotherapeuten zweren er bij. Die gebruiken de Gyro in revali- datieprocessen. En ook veel sporters hebben er baat bij. Ik heb me laten vertellen dat Tiger Woods en André Agassi het zelfs gebruiken." De Amerikaanse fabrikant Dyna- Flex meldt dat de Gyro Exerciser de grip van - bijvoorbeeld - golfers en tennissers versterkt. Van Meulen: „Maar je kunt 'm ook gewoon voor de warming-up gebruiken. Zelf doe ik aan fitness en in de auto naar de sportschool gebruik ik 'm. Zo doe je toch wat met die verloren tijd en heb je de armen en schouders al 'opge warmd' voor het sporten." haven en het verstedelijkte gebied er omheen hebben een e invloed op de gezondheid van omwonenden. bto United Photos De Boer/Rob Hendriks Plastisch chirurg Bert van Drunen probeert patiënten vooral tevreden te stellen Jerry van Meulen met zijn Gyro Exerciser, een machientje dat de spieren soepel houdt. Foto Tom van Dijke Soms zit hij op een verjaardag. Piepen ze hem op. Of de plastisch chirurg zo snel mogelijk naar het ziekenhuis wil komen. Verbaasde gezichten. Want waarom moet een plastisch chirurg op stel en sprong weg? Een face-lift heeft toch geen haast? „Hé Bert, wat ga jij nou doen? Is er soms iemand voor een acute borstvergroting?" door Ed Blaauw Bert van Drunen weet dat plas tisch chirurgen het imago heb ben dat ze zich louter en alleen bezighouden met implantaten, facelifts of liposucties. „Dat beeld is onjuist en onvolledig. Want we doen zoveel meer. Aangeboren afwijkingen als een hazenlip, brandwonden en huidcorrecties. En bij multidis ciplinaire operaties, die soms uren duren, bij voorbeeld de verwijdering van een tumor in het hoofd-hals gebied, is ook altijd een plastisch chirurg aan wezig." Niet dat het imago hem hinder lijk achtervolgt, maar toch. „Zo dra ik de kans krijg probeer ik duidelijk te maken dat plasti sche chirurgie meer is dan het vergroten van borsten alleen. Juist die plastisch chirurg is all round. Vaten, spieren, zenu wen, hij heeft overal mee te maken. Mensen weten dat mis schien niet, maar tachtig pro cent van de specifieke handchi- rurgie wordt door ons gedaan." Om het oneerbiedig te zeggen, in het academische ziekenhuis van Leiden (LUMC) houdt Bert van Drunen (van 1957) zich be zig met herstellen. En in het Medisch Centrum Schevenin gen, Neerlands oudste privé- kliniek op het gebied van esthe- tisch-plastische chirurgie, ligt de nadruk op verfraaien. „In Scheveningen is het puur cos metisch, Leiden heeft geen cos metische chirurgie." Sommige plastische chirurgen voelen zich verheven boven cosmetische chirurgie, weet Van Drunen. „Het zij zo. Maar ik heb juist interesse in alle fa cetten van mijn vak. Natuurlijk is er verschil tussen mijn pati ënten in Scheveningen en Lei den, maar niet in de wijze waarop ik ze informeer. En mijn uitgangspunt als arts is in beide locaties ook gelijk. Ik wil mijn patiënten helpen en zor gen dat ze tevreden zijn." Patiënten helpen aan grotere borsten, een rechtere neus, een smallere taille of een strakkere kaaklijn. „Ik vind het prettig om te zien hoe een kleine ingreep mensen zekerheid in hun be staan geeft. Cosmetische chi rurgie is vaak ook sociale chi rurgie. Wie ben ik om te zeggen dat iets helemaal niet nodig is? Natuurlijk, ik heb mijn grenzen. Ik weiger kuit- en bil-implanta- ten. En aan bizarre verlangens werk ik helemaal niet mee. Veel mensen zijn niet tevreden over hun billen, hun ogen, hun neus, hun flaporen. Over oren gesproken. Er zijn al proeven om (reserve) oren te laten groei en op muizen. Ook zijn er tes ten om afwijkingen aan onge boren baby's in de baarmoeder te opereren. „Misschien komt er nog eens een tijd dat ieder een reserve-organen heeft of kan krijgen. Vooruitgang in plastische chirurgie wordt, naast de kennis en kunde van de arts, vooral geboekt met ver betering van de materialen." Feit is dat cosmetische chirur gie de laatste jaren toegankelij ker is geworden. „Dat neemt niet weg dat ik nog steeds men sen met schroom en aarzeling zie binnenkomen. Naast het in nerlijk is voor veel mensen de buitenkant ook van groot be lang. Je kunt je uiterlijk ook zonder chirurgische ingreep veranderen. Door af te vallen en door veel te sporten. De plastische chirurg kan desge wenst een handje helpen. Maar hij kan geen wonderen verrich ten. Een gezette vrouw van 160 cm die ver over de tachtig kilo weegt, verandert hij niet in een slanke den met maatje 36." 8550,- 6000,- 4600,- 4000,- 3950,- 3900,- 3600,- 3500,- 3150,- 2800,- 1900,- 1900,- 1900,- 1600,- Hals/face-lift ogen bovei Dijbeenlift liposculptuur v<3ï Borstverkleining (mammaredu\ Neuscorrectie categorie 1 (inclusief anesthesie) Borstvergroting (augmentatié)/, zoutwater/silicone prothes^, Liposculptuur buik/maag^fia.nfö Kincorrectie d.m.v. sliding osreat^jie Haartransplantatie 500 miciyfpfiif| Ooglidcorrectie (blepharop'léis^lM boven onder Transplantatie wenkbrauwen Lipvergroting (cheiloplastiek)" j boven onder Lipverkleining boven onder Oorcorrectie (otoplastiek) Tepelverkleining door Petra Dircks De geur van basilicum helpt te gen angsten en depressiviteit. Een elektrische deken voor koude winternachten mag best, maar eenmaal in bed wel de stekker eruit. Zelf warm blijven onder de dekens is wel zo ge zond. En wondjes kunnen he len met honing. Het zijn een paar tips van de Gezondheidsnieuws Scheurka lender 2003 die onlangs ver scheen. Met de feestdagen in aantocht zien scheurkalenders over allerlei onderwerpen het levenslicht. De redactie van het maandblad Gezondheids- nieuws stelde de kalender sa men. Gezondheid, als het ook natuurlijk kan, is de achterlig gende gedachte. Elke dag gezond weer op met een nieuwe tip onder het motto 'baat het niet, dan schaadt het niet'. 'Boeiend, soms spectacu lair en altijd eenvoudig toe te passen', luidt het credo. Dat is zeker van toepassing op vele van de 365 tips. Nieuwjaarsdag begint met de Chinese li- chaamsklok die verborgen kwa len opspoort. Heb je dagelijks rond hetzelfde tijdstip vaak er gens last van, dan kun je aan de hand van deze klok opsporen welke organen hoe laat het meest actief zijn. Pijn in de maagstreek tussen vijf en zeven 's ochtends kan erop wijzen dat de dikke darm niet functio neert. Leuk weetje, maar meer ook niet. Praktische en goedkope tips staan er gelukkig vele in. Zo brengt 16 januari jonge ouders op een idee: luieruitslag met maïs bestrijden. Een beetje maïzena op de billetjes wrijven en de volgende dag is er van de luieruitslag weinig meer te zien. Ook gewone bloem schijnt dat effect te hebben. En in april, als de tuinmeubels weer naar buiten kunnen, krijg je groene aanslag van de terras tegels door deze te schrobben met het heet afgietsel van aard appelen. Maar soms ook zijn de stukjes flauw. 'Een intelligente man vinden? Kijk naar zijn moeder, is die intelligent, dan is de kans dat haar zoon dat ook is, groot.' En: 'Kijk ook naar de hoeveel heid borstha® Nee, niet van zijn moeder', meldt 28 mei. Dat is lachen bij het opstaan. Dat mediterraan eten gezond is en dat je van meer traplopen afvalt, zijn natuurlijk open deu ren. Maar misschien is het die dag net een stok achter de deur om eens vaker de trap te ne men. Leerzaam is de scheurka lender ook, met onder meer heldere uitleg over de bloed druk. En grappig is te lezen dat sommige ziekenhuizen in de VS al wergwerphoorns bij tele foontoestellen gebruiken om te voorkomen dat mensen el- kaars bacteriën overnemen. De Gezondheidsnieuws Scheurkalender is niet in de winkel te koop maar wel te bestellen bij Gezondheids nieuws: tel: 0341-43.85.80. De kalender kost euro 13,99. De omslag van de kalender.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 35