GESPREK VAN DE DAG 'Partners herkennen elkaar aan voete 'Tour guide' Bush nu op afroep beschikbaar 'Zonder Aart is de intocht niks waard' CL| QL'i/eiH t/e f ')/V/r<< Voetreflexologe houdt van tenen met een verhaal De leerling en de meester ZATERDAG l6 NOVEMBEI MENSELIJK Inwoners van de Indiase stad Hyderabad hebben Microsoft- topman BILL GATES deze week verwelkomd met een 2,5 meter grote ballon in de vorm van een condoom. Zij deden dat uit dankbaarheid voor het feit dat hij India 100 miljoen dollar heeft geschonken om aids te be strijden. Microsoft heeft in Hy derabad een software-ontwikke- lingscentrum geopend. Gates begon zijn vier dagen durend be zoek aan India deze week met het bekendmaken van de schen king uit zijn liefdadigheids fonds, de Bill en Melinda Gates Stichting. Het geld is bedoeld voor preventieprojecten. India telt vier miljoen seropositieven. Foto: AP Ondanks slaaptekort, minder vrije tijd en minder geld zijn MOEDERS heel tevreden over hun nieuwe leven met een kind. Dat blijkt uit een enquête van het blad Ouders van Nu onder 5000 vrouwen, die in het decembernum mer staat gepubliceerd. Uit het onderzoek blijkt dat 64 procent van de vrouwen minder is gaan werken na de ge boorte van hun kind en dat vooral zij het huishouden doen. Bijna een op de tien mannen zorgt volgens de moeders helemaal niét voor het kind, zelfs niet samen met hun partner of in het weekeinde. Ondanks dat geven de vrouwen hun relatie gemiddeld een rapportcijfer van 8,1. De Zweedse bank heeft donderdag een munt uit gegeven ter gelegenheid van de 95ste geboorte dag van kinderboeken schrijfster ASTRID LIND- GREN. Op de ene kant van de munt, die vijftig kroon (5,5 euro) waard is, staat de schrijfster af gebeeld, op de andere kant Pippi Langkous, Lindgrens bekendste crea tie. De munt is geslagen in een eenmalige oplage van 100.000 en per huishou den mag er slechts één worden besteld. Astrid Lindgren overleed in janu ari. Foto: AP Het wordt een beetje een vreemde zaterdag voor de leden van de Aart Staartjes Fanclub. Voor het eerst blijven ze thuis. Voorbij is de traditie van hun jaarlijkse bezoek aan de landelij ke sinterklaasintocht. Want nu Aart Staartjes ermee is gestopt de nationale kindervriend wel kom te heten, is de lol eraf. „Zonder Aart is het natuurlijk niks waard. Hun 54 zelfgemaakte mijters gaan aan de wilgen. De Aart Staartjes Fanclub telt precies 54 le den. „Meer konden er niet in de bus. Dus toen er meer bij wilden ko men, hebben we maar een ledenstop in gevoerd", zegt voorzit ter Jan Smit (21) uit het Noord-Hollandse 't Veld, waar de fanclub zes jaar geleden be gon toen de Sint voet aan wal zette in Enkhuizen. Aart is voor ons altijd een spe ciale man geweest. Zoals hij de 'Stratenmaker op Zeeshow', 'Se samstraat' en 'De Film van Ome Willem' deed, zo kon niemand het. Bij die televisie-intocht in Enkhuizen wilden we hem dat gaan vertellen. We namen een grote taart voor hem mee, als bedankje. Met een mooie spreuk erop: Een taart voor Aart." Aart Staartjes. Foto: GPD/Roland de Bruin Een vage verschijning loopt met veel armbewegingen door een ovaal kan toor. Hij prijst de magnifieke ramen aan en het prachtige tapijt die de ruimte zo 'open en optimistisch' ma ken. Nee, dit is niet een van die talloze commercials, met immer voordelige aanbiedingen als je je credit kaart maar bij de hand hebt. Het is de won dere wereld van de computer, waar de website www.whitehouse.gov sinds deze week een virtuele rondleiding van president George Bush door zijn 'Oval Office' in de aanbieding heeft. Hij is op elk moment van de dag zeven minuten lang beschikbaar, in het En gels en Spaans. Sinds 11 september 2001 is het Witte Huis alleen nog toegankelijk voor schoolkinderen, militairen en vetera nen die via hun volksvertegenwoordi gers in het Congres een georganiseer de rondleiding kunnen boeken. Toe risten komen de presidentiële residen tie niet meer in en de doorsnee Ameri kaan moet het doen met beelden in het bezoekerscentrum. Om de teleurstelling te temperen lie ten de president en zijn vrouw Laura vorig jaar een camerateam van ABC toe in hun met 49 kerstbomen versier de huis voor een speciale tv-uitzen ding. Deze week heeft het Witte Huis het honderdjarig bestaan van de West Wmg (de westelijke kantoorvleugel, waarin het Oval Office ligt) aangegre pen voor de lancering van zeven ge filmde cyberrondleidingen door het Witte Huis en de residentie van vice- president Dick Cheney op het Naval Observatorium, elders in Washington. De conservator van het Witte Huis laat ook nog heel kort een kamer of zes zien, en er zijn 'panoramische' beel- den. Om de filmpjes te kunnen afspelen heb je RealPlayer-software nodig, maar het is de vraag of veel kijkers on der de indruk raken van de wazige beelden die daarmee op het beeld scherm getoverd worden. Wat de in houd betreft: alle rondleiders van Ge orge Bush tot Lynne (de vrouw van) Cheney blijken een obsessie te hebben voor schilderijen. Die van George Bush komen - natuurlijk - voorname lijk uit Texas. Cheney toont trots de la de van het bureau in het ceremoniële kantoor van de vice-president, waarin alle 'veepees' hun namen hebben ge kerfd. Woordvoerder Ari Fleischer toont het luik in de perskamer, dat zicht biedt op het door Franklin Roo sevelt aangelegde zwembad waar de Witte-Huisjoumalisten al sinds de tijd van Nixon letterlijk bovenop zitten. Alles bij elkaar kan een computerkijker zo'n veertig minuten door het oor spronkelijke Witte Huis en de aange bouwde West Wing dwalen en bijna een kwartier door Number One Ob servatory Circle'. Wie op de website is aanbeland kan daar ook - op de kin dersite - de minder ingewikkelde rondleiding door het Witte Huis van de presidentiële hond Spotty volgen, en alles aan de weet komen ovêr hond Barney, koe Ofelia (gestationeerd in Crawford in Texas) en kat India. Een waarschuwing voor geïnteresseer de kijkers: raak de weg naar het Witte Huis op internet niet kwijt. Per onge luk op de site whitehouse.org belan den is niet zo erg. De satirische site lijkt verrassend officieel, maar de re clame voor 'patriottische slipjes' en het 'nieuws' over Bush' dankwoord aan 'judas' Jim Jeffords zetten web- grasduiners al snel op het rechte spoor. Een ander adres, whitehouse.com, kan echter maar beter volledig geme den worden want daarop zit een 'we reldwijde leider in amusement voor volwassenen'. En dan weet je het wel: veel borsten, weinig tekst. Ans Bouwmans www.whitehouse.gov Na de aanslagen van 11 septem ber werd het Witte Huis voor toeristen gesloten. Via de websi te www.whitehouse.gov kan als nog iedereen een rondleiding krijgen door het Witte Huis. 5 ••••/an exclusive presentation by whiiehouse. To celebrate the West Wing's 100th anniversary, the White House presents Life in the White Housean exclusive presentation of the rich history of the White House and West Wing. d tot Dill >3 By President George W. Bush Press Room Roosevelt Roam i" Cabinet Room I VP's Residence Een jaar later stapten de fans met een doos gebak in de bus naar de intocht in Wijk bij Duurstede. Er zat weer een spreuk bij. „Lekkere taartjes voor Aart Staartjes." Ze hadden speciale mijters op gezet met de tekst 'Aart Forever' en werden daarmee voor de camera's al een herkenbare attractie. Net als de jaren ema in Hattum, Wou- drichem en Maastricht. Ze maakten overal waar de sint aanmeerde een praatje met Aart, zwaaiden met hun mij ters op naar de kijkers thuis en verkenden de kroegen. „Elk jaar werd het gekker en leu ker. Met als hoogtepunt het feest waarmee we vorig jaar ons vijfjarig be staan vierden." Voor dat jubile um kwam idool Aart zelf naar het stamcafé van de fanclub. Inmiddels is Aart Staartjes met pensioen. Als Staartjes zin heeft, doet hij af en toe nog iets op tv, maar verder zit hij lekker rustig thuis op Mar ken of in zijn tweede huis in Griekenland. Zijn fanclub leidt een slapend bestaan, maar was in oktober wél present bij de presentatie van het boek 'Me neer Aart' over zijn televisie loopbaan. Vandaag tóch naar de tv-intocht gaan, lijkt de fans niks. „Zonder Aart heeft het de sfeer niet." Tenen kunnen veel over een persoon vertellen. Foto: Evert-Jan Daniels Handlezen is ouder dan de weg naar Rome, tenenlezen is dat niet en dat is jammer. We blijken daardoor heel wat te hebben ge mist. Met die wijsheid hadden we ons door de eeuwen heen veel narigheid kunnen besparen. Voetreflexologe Marita Versteeg schudt haar kennis uit de losse pols:Als u de kleine teen van uw linkervoet kunt spreiden van de teen ernaast, bent u in staat om een one-night-stand te ma ken. Begrijp me goed: in dat ge val behoort een one-night-stand tot de reële mogelijkheden. Of het er in uw geval ook daadwer kelijk van komt, kan ik helaas aan uw tenen niet zien." Er bestaat natuurlijk ook nog een andere kant van de medail le. „Gelukkig wel", zegt tenenle zeres Versteeg. „Stel: u kunt de kleine teen van uw linkervoet niét los zetten van de teen er naast, bijvoorbeeld doordat ze via een zwemvliesje aan elkaar vastzitten, dan betekent dat dat u liefde en lust niét los van el kaar kunt zien. Dan behoort u tot die mensen die van een one- night-stand absoluut niets moe ten hebben. Die gruwelen ér dus van." Het zijn drukke dagen voor Ma rita Versteeg, de 40-jarige voet reflexologe uit Amersfoort. Ze gaat niet zo ver te zeggen dat ze zo langzamerhand geen teen meer kan luchten of zien, maar, eerlijk is eerlijk, véél scheelt het niet. „Ik kan het eigenlijk niet vaak genoeg herhalen, maar ei genlijk zouden de mensen wij zer moeten zijn. Voordat u aan een nieuwe vriend of vriendin begint: trek alstublieft eerst sa men de sokken eens uit om te zien of u wel bij mekaar past U hoort mij natuurlijk niet zeggen: 'U past niet bij mekaar'. Maar aan de stand van de tenen kan ik wel zien op welk vlak het tus sen de partners eventueel kan gaan botsen. Met andere woorden: het kost een paar eurootjes zo'n consult, maar dan hébt u natuurlijk ook wat. „Over de seksualiteit van de kleine teen van de linkervoet wordt altijd ietwat meewarig ge sproken of geglimlacht. Ik kan dat hebben. Ik ben dat gewend. Er zijn psychologen die het wei geren toe te geven, maar tenen- lezen is een heel serieuze zaak. Waar blijft een psycholoog als Jtij een stel tegenover zich heeft met serieuze relatieproblemen? Hij zou zich heel wat sessies kunnen besparen, indien hij ge woon de tenen las. Natuurlijk, daar is moed voor nodig. Maar dat geldt voor mij ook. De men sen komen binnen en ik vraag meteen: mag ik uw tenen eens zien. Het zal even duren, maar vroeg of laat is iedereen om. Het is nogal wat, wat ik hier beweer, misschien is het grootspraak, maar we kunnen er eenvoudig niet om heen, om het verhaal dat de tenen vertellen." Ze toont één simpel A4'tje met daarop twee voeten, een rech tervoet en een linkervoet. Tot zover niks bijzonders. Maar nu komt het. De rechtervoet is de rationele voet voor de mannelij ke energie. De linkervoet is, u raadt het al, de emotionele voet voor de vrouwelijke energie. Aan de rechtervoet zitten vijf tenen, van groot naar klein zijn dat de ether-teen, de wens teen, de doe-teen, de gehechtheids-teen en de angst-teen. Aan de linker voet zitten ook vijf tenen, van groot naar klein respectievelijk: de verdriets-teen, de gevoels- teen, de creativiteits-teen, de liefdes-teen en de seksualiteits- teen. Men hoeft maar naar het ge zicht van Marita Versteeg te kij ken om te zien dat het 0 stige zaak is. „Tenenlei DF niets meer en niets mi *8 kijken naar de signalen lichaam. Wij geloven e mi cel ben jij en jij alleen. :ei er alleen om daarbij de H terpretatie te vinden. E1 f der tenen is een momt Mj me. Tenen kunnen nai de ene op de andere dil men veranderen, althaa kleur. Qua vorm en sta ;d daar gaat een langere tze heen. Soms zegt men: fr gek, die teen was toch is die krom, hoe kan schien zijn mijn schoe klein'. Maar die schoei [t helemaal niet te klein, zijn gewoon krom. Marita Versteeg heeft i et der jaren, het laat zich '8( heel wat vreemde tene P( vue zien passeren. „De teen, ik kan er moeilijk s I spraak over doen. Een Vf teen betekent over hetn dat het gaat zoals het glei het voor jou bedoeld is d' bepaald vlak. Als je, zo tenen ziet, zie je er eerl zegd niet veel die recl#a knoestiger en kromme Er gekker uw tenen eruitEt liever ik het eigenlijk h<1 r zijn tenminste rtog ten een echt verhaal. Marita heeft geen patii haar komen cliënten. gnose? Nee. Een advies Waar worden mijn clië wijzer van, zult u zich Als u voor een consult zen kiest, doet u dat ui gierigheid of om een b te krijgen. Nóg één ket dat u tóch zo in meka< Kortom: u krijgt van n zicht hoe u werkelijk ii ven staat en dat kan sa wat waard zijn." Gijsbert Spierenburg Ik geef les op de Kleinkunstacademie. Heb ik wel eens verteld, geloof ik. Een paar jaar geleden had ik een leerling die 'Ne me quitte pas' van Jacques Brei op het repertoire had genomen. Altijd lastig want als je iemand een lied van Brei hoort zingen, denk je onwillekeurig: Brei zong het beter. Maar die jongen zat in de eerste klas en dus liet ik hem zijn gang gaan. Want leraren wor den er niet voor betaald om leerlin gen te ontmoedigen. De zang lukte niet best, ik had de indruk dat die student niet genoeg had gerepeteerd. Maar toen hij uitgezongen was, zei hij: 'De melodie van dit liedje klopt niet!' Een grotesk verwijt. 'Ne me quitte pas' is gezongen door Nina Simone, door Ray Charles, nu ja door zo'n beetje alle grote zangers van de laatste vijftig jaar. Dan heeft het iets aardigs om een eer stejaars leerling te horen zeggen dat het lied niet deugt. Het is allemaal nog goed geko men met die jongen. Niet langgeleden won hij het Leids Cabaretfestival. Maar zijn ex cuus blijft de aardigste smoes die ik ooit ge hoord heb van iemand die zijn huiswerk niet had gedaan. De leerling die de meester de schuld geeft, daar weet ik nog een aardig voorbeeld van. De grote Wim Kan had een broer, Jan ge naamd, die lid was van de Raad van State. En als zodanig kenner van het Haagse cir cuit. Op zekere dag stuurde Jan een paar zelfbedachte politieke grapjes naar de ca baretier. Matige grapjes maar om zijn broer niet voor het hoofd te stoten, vertelde Wim de minst slechte grap op een avond dat het Raad van Statelid in de zaal zat. Er werd nauwelijks om gelachen. Na afloop kreeg Wim Kan in de kleedkamer bezoek van zijn broer: 'Mijn mopje is wel leuk', zei deze, 'maar jij kunt hem niet vertellen'. Onverdiende verwijten, ik kan er van mee praten. Er is namelijk één tak van sport waarin ik mijn hele leven al aardig kan meekomen: het bridgespel. Ben er nog een tijdje verslaafd aan geweest. Jaren geleden speelde ik mee in een musical waarmee we vier maanden lang in het Amsterdamse De La Martheater stonden. Vijftien minuten voor de pauze liep ik het toneel af en tien minuten na de pauze hoefde ik er pas weer op. En in die drie vrije kwartiertjes zat ik in het koffiehuis op het Leidseplein een kaart je te leggen. Dan ben je aardig verslaafd. De laatste weken heb ik het bridge op internet ontdekt. En ik voel die verslaving weer te rugkomen. Tim Krabbé schreef ooit dat in de denksport goede spelers en sufferds el kaar sufferds vinden. De sufferds worden sufferds gevonden omdat zij sufferds zijn. En de goede spelers worden suffen den omdat de sufferds hun fraaie begrijpen en daarom denken dat t spelers domoren zijn. Op het intei het levende bewijs van deze stellin experts die voor hun prachtige afs venvijten naar hun hoofd krijgen ginnelingen die geen kaart reclit k leggen. Zelf speel ik meer dan vijft bridge op redelijk niveau maar gii kreeg ik de raad om 'maar eens flh fenen, dan zal uw spel binnen de I keren met sprongen vooruit gaan'M van een dame die bekende het sper op een 'gezellige cursus'geleerd te fl Alle venvijten die Brei en Kan naak hoofd hebben gekregen, zinken in I vergeleken bij de goede raad die jeT net te horen krijgt. Maar genoeg ill daag. Ik heb nog net tijd om even 1 letje te spelen. De Amerikaanse president GE ORGE BUSH zal niet de geschie denis ingaan als de meest welbe spraakte president van de VS. Toch is Bush er vaker dan menig van zijn voorgangers in geslaagd door te dringen tot het gezagheb bende Ofxord Dictionary of Phra se, Saying and Quotation, een standaardwerk op het gebied van citaten en toespraken, zij het dat Bush meestal niet in positieve zin figureert. In de donderdag uitgebrachte nieuwe editie zijn enkele nieuwe 'Bushisms' opge nomen, de naam die is gegeven aan de voor de president karakte ristieke versprekingen en dub belzinnige opmerkingen. ,,We zijn klaar voor iedere onvoorziene gebeurtenis, onafhankelijk van de vraag of die nou plaatsheeft of niet", is een van de Bush-citaten die is opgenomen in het boek. Ook de op merking tot een klas scholieren dat ook de kinderen die slechts 'zesjes' op hun rapport hebben altijd nog presi dent van de Verenigde Staten kunnen worden is meege nomen. Foto: AP

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2