pe basketbal als enige houvast Stars en Stripes in vrouwen eredivisie SPORT zaterdag l6 november 2002 Bestrijding van matennaaierij op het voetbalveld is een heikele onderneming :io| en Kees van der Paauw Naast het rood wit blauw wappert dit seizoen Jlijk de Amerikaanse stars and stripes boven ren basketbaleredivisie. De Canadese maple fc Britse union jack completeren de vlaggen- Xortom, er is flink geïmporteerd. Maar de k die Nederland kent, zijn daarbij nauwelijks jeerd. zoek naar een baan als basketbalster, al die overzee. Zeventien zijn er dit seizoen in land in de eredivisie. Op wedstrijddagen it in de schijnwerpers. Doordeweeks ver- ilderkamertjes, zusterflats of in studenten iet veel te kleine glazen cola en de telefoon ijkste meubelstuk. Ze weten nauwelijks an zijn begonnen, maar één ding weten ze derland is slechts een tussenlanding op weg r ,p" f ona McKenzie, vedette bij Jolly Jumpers in P in. Ze is geboren en getogen in Calgary, Ca- >ral bekend van de Olympic Oval. Schaatsen .1 enzie niet, basketballen des te beter. Neder- we voor haar geen bewuste keus.Als ik te ho- I ekregen dat het Sydney, Australië was ge- )1viad ik net zo hard great geroepen." Ze was al lat ze na haar studie in de States een kans - ergens ter wereld aan het avontuur te rui- het niveau van de eredivisie in dat kleine, pi onbekende land in West-Europa, had ze wbenul. ,,Ik kende alleen de tulpen en de En verhalen over drugs. Voor mij is dit een nk. Een jaar in Nederland m'n uiterste best esteren in mijn carrière en daarna proberen hoger niveau over te stappen." 3 maakte een happy landing in Twente. heb al begrepen dat ik in vergelijking met toch wel heb geboft." Zo kwam zij, volgens te wonen in een rijtjeshuis in Enschede, elt met twee andere speelsters. Daarnaast ok een autootje voor de deur. En dat alles te- ;n< redelijke vergoeding', vindt ze zelf. „Maar ik ra nood, als het om geld gaat. Ik ga niet veel ini «inig nodig." i h iet wel verontrustend dat maar zo weinig )n ners uit Amerika dit kunnen nazeggen. „Een 1leel ontevreden over de huisvesting. Ik heb 81 ran een speelster die 150 euro per maand !t. Anderen moeten het met 250 euro doen. je toch niet van leven? Misschien springen O0 irs bij. Ik zou nooit op zulke voorwaarden ïaar ja, ik ben een 'mellow-person', wat ou- li] der en rijper. Ik ben geen groentje meer." Van het ingevlogen stel uit de Amerikaanse zone is McKenzie met haar 26 jaar een van de oudsten. De rest is jonger, stelde mogelijk minder eisen en vond een verblijf in de 'oude wereld' al heel wat. Vooral in de VS staan talloze speelsters te trappelen om geld met hun sport te verdienen. De meesten verzilveren hun kwaliteiten het liefst in eigen land. Maar in de profliga, de WNBA, ligt het niveau zo hoog dat dit maar een enkeling lukt. Het aanbod aan talent is veel groter dan de vraag, ook de clubs in Nederland hebben het voor het kiezen. Makelaars sturen graag videobanden van hun clientè le op. Of ze nemen een stel meiden mee op tour. Zo als Monique Maye in augustus weer deed. Zij zet al twee jaar speelsters bij het White Diamonds Toernooi in Almelo in de etalage. Daar doet Maye zaken met Nederlandse contactpersonen. Zelf ticket betalen, in vesteren in je sollicitatie, is haar huisregel. Wie die dollars niet zelfheeft, moet ze lenen. Wie dat niet kan, kan niet mee. En wie tijdens zo'n trip niet wordt 'gezien', wat voor het gros geldt, gaat een illusie ar mer weer naar huis. Ander werk zoeken, of nog een vervolgstudie beginnen. Krista Ellis en Bur gun die Porter kwamen via e-mail- contact bij BV Leiderdorp terecht. Het duo uit Los Angeles wilde het avontuur graag aangaan. Ellis, 23 jaar en net een jaar afgestudeerd, legde een aanbod om als marketing manager aan de slag te gaan naast zich neer. „Ik kon een hoop geld verdienen, maar ik wilde de kans grijpen om naar Europa te komen. Het valt niet mee om weg te zijn van mijn familie en vrienden en daarbovenop ook nog eens weinig be taald te krijgen, maar ik wilde deze ervaring op doen", zegt Ellis. Het is in die markt van vraag en aanbod dat Neder landse clubs een lot uit de loterij hopen te trekken. Met het wettelijk minimumloon als salaris. Afhanke lijk van wat er aan (sponsor) geld beschikbaar is, wordt onderdak geboden en voor vervoer een rege ling getroffen. Maar veelal gaan diverse vaste lasten, inclusief de kosten voor de ziekenfondspremie, daar nog van af. Dus is de veronderstelde weelde zeer be trekkelijk. In ieder geval vormt die een schril contrast met de prestatie die van deze 'toppers' wordt ver langd. Want zij komen tenslotte uit een basketbalcu- luur en zijn gehaald om de kar te trekken. Ellis en Porter zijn ondergebracht in de zusterflat van het Rijnland ziekenhuis en krijgen 150 euro 'zakgeld' per maand. Ellis: „Ik had er niet voor gespaard om hier heen te komen. Mijn ouders ondersteunen me wel en de familie van mijn oom neemt me af en toe mee uit eten." Tien van de elf clubs hebben nu minstens één bui tenlandse speelster in dienst. Ze leven in Nederland De selectie van Grasshoppers uit Katwijk traint. Bij deze club speelt de Amerikaanse 'basketbaltoeriste' Lauren Metaj. Archieffoto: Taco van der Eb feitelijk als prof en worden geacht een meerwaarde te geven aan een team in een amateurcompetitie. Op basis van onder meer dit criterium kan de club, lees de werkgever, voor deze speelsters een verblijfs- en een werkvergunning aanvragen. Gecontroleerd wordt het niet, tenminste niet door de Nederlandse basket- balbond, de NBB. Die verlangt van alle eredivisie clubs alleen een teamopgave met, voor zo ver van toepassing, de paspoortnummers van niet-Neder- landse speelsters. Raar? „Verblijfsvergunningen en dat soort zaken meer", benadrukt Hans Gootjes namens de NBB, „vinden we een verantwoordelijkheid van de clubs waarvoor men speelt.' Bij Jolly Jumpers heeft men ontdekt dat er regels zijn voor het inlijven van een speelster uit een land van buiten de Europese Unie. In Tubbergen is wat dat betreft leergeld betaald. Petra Olsen, de eerste Amerikaanse die Jumpers in huis haalde, claimde bij gebrek aan neveninkomsten na enkele maanden een aanvulling op haar inkomen. Er wordt daarom sinds enkele jaren netjes een verblijfs vergunning en een tewerkstellingsvergunning bij het Centrum Werk en Inkomen (CWI) in Zoetermeer aan gevraagd. Om te voorkomen dat hun topper de vreemdelingenpolitie aan de deur krijgt. Ellis maakt zich niet zo veel zorgen. „Ik ga binnenkort langs het Amerikaanse consulaat om het zeker te weten, maar er is ons verteld dat we drie maanden in Nederland mogen blijven zonder visum. Met kerst gaan we naar huis en daarna komen we weer voor drie maanden." Hoewel het CWI de sportbonden nadrukkelijk er op wijst dat zonder werkvergunning deze speelsters geen dag mogen werken, zijn er slechts vier aanvragen in behandeling. De NBB houdt zich echter afzijdig van deze problematiek. Tot voorlichting aan clubs is naar aanleiding van de stroom buitenlanders niet het initi atief genomen. „We hebben geen signaal gekregen, ook niet in de wandelgangen, dat er massaal behoefte aan is", houdt Gootjes staande. „Problemen zijn mij niet bekend. Er komt binnenkort weer een eredivisie- beraad. Mogelijk is het daar een onderwerp." Dat lijkt netjes, maar verzwakt de positie van de bui tenlandse sporter. Meindert van Veen, de man achter het succes van Den Helder, maakt er geen geheim van dat zijn buitenlandse speelsters in feite alleen wat 'zakgeld' overhouden, 'hoogstens een paar honderd euro per maand'. Maar, is zijn zonzijde: „Ze doen er varing in Nederland op en kunnen hier in him carri ère investeren." Hij wijst op Jen Surlas, afgelopen sei zoen zijn Amerikaanse ster, die nu voor heel veel dol lars in Turkije speelt. Nederland trekt. Van Veen: „Ik ken een speelster die helemaal niets krijgt De ouders betalen, omdat ze hun dochter die kans in het bui tenland gunnen." Dat is Lauren Metaj, bij Grasshop pers in Katwijk basketbaltoeriste bij een gastgezin. Voor drie maanden. Van Veen ziet sportieve winst. „De vrouwencompetitie is er een stuk aantrekkelijker op geworden, mede doordat wij en ook Jumpers wat aan kracht hebben ingeboet. Voordeel is dat talenten zich beter ontwikkelen." Het neemt de schaduwzijde niet weg: de wildgroei. Maar de instanties die kunnen ingrijpen, hebben wel wat beters te doen en komen alleen in actie bij klach ten. Trouwens, de basketbalsters worden er zelf zeker niet gelukkiger van. Als bijvoorbeeld de arbeidsin spectie de club aanpakt als nalatige werkgever, dan loijgt uiteindelijk de speelster de rekening gepresen teerd. Dan is het al snel: einde carrière in Nederland en einde avontuur. RANDJE BUITENSPEL genover de krant zou Van der Laan hebben toegegeven zijn te genstander te hebben aangetikt. Tja, in dat geval staat De Lima Schepens natuurlijk danig voor schut en wordt zijn stoere optre den opeens een blamage. Ik ben hartstikke voor de bestrij ding van matennaaierij op het voetbalveld, maar het is wel een heikele onderneming. Maar al te vaak is een vertraagde herha ling op tv nodig om te kunnen beoordelen of er sprake is ge weest van een schop tegen de schenen, een trap op de hielen of een beuk met de elleboog. Bo vendien hebben scheidsrechters tegenwoordig wel erg veel last van geldingsdrang. Sinds de voetbalautoriteiten 'de operatie stervende zwaan' hebben afge kondigd, zie je van die parman tige baasjes over het veld dribbe len meteen houding van: mij naaien ze geen oor aan. Maar ondertussen. Was die tweede gele kaart voor Kalkeina nou wel of niet te recht? Geen idee. Nummer één verdiende hij in elk geval wel. 'Een kinderachtige beslissing van De Lima Schepens', las ik maandag in de krant. Hoezo? Kalkema belette Noordwijk een vrije trap te nemen door voor de bal te gaan staan. Je reinste spelbederf. Ik weet ook wel dat dit soort overtredingen lopende- bandwerk is, maar moeten we ze daarom maar laten passeren? Omdat we anders wel bezig kunnen blijven? Ben je besode mieterd. Het is net als met dat vrij worstelentjfi het strafschop gebied. Bij eenhoekschop of een vrije trap staan Jan en Alleman daar om het hardst aan elkaar te sjorren. Ik schat dat er bij de gemiddelde corner tien overtre dingen tegelijk worden ge maakt. Niet om aan te zien dat gedonderjaag in 'de zestienLa ten we daar eens een offensief tegen ontketenen. Gewoon elke keer als de bal onderweg naar de doelmond is, fluiten. De ene keer voor een strafschop, de an dere keer voor een vrije trap voor de verdedigende partij. Wedden dat al die vechtersba zen binnen de kortste keren hun handen thuishouden? Jaap Visser Reageren? sportredactie.ld @d ami at e. hdcnl Schwalbe of niet? Dat was de kwestie zaterdag bij Ter Leede - Noordwijk. Werd Pa trick Kalkema nou geveld door aanstelleritis of kreeg hij een schop van Michael van der Laan? Met andere woorden: ging hij vrijwillig of onvrijwillig liggen? Scheidsrechter De Lima Schepens oordeelde dat Kalke ma toneel speelde en gaf hem zijn tweede gele kaart. Opzou ten dus. De grote jongen van Ter Leede schreeuwde daarop moord en brand. Na afloop kon Kalkema er nog niet over uit. Nog nooit zo'n oelewapper van een scheidsrechter meegemaakt. Kreeg hij eerst al een gele kaart voor niets, die tweede was voor helemdal niets. Wat een on recht. Nog een geluk dat Ter Leede de pot had gewonnen, an ders waren de rapen gaar ge weest in Sassenheim. Ik zat in de auto en hoorde De Lima Schepens op Radio West zijn verhaal doen. Volgens de scheids zat er zeker een halve meter tussen Kalkema en zijn achtervolger Van der Laan toen de eerste ter aarde stortte en om een blessurebehandeling vroeg. Of meneer zich missch ien had verstapt, wilde de scheids weten. 'Ik ben geen dokter en kan niet vaststellen of iemand pijn heeft of doet alsof, zei hij op de radio. Rare vraag, vonden Kalkema en Radio West. Ik vond het een schitterende vraag. Wat een vondst En passant kreeg de ac teur de kans zijn toneelstukje een sportieve wending te geven. Maar Kalkema hield voet bij stuk. 'Ik ben geschopt', kermde hij. Daarop werd hij door De Li ma Schepens met een tweede ge le kaart uitgezwaaid en kon hij zijn al of niet gekwetste ledema ten in de kleedkamer laten ver zorgen. Sterk verhaal van de scheids, tenminste, mits hij de scène juist heeft beoordeeld. Verslaggever Willem van Zuijlen van Radio West vond van niet. Die hield het er op dat de man met de fluit volledig miskleunde. Nou zegt mij dat niet zo veel, want ik heb deze lawaaipapegaai er ge regeld op betrapt dat hij zaken ziet die er niet zijn of andersom. Hoe dan ook, mijn nieuwsgie righeid was gewekt en ik ben er even goed voorgaan zitten toen in de regionale sportuitzending van TV West de samenvatting van Ter Leede - Noordwijk be gon. Ik heb het akkefietje ver schillende keren voorbij zien ko men en zelfs met de neus op de buis kon ik, niet vaststellen of Kalkema pootje werd gelicht of een vrije val maakte. Wel zag ik dat Van der Laan nog even het woord tot hem richtte toen hij in het gras lag te spartelen en om zijn moeder gilde. Aan de kwaaie kop van de Noordwijker kon je zien dat deze nu niet be paald bezig was zijn veront schuldigingen aan te bieden. Dus toch een Schwalbe? Als ik het verslag in de maan dagkrant mag geloven niet. Ook de ooggetuige van hetLeidsch Dagblad had een overtreding op Kalkema gezien. Sterker nog te- leiden - Docos loopt als een rode draad door drie generaties van de familie Henzing. Tommy (18), oom Wilfred (35), grootvader Co (66) en vader Rob (41) (van links naar rechts) speelden alle vier in het eerste elftal van de Leidse voetbalvereniging. Van Tommy wordt door de andere drie - die om verschillende redenen maar kortstondig deel uitmaakten van de hoofdmacht - veel verwacht in de komende seizoenen. In het ouderlijk huis aan de Heemskerkstraat is de jongste telg onderwerp van discussie. nooit samengespeeld, maar wel jaren lang in de zaal." Co: „Ik was een verdediger en ik ben na tuurlijk van een heel andere generatie. Sam den Os, Jan van Marwijk, Koos van Weerlee en Hans van der Starp, dat wa ren de toppers uit mijn tijd. Ik heb bij Lugdunum, Docos, VWS en Leiden ge speeld. Daarna ben ik wedstrijdsecreta ris bij Leiden en jeugdcoördinator bij Docos geweest. Ik train nu samen met Van Weerlee de F-jeugd van Docos. Ge woon lekker laten ballen die jochies. Ik denk dat het met Tommy wel goed kemt." Tommy: „Vorig jaar maakte ik mijn de buut in het eerste. Doordat ik voor mijn werk regelmatig naar Engeland moet, speel ik dit seizoen weer in bij de A-juni- oren in plaats van de selectie. Toch wil ik echt wat bereiken bij Docos. Ik heb niet voor niets in de Leidse jeugdselectie gezeten en de landelijke A-jeugd van UVS. Voetballen deed ik tot nu toe altijd voor de lol en ik besef dat ik mijn instel ling moet veranderen. Dat ga ik ook doen." Wilfred: „Nou, nou, realiseer je je dat de trainer van Docos dit ook leest." Rob: „Stop eerst maar eens met roken. Tommy kan een uitblinker zijn, maar hij moet nog een stuk volwassener worden. Net als zijn vader kan hij aardig aanval len, maar is hij slecht in het ontwijken. En dus is hij net als ik blessuregevoelig." Tommy: „Ik ben nog in ontwikkeling." van der Eb is de meeste getalenteer de, maar hij heeft zijn va- iet geëvenaard. Hij heeft ïntaliteit. Ik voetbalde in dcos en heb in het eerste van Roodenburg, Docos Een knieblessure waar ik ivenop ben gekomen, 1 einde aan gemaakt, al in heb ik nog jaren in de zaal daarbij onlangs nog mijn afgescheurd." otaal zat ik hooguit drie Docos 1. Als keeper, dus at zich moeilijk vergelijken fommy. Ik kwam er al snel beter keepte in de zaal dan -let Rob heb ik bij Docos

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 23