REGIO Ten Berge verder in afgeslankte vorm 'w stadhuis onder ongunstig gesternte Katwijk doet proef met sluitingstijden Politie zet in Katwijk geen extra mensen in >hen helpt Ashram College uit de brand iep door ondanks test van likanten Nieuwe eigenaar halveert personeelsbestand Dobbe plat vervolg van voorpagina katwijk- Teamchef J. Schone- veld van de Katwijkse politie zet geen extra mensen in van avond. De vechtpartij in het centrum vorige week was een incident, meent hij, en geen re den voor meer politie-inzet. Ze ven agenten hebben vanavond dienst in Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg. „Ik ga ervan uit dat het een normale zaterdagavond wordt, waar de jongeren lekker stap pen en de politie gewoon haar werk kan doen. Het laatste wat de politie wil is vechten. Wij willen de uitgaansavonden zo rustig mogelijk laten verlopen." Schoneveld is niet bang voor een extra gespannen sfeer of een grotere toeloop van nieuwsgierige jongeren of de ruziezoekers van vorige week. Die zijn inmiddels allemaal weer thuis. De 19-jarige Leide- naar, die nog als laatste vastzat, is ook vrijgelaten. Hij wordt verdacht van geweldpleging, maar de rechtercommissaris zag na de verklaring van de ver dachte geen reden om hem nog langer vast te houden. De Lei- denaar verklaart tijdens de schermutselingen een onbe kend slachtoffer één keer op het lichaam te hebben ge schopt. In eerste instantie werd de man verdacht het slachtoffer meerdere keren op het hoofd te hebben geschopt. De officier van justitie moet nu bepalen of de Leidenaar voor de rechter moet verschijnen. Daarvoor zullen eerst de andere betrok kenen worden gehoord. Een Katwijks meisje van zestien moet binnenkort verschijnen op een 'trip'-zitting. De afkor ting staat voor 'transactie in persoon'. De Katwijkse krijgt waarschijnlijk een taakstraf. De andere twaalf relschoppers moeten zich op 23 januari voor de rechter verantwoorden. zaterdag l6 NOVEMBER 2002 den rijn - De gere- synode heeft gisteren >k van ruim honderd ten om het besluit tot ig van de regeling voor uittreden te herzien, De indieners van het •k hadden volgens idering in Alphen geen nieuwe argu- ingedragen besloot in juni de gereformeerde predi- 1 januari 2005 af te omdat de regeling te geworden. De Samen- >rken, waarin de Gere- e Kerken tegen die tijd nlijk zijn opgegaan, ea^aan een nieuwe rege- d usief prepensioen, die sin tum moet ingaan. ;ha iderd van de meer dan yy eformeerde predikan- ko( den een revisieverzoek ze zich onrechtvaardig voelen. Ze vinden :t Smode eerder had moe- schuwen voor het fi- vi tekort bij de VUT-voor- todat predikanten zich adden kunnen voorbe- ferder hekelen ze het r geen compensatie is tuu ïpeerde predikanten. door Marieta Kroft alphen aan den rijn - Ten Berge Coatings Systems BV uit Alphen is gered. Het bedrijf dat vorige week failliet ging, is overgeno men door de Aktiva Group, een van oorsprong Sloveens bedrijf dat gespecialiseerd is in het op kopen van noodlijdende bedrij ven. De onderneming aan de An- tonie van Leeuwenhoekweg gaat verder in afgeslankte vorm. Bijna de helft van de 65 personeelsle den kan niet meer in de nieuwe onderneming terecht. De werk nemers horen uiterlijk eind vol gende week wie er blijven. De Aktiva Group ziet toekomst in het bedrijf dat zowel in 2000 als in 2001 een verlies had van één miljoen euro. „Het klinkt gek, hè", reageert projectleider Sieberts namens de nieuwe ei genaar. „Het is op zich een mooi bedrijf met een unieke po sitie in Europa. De onderne ming kwam in de problemen door de wijze van financiering en management. Deze oorzaken nemen we weg. Wij hebben een nieuwe wijze van manage ment." De Aktiva Group wil de financiën zo snel mogelijk op orde hebben en de onderne ming, die is gespecialiseerd in het coaten van aluminium, weer laten groeien. Sieberts: „Aan het einde van de rit, over zo'n vijf tot tien jaar, verkopen we een gezond bedrijf." Het personeel is donderdag van de overname op de hoogte ge steld. Komende week selecteert de Aktiva Group wie mag blij ven. Volgens Siebert is de stem ming onder de medewerkers onverwacht positief. „Ze denken niet: waarom zou ik me nog uit sloven want er is vijftig procent kans dat ik eruit lig. Maar ze blij ven zich inzetten, juist omdat er vijftig procent kans is dat ze mo gen blijven." De Aktiva Group sluit niet uit dat ontslagen men sen in de komende jaren weer in de armen worden gesloten. „Personeelsleden die nu worden ontslagen, komen er als eerste weer in als het bedrijf groeit", belooft Sieberts. Niet alleen het bedrijf, ook de naam slinkt. Om het voor de re laties duidelijk te maken dat er een nieuwe situatie is ontstaan, heet het bedrijf voortaan Ten Berge Coatings BV. Het woord 'Systems' is geschrapt. ig van 1,35 miljoen voor veiliger schoolgebouw 'Centrum is veranderd in een bende' katwijk - Katwijk heeft een ho- recaconvenant. Dat betekent een proef van vijf weken met glijdende sluitingstijden, een strenger politieoptreden bij on rust en een zwarte lijst met mensen die zich misdragen. De gemeenteraad stemde schoor voetend in met het convenant. De tap in het centrum van Kat wijk blijft tijdens de proef open na één uur, maar mensen mo gen dan niet meer naar binnen. De politie treedt nog harder op bij ongeregeldheden, want sus- ploegen en camera's bieden geen soelaas. Mislukt het plan met de glijdende sluitingstijden dan draait het college de slui tingstijd terug naar één uur. De horeca buiten het centrum mag niet deelnemen aan het conve nant. Stappers die zich in een café misdragen komen op de zwarte lijst te staan en komen nergens in het centrum meer naar binnen. Burgemeester Wienen legde zijn kaarten bij de bespreking over het horecaconvenant nog eens op tafel. „De situatie is beroerd, het is een bende. We willen wer ken aan herstel van de rust in het centrum, maar hebben niet de illusie dat de problemen hiermee zijn opgelost." De PCK (Protestants Christelijk Katwijk) kan niet leven met dit beeld. Van Rooijen: „We zijn voor teruggang naai' de situatie van drie jaar terug. Zondagsrust bewaken door de openingstij den te verlengen lijkt me kwaad met kwaad bestrijden." De SGP die eerst positief was, twijfelt. De rest van de partijen kan zich met de nodige mitsen en maren vinden in het convenant. Maar bijna iedereen is het erover eens; het convenant is slechts symptoombestrijding. Als het aan Wienen ligt wordt die bestrijding met harde hand gehandhaafd. Hij schroomt niet om zijn macht te gebruiken als horecagelegenheden herhaalde lijk afspraken uit het convenant niet nakomen en de wet over treden. „Dan gebruik ik mijn bevoegdheid om de zaak te slui ten voor een bepaalde periode." E Smits bepleitte de zaak van de drie cafés buiten het centrum die niet aan het convenant mo gen meedoen. „Onze gelegen heden lopen natuurlijk leeg door latere sluitingstijden in het centrum. Als we toch buiten het convenant worden gehouden en het plan mislukt, dan willen wij onze sluitingstijden houden. Voor wat hoort wat." Maar Wie nen is niet overtuigd. „Wij gelo ven niet dat jullie klanten naar het centrum gaan. Het experi ment heeft plaats in het gebied waar de overlast is. Straks krij gen we dat buiten het centrum ook nog eens, ik moet er niet aandenken." Een inspreekster die anoniem wilde blijven is het goed zat. „In 33 jaar heb ik het centrum zien veranderen in een bende. Het is tijd voor puinruimen. De pro blemen zijn niet op te lossen, al had je duizend politieagenten. Sluit de grote disco in het cen trum en open een ander buiten het centrum." Ook de boze be woner Imthom, die achttien jaar in het centrum woont, zit het hoog. „Mijn vrouw en buurman zijn bedreigd. Het shoppen van kroeg naar kroeg begint na elf uur met veel ellende, herrie en geweld nadat de heren zich zat hebben gezopen. We moeten niet naar het water kijken, maar naar de dijken en ze eventueel verhogen. Kroegen openhouden tot twee, drie, vier uur is niet de oplossing." Recht tegenover zich vindt hij P. Lindeboom van de Horecaver- eniging. Voor hem is een slui tingstijd van één uur bij misluk king van de proef 'onverteer baar'. Lindeboom schaart zich verder achter Smits. „Alle hore cagelegenheden moeten kun nen meedoen." Vroegindeweij van de SGP raak te tijdens de vergadering steeds meer in verwarring. „Wij gingen er vanuit daLde proef goed zou zijn voor de rondagsrust omdat er na één uur niet meer ge schonken zou worden. Nu blijkt dat dit wel het geval is, weet ik het niet meer. Als de jongeren nog door kunnen drinken be twijfel ik of we het convenant kunnen steunen." (advertentie) mn den rijn - De gemeente Alphen Rijn geeft het Asrham College een an 1,35 miljoen euro, zodat de in de nieuwe eisen aan de brand- 1 kan voldoen. Afgesproken is dat <=*dl het bedrag in twintig jaar aflost. rechter één van de kemphanen - rtijen zijn het er juridisch nog niet wa - in het gelijk stelt. 3p jn het Ashram vechten al jaren over die brandveiligheid van de school moet opdraaien. Twee jaar geleden diende de van oorsprong rooms-katholieke school een aanvraag in voor nieuwe voorzieningen. Het gemeentebestuur, verantwoordelijk voor het openbaar onderwijs, wees dat ver zoek af. Over en weer kwamen beide partij en er tot nu toe niet uit, maar overeind bleef dat de school volgens de brandweer onveilig is. Tijdens de bouw in 1974 en een verbou wing in 1977 hield de school zich niet aan de brandveiligheidseisen. „Het is een oude kwestie", zegt burgemees ter Schoof. „Maar we hebben er vertrouwen in dat de hele operatie voor augustus achter de rug is." Terwijl de juridische strijd nog voortduurt, heeft het Ashram College in middels sprinklerinstallaties laten aanbren gen. Ook aan de noodzakelijke asbestverwij dering is inmiddels begonnen. „Als partijen zijn we er goed uitgekomen. En dat is nodig ook, want het Ashram College is één van de belangrijkste scholen in Alphen." roelofarendsveen - Het Nieuwveense bedrijf Spelt Grondwerken is deze week begonnen met de sloop van het oude onderkomen van Dobbe Potgrond in het centrum van Roelofarendsveen. Het zal naar verwachting ongeveer vier weken duren voordat de slopers het terrein kaal kunnen opleveren. Op de plek van Dobbe wil Heembouw Vast goed ongeveer tachtig woningen bouwen plus een uitbreiding van het winkelcentrum aan het Noordplein. Foto: Mark Lamers e regenval op zaterdag us was zo hevig en on- dat niet iedereen bij oorfschap Wilck en Wieric- oe hij de overlast kon Het waterschap vindt zinvol om voortaan le bestrijding van wa lt te oefenen. Dat blijkt fetie van Wilck en Wie- m( t het gebied bestrijkt Leiden, Zoetermeer, Alphen aan den Rijn. de eerste oefening ft, weet W. Nomen, de het rapport, nog niet. „Maar dat is ergens in 2003. Er is een wet in de maak die het oefenen verplicht." Er wordt geen ramp in scène ge zet. „Het wordt vooral een ad ministratieve oefening, waarbij ook burgemeesters en de com missaris van de koningin be trokken zijn." Volgens Nomen deden alle me dewerkers in het bewuste regen- weekeinde hun best. „Er is ade quaat opgetreden. We hadden nog geluk dat de wateroverlast maar in een deel van ons gebied optrad. Daardoor konden men sen van de ene regio in de ande re bijspringen. De overlast was niet zo groot dat we de bestrij ding beter hadden moeten co- ordineren." De overlast trad vooral op in het oostelijke gebied van het Wilck en Wiericke. Dat wil zeggen in de omgeving van Gouda, Bos koop, Bodegraven en Alphen aan den Rijn. Hier viel plaatse lijk 88 millimeter regen. Dat is gelijk aan het maandgemiddel- de voor de natte maand novem ber. Deze hoeveelheid neerslag binnen enkele uren komt statis tisch gezien eens in de 200 jaar voor. De regen kwam ook nog eens onverwacht. „Bij de weers voorspellingen werden opkla ringen verwacht met hier en daar een bui", aldus Nomen. Het gevolg van de regenval was dat huizen aan enkele straten in Bodegraven, Gouda en Boskoop onder water liepen. Verder is naast ondergelopen polders een aantal boomkwekerijen bij Bos koop onder water komen te staan. Langs de Oostvaart in Ha- zerswoude plaatste het water schap over een lengte van zestig meter zandzakken. De kade dreigde namelijk over te stro men. Over de ondergelopen huizen in de omgeving van de Oranjelaan in Alphen rept het rapport niet, hoewel dit gebied ook onder Wilck en Wiericke valt. Een verklaring hiervoor is dat de overlast hier ontstond als gevolg van problemen aan de riolering. „Het is dus een zaak van de gemeente en niet van ons", aldus een woordvoerder van het waterschap. De regenval kostte het water schap in het weekeinde van 24 augustus 80.000 euro. Dat ging vooral naar ingeschakelde aan nemersbedrijven. De interne kosten zijn nog niet in beeld, maar er moeten zo'n 250 tot 300 overuren zijn gemaakt. In tegenstelling tot de vorige natte periode, vorig jaar septem ber, kreeg het waterschap nu geen schadeclaims binnen. Vo rig jaar kwamen er ruim tien binnen. Het waterschap heeft ze doorgesluisd naar zijn verzeke ringsmaatschappij. Die begon met juridische procedures. De eerste zitting is in december. zo' 'Hnse ambtenaren maken volgende week overstap naar nieuwe glazen koepel van Wanrooy keif an den rijn - Het zit al- k de laatste dagen niet r de verhuizing van de en naar het nieuwe Al- gaat komend e definitief door. Water- lor een defect aan het im en een weigerend •systeem - en voorheen - kunnen de gang van- idskantoor naar de niet meer deren. „De itie gaat door", juicht .Qf ister Nico Schoof bijna. ïee geeft hij het start een fikse verhuisklus 480 ambtenaren naar we domicilie aan de ïstraat, dat zo goed is aan de glazen 1 in het hart van Al- den Rijn. Het nieuwe is inmiddels gearri- op zijn plaats gezet, lozen met onder ande ren en persoonlijke be- moeten in één week- verhuisd worden, eurt volgende week. ig pakken de ambtena- pullen allemaal in. Dat de deadline, zeg derst ircel Ceulen, coördina- tatiele verhuizing, weet er „Hij is speciaal daar- huurd", zegt wethou- Tienbelt. Samen probe- n kijkje in de keuken te it is er bij zo'n operatie Hogelijk, waar kan het ,We weten het niet. irhH volgens verwach- ^•opt, is er niets aan de ggen beiden lachend, erenfcg is het voor de mede- de gemeente inpak- zen. Rond de klok van moet zaterdagmiddag ajn plaats gearriveerd gaat het alleen Verhuiscoördi- nator Marcel Ceulen en wet houder Bas Wienbelt (rechts) in de raadzaal van het nieuwe Al- phense stad huis. Foto: Hielco Kuipers maar om de spulletjes van de ambtenaren. De rest staat er im mers al. Toch is Ceulen met Roelie Krui- derink en Anne Smeets al sinds begin dit jaar bezig met de grootscheepse verhuizing. „Je moet in drie dagen over. Dat be paalt de complexiteit van de operatie", zegt Ceulen. „Er is natuurlijk al het nodige voor werk verricht. Archieven staan er al, net als het meubilair. Dan praten we over ongeveer drie ki lometer papier." Dat is volgens Wienbelt nog niet alles. „In dit huis zijn we al twee jaar aan het digitaliseren. Dus zitten er ook veel gegevens in de computer." Beiden leggen uit dat het perso neel in het nieuwe stadhuis vol gens een flexibele verdeling van de werkplaatsen aan de slag gaat. Wienbelt voert het woord. „Iedereen kan straks intekenen op zijn werkplek. Of hij of zij nu in een vergadering moet zijn of een stiltehok nodig heeft. Voor het werk dat je doet, zoek je een werkplek. Je hebt eigenlijk maar één vaste plek: dat is je locker. In je eigen kastje liggen je spul len en heb je jouw postvakje." Volgens de wethouder weet de gemeente goed hoe zij het nieu we stadhuis moet inrichten. „We hebben bij het bedrijf BDO in Alphen en de gemeente in Kerkrade gekeken. Dat kwam bij ons positief over. We maken in elk geval een duidelijke schei ding tussen de mensen die we direct moeten helpen (front-of fice) en die we later van dienst kunnen zijn (back-office)." In het nieuwe stadhuis komen ook andere dienstverlenende in stanties. Zeker is dat de politie er intrekt. Verder heeft Postkan toren BV er een plek gevonden, net als het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI). „Er zijn nog meer plekken vrij, maar daar zijn we nog niet uit",, zegt Wienbelt. Wie verbindt mensen met elkaar bij Rijnwoude? (zie advertentie verderop in deze krant)

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17