REGIO Overval op Rabo Leiderdorp 5Ik ben niet bang voor een meningsverschil t Srugklassers fietsen voor Ronald McDonaldhuis tk llRlUiriKi IHmi Hl CDA Oegstgeest op de bres voor godsdienstonderwijs V^eer diefstal bouwmateriaal in Poelgeest R3 Berend Stolk treedt af als voorzitter WD Leiderdorp Daders vluchten op de fiets College Voorschoten past op de winkel *i inbraken in terwoude wou de - Bij inbraken in liizen aan de Van Swie- iat in Zoeterwoude-dorp nacht van maandag op geld gestolen. De in- irak de deuren open. ene huis werden geld en indje met documenten nomen. Het mandje met jwerd later teruggevon- tuin van een huis aan meester Hemming- de andere woning ien een portemonnee, rd leeg teruggevonden in jdpoort. Er werd ook in- en in een huis aan de De festraat. woensdag 6 november 2002 I wc je, ken 'XJit pionnen lietwijk hoten - Muziekvereni- urentius en buurthuis |k houden maandag 11 eijper voor de tweede maal in.jt Maarten lampionnen- ent door de Voorschotense larjk. Buurthuis Vlietwijk is t ritpunt. De optocht be- V418.45 uur en duurt on- ikdrie kwartier. Jong Lau- mjzorgt voor de muzikale ending. Iedereen moet zelf rhjpion meebrengen. Na otds er een kleine verras- Dr de deelnemers. arsconcert eterwoude oude - De St. Jans Fan- toeterwoude en de idse muziekvereniging lias geven zaterdag 9 er een najaarsconcert [uziekcentrum aan de ilweg 6 in Zoeterwoude. eert begint om kwart it. De toegang is gratis, ns Fanfare speelt onder stukken waarmee de iten afgelopen zondag jzen vielen tijdens het van de Hollandse i Muziekverenigingen itaart. door Janneke Dijke leiderdorp - Berend Stolk, 48 jaar, maakte de afgelopen vier jaar naam in Leiderdorp door de plaatselijke WD op te schudden. Onder zijn leiding nam de partij afstand van het beleid van het college waar het zelf in zat. Stolk gooide graag olie op het vuur en leverde regelmatig stevige kritiek op de wethouders Molkenboer (PvdA) en Roest (CDA), die een plek hebben in het vorige en hui dige college. Gisteravond nam Gert-Jan Platenkamp de voorzit tershamer over. Als voorzitter heeft u de Leider- dorpse WD opgeschud en ver nieuwd. Dat heeft de partij een plek in het college gekost en in de oppositiebanken gebracht. Toch zegt u dat uw taak erop zit en vertrekt u tevreden. „Het was nodig om de WD als een partij met een eigen opvat ting te manifesteren. De college partijen waren te veel één pot nat geworden. Ik ben heel tevre den over het nieuwe gezicht van de WD en over de politieke stijl zoals die door fractievoorzitter Hugo Langenberg wordt uitge dragen. Dat dat vanuit de oppo sitiebanken moet,' is jammer. Maar voor de heertjes van het CDA en de PvdA was het pact voor de verkiezingen al gesloten. Daar doen wij niet aan mee. Je kunt je zelfs afvragen of onze nieuwe wind ons in de oppositie gebracht heeft, of de angst van PvdA en CDA om de macht te verliezen." U maakt vaak ruzie. Is het de aard van het beestje of een tac tiek om de boel bij elkaar te krij gen? „Ruzie vind ik niet het goede woord. Ik ben niet bang voor een meningsverschil. Ik ben zelfs bereid om die verschillen zichtbaar te maken en aan te scherpen, om te laten zien wat mensen vinden. In het dagelijks leven doe ik dat ook wel. Er is toch helemaal niets op te gen om een verschil van mening te hebben? Durf te kiezen, en durf ook te zeggen dat je je me ning niet bijstelt omdat je het niet eens bent met de argumen ten van de ander. Andere poli tieke partijen doen daar te wei nig aan mee en doen het teveel in achterkamertjes. Nog voordat ze klaar zijn met het met elkaar oneens te zijn, zoeken ze alweer de beschermende deken van het compromis. Terwijl het juist zo goed is om helder over tafel te krijgen waarin je van mening verschilt. Dan wordt ook duide lijk waar je de ander kunt over tuigen. Doe je dat niet, dan wordt de hele politiek een grote zes min en daar kies ik niet Hoe komt het eigenlijk dat u ge ïnteresseerd bent in politiek? U bent arts en was tot een paar jaar geleden helemaal niet actief in de politiek. „Ik ben geneeskunde gaan stu deren omdat ik dat interessant vond. Ik heb wel vaak gedacht of ik niet rechten, politicologie of geschiedenis moest studeren. Maar in die tijd had ik een druk ke baan. Er was in die fase van mijn leven geen ruimte voor het in de praktijk brengen van mijn politieke gedachtengoed. Berend Stolk: „Durf te kiezen, en durf ook te zeggen dat je je mening niet bijstelt omdat je het niet eens bent met de argumenten van de an der." Foto: Henk Bouwman Vier jaar geleden heb ik een beetje aan het verkiezingspro gramma meegewerkt Ik werd gevraagd door raadslid Peter Kanters. Soms heb je een zetje nodig. In mijn geval had dat vrij stevige gevolgen, want na de verkiezingen ben ik voorzitter geworden. Een jaar later kwam ik in de vaste partijcommissie voor volksgezondheid en sinds kort zit ik vanuit de kamercen trale Leiden in de landelijke par tijraad." Wat zou u doen als u in het vol gende kabinet minister van volksgezondheid zou worden? „Ik ga al blozen bij de gedachte. Ik denk niet dat ik dat word hoor, er zijn bij de WD heel veel goede kandidaten. Maar ik kan wel twee dingen noemen die er volgens mij moeten veranderen. In de volksgezondheid doen we alsof alle handelingen altijd voor iedereen beschikbaar moeten zijn. Maar omdat er overal een tekort aan is, moeten we keuzes maken. Op sommige terreinen doen we dat al. Bij transplanta ties van donororganen worden er voorwaarden gesteld aan mensen die het orgaan ontvan gen. bijvoorbeeld omdat ze te oud zijn. Volgens mij is 'zinvol medisch handelen' dat een pati ent een redelijke kans op herstel heeft. We moeten durven kijken wat zinvol is. Ik zou eerst een discussie aanwakkeren en daar na pas met regels komen. Dit kan ik zeggen omdat ik toch geen minister word. Daarnaast moeten de salarissen in de gezondheidszorg omhoog. Als je ziet welke verantwoorde lijkheden verpleegkundigen hebben, dan worden ze erg ma ger betaald. Zuster Nightingale bestaat niet meer." Laat u de Leiderdorpse politiek met een gerust hart achter? Per slot van rekening staat er een WD'er aan het hoofd, namelijk burgemeester Zonnevylle. „Het Leiderdorpse college vind ik een gekunsteld geheeL Er zit ten er een paar in die volledig vastgeroest zijn, trouwens een aardige term in deze context, plus Groenlinks, dat zich heeft laten gebruiken. De WD komt heus wel weer in het college te rug. Misschien al voor de vol gende verkiezingen. Ik betwijfel namelijk of Groenlinks in staat is vier jaar lang het eigen pro gramma opzij te schuiven. Of ik van Zonnevylle heil ver wacht? Hij stelt zich op als een onafhankelijk mens boven de gemeenteraad, dat doet hij zeer correct Kijk je naar de Rotter damse burgemeester, ook een WD'er, dan manifesteert die zich heel anders. Of ik een voor keur heb? Haha. Ik heb inmid dels wel duidelijk gemaakt dat ik een zekere kleurloosheid wel respecteer, maar niet waardeer. Overigens verlaat ik het hier niet hoor. Ik zal me heus nog wel eens laten zien en horen, dus ze zijn gewaarschuwd." Nancy Ubert "«eest - Hoofdaannemer Eric Bod- 1 van advies- en ingenieursbureau y |ewoud is nijdig. Voor de tweede keer ïn drie weken hebben dieven hun I geslagen in 'de achtertuin' van vbouwwijk Poelgeest, waar Bodmann jn medewerkers in opdracht van de ercjente Oegstgeest aan het werk zijn. :arjnks alle voorzorgsmaatregelen na ^0ljerdere diefstal zijn vannacht een ket- L^ag, een aggregaat en handgereed- rns' gestolen. Bovendien levert een tb gebroken keet Oranjewoud een be- ipaijke schadepost op. eneet het zeker, het zijn dezelfde gasten e^iim twee weken geleden ook materi- 3erfn ons gestolen hebben", zegt Bod- en», die vanmorgen tevergeefs buurtbe- [e jrs heeft aangesproken met de vraag iets van de diefstal hebben gemerkt. De aannemer weet zeker dat de daders vannacht na half elf het terrein zijn opge komen. „We hadden onze keet expres dicht bij de bewoonde wereld gezet. De huisarts kan vanuit zijn tijdelijk onderko men bij wijze van spreken bij ons naar binnen kijken en de dokter heeft tot half elf dienst gehad." Bodmann is ervan overtuigd dat de dieven precies wisten wat ze hebben wilden. „Spullen die ze niet konden gebruiken hebben ze laten liggen. Ze hebben duide lijk verstand van gereedschap. Ze zijn puur op het materiaal uit geweest." De eerste keer was dat ook het geval. Toen werd onder meer een speciale boormachi ne gestolen, die voor het plaatsen van dam wanden wordt gebruikt. Oranjewoud is aan het werk in de polders achter Poel geest. Die worden in opdracht van de ge meente Oegstegeest heringericht. „Van daag komt er nog weinig terecht van wer ken, maar morgen draaien we weer op volle toeren", zegt Bodmann. De keet waar het gereedschap ligt is met kracht opengebroken. „Na die eerste dief stal hadden we nota bene een stalen con structie aangebracht om te zorgen dat die ven niet meer bij het slot konden komen. Het staal is gewoon losgeramd." De vorige keer lieten de daders de schaftkeet heel, maar vannacht moest die er ook aange- loven. De zijkant, bij het raam, is totaal vernield. Bodman schat de braakschade op zo'n 3.000 euro. Daar komen de kosten voor nieuw materiaal en gereedschap bo venop. „We zijn nu bezig om nieuw mate riaal te verzamelen. De verzekering dekt de diefstal niet. De spullen die zijn meege nomen worden aangeduid als handge reedschap en dat staat niet vermeld in de polisvoorwaarden. De politie is vanmorgen direct aan een onderzoek begonnen. in door Janneke Dijke leiderdorp - Bij de Rabobank aan de van Diepeningenlaan in Lei derdorp is vanochtend een over val gepleegd. Twee in het zwart geklede mannen sloegen een ruit in aan de zijkant van het ge bouw, aan de kant van park De Houtkamp. De politie had van ochtend het vermoeden dat er niets is meegenomen, maar kon dat nog niet met zekerheid zeg gen. De overvallers zijn voort vluchtig. De twee mannen sloegen om del lts leerlingen van brugklas L Dhet Visser 't Hooft Ly- enian de Kagerstraat fietsen 11 rde vrijdag voor het goe- l van Leiden naar Am- en terug. Zij laten zich eeken door ouders, vrien- ,refatilie en bekenden en wozo een fors bedrag bij el- rijden voor het Ronald ïaldhuis aan de Boerhaa- r/datief is van vijf leerlin- Vi 6 VWO van dezelfde die brugklascoach van zijn. „Zie de brugklas- j y^aar als een soort hul] ich(", zegt Marloes de Kol ji de initiatiefneemsters 1sponsortocht „Als er jlen uit de brugklas pro- j of probleempjes heb- 1 zijn ze eerder geneigd 1 oudere medeleerling ►en dan naar een do- e brugklascoach fun- geert dus als een soort tussen persoon. Al moeten de docen ten de problemen, als ze er daadwerkelijk zijn, uiteindelijk oplossen." Om de band tussen brugpie pers en coaches te versterken, zijn er klassen die bijvoorbeeld een keertje gaan bowlen. De vijf coaches van LA, Rieneke de Vries, Anne-Marijn Tax, Pauline Thomeer, Nienke Timmers en Marloes de Kok, besloten iets heel anders te gaan doen: fiet sen voor het goede doel. Geen nieuw idee, zo geven zij toe, want toen twee van de organi satrices vijf jaar gelden zelf in de brugklas zaten, deden ze al eens hetzelfde. Inmiddels is het kwintet druk bezig met de organisatie van de hele onderneming. Samen met zo'n 15 begeleiders, ouders en leerlingen, vertrekt IA vrijdag 8 november om zeven uur 's och- Rieneke de Vries, Anne-Marijn Tax, Pauline Thomeer, Nienke Timmers en Marloes de Kok (eerste rij van links naar rechts) gaan met 'hun' brugklas op de fiets naar Amsterdam en terug. Foto: Henk Bouwman Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Ertc-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 42« tends vanaf de Boerhaavelaan. Gevolgd door de plakploeg voor de lekke banden, de EHBO en de bezemwagen. Als alles mee zit, arriveert het brugklaspelo ton tegen lunchtijd in het Am sterdamse Ronald McDonald huis bij het AMC. Na de lunch rijden ze terug naar Leiden. Tenminste, wie dan nog kan fietsen. Want dat het afzien wordt, daar twijfelt niemand aan. „Voor de zekerheid rijdt er een vrachtwagen mee, voor de fietsen van leerlingen die on derweg instorten. Het wordt zwaar, maar als het weer mee zit, moet het lukken", denkt De Kok. De cheque wordt bij terug komst op de Boerhaavelaan overhandigd aan huismanager Ellen Reuter, die trouwens zelf ook meefietst. „Welk bedrag er op die cheque komt te staan, weten we nog niet. Er zijn kin deren die langs de deuren gaan om zich te laten sponsoren. Eén heeft er geloof ik al 250 eu ro opgehaald als hij de tocht uitrijdt. Maar een bedrag van tussen de 1000 en 2000 euro zou al mooi zijn." Zweten voor goed doel Onder het motto 'Kom uit je stoel voor het goede doel' houdt Kinderfondsen LUMC zondag 17 november een trai ningssessie, een zogeheten work-out. De opbrengst daar van gaat naar het kinder- en jeugdcentrum van het zieken huis. Tussen 13.00 en 16.00 uur ■ben sporters in Holiday Inn kunnei steppen en aan aerobics en tae- bo doen. Deelnemers betalen 15 euro en moeten zich voor minimaal 35 euro laten sponsoren. Per 50 euro sponsorgeld krijgen zij een lot waarmee ze in een loterij nog een reis of een dinerbon kunnen winnen. Vorig jaar bracht de actie 23.000 gulden op- Inschrijven kan nog tot en met 9 november bij Barends Sport in Oegstgeest, Steijn Sports uit Voorschoten, het Sassenheimse sportcentrum The Right Move, in Leiderdorp bij sportcentrum Van Houdt en SportCity en in Leiden bij SportCity, LKV De Spartaan en Fun Fit Fitnesscen trum in de Merenwijk. Eric-Jan Berendsen vijf minuten over negen een ruit in van het kantoor van de Rabo bank, vlakbij de kassa-ruimte. De bank was nog niet open, maar bij de winkels in het nabij gelegen winkelcentrum Santhorst was al redelijk wat pu bliek. Eén van de winkeliers tegenover de bank hoorde enkele minuten later van een klant, dat de ruit was ingeslagen. „Een klant bel de de politie, dus ik ben er naar toe gelopen. Twee mannen kwamen vanaf de bank aange fietst, op één fiets. Ze waren he lemaal in het zwart gekleed. Eén had zijn capuchon over zijn hoofd, de ander droeg een zwart petje. Eén van hen had een gi gantische sloophamer in zijn hand, ik denk wel een meter lang. Ook droeg er één een zwarte tas." De winkelier zag de mannen langs de flat Santhorst fietsen, en verdwijnen richting het voet pad dat daarachter loopt „Via dat voetpad kun je alle kanten op", aldus de winkelier. Het is niet bekend of de twee ergens zijn opgepikt met een klaar staande auto. De politie was rond tien over tien ter plaatse met onder ande re de technische recherche en zette een deel van het terrein rond de Rabobank af. Rond tien uur arriveerde een helikopter die gedurende een half uur bo ven de wijk Ouderzorg vioog. Van de daders ontbrak echter ieder spoor. Volgens de winkelier is één per soneelslid van de bank afge voerd met hartklachten. ,Jk kan me dat wel voorstellen, je schrikt je rot." De politie kon dat vanochtend niet bevestigen. De Rabobank hield de deuren gesloten. door Nancy Ubert oegstgeest - CDA Oegstgeest is van plan alles uit de kast te ha len om te zorgen dat de subsidie voor godsdienstige en humanis tische vorming in het basison derwijs niet wordt verlaagd. Vol gens fractievoorzitter De Kok zijn de lessen over de uiteenlo pende geloofsovertuigingen on misbaar in een multiculturele samenleving. „Hiermee voed je de tolerantie." De 'begrotingskoorts' begint flink op te lopen in Oegstgeest. Morgen worden de begrotings debatten gehouden. B en W hebben voorgesteld de subsidie voor godsdienstige en humanis tische vorming in het basison derwijs te verlagen. Het CDA is furieus. Fractievoorzitter De Kok: „Dit is voor ons een hard punt. Ten eerste vinden we dat het voor kinderen heel belang rijk is om zich te verdiepen in de uiteenlopende levensovertuigin gen. Niet alleen in het christen dom, maar ook in de islam, om maar iets te noemen. Juist in een tijd waarin normen en waarden opnieuw ter discussie staan, kan deze vorm van on derwijs echt niet wegbezuinigd worden. De aanslagen van 11 september en de moord op Pim Fortuyn tonen toch aan we ons meer moeten verdiepen in el kaar. Andere culturen en levens overtuigingen kunnen we niet negeren. We willen toch niet verzanden in vooroordelen?" Het CDA vindt dat het gods dienstonderwijs in Oegstgeest uitstekend functioneert. „Het kost niet eens veel, want het wordt door vrijwilligers gedaan. En iedereen is er tevreden over." De Kok en zijn fractiegenoten zien geen aanleiding om 'die paar duizend euro' op dit punt te bezuinigen. Het CDA wil op plaatselijk ni veau een discussie over normen en waarden starten. „Niet om dat we als moraalridders een stempel willen drukken op de plaatselijke samenleving, maar omdat we ervan overtuigd zijn dat er behoefte is aan die dis cussie." Ook in Oegstgeest, be nadrukt de partij, al staat dat be kend als een rijkeluisdorp waar allochtonen veruit in de min derheid zijn. „Burgers weten zelf het beste wanneer en waar nor men en waarden niet worden nageleefd en welke problemen zich daardoor voordoen. Maar als gemeenteraad moeten wij ons buigen over de normen en waarden in de plaatselijke sa menleving hersteld kunnen worden." De Kok is ervan overtuigd dat het CDA niet de enige partij is die een bijdrage wil leveren aan 'verdraagzaamheid'. „Ik bestrijd ook dat deze missie uitsluitend voortkomt uit de christelijke identiteit van onze partij. Ik heb de afgelopen dagen wat visjes uitgegooid en begrepen dat bin nen de fracties van de andere drie partijen oak leden zijn die er net zo over Shken als wij." door Coen Polack voorschoten - Burgemeester en wethouders van Voorschoten gaan het komende half jaar al leen op de winkel passen. Dat blijkt uit de begroting voor 2003, die gisteren werd gepresenteerd. Doordat het college in 2003 met een tekort van één miljoen euro kampt en omdat de financiële toekomst van de gemeente troe bel is. wil het college nog geen beslissingen nemen over nieuwe uitgaven. Totdat financieel on derzoek in april volgend jaar is afgerond, zetten B en W alleen lopend beleid voort Na de afgelopen verkiezingen hebben de coalitiepartijen WD, CDA en PvdA een diepgaand onderzoek ingesteld naar de fi nanciële toekomst van Voor schoten. Burgemeester Verven „We hebben onszelf de discipli ne opgelegd om, totdat duidelijk is hoe we er de komende jaren financieel voorstaan, terughou dend te zijn. We verwachten dat de gemeenteraad ook terughou dend is. Dit is een vuiltje uit het verleden dat we moeten oplap pen voor we verder kunnen." Wel zijn B en W met een ruw .collegeprogramma gekomeQ, w&arin plannen staan, die die komende collegeperiode uitge voerd moeten worden. B en W hebben ook aangegeven welke punten hieruit wat hen betreft vanaf april prioriteit krijgen. Zo wil het college de centrumont wikkelingen voorrang geven. Hoewel het college bij de uitga ven pas op de plaats maakt, wil het de inkomsten, oftewel de ge meentelijke belastingen, wel verhogen. De onroerendezaak- belasting stijgt in de voorstellen met 6,5 procent. De andere ge meentelijke tarieven als riool recht en hondenbelasting wor den alleen verhoogd met MD m flatiecorrectie van 325 jftocent.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15