Veel schade en overlast in de regio Zwaarste storm in twaalf jaar kost zeker zes Nederlanders het leven £tos 50% korting! 8? Schokgolf door Ter Aar na familiedrama 11? Duizenden alarmmeldingen Elise Boulogne uit Leiden nieuwe Miss Nederland Gas doodt 115 gijzelaars Leidsch Dagblad NR. 43065 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG 1,55 OPGERICHT 1 MAART 1860 wijkse kapper weg naar het al Lisse wint t enig geluk iTer Leede VB maakt ihte beurt loodsituatie te Armor ingas is het enige iënte middel om je eren van het etoestel weg te MMENTAAR Leidsch §Êk Dagblad 8 den haag/gpd-anp - Een zware westerstorm heeft gisteren het openbare leven in Neder land vrijwel plat gelegd. Daarbij zijn vrijwel zeker zes Nederlanders omgekomen. Ook raakten tientallen mensen gewond door rondvliegende voorwerpen en vallende tak ken en bomen. Het was de zwaarste storm in twaalf jaar die Nederland gisteren teisterde. De storm heeft in heel Europa zeker 30 doden geëist. Zes Ne derlanders zijn vrijwel zeker omgekomen. Een man in Hilversum stierf nadat de wind hem omver had geblazen. De 77-jarige man viel met zijn hoofd tegen een hek. Drie uit België afkomstige duikers dreven te ver af tij dens een duik in de Oosterschelde. Toen zij uiteindelijk door reddingswerkers waren gevonden, werden ze overgebracht naar een ziekenhuis in Goes. Daar bleken twee van de duikers te zijn overleden. Een 39- jarige man in Enschede kwam om toen een boom op hem viel. In het Duitse Bocholt vond een Nederlandse vrouw uit Aalten de dood toen een boom op haar auto terecht kwam. Een persoon werd gistermiddag van het noordelijk havenhoofd in Scheveningen geblazen. De man of vrouw wordt vermist. In Callantsoog viel een man van het dak van zijn huis, toen hij enkele dakpannen poogde recht te leggen. Hij kwam daarbij om het leven. De storm trok een zware wissel op het open bare leven. Duizenden mensen strandden gisteravond op stations nadat de NS het treinverkeer na 20.00 uur helemaal had stopgezet. Naar schatting 430 gestrande reizigers hebben de nacht doorgebracht in de RAI in Amsterdam. Van ochtend vroeg zijn alle reizigers met bussen naar station RAI en richting stad vervoerd. In de Utrechtse Jaarbeurs brachten 270 gestran de passagiers de nacht door. Vanmorgen kwam het treinverkeer groten deels weer op gang, zij het met grote vertra gingen. De KLM moest gisteren zeker vijftig vluchten annuleren. Ongeveer 3000 passa giers hebben vannacht op luchthaven Schip hol geslapen. Op tientallen plaatsen moesten woningen worden ontruimd nadat bomen op de daken waren gevallen. Het Centraal Station in Am sterdam werd gistermiddag voor alle publiek en verkeer afgesloten. Diverse glasplaten van het dak van het station waren naar beneden gevallen. Verzekeraars ontvingen gisteren al duizenden telefoontjes van mensen en bedrijven die schade hebben geleden door de storm. Over de schade kunnen verzekeraars nog weinig zeggen. „Die zal zeker in de miljoenen euro's lopen", aldus een woordvoerder van Interpo lis. Staatsbosbeheer waarschuwt wandelaars en fietsers om de komende dagen uit de bos sen te blijven. Er kan volgens de dienst grote spanning staan op de omgewaaide bomen en afgeknapte takken. VRIJDINGSACTIE :n voor Russische begrip- nische ingreep had moe- irden, is door het hoge slachtoffers uitgelopen op ama. Op twee na stierven 7 omgekomen gijzelaars olg van het inademen van esident Poetin heeft de fa- den van de omgekomen irs meteen om vergiffenis ei et achteraf te gemakkelijk bevrijdingsactie een mis- l te noemen. Kritiek is ze- zijn plaats, maar bedacht worden dat tegenover 117 750 bevrijde gijzelaars Op zich is de inzet van end gas via het ventilatie- n een vondst Het is te om te concluderen dat er hoge concentratie gas is kt De bedoeling was om jetsjeense zelfmoordcom- )'s, van wie velen explosie- het lijf droegen, in een lit te schakelen. Dat is ge- Was voor een traditionele ming gekozen, dan was intal slachtoffers vele ma- oter geweest len was na de executie van gijzelaars onvermijdelijk, rijpelijk en onvergeeflijk is t dat de artsen in de Mos ziekenhuizen niet op de waren van de inzet van ier gaat Poetin pas echt in t Tot vandaag weigeren de che autoriteiten inzage te in het type gas. Vermoede- idat het op een lijst verbo- k hemische wapens staat le vraag wat Poetin ten n van Tsjetsjenië te doen Zijn keiharde aanpak van Btsjenen heeft niets opgele- Hoe Poetin ook zijn best m die oorlog onderdeel te i van de strijd tegen het in- lonaal terrorisme, Tsjetsje en blijft in eerste instantie ussisch probleem. Tegelij- I kan Poetin (en de wereld) üet veroorloven dat een ankelijk' Tsjetsjenië een e Afghanistan wordt, geleid noslimextremisten van het Barajev. De jarenlange jk wijst uit dat dit conflict via onderhandelingen kan n beëindigd. De lastigste voor Poetin luidt echten ie? teyer Officieel net geen orkaan De zware storm van gisteren mag officieel geen orkaan he ten, maar bij vlagen kwam de windsnelheid er dichtbij. Me teorologen drukken wind kracht uit in getallen op de zogenoemde schaal van Beaufort die gaat van 0 tot 12. Een orkaan staat daarbij voor 12 Beaufort. Dat komt over een met een windsnelheid van meer dan 117 kilometer per uur, gemiddeld over een periode van tien minuten. Dat gemiddelde werd giste ren overzo'n tijdvak niet ge haald ondanks uitschieters van zelfs meer dan 140 kilo meter per uur. Daarom was 'slechts' sprake van een zeer zware storm. Zo'n zware storm, een graadje minder dan een orkaan, staat gelijk aan een windkracht van 11 Beaufort. Daarbij gaat het om gemiddelde windsnelheden tussen de 103 en 117 kilome ter per uur. De storm van gis teren voldoet daar met ge middeld 115 kilometer per uur volgens Meteo Consult in Wageningen ruimschoots leiden/regio - De storm die gis teren over Nederland trok, heeft overal in de regio voor veel over last gezorgd. Minimaal drie men sen, onder wie twee brandweer mannen, raakten gewond door het natuurgeweld. De regionale meldkamer van de brandweer kreeg duizenden telefoontjes te verwerken. Het openbaar vervoer lag lange tijd stil. Op het traject Leiden-Schiphol was ook vanmor gen nog geen treinverkeer moge lijk. In Noordwijk moesten 160 ho telgasten worden geëvacueerd toen een deel van de buitenge vel van een flat aan de Parallel boulevard instortte. Bij de Mor sebel in Oegstgeest belandde een geknapte hoogspanningska bel in de achtertuinen. In Voor schoten woei een( 74-jarige vrouw in het water. Zij is met hoofdletsel overgebracht naar het Rijnland ziekenhuis. Overal in de regio zorgden om gewaaide bomen voor veel over last. In Noordwijk en Rijnsburg raakten twee brandweerman nen gewond door rondwaaien- de dakbedekking. Eén van hen ligt nog in het ziekenhuis met een gecompliceerde armbreuk. De meest bizarre calamiteit in deze regio was de breuk van een hoogspanningskabel in Oegst geest. De kabel was van de hoogspanningmast naar bene- Katwijkse kerkgangers trotseren de storm om de dienst van zes uur bij te wonen. Omdat bij de Oude Kerk aan de Boulevard de vlaggenmast dreigde te breken, moesten zij daar voor de achteringang gebruiken. Foto: Dick Hogewoning den gevallen in zestien tuinen in de Morsebel. Hoewel er geen stroom op stond was er wel een risico dat de kabel zich zou op laden als het in contact kwam met andere kabels. Om die re den waarschuwde de brandweer met een geluidswagen alle om wonenden binnen te blijven. Na ruim een uur was de zaak onder controle. In Leiden moesten dakplaten van de musea Naturalis en Vol kenkunde worden vastgezet omdat zij dreigden weg te waai en. Aan de Sophiastraat waaide het dak van vier huizen op een aantal geparkeerde auto's en aan de Jan Luykenlaan waaide een boom op een rijdende auto. De chauffeur slaagde er in op ei gen kracht uit zijn wagen te ko men. Ook de kustgemeenten werden zwaar getroffen door de storm. Vooral in Noordwijk deden zich grote incidenten voor. Naast de evacuatie van hotelgasten in verband met de instortende flat gevel aan de Parallelboulevard, moesten ook de tijdelijke bewo ners van het hersteloord De Kim enige tijd onderdak zoeken in een nabijgelegen hotel. De Kim dreigde de dakbedekking te ver hezen. Dat gebeurde uiteindelijk niet en halverwege de avond konden de patiënten terugkeren naar hun kamers. Pagina Ri: Meer nieuws over de storm in de regio (advertentie) Fleece sweater diverse kleuren maat S t/m XXL per stuk van 23.99 naar 99 maat 122 t/m 164 per stuk van 17.99 naar O 99 Alweer een goede reden om naar Etos te gaan door Wilfred Simons leiden - De Leidse Elise Boulog ne (20) is gisteren in Aalsmeer gekozen tot Miss Nederland. De blonde studente (1,75 meter, 60 kilo, confectiemaat 36, schoen maat 40) was eerder al verkozen tot Miss Zuid-Holland. Zij verte genwoordigt Nederland in de cember tijdens de Miss World- verkiezingen in de Nigeriaanse hoofdstad Abuja. Boulogne stu deert aan de Hogeschool van Amsterdam. De verkiezing van 's lands mooi ste was dit jaar omstreden. Con currente Miss Hindustani Mary- lin Sewbalak (25) beschuldigde de jury van de Miss Zuid-Hol landverkiezing afgelopen week van vals spel. De jury zou opzet telijk een 'oerhofiandse blondi ne' hebben gekozen, omdat de afgelopen jaren te veel 'donkere dames' Nederland in het bui tenland zouden hebben verte genwoordigd. Boulogne zegt dat zij 'echt eerlijk gewonnen heeft'. „De ophef die Sewbalak heeft gemaakt, was schadelijk voor mij. Ik dacht dat mijn kans ver keken was doordat ik van tevo ren al zo nadrukkelijk als winna res werd gepresenteerd." De Miss Worldverkiezingen staan dit jaar in het teken van de dreigende steniging van Amina Lawal. Deze Nigeriaanse is ter dood veroordeeld wegens zwan gerschap na overspel. Uit pro test hebben verschillende mis sen afgezegd. Boulogne gaat wel. „In Abuja staan de came ra's van de wereldpers op je ge richt. Dan kun je een beter sta tement maken dan door weg te blijven." Boulogne hoopt via de verkie zing op een carrière in de me dia. „Ik wil graag de tv-wereld in met een eigen interieurpro- De Leidse Elise Boulogne mag zich een jaar lang Miss Neder land noemen. Foto: ANP/Robbert Slagman gramma", zegt ze. Eerdere mis sen, zoals Paulien Huizinga, Cindy Pielstroom en Irene van der Laar hebben de missverkie zing ook als opstapje voor lan delijke bekendheid gebruikt. door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - Het mysterieuze gas dat speciale eenheden zaterdag bij de bestorming van het thea ter in Moskou gebruikten, heeft aan 115 gijzelaars het leven ge kost. Slechts twee gijzelaars kwamen door schotwonden om het leven. Russische autoriteiten weigeren duidelijk te maken welk gas is gebruikt. Het dodental zal waarschijnlijk oplopen. Op de intensive care liggen nog zo'n 150 gijzelaars, van wie er 45 in kritieke toe stand verkeren. De meeste gijze laars kwamen om door hart- en vaatproblemen. Artsen kregen gisteren een spreekverbod, na dat er veel kritiek was ontstaan over de geheimzinnigheid over het gas. „We kunnen misschien nog mensen redden als ze zeg gen welk gas het is", zei een arts. Lev Fjodorov, een Russische ex pert op het gebied van chemi sche wapens, verklaarde dat waarschijnlijk met een militair verdovingsmiddel is gewerkt. „Het heeft een zeer snelle ver lamming tot gevolg, maar blijft in principe zonder gevolgen." De effecten op mensen met een verzwakte gezondheid zijn ech ter onbekend, aldus Fjodorov. Veel overlevenden verklaarden dat de bestorming van het ge bouw noodzakelijk was. De vijf tig gijzelnemers waren voorbe reid op gas, maar door de snelle werking konden ze hun gasmas kers niet eens meer opzetten. Pagina Buitenland: Meer nieuws over Moskou Emotionele taferelen op basisschool De Vosseschans door Marieta Kroft ter aar - Twee tafeltjes op de Ter Aarse basisschool De Vosseschans bleven vanochtend leeg. Het rijn die van Jo- landa van 8 en Mariëlle van 10 voor wie de herfstvakantie op een drama is uitge lopen. Ze verloren hun moeder, die vrijdag door een misdrijf om het leven is ge bracht. Ze raakten hun vader (43) kwijt: een sportleraar die nu in de gevangenis rit omdat hij wordt verdacht van de moord op rijn vrouw. Samen met hun broer Daniël die binnenkort 13 jaar wordt, verblijven de zusjes momenteel bij familie. De gewelddadige dood van de 39-jarige vrouw heeft een schokgolf in het hele dorp teweeg gebracht. Ook op school vanochtend, lopen de emo ties hoog op. Sommige ouders barsten in huilen uit. Leerkrachten proberen zich goed te houden en zo goed als het gaat les te geven. Schooldirecteur Reurings heeft rijn school vanochtend opengesteld voor ouders. Een vertegenwoordiger van de GGD-Jeugdzorg is aanwezig om de ou ders te vertellen hoe ze moeten reage ren als hun kinderen met vragen ko men. Zo'n zestig ouders maken daarvan dankbaar gebruik. Wie in de loop van de week nog behoefte heeft om te pra ten, kan daarvoor ook op de school te recht. Elke dag tussen half negen en half tien is de teamkamer beschikbaar als ontmoetingsruimte. Het hele weekeinde heeft Reurings al benut om deze eerste dag na de vakan tie voor te bereiden. „Ik hoorde het nieuws vrijdagmiddag en kreeg de be vestiging van de huisarts en de burge meester. Gisteravond hebben we alle ouders gebeld die bij de meisjes in de klas ritten." Reurings nam contact op met een Alphense school die zo'n vijf jaar geleden met een vergelijkbare situ atie te maken hadden. En hij haalde protocollen uit de kast over hoe een school moet omgaan met aangrijpende gebeurtenissen. Al moet hij conclude ren dat geen protocol is toegesneden op de specifieke situatie die nu is ontstaan. De schooldirecteur had ook contact met een tante van de drie kinderen. „Ze vond ze sterk", zegt Reurings. „Ze wil den eigenlijk vandaag al naar school" Wanneer ze wel weer komen, weet de directeur nog niet. „Misschien na de begrafenis op woensdag. Eigenlijk vraagt iedereen zich dat af. Wat gaat er nu met ze gebeuren? Ze rijn toch hun ouderlijke woning kwijt." De kinderen op de Vosseschans die woensdag naar de begrafenis in Koude kerk willen, krijgen daarvoor de gele genheid. Ze hoeven geen vrij te vragen, aldus de aangeslagen directeur. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam Straat PostcodePlaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: o.un» (Lvjtl cortrate naberorgng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau automated* betatng e <rjn 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1