Anaheim Angels winnen World Series SPORT 2 Omniworld profiteert van gescheld Kooistra in strijd om Supercu De dagen van Stam en Slippens komen nog in de Zesdaagse Scherprechter van de olympische ploegt HS Gretha Smit doet te veel bij rentree in marathon San Francisco Giants met 4-1 verslagen Korving test in bobslee croningen- Hordeiiloper Ro bin Korving maakt vrijdag zijn eerste afdaling in een viermans bob. De atleet is ingegaan op een uitnodiging van het team van Arend Glas om in het Duit se Winterberg kennis te maken met de sport. Korving is herstel lende van een blessure en heeft inmiddels de training weer her vat. Glas: „Korving richt zich natuurlijk op de Olympische Spelen in Athene, maar heeft wel interesse in de sport. Hij is al eens op bezoek geweest bij het bobstarten." Clijsters en Henin winnen luxemburg/lunz- Kim Clijsters en Justine Henin gaven het in ternationale vrouwentennis gis teren een Belgisch tintje. Clijs ters was in de eindstrijd van het toernooi in Luxemburg veel te sterk voor de als tweede ge plaatste Magdalena Maleeva: 6- 1, 6-2. Naar goed voorbeeld van haar landgenote morste Henin tijdens de eindstrijd van het toernooi in het Oostenrijkse Linz tegen de Amerikaanse Alexandra Stevenson ook slechts drie games: 6-3, 6-0. Van de Leur wint 'eigen' toernooi zoETERMEER- De Nederlandse turnster Verona van de Leur heeft het internationaal toer nooi, georganiseerd door haar eigen club Pro Patria, gewon nen. Op de meerkamp had de Waddinxveense zaterdag een ruime voorsprong op haar naaste belagers. De Roemeense Ban eindigde als tweede, voor de Oekraïense Kozitsj. Van de Leur won drie onderdelen. Bij de sprong scoorde ze 9,350. Daarmee was ze samen met de Roemeense Munteanu het sterkst. Ook op de brug ongelijk en de vloer kreeg Van de Leur de hoogste score (9,625 en 9,300). Ankoné stopt ook met marathon Groningen- Frédérique Ankoné stopt als marathonschaatsster. De 21-jarige tweevoudig we reldkampioene langebaan bij de junioren was nog geen maand actief in het peloton en wist geen enkele wedstrijd te volbrengen. Nefit-ploegleider Bert van 't Holt betreurt het be sluit van Ankoné. Zij besloot in augustus te stoppen met wed strijden op de langebaan. „Ze kon de druk van topsport niet meer aan. We hebben haar toen benaderd voor de marathon. Maar ze kon het jammer ge noeg allemaal niet meer aan. Golfer Lafeber wéér dertiende madrid- Maarten Lafeber ein digde in het Madrid Open weer op de dertiende plaats. Het was precies dezelfde klassering als twee weken geleden in de Trop- hée Lancöme. Net als in Parijs had de golfer uit Zeist met twee rondjes in 65 slagen de leiding gehad en was hij nadien gedui keld. Zijn zesde top-20-klasse- ring van het seizoen bracht hem in elk geval terug in de top-50 van Europa en vrijwel zeker in het veld van de Volvo Masters, de seizoensafsluiter. Met een totaal van 415.000 euro passeerde hij op de geldrang- lijst in elk geval Rolf Muntz (37ste). Robert-Jan Derksen eindigde als 50e. IN MEMORIAM Bram Leeuwenhoek 1924 - 2002 door Ruud Paauw Archieffoto: ANP Abraham Anne (Bram) Leeu wenhoek, die vrijdag tijdens een partijtje golf in Hilversum op 77- jarige leeftijd overleed, genoot vooral bekendheid door de tal loze functies die hij in de vader landse olympische beweging bekleedde. Wat nog maar weini gen weten, is dat deze geboren Alphenaar zelf een uitstekend atleet is geweest: Nederlands kampioen verspringen in 1948. Tot zijn grote teleurstelling kon hij door een achillespeesblessure niet worden uit gezonden naar de Spelen van Londen. Zijn beste prestatie in 1948, 7.29 meter, was in de Britse hoofdstad goed geweest voor een vijfde plaats. Als chef de mission van de Nederlandse ploeg bij de Zomerspelen van 1972,1976 en 1980 en bij de Winterspelen van 1976 en 1980 was hij nauw be trokken bij de selecties van de Nederlandse ploe gen, een bezigheid die elke vier jaar niet zelden heftige reacties opriep. Zijn advies aan het bestuur van het NOC was vrijwel bindend: 'Ik was niet al leen de leider van de Nederlandse ploeg, maar ook de scherprechter. Zo had ik het met het NOC- bestuur afgesproken toen ik aantrad'. Hij kreeg door de jaren heen nogal wat kritiek naar zijn hoofd geslingerd. Het afwijzen van de Mieke Sterk voor Montreal leidde er zelfs toe dat hij in de rechtszaal belandde, want de atlete pro beerde via een kort geding alsnog haar plaats af te dwingen. 'Ik vond het een onaangename erva ring', zei hij er jaren later over. 'Zo'n manier van vechten was ik niet gewend, daarom zat de zaak mij persoonlijk zeer hoog'. De rechter wees haar eis overigens af. ert II vj ker Alai Hoe hard het oordeel over 1 1V( soms ook was, Leeuwenhoe [e*. had er geen problemen mei nd nek uit te steken. Wat hem tegenstond was de houding de sportbonden. 'Zit je met één kamer dan zijn ze het v dig met je eens. Maar staan buiten en moeten ze hun s] mensen vertellen dat ze nie n naar de Olympische Spelen n gen, dan riepen ze vaak dat NOC het niet wilde. Angst a de achterban vond ik dat'. De dood van elf Israëlische sporters als gevolg van de Palestijnse gijzelingiur< tie in het Olympisch Dorp tijdens de Zomers] P van 1972 in München, vormde een zwarte bl< de in de geschiedenis van de sport. Leeuwen la. gehoorzaamde destijds aan de oproep van ICrts voorzitter Avery Brundage ('The games must on'), maar gevoelsmatig waren voor hem de len voorbij. Leeuwenhoek, in het gewone leven docent ei leidsmedewerker bij de Haagse Academie vo chamelijke Opvoeding, deed al zijn olympisc bezigheden onbezoldigd naast zijn gewone v Nadat hij was gestopt als chef de mission trai toe tot het bestuur van het NOC, een functie hij van 1981 tot 1989 uitoefende. Wat de huidige topsport betreft had Leeuwen gemengde gevoelens. Nog vrij recent zei hij dIr over: 'De ontwikkelingen zijn onvermijdelijk, ou maar het is niet mijn ideaal van sport bedrijv aa Het gaat nu alleen nog maar om geld en den gen die in de sport omgaan zijn abnormaal, een circus zonder grenzen. Maar van een pra °n.' ge prestatie in de sport kan ik nog altijd voloj nieten' i ,ji 'wc art; Va wei en, 'Afwachten of knie gaat opspelen' utrecht/gpd - Gretha Smit maakte zaterdagavond in Utrecht haar rentree in het ma rathonpeloton. De winnares van olympisch zilver op de vijf kilometer in Salt Lake City scheurde in februari haar kruis band af, waarna in april van een stukje pees een nieuw exemplaar werd gemaakt. Smit reed vooral mee als trai ning, om kracht op te doen. Maar toch deed ze te veel, ver zuchtte ze na afloop. „Dat kwam doordat ik een paar keer het gevoel had dat ik weer écht meedeed. Ging ik gaten dicht rijden en zo. Maar dat moest natuurlijk niet." Ze had niet al te veel proble men met het tempo, vertelde Smit. „Het was meer de hou ding, die toch constant druk op de knie meebrengt. Ik voel het nu ook wel een beetje." Ze wacht nu eerst af of de knie re actie geeft. „Blijft dat uit, dan wil ik komende week eventueel wat testwedstrijden langebaan rijden." De wedstrijd in Utrecht werd, net als de openingswedstrijd in Alkmaar, gewonnen door Iinda Verdouw. Jan Maarten Heide- man won zaterdagavond de tweede KNSB-marathon. Me devluchters Henk Angenent en Bertjan van der Veen waren niet opgewassen tegen het sprintgeweld van de man uit Oldebroek, die ogenschijnlijk simpel zijn tweede zege van het seizoen binnenhaalde. De zeges in de openingswed strijd in Alkmaar en zaterdag avond in Utrecht brengen Hei- deman inmiddels dicht in de buurt van Richard van Kem pen, met 47 overwinningen nog altijd recordhouder in het ma- rathonschaatsen. Heideman liet al eerder weten dat record graag op zijn naam te zetten, maar dit seizoen wil hij daar se rieus werk van maken. Na za terdagavond, waar de sprinter zijn 43ste zege mocht bijschrij ven, lijkt het er sterk op dat dat oude record daadwerkelijk gaat sneuvelen. Voor de overwinning in Utrecht mocht de fysiotherapeut uit Ol debroek overigens best enige dank laten uitgaan naar Henk Angenent De Elfstedenwinnaar was zaterdagavond de man die de koers maakte, en uiteindelijk ook de beslissende ontsnap ping inleidde waarvan Heide man profiteerde. Bertjan van der Veen mag vol gende week het oranje leiders- Gretha Smit sleurt in Utrecht op kop van het peloton. Foto: WFA/Henk Fischer pak aantrekken. En Angenent? Die keek alweer vooruit naar de volgende uitdaging: het NK af standen waarin vrijdag start op de vijf kilometer en waarin hij zich nog hoopt te plaatsen voor de tien kilometer van zondag. Brengt dat de marathon van za terdag in Groningen niet in het gedrang? Angenent: „Welnee, daar kan ik toch gewoon rijden? Mooie opwarmer." al door Henk van Maanen Amsterdam - Joost Kooistra zorgde wel voor een zeer bizar einde van de volleybalstrijd om de Supercup tussen landskampioen Omni world en bekerhouder Dynamo. De Apel- doomse ex-international schold vlak voor hij in de derde set werd teruggewisseld een van de lijnrechters uit voor 'kuttenkop'. Nadat Kooistra in het veld was verschenen, werd de hoofdscheidsrechter ingelicht en die toonde hem de rode kaart. Omdat coach Toon Ger- brands zijn passer-loper niet meer kon wisse len betekende dat meteen het einde van het duel (3-0). Kooistra was bij 21-20 naar de kant gehaald voor Jeroen Rauwerdink. De wissel sorteerde echter geen effect, waarop Gerbrands besloot de wissel ongedaan te maken. Bij een rode kaart mag de weggestuurde speler wel vervan gen worden, maar omdat volgens de volley balreglementen een speler per set maar een keer uit- en teruggewisseld mag worden, was zoiets nu niet meer mogelijk. Na afloop was eigenlijk iedereen het er over eens dat Kooistra terecht was weggestuurd, ook de verliezende coach: „Kooistra riep iets wat volledig verkeerd is. De rode kaart was vol komen terecht, maar ik vind wel dat de wissel vervolgens nooit toegestaan had mogen wor den." Niet voor niets vroeg Gerbrands juryberaad aan. Dat instrument is ingesteld om meteen te kunnen oordelen over een beslissing en niet nog eens via het indienen van een protest, wat ook niet meer mogelijk is. Door de Apeldoor- ners zo'n beraad niet te gunnen heeft het in stellen daarvan echter aan waarde ingeboet. Gerbrands denkt niet dat zijn ploeg de neder laag de derde set anders had gewonnen. „Ik maak er verder ook geen zaak van, maar ik hoop wel dat de NeVoBo hier een les uit heeft getrokken", aldus de Dynamo-coach. Zijn aanvoerder Bas van de Goor, die overi gens gespaard werd voor de Europese duels die Dynamo binnenkort moet gaan spelen, vond de afloop teleurstellend. „Het slot was natuurlijk niet leuk. Maar over de kaart zelf is geen enkele discussie mogelijk." Zijn ploegmaat Michiel van der Kuip dacht daar eigenlijk hetzelfde over. „Ik heb dertien jaar ervaring in de eredivisie en heb zoiets nog nooit meegemaakt. Het zijn de regels, maar ik sta natuurlijk niet te juichen dat dit gebeurt. Het is een bijzaak en laten we dat ook zo hou den." De wijze waarop Omniworld de Supercup nu won overschaduwde toch wel enigszins de vreugde in het Almeerse kamp. „Het is toch jammer dat de wedstrijd zo moet aflopen", stelde coach Martin Teffer. Hij had op een 'gekke wedstrijd' gerekend met grote verschil len. Sets waarin de ene ploeg geveegd zou worden, waarna de volgende reeks naar het andere team zou gaan. Want beide teams wa ren, omdat zij in de voorbereiding elk drie man moesten missen vanwege het WK, abso luut nog niet op elkaar ingespeeld. „Mijn spel verdeler heeft nog nauwelijks kunnen trainen met de jongens. Ach, wat zegt zo'n wedstrijd eigenlijk? Beide teams kunnen nog veel beter", oordeelde Teffer. En dat is ook maar te hopen, want echt s was het niet wat het publiek in de Sportl erk Zuid kreeg voorgeschoteld. Omniworld me in de eerste set zijn slag nadat Mike v; e e< Goor bij het serveren een fout had gen 25-21. Via het blok haalde de nieuwe aan ?d- Jeroen Trommel de volgende reeks met Pe binnen voor de Almeerders, waarna het e die ge tijd naar uitzag dat Dynamo de striji e,r' gaan rekken. Vanaf 16-20 stortte het lza doomse bolwerk echter in. Zes punten Pe maakte de landskampioen, waarna Horstink de service terug leek te halen Dynamo. De bal werd namelijk getoucl en dat was de lijnrechter ontgaan, waa Omniworld op 23-20 kwam. Waarna Ko ontplofte en daarmee voor een vroegtijdif de (3-0) zorgde. MAANDAG 28 OKTOBER 2002 door René Banierink den haag/anaheim - De zoge naamde vloek over de Edison Field en zijn bewoners is opgehe ven. De Anaheim Angels werden afgelopen nacht op die verfoeide eigen grond de officieuze wereld kampioen honkbal door in de ze vende en beslissende wedstrijd van de World Series de San Fran cisco Giants met 4-1 te verslaan. Het eind van de World Series was er eentje geheel in stijl, met het gevoel voor drama waar Amerikanen van smullen. Ter wijl de thuisploeg na de laastste nul een nieuw record mensen stapelen probeerde te breken op het veld, gingen de Giants uit San Francisco met gebogen hoofd het veld af. Inclusief hun superster Barry Bonds, die 17 jaar had moeten wachten op de kans op de befaamde World Se ries-ring. Dat Bonds de ring ook na afgelopen nacht nog moet missen, komt deels door eigen schuld. Door slecht veldwerk in wedstrijd zes verloren de Giants die wedstrijd met 6-5. Ondanks het feit dat hij in de zeven World Series-duels een ongekend ge middelde sloeg van .471 (8 uit 17) inclusief vier homeruns, wonnen de Giants maar drie duels. Bonds was daarmee wél op zijn plek in deze finale, waar in in zeven duels liefst 85 runs werden gescoord en 21 home runs werden geslagen. „Ik kan het niet geloven", zei Angels-linksvelder Garret An derson die de achteraf beslis sende drie punten binnensloeg in de laatste wedstrijd. „Dit is een fantastische beloning voor een team dat een seizoen lang nooit heeft opgegeven." En voor een organisatie dat voor het eerst in zijn 42-jarig bestaan de beste was. Als filmmakers in het naburige Hollywood nog eens verlegen zitten om een script voor een speelfilm, dan kunnen ze dus terecht in San Francisco maar vooral in Anaheim. Voor de hoofdrolspelers hoeven ze niet ver weg, ze kunnen zonder twij fel terecht bij steracteurs als Pierce Brosnan en John Travol ta. Die waren er afgelopen nacht bij toen de Anaheim Angels voor kwamen dat een onwaarschijn lijke come-back in wedstrijd zes van een avond eerder alsnog waardeloos zou worden. Want bij een 3-2-achterstand in wed strijden en een 5-0-achterstand met nog slechts twee innings te gaan, leken de Angels zaterdag nacht alsnog te sneuvelen op ei gen grond. Grond die behekst zou zijn door een indianenstam die er vroeger zou hebben ge leefd, waardoor het de Angels nooit gegund leek de hemel van het Amerikaanse honkbal, de World Series binnen te treden. Laat staan te winnen. Maar de Angels braken die ban. Ze won nen dat zesde duel alsnog met 6-5. Het succesverhaal van de Angels is eigenlijk simpel. Hun speciali teit? Achterstanden ongedaan maken. Hoe? Door als collectief te vechten, vechten en nog eens te vechten. En vooral nooit op geven. Uiteindelijk bleek dat terug vechten afgelopen nacht nu eens niet nodig. Coach Mike Scioscia durfde het aan om zijn pas 23-jarige werper John Lac key, die slechts drie dagen rust had gehad in plaats van de ge bruikelijke vier, te laten starten. Giants-manager Baker durfde datzelfde niet aan met zijn beste man, Kirk Rueter. Scioscia werd beloond met een sprankelend optreden van Lac key. De 'rookie', die pas halver wege het seizoen werd opgeroe pen uit het opleidingstraject, stond de Giants slechts een punt toe in vijf innings en dat door Edward Swier Amsterdam - In de voorlaatste bocht koesterde het publiek nog illusies. Danny Stam en Robert Slippens op weg naar de hoofdprijs in de Zes daagse van Amsterdam? Slaand op de reclameborden, snerpend fluitend, klappend alsof hun leven er vanaf hing. Het biertje, dat zo goed bleek te smaken in het overvolle Velodrome, werd enkele minuutjes terzijde ge schoven. Alles en iedereen schreef zijn eigen scenario. Maar nee, nog even was het woord aan de gevestig de orde. De Italianen Silvio Martinello en Marco Villa, tot zaterdag al goed voor 26 en 19 zesdaagse-zeges, lieten het niet toe. De oudjes in het circuit ma ken de dienst uit. Jan Pijnenburg, Jan Derksen, Peter Post en René Pijnen, zesdaagse-coureurs van weleer, krij gen echter hun opvolgers. Nog even wachten. De apotheose in Amsterdam was er één van thrillerachtig niveau. Drie sprints voor het einde stonden beide koppels niet alleen in dezelfde ronde, maai' was ook hun puntentotaal gelijk. Twintig ronden voor tijd miste Slip pens echter de kracht om mee te spurten. Slechts rondewinst zou Stam (30) en Slippens (27) nog baten. Stam gaf het commando voor een ultieme aanval, die aanvankelijk perspectief bood. Het publiek geloofde er in ieder geval in, de ruim 2500 zielen moedig den hartstochtelijk aan. Slippens, de kramp nabij: „Maar vier ronden voor het einde keek ik bij een aflossing on der m'n arm door en zag ik het al. Het onvermijdelijke." Op de streep, ge trokken na ruim 24 uur koers, was Martinello - nog even - de snelste. De jarenlange ervaring betaalde zich op nieuw uit. Slippens, in een mengeling van teleur stelling en trots: „Deze Zesdaagse duurde honderd meter te lang. Maar we hebben hier aangetoond dat we verder kunnen op het hoge niveau waarop we vorig jaar de strijd moes ten verlaten." Het vorige seizoen was in mineur afgesloten. Het duo stond tweede in Bremen toen Stam zijn pols brak. Einde seizoen, einde opmars. Pas in mei kon Stam weer gaan koer sen. Met het winterseizoen in aan tocht groeide zijn vorm razendsnel. Drie weken terug won hij op de weg het officieuze Nederlands criterium- kampioenschap. Slippens kwam pas vorige week op stoom. Was het WK daardoor geen succes, het EK koppel- koers won het duo wél en naarmate de dagen in het Amsterdamse kuipje vorderden kwam Slippens er ook steeds beter in. De toekomst ziet er ook goed uit. „We zijn sterker, heb ben meer hardheid. Maar we zijn ook veel wijzer. Dat is een groot voordeel. Door slimmer te koersen, kan je een heleboel energie sparen." Slippens zelf gaf op de laatste avond al aan dat het een lastige klus zou worden. De bescheiden begonnen Italianen waren opgerukt. En voor de afsluitende koppelkoers zag Slippens dat Martinello scherper dan ooit oog de. Het gladde kapsel van de gentle man, die spurtend het fysieke duel niet mijdt, zat nog gladder dan an ders. De routinier was niet van zins cadeautjes weg te geven. Slippens en Stam beseffen ook dat ze niet harder kunnen trappen dan de hiërarchie toelaat. Stam: „Hoe dichter we de topkoppels naderen, hoe meer die zich bedreigd voelen. Weer een koppel dat meedoet om de grote prij zen, dat betekent toch meer concur rentie. Ik snap dat ze dat liever niet hebben", aldus Stam. De Nederlan ders ervoeren dat hun doorbraak door de groten nog niet helemaal is geac cepteerd. „Tijdens de afvalkoers speelden ze het zo dat wij ingesloten raakten en geen punten pakten." Maar het is, weten de kenners, nog slechts een kwestie van tijd voor Slip- pens en Stam hun eerste zesdaagse winnen. Martinello (39) is dit jaar aan zijn laatste seizoen bezig, waardoor ook de rol van zijn maatje Marco Villa volgend jaar is uitgespeeld. De Zw d m sers Risi en Betschart zijn inmiddt ïm ook al beiden 34. Met de Belgisch- var stralische combinatie Matthew Gi eagi re-Scott McGrory en nog wat Duit 10I u (gelegenheids) koppels zal in de to op komst een toonaangevend rol ge speeld kunnen worden. Na een dota plaats in 2001 en de tweede stek n lijkt niets ultiem succes in hun dei '0| Zesdaagse van Amsterdam in de v te staan. «ei Baandirecteur Frank Boelé, tevrec kzij met de ruim twaalfduizend kijken oen droomt alvast van een dergelijk o{ 1 za je. „Nu waren de laatste avonden lior verkocht, volgend jaar hopen we e in dag op een volle bak. En als Stam na Slippens dan winnen, zou dat nat en s lijk mooi zijn." heuvel maar hoe goed gooide en de vergissing vai °PV baas daarmee onderstre est; het onheil was al geschied. Uitzinnige vreugde bij de Anaheim Angels na hun overwinning. Foto: AP was genoeg voor de zege, de Angels grepen vervolgens de den de drie punten die de Cu- eerste voor een debuterende startende Giants-werper Iivan baan en zijn collega's uiteinde- weiper in wedstrijd zeven van Hernandez bij 1-1 in de derde lijk de kop kostten. Rueter kwam de World Series sinds 93 jaar. De inning bij de strot en produceer- in de vierde inning alsnog op de

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18