REGIO Pim van de PvdA Jouke de Vries: de Katwijkse zanger wil Europees E I De bierkaai wordt een stad van vrede Slechte communicatie veroorzaakte chaos NAVRAAG Voor het eerst in de bijna honderdjarige geschiedenis van de Wasse- naarse draf- en renbaan Duindigt werden gistermiddag de paardenra ces afgelast. Als gevolg van de storm zou koersen niet mogelijk zijn ge weest. Navraag bij Du- induigt-directeur ROB MILDERS. Wat krijgen we nou? Kunnen paarden tegen woordig niet meer tegen de wind lopen? „Natuurlijk wel. Maar omdat we de veiligheid van paarden en de rijders niet meer konden garan deren, hebben we dit be sluit moeten nemen. En kele trainers zijn op ons verzoek een paar proefrondjes gaan rijden en zij kwamen terug met de boodschap dat het eigenlijk onverantwoord was. De pikeurs dreig den van hun karretje te worden geblazen en de jockeys van de paar denruggen. Bovendien waaiden er takken over de baan en begonnen er op een gegeven moment zelfs bomen om te vallen. Zeker naarmate de middag vorderde, werd ik steeds blijer dat we deze beslissing heb ben genomen." Sinds 1906 worden er op Duindigt paardenkoersen verreden. Heeft u wel eens eerder moeten afgelasten? „Niet vanwege het weer. Wel als gevolg van de mkz-crisis bijvoor beeld. En we hebben wel eens de rennen moeten annuleren omdat de grasbaan te nat was, of bevroren. Maar de draverijen, die op de sintelbaan worden verreden, konden tot nu toe eigenlijk altijd door gaan." Dit levert zeker een aanzienlijke financiële strop op? „Zeker. Een bedrag kan ik nog niet noemen, maar om te beginnen scheelt dit al ongeveer 120.000 euro spelomzet. En dat dit geld nu niet binnenkomt, daar lijden meerdere instanties schade van. Duindigt zelf natuurlijk, maar ook de totalisator en de Stichting NDR die de paardenkoersen organiseert. Verder heeft de horeca op Duindigt na tuurlijk geen omzet gedraaid en moeten we kosten maken omdat al ons personeel wel naar Wassenaar is gekomen. En je kunt toch moei lijk zeggen: er was bij nader inzien niks te doen, je krijgt je centen niet." Studio Sport eh RTL5 waren van plan aandacht te besteden aan een belangrijke koers die gisteren zou worden verreden. Heb je ein delijk een keer detelevisie op de baan, annuleer je de boel „Ja, dat is wel extra zuur. Het Van Wickevoort Crommelin Memorial stond op het programma, een mooie klassieker. Omdat er op voetbal- gebied geen donder was te beleven gisteren, had Studio Sport ruimte voor een verslag. Nu wordt de koers waarschijnlijk komende zondag verreden en ja, dan legt de redactie daar natuurlijk weer andere prio riteiten. En RTL5 is er zondag ook niet, want dan moeten ze naar een springwedstrijd in Zuid-Laren. Zonde, want onze sport kan wel wat reclame gebruiken." Wilt u verder nog wat kwijt? „Ja graag. En wel dat we het programma van gistermiddag komende woensdag op Duindigt gaan verrijden. Met uitzondering van het Van Wickevoort en twee koersen voor 2-jarige paarden. We beginnen om half drie. Komt allen, zou ik zeggen." tekst: Paul de Vlieger foto: Dick Hogewoning UIT DE ARCHIEVEN Anno 1902, Dinsdag 28 October LEIDEN - Het was Zaterdag 25 jaar geleden, dat prof. dr. J.D. van der Waals benoemd werd tot hoogleeraar in de natuurkunde aan de universiteit te Amsterdam. Zaterdagmiddag had zich ten huize van prof. Van der Waals een com missie vereenigd. Prof. Kamerlingh Onnes, te Leiden, richtte uit aller naam een hartelijke toespraak tot prof. Van der Waals, en bood hem een prachtig album aan, bevattende de portretten van een 30-tal Ne- derlandsche en een 140-tal buitenlandsche natuurkundigen, alsme de een verzameling wetenschappelijke geschriften, betrekking heb bende op Van der Waals' werken en bestemd om te worden geplaatst in de bibliotheek van het Van der Waals-fonds. Anno 1977, vrijdag 28 oktober SASSENHEIM - Het tapkampioenschap van de Bollenstreek trok gis termiddag ruim vijftig deelnemers naar de feestzaal van Cees en Ine ke in Sassenheim. Vergezeld uiteraard van de nodige aanhang, want alle wedstrijdbiertjes die uit de tapkranen vloeiden werden gratis uitgedeeld. De eerste prijs was voor het Leidse duo Van Heusden- Aaldersberg van café De Morschpoort. Föto: Archief Leidsch Dagblad I-'olo's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuilgeverij Damiale b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraal 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mall: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres. Postbus 54,2300 A8 Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '50 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine.) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per beta^ng, VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van 0.50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2002 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 503,2003 PA Haarlem. MAANDAG 28 OKTOBER 20{ rede ie gr 4ar< It ge' Point Blank. Een KRV-band, zo noemen de muzikanten uit Katwijk, Rijnsburg en Valken burg zichzelf. Via een advertentie in de krant kwam hij on langs terecht bij de producenten Frans van Steijn en Rob Zwaan, die een nummer voor het songfestival hadden geschreven en op zoek waren naar zangtalent. De formatie van Vooys met de zangeressen Anneloes en Vash- ty (uit Rotterdam en Amsterdam) klikte met een en werd 'n Zipp gedoopt. Vorige week nam het drietal in de Noordwij- kerhoutse studio van de producenten de sin gle op en volgden er fotosessies voor de pr. Volgens Vooys ziet het geheel er goed uit. „Met twee keien van zangeressen en een mooie hoes. Ik denk dat we wel een kans ma ken om bij de 32 Nederlandse kandidaten te komen. Anders is het echt helemaal niets." Het lied gaat over liefde, maar is niet al te zoet. Het heeft zelfs best een diepzinnige tekst en dat spreekt de Katwijker, die wel eens gos pels schrijft en zingt in de Open Hofkerk in Katwijk aan den Rijn, wel aan. Zonder letter lijke tekst bloot te geven („het moet allemaal nog even geheim blijven") noemt hij als voor beeld dat je de kracht om te geloven niet moet onderschatten, een boodschap die uit het lied spreekt. Voor een stukje zingen in de kapperszaak be dankt Vooys vriendelijk. Hoewel hij door zijn klanten voortdurend wordt aangesproken, sinds zijn foto in het huis-aan-huisblad ver scheen, vraagt niemand hem om dat te doen. „Ze weten dat ik daar niet van hou. Ik zing al- lal leen op het podium, met alles erop en tm Dan zit ik in een rol." De publiciteit rondom deze 'selectie val y voorronde van de voorronde' vindt hij genlijk wat overdreven. Wennen voor a straks in de Europese schijnwerpers stakit B vindt de nuchtere Katwijker onzin. „Ik chti eerst nog maar eens zien hoe ver we in j su land komen. Verwachtingen over volge op heb ik nog niet. We zien wel waar het si stra strandt." von Voor die tijd moet hij nog wel even spij end aan zijn kennis over het muziekevenen bot Voor een korte kennisquiz in de kappei se I scoort een klant in zijn stoel beter dan i irac ger zelf. Het 48ste Eurovisie Songfestival is niet land, - daar was het vorig jaar - maar land. Nederland won in al die jaren nie keer - „was dat met Ding a dong?" - m keer. En vrouwelijk Europa mocht maa (0U, twee keer zwijmelen bij de Ierse kandid aan Johnny Logan. „What's another year k( |e.p nog wel, maar die tweede weet ik echt i gr De datum van het festival dan? „Ergens jecj maart?" Fout. Op 1 maart is het Nation Songfestival. Dan kiest televisiekijkend land haar afvaardiging uit acht kandid, rs 0 Het Europese evenement is op 24 mei. De klant onder zijn handen kan er wel chen dat Vooys op nog geen spoortje v allures is te betrappen. „Nee hoor. Hij KI lukkig nog gewoon De Kapper." KOU otte id g chtc Saskia Buitelaar Zijn kennis over het Eurovisie Song festival moet hij nog wel even bij schaven, maar met zijn zangtalent zit het wel goed. De 23-jarige Katwijkse John Vooys, kapper in De Haarwinkel in het winkelcentrum Hoornesplein, heeft sa men met twee zangeressen een lied inge zonden naar de jury die 32 kandidaten moet selecteren voor de Nederlandse voorronde. 'High above the moon' is - uiteraard, zegt Vooys - een liefdes lied, maar wél met inhoud. De Katwijkse kapper John Vooys dingt mee naar de voorronde van het Eurovisie Songfestival. Foto: Dick Hogewoning Vooys ontdekte zijn stem toen hij op zijn zestiende gitaar leerde spelen. Met het lied 'Losing my religion' van REM raakte hij in de ban van het zingen. „Het was het eerste dat ik mezelf aanleerde. Met drie basisakkoorden was dat makkelijk, dus ik speelde bijna niets anders. Mijn vrienden werden er gek van: heb je hem weer met REM." Inmiddels heeft hij zijn re pertoire behoorlijk uitge- bteid. Het eerste bandje waarin hij speelde, was een blues- en rockband. Na ver scheidene coverbands zingt hij nu al vier jaar poprock in Jouke de Vries: „De PvdA heeft zich de afgelopen jaren te veel laten kennen als een emancipatiepartij, die zich richt op allochtonen en kansarmen. Terwijl de 'natuurlijke bondgenoten' van de PvdA in de middenklasse zitten. Foto: Hielco Kuipers PREEKTIJGERS SCHRIJVENDE LEZER?' preek recensie Gerard Baas Pastoor Hein Buskermolen, Heilig Hartkerk in De Zilk, zondag 10.00 u De ontvangst in de Heilig Hartkerk in De Zilk is warm. Pastoor Hein Buskermolen, nog in burgerkledij, begroet de vaste bezoekers met een persoonlijk woord en heet ook de enkele nieuwkomer van harte welkom. „Fijn dat u gekomen bent, ondanks de storm." De moeite die het heeft gekost om windkracht elf te trotseren is het waard geweest, zoveel is duidelijk. Buskermolen snelt vlak voor de dienst naar achter, schudt op zijn weg daarheen her en der nog wat vergeten handen en even later is hij klaar voor de eucharistieviering. Het thema deze zondag ligt voor de hand. Naas tenliefde, die juist deze week uit de mode lijkt te zijn. Waarom doen mensen andere mensen al die vreselijke dingen aan? Of het nu in Washington is, in Moskou of in Venlo. Waarom is het zo moeilijk om je aan de boodschap van Jezus Christus te hou den? Waarom lukt het niet om je naaste lief te hebben? Is die boodschap niet meer trendy, vraagt Hein Buskermolen de voor een kwart gevulde kerk. Is Zijn boodschap te moeilijk of is Jezus gewoon niet meer van deze tijd? De mensen zijn nu een maal trendgevoelig. Zo gaan zij bijvoorbeeld voorbij aan de tekst van het eerste lied van de dienst, kantiek nummer 428: 'Deze we reld omgekeerd'. In dat lied staat, kort gezegd, dat datgene wat nu als het hoogste wordt beschouwd, de ijdelheden van de pau- wentroon, beschamend is in de ogen van de Schepper. Maar, al het ijdele is slechts tijdelijk. Ooit wordt alles anders, ooit zal de wereld zoals wij die kennen omgekeerd zijn. Vruchtelozen zullen vruchtbaar zijn en, actueler dan ooit: de bierkaai wordt een stad van vrede. Het komt goed, is de boodschap. Maar toch, waarom hebben hedentendage niet alle mensen hun naaste lief gelijk henzelf? Is dat omdat het een gebod is en dus een moeten? „Met moeten moeten ze bij mij niet aankomen", hoort Buskermo len wel eens iemand beweren. „Wat is er nodig om mensen uit hun luie stoel te laten opstaan en bij hun tv vandaan te slepen en iets te doen voor iemand an ders? Zodat de ander voelt dat hij niet alleen is en zich geen vreemde hoeft te voelen in de wereld." Antwoorden geeft Buskermolen niet. Hoop wel. Want natuurlijk zijn er nog mensen, die zich van harte in zetten voor de ander: Ik kwam op een avond in het buurthuis waar allerlei vrouwen bollenpakketten voor de kerkenveiling van komende vrijdag aan het maken waren. Dat was een mooi en verheffend ge zicht om die vrouwen hun ziel en zaligheid te zien stoppen in hun werk." „Naastenliefde is dan misschien niet zo trendy bij veel mensen. Er zijn er gelukkig nog genoeg die tegen de stroom in gaan." De bierkaai, waartegen vechten zinloos is, wordt een stad van vrede. Hein Buskermolen heeft het gezegd. Acht jaar paars was niet alleen 'werk, werk, werk' maar ook 'markt, markt, markt'. De liberalisering is te ver door geschoten, meent de Leidse hoogle raar bestuurskunde Jouke de Vries (42). „Op markten vind je geen nor men en waarden, daar overheerst nutsmaximalisatie, oftewel: geld, geld, geld. Verdere vrijmaking van de markt zal de 'gewone mensen' in de problemen brengen." De Vries, die zich vorige week meldde als kandi daat-lijsttrekker van de PvdA, wil meer staat, minder markt en ruim baan voor maatschappelijke organisa ties. De mobiele telefoon staat niet stil in huize De Vries. Sinds hij bekend maakte dat hij, met Klaas de Vries, Jeltje van Nieuwenhoven en Wouter Bos, een gooi wil doen naar het frac tievoorzitterschap van de PvdA, val len alle media over hem heen. „Ik wist niet eens dat er zoveel waren." De grappigste vraag die hij tot nu toe heeft gekregen, was: 'heeft u een campagneteam?' „Kijk om je heen", lacht De Vries, wijzend op zijn vrouw en twee kinderen: „Dit is mijn campagneteam." Eigenlijk zou de PvdA hem een of meerdere medewerkers moeten toe wijzen, maar vanuit die hoek is het tot nu toe oorverdovend stil geble ven. „De partij zegt wel dat ze de zaak wil opengooien. Iedereen mocht meedoen, ze heeft zelfs een advertentie gezet. In de berichtgeving over de gestrande trein bij Warmond na een kabelbreuk (Leidsch Dagblad, 24 oktober) wordt de indruk gewekt dat er 'chaos' werd veroorzaakt door hon derden passagiers die zonder toestemming over het spoor liepen. Ik zat in de getroffen trein en ben het niet eens met deze weergave. Nadat de trein werd geraakt en een raam naast mij in scherven lag, was er minstens een kwartier lang geen enkel bericht van de conducteur te horen. Stroom voor de verlich ting was er overigens nog wel. Wij konden zien dat uit het voorste treinstel mensen 'op eigen risico' uitgestapt waren. Maar de conducteur heeft even later omgeroepen dat de deuren aan de rechterkant open gingen, zodat een grote groep mensen kon uitstappen. Leidse hoogleraar De Vries wil sociale agenda van Fortuyn uitvoeren Toch betwijfel ik of openheid werke lijk de bedoeling is. De Haagse kaas stolp zit er toch alweer een beetje overheen. Daarom heb ik me ge meld. Mijn eerste boodschap is: laat het niet bij woorden blijven, maar handel naar wat je zegt." Op het eerste gezicht lijkt De Vries' kandidatuur kansloos. De partijle den hebben al een jonge hond (Bos), een vrouw (Van Nieuwenhoven) en een ervaren rot (Klaas de Vries) om uit te kiezen. Wat kan buitenstaan der Jouke de Vries daaraan toevoe gen? Van de andere kant heeft De Vries wel weer veel eigenschappen die het in de hedendaagse politiek goed doen: hij is hoogleraar (net als bijvoorbeeld Pim Fortuyn en Jan Pe ter Balkenende) en hij heeft een kri tisch boek over paars geschreven ('De managementstaat). Hij is niet is aangetast door de Haagse mores. En hij heeft een visie op hoe het verder moet met de partij en met het land. Eerst de partij. Volgens De Vries heeft de PvdA zich de afgelopen ja ren teveel laten kennen als een emancipatiepartij, die zich richt op allochtonen en kansarmen. Dat, ter wijl de 'natuurlijke bondgenoten' van de PvdA in de middenklasse zit ten. In het politieke debat van dit moment heten zij 'de gewone men sen' - buschauffeurs, bejaardenver zorgsters, bouwvakkers. Zij worden genegeerd en krijgen te maken met 'relatieve achterstel ling', weet De Vries. De ge wone mensen voelden haarfijn aan dat zij van de PvdA niets meer te ver wachten hadden en stapten, naja ren niet-stemmen, over naar Pim Fortuyn en de LPF. „De partij moet zich weer bekommeren om hun be langen", vindt De Vries. „Doet ze dat niet, dan dreigt ze te worden wegge vaagd. Dat zou het einde zijn van de sociaal-democratie in Nederland." Dan het land. De Vries wil een ster kere staat die normen en waarden gaat afdwingen. Dat betekent in zijn optiek: ontmanteling van de 'be- leidstorens' in Den Haag, net zoals Fortuyn wilde. „Beleid hebben we genoeg in dit land, het is de uitvoe ring die faalt." De staat moet dus de wijken in: justitie- en politiebu- reau's, buurthuizen en scholen moeten dicht bij de burgers komen. De staat moet strenger worden, maar ook zorg- en behulpzamer. In die visie past ook een partnerschap met 'het maatschappelijke mid denveld': sportclubs, zangkoren en kerken. Daar worden naar het 1 idee van De Vries wél normen en waarden geformuleerd en, wat belangrijker is: afgedwongen. De Vries wil niet de Pim van de PvdA zijn. Hij wil wel een deel van Fortuyns agenda uitvoeren. De hoogleraar onderscheidt twee kan ten aan Fortuyns gedachtegoed. De ene kant was herstel van normen en waarden, decentralisering van de overheid en een nadruk op integra tie van nieuwkomers. Die kant spreekt De Vries aan. De andere kant was 'ultraliberalisme': nóg meer markt, meer vrijheid voor onderne mers en wég met betut- telende re- gelgeving. Daarin ziet De Vries juist niets. „De gewone mensen zij gebaat bij nog meer markt en )X\ meer eigen verantwoordelijk^ Het is nu al te ver doorgeschoMi ben er daarom van overtuigd LPF-stemmers uiteindelijk tel steld waren geraakt in Pim Fo c - als hij in leven was gebleven. ,t leen in de personen, zoals nu, dje ook in het beleid." De Vries, in het dagelijks leve teur van de Haagse Vestiging Universiteit Leiden, gaat niet jjjke litiek in omdat hij is uitgel )r c op zijn werk. „O nee, ikl eer Ikd eei zeer naar mijn zin. Ik omdat ik iets aan, en de PvdA wil doen. min is hij al de twee rot Leidse hoogleraar di hee functie in de PvdA a |en I eert. Zijn directe coll Ruud Koole is partij) ter. Het College van Best s De Vries' vertrek met ogen aanzien, want rr betekent vertrek naar 1 tiek een 'O-aanstelling' mand blijft hoogleraar, doet niets en houdt zijn bezet voor een ander. „B daar nog niet over nagedi maar het is waar", erkent Vries. „Het lijkt me onverst om lijsttrekker en hooglerai zijn. Als ik win, dan ge< mijn baan op. In d 'e's tenschap zijn er e8 noeg goede andihai beschikbaar." Wilfrfzi m"? Nu blijkt uit het comml van de brandweer dat J nog helemaal niet vrij» was. Ook de vluchtroutl Akzo Nobel was nog nil gestippeld. Een politie» dirigeerde ons naar der kant van de trein. Honfl meter voor de trein stop-,; een ander spoor de trefr Haarlem stil; daar moe instappen. Het is dus niet zo dat a 1 honderd mensen uit ei lv weging 'op eigen risico g met gevaar voor eigen v via het spoor naar een v stilstaande trein liepen was vlak na het ongelu communicatie met de giers en veel mensen z nelijk te vroeg naar bui dirigeerd en door de p< verkeerde kant opgesti Edwin van der Wi Sass

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10