Lijmpoging krijgt geen enkele kans 'Vanavond ga ik lekker tennissen, even alle spanningen eruit slaan' Politie maakt jacht op brute overvaller Pelikaanhof WmSBÊÊÊKKÊ Advies Balkenende aan koningin Donald viert verjaardag in Leiden Politie Washington doet oproep aan sluipschutter Zeker 2300 handtekeningen referendum Rijn Gouwe Lijn rTTTTTITT] Leidsch Dagblad NR. 43059 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 maandag 21 OKTOBER 2002 ter gered lassale tocht m zet ren van ingenis open :ucht in wordt Ouick s bijna fataal Sylva zonder illusie is zonder geluk ■g VAN M N BED mensen is het een ver- bedshow, en dat is pre- J probleem bij de discus- vraag of de Europese nieuwe leden aan de vergadertafels moet Want de toelating reeks arme Oost- en Europese landen zal _J loed hebben op het alle- van de burger, op voegen krakende Euro- itie en de nu al zo lietende democratie van ïigde Europa. Toch lijkt eiding van de EU on- Gisteren zei de Ierse tegen de uitbrei- Krige week besloot Den t dwars te gaan liggen, s over de toekomst van zijn doorgaans niet van orden gespeend Daarbij aak verwezen naar de geschiedenis van dit eel en naar de histori- jgave de val van de Muur de Oost-Europe- i definitief in het kamp democratie te verwelko- de achtergrond blijven prozaische kanten van samenwerking, niet mals. Wanneer de met agrarische lan- Polen en Hongarije, toch al kostbare Brus- idbouwbeleid onbetaai- verouderde en versleten van de nieuwkomers Ie met Brusselse steun moeten worden. Ach- -n regio's in ver verwij- uiden als Estland zullen tnciële impulsen van Eu- gestoten moeten worden Kirt der volkeren. De uit- kost kortom scheppen dat gaat ten koste van industriële sectoren in die nu profiteren subsidiestroom, itieke vlak dreigt een tellende EU nog minder h en nog verder ver- de burger te worden is. demissonaire kabinet inde vorige week besloot dt het laatste moment een idaihet wiel te steken, is uit 'unt van politieke kans- ng logisch. Nederland binnen Europa isoleren, llf-voor een handelstand lek - een kostbare strate- 1 neemt niet weg dat er Jredenen zijn voor een kritische benade- de uitdijende Unie. 1 Vries OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch iü Dagblad [5 Voorschotense slijter Cor Jansen staat daags na overval weer achter de toonbank door Saskia Stoelinga voorschoten - Zijn wond op zijn hoofd, iets onder zijn slaap, is nog zichtbaar. Toch staat Cor Jansen (62) zaterdagmorgen, daags na de gewapende overval, alweer achter de toon bank van zijn slijterij aan het Johan Vermeer plantsoen in Voorschoten. „De eerste klant kwam vanmorgen om vijf over negen al met een vaas met bloemen aanzetten. Zij had het net gelezen in de krant. Daarna zijn er heel veel bloemstukken gebracht En ik heb het verhaal nu al wel dertig keer moeten vertel len." Slijter Jansen heeft de film van vrijdag avond al tien keer aan zich voorbij zien trek ken. „Echt gped heb ik niet geslapen. Nee, ik voel me niet rot, wel boos. Ik sta nu 35 jaar in deze slijterij en er is bij mij nog nooit iets ge beurd. Statistisch gezien was ik aan de beurt, redeneer ik dan maar." „Inderdaad, ik heb impulsief gehandeld door de dader aan te vallen Het was een reflex van kwaadheid. Op dit moment heb ik geen spijt van mijn actie. Verder gaat het leven gewoon door. Vanavond ga ik lekker tennissen. Even alle spanningen eruit slaan met mijn maatjes. En morgen sta ik weer bij de groothandel in kopen te doen." „De politie zei dat je van zo'n gebeurtenis misschien een terugslag kan krij gen. Ze boden slachtofferhulp aan. Vooralsnog denk ik dat ik het wel red. Vooral omdat mijn gevoel goed was. Intuïtief wist ik dat er iets niet klopte aan die klant Zijn gedrag was vreemd. Ik heb me daarin niet vergist, dat geeft kracht Overigens niets dan lof voor die agenten. Ze waren hier binnen een paar minu ten." Het gebeurde vrijdagavond om 20.22 uur. „Er was niemand in de winkel. Ik zag een man in zwarte kleren binnenkomen. Heel gek, maar onmiddellijk had ik het gevoel: dit klopt niet. Hij pakte een blikje cola en bleef daarmee in de buurt van de kassa staan. Ik zette het blikje bewust midden op de toonbank en riep: 'Dat is dan één euro'. De kassalade deed ik maar een klein stukje open. Ik bleef op mijn hoede. Op het moment dat ik het geld aanpak te, riep hij: 'En nu wil ik geld. Ik heb een revol ver in mijn hand'." „Onmiddellijk flitste het door me heen: het is waar, het is waar. Dit zal me toch niet gebeu ren. Ik reikte naar voren en vloog hem aan. Ik riep hard een paar pittige woorden naar bo ven, waar mijn vrouw en dochter waren. Op dat moment gaf hij mij met het pistool een knal tegen mijn hoofd. Het bloedde behoorlijk en er kwam gelijk een flinke bult op. Ik raakte niet buiten kennis of in paniek. Ik riep op nieuw naar boven: bel de politie snel. „Ik probeerde nog de deur op slot te doen, maar de vogel was in een fractie van een se conde gevlogen. Hij heeft niets meegenomen. Mijn dochter kwam naar beneden en liep di rect naar buiten om achter hem aan te gaan. Hij reed op een fiets richting Raadhuisstraat. Zij kon hem niet meer achterhalen." den haag/gpd - Een lijmpoging van het demissionaire kabinet heeft geen zin. Er moeten op kor te termijn verkiezingen worden uitgeschreven, bij voorkeur me dio januari. Dit advies heeft pre mier Balkenende vanochtend aan koningin Beatrix uitge bracht. Hij ziet niets in het voor stel van de LPF-bewindslieden om het kabinet opnieuw in het zadel te helpen. CDA en WD achten een lijm poging kansloos, bleek gisteren al. Ook de grootste oppositie partij PvdA vindt een lijmpo ging ongewenst „De scherven zijn door CDA en WD zo plat getrapt, dat er weinig te lijmen valt", aldus fractievoorzitter Jel- tje van Nieuwenhoven. Zij kan dideerde zichzelf gisteren voor het PvdA-lijsttrekkerschap bij de komende verkiezingen. Haar tegenkandidaten zijn oud-mi- nister Klaas de Vries en fractie lid Wouter Bos. De koningin ontving vanoch tend achtereenvolgens Balke nende, de voorzitter van de Eer ste Kamer Braks, de voorzitter van de Tweede Kamer Weisglas en de vice-president van de Raad van State, Tjeenk Willink. Willink won vrijdag al op eigen initiatief advies in bij de voorzit ters van de grootste kamerfrac ties. De boodschap die hem toen werd meegegeven was: geen lijmpoging, snel verkiezin gen. Ook Braks en Weisglas zouden majesteit vrijwel zeker dit advies meegeven. LPF-minister Nawijn wilde zich afgelopen weekeind niet neer leggen bij de afwijzende reacties op zijn voorstel. Namens alle zeven LPF-bewindslieden schreef hij een brief aan de ko ningin met het verzoek de breuk te helen. Volgens Nawijn kan het kabinet binnen twee of drie dagen het werk weer opne men, waarbij de LPF bereid zou zijn één ministerspost aan de WD af te staan. Een lijmpoging ligt voor de hand, aldus Nawijn, omdat er geen inhoudelijke me ningsverschillen tussen de coa litiefracties waren. De val van het kabinet heeft meteen al een aantal afspraken uit het regeerakkoord op losse schroeven gezet. WD-leider Zalm zei zaterdag dat wat hem betreft het spaarloon niet per 1 januari moet worden afge schaft Het CDA kwam dit weekeinde terug op de toezeg ging dat het accijnskwartje van Kok rechtstreeks 'aan de pomp' wordt teruggeven. Volgens Ka merlid Verburg is het beter deze opbrengsten te gebruiken voor de aanleg van extra wegen. Pagina Binnenland: Verkiezingen komen voor vrijwel alle partijen te vroeg leiden - Donald Duck in levende lijve ontmoeten. Dat kon het afgelopen weekeinde tij dens het evenement 'Duckstad op Stelten' in de Leidse Groenoordhallen. Fans van de eend kunnen zijn vijftigste verjaardag tot en met vandaag meevieren. De organisatie hoopt op deze laatste dag nog flink wat bezoekers te trekken, want de verwachte 25.000 fans zijn bij lange na nog niet gehaald. Zie verder pagina Ri Foto: ANP/Robin Utrecht Balkenende na afloop van zijn bezoek aan koningin Beatrix. Foto: ANP/ Ed Oudenaarden 'Ponderosa' steakhouse in zijn buik werd geschoten, ligt zwaargewond in het ziekenhuis. De politie heeft niet kunnen vaststellen of de man het twaalfde slachtoffer is van de sluipschutter. Ballistische gege vens laten op zich wachten. De artsen hebben vannacht de ko- gel(resten) uit het lichaam van de man weten te verwijderen. Na het schietincident, zo'n 140 kilometer ten zuiden van Was hington, kwam opnieuw een grote zoekactie op gang, met blokkades op de omliggende wegen, onder meer op snelweg 95 van Washington naar Rich mond. Automobilisten werden gestopt en gecontroleerd, maar dat leverde niets op. Ook de omgeving van het steakhouse werd uitgekamd. Het slachtoffer en zijn vrouw waren op door reis en stopten in Ashland om te tanken en wat te eten. Tot dusver heeft de moordtocht van de sluipschutter negen do den en twee gewonden gekost. De angst heeft in de regio Was hington geleid tot afgelastingen van buitenschoolse activiteiten en open-lucht evenementen. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Bij een restau rant in Ashland in de staat Vir ginia, waar zaterdagavond een 37-jarige man werd neerge schoten, is een boodschap ach tergelaten. De politie neemt aan dat hij van de sluipschutter is die nu al bijna drie weken lang de regio rond Washington on veilig maakt, en deed vannacht een oproep. „Aan de persoon die een bood schap achterliet bij de Pon derosa, je gaf ons een telefoon nummer. We willen met je spre ken. Bel het nummer dat je ons gaf', zei coördinerend politie chef Charles Moose van Mont gomery County. Moose wilde niet ingaan op vra gen, maar vroeg de media de boodschap vaak te herhalen. Volgens de politie begrijpt de geadresseerde wat wordt be doeld. Twee weken geleden werd een tarotkaart met de woorden 'meneer politieman, ik ben God' aangetroffen in Bowie in de staat Maryland. De man die zaterdag bij het door Wim Koevoet leiden - De initiatiefnemers van het referendum over het Leidse deel van het traject van de Rijn Gouwe Lijn hebben 2300 hand tekeningen binnengehaald. Dat is ruim drie keer zo veel als de vereiste 750. De steunbetuigin gen zijn afkomstig uit de 'eigen sociale netwerken' en uit de handtekeningenjacht, zaterdag, op twee plekken in de binnen stad. Hoewel zowel de provincie als woordvoerders van het Leidse stadsbestuur twijfel zaaien over het nut van een volksraadple ging, zijn de actievoerders vast besloten door te gaan. Zelfs de uitspraak van gedeputeerde Norder dat de provincie zich niets van de uitslag van een eventueel Leids referendum aantrekt, weerhoudt de initia tiefnemers niet van een aan vraag. De Leidse gemeenteraad zal eind deze maand een besluit moeten nemen over die aan vraag. Een zeer ruime meerder heid van de gemeenteraad is voor een traject door de binnen stad. Voor een definitieve aan vraag zijn in tweede instantie nog eens 4500 handtekeningen nodig. Tijdens die tweede hand tekeningenronde moet een identiteitsbewijs worden ge toond. M. Wagemakers van het bewonerscomité Lammen- schansweg, van beroep advo caat, vertelt een groot deel van het afgelopen weekeinde met zijn 'neus in de boeken' gezeten te hebben om de situatie die door het provinciestandpunt is ontstaan op haar merites te be oordelen. „Ik ben er nog niet uit. Wat het extra lastig maakt, is dat mij geen vergelijkbare geval len bekend zijn." Pagina Ri: Honderd handtekeningen per uur per persoon Studenten gedood in Australië Melbourne Een nog onbeken de man heeft in een universiteit in Melbourne met een geweer twee studenten doodgeschoten en zeker acht verwond. De poli tie heeft een verdachte aange houden. Er is niets bekend over het motief. Bedrijfspand Taxi Koenes ontruimd leiden - Het bedrijfspand van Taxi Koenes aan de Roosevelt- straat is vanochtend door deur waarders van de Belasting dienst ontruimd en voorzien van een ander slot. De reden is dat eigenaar J. Koenes een huurschuld van drie maanden plus een belastingschuld heeft. De inventaris inclusief een achttal taxi's wordt donderdag openbaar verkocht. door Wim Koevoet leiden - De politie heeft de man die in de nacht van vrij dag op zaterdag een 18-jarige bewoonster van het Leid se studentenwooncomplex De Pelikaahhof heeft be laagd nog niet kunnen aanhouden. De jonge vrouw redde zichzelf vermoedelijk door de man in het gezicht te bijten. Volgens politie-woordvoer- der J. Nelemans hebben de verhoren van een groot aan tal mensen in de buurt, onder wie medebewoners, wel wat bruikbare informatie opgeleverd maar hij wil daar in het belang van het onderzoek verder niets over zeg gen. Zondagochtend verspreidde de politie de oproep aan mensen die 'iemand zien of kennen met een verwon ding in zijn gezicht' zich te melden via 0900-8844 of .300-7000 (Meld Misdaad Anoniecï). Het slachtoffer kon, omdat ze er emotioneel heel slecht aan toe was, gisteren pas later op de dag uitgebreid worden gehoord, zeggen Nelemans en A. Rijsdorp, de persofficier van jus titie van het arrondissementsparket Den Haag. Sinds dien wordt er getwijfeld aan de plek van de bijtwonden op het lichaam van de dader. De politie houdt het nu ook voor mogelijk dat deze zich op de handen en/of de onderarmen bevinden. Volgens persofficier Rijsdorp is de studente in haar diepste slaap overrompeld. Er zijn geen sporen van braak aangetroffen. De politie gaat ervan uit dat de da der gebruik heeft gemaakt van een sleutel. Daaruit mag niet de conclusie worden getrokken dat de dader een bekende is van het slachtoffer. „Er bestaat ook nog zo iets als een valse sleutel." De dader wordt aangemerkt als een 'overvaller'. Hij heeft echter voorzover hekend niets buitgenraakL Rijsdorp wil niet zeggen wat «6) over valler precies met de jonge vrouw heeft gedaan en of hij wapens bij zich had. „De dader hoeft niet te weten wat wij allemaal van hem weten." De politie heeft een speciaal rechercheteam geformeerd om het misdrijf op te lossen. Nelemans wijst erop dat de Pelikaanhof niet zo best bekend staat. „Het is er onrus tig en er worden links gelegd met de handel in verdo vende middelen, verhalen overigens waarover bij de po litie heel verschillend wordt gedacht" De gebeurtenissen van zaterdagnacht zijn, aldus Nele mans, niet bepaald bevorderlijk voor de sfeer. „Het onderzoek gaat boven alles dus we zijn zuinig met informatie maar mocht later blijken dat de dader toch een bekende is uit de omgeving van het slachtoffer dan gaat het verhaal 'dat iedereen dit had kunnen overko men' niet langer op. In dat geval maken we dat be kend." H maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau 712141 Stuur deze bon in een envelop. V1 400114' Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1