Kabinet wil aparte werkinrichting BINNENLAND 2 Maaltijden in vliegtuigen worden vaak te warm bewaard Draaideurcriminelen moeten twee jaar worden vastgezet Zorgverzekeraars binden strijd aan met apothekers Verhoor ongeval Maxima mogelijk zonder publiek Koeien terug op koefeest in Oene Internationaal netwerk van drugshandelaren ontmanteld Ik wil afdruk van flitsfoto Donner: 'Wij mikken op kwart minder criminaliteit' voor boven mijn bed' e arresteert fibende T j|kM - De Amsterdamse .ft zeven meisjes tus- »n 14 jaar opgepakt, n beroofden leeftijds- mobiele tele- uidere kostbaarhe- mgeving van het sta- RTSj/VVTC in Amsterdam werkterrein. De mei- i wisselde tijdens haar rtdurend van samen- e meiden hadden het Drzien op meisjes van 11 leeftijd. De slachtof- ;n geschopt en gesla- jlitie kon uiteindelijk an de groep op heter: appen. rerkeer plat indst 'bom' cht - Het treinverkeer tterdam en Dordrecht iddag twee uur stilge- vondst van iets dat uit de Tweede We- :ek. Het 'projectiel' igeerterrein Kijfhoek »van Heerjansdam. zoek door het Explo- iruimingscommando ek de melding loos en na vier uur werd erkeer hervat. In de d werden bussen in- r het vervoer van de ;ers. jndensterfte it sterk af haven - Het aantal lode zeehonden met eten phocine-distem- n de noordwest-Euro- iren, is de afgelopen fgenomen. In Neder- lden de laatste dagen ts enkele dieren per :o blijkt uit de laatste /an het Waddense- Volgens het ministe- idbouw betekent dit at het virus is uitge- ilang er nog dieren >n, zijn we nog niet rus af', aldus een trder. In totaal zijn er erlandse wateren zo'n a aan de ziekte dood- heel noordwest-Eu- "Noorwegen en Schot- an Frankrijk, hebben 10 dieren het loodje vrijdag 18 OKTOBER 2002 aties in inderzoek ienberg - De politie in lidden- en West-Bra- t met de aanhouding 28-jarige mannen uit enberg en Hank de ten van een partij n met een waarde van Den euro te pakken te Dat heeft zij gisteren maakt. Bij huiszoe- een garagebox in enberg en in een aamsdonksveer vond een ontmanteld XTC- en met grondstoffen roductie van XTC. In onderzoek achter- politie eind septem- lalwijk de partij XTC. 'rampgeld' irandweer Er komt de komen- neer geld voor de ir en rampenbestirij- r het jaar 2005 is dat n euro en vanaf 2006 jaarlijks 20 miljoen staat in het program- st Veiliger van demis- latssecretaris Hessing indse zaken). Hessing niet precies hoe hij de lat verdelen, zo liet hij veten. ite voor ste personen Het Korps Lande- ediensten (KLPD) en rlandse Rode Kruis laandag een website ite personen. Op de- ïvoor het eerst foto's ementen te vinden van yolwassenen. De site mop: www.vermiste- nl. Ook biedt deze in- itie advies en geesteij- teuning aan achter- et KLPD beschikt wel iren over een website riste kinderen. Uit er- irmee blijkt dat inter- ïccesvol communica- kan zijn bij het zoe- irmiste personen. r dieselauto's nnensteden' De twaalf provinciale eraties en de Stichting i Milieu willen diesel de binnensteden we- vervuiling door fijn 'te dringen. Deze luchtvervuiling be- volksgezondheid, con- de milieugroepen in >rt dat zij gisteren itgebracht. Fijn stof is melnaam voor kleine of zoals roet, metaal De huidige uitstoot kt jaarlijks duizenden enhuisopnames en |j Ie sterfte, aldus de mi- epvoi nt( er jnkw •lel de# den haag/anp - Er moet een aparte werkinrichting komen voor zogeheten draaideurcrimi nelen. Het demissionair kabinet wil dat criminelen tegen wie meer dan tien processen-verbaal zijn opgemaakt, een jaar of twee jaar worden vastgezet. Op ter mijn moeten in de aparte deten tievoorziening voor deze veelple gers plek zijn voor zo'n honderd mensen. Dit staat in het ambitieuze vei ligheidsplan van de demissio naire ministers Remkes (bin nenlandse zaken), Donner (jus titie) en staatssecretaris Hessing (binnenlandse zaken). De be windslieden vonden dat zij, on danks het feit dat het kabinet is afgetreden, niet konden wach ten met de plannen. Remkes en Donner vinden dat veiligheid prioriteit heeft en dat een vol gend kabinet hetzelfde te werk zou moeten gaan. Donner wil ook een langere proeftijd, zodat criminelen die weer de fout in gaan gauw weer de gevangenis in kunnen. Als een gedetineerde er de helft van zijn celstraf op heeft zitten mag hij, voorwaardelijk, meedoen aan een penitentiair program ma. Gedraagt hij zich niet goed, dan moet hij weer brommen. Verder wil Donner meer elektro nisch toezicht toepassen. Beide maatregelen moeten er ook voor zorgen dat er minder druk is op de gevangeniscapaciteit. Naast veelplegers kunnen overi gens ook criminele jongeren re kenen op een hardere aanpak. Al eerder werd bekend dat Rem kes en Donner 4000 extra agen ten op de been willen brengen, en 5000 extra detentieplekken willen creëren. Donner wil het mogelijk maken meerdere gevangenen in één ruimte vast te zetten in de eerste maanden van hun detentie. Dit levert uiteindelijk ongeveer 1000 plaatsen op. Mensen die relatief kort hoeven te zitten, moeten het wat Donner betreft met een soberder cel en een ander regi me doen. De plannen zijn wat de be windslieden betreft broodnodig. Organisaties werken teveel langs elkaar heen, en er liggen 80.000 zaken op de plank bij justitie die opgelost kunnen worden, maar waarvoor geen tijd is. Boven dien, zo zei Remkes 'moet de politie het publieke domein weer terugwinnen'. Wat Remkes en Donner betreft moet er in Nederland in 2006 20 tot 25 procent minder criminali teit zijn. Voor de plannen is in 2003 190 miljoen euro beschik baar, in 2004 250 miljoen, in 2005 490 miljoen en vanaf 2006 jaarlijks 720 mijoen euro. Vol gend jaar is er bovendien inci denteel 130 miljoen euro. Naast geld voor extra politie en meer cellen, gaat er ook meer geld naar de rechtelijke macht en het openbaar ministerie. Zo moeten er bijvoorbeeld meer officieren van justitie komen, die meer za ken afhandelen zodat die riiet voor de rechter hoeven te ko- door Floor de Booys den haag Het ministerie van volksgezondheid én zorgverze keraars Nederland binden de strijd aan met de apothekers. Ze vinden dat het afgelopen moet zijn met de exorbitante winsten die de apothekers opstrijken. Dat komt door de kortingen en bonussen die de geneesmidde lengroothandel hen geeft. Officieel is niet bekend hoeveel de apothekers aan dit systeem verdienen, maar volgens bere keningen van Zorgverzekeraars Nederland (ZN) zou het jaarlijks om 500 miljoen euro gaan. „Omgerekend per apotheek is dat zo'n 400.000 euro. En daar hoeven ze helemaal niets voor te doen. Wij vinden dat volstrekt ongepast, zeker nu in de zorg het geld bij elkaar geschraapt moet worden", aldus W. An- nard, woordvoerder vap de overkoepelende organisatie van zorgverzekeraars. Om in kaart te brengen hoe groot de winst van de apothe kers precies is, heeft de direc teur Geneesmiddelen en Medi sche Technologie van het minis terie afgelopen dinsdag in een brief aan de groothandelaars ge vraagd binnen twee weken de gehanteerde kortingspercenta ges bekend te maken. In de brief wordt beloofd dat de informatie vertrouwelijk wordt behandeld. De KNMP, de beroepsorganisa tie van apotheken, vindt alle op hef over de kortingen een beetje overdreven. „Die bonussen en kortingen zijn feitelijk gezien een handelsvoordeel die een apotheker als gewoon onderne mer mag innen. Er is helemaal niets verbodens aan", aldus KN- MP-voórzitter M. Favié. den haag/anp - Het vervolg van het voorlopig getuigenverhoor rond het ongeval waarbij prin ses Maxima was betrokken, moet maandag achter gesloten deuren plaats hebben. H. Loon- stein, advocaat van Wassenaar- der G. van der Bent, de andere betrokkene bij het ongeval op 18 oktober vorig jaar bij paleis Huis ten Bosch in Den Haag, heeft daartoe een verzoek neergelegd bij de rechter-commissaris. Maandag hoort de onderzoeks rechter in het paleis van justitie in Den Haag de zevende getuige in de zaak. Het gaat om de Voorburger K. Groen, die vol gens Loonstein getuige was van het ongeval en er foto's van heeft gemaakt. Het is al langere tijd duidelijk dat Groen liever niet verhoord wil worden. In een interview zei Groen dat een vriend van hem de foto's zou hebben gemaakt, maar dat deze waren mislukt. Door de botsing brak Van der Bent zijn been. Hij kon tijdelijk niet werken, waardoor hij in komsten is misgelopen. Loon stein wil de informatie uit de ge tuigenverhoren gebruiken in een bodemprocedure voor schadevergoeding. Eerder dit jaar werden al prinses Maxima, twee politieagenten, twee beveiligingsbeambten van de prinses en een passant ver hoord. Groen heeft via zijn advocaat la ten weten dat hij geen pers en publiek in de zaal wil hebben tijdens zijn verhoor. De recht bank bracht gisteren naar bui ten dat Loonstein daarop een soortgelijk verzoek heeft neerge legd bij de rechter-commissaris 'om redenen gelegen in de per soon van de getuige'. De rech ter-commissaris neemt maan dag bij het begin van de zitting een besluit over het verzoek. Normaal gesproken zijn voorlo pige getuigenverhoren open baar. oene - Maar liefst honderdvijftien koeien staan en liggen in het stro en vormen de kern van het 147-ste Koefeest in Oene. Een unieke folklore is in ere hersteld. Het ruikt weer naar koemest in de straten van het Gelderse dorpje. Het jaarlijkse Koefeest kon vorig jaar, als gevolg van de mond- en klauwzeerepidemie, geen doorgang vinden, tot grote spijt van de bevolking. Foto: GPD/Tom van Dijke schiphol/gpd - De maaltijden die op Schiphol worden ingeladen in vliegtui gen, zijn vaak niet in orde. Doordat het voedsel onder te hoge temperaturen aan boord wordt gebracht, kunnen passa giers er in veel gevallen ziek van worden. Bacteriën ontwikkelen zich, en het voed sel bederft. De Keuringsdienst van Waren heeft dit vastgesteld bij een steekproef. De be voorrading van negentig vliegtuigen werd gecontroleerd, net voordat de maaltijden aan boord werden gebracht. Vliegtuigvoedsel moet verplicht gekoeld worden aangevoerd, met een tempera tuur van maximaal 7 graden. In 71 van de negentig gevallen werd die temperatuur- grens overtreden, aldus een woordvoer der van de keuringsdienst. De dienst heeft overigens geen klachten ontvangen van passagiers die echt ziek zijn gewor den. De keuringsdienst heeft per overtreding een boete of een waarschuwing uitge deeld. Er zijn 'behoorlijk wat processen- verbaal gevallen', zegt de woordvoerder en dat terwijl het tijdens de controle he lemaal geen warm weer was. In één geval bédroeg de temperatuur van de maaltij den zelfs 21,4 graden. De Keuringsdienst van Waren neemt dit hoog op: „De 7 gra den geldt niet voor niets." De dienst heeft maaltijden gecontroleerd van de vier vliegtuigcateraars die op Schiphol actief zijn. Ze bleken alle vier in de fout te gaan. Twee cateraars hadden eerder al een waarschuwing gekregen wegens te warm vliegtuigvoedsel. De keuringsdienst gaat binnenkort terug om te kijken of de situatie intussen is verbe terd. De maaltijden zijn vaak te warm doordat de bevoorradingswagens lang op het platform staan te wachten wanneer een vliegtuig vertraging heeft. jaar juni kreeg de politie al in formatie binnen dat hij zich op grote schaal bezighield met handel in hard- en softdrugs en met name het verschepen daar van naar Turkije. In april kwam deze zaak al in het nieuws met de ontmanteling van een groot amfetaminelaboratorium in het Friese Fochteloo. Hierbij wer den twee verdachten aangehou den, gevolgd door de arrestatie van de organisator. Een van de politie-invallen be trof een woning in Hoofddorp. Daar werd een zeer grote hoe veelheid softdrugs aangetroffen, alle ruimtes bleken daarmee te zijn volgestouwd. Uit onderzoek bleek dat wekelijks een grote voorraad hiervandaan naar cof feeshops in Amsterdam ging. amsterdam/anp - De Amster damse recherche heeft met de aanhouding van 41 verdachten een internationaal netwerk van drugshandelaren, -producenten en -leveranciers opgerold. Het onderzoek naar het netwerk heeft ruim een jaar geduurd. Van de 41 arrestanten zitten er nog 17 vast, zo maakte de politie gisteren bekend. Bij de verschillende acties nam de politie 6 miljoen amfetami netabletten in beslag, 197 kilo amfetamine, 38 kilo cocaïne, 180 kilo softdrugs, 7500 joints, 2100 zakjes hasj en vijf vuurwa pens. Ook legde de politie be slag op diverse voertuigen en een speedboot. De hoofdverdachte is een 33-ja rige man uit Hilversum. Vorig utrecht/gdp - „Klopt, het was mijn auto. En inderdaad hij reed te hard. Over de A12. Maar ik zat er niet zelf in. Het was mijn col lega." De Amsterdammer glim lacht tegen de rechter en wijst op de man naast hem. „We zijn collega's, landgenoten én vrien den." Bereidwillig doet de colle ga een stapje naar voren om aan te sluiten bij het verdachtenhek- je. Het was inderdaad hij die met 143 kilometer over de snelweg sjeesde. Effe de auto geleend. „Tja, we kunnen niet zomaar overstappen van de ene persoon naar de andere", betreurt de rechter. Hij heeft een nieuwe dagvaarding nodig waarin de te hard gereden collega in staat van beschuldiging wordt ge steld. „Dan spreek ik dus vrij, maar dat vindt u vast niet erg." Het is de eerste vrijspraak die de Utrechtse kantonrechter leb bink deze morgen uitspreekt. In een marathonzitting van drie uur zijn gisteren maar liefst 150 snelheidsduivels opgeroepen zich te verantwoorden. Ze reden binnen de bebouwde kom min stens 30 kilometer te hard of mi nimaal 40 kilometer te hard daarbuiten. Allemaal kregen ze een acceptgiro thuisgestuurd en allemaal weigerden ze te beta len. Een man van middelbare leeftijd uit Utrecht vond en vindt de boete van 180 euro niet ver diend. Hoewel hij zijn fout klinkklaar toegeeft. Met 81 kilo meter waar je maar 50 mag, kan niet. „Het was een kwestie van paniek. Van de auto in en gauw naar het ziekenhuis", legt hij de kantonrechter uit. Zijn vrouw had een beklemmende navel breuk. Grote spoed naar het zie kenhuis, was hun enige missie. Zowel rechter Jebbink als offi cier van justitie Koning knikken begrijpend. De omstandigheden zijn bijzonder én bewijsbaar. De man overhandigt een medische verklaring van het ziekenhuis. „Verstandiger was het wel een ambulance te bellen. Die zijn getraind snel door het verkeer te gaan", beleert de officier. De rechter begrijpt de situatie van de man en is mild. De 180 euro boete blijft, maar hij hoeft er maar 100 euro van te betalen. Een man uit Harderwijk - hij reed 115 km waar 70 is toege staan - verwoordt ongevraagd het groepsgevoel van de te- hardrijders. „Het heeft allemaal veel te lang geduurd. Mijn snel heidsovertreding is al anderhalf jaar oud. Moet ik daar nü nog voor boeten?" Op de tribune wordt instemmend geknikt. De officier kan niets meer dan zich verontschuldigen. De mara thonzitting is niet voor niets een inhaalslag. De kantonrechter en officier schieten in de lach als een 35-ja- rige man uit Gorinchem vrien delijk vraagt of hij een afdruk mag van de 'flitsfoto' op de A12. Voor boven zijn bed. „Het mo ment was een keerpunt in mijn leven. Het was mijn verjaardag en concludeerde dat ik te weinig bereikt had met mijn het leven. Ik sloeg door. Vanaf toen ben in veranderd. Kilo's afgevallen en gewerkt aan mijn persoonlijke groei. Vandaar dus." Na enige twijfel geeft de officier zich ge wonnen. Voor deze éne uitzon derlijke keer bezorgt ze de man een herinnering aan de dag van zijn leven. door Ap van den Berg en Ferdi Schrooten Samen met de twee bewindslieden van binnenlandse za ken presenteerde justitieminister Piet Hein Donner (CDA) gisteren het veiligheidsplan van het kabinet. „Over twee jaar moet het voelbaar veiliger zijn in Nederland. Daar mag men mij op afrekenen", zegt Donner, die er van uit gaat dat hij na de verkiezingen terugkeert in het kabinet. Herstel van orde en gezag op straat, aanpak van jonge criminelen in het bijzonder en veelplegers in het alge meen en toename van preventieve maatregelen. Het zijn de speerpunten van het 'nationaal veiligheidsplan' van het inmiddels demissionaire kabinet-Balkenende. De inhoud is ongekend omvangrijk, ingrijpend en am bitieus: meer agenten en rechercheurs (4.000 man in vier jaar), extra officieren van justitie en rechters en 5000 detentieplaatsen erbij. Iedereen - ook gemeenten, bedrijven en winkeliers - moeten hun steentje bijdra gen. Van de 'gewone burger' wordt verwacht dat hij be ter op zijn spulletjes past, geen gestolen goederen koopt of rommel op straat laat slingeren. Wat is een dergelijk plan van een demissionair kabinet eigenlijk waard'? „Mag ik u erop wijzen dat er tussen de coalitiepartners geen fundamenteel conflict is over de inhoud van het beleid? Bovendien is het veiligheidsplan vastgesteld toen het kabinet nog missionair was. Als het aan mij ligt, gaan we er gewoon mee door. En als de kiezer het wil, verandert er voor het nieuwe kabinet ook weinig. Dat geldt ook voor tal van andere terreinen, zoals financiën en vreemdelingenbeleid." Vanuit de strafrechtketen, van politie en justitie tot aan het gevangeniswezen, klinkt de kritiek dat het een veel te ambitieus plan is met een veel te beperkt budget. „Ik reken op een barrage van alle segmenten die roepen 'ik kan het niet, ik heb meer geld nodig'. Maar dat is nu juist wat de afgelopen regeerperiodes steeds is gebeurd: steeds meer geld erbij, zonder echt te kiezen voor een wezenlijk andere aanpak. En dat heeft niet geleid tot meer veiligheid. Integendeel." Toch zal een korps voor elke extra op te leiden diender eerst 60.000 euro per jaar extra willen zien. Ach, de politie zal onmiddellijk te kennen geven dat er te weinig geld is voor extra agenten. Maar er is ook meer geld nodig voor extra detentieplaatsen om heenzendin- Piet Hein Donner. Foto: ANP/Olaf Kraak gen te voorkomen. Dat is een zekere blindheid van ieder onderdeel van de keten dat om zijn eigen belang piept. We zitten hier niet alleen om een opleidingsmachine voor agenten te voeden. We moeten de hele keten ver sterken. Als we de agenten harder laten lopen, levert dat verder in de keten zaken op die niet opgelost kunnen worden. We moeten het geld verdelen en slimmer be steden." Hoe kan het dan betaalbaar anders „Door bijvoorbeeld het aantal detentieplaatsen met 5.000 uit te breiden, zodat je straks geen mensen meer naar huis hoeft te sturen wegens gebrek aan celruimte. En dat hoeft echt niet per se door meer dure cellen bij te bouwen. Veelplegers hoeven vaak niet in dure cellen waar ook zware criminelen zitten. Voor deze groep mensen, die vaak verslaafd zijn aan alcohol en drugs />n daarom steeds weer delicten plegen, kun je ook een goedkopere detentieruimte ontwikkelen. Nu gaan we uit van een gemiddelde veroordeelde, terwijl het gros echt geen zware crimineel is." U wilt ook meer gedetineerden in één cel als besparings maatregel. Voor gedetineerden en bewaarders niet zon der risico's. „We denken het huidige aantal detentieplaatsen van 13.000 door meer mensen op een cel met een stuk of duizend uit te kunnen breiden. Maar dat doen we alleen daar waar het kan. Het is echt niet een kwestie van een bed erbij. longeren zetten we echt niet bij doorgewin terde criminelen. Ernstig tot zwaar psychisch gestoor den, toch een derde van de gevangenisbevolking, zetten we ook niet zomaar bij elkaar." Algemeen kritiekpunt is dat de plannen te zeer de sfeer ademen van straffen. Het voorkomen van misdrijven zou een ondergeschoven kindje worden. „Preventie heeft geen zin meer als er geen dreiging meer uit gaat van repressie. Ik kan wel waarschuwen en de vinger aan de pols houden, maar als ik mensen die over de schreef gaan lang niet altijd kan oppakken en straffen, schiet ik daar weinig mee op. Feit is dat het vei ligheidsgevoel is blijven steken. We moeten ophouden met doosjes preventie open te trekken. Preventie is ook niet te meten. Dat kan ik doen tot in de hemej^ Nu wordt grofu>eg vijftien procent van alle aangiften op gelost. Kunnen we er dan tenminste op rekenen dat het oplossingspercentage paku>eg i>erdubbelt? „Het is gevaarlijk om het ophelderingspercentage te ne men als meetinstrument. Het is een gemiddelde. Fiet sendiefstallen worden amper opgelost, maar bij zwaar dere misdrijven scoren we geluidtig veel beter. Maar dan nog. Bij veelplegers is het oplossingspercentage een las tig instrument. Stel je pakt zo iemand voor twee zaken, omdat vervolging voor extra zaken niet meer straf ople vert, terwijl hij er vijftig op zijn geweten heeft. Dan zit je op een ophelderingspercentage van vier procent." Waar kunnen we u dan wel op afrekenen? „Ik ga liever uit van het deel van de bevolking dat slachtoffer is geworden van misdrijven en overlast. Nu is dat jaarlijks één op de vier Nederlanders. Door deze plannen moeten de criminaliteit en overlast in 2006 met een kwart tot een vijfde zijn teruggebracht. Dat betekent dat straks niet één op de vier maar één op de vijf Neder landers de dupe is van misdrijven. Daar mag u mij op afrekenen."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5