Kabinet geeft geen mening bij overleg EU I BINNENLAND 1 Triomfalisme van traditionele partijen ongepast Het is tijd voor een hypotheekrente van 3,8%? 'Door één man is alles naar de knoppen' Tikkende auto geen tijdbom ft ■fc ix rust met :^in uit in Italië Ug - Vrijwel direct na de hg van prins Claus afge- Hinsdag in Delft, is ko- (jeatrix samen met haar trokken naar Italië om {trust te komen, zo heeft lorlichtingsdienst be- Het vertrek van de ko- e familie is de reden dat Bjonair minister-presi- cenende pas maandag- jd bij Beatrix op bezoek in. Balkenende kon afge- roensdag het ontslag fo kabinet niet persoon- Ibieden. Hij deed dat felijk. Koningin Beatrix en Jende hadden wel meer- Jelefonisch contact. hoff klaagt 4 bedreiging |ag - Ex-minister Bom- |PF) zegt bedreigd te zijn jiensen uit het kamp van •treden minister Heins- jBomhoff heeft over deze n brief gestuurd aan de fadsdienst en het Korps |jke Politie Diensten 'J. Minister Remkes van indse zaken bevestigde reigingen. De ruzie tus- mhoff en Heinsbroek tot grote hoogte de afge- Iveek. Naar nu blijkt ging Jrbij zo ver dat Bomhoff •:|f en leden begon te vre- bout keert niet ig in Kamer bam - Bijlhout, kortston- É-staatssecretaris voor ■patie, keert niet terug in per. Dat kon nadat Firous Jl haar vertrek als LPF-ka- laankondigde. De ex- lliste van TV Rijnmond ■echter geen heil in. „Ik I politiek in gegaan om Ie bewerkstelligen. Na de |het kabinet is dat niet mogelijk. De Kamer {ach slechts met lopende rezig." Bijlhout trad en ten na haar beëdiging af eek dat ze verkeerde in- ie had verstrekt over Irleden in de volksmilitie {erleider Bouterse in Su- ie arresteert erenbende Jii (jpfDAM - Dne jongens en ja. eisjes van 15 tot 20 jaar ,r terdam zitten vast, om- ,gr worden verdacht van be en, diefstallen en mis tingen. Volgens de Rot- se politie hebben zij on- hg, er een zwerver mishan- t g, eroofden zij onder be- rïe gvan messen twee meis hun mobiele telefoon, in in geparkeerde auto's en een wagen. De zaak riJaan het rollen door een l)' Vnn vrijdag l8 OKTOBER 2002 Voorschoten. en gedood op itstrook Ai gr'( in - De 12-jarige jongen n de autosnelweg Al rits je ssum en Blaricum bij 'jeval was betrokken, is aan zijn verwondingen len. Een motorrijder van [e inklijke Marechaussee jongen op de vlucht- aan. Politie en mare- .jjiee onderzoeken of de n jder een reden had om ,t s rijden. De jongen uit te, ïrg stond met zijn ou de file op de Al en ging issen in de berm. Toen terug naar de auto wil- d hij geschept door de rijder, die ongedeerd lachte na 16 ropgepakt ïn - De politie heeft een ge inwoner van Nijme- ngehouden als verdachte zestien jaar oude zaak. J n zou destijds betrokken weest bij de verdwijning n toen 59-jarige vrouw. ng il de politie dat niet wil in gen zou de aangehou- ze an de ex-echtgenoot van ras hvenen vrouw zijn. Het 30 ar lag toen de vrouw ver ts in scheiding. Om die re- ,gt >onde zij tijdelijk bij een nd ar kinderen. Haar li- at is nooit gevonden. Een ie an tien rechercheurs 10 inde de zaak in septem- v ndat met moderne tech- A73 mogelijk meër bewijzen w len konden worden. 5 jaar voor #rd echtgenote re idam - Tegen een 54-jari- oner van Huizen is giste- e ijor de Amsterdamse je ank 15 jaar gevangenis- v Bëist voor de moord op 0 htgenote. De officier van achtte bewezen dat hij <j 'tijds 51-jarige slachtoffer rl nelektriciteitssnoer 1 en ingekapseld in beton achtertuin begroef. De laar, wiens vrouw van ilde scheiden, wilde niet e alimentatie aan haar Politicologen verwachten opkomst nieuwe populistische partij door Wessel Penning Rotterdam - Geïnteresseerd, hoopvol, grinni kend en uiteindelijk vooral vol afgrijzen volgden miljoenen Nederlanders de opkomst en onder gang van de Lijst Pim Fortuyn. Het begon als een sprookje, kwam op gang als een soap en is nu ook geschikt als scenario voor een korte ko mische thriller. Het boek is nog niet uit. Als we de Binnen hof u/archers onder de politicologen moeten geloven, heeft het land weldra een nieuwe populistische partij. Bij de verkiezingen van januari al? Nee, zegt de Groningse politicoloog dr. Lucardie. Zo snel gaat het nu ook weer niet. Maar bij de parle mentsverkiezingen in pakweg 2006 heeft Ne derland er weer een populistische partij bij. De tijd is er rijp voor. Volgens de politicoloog moet iedere westerse, moderne samenleving van tegenwoordig leren leven met de opkomst van partijen die zich keren tegen de gevestigde orde. „Politiek is losgeraakt van de maatschap pij. Politiek is een vak geworden. Een politieke partij bestaat steeds meer uit een clubje men sen dat uit idealistische of opportunistische overwegingen in de politiek is gegaan en niet of nauwelijks is geworteld in de samenleving." Als vanzelf zullen mensen zich verenigen té gen dat soort clubjes, gelooft Lucardie. De Nijmeegse hoogleraar Van Kersbergen ziet in zo'n politiek klimaat zelfs een extreme vorm van de LPF ontstaan. „Fortuyn heeft een onte vreden groep van anderhalf miljoen kiezers een stem gegeven. Die mensen voelen zich nu verraden, want de nieuwelingen maken er net zo'n potje van als de oude politieke kaste. Mo gelijk gaan die mensen nooit meer naar de stembus. Maar het is ook niet onwaarschijnlijk dat het cynisme gepolitiseerd wordt, waardoor er door gevoelens van xenofobie, die neigen naar vreemdelingenhaat, een fenomeen ontstaat dat wat weg heeft van het Vlaams Blok. Een extreem-rechtse partij dus, in tegenstelling tot wat Fortuyn voor ogen stond: die wilde van zijn partij toch vooral een soort gematigde Forza Italia maken. Zo groot als de huidige LPF wordt die extreem-rechtse partij waar schijnlijk niet. Maar er is potentieeL" Het wordt in ieder geval niet meer zoals het was, zegt Lucardie. Triomfalisme van aanhan gers van de grote, traditionele partijen CDA, WD en PvdA, die altijd onbedreigd konden graaien naar een stuk of honderd van de be schikbare honderdvijftig zetels, is nu ongepast Nog jarenlang zijn er kapers op de kust die graag de gevestigde orde onder vuur willen ne men. Nederland moet zich voorbereiden op instabiele politieke tijden. Dat is geen grote ramp, zeggen Lucardie en Van Kersbergen. Als politici verzaken zijn er al tijd nog de topambtenaren die de boel tijdelijk draaiende kunnen houden. Aan de andere kant: grote beslissingen worden hierdoor uit gesteld. Problemen blijven onaangeroerd en belangrijke besluiten worden op de lange baan geschoven. Lucardie had graag het experiment LPF wat langer willen volgen. Had graag willen zien hoe zo'n nieuwe partij de ruzies zou overwin nen. „Politiek is ruzie maken. Gevestigde par tijen hebben de middelen om ruzies op te los sen. De LPF heeft de tijd nooit gekregen die te ontwikkelen. Jammer, want het Nederlandse democratische bestel, dat worstelt met zoveel wantrouwen, zou best zo'n populistische par tij kunnen gebruiken." Lucardie kijkt daarom al uit naar de opkomst van een nieuwe populistische partij in het Ne derlandse bestel. „Die partij kén slagen, al is er één voorwaarde: zij moet geleid worden door een charismaticus." Is er een nieuwe Fortuyn voorhanden? Van Kersbergen: „Haha. Als u mij een jaar geleden gevraagd had een aansprekende politicus te noemen, was ik niet met Pim Fortuyn op de proppen gekomen. Maar wat dacht u van Her man Heinsbroek? Hij heeft de populariteit ge roken. En hij heeft wel wat charisma. Hij is de enige die ik nu kan bedenken." den haag/gpd-anp - De regering zal komende maandag bij de ver gadering van de Europese Unie geen standpunt innemen over de uitbreiding van het aantal lidsta ten. Minister De Hoop Scheffer en staatssecretaris Nicolaï hebben zichzelf de mond gesnoerd. Bo vendien zullen de bewindslieden geen vragen stellen. Premier Balkenende heeft giste ren geprobeerd de zorgen in Eu ropa weg te nemen over de de missionaire status van zijn kabi net. Balkenende belde daarover met de Deense premier Ras mussen, die op dit moment voorzitter is van de Europese Unie. Balkenende zei hem dat het ka binet bevoegd is om, mits ge steund door de Tweede Kamer, op de komende Europese top pen besluiten te nemen over de uitbreiding van de EU. Maar te gelijkertijd moest minister De Hoop Scheffer van buitenlandse zaken de Kamer melden dat hij komende maandag op een ver gadering met Europese collega's geen Nederlands standpunt kan uitdragen. Het kabinet was het immers nog niet eens en als het het vandaag al eens zou wor den, is er geen tijd meer om er nog met de Kamer over te pra ten. „Ik vind het geen porem, werke lijk beschamend, dat Nederland de mond dicht houdt," reageer de Kamerlid Timmermans (PvdA). „Het kabinet heeft eerst een hele grote broek aangetrok ken en gaat maandag met de mond dicht zitten." Het kabinet had afgelopen dins dag een standpunt moeten be palen, maar omdat de ruziënde LPF-ministers Heinsbroek en Bomhoff de agenda bepaalden, kwam de uitbreiding van de EU niet aan de orde. De WD is zeer sceptisch over uitbreiding, het CDA is voor en de LPF is intern verdeeld. Eerder gisteren was eurocom missaris Verheugen op bezoek bij de Tweede Kamer om uitleg te geven over de plannen van de Europese Commissie om in 2004 de EU uit te breiden met tien landen uit Oost- en Mid den-Europa. Hij waarschuwde dat Nederland geen koppeling moet maken tussen de wens om het landbouwbeleid te hervor men en het afronden van de on derhandelingen. „Ook Neder land is die verplichting aange gaan om hier geen koppeling te leggen." Hij zei verder dat de Commissie heel grondig en gedetailleerd kijkt naar de hervormingen in de Oost-Europese landen. „We vertrouwen de Polen en de Slo- waken niet op hun mooie blau we ogen. Maar de methode is heel anders dan bij eerdere uit breidingen. We weten nu veel meer over de kandidaten dan vorige keren. Alle vermijdbare risico's zijn uitgesloten." Een half jaar voor de geplande toe treding, dus in het najaar van 2003, komt de Commissie nog met een afsluitend rapport voor elk van de tien landen. De bijeenkomst maandag van de Europese ministers van bui tenlandse zaken vindt plaats ter voorbereiding van de Europese top in Brussel, die volgende week donderdag begint. Daar praten de Europese leiders voor het eerst formeel over het voor stel van de Europese Commissie in 2004 tien kandidaatlanden tot de EU toe te laten. Het definitie ve besluit over de toelating van de landen en de financiering die dat met zich meebrengt, vindt overigens pas medio december plaats, op de Europese top van Kopenhagen. Hilversum - Een medewerker van de Explosieven Oprui mingsdienst onderzoekt een auto bij het Mediapark in Hilversum. Het terrein was gistermiddag urenlang afge sloten omdat beveiligingsmensen meldden dat de auto een tikkend geluid maakte. Ook werd een school in de buurt ontruimd en het treinverkeer in de omgeving stilge legd. Het bleek loos alarm. Een actievoerder uit Den Haag zegt de auto met de leus Geluk In Geweldloosheid bij het Mediapark te hebben geparkeerd. Hij wilde op een ge weldloze manier aandacht vragen voor de verloedering van de maatschappij, als protest tegen 'onveiligheid en politiek zonder daadkracht'. De man beweert nog zestig van dergelijke auto's met spreuken te hebben. Foto: ANP/Evert Bruinekool Blokkeren begroting van de baan Qevaar asielzoekerscentra Overschat den haag/gpd - Hoewel LPF-Ka merlid Van As gisterochtend be weerde dat zijn partij de rijksbe groting voor volgend jaar 'con troversieel' wilde verklaren, liet LPF-fractievoorzitter Herben enkele uren later weten een blokkade niet verstandig te vin den. Ook de door de LPF ge wenste plannen zouden dan niet doorgaan. Minister Hooger- vorst van financiën waarschuw de dat hierdoor een gat van meer dan 5 miljard euro zou ontstaan. Herben wil per departement be kijken welke plannen controver sieel verklaard moeten worden. Maandag krijgen de fracties een brief van demissionair premier Balkenende met de consequen ties voor elk voorstel als het niet behandeld wordt. Woensdag neemt de Kamer de beslissing. LPF-Kamerleden nog in shock na val kabinet door Koos van Wees den haag - Verbaasd zijn ze, en een beetje in shock. Hoe kon het zo snel ten einde zijn? LPF-Kamer leden likken hun wonden na de val van het kabinet. En hebben een zondebok gevonden. Harry Wijnschenk, de kwade genius achter de crisis. „Zelfs ik heb het nu helemaal gehad", verzucht Joao Varela, de tweede man van de Lijst Pim Fortuyn bij de afgelopen verkie zingen. Vijf maanden lang hield Varela zijn mond, zo ongeveer als enige in de LPF-fractie. Maar de kabinetscrisis haalt het slot van zijn mond. „Door één man is alles naar de knoppen. Ik kan er nog steeds niet bij", stelt hij verbaasd vast. Die ene man is Harry Wijn schenk, tot afgelopen woensdag fractievoorzitter van de LPF. „Wat een Judas!", constateert Varela. Wijnschenk was volgens hem de man die de brand in de partij stak toen hij minister van economische zaken Herman Heinsbroek aanzocht als poli tiek leider. Eigenmachtig en op een verkeerd moment. Het was de aanleiding voor een voort woekerende ruzie tussen twee mannen die karakterologisch toch al niet bij elkaar passen en legde daarmee de kiem voor de kabinetscrisis. „Als fractievoorzitter had hij dat nooit mogen doen. Hij had geen Mat Herben steekt nog maar eens een sigaartje op in zijn werkkamer op het Binnenhof. „Ik weet nog niet eens zeker of ik wel weer Ka merlid wil worden." Foto: ANP/Vincent Jannink partij mogen kiezen. Zoals hij ook nooit had mogen zeggen dat Bomhoff autistisch is. Zo ga je toch niet om met iemand als meneer Bomhoff?", zegt Varela. Maar erger nog was Wijn- schenks directe rol bij de val van het kabinet. Het jonge kamerlid Olaf Stuger, die binnen de frac tie geldt als veelbelovend, spreekt van 'een dolkstoot in de rug'. „We hadden met alles re kening gehouden", aldus Stu ger. „Dat de WD uit frustratie over de verkiezingsuitslag loerde op een mogelijkheid het kabinet te laten vallen, was ingecalcu leerd. Maar dat onze eigen frac tievoorzitter op het moment dat we de gelederen sloten bij de fractieleider van het CDA zit en daar zegt: 'haal de stekker er maar uit, het is toch allemaal gajes', hadden we niet kunnen bedenken. Hij deed dat dus op het moment dat we Mat Herben tot fractievoorzitter kozen!" Varela en Stuger waren stomver baasd dat het kabinet viel. „We hebben aan alle voorwaarden voldaan. De fractie was weer een eenheid en we offerden twee bewindslieden op. Maar blijkbaar nét te laat. Minder dan een dag. Zo zonde. Dan denk je: is Pim dan helemaal voor niets vermoord?" Wijnschenk handelde uit rancu ne, denken ze. Varela: „Hij wist dat hij afgezet zou worden. We hebben hem allemaal verkeerd ingeschat. Met Herben hadden we nooit problemen. Er was wel kritiek, maar de hele fractie stond achter hem. Wijnschenk heeft vanaf de eerste dag pro blemen veroorzaakt. We gaan het meteen heel anders doen', zei hij. 'Jij doet dit, jij dat en jij gaat er uit'. Dat betekende pro blemen." Maar waarom heeft de fractie hem dan niet eerder aan de kant geschoven? Stuger: „Dat hebben we geprobeerd. We hebben hem vorige week wel honderd keer gebeld: 'Kom hier, we moeten vergaderen'. Maar hij had geen tijd. Achterafhadden we hem gewoon bij verstek af moeten zetten." Hoe nu verder, met zo'n ver splinterde partij? Varela: „We zijn niet zo versplinterd. Het is een beetje als de dag na de moord op Pim. Er is een enorme eensgezindheid. En politiek ge zien moeten we de tijd nemen om te herstellen. Geen rege ringspartij meer, maar vanuit de kamerbankjes ons beleid reali seren. Want het is wel ónze poli tiek waarop CDA en WD nu steunen." Een geschikte lijsttrekker heb ben Varela en Stuger ook al in gedachten: Herman Heins broek. „Het is een man met uit straling, met goede ideeën ook. Maar dan moet hij Wijnschenk laten vallen. Dat doet hij wel." Mat Herben, fractieleider, zit op zijn kamer de e-mails te bekij ken. Steunbetuigingen vormen de hoofdmoot. „Ik heb er zo'n vijfentwintig gekregen die mij vragen lijsttrekker te worden, en ze blijven met het uur binnen komen", zegt hij. Het is een ver geefs verzoek, benadrukt hij. „Ik weet nog niet eens zeker of ik wel weer Kamerlid wil worden. Maar lijsttrekker zeker niet, dat ben ik niet." groningen/anp - Het gevaar van een asielzoekers centrum (azc) voor zijn omgeving wordt vaak overschat. Dat blijkt uit een verkennend onder zoek naar Groningse azc's van de Rijksuniversiteit Groningen, onder leiding van hoogleraar crimino logie De Haan. Het onderzoek is ingesteld naar aanleiding van het rapport 'Asielzoekers crimineler?' van de Gro ningse politie. Hierin stond dat asielzoekers in Groningen vijfmaal vaker betrokken zijn bij crimi nele activiteiten dan de gemiddelde Groninger. Het beeld dat asielzoekers de omgeving van de opvangcentra belasten met ernstige en geweldda dige criminaliteit moet worden bijgesteld, vinden de onderzoekers. Criminaliteit binnen de centra beperkt zich meestal tot (bedreiging met) geweld en vernieling. Buiten de centra gaat het in drie kwart van de gevallen om winkeldiefstal. Van ge organiseerde misdaad is volgens de onderzoekers geen sprake. Tussen maart 2001 en maart 2002 hield de politie in de provincie Groningen 297 asielzoekers aan. In die periode telden de Groningse centra onge veer 5700 bewoners. Circa 20 procent van de inci denten vond binnen de azc's plaats. Buiten de centra (80 procent) ging het voornamelijk om winkeldiefstal (driekwart van de gevallen) en zwartrijden in het openbaar vervoer. Slachtoffers van asielzoekers in overtreding deden in 75 pro cent van de gevallen aangifte, bij slachtoffers van daders die niet in een azc wonen is dat 'slechts' 54 procent. De onderzoekers verklaren delicten waarbij ge weld is gebruikt voor een deel door spanningen tussen asielzoekers en de lokale bevolking. Gevoe lens van discriminatie en vooroordelen veroorza ken bij beide partijen overreacties. Geweld dat zich voordoet binnen de centra is vaak het gevolg van ruzies over het delen van ruimtes en het ge bruik van voorzieningen. Het onderzoek van De Haan geeft geen antwoord op de vraag of asielzoekers crimineler zijn dan niet-asielzoekers. Volgens de onderzoekers was een vergelijking in aanhoudingspercentages tus sen beide groepen 'niet zinvol' omdat er binnen de Nederlandse samenleving geen vergelijkbare groep te vinden is. De onderzoekers pleiten voor een landelijk vervolgonderzoek om te achterhalen of de resultaten representatief zijn voor de rest van het land. (advertentie) Hypotheekrente 1 jaar vast, effectieve rente 3,9°o, vraag naar de voorwaarden. Rentewijzigingen voorbehouden. Het is tijd voor de Rabobank. Rabobank

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3