is l ïf Snowboarden en de keerzijde van het succes TOERISME Bushotels VRIiDAG l8 OKTOBER 2001 REISBERICHTEN Les Deux Alpes, Frankrijk. Nog na hijgend van zijn run door de half- pipe ploft Antoine Demarteau neer op een bankje bij het piste restaurant. Sinds jaar of vijf is hij een vaste bezoeker van 'Les Deux'. „De faciliteiten hier zijn uitstekend, misschien wel de bes te van Europa. Er is voor ieder wat wils: de gevorderden kunnen zich uitleven in het snowpark en de beginners hebben kilometers pistes waarop ze kunnen oefe nen." Demarteau is een oude rot als het op snowboarden aankomt. Een jaar of dertien geleden schakejde hij over van het skiën naar de toen nog prille sport. Hij herinnert zich de begindagen nog goed: „In die tijd draaide al les nog om skiën. De snowboar- ders werden gezien als een stel lastpakken die de pistes onveilig maakten." Inmiddels is er een hoop veran derd. Grote Franse resorts als Val Thorens, Tignes en Les Deux Al pes investeren flink in hun pis tes om snowboarders te trekken. Zo heeft laatstgenoemd dorp dit jaar een aantal nieuwe machi nes aangeschaft om obstakels te maken in het grote snowpark. Bovendien worden er dit jaar de wereldkampioenschappen snowboarden gehouden. Betere reclame kan een wintersport plaats zich nauwelijks wensen. Dat vindt ook Helena Hospital van het plaatselijke Office de Tourisme: „Ruim een kwart van de wintersporters doet aan snowboarden en dan met name de jongeren. Dat maakt het tot een groep die niet meer te nege ren is, zeker als je denkt aan de toekomst." En dus verdringen de grote wintersportplaatsen el kaar als het aankomt op snowoard-faciliteiten. Zo be schikt Les Deux Alpes, net als een aantal andere centra, over een speciaal luchtkussen waar de boarders hun acrobatische sprongen relatief veilig kunnen maken. Daarnaast schieten klei ne schooltjes als paddestoelen uit de grond. Dit tot groot ongenoegen van enkele fanatieke snowboardlera- ren, zoals Gaetan Demard. Met zijn zonneklep in camouflage- kleuren, wijde broek en jas lijkt hij in de verste verte niet op de traditionele Franse skileraar. Sinds zeven jaar beheert hij de Primitive Snowboardschool in Les Deux Alpes. Samen met zijn broer ontwikkelde hij een baan brekende lesmethode die navol ging vindt in heel Europa. De mard heeft veel kritiek op de traditionele technieken en les methodes:' „Het probleem is dat er nog teveel wordt uitgegaan van het alpine-boarden, waarbij je op een smalle plank staat met de voeten bijna parallel achter elkaar. Dat is geen natuurlijke houding, zeker als je bedenkt dat negentig procent van de boarders tegenwoordig op soft- boots en freestyieplanken rij den." Demard legt de schuld van de slechte lesmethodes bij de op permachtige Ecole du Ski Fran cais. Zelfs nu snowboarden al bijna twee decennia wordt be oefend, weigert dit nationale skisyndicaat een algemeen di ploma voor snowboardleraren. Gevolg: de lesmethodes verou deren. Demard: „Op dit mo ment klussen veel skileraren bij als snowboardleraar zonder dat ze daar een extra diploma voor nodig hebben. Gezien de popu lariteit van de sport zou het voor hen een flinke aderlating zijn wanneer ze geen les meer mo gen geven." De risico's van de oude lesme thodes zijn volgens Demard echter te hoog om nog langer gehanteerd te worden. Schade aan heupen en knieën is vrijwel onvermijdelijk en ook de con trole op steile afdalingen is min der goed dan met de nieuwe technieken. „Frankrijk staat nog in de kinderschoenen als het aankomt op het erkennen van snowboarden als sport. Natuur lijk hebben we goede facilitei ten, maar landen als Oostenrijk en Zwitserland lopen vijf jaar op ons vooruit op het gebied van materialen en techniek." De mard mist de innovatieve sfeer die het snowboarden ademde in de begindagen van de sport. „De grote skimerken zijn te gre tig ingesprongen op de hype en hebben met slecht materiaal en lage prijzen de sport kapotge maakt", aldus de gepassioneer de snowboarder. Ruben van der Meer en Jody Verburgh geven toe dat hij daar- FEITEN&CIJFERS £91 i t>'. - i - 58 Les Deo^ Alpes: een straat, veel hotels, restaurants en tingeltangels en een enorm ski- en snowboardgebied. Foto: Rob van den Dobbelsteen REISBOEKEN&MAGAZINES Plaats: Les Deux Alpes. Afstand: Amsterdam-Les Deux Alpes 1120 kilometer. Auto: Luxemburg, Dijon, Lyon, Gren oble en stuwdam Chambon. Trein: naar dichtstbijzijnde spoorwegstation Grenoble. Vandaar met VFD-bus naar Les Deux Alpes. Vliegtuig: Lyon (vandaar met de bus (Cars Gré- ly) naar Grenoble en vandaar weer met de VFD naar Les Deux Alpes). Hoogte: 1650 - 3568 meter. Liftinstallaties: 25 sleepliften, 26 stoeltjesliften, 4 gondelba- nen, 1 kabelbaan en 2 treintjes. Wachttijden: Gering, behalve bij het dalstation van de Jandri Expres waar de wachttijden wel eens kunnen oplopen tot 1 uur. Totaal aantal kilometers aan afdalingen: 200. Ligging van de skipistes: voor namelijk oost- en west-hellin gen. Moeilijkheidsgraad: Overwe gend middelzwaar en simpel. Alleen vlak boven het dorp een aantal moeilijke (zwarte) afda lingen. Kinderopvang: Ja, kindercrè che vanaf 6 maanden tot 2 jaar; kleuterdagverblijf van 2 tot 6 jaar; kleuterskischol van 3 tot en met 6 jaar. Portugal In korte tijd heeft Unieboek zich met de uitgave van vertalingen van onder meer de Capitoolgidsen en de Rough Guides een vooraanstaande plaats ver- ,worvep op de Nederlandse reisboe- kenmarkt. En zo populair werden vooral de spectaculair geïllustreerde 'Capitools', dat de door datzelfde Unieboek uitgegeven Expert-reisgid sen een beetje naar de achtergrond zijn gedrongen. Ten onrechte blijkt ook weer eens uit het zojuist versche nen deeltje 'Portugal'. Als je al kritiek hebt op de 'Experts', dan gaat het om het nogal kleine lettertype waarin ze zijn gedrukt. Maar verder zijn ze bui tengewoon informatief, wordt er op een fotootje meer of minder niet geke ken en is ook 'Portugal' weer voorzien van talrijke, bijna altijd interessante 'kantlijnen'. Bovendien zijn de gidsen (in de serie verschenen zojuist ook 'De Turkse Kust' en 'De Provence') mooi opgemaakt en bepaald niet duur. Portugal (Expert-serie) door Tim Jepson. Uit geverij: Uniekboek, Houten. Prijs: 18,10 euro. West-Canada In de reeks 'Reisgidsen' (met daarin een nauwkeurige beschrijving van ver schillende autotochten) van uitgeverij Lannoo, verscheen zojuist West-Ca nada'. Via het vertrouwde concept (route, kaartje, achtergrondinformatie, adressen, tips en een reiswijzer - zijn zes trajecten opgetekend, met lengtes die variëren van 5 tot 10 dagen. De routes zijn uiteraard naar eigen belie ven uit te breiden. Speciale aandacht krijgen steden als Calgary, Vancouver, Edmonton en - in mindere mate - Vic toria op Vancouver Island. De gids geeft gedegen beschrijvingen van stad, streek en bezienswaardigheden, al is het jammer dat aan de nieuwe trendy wijk Yaletown in Vancouver geen woord wordt gewijd. En dat verzwegen wordt dat Chinatown in Victoria uit slechts een te verwaarlozen sprotje winkels/eethuisjes bestaat. Maar het maakt de routegids niet minder nuttig. Bijna tegelijkertijd met 'West-Canada' kwamen in dezelfde serie ook uit de 'Oost-Canada', 'Zuid-Afrika' en 'Nieuw-Zeeland'. West-Canada', door Wolfgang R. Weber. Uit geverij Lannoo, Tielt. Prijs: 24,75 euro. Zie ook www.lannoo.com. Mooiste hotels In de Capitool-reeks verscheen een gids met 'de mooiste hotels in Neder land'. Er worden in het boek ruim vier honderd adressen vermeld en hoewel de nadruk op de ietwat bijzondere on derkomens figt (kasteel, jachtslot, klooster, boerenhoeve, en landgoed en dergelijke) bevat de opsomming ook bekende hotels in en vestigingen van (internationale) hotelketens. De hotels zijn per provincie gerangschikt en ko men in het register tweemaal terug: per plaats en op naam. Elke provincie wordt summier geïntro duceerd en van elk hotel wordt kort vermeld wat je er kunt vinden. Voor zover van toepassing wordt ook een website vermeld. Ga overigens niet uitsluitend op basis van deze gids zo maar naar een beschreven hotel. Zo wordt in de provincie Utrecht hotel Den Treek (Leusden) vermeld, maar dat is al langer dan een jaar gesloten. 'De mooiste hotels in Nederland', (Capitool Reisgidsenserie) door Marja Kerst en Pim Verver. Uitgeverij: Van Reemst (Unieboek), Houten. Prijs: 19,90 euro. Zie ook www.capi- toolgids.nl. Gerard Chel/Rob van den Dobbelsteen mee een punt heeft, maar ook vinden ze hem 'misschien wel een beetje té cynisch.' Het twee tal staat al op een board sinds 1990 en komt elk jaar naar Les Deux Alpes. Vooral Van der Meer is kritisch over het succes van 'zijn' sport: „Ik merk de laatste jaren dat Jan en alleman een plank onder z'n voeten bindt. Dat is prima, maar als ik kijk naar het niveau van die mensen, moet ik bijna huilen. Eigenlijk is het jammer dat snowboarden zo in de schijn werpers staat. Het lijkt wel alsof iedereen er geld aan probeert te verdienen. Aan de andere kant heeft het ons natuurlijk wel een hoop opgeleverd. De faciliteiten zijn aanzienlijk beter geworden en de sport wordt beter geac cepteerd op de piste. Dat was tien jaar geleden wel even an ders." Niels van Nimwegen Langlaufmogelijkheden: 25 ki lometer (2 Loipen). Verdere sportieve ontspan ning: Open zwembad, wande len (uitsluitend op raquettes, sneeuwschoenen), ijsbaan, ijs- klimmen op bevroren waterval. Prijspeil: zesdaagse skipas: 312 euro. Kinderen tot 13 jaar en 60 +-ers krijgen korting. Avondvertier: Zeer uitgebreid. 4 Disco's, 1 bioscoop, 9 piano bars, 2 bowlings en ettelijke ca fés. Bijzonderheden: De gratis ski bus rijdt van 07 tot 23 uur. Ijs- grot op 3425 meter. Een keer per maand wordt vanaf 3200 meter hoogte een afdaling ge maakt bij volle maan. Beneden Les Deux Alpes (10 minuten met de gondelbaan) ligt het dorp Venose, een toeristisch plaatsje vol speciale winkeltjes en restaurants. Verdere informatie: Office du Tourisme, 38860 Les Deux Al pes, telefoon vanuit Nederland 00 33 47 67 92 200 en/of inter net www.les2alpes.com. In Ne derland: Maison de la France, Prinsengracht 670, 1017 KX Amsterdam, telefoon 09 00 11 22 332 en/of internet www.franceguide.com. Welcome Air De Oostenrijkse regionale luchtvaartmaatschappij Welci deze maand gestart met een dagelijkse lijndienst tussen dam en de Noordduitse zakenstad Hannover. De vluchteni jnc uitgevoerd met een Dornier 328, die plaats biedt aan 32; inkt giers. Op maandag tot en met vrijdag wordt 's ochtends g« ove van Hannover naar Rotterdam en 's middags weer terug. me Air is een bekende op Rotterdam Airport, omdat de 01 ming sinds 2000 vliegt tussen de Nederlandse luchtha #ci Innsbruck. Vanuit Hannover zal niet alleen naar die plaats ook naar Craz worden doorgevlogen. Q Air Exel Amsterdam-Straatsburg is de route die vanaf 1 oktober vi gelegd door een Embraer 120 Brasilia van het Nederlandst Netherlands BV. Er wordt dagelijks tweemaal een retc uitgevoerd. De vlucht wordt geïntroduceerd voor een tal 150,- exclusief belastingen. Q Saas Fee Het Zwitserse Saas Fee is de eerste plaats die een Wintersj mant heeft gekregen. Het initiatief voor die prijs is genorry de Nederlandse Ski Vereniging, die er het belang van du, toerisme in de Alpen mee wil onderstrepen. De eerste lijst daten voor de prijs telde 32 gemeenten in Oostenrijk, Zwits Frankrijk en Italië. Daarvan werden er tien geselecteerd, stemming door leden van de Ski Vereniging bleven er d van over; naast Saas Fee waren dat Lech en Bad Hofgastel in Oostenrijk. Een internationale jury oordeelde dat van Saas Fee bij de ontwikkelingen in het toerisme de beste ma len neemt om de aantasting van natuur en milieu zo kleii lijk te houden. Interhome Interhome heeft haar nieuwe winterprogramma op cd-n schikbaar. Het aanbod aan vakantiewoningen in een wint plaats is gekoppeld aan informatie over die bestemmin| Ski-Atlas. Daarnaast is het mogelijk via het callcenter vanl me een persoonlijk reisadvies aan te vragen op basis vanl ten aanzien van onder meer de grootte van het reisgezelsf verblijfsduur en de afstand van vakantiewoning tot reisadvies wordt dan per post of e-mail toegestuurd. gids van Interhome is uiteraard ook nog op papier beschilj staan zo'n 5.000 accommodaties in negen Europese lande^ Meer informatie: telefoon 070 395 86 50 en/of www.interhome.nl o Egypte Het herstel van het toerisme naar Egypte zet zich ma maand voort. In augustus werden 574.000 bezoekers geti tien procent meer dan in dezelfde maand van het vorig j rfec aantal overnachtingen steeg zelfs nog meer: 4,3 miïjo bre 'plus' van 19,5 procent. Van januari tot augustus zijn 3,3 tdis toeristen het land binnengekomen, samen goed voor 21,6 vo< overnachtingen. Zeker de Europeanen komen weer me dat. Egypte. De meesten komen uit Italië en Duitsland. ™er Q m Kijk-doe-idee Mensen die op enigerlei wijze betrokken zijn bij de ori van activiteiten voor jeugd en jongeren (van 4 tot 20 jaar] op 2 en 3 november ideeën opdoen op de beurs Kijk-Doe-ld ze wordt gehouden in het Openluchtmuseum in Arnhem, veertig workshops over uiteenlopende onderwerpen, zoals heid, vrfjwilligersbeleid en speelruimte. Verder zijn er pres van nieuwe speltechnieken. Meer informatie: www.kijk-doe-idee.nl. o o Zwitserland Hoewei in de hogere delen van het land de eerste sneeuw vallen is, heeft Zwitserland Toerisme heeft op zijn website rie wandelingen geplaatst. Van de 68.000 kilometer aan wijzerde paden, zijn een stuk of dertig trajecten opgenoi spreid over het hele land. Ze worden op www.MySwitzer uitgebreid beschreven. Een brochure kan ook telefonisch] aangevraagd: telefoon 00 800 to 02 00 30. Bex In de nieuwe winterbrochure van Bex Reizen uit Arnl naast de oude bekende oorden, vier nieuwe bestemming nomen: Vietnam, China, Brazilië en zuidelijk Afrika. Wil bestemmingen heeft Bex in onder meer Tsjechië, Italië, en Oostenrijk. Alle reizen zijn 'all-in', dat wil zeggen incli cursies, maaltijden,entreegelden en dergelijke. Verdere informatie: telefoon 026 356 66 66 en/of www.bex O Marathons Bij Holland International verscheen onlangs de halfjaarlijk rathonfolder. De 20 pagina's tellende brochure bestrijkt d< zes maanden van het volgend jaar en heeft aanbieding loopevenementen in Dubai, Zuid-Afrika, New York, Lon Stockholm. Te zijner tijd volgt een brochure voor de ma die in de tweede helft van 2003 worden gelopen. De prosp» verkrijgbaar bij de reisbureaus. Als het even kan, mijd ik hotels met touringcars op keerplaats. Ik heb niets tegen bussen - geen vervoö waarin je zo comfortabel en veilig rijdt - maar wel l etablissementen waarvoor ze halt houden. Let maa nergens is de service slechter. Dat begint meteen bij het inchecken. Niemand maa wijs dat de kamers al niet van tevoren kunnen worif deeld. Maar vanachter de balie van het doorsnee b beginnen ze pas sleutels af te geven - en dan nog n verwikkelingen en misverstanden - als eerst alle p met hun bagage de lounge hebben verstopt. Bijna had ik nu geschreven 'nog erger is het uitchet vooral in hotels met koelkastjes op de kamers, wat caissière allemaal aparte rekeningen uitschrijft', ma m doe ik het ontbijtbuffet te kort. Meldt de informatie re van het gemiddelde bushotel dat er kan worden ten van 07.00 tot 10.00 uur, wees dan niet zo stom fl om 07.01 uur bij de kan met jus d'orange te arrivere Net als de croissants, de eitjes en de yoghurt. len Jawel, - belooft een haastig voorbij dravende gedien er wordt 'zo dadelijk' bijgevuld. Maar wanneer is lijk'? Dat is zeer de vraag. In het erkende bushotel v ontbijt verzorgd door slechts één meisje. Dat zowel fïe als de thee inschenkt en helaas geen tijd heeft tjes schoon te maken. Dientengevolge veegt de opb kaas en melk wachtende laatko mer 07.30 uur de kruimels en de eierdopjes zelf maar van tafel. In het treurige be sef, dat hij later die ochtend ook nog heel lang in de rij zal moeten staan om zijn rekening te mogen voldoen. Rob van den Dobbe|s„ Ruim een kwart van de wintersporters doet aan snowboarden en dan met name de jongeren. Foto: Archief

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 24