REGIO Oplossing voor huurders B.G. Cortslaan IJdelheid heeft grote invloed op de politieke besluitvorming' Mariënstaete mag luxe appartementen bouwen een vanaf de zolder moet 3g een brandtrap komen R3 Bouw woontorens hervat, buurt gaat weer in beroep en achter uur r - Een aanrijding materiële schade, dag rond drie uur op ravveg in Wassenaar, de politie aanleiding rders van beide auto's est af te nemen. Te- jarige Wassenaarse verbaal opgemaakt, moest haar rijbewijs Ze had vier keer zo- ,nken als is toege- vrijdag l8 OKTOBER 2002 'Er is geen Warmonder die het kan betalen' ik, maar rermist In een bedrijf aan y ïrgerweg in Oegst- anacht ingebroken, ijfsterrein werden tuto's de ruiten inge- iet pand werden itwagens doorzocht, meegenomen. door Coen Polack warmond - Zorgcentrum Ma riënstaete mag 63 luxe koopap partementen op haar terrein bouwen. Dat heeft de War- mondse gemeenteraad gister avond besloten. De oppositie van Progressief Warmond (PW) en de WD stemde unaniem te gen het voorstel van het college om de bouw van de apparte menten, die straks minstens een half miljoen euro per stuk moe ten opbrengen, toe te staan. De appartementen moeten een 'regionale zorgbestemming' krij gen, maar mocht daar te weinig belangstelling voor zijn, dan ko men alle 55-plussers in aanmer king. De hele gemeenteraad denkt dat de verkoopprijs van. de appartementen, die oploopt tot 750.000 euro voor een pent house, de zorgfunctie moeilijk maakt. De vrees is dat er uitein delijk vooral rijke ouderen van buiten Warmond komen wo nen, terwijl er volgens de raad ook behoefte is aan sociale huurwoningen voor ouderen. De collegepartijen CDA en War mond Anders keurden het voor stel desondanks goed. WD-fractievoorzitter Van der Steur noemde de bouw van het vier verdiepingen tellende com plex 'de bouw van een woon wijk waar eigenlijk een uitbrei ding van een zorgcentrum ge bouwd had moeten worden'. Hij vindt ook dat het gebouw het uiterlijk van de omgeving aantast. Van der Steur heeft zijn hoop gevestigd op ingrijpen van hogerhand of van bezwaarma kers. „Ik hoop dat het provincie bestuur en de Warmondse bur gers deze fout van de politiek zullen corrigeren en ik vind het spijtig dat wij dit als raad niet kunnen voorkomen." Volgens fractievoorzitter Goudsmit van PW heeft wethouder De Vroo- men niet alles eruit gehaald wat er voor Warmond in zat. „War mond houdt hier niets aan over en er is geen Warmonder die het straks kan betalen om daar te wonen." De PW-voorman dien de een motie in, die ander meer over dit punt ging, maar die werd door geen enkele andere partij gesteund. Mariënstaete wil een deel van de opbrengst van de apparte menten gebruiken om haar ex ploitatietekort weg te werken. Volgens een berekening van Goudsmit houdt Mariënstaete zo'n 11 miljoen euro extra over aan de verkoop van de te bou wen appartementen. Goudsmit wil dat het zorgcentrum slechts het aantal appartementen bouwt dat nodig is om haar te kort op de exploitatie te vereffe nen. Maar Mariënstaete wil het geld gebruiken om delen van haar complex te renoveren. Veiligheid Huize Beresteyn 'redelijk in orde' Polack ten - Wat gebeurt er statige gevel van Hui- eyn? In Voorschoten wildste geruchten de zouden er bijvoor- derd daklozen wonen, t blijkt een stuk zake- :omplex waar vroeger van de Congregatie leefden, de sloop tijdelijk be- lor een groep buiten- beiders. En verder ^achter de gevel geru- igenaren van de pan- conflict over de be- ervan. van Beresteyn is het het complex over- De gevel is tot monu- laard en blijft daarom terwijl de rest van het - uw en ook de naast- jebouwen tegen de iain. Een detacherings- Teft Beresteyn gehuurd totdat het gesloopt itenlandse arbeiders ce contracten te huis zijn veel Polen bij die 1 lieg van de HSL wer- Verblijven momenteel tot zeventig mensen jplex. Veertig van hen 'g het hoofdgebouw, de Vastgelegen gebouw- bordeweekse dag aan an de middag komen hen terug van hun [aj taan wat te praten bij roken een sigaretje of grote, gemeenschap- iiken hun avondeten Ï^ken. Het is rustig, de donker en leeg en af pt eens iemand de trap op met een dampende pan om op een van de vele kamers te gaan eten. Projectontwikkelaar Wil van der Werf, mede-eigenaar van het complex, luidde deze week de noodklok, omdat zij vindt dat het gebouw niet veilig genoeg is om bewoond te worden. Terwijl zij in een eerder stadium, voor dat er onenigheid ontstond tus sen de verschillende aandeel houders, juist zelf schriftelijk aan de gemeente Voorschoten heeft gevraagd de gebouwen te mogen verhuren aan tijdelijke bewoners. De gemeente gaat er na een in spectieronde van uit dat het pand veilig is. Maar Van der Werf blijft erbij dat een brand in het gebouw op een ramp kan uitlopen. Volgens haar moet Be resteyn onmiddellijk ontruimd worden. Aannemer Jan van Kampen is met 55 procent van de aandelen de voornaamste eigenaar van het complex. Samen met Van der Werf, die 15 procent van de aandelen bezit, en twee anderen kocht hij Beresteyn. Volgens Van Kampen is er niets waar van wat Van der Werf verkon digt. „De veiligheidsvoorzienin gen zien er misschien niet uit alsof ze splinternieuw zijn, maar dat weten we en dat weet de ge meente ook", verweert hij zich. „Belangrijker is dat alles func tioneert. Op advies van de brandweer hebben we hier vorig jaar een brandladder vanaf de tweede verdieping gemaakt en zijn overal in het complex brand-slangen en -blussers aan gebracht. In iedere kamer hangt een rookmelder aan het pla fond. Tussen veel ruimtes zaten glazen wanden en deuren. Daar hebben wij brandwerend mate riaal ingezet en deuren die een brand een half uur tegenhou den. Vanaf de zolder moet nog een brandtrap komen en ik heb de huurder daarom verzocht die etage tot dan toe niet te gebrui ken." Toch wonen er ook op zolder al mensen. Maar dat is volgens Van Kampen de verantwoorde lijkheid van de huurder.Als dat gebeurt, dan kan ik daar niets aan doen." Van Kampen wil het terrein van Beresteyn bebouwen en heeft daar hele duidelijke plannen voor, die wat hem betreft ook verwezenlijkt gaan worden. „De architect die wij daarvoor ge vraagd hebben, heeft een heel plan ontwikkeld waarover wij heel enthousiast zijn. Er is een stichting die een deel van het nieuwe complex wil huren om daar een zorgcentrum in te ves tigen. Die mensen werken heel hard en doen dat vrijwillig. Het is dus belangrijk dat die nieuw bouw er komt. Totdat we gaan slopen hebben we Beresteyn verhuurd. Zo is het bewoond en wordt het niet gekraakt. Dat zou de bouw alleen maar vertra gen." Van Kampen: „Mevrouw Van der Werf heeft volgens mij hele andere redenen om het com plex te ontruimen. Dit is ge woon een manier om ons, de andere drie eigenaren tegen te werken. Afgelopen zomer kwam zij met een koper voor het hele complex. Daar konden we wel wat aan verdienen, maar voor mij stond voorop om er te bou wen, dus ben ik niet akkoord ge gaan met die verkoop. Zij wil ge- door An net van Aarsen leiderdorp - De tijdelijke huur ders van dertig flatwoningen aan de B.G. Cortslaan in Leiderdorp staan voorlopig niet op straat. Woningbouwvereniging AWL, nu nog eigenaar van de flats, en de Stichting Studentenhuisvesting Leiden, die optreedt als verhuur der, hebben de huurders vanoch tend laten weten dat ze een ge bruikersovereenkomst voor hun huizen kunnen krijgen voor de duur van één jaar. Het complex aan de B.G. Cortslaan wordt over één tot twee jaar gesloopt vanwege de verbreding van de A4. Veel oor spronkelijke bewoners zijn de afgelopen jaren vertrokken. De AWL verhuurde de vrijgekomen flats via de SLS aan studenten en werkende jongeren. De tijde lijke huurcontracten, die twee jaar geleden zijn ondertekend, hebben hun houdbaarheidsda tum inmiddels overschreden. Volgens de leegstandswet kun nen dergelijke contracten niet worden verlengd. Zo zag het er voor de tijdelijke huurders naar uit dat ze hun sleutels moesten inleveren. De bewoners, die zich deze week hebben verenigd in de door de SP gesteunde actie groep 'Wij staan op straat', rea geerden vanochtend verheugd op het goede nieuws. „We heb ben vanochtend een nieuws brief gekregen", zegt één van hen, M. Duk. „Daarin staat dat we een gebruikersovereenkomst kunnen krijgen en dat ook de AWL en de SLS liever zien dat de woningen tot de sloop bewoond blijven. Voor de rest weet ik nog helemaal niets, maar het ziet er naar uit dat we voorlopig nog steeds een dak boven ons hoofd hebben. En daar zijn we heel erg blij mee." Duk is één van de mensen die, wanneer er niets geregeld.zou worden, aanstaan de maandag hun sleutel hadden moeten inleveren. Van andere tijdelijke huurders loopt eind dit jaar het contract af. W. Bots, hoofd bewonerszaken van de SLS, bevestigt dat er voor de huurders een oplossing is ge vonden. „Over de details kan ik nog weinig zeggen, die worden op dit moment verder uitge werkt. Maar de bewoners kun nen volgend jaar blijven zitten. Dat is nog niet echt een defini tieve oplossing, want de flats worden hoogstwaarschijnlijk pas over twee jaar gesloopt Maar dit is in elk geval wat we op dit moment kunnen aanbie den." Over een paar weken worden de flats door de AWL overgedragen aan Rijkswaterstaat. Ook deze partij ziet - net als de AWL en de SLS -het liefst dat de flatwonin gen tot de sloop bewoond blij ven. De drie partijen zoeken echter wel naar een juridisch waterdichte oplossing. Ze willen voorkomen dat tijdelijke huur ders op het moment dat er ge sloopt gaat worden een schade claim kunnen indienen. Met de brandveiligheid van Huize Beresteyn is volgens eigenaar Jan van Kampen niets mis. Archieffoto: Hielco Kuipers woon snel geld verdienen. Daar mee passeert ze dan wel de mensen die hier al veel werk in gestoken hebben, zoals de ar chitect en de zorgstichting." Beresteyn is een prachtige loca tie, waar iets moois moet komen te staan, vindt Van Kampen. „Ik ben ook blij dat ik hieraan mag werken, ik vind het alleen jam mer dat mevrouw Van der Werf erbij betrokken is." een nieuwe bouwvergunning is afgegeven. Terwijl de rechtszaak over de eerste vergunning nog niet is afgerond begint het juri dische circus opnieuw. Oegstgeest geeft de omwonen den weinig kans. „De uitspraak in de eerste rechtszaak biedt ge noeg ruimte voor het bouwplan waarvoor die tweede vergun ning is afgegeven", aldus een woordvoerder van de gemeente. „Zes lagen bouwen moet dus kunnen." De bewoners denken daar heel anders over. Zij zijn van mening dat niet alleen de hoogte, maar ook de breedte van de woontorens bepalend is en vinden dat zij nooit eerlijk zijn voorgelicht. oegstgeest - Bouwer Jos Jansen treft voorbereidingen om vanaf maandag weer verder te bou wen aan de zes woontorens in Poelgeest. Het is de vraag hoe lang het bedrijf kan blijven doorbouwen, want bewoners van de Oegstgeestse nieuw bouwwijk hebben weer een kort geding aangespannen. Aanstaande maandag ontmoe ten bewoners, bouwer en ge meente elkaar voor de zoveelste keer in het Paleis van Justitie in Den Haag. De omwonenden vragen de rechter ervoor te zor gen, dat de bouw van de flats onmiddellijk wordt stilgelegd. Officieel kan Jos Jansen weer aan de slag in Poelgeest, omdat Ubert - Edith van Bellen-Weijnen (36) aar geleden het politieke toneel in Eind deze maand verlaat de WD- j( zitter de arena. Ze kan het raads- inger combineren met een carrière jdijfsleven en een (groeiend) gezin. vóór de verkiezingen kunnen be tgezin, werk en politiek niet lan- baar zijn? et. Tot voor kort heb ik alles prima dpnbineren. Soms rende ik mezelf wel. De reden voor mijn vertrek k heb nooit onder stoelen of ban en dat ik naast mijn politieke en andere carrière nastreef. Na ngen werd ik benaderd door een imeming van De Straat Milieu- net de vraag of ik mijn eigen ad- ktijk wilde inbrengen en zin had r te worden. Uiteindelijk heb ik Ik heb lang moeten nadenken ag of ik daarnaast zou doorgaan itiek. Eerlijk gezegd heb ik nóóit ke loopbaan geambieerd. Aan de heb ik me wel vol overtuiging >r de democratie. Ik geloof in een pij die mensen vrijheid biedt en 0 ;evonden dat je je hiervoor ook 1 vernacht u uw tweede kind. Heeft tbreiding helemaal geen invloed 'w beslissing? heb ik een miskraam gekregen, uit eigen ervaring dat het krijgen d niet te plannen of te voorspel- ïurlijk heeft mijn zwangerschap gespeeld. In die zin dat ik besefte wieso vier maanden uit zou zijn. j ind met werk en gemeenteraad ineren, lukt dat ook met twee. En de jonge werkende vrouw met toch zwaar ondervertegenwoor- )olitiek? Om die reden alleen al g een paar jaar langer doorge- èit dat ik de laatste tijd krijg te iet logisch is dat ik stop met een komst - het zijn vooral de grijsha- die me dat vertellen - is voor mij iging dat deze maatschappij nog is ingesteld op vrouwen zoals ik. 1 tegen me zeggen 'wat knap dat Edith van Bellen-Weijnen: „Ik houd niet van onnadenkend volgen en ook niet van gevolgd worden." Foto: Dick Hogewoning je het allemaal combineert' is dat natuurlijk een heel ander verhaal. Dat vind ik zelfs fijn om te horen. Ik gaf al eerder aan dat het lang niet altijd gemakkelijk is geweest om alle puzzelstuk ken in elkaar te passen. Wanneer je meldt dat je later op een vergadering komt omdat je een zakelijke bespreking hebt die uiüoopt, wordt dat geaccepteerd. Maar als je zegt dat je eerst nog graag je kind in bed wilt leggen - voor elke moeder een van de fijnste mo menten van de dag - hoef je over het alge meen geen begrip te verwachten. Nu heb ik enorm geboft met mijn maatjes. Fractiese cretaris Herman Klaver plande een overleg rustig een uurtje later om te zorgen dat ik nog even tijd had voor Thijs." In uw woorden klinken emancipatorische gedachten door. Waarom draagt u als zelf standige vrouw de naam van uw echtge noot? „Dat is een compromis. Ik geef toe: het is indertijd een thema geweest. Bij mijn man Arie komt af en toe een conservatief trekje naar boven. Aan de andere kant vond ik het ook wel praktisch. Want toentertijd had je nog geen andere keuze dan dat de vrouw de naam van de man kon aannemen. Voor de kinderen die we hoopten te krijgen vond ik het wel makkelijk dat ik dezelfde achter naam zou dragen. Herkenbaar voor de bui tenwereld. Mijn eigen achternaam heb ik bewust vastgehouden. Uit een hang naar symboliek. Nee, ik heb niet het idee dat die keuze mijn zelfstandigheid als vrouw heeft aangetast. Ik ben van mening dat iedereen vooral vrij moet zijn in het maken van keu zes. Zolang je maar vol overtuiging kiest Wat dat betreft past het liberalisme goed bij me. Vrijheid en eigen verantwoordelijkheid vind ik belangrijk Overigens raakt die eigen verantwoordelijkheid onderbelicht. Te veel mensen wijzen naar de overheid die de pro blemen moet oplossen. Terwijl ze zelf ook iets kunnen betekenen voor de directe leef omgeving." In de raadvergaderingen komt u overals een methodisch en tegelijkertijd praktisch mens. Alles moet u geboekstaafd zien. „Een van de uitdagingen in het politieke werk is dat het zo anders is dan in het gewo ne bedrijfsleven. Zo zijn er veel meer valkui len. Ook de ijdelheid van sommige mensen heeft grote invloed op de besluitvorming. En het kortetermijndenken viert dikwijls hoogtij. In Oegstgeest is dat regelmatig het geval. Een mooi voorbeeld is de regionale herindeling. Toen de zelfstandigheid van onze gemeente in gevaar kwam schreeuw den alle raadleden moord en brand. 'Oegst geest gaat eraan'. Ik ben toen vrij rebels ge weest en weigerde paniekvoetbal te spelen. Ik hamerde op een visie op langere termijn. Dat heeft me best enige goodwill gekost. Maar achteraf ben ik er best trots op. Dank zij mijn werk heb ik geleerd dat 'groot' zeker niet 'beter' betekent. Op dit moment lijkt Oegstgeest zelfstandig te kunnen blijven. Geen raadslid dat de discussie nog aan wil. Maar juist nu moeten we over de toekomst gaan nadenken. Dat schoppen naar Leiden brengt totaal niks op. We moeten gaan zoe ken naar de dingen waarin kleine en grote broer elkaar nodig hebben. Ik zie genoeg re denen voor zelfstandigheid, dat wel. Maar er moet wel wat veranderen. Bij het woord projectontwikkeling houd ik mijn hart vast. Een kleine gemeente heeft hiervoor niet ge noeg expertise in huis. Daardoor vallen we in de klauwen van schurken. Menno Smits- loo, die wist waar hij het over had. Maar dat is ook een echte vastgoedman. Nu u toch Smitsloo noemt. Na hem kwam Monique Mathijssen. Twee WD-wethouders die voortijdig opstapten. Is dat niet een beetje veel? „Ja. Het vertrek van die twee wethouders schaar ik onder de categorie absolute diep tepunten. Want zulke ontwikkelingen gaan gepaard met emoties, met pijn. En in de po litiek ben je aangeschoten wild. Er lopen mensen rond die doelbewust bezig zijn an deren te beschadigen. Eén misser en je wordt afgebrand. De twintig fantastische dingen cfie je hebt gedaan, worden voor het gemak vergeten. En dan al die gevoelige ego's Welke politicus stapt de arena in met het zuivere gevoel dat hij wil vechten voor zijn idealen? Het heeft me een jaar gekost om het spel te leren spelen en begrijpen. En ze zijn er echt, de politieke spelletjes. Je hebt akelige mensen die ze verkeerd gebruiken en goede mensen die de spelletjes zuiver spelen. Ik heb vooral geprobeerd bij mezelf te blijven. Ik houd niet van onnadenkend volgen en ook niet van gevolgd worden. Misschien is de oppositierol die uw partij na de laatste verkiezingen moest accepteren dan wel de juiste voor u. „Het was even slikken, maar we zijn er ach tergekomen dat het geweldig is. De opposi tie is een stikleuke rol. Progressief Oegst geest, dat aanvankelijk ook aan de kant van de weerstand stond, fungeert nu als grijze muis onder de wethouder die beschermd moet worden. Ondertussen kunnen wij ons beter profileren dan voorgaande jaren en zien we mogelijkheden het contact met on ze achterban te verbeteren. Want net als bij de andere traditionele partijen dreigde de communicatie met burgers ernstig ver stoord te raken. Contact herstellen is iets anders dan de boel versimpelen. Met loze kreten en onvolledige informatie Ifed je mensen weliswaar ontwikkelingenöp een presenteerblaadje aan, maar schets je ook een werkelijkheid die niet bestaat. De raad wilde na de oppositieloze jaren weerstand om scherp te blijven. Nu heeft zij verzet ge kregen. Zonder dat we er op uit zijn perso nen te beschadigen. Wat hebben de afgelopen vijf jaar opgele verd? „Op die vraag kan ik nog geen compleet antwoord geven. Ik verheug me op de be- zinningsperiode en ben benieuwd wat er dan allemaal bij me naar boven komt. Eén ding heb ik in ieder geval geleerd: samen werking gaat boven inhoud. Zoveel mensen, zoveel invalshoeken. Je kunt het in je fractie hard spelen omdat je overtuigd bent van je gelijk, maar je kunt ook samen naar een op lossing zoeken. Dat laatste brengt je altijd verder."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15