Burgemeesters op de bres voor boerei Veense verrast met oud rijwielplaatje van vader Even geen Harry Potter, maar wel het water op Fietsles voor Alphense dienders REGIO Deelnemers aan reanimatiecursus het niets verdwenl Brandstichting was Schreeuw om hulj; 'Het is een stem uit het verleden' roelofarendsveen - Karen van Beek uit Roelofarendsveen wist niet eens dat haar vader in 1941 een rijwielbelastingplaatje bezat. Ze keek dan ook raar op toen ze een paar dagen geleden een te lefoontje kreeg van iemand van een metaaldetectorvereniging met de mededeling dat het ko peren rijwielbelastingplaatje van haar vader was gevonden in Kampen. „Ik wist niet wat ik hoorde", zegt Van Beek. „In eerste instan tie was ik achterdochtig omdat de meneer die belde mijn naam en adres kende. Maar nu vind ik het leuk dat ze er zoveel moeite voor Hebben gedaan om achter mijn naam te komen en mij het plaatje te geven. Nee, ik had niet zoiets van: houd dat plaatje maar. Het is toch een stem uit het verleden." loan ten Broeke, bestuurslid van metaaldetectorvereniging The Coinhunters Company, nam contact op met Van Beek. Bij de vereniging zijn zo'n 1.500 me taaldetector-hobbyisten aange sloten: mensen die met hun de tector in de bodem zoeken naar munten en metalen voorwerpen uit het verleden. Vaak stuiten zij op metalen rijwielbelasting- plaatjes. Rijwielbelasting was in Neder land gangbaar van 1924 tot 1942. Iedereen die een fiets be zat, moest jaarlijks deze vroege vorm van wegenbelasting beta len. Als bewijs van betaling van de twee gulden vijftig rijwielbe lasting kreeg de fietser een mi nuscuul plaatje dat op de fiets moest worden gemonteerd. Meestal stond op deze plaatjes geen naam, want wie zijn naam erop wilde moest bijbetalen. De naam van de vader van Karen van Beek - J. Rijnierse uit Sloter- dijk - stond op het plaatje, wat de zoektocht voor Ten Broeke vergemakkelijkte. Ten Broeke heeft er een sport van gemaakt om de plaatjes die metaaldetector-hobbyisten vin den, terug te bezorgen bij de ei genaren of hun familie. Als hij op een avond gaat bellen met een paar Rijnierses in Amster dam is het bij de tweede al raak. Deze Rijnierse blijkt een neef van Jan Rijnierse uit Sloterdijk die in 1983 overleed. Via via komt Ten Broeke achter het Karen van Beek met het teruggevonden rijwielbelastingplaatje van haar vader. Foto: Hielco Kuipers adres van zijn dochter die hij het voorwerp opstuurt. Hoe het plaatje in Kampen te recht is gekomen weet Van Beek niet. „Wij hebben er niet ge woond en we hebben er ook geen familie. Misschien is er grond vanuit het westelijk ha vengebied in Amsterdam waar wij vandaan komen in Kampen terechtgekomen. Ik weet dat er nogal wat grondverplaatsingen zijn geweest" Van Beek is van plan om het plaatje in een lijstje te doen. .Anders verdwijnt het onderin een la. Dat zou jammer zijn." door Oscar Vermeer lisserbroek - Maartje de Haas uit Lisserbroek verzorgde meer dan vijftien jaar lang reanima- tiecursussen in dorpshuis De Meerkoet Haar plotselinge dood in juni van dit jaar maakte daaraan abrupt een einde. Dorpsgenoten Siep en Birgit Mol willen de cursussen nu voortzetten. Maar er is één pro bleem: de totale ledenadmini stratie is verdwenen. Het eerste telefoontje heeft de familie Mol inmiddels al gehad: wanneer de eerstvolgende cur susavond is. „Geen flauw idee, heb ik gezegd. We moeten eerst zien uit te zoeken wie er nog meer zouden deelnemen", zegt Siep. „Maartje schreef altijd alles nauwkeurig op in een A4-blok, en dat bewaarde ze in een mooie doos. Maar haar dochters hebben die administratie na haar overlijden per pij weggegooid." Met briefjes op prikbo|er berichten in de medii Siep en Birgit nu te acl m wie zich hadden o[ voor de reanimatiecursi w oktober zou beginnen. I ge klus. „Ze komen oviu daan: Lisserbroek, Nie 1(j nep, Hillegom, Lisse, V 1UI Sommigen bezoeken ~f voor de eerste keer, and men op herhaling. Wan jaarlijks op herhaling fl cense te behouden. (jl kwamen er 20 25 me j tc avond." po Het eerste succes is i%( geboekt: de twee ins gjt zijn al gevonden. le) Deelnemers aan de rea j.Q cursussen in Lisserbro nen zich melden bij Sie git Mol: 0252-418982 fs mail: sh.mol@quicknet.i Brandweerman onderscheiden rijnwoude - De Rijnwoudse brandweercommandant Ruud Fraanje is gisteren tijdens zijn afscheidsreceptie benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Fraanje kreeg de on derscheiding uit handen van waarnemend burgemeester Westra. De vertrekkende brand weercommandant was ook ker kelijk actief en zet zich in voor het onderwijs, de politiek en de lokale omroep. WD Zoeterwoude voor hoge boetes zoeterwoude - Een boete van 200 euro voor iedereen die blik jes en ander afval op straat gooit Dat is volgens de WD in Zoeterwoude dé oplossing voor het probleem van het zwerfvuil. 'Met höge boetes zijn goede re sultaten bereikt in onder meer Singapore en Australië', schrijft de WD. 'Zelfs voor het wegwer pen van een theezakje krijg je daar 500 dollar boete.' Voordat de hoge boetes worden inge voerd, wil de WD eerst het goe de voorbeeld geven door met de gemeenteraad geregeld op pad te gaan om zwerfvuil te ra pen. „Uiteraard hopen we dat de burgers van Zoeterwoude er ook aan meedoen." De sugges ties van de WD worden be sproken in de begrotingsraad van 7 november. Kinderboekenweek op Braassemermeer afgesloten door Joris Rietbroek oude wetering - De wind is ste vig en koud. Donkere wolken stapelen zich op boven het Braassemermeer. Dit weerhoudt de negentig leerlingen van ba sisschool De Wegwijzer uit Ou de Wetering er niet van om een gezellige boottocht te maken ter afsluiting van hun project tij dens de kinderboekenweek. 'Ay ay kapitein!' was het thema van de afgelopen kinderboeken week, die dit jaar draaide om verhalen over boten en alles wat daarmee te maken heeft. Van daar dat veel kinderen zich als kapitein of piraat hadden uitge dost voordat zij zingend de boot betraden. Gisteravond sloten de leerlingen hun projectweek defi nitief af met een eigen tentoon stelling op school. Ouders en belangstellenden konden zien wat iedereen heeft gemaakt. Vooral de groepen in de onder bouw hebben er de afgelopen week namelijk op los geknut seld, zodat de tentoonstelling wordt opgesierd met boten in alle soorten en maten. De bo venbouw moest aan de slag met boeken om zo informatie te vin den voor een werkstukje. „We moesten groepjes vormen en daarmee aan het werk gaan", zegt Margiet uit groep 7 vlak voor de vaartocht. Ze staat met haar vriendinnen Esmee, Laura, Gina, Mar linde en Marloes klaar om aan boord te gaan. „Ik heb een werkstukje geschreven over de Koninklijke Nederlandse Reddingsmaatschappij. Daar voor moest ik eerst informatie zoeken in allerlei boeken." Be halve met de KNRM hielden groepjes leerlingen zich ook be zig met onderwerpen als de VOC, havens en vuurtorens, slagschepen, vissersboten, on derzeeërs en cruiseschepen. Maar lazen zij hierdoor ook nog andere jeugdboeken? „Nee, dat niet", reageren de meisjes. „We mochten alleen boeken meene men die over boten en de scheepvaart gingen. Harry Pot ter mocht dus even niet mee." Dit wil volgens H. van Tol niet zeggen dat er de afgelopen we ken nauwelijks gelezen is op school. In de combinatieklas van Van Tol, groep 7 en 8, lezen de kinderen minstens drie keer per week. „Ook hebben we een kleine bibliotheek met ongeveer 300 boeken", zegt hij. „De kin deren lenen er regelmatig iets. Volgens mij is verder bijna ie dereen wel lid van de biblio theek." Tijdens de vaartocht is de sfeer op het schip uitbundig. Ieder een, ook de leerkrachten en de ouders, zingt uit volle borst lied jes mee, zoals de Zuiderzeebal- lade en 'Berend Botje.' Ook mag iedereen een kijkje nemen in de machinekamer en in de stuur hut, waar de kinderen tientallen vragen stellen aan de kapitein. Zo horen ze dat er op 'hun' De fiets is voor de Alphense politie niet alleen een vervoermiddel, maar ook een wapen in cje strijd. Foto: Hielco Kuipers door Annette Lameijer alphen aan den rijn - Blauwe bikers flit sen zo onverwacht en snel voorbij dat een verbouwereerde automobilist schie lijk op de rem trapt. Zestien agenten af komstig uit Alphen aan den Rijn, Gouda en Noordwijk oefenen op stevige fietsen in de buurt van het Alphense zwembad De Thermen. Gestoken in een vlotte, herkenbare blauwzwarte outfit en voorzien van een aërodynamische helm is de politieploeg van Hollands Midden duidelijk herken baar aanwezig op straat. Net als vroeger, maar toch anders. Nu is de fiets een in strument, een werktuig geworden ten dienste van de diender. Terwijl oom agent vroeger bedaard door de wijk fiets te, kan de hedendaagse gezagsdrager met zijn in Nederland geproduceerde moun tainbike gerust een helling of een stoept- rapje af crossen om een wegvluchtende boosdoener alsnog in de kraag te vatten. Drie jaar geleden ging het experiment met de speciale mountainbikes van start in Leiden.en Gouda. Bij sommigen in het korps overheerste de scepsis. Ten on rechte, vindt politie-instructeur Michiel Blits van het korps Hollands Midden. „Want hoewel precieze cijfers vooralsnog ontbreken, is al wel duidelijk dat de agenten op deze robuuste, snelle fietsen meer aanhoudingen op heterdaad ver richten." Op het parkeerterrein geven Blits en zijn collega Ger Ravensbergen instructies over remtechnieken. „Met deze fietsen kunnen we op plekken komen waar een surveillanceauto niet komt", zegt de in structeur glunderend. „Je ziet zoveel meer. Mensen die op het punt staan een strafbaar feit te plegen duiken in elkaar als er ineens zo'n biker op hen afkomt." Moeiteloos somt Blits de voordelen van de bikers op. Agenten op de fiets zijn ge makkelijker aanspreekbaar, ze zijn snel ler ter plekke dan een surveillanceauto en het verrassingseffect is groot. „De re acties van het publiek op de tweewielers zijn lovend. De uitstraling van de fiets is stoer, netjes en snel." Ook de bijbeho rende outfit van de agenten doet allesbe halve denken aan pijpfitterkleding. Oor dopje en microfoon zorgen voor de ver binding met de meldkamer. „De kleding is geen overbodige luxe", benadrukt Blits. „Als het regent beschermt het pak de agenten tegen kou en nattigheid." Met de fiets worden snelheden van 45 tot 50 kilometer bereikt. Er zijn wat valpartij en geweest, waarbij de valhelm zijn nut bewees. Tijdens de les wijst Blits zijn ge hoor erop dat veiligheid vóór alles gaat. „Zorg dat je niet te snel in de remmen knijpt als je een brommer aanhoudt. En houdt hem in de gaten! Want de jeugd is niet gek, als je even niet oplet, snorren ze ertussenuit." Het idee van de agenten op de moun tainbike is afkomstig uit Philadelphia in de Verenigde Staten. Blits en Ravensber gen hebben het idee aangepast aan de si tuatie in Nederland. „Vervolgens zijn Amerikanen hier geweest om ons in structies te geven", aldus Blits. Sindsdien wisselen Amerikanen en Nederlanders geregeld tips en trucs uit. De bikers wor den, behalve in het straatwerk, ook inge zet bij speciale evenementen zoals bloe mencorso's en sportfestiviteiten. „Met de auto sta je gauw vast in een menigte. Een fiets is dan wel zo handig." Na Amerika en Nederland begint ook België te vallen voor de agent op de mountainbike. De Belgische politie is in middels overgegaan tot aanschaf van de speciale fietsen en Belgische agenten hebben een instructiecursus gevolgd bij het korps Hollands Midden. Nu de rest van Europa nog. den it bl con door Marieta Kroft rijn- en veenstreek - Elf burge meesters in het Groene Hart zijn bang dat de boeren en daarmee het karakteristieke veenweide- landschap uitsterven. Onder aan voering van burgemeester Baren- dregt van Liemeer bieden zijn col lega's van onder andere Alkema de, Jacobswoude, Rijnwoude, Ter Aar en Zoeterwoude de vaste Ka mercommissie voor landbouw op 29 oktober een petitie aan. De eerste burgers willen dat het rijk boeren betaaltvoor het onder houd van het landschap. Het veenweidegebied in het Groene Hart zou als proefpro ject moeten worden aangewe zen. De actie van de burgemees ters is voorbereid in samenwer king met de belangenorganisatie van boeren, de WLTO en acteur Bram van der Vlugt uit De Meije. Van der Vlugt is een pleit bezorger voor de landbouw. Barendregt legt uit waarom hij zo bezorgd is over de afkalving van het boerenbestand: „Als ge volg van de oprukkende verste delijking neemt het weideland schap af. Een bedreiging voor de boeren zijn ook de veranderen de inzichten ten aanzien van het waterbeheer. Er zijn steeds meer signalen dat het waterpeil om hoog moet, wat de agrarische bedrijfsvoering bemoeilijkt. Ver der verdienen de melkveehou ders in het Groene Hart weinig. Het gemiddeld inkomen lag vo rig jaar op 21.000 euro. Jongeren voelen er steeds minder voor om het bedrijf van hun ouders over te nemen." Om het tij te keren vindt de club van elf burgemeesters dat boe ren niet alleen voor de melk, het vlees en akkerbouwproducten moeten worden betaald, maar ook voor het leveren van 'groe ne diensten'. „Met zijn allen ge nieten we van het unieke land schap met koeien in de wei", al dus Barendregt. „Het is een open landschap, in tegenstelling tot de natuurgebieden. Als wei delandschappen plaats moeten maken voor natuur raak je be halve die openheid ook de wei- |or devogels kwijt. Door van het riet, krijg je alle velende vliegjes. En krijgen volop kans te uit te zaaien." De eerste burgers vin Groene Hart bij uitstek om met de proef te b Dit gebied, omringd 1 steden, is het kwetsba; vendien liggen de gron en daarmee de kostprij: boeren hoger dan el<' dens de proef moet n< komen, welke groene de boeren moeten lev welke beloning daar I staat. „Wij als burgf zijn graag bereid om soonlijk in te zetten", ze hun brief aan de vasti 'f commissie. Volgens burgemeester regt gooit de val van hel geen roet in het eten. mij dat nu niet opeens ligt in Nederland. En initiatief op dit momf gehoor krijgen, dan gaai nieuw richting Den Ha een nieuw kabinet is." j, d 1 De laai ,ils rerb to ïple het m )or' «ï1 hei uke ake 1 d ipt al noordwijk - Drie rechters keken de 64-jarige Noordwijker vol ongeloof aan. Ze vroegen zich af wat de man in vredesnaam had bewogen om zijn eigen woning te bekladden met hakenkruizen en leuzen als White Power, terwijl zijn vrouw een Su rinaamse is. De man veroorzaakte ook brand in zijn huis door een met terpentine besprenkelde doek bij de voordeur te leggen en vervolgens naar bed te gaan. Ook stak hij tot twee keer toe zijn au to in brand. De Noordwijker stond gisteren in het Haagse Pa leis van Justitie terecht voor acht delicten, die hij allemaal bekende. Een waslijst die goed is voor een langdurig verblijf in de cel, maar de officier eiste slechts 12 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De Noordwijkse Woning stichting, eigenaar van het huis, wilde 2.500 euro als vergoeding voor de aangebrachte schade aan woning en schuur. Die relatief lage straf had te maken met de hoge leeftijd van de man en de adviezen van psycho loog en reclassering. Dertig jaar opgekropte frustratie bracht de man tot wanhoop, die leidde tot grote onrust in Noord wijk. Hij was eerder getrouwd met een vrouw, die aan een spierziekte overleed. Elf jaar ve hij haar. Voor de rechtbank zei de mai daarna met niemand over die periode ht nen praten. „Ik ben nogal een binnenvelj schien dat die ellende er allemaal is uitgei In 1991 trouwde de man met zijn huidigi. Die heeft om een scheiding gevraagd 0 het niet kan verkroppen dat haar man ha zen op hun huis aanbracht. Toen de Noordwijker op zijn werk me moest, brak er iets. Op 21 november stal-E auto in brand, in een half jaar stichtte hij zijn eigen huis, in zijn schuur, bekladde h de schuur, vernielde hij zijn auto en dee< een zelfgeschreven briefje onder de ruit met de tekst 'dat ze nog een keer zouden ang men'. De man ondertekende het brieve jjfsl naam van een buurman en veroorzaakte acties in Noordwijk onrust. De politie hi straat zelfs camera's op om de buurt bete ié troleren. tge De man liep in maart tegen de lamp, toer bat hem bij zijn woning betrapte met een 1 !t. „Het was een schreeuw om hulp", oord ml psycholoog. Uitspraak over veertien dagei t wi kh rui jaai Ei }itt vrijdag l8 OKTOBER De leerlingen van De Wegwijzer zijn helemaal klaar voor hun boottocht ter afsluiting van de kinderboekenweek. Foto: Dick Hogewon schip wel 185 mensen kunnen. Verder is het vaartuig maar liefst dertig meter lang en acht meter breed en heeft de motor een kracht van 280 pk. En natuurlijk is het belangrijk om te weten dat bakboord links is en stuurboord rechts. Margriet vindt het allemaal inte ressant. „Het is stukke dan leren", zegt ze. moet het niet iedere dag Poli

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14