LEIDEN REGIO Torenflat Snoekerhaven valt slecht Café sinds 1636, roze sinds 2002 'Juigalpa wil niet delen in ondergang van Nicaragua R3 Politiek gaat akkoord, maar moet wel even slikken van 'winterpeen' Burgemeester Erwing de Castilla vraagt zusterstad Leiden om hulp Politiek akkoord met bouw in Tweelingstraat Ie3 SpPyjjfi Sm Sr Haarlemmerstraat vol posters WIJK LADDER vrijdag l8 oktober 2002 l Leiden: tnadvies ir Norder t Minkhorst Huidig gedeputeerde forder (37) moet lijst- irden voor de PvdA iezingen voor Pro staten, in maart vol- Dat vinden de twee ■thouders en de acht |en van de partij, rfractie en de beide Iers geven hun opval- idvies in de jongste van de elektronische irief van hun partij, lijsttrekkerschap zijn ididaten in de race; arder doen Oegstgees- m-Evert Keman (oud- tesecretaris), Willem en Arbind Sewbalak irtijleden mogen hun er zelf kiezen en kun- 22 oktober hun stem jen. de Leidse PvdA-poli- it Ron Hillebrand Rijs- lorder. „Mamix heeft in een zeer bekwaam derbaar bestuurder te heeft bewezen oog te voor de problemen tedelijke regio's in de Dankzij zijn inzet zeer ruime rijkssub- ir de verdiepte aanleg l4 verkregen. Ook bij jke dossiers als de Rijn ijn en de bouwlocatie heeft Mamix de van de inwoners van regio op meer dan ijke wijze bepleit en fractievoorzitter in Staten toen hij gedeputeerde Jaap ilgde. Wolf moest af- het bankiersschan- i37-jarige Norder, che- ;n filosoof, getrouwd jr van drie kinderen, korte tijd furore als ituurder. concurrent Keman zich over de actie van e PvdA. „Omdat Mar- der als gedeputeerde geweest voor Leiden, dus kennelijk lijst- .vorden bij de verlde- laat hij per e-mail Stemadviezen zijn uit )at deden de elites van lilde Nederland in de 0. Ik vind elk stemad- tutteling van gewone den. Ik heb alle ver in het vermogen van vdA-lid om zelf een weging te maken. Het ligszins oude PvdA-in- van Hillebrand. Dat van hem niet ver- door Robbert Minkhorst leiden - De Leidse politiek heeft moeite met de bouw van een ruim vijftig meter hoge woonto ren aan de rand van de stad, aan de Vliet, vlakbij het Lammen- schansplein. Toch stemde een meerderheid van de fracties gis teravond in met het bouwplan 'Snoekerhaven' in de raadscom missie ruimte en groen. Die 'winterpeen' namen PvdA, WD, Groenlinks en D66 maar voor lief. De oppositiepartijen stemden tegen. Het plan 'Snoekerhaven' gaat uit van de bouw van achttien duur dere huizen, zeven eengezins woningen, 1100 vierkante meter bedrijfsruimte met daaraan vast gebouwd nog eens tien wonin gen en een negentien verdiepin gen tellende flat met 35 duurde re appartementen. Verder komt er een jachthaventje. Het gebied ligt ingeklemd tussen de Vliet, de Voorschoterweg en een sportcomplex. Wijkvereniging Leefbaar Zuid- West verzet zich tegen de plan nen. Namens haar legde voor zitter H. Prudhomme van Reine gisteravond uit waarom. Ook twee omwonenden deden hun bezwaren uit de doeken spraken in. Zij allen vinden de woonto ren veel te hoog en potsierlijk. Leefbaar Zuid-West stelt boven dien dat vanwege de omsinge ling van het wijkje door de ui terst drukke Voorschoterweg en Europaweg verkeer straks de wijk 'niet in of uit kan'. Voor de gemeente geldt de toren als een 'welkomstbaken', een 'silhouet' dat past bij de entree van de stad. „Een baken vanaf de A4", sprak omwonende B. de Jong spottend, „dat ook nog eens peenkleurig is. De dure koopwoningen zijn bovendien op hun retour. De opbrengst is nodig voor de exploitatie van de jachthaven en de portemonnee van de projectontwikkelaar." Bouwen voor starters en oude ren op de woningmarkt leek hem beter. Volgens de ambtenaar die het project begeleidt, heeft de ge meente er bij de projectontwik kelaars juist op aangedrongen de toren hoger te maken. Wet houder R. Hillebrand (PvdA/ ruimtelijke ordening) was het niet eens met De Jongs betoog over de woningmarkt. „De ont wikkelaar ziet hier brood in. Het is natuurlijk zo dat starters niet aan de bak komen. Maar de spanning in de markt zit niet bij de starterswoningen. We stikken in de kleine appartementen. Maar die woningen komen niet vrij door jarenlange 'scheef- bouw'. We komen juist dure woningen tekort." „Hij is ons te lang, deze winter wortel", zei CDA-raadslid J.J. de Haan over de flat. „Bij het sta tion hebben we veel minder be zwaren. Maar zo aan de rand van het Groene Hart lijkt het ons minder verstandig. Ook de collegepartijen PvdA, Groenlinks en D66, en de SP, Leefbaar Leiden, de Christen- Unie en LWG/De Groenen vroe gen of het een onsje minder mocht. Toen Hillebrand zei dat daar geen sprake van kon zijn, lieten de collegepartijen hun be zwaren varen. Zij wilden daar voor niet het complete plan af keuren, en dat zou de commis sie in dat geval hebben gedaan, waarschuwde Hillebrand. „Je kunt niet zomaar een paar ver diepingen weggummen. Tot grote overlast zullen de extra auto's in de buurt niet leiden, denkt Hillebrand. En met een goede regulering van de ver keerslichten komen auto's ook de wijk wel in of uit door Wilfred Simons leiden - Juigalpa, de zusterstad van Leiden in Nicaragua, heeft acuut hulp nodig. Met die bood schap kwam burgemeester Er wing de Castilla gisteren naar Leiden. Een ruzie tussen de 152 steden in het land en de centra le regering in Managua heeft de ontwikkeling in het land com pleet stilgelegd: nationaal geld voor infrastructuur, gezond- heidszorg en onderwijs komt niet meer naar de steden. Tijdens een onderhoud met wethouder Rabbae heeft De Castilla gevraagd om een 'strate gisch plan' om tenminste het kadaster in Juigalpa met Leidse hulp zo snel mogelijk te profes sionaliseren. „Dat levert ons geld op", zei de burgemeester gistermiddag tijdens een bijeen komst met de Stedenband Jui galpa in het Leidse stadhuis. De relatie tussen Leiden en Jui galpa bestaat veertien jaar. In die tijd is veel bereikt, memo reerde voorzitter Rianne Peeters van de Stedenband. Op dit mo ment probeert de Stedenband geld in te zamelen voor een bij scholingscursus voor docenten in het basisonderwijs. Er zijn di recte samenwerkingen opgezet tussen Leidse scholen op alle ni- veau's, van basisschool Wouter tje Pieterse tot aan de Hoge school Leiden. En de ambitieuze Peeters streeft naar meer. Zij probeert ook Leidse instellingen voor gezondheidszorg en sport clubs als rugbyvereniging DIOK voor een band met Juigalpa te interesseren. Veel van deze projecten zijn een succes gebleken, maar de nood in het 80.000 inwoners tellende Juigalpa is er nauwelijks minder op geworden. Door het steeds maar voortslepende conflict dreigt ineenstorting van het land, dat toch al het op één na armste van Latijns Amerika is. „Het analfabetisme groeit", somberde De Castilla. „Er is stéeds meer prostitutie en mis daad, de medicijnen raken op, de economie draait slecht. Wij willen niet delen in de onder gang van het land", zei hij tegen de leden van de Stedenband. „We doen een beroep op uw so lidariteit. We hebben de steun van onze vrienden nodig, nu wij door onze eigen regering in de steek worden gelaten." De Castilla benadrukte dat het gemeentebestuur van Juigalpa als eenheid opereert. Zelf is hij sandinist, maar tijdens zijn veer tiendaagse bezoek aan Neder land laat hij zich vergezellen door leider Chester Howay van de liberale oppositie. Beiden hebben slechts één doel: de economie van de streek verster ken. De basis bestaat uit land bouw en veeteelt, maar de pro ductie is laag. Het gemeentebe stuur probeert met premies de productie te verhogen en stimu leert de bewoners om agrarische bedrijfjes op te zetten in de hoop op een betere economi sche structuur en meer inkom sten. Het lijkt een onmogelijke opga- Burgemeester Erwing de Castilla: „We doen een beroep op uw solidariteit. We hebben de steun van onze vrienden nodig, nu wij door onze eigen regering in de steek worden gelaten." Foto: Mark Lamers ve voor Leiden om deze cata strofale ontwikkeling ten goede te keren. Peeters en De Castilla waarschuwden voor cynisme. Het is hun overtuiging dat de van de drinkwatervoorziening, gemeente Leiden veel goeds kan infrastructuur en woningbouw doen met betrekkelijk geringe heeft prioriteit. Leiden hoeft het middelen. Vooral verbetering leed van Juigalpa niet in haar eentje op de schouders te ne men, benadrukte de burge meester. ook Den Haag is een zusterstad. van der Linden werkte ng als bedrijfsleider in n dste hotel van Engeland. este Leidenaars zullen ;nnen als de eigenaar 111 oudste Leidse eetcafé, Dykist En sinds kort 1 ij ook het oudste café iden in handen: De op de hoek van de Oude ;n de Volmolengracht het goed blijft gaan, heb het oudste homocafé van lacht Van der Linden, ïft café De Beurs name- loopt tot gaycafé De s, het enige homoca- :iden. Zoals het zich nu nzien een gat in de Leid- tcamarkt. De Beurs sinds oze vanaf 2002. ang was het COC aan de racht de enige ontmoe- ek voor homo's in Lei- et COC is eigenlijk een ag die informatie ver in opvang verzorgt voor Ze hebben er ook wat horecataken bijgenomen, maar een gewoon café voor homo's dat bestond eigenlijk niet." „Vlak voor 3 oktober zijn we open gegaan om proef te draai en. Vanavond opent Aad van der Luit het café officieel. Over belangstelling hoef ik nu al niet te klagen. Het is nagenoeg elke avond druk. Overigens komen er niet alleen homo's af op de Roze Beurs. Maar wel veel na tuurlijk. Vrouwen en mannen. Eigenlijk zijn de reacties die ik krijg in één woord samen te vatten. Eitidelijk." Café de Beurs is zoals gezegd, het oudste café van Leiden. „In 1636 werd hier een café ge opend onder deze naam. Dat brandde een paar jaar later af. Toen werd dit stenen gebouw opgetrokken, en het café is sindsdien altijd gebleven. Het heette De Beurs, omdat hier het personeel voor de trekvaart werd geronseld en na het werk werden ze in dit café betaald." Rogier van der Linden in zijn nieuwe café De Roze Beurs. „Ik wilde voorkomen dat een homocafé iets van een donker achterkamertje weg heeft." Foto: Hielco Kuipers De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendien TELEFOON O 71 53 56 424 Generaties lang is De Beurs in handen geweest van de Leidse familie Van Dam. „De Laatste jaren is het café een paar keer van eigenaar gewisseld en ging het steeds slechter. Het lijkt er op, dat De Beurs nu weer gaat lopen", zegt Van der Linden terwijl hij goedkeurend zijn zaak bekijkt Het café is qua opzet onveran derd gebleven. Desondanks heeft de zaak een grondige me tamorfose ondergaan.Alles was hier donker en bruin. Tot en met het plafond toe, hoewel dat na grondig schoonmaak werk ooit een stuk lichter bleek te zijn geweest Ik heb ervoor gekozen om een heel licht en open café te maken." De bar is nu donkerblauw, de rest is zeer lichtgeel gekleurd. Met her en der natuurlijk wat roze accen ten natuurlijk. Zo is de oude potkachel knalro ze gemaakt Net als het buffet kastje waar het koffieapparaat op staat. En verder is de zaak opgeleukt met wat roze attribu ten. Knalroze hertenkoppen op de bar bijvoorbeeld bij wijze van kandelaars en een foeilelij ke roze koekoeksklok aan de muur. De Roze Beurs is een open ogend café. Ramen aan alle kanten, iedereen kan naar bin nen en buiten kijken. „Ik wilde voorkomen dat een homocafé iets van een donker achterka mertje wegheeft Alsof hier din gen gebeuren die het daglicht niet kunnen verdragen. Ik wil Timoteus Waarsenburg een gezellig café, waar iedereen binnen kan komen en waar ho mo's weten dat ze meer dan welkom zijn. Vanuit de buurt zijn de reacties tot nu toe erg positief. Veel buurtbewoners zijn al langs geweest om een kopje koffie te halen." Van Beurs tot Roze Beurs dus. Waar iedereen welkom is, ook hetero's. „Maar wel uitkijken, hoor", lacht Van der Linden. „Hetero's maken wel eens grappen dat je nooit geld moet oprapen als er een homo in de buurt staat. Ik heb daarom wat munten op de grond geplakt Een gaycafé met een knipoog dus." door Robbert Minkhorst leiden - De bouw van het nieu we onderkomen van Stadstoe- zicht aan de Tweelingstraat in Leiden kan doorgaan, als het aan de politiek ligt Een meer derheid van de raadscommissie ruimte en groen stemde gister avond in met de bouw van het kantoorpand, waarin ook plaats is voor kinderopvang. De bouw gaat wel ten koste van 46 par keerplaatsen op het terrein tus sen het stadsbouwhuis en het NUON-kantoor. Het schrappen van parkeer ruimte stuit op bezwaren van de wijk Noorderkwartier. Namens een aantal buurtbewoners deed B. Pater daarover gisteravond zijn beklag. Ook E. Sijpesteyn protesteerde; haar eerdere in spraakreactie was vergezeld van 28 handtekeningen. Het kantoor verpest straks het uitzicht van bewoners van de Maresingel, is de kem van dat bezwaar. Pater meldde dat de gemeente de buurt bij de plannenmakerij stelselmatig op het verkeerde been heeft gezet. Er werd en wordt onder meer gegoocheld met het aantal parkeerplekken dat straks overblijft, gaf hij aan. Bovendien is het huidige par keerterrein populair bij de inwo ners van het Noorderkwartier. In de eigen buurt is er een tekort aan parkeerruimte. Dat komt deels omdat ambtenaren daar overdag hun auto parkeren. Voor een groenstrook van vijf bij vijftien meter offert de gemeente parkeerruimte op. Leiden streeft naar 'een groene gordel' rond de binnenstad. Bewoners zagen liever wat minder groen, zolang ze hun parkeerstek maar behiel den. De gemeente stelt dat het terrein bij centrumbezoekers impopulair is en durft daarom de parkeerplaatsen wel op te heffen. Een aantal raadsfracties probeerde aan de wens van de buurt tegemoet te komen. Zo stelden het CDA en Leefbaar Leiden voor om onder het toe komstige onderkomen van Stadstoezicht, dat weggaat uit de Zonneveldstraat omdat het voormalige politiebureau te klein is geworden en niet aan ARBO-eisen voldoet, niet alleen een fietskelder maar ook een parkeerkelder te bouwen. Vol gens de wethouders R. Hille brand (PvdA/ruimtelijke orde ning) en A Geertsema (WD/ge meentelijke gebouwen) was dat te duur. Wel waren beiden bereid om een voorstel van D66 uit te zoe ken. D66 vroeg of bewoners een parkeerpas kunnen krijgen of kopen om op het NUON-terrein te 'kunnen parkeren. De ge meente gaat daar parkeerplaat sen huren voor het eigen perso neel. 's Avonds zou de buurt de auto's daar dan kunnen stallen. Geertsema had één voorwaarde: het mag hem geen cent extra kosten, want het geld daarvoor heeft hij niet. Hillebrand zei verder dat het ge bouw al zo ver mogelijk van de Maresingel komt. In een eerder voorstel stond het kantoorpand veel dichter op de singel ge pland. Door die wijziging wordt het pand wel hoger, omdat er anders onvoldoende ruimte is voor Stadstoezicht. Het CDA en Leefbaar Leiden stemden tegen het voorstel van B en W. leiden - 'Hebben normen nog wel waarden?' 'In het land der tosti's is ketchup koning'. 'Is Balkenende nu dan toch on fortuyn lijk?' De Leidse Haarlemmerstraat is afgelopen nacht behangen met posters met deze teksten van deze strekking. Wie de posters heeft geplakt, was vanochtend niet duidelijk. Op de posters is een logo te zien met een cirkel en een hoofdletter 'A'. pancras - In buurthuis de Pancrat aan de Middelste- gracht 85 kunnen liefhebbers van klaverjassen zondag 20 oktober om 13.30 uur een kaartje te leggen. Elke dinsdag is er bovendien van 13.30tot 16.00 uur vrij klaverjassen, waarvoor deelname 50 euro cent bedraagt. Woensdag 23 oktober kunnen 50-plussers om 13.30 uur weer bingo spe len. cronestein - De Vereniging Vrienden van het Polderpark Cronesteyn (WPC) organi seert zondag 20 oktober een gratis paddestoelenexcursie in het polderpark. Gidsen ver tellen de namen, groeiwijze, groeiplaats en verdere bijzon derheden over paddestoelen. De wandeling begint om 14.00 uur bij de ingang van het bezoekerscentrum Het Reigersbos midden in het park en duurt ongeveer 1,5 uur. noorderkwartier - In bUUTt- huis 't Spoortje aan de Bem- hardkade 40 is zondag 20 ok tober van 10.00 tot 15.30 uur een koopjesmarkt. kooi - In buurtcentrum De Kooi is zondag 20 oktober om 13.00 uur een bingo. Er wor den tien rondes en een super- ronde gespeeld. Buurtcen trum De Kooi staat aan de Driftstraat 49, telefoon 5221197. kooi - Voor de kinderrom- melmarkt die donderdag 24 oktober van 14.00 tot 16.00 uur in buurtcentrum De Kooi wordt gehouden, kunnen kin deren van 8 tot 16 jaar voor 1,20 euro een kraam huren. Meer informatie bij het buurt huis aan de Driftstraat 49, te lefoon 5221197, e-mail: bcde- kooi@lwo.nl fortuinwijk - Voor mensen van 55 jaar en ouder is er zon dag 20 oktober om 14.45 uur 'Muziek Mozaiek' in Rijn en Vliet, het centrum voor oude ren aan de Aaltje Noordewier- laan 1. Een vierstemmig ge mengd koor brengt muziek uit opera, operette en musi cal. De toegang bedraagt 1,20 euro, inclusief koffie of thee. De zaal is vanaf 14.15 uur open. merenwijk - Iri buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valken pad 5 is zaterdag 19 oktober de maandelijkse line dance, verzorgd door Sjaak en Nel de Heiden. Aanvang 20. 00 uur. Verdere informatie: 5221360. academiewuk - Lekker buiten lopen, kastanjes zoeken, frisse lucht ruiken en natuur ont dekken. Dat kan allemaal in het hart van Leiden in de Hortus botanicus aan het Ra penburg 73 in de herfstvakan tie. Van maandag 21 tot en met zondag 27 oktober is er voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar een speciale en treeprijs van één euro. Bij het entreekaartje hoort een speurtocht die geschikt is voor de hele familie. Speciaal voor kleuters is er het Tinus Tuinmanpad. De Hortus is geopend van 10.00 tot 18.00 uur. haagweg - Leren omgaan met de computer, met Wmdows, wordpad of Paint en kennis maken met inter net. Dat alles kan op maan dag van 19.15 tot 21.15 uur in wijkcentrum Vogelvlucht aan de Boshuizerlaan 5. Exclusief het cursusboek zijn de kosten voor 10 lessen 102 euro. houtkwartier - Kinderen in de leeftijd van 6 tot 11 jaar kunnen woensdag 23 oktober van 14.00 tot 16.00 uur met de IVN Kindematuurclub in de Leidse Hout gaan bekijken hoeveel bladeren er in de herfst van de bomen vallen. Wanneer ze worden gedroogd kunnen er mooie dingen van worden gemaakt. De kinder- natuurclub wordt op de laat ste woensdag van de maand gehouden. Er word|verza- meld bij het Koetsnüis, de kosten bedragen één euro per keer. Inlichtingen hierover geeft Els Witte, telefoon 5213620. morskwartier - In het ge bouwtje van de speeltuin in het Morskwartier bij de Dam- laan 2a wordt woensdag 23 oktober om 20.00 uur de na jaarsbingo gehouden. gasthuiswuk - In het clubge bouw van wijkvereniging Ak- tief kan vrijdag 25 oktober ge kaart en gesjoeld worden. Aanvang 19.30 uur. Het club gebouw is te vinden aan de Berlagestraat 2.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13