Een huis vol frutsels uit oma's tijc REGIO Schaarre VRIJDAG l8 OKT( G Een bewonerscomité en twee wijkverenigingen willen een referen dum aanvragen over de sneltram Rijn en Gouwe Lijn. Nu een meer derheid van de Leidse gemeenteraad het B&W-voorstel steunt om het tramtracé 'gelijkvloers' op de Lammenschans en de Breestraat aan te leggen, willen de drie clubs de bevolking van de stad om een uitspraak vragen. Daartoe zijn voor dinsdag al 750 handtekeningen nodig. „Dat wordt dus hard werken in het weekend", beseft FRITS VAN OOSTEN van het bewonerscomité Lammenschansweg en omge ving. „Tegen tram en lijn op zich hebben we niks, als die maar over bestaand spoor gaat of tenminste over een ongelijkvloerse baan." Navraag bij Van Oosten, voormalig raadslid voor de PPR, de voorloper van GroenLinks, bewoner van de Lammenschansweg en directeur van het verzorgingstehuis Rijn en Vliet. Waarom wilt u dat referendum eigenlijk nog zo graag? „Omdat de burgers nooit goed de gelegenheid hebben gehad om hun bezwaren naar voren te brengen. Met ae bezwaren die wel zijn gemaakt, is niet goed omgegaan. Er waren 31 reacties tijdens de inspraakprocedu re, daar is pas een jaar na dato op geantwoord. Vervolgens heeft de raadscommissie zes dagen de tijd gekregen om die bezwaren te lezen, sa men met negen rapporten over de lijn. Die commissie moest veertien da gen later al beslissen. Dus de raadsleden hebben nauwelijks tijd gehad om na te denken. En dat is het enige niet, want er is ook geen seneus on derzoek gedaan naar de veiligheid. De enige instantie die dat heeft on derzocht, kwam tot de conclusie dat de baan ongelijkvloers moest wor den aangelegd. Ook de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeers veiligheid heeft meerdere malen uitgesproken dat tramlijnen nooit meer gelijkvloers moeten worden aangelegd, omdat er veel te veel ongelukken mee gebeuren. Dat vinden wij dus ook." Dat is, volgens de gemeente, toch veel te duur? „Ja, dat is neel duur. Daarom wil de gemeente de tram ook niet over be staand spoor laten rijden. Omdat het dan wettelijk verplicht is ongelijk vloerse kruisingen te maken. Die verplichting is er niet in de binnenstad. Dus die variant is veel goedkoper. Maar wat wil je nou? Veiligheid of be sparen op de kosten? De gemeente wil van alle twee een beetje. Dat is kul en voor ons zeker niet genoeg. Vooral omdat de Lammenschansweg al een van de minst veilige routes van de stad is." Spreekt u nou voor het comité of uit eigenbelang? U woont toch aan de Lammenschansweg? „Voor het comité, maar het is ook mijn persoonlijke opvatting. Mijn kin deren moeten straks ook over die weg. En de kinderen uit de buurt, plus de kinderen die er naar scholen in de buurt gaan. En dat zijn er nogal wat." Hoe gaat u die 750 handtekeningen verzamelen? Gaat u de kroegen in of laat u de beivoners van Rijn en Vliet tekenen? „De tram is voor ouderen een prima vorm van vervoer, milieuvriendelijk en veilig, maar we gaan geen bejaarden en kinderen ronselen voor die actie. Nee, we gaan in het weekend de straat op. Zaterdag staan we voor V&D op de Breestraat en voor Cl000 op de Herenstraat. En als het alle maal lukt kan dat referendum leuk gecombineerd worden met het burge meestersreferendum en de komende verkiezingen." GroenLinks staat wel achter het voorstel van B&W. Hoe vindt u dat? „Ik had verwacht dat juist zij meer zouden letten op de consequenties voor voetgangers en fietsers. Ik vind het niet raar dat de fractie erachter staat, wel vervelend." tekst: Paul de Tombe UIT DE ARCHIEVEN COLOFON Anno 1902, Zaterdag 18 October WASSENAAR - Wanneer men de politiedienaren de gemeente ziet door wandelen of hen op een mooien, zomerschen dag al rijwielende ontmoet, dan zal menigeen wel eens gedacht hebben: 'wat een leventje'. Wie zoo oor deelt, beziet het ambt alleen van de verlichte zijde. Doch er is ook een donkere kant. Een agent is een man op zichzelf. Hij staat alleen tegenover het gripote publiek. Hij weet, dat hij in plaats van medewerking eer tegen kanting zal ondervinden. En wat het grievendst is: juist ondervindt hij die tegenwerking als hij het volle besef heeft, dat hij zijn 'plicht' doet. Kan hij het hejpen, dat sommige bepalingen van de Politieverordening niet in den geest van de menschen vallen? Hij heeft ze niet gemaakt. De agent moet, moet toezien, dat ze nageleefd of niet overtreden worden. Stel tegenover het wandelen en wielrijden nu eens het liggen loeren, bij nacht en ontijden, op personen, die op het punt van hazen, konijnen en fazanten heel sociale begrippen hebben. Het staan tegenover een troepje van zulke mensen, die soms meer durven dan dreigen. Dan zal men toch heusch niet zeggen, dat de agent 'voor zijn pleizier uit is'. Het is een groote kunst om met een groot publiek in een goede verstandhouding te leven. Deze trekjes kwamen ons voor den geest, toe we ons nederzetten om te vermelden, dat T. Zwartbol met 1 November a.s. den dag herdenkt, waarop hij vijf en twintig jaren gele den benoemd werd tot veldwachter in deze gemeente. Anno 1977, dinsdag 18 oktober RIJNSBURG - De nationale zwemvierdaagse in Rijnsburg Is gisteren in het 'Waterbos' met een record aantal deelnemers van start gegaan. Waren er vorig jaar nog maar 800 deelnemers, dit jaar zijn dat er ruim duizend. Foto: Archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van net Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Lelden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Leidsch Dagblad Directie: B.M Essenberg, C P. Arnold W.MJ Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82. Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54.2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356 3O0 Sprinters (rubrieksadv.) 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine.) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van 0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq de betreffende auteur. C HDC Uitgeverij Zuid BV, 2002 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV. Afdeling Lezersservice, postbus 503,2003 PA Haarlem. Een woongoeroe als Jan des Bouvrie zou er gillend gek worden. Het huis van paragnost- /therapeut Jan van der Heide in Oegstgeest is nogal vol. Vol met oude meubeltjes, frutsels, potten, beeldjes en kleedjes. Niks minimalisme en modem design. Van der Heide omringt zichzelf liever met spullen uit grootmoeders tijd. Samen met zijn vrouw Anna, die vorig jaar overleed, struinde hij menige rommelmarkt af. Het is lastig schoonmaken als je zoveel spulle tjes hebt, geeft Van der Heide toe. „De boel af stoffen, ja, dat moet zo af en toe gebeuren. Maar je moet er niet je levenswerk van maken." Het grote recht-toe-recht-aan huis van Van der Heide valt niet op vanaf de Rhijngeesterstraat- weg. De woning uit 1929 is omringd door groen. Bij het betreden van het huis is de ruime entree met het enorme trappenhuis het eerste dat opvalt. Boedhabeelden bepalen hier de sfeer. Van der Heide woonde met zijn vrouw in de Schoutenburgstraat toen hij het imposante huis te koop zag staan. Van zo'n bezit kon het paar alleen maar dromen. Toen het na een tijd nog steeds niet was verkocht, besloot Van der Heide de stoute schoenen aan te trekken en bracht hij een bod uit. Tot zijn verbazing ac cepteerde de eigenaar het. Dat was acht jaar ge leden. „We hebben gewoon geluk gehad. Na mij zijn er opeens nog een heleboel mensen ge weest die het wilden kopen." De aankoop bleek een schot in de roos. ,We waren hier samen ontzettend gelukkig. Het is een sterk en warm huis. Echt een fijn huis. Maar ik moet zeggen dat we in alle huizen waar we heb ben gewoond geluk kig zijn geweest. Al hadden we samen in een hutje op de hei moeten leven, dan was het ook goed ge weest." Het paar heeft niets aan het pand veranderd. „Het was keurig be woond geweest. Er zitten een oude Bruynzeel-keuken en een oude badkamer in, maar die vonden wij leuk. En ik moet er eerlijk bij zeggen dat we een nieuwe badkamer ook wel erg duur vonden." Van der Heide mag graag een pijpje roken in OKTOBER WOONMA A ND In de woonmaand oktober speelt het Leidsch Dagblad voor voyeur. In een korte serie worden verschillende bijzondere huizen in de regio van binnen en buiten bekeken. Vandaag de goedgevulde woning van Jan van der Heide aan de Rhijngeesterstraatweg in Oegstgeest. zijn oude fauteuil in de huiskamer. Het is een van zijn lievelingsplekjes in het huis. Op de sa lontafel staan foto's van Anna. „Zij zat altijd daar" zegt Van der Heide met een knik in de richting van de stoel naast hem „En dan namen we samen de dag door." Tussen de ko peren potten en de oude roestbruine en rode kleden valt de grote televisie als eni ge naoorlogse ele ment volledig uit de toon. De inrichting van het huis was Anna's spe cialiteit, vertelt Van der Heide.Anna had een neus voor leuke, oude spulle tjes. Ze wist altijd al les bij elkaar te pas sen." 'Saampjes' snuffelden ze ook wel tussen het vuilnis. Daar hielden ze onder meer twee kastjes aan over. „Het zijn kastjes met van dat mooie geslepen glas erin. Ze waren dicht en er zaten geen sleutels in. Ik heb toen aangebeld bij de mevrouw die ze buiten had gezet gen of ze de sleutels nog had. Ze zei: krijgt ze niet. Dat vond ik zo flauw." De paragnost/therapeut kan in het gi prima uit de voeten. Er is een flinke r het geven van workshops, een therap en een wachtkamer. Dan is er nog ee mer waar hij zijn boeken schrijft of vv zijn website www.jancvanderheide.i dood van zijn vrouw heeft hij zijn w weer opgepakt. „Het slechtste wat je is in bed gaan liggen en de dekens ov "w trekken." De Oegstgeestenaar heeft ontdekt dal is gebouwd op de fundamenten van i le) plaats 'Blijgeest' van 1624. Het beschf j landgoed met twee boerderijen en ee gaard liep door tot aan de Lange Voc naam 'Blijgeest' is wel heel toepassel de therapeut. „De eenzaamheid en hl in de wereld is zo ontzettend groot. E hier mensen met de meest uiteenlopi blemen of angsten. Je probeert die ral )Zj van geest te maken." Judy Nihof LEIDS DIALECT de h( Kees Bonnet, nu 73 jaar oud, herin nert zich nog een aantal straatspelle tje uit zijn jeugd. „Ik woonde in de Acaciastraat. De huizen met de oneven nummers zijn in U-vorm om het plantsoen heen gebouwd. Je kon er heerlijk spelen in het 'hof. Wij deden vaak een variant van het tikkertje: schaarre noemden we dat. Het ging als volgt. Een 'was 'm'. Wanneer hij of zij een ander had getikt, dan gingen ze samen naar de ingang van het 'Hof. Daar was het zogenaamde vuurhok. Ze haalden dan vuur, de brandstof zullen we maar zeggen om, hand in hand, een ander te tikken. Degene die zo getikt werd, moest in het vuurhok plaats nemen, totdat er nóg een getikt was. Die twee vormden ook een 'vang- paar' oftewel een schaar. Hand in hand gingen ook zij eropuit om te tikken. Maar, o wee, als ze eikaars handen loslieten. Dan moesten ze te rug naar het vuurhok om nieuw vuur te halen. Het was dus een spel van overleg en samenwerking, want je moest altijd met z'n tweeën dezelfde kant uit. Wie het laatst ongetikt over bleef, die had gewonnen. Een ander spel, waarin een lied ge zongen werd, kon je spelen in de toen nog autoloze stad. Aan beide lange kanten van de straat stond een lange rij kinderen. De ene groep, la ten we die de groep-A noemen, zong: 'Ik kom uit verre landen, me gomme, gomme gommetje, me gomme, gomme gommetje. Hand in hand liepen ze, terwijl ze de ze ondoorgrondelijk tekst naar voren brachten, naar het midden van de straat. Groep-B zong nu: "Wat heb je voor me meegebracht, me gomme, gomme, gommetje?' Groep-A staat stil onder het zingen en lopen van B. Zij, de leden van groep-A dus, hebben inmiddels over legd wat ze als antwoord zullen zin gen. Al naar gelang ze de andere groep aardig vonden of niet werd het 'een mand met rijpe peren' of'een mand met zure appels'. Natuurlijk in beide gevallen gevolgd door dat me gomme, gomme, gommetje." Kleed. Jaren geleden reed ik, met de auto komend van de Lange Mare, rechtsaf de Oude Vest op. Dat was al tijd eenrichtingsverkeer geweest, richting Pelikaanstraat wel te ver staan. Een paar honderd meter ver derop werd ik aangehouden door twee agenten. Of ik niet gezien had dat het eenrichtingsverkeer veran derd was? En dat je nu niet meer van de LangeMare naar de Pelikaanstraat mocht rijden, maar juist omgekeerd. Nee, dat had ik niet gezien. Mijn ex cuses. Ik had het jarenlang zo gere den en dan let je niet op nieuwe ver keersborden. En ik reed beschaafd, met een beleefde hoofdknik, achter uit. Wie schetst mijn verbazing toen ik vier weken later een boete voor de ze 'overtreding, in mijn bus kreeg. Hadden ze stiekem mijn nummer opgeschreven en me geverbaliseerd. Zonder dat ik het wist. Word ik daar kwaad over? Ja. Ik kan niet tegen dit soort lafheid en onrechtvaardigheid die de politie bovendien een slechte naam bezorgen. Ik heb noj gen om het vóór te laten kol maar dat kost je een halve i veel ergernis. Dus niet. Maa wilde natuurlijk wel stoom f en ik vertelde deze gebeurt een van mijn echt-Leidse v En wat was zijn reactie?" Jtl 'n bekeurring an je kleed, d dat nog eens?", vroeg ik. F haalde: „Hebbie 'n bekeu kleed dan?" Ik had het toch hoord. Een Leienaar heeft 1 over: 'dan heb ik 'n bekeuri broek'. Nee, hij heeft het ai - En als hem iets naars overk zegt hij niet 'dat overkomt 1 weer', maar 'dat heb ik dat me kleed'. Vraag: kent iemand het wol mes? Met dank verder aan Coby Kasper Janssens en Willem Hans Heestermans Boven: Jan van der Heide in zijn drukke woonka mer. Het interieur van het grote recht-toe-recht- aan huis aan de Rhijngeester straatweg in Oegstgeest (ui terst rechts) valt op door de vele frutsels en de ruime entree met het grote trappenhuis (rechts). Foto's: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 12