LEIDE ferendum doorgezet Daklozen verdienen financiële compensatie' uck betekent eend, wist u dat?' REGIO R1 EKO-bloembollen in het Brahmspark rek met Pechtold over traject Rijn Gouwe Lijn zonder resultaat 'KllSt eil Leiden WOfden SfiÜien een 'nieuw* toeristisch gebied' VERNIEUWEND, Uitgekeken op uw collega's De 'nieuwe Blok' kan de oude niet doen vergeten het HOUTPALEIS www.autoheemskerk.com DimircllV*- Veel bakplezier deze herfst! vrudag l8 OKTOBER 2002 i'BW ster 1 vraagt 1 om hulp re acties klisten LUMC medisch specialis- LUMC gaan weer sta- gisteravond duide- len na overleg met de ien. Op woensdag 27 draaien de artsen, dinsdag 1 oktober, lienst. Er zijn dan ide operaties en de ren zijn dicht. De art- 1 actie voor een hoger mee de academische zen beter kunnen en met de algemene !tjzenj\ls er na 27 no- og geen oplossing tus- icialisten en de zie- erkgevers is, volgen er ties. Een woordvoer- ;aan we allerlei ad- 'e en bestuurlijke :eren". door Roelf Reinders vervolg van voorpagina leiden - De gemeente Leiden moet daklozen financieel com penseren als de woonlastentoe slag wordt afgeschaft. Dat wil di recteur W. Brandhorst van Stichting De Binnenvest voor hulp aan verslaafden in Leiden. Volgens Brandhorst komen dak lozen in de problemen als er 223 euro per maand op de uitkering wordt gekort. Dat is de woonlas tentoeslag die in de bijstands uitkering zit. De korting op de uitkering betekent een inko mensachteruitgang van bijna dertig procent. „Ook voor daklo zen is het moeilijk om zo'n in komensachteruitgang op te van gen", zegt Brandhorst. „Het is niet meer dan logisch dat de ge meente dan voor een compen satieregeling zorgt." Brandhorst betwijfelt aan de be wering van wethouder fiuijing dat de woonlastentoeslag, die daklozen in vrijwel alle andere Nederlandse gemeenten niet krijgen, daklozen naar Leiden heeft getrokken. „Ik vraag het me af of er van de toeslag een aanzuigende werking is uitge gaan. Het is altijd moeilijk om in de verslavingssector met harde cijfers te komen." Brandhorst pleit voor behoud van de toeslag voor daklozen. „De toeslag is destijds ingevoerd omdat het le ven op straat duur is. Ik geloof niet dat die situatie opeens is veranderd." Met afschaffing van de toeslag bespaart de gemeente zo'n 22.000 euro. Ook de Leidse winkeliers, die een toename van de criminali teit vrezen, willen dat er niet aan de uitkering van de daklozen wordt getornd. „Hou het maar zo", zegt J. Wijgers van de Win keliersverenging Haarlemmer straat. „Dan houden we het nog een beetje rustig." De winkeliers zijn bang dat verslaafde daklo zen meer gaan stelen en over vallen omdat ze hun verlies aan inkomen moeten compenseren om drugs te betalen. „Wel erg kort door de bocht", reageert Brandhorst van De Binnenvest. Maar regiomanager R. van den Berg van het verslavingszorg- centrum Pamassia voorziet wel meer overlast van verslaafde daklozen. „Met het wegvallen van de toeslag ontstaat een gat dat moet worden opgevuld. Maar echt niet elke verslaafde is een crimineel." Niet alle winkeliers zijn tegen af schaffing van de woonlastentoe slag. Winkelier P. Labruyère uit de Haarlemmerstraat, die tegen de recente komst van het Slaap- huis voor daklozen in de Bree- straat was, is voorstander van afschaffing. „Misschien dat er dan een paar weer vertrekken uit Leiden. Het is toch belache lijk dat daklozen hier vier meier meer krijgen dan elders? En ik geloof er niks van dat er met af schaffing van de toeslag meer wordt gestolen. Nóg meer stelen kan niets eens, we zitten al aan het plafond. En als het toch ge beurt, moeten er maar knok ploegen komen. Het probleem moet echt een keer worden op gelost." leiden - „Pas op, poep", roepen een paar jongens naar elkaar. Vanoch tend plantten kinderen van de Apolloschool en de Korte Vliet School ecologische bloembollen in het Brahmspark. „EKO betekent dat er geen gif in de bloembollen zit", legt de tienjarige Stevka Prostran van de Apolloschool uit Zien de bloemen er dan anders uit? „Nee, je ziet er niks van, maar het is wel zo", zegt Keri Melchior (12) overtuigd. Ge meente en Provincie willen biologische teelt door deze EKO-Bloembol- len Plantdag meer bekendheid geven. Alle leerlingen kregen een zakje bollen mee naar huis. Foto: Hielco Kuipers Koevoet ethouder A. Pechtold niet in geslaagd de oordigers van de be de Lammenschans- isoren- en Burge- jk en Tuinstad/Staal- e gedachten bren- nu vast dat de ge- een aanvraag voor lum over het binnen- van de Rijn Gouwe loorgeschoteld. resultaat van een vin- ik dat Pechtold en de drie bewonersgroe- ivond voerden. „Dit is sraadpleging meer", intstemde wethouder, noodrem." ichtold reeds een rui- smeerderheid achter toonde hij zich bereid te blijven over de I paspecten van de light- ding door het Leidse n het algemeen en op de Lammenschansweg in het bijzonder. Maar toen eenmaal duidelijk was dat de omwonen den koste wat het kost een refe rendum willen, trok de wethou der zijn aanbod in. Het is nu aan de gemeenteraad om de aanvraag wel of niet te honoreren. De wijkgroepen hebben om hun aanvraag geldig te maken tot dinsdag de tijd 750 handtekeningen te verzamelen. In tweede instantie zijn er nog eens 4500 nodig. Die moeten worden gezet met identificatie plicht. Als het referendum door gaat, beleeft Leiden een nog niet eerder vertoonde verkiezingsdag met de parlementsverkiezingen, het burgemeestersreferendum en de volksraadpleging in één pakket. Pechtold verheugt zich daar niet op. Hij ziet in het refe rendum een bedreiging voor heel de Rijn Gouwe Lijn, van Gouda tot Noordwijk. Leiden moet binnenkort zijn voorkeurs- traject indienen bij de provincie. Door een referendum komt de stad te laat met zijn reactie. „Als het in de enige grote stad langs het traject stil blijft, dan sluipt de twijfel er ook bij de provincie in. De provincie zou er in dat geval goed aan doen om in alle gemeenten langs het traject een referendum te houden." Pechtold vindt dat hij in de ma ling is genomen door de bewo ners. Velen van hen maakten eerder deze week tijdens een vergadering van de raadscom missie economie en verkeer over de Rijn Gouwe Lijn gebruik van het inspraakrecht en daarbij is niet één keer het woord refe rendum gevallen. Wel kreeg Pechtold een oranje klaar-over- pak aangemeten en een mandje met 300 brieven van bezorgde bewoners. Dat vatte hij op als een aansporing om de veiligheid van het project te waarborgen. „Ik was klaar voor mijn rol als klaar-over maar kennelijk stond ik dinsdag al voor joker." Maar bewonersvertegenwoordi gers M. van de Kasteelen, T. van Leeuwen, M. Wagemakers en E. de Heer voelen zich op hun beurt niet serieus genomen. Hun inspraakreacties, zo zeggen ze, zijn nooit meegewogen in de besluitvorming. „We hebben te gen de gemeente gepraat, nooit met. Het stond van te voren vast dat de Rijn Gouwe Lijn door de binnenstad moet rijden en daar is naartoe gepraat en gewerkt. Leiden gebruikt inspraak als een fuik." Ze wijzen in dit verband op de gang van zaken van afgelopen dinsdag. De leden van de com missie namen nauwelijks de tijd om de vele inspraakreacties te verwerken en stemden 'na de koffie' bijna unaniem in met het voorkeurstraject van het college. Bovendien bleken niet alle raadsleden alle stukken te heb ben gelezen. De woordvoerders menen dat Pechtold onmogelijk verrast kan zijn door de referen dumaanvraag. Wagemakers wijst erop dat er al een jaar een conflict is met de gemeente. Vervolg van voorpagina duin- en bollenstreek/leiden - De kust, de bollenstreek en Lei den worden een 'nieuw" toeris tisch gebied. Dat is het uitgangs punt voor de marketingplannen die de fusie-VW Holland Rijn land over twee weken presen teert. Nieuwe fiets- en wandel routes moeten mensen voor een korte vakantie naar de streek trekken en hier houden. De VW Holland Rijnland wil een 'product gaan verkopen aan de wereld', zoals algemeen di recteur Tjeerd Scheffer - nu nog directeur van de Leidse VW - het noemt. „We hebben hier al les in de buurt. De kuststreek met badplaatsen, de prachtige bollenstreek en een historische museumstad. Dan is het logisch dat je moet gaan samenwer ken." Mensen moeten de streek gaan zien als één geheel. Een voorbeeld: „Ik ben net op va kantie geweest in Side. Dat zegt mensen weinig. Maar als je zegt 'aan de Turkse rivièra', dan weet iedereen wat je bedoelt. In dat 'Holland Rijnland'-ge- bied, de Leidse rivièra, moeten nieuwe fiets- en wandelroutes komen. Het Bonte-Loperplan (de fiets-, wandel- en vaarroutes in de bollenstreek) wordt uitge breid naar Leiden. „Dat is voor de hand liggend, maar het moet wel gebeuren", vindt Scheffer. „Er is nu een beetje een wild groei aan fietsroutes. De ANWB legt wat aan, de ENFB - eerste Nederlandse fietsersbond - legt wat aan, en zo zijn er nog talloze clubs die dat doen. Dat willen we beter coördineren." Een ma nier daarvoor is het 'knopensys- teem', zoals dat in Belgisch Lim burg al bestaat. „Dat breidt zich uit als een olievlek. Elk kruis punt, bij een toeristisch plekje, (advertentie) krijgt een nummer. Dan kunnen mensen thuis hun eigen route samenstellen." In de streek moeten toeristische stopplaatsen komen. Plaatsen waar mensen willen uitstappen om even te wandelen, of waar al een mooi panorama-uitkijkje is. „Een parkeerplaats, misschien een picknickgelegenheid", zegt Scheffer. „Als ze daar nu stop pen, dan is dat vaak gevaarlijk." Wat er volgens Scheffer zeker moet komen is een route langs monumentale bollenschuren. „Een mooie streek, die bollen schuren zijn ook het bekijken waard. En ze verdwijnen meer en meer, de laatste drie jaar is eenderde van de bollenschuren gesloopt. Dat is een trieste zaak. Zo'n toeristische route kan hel pen om de monumentale ge bouwen te behouden." „Uiteindelijk zijn we in dit ge bied Hollandser dan Hollands", renoveren met lieftink Voor het renoveren van uw huis neemt u natuurlijk de beste materialen. Bij Lieftink kiest u o.a. uit ramen van topkwaliteit in aluminium of kunststof. Onderhoudsarm, goed isolerend, perfect sluitend, minder inbraakgevoelig, uiterst duurzaam en met KOMO-keur. Welkom in de showroom. Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn Tel. 0172 46 96 70 www.lieftink.nl Openingstijden showroom: maandag t/m vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur zegt Scheffer. „We hebben bol len, zee, kust, Hollandse plas sen, een oude stad... Dat mag je allemaal wel zeggen, maar dan moet je dat ook laten zien." Hartenberg vfijnheer Roep en an- es en heren, ik wil u feliciteren. Vijftig jaar, lijk feit, een vrolijk al die tijd. Vandaar dat ag onthul: het stand- Comelis Prul." Waar- urgemeester W. Lem- vastberaden op de oprichter van Duck- k langzaam achter een doek tevoorschijn, dappere jager Come- htte volgens overleve- 1818 Duckstad op. De en belegerden fort en Prul verzon een fort in handen te krij- ïjgooide maïskorrels in vuur en door de hitte en ze in popcorn. De Ten dachten dat ze n werden en viucht- üjveranderde de naam in Duckstad. Deze het decor van de van de driftige eend: 1 ïck 9 ster Lemstra en v cteur Thom Roep van ;e weekblad openden ag 'Duckstad op Stel- Leidse Groenoordhal- x ras tien jaar toen ik e Donald Duck las en Morgen vindt u de baan die bij u past in «.leidschdogblad.nl het rijmpje komt uit het speciale feestnummer 1934-1984", ver telt Lemstra met pretoogjes. „Opa is er te oud voor, maar mijn tien kleinkinderen zitten wekelijks met rode oortjes te le zen." Lemstra kondigt een 'zwa re opmerking' aan voordat hij zegt: „We praten de laatste tijd zoveel over normen en waar den. Dus zeg ik dit: de Donald Duck is een deugdzaam blad. Geen pulp, maar leuke kinder kost. Nostalgie voor de ouderen onder ons." Hij hoeft niet lang na te denken over de vraag wie zijn favoriete personage is. „Do nald", antwoordt hij beslist. „Hij is geinig, origineel en ad rem." Op de tweede plaats staat Oma Duck. „Dat is gewoon een lieve vrouw." Hoofdredacteur Roep vindt Do nald in vijftig jaar niets veran derd. „Hij blijft inconsequent Woont iedere keer in een andere straat, omdat hij zijn huur schuld niet betaalt. Is roman tisch met Katrien en opeens weer een lompe boer. Hij is geen trendsetter, maar een trendvolger. Soms heeft hij een mobieltje, maar de volgende keer hangt er een ouderwetse telefoon in de gang." Donalds karakter is vooral her kenbaar, denkt Roep. „Hij heeft alle streken die we zelf willen uithalen. Hij is een persoon, net als Sinterklaas. We kregen een brief van een 8-jarige lezer die schreef: Beste Oom Donald, laatst was ik in Engeland en weet u waar ik achter ben geko men? 'Duck' betekent 'eend', wist u dat al?" Speciale gasten tijdens de ope ning waren Piet en Henny Ver schoor uit IJmuiden. Zij hebben het weekblad vanaf 1952 in huis. „Donald is nu nog net zo nijdig als toen", zegt PieL Hij is één van velen. De meeste lezers blij ven Donald lang trouw. „Geen seks, drugs en alcohol. Dat is de kracht van Donald Duck", weet planmanager S. Schouten bij Disney Tijdschriften. „Vijfen- Waarnemend burgemeester W. Lemstra (links) opende gisteren 'Duckstad op Stelten' door een beeld van de oprichter van Duckstad, Cornelis Prul te onthullen. Naast hem hoofdredacteur Thom Roep* van het weekblad Donald Duck. Foto: Hielco Kuipers twintig procent van de abon nees is al zeven jaar lid en 78 procent van de oplage is abon nee. We hebben in vijftig jaar maar liefst 780.000 lezersbrieven ontvangen." 'Duckstad op Stelten' belooft een groot spektakel te worden voor naar schatting ruim 25.000 fans. Tweehonderd medewer kers staan klaar om het verjaar dagsfeest, compleet met kinder champagne, succesvol te laten verlopen. Het Duckstad Theater waar artiesten als Georgina Ver baan en Romeo optreden, heeft 3500 stoelen. Het is er nu nog leeg en stil. In een eenzaam hoekje staat Donalds rode auto, die het altijd op de meest on handige momenten begeeft. De hoofdredacteur is vooral be nieuwd hoe de moeders van de lezers zich dit weekend gedra gen. „Echt waar, zodra Donald ergens verschijnt, willen alle moeders aan zijn kont zitten. Om te voelen hoe zacht hij is." door Wilfred Simons leiden - Het is voor hedendaag se Leidse stadshistorici een gro te opgave om een beter over zichtswerk van de Leidse ge schiedenis te schrijven dan P.J. Blok heeft gedaan. Voor zijn 'Geschiedenis eener Holland- sche stad' geeft hij een 'macht aan materiaal', zo hield historica Jeanne Verbij gisteren haar ge hoor voor tijdens een lezing in het Leidse Gemeentearchief. „Hij heeft zoveel gelezen en zo veel bronnen gezien, hoe kün je dat overtreffen?" Ruim een eeuw geleden schreef de Leidse hoogleraar Blok (1855-1929) een geschiedenis van Leiden in vier delen. Een team historici werkt nu, op initi atief van het Gemeentearchief, aan een 'nieuwe Blok'. Het eer ste deel wordt op 8 november in de Leidse Pieterskerk feestelijk gepresenteerd. Of het in alle op zichten beter zal zijn dan dat van Blok, valt te betwijfelen. Volgens Verbij kunnen de he dendaagse historici zich alleen onderscheiden door andere vra gen aan het verleden te stellen. „Wij kunnen meer aan sociale geschiedschrijving doen dan Blok zich toestond", aldus Ver bij. „Blok geloofde dat de ge schiedenis wordt gemaakt door het volk, maar hij was bang dat een te grote nadruk op sociale geschiedenis de arbeidersbewe- (advertentie) EIKEN WHITE OIL TAFELS v.a. 495,- ma. t/m vr. 09.00 -17.00 uur zaterdag showroom open van 10.00 -16.00 uur Madame Curiestraat 12 - Sassenheim - Tel. 0252 - 223128 (advertenties) OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN ging in de kaart zou spelen." Verbij, een historica die afkom stig is uit de 'stal' van de Leids- /Utrechtse neerlandicus Frits van Oostrom, schreef voor het eerste deel vijfenvijftig pagina's over kerk en cultuur in het mid deleeuwse Leiden. Het was een zware opgave. „Er is in Leiden zoveel materiaal bewaard geble ven uit de vijftiende en zestien de eeuw, dat je onmogelijk alles kunt doen", verzuchtte ze. „Het is uitzonderlijk vergeleken met de andere Hollandse steden." Extra aandacht geeft Verbij aan de rivaliteit tussen de Hoog landse kerk en de Pieterskerk in de late middeleeuwen. De Hooglandse kerk had zestien priesters die dagelijks de getij den zongen en de parochianen van de Pieterskerk wilden ook zoiets. Daarom richtten zij het 'zevengetijdencollege' op, - drie heren die leiding gaven aan een koor dat dagelijks zeven keer een gebed moest zingen. Wat zij zongen, werd vastgelegd in acht dikke koorboeken, waarvan er nu nog zes over zijn. De boeken bevatten een schat van 349 composities uit de vijftiende- en zestiende eeuw. En, o ergernis, die boeken worden helemaal niet in Leiden bestudeerd. Wel aan de Universiteit van Utrecht, waar muziekhistoricus Louis Grijp leiding geeft aan een team onderzoekers dat zich bezig houdt met de historische Ne derlandse muziekcultuur. a r k L. (071)-5310811 R. (071 )-3312866 DOE EENS EEN DUINRELL HERFSTDAG! Kom op de valreep van het seizoen voor een spectaculair dagje uit naar attractiepark Duinrell Geniet van de span nende attracties vol actie en avontuur Een bezoek aan het tropische Tïkibad. met nu meer dan Mn kilometer glijbaan. ii mag zeker niet ontbreken Een dagje Duinrell is genieten voor jong en oud Duinrell 1 2242 JP Wassenaar Tel (070) 51 55 258 www.duinrell nl DUINRELL, DAAR KIKKER JE VAN OP Met de herfstvakantie voor de deur introduceert Honig Meuwe Amerikaanse bakmixen. Wat is er nu leuker en gezelllglr dan samen met de kinderen bakken in de keuken? Honig maakt bakken nu nog leuker. Zo maak je nu in een handomdraai luchtige Muffins, 'smeuïge Brownies en Chocolate Chip Cookies met extra veel chocolade brokken. Bijna alles wat je nodig hebt zit al in het pak, zoals muffinvormpjes, een brownie- bakvorm of zelfs een cookie bakpapiertje. Het resultaat is heerlijk en lukt altijd. Op de achterzijde van het pak staan nog extra variatietips voor de kinderen. Honig wenst u dus veel bakplezier deze herfst.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11