LEIDEN REGIO HSL-verkeer houdt zich beter aan regels aKlitt] en ander leest romans, ik doe dit soort dingen Levensgrote koe en bananendame Molkenboer heeft het verbruid bij CDA Zoeterwoude de Kruis-man derscheiden irlijkse crfrace R3 Politiechef wijst op verantwoordelijkheid burgers idingbeurs /oorschoten Noordpoort bijna klaar Bijeenkomst borderlinestoomis bij Oegstgeestse Rijngeest Groep BEDRIJVEN RUIM BAAN I schoten - Bij zijn vertrek foorzitter van het Rode s in Voorschoten heeft eijnierse gisteren de ge- ntelijke Roemer gekregen, gemeester Verver overhan- ie hem de onderscheiding. 'ela« nierse was 25 jaar voorzitter deVoorschotense afdeling, iet Rode Kruis blijft hij nog h-w actief als voorzitter van het dsictVliethorst. Br, mond - Voor de negentien- eer vindt tussen vrijdag 27 andag 29 september in Turfrace ,days ts. Vrijdag vertrekken kleine Con tionele zeilvaartuigen om uur vanaf park Groot Lee- Zondag keren ze vanuit eveen via de splitsing Am- d Zi Drechtkanaal, Aardkanaal Drecht weer terug naar mond. In park Leerust is op 'u' lagmiddag een café-terras j icht voor bezoekers die de ang gkeer van de deelnemers U n bijwonen. De Turfrace tzijn oorsprong in de vroe- handel in turf. Wie het 5te vanuit Vinkeveen terug- de, kon weer nieuwe ladin- turf verschepen. zaterdag 21 SEPTEMBER 2002 assetscHOTEN - De Unie van illigers in Voorschoten tvan 25 tot en met 27 sep- ,p, ierhaar 71ste kledingbeurs ^t Bondsgebouw naast de intiuskerk in Voorschoten, e beurs wordt een ruim van laag geprijsde, ihands kleding en merk- ^Jng aangeboden. Dinsdag ring ptember tussen 17.00 en uur kunnen mensen tele- Kefch reserveren voor het in- ijen van kleding. De ver- vindt 26 september van tot 19.00 uur en 27 sep- er van 10.00 tot 12.30 urn- De opbrengst komt ten aan vrijwilligerswerk ouderen en gehandicap- Ifaor meer informatie en uctvering: Martie Meijs, tel. >616347. door Esther Hartenberg en Janneke Dijke leiderdorp - Het aantal HSL- vrachtwagens dat met een te zware lading door Leiderdorp, Rijnwoude en Zoeterwoude rijdt, neemt af. De politie voert sinds twee jaar extra controles uit op het zware vrachtverkeer, en dat werpt zijn vruchten af. Dit con cludeert teamchef A. Gravekamp in de viermaandelijkse evaluatie van het politieteam in de drie ge meenten. Het probleem met de te zwaar beladen vrachtwagens speelt vanaf het begin dat de HSL- werkzaamheden in deze regio begonnen. Politie en gemeenten maakten wel afspraken met de HSL-projectorganisatie, maar onderaannemers lapten die af spraken regelmatig aan hun laars. Gravenkamp begrijpt dat op zich wel. „Er zit een econo mische kant aan het verhaal. Een chauffeur rijdt liever een keer te zwaar dan twee keer, want dat scheelt geld." Te zwaar beladen wagens veroorzaken schade aan het wegdek en zor gen voor onveilige situaties door hun langere remweg. De vracht wagens pendelen voornamelijk tussen het werkterrein in de Lei- derdorpse Bospolder en bouw terreinen in de Achthovenerpol- der en bij de Nil. De hoeveelheid overtredingen was voor de teamchef aanlei ding een aparte projectleider HSL aan te stellen en extra con troles uit te voeren. Hij is tevre den over het resultaat. „In het begin bleek nog dat ze het vaak probeerden. Nu komt het bijna niet meer voor, omdat ze weten dat wij hoge boetes opleggen." Gravekamp beseft wel dat hij moet blijven controleren. Behalve voor het vrachtverkeer vraagt Gravekamp aandacht voor criminaliteit in zijn vier maandelijkse evaluatie. Hij her haalt zijn eerdere oproep aan de burgers van gemeenten Leider dorp, Rijnwoude en Zoeterwou de om melding te maken van verdachte zaken en strafbare fei ten. „Laatst hielden collega's in Wassenaar een stel 13-jarige knapen aan met vijftig gestolen auto-emblemen. Ze bekenden dat ze de meeste van die dingen in Leiderdorp gestolen hadden, terwijl wij totaal geen meldingen hadden binnengekregen. Uit eindelijk hebben vier eigenaren zich gemeld. De andere 46 kan het waarschijnlijk niets schelen. Daar kan ik met m'n pet niet bij. Mensen mopperen steeds dat de politie niets doet, maar zon der aangifte kunnen we ook niets doen." Het politieteam Leiderdorp, Rijnwoude en Zoeterwoude be staat op 1 oktober een jaar. De fusie van het Leiderdorpse team met Rijnwoude/Zoeterwoude kwam voort uit een reorganisa tie binnen het politiedistrict Rijn Veenstreek. Gravekamp is te vreden over het resultaat. „Het integreren van de teams loopt best goed." Hij maakt zich wel zorgen over de huisvesting. Het hoofdkantoor bevindt zich aan de Hoogmadeseweg in Leider dorp. „Ik zou het liefst een bu reau openen in Zoeterwoude, midden in het gebied. Maar dat is lastig. Stel dat de gemeente Rijnwoude straks fuseert met Boskoop, wie weet welke gevol gen dat dan weer voor ons heeft." leiderdorp - Bijna klaar zijn de dertien appartementen in gebouw Noordpoort aan de Dijkwacht in Leiderdorp. Het pand vormt de entree van de wijk Leyhof en staat op de hoek van de Brugwacht. De bouw van het complex liep aanzienlijke vertraging op. De Noordpoort had halverwege vorig jaar al klaar moeten zijn, maar door bezwaren van uit de buurt - over de exacte plek waar het gebouw moest komen te 0i Wi zoeterwoude - De Leiderdorpse wethou der Molkenboer heeft er achter de rug van Zoeterwoude om bij de provincie Zuid-Holland op aangedrongen vooral niet toe te staan dat de kleine buurge meente een verbintenis aangaat met Rijnwoude. Dat blijkt uit notulen van een onderonsje dat de wethouders Molken boer en Roest in april hadden met twee gedeputeerden van de provincie. Het Zoeterwoudse CDA-raadsüd B. Koppenol kreeg de notulen onlangs onder ogen. Hij is geschokt en ook erg boos. In de schriftelijke weergave van het ge sprek valt te lezen dat Molkenboer en Roest er bij de provincie voor pleiten toch vooral te voorkomen dat Zoeter woude samen verder gaat met Rijnwou de. „Er staan heel kwalijke dingen in die notulen," vindt Koppenol. „De manier waarop de Leiderdorpse wethouders over Zoeterwoude praten, getuigt van weinig respect voor onze goed doorge sproken toekomstvisies." De Leiderdorpse wethouders wijzen de provincie er in het gesprek op dat 'een oriëntatie van Zoeterwoude op Rijnwou de niet voor de hand ligt' en dat Zoeter woude zich zou moeten richten op de Leidse regio en met name op Leiderdorp. Molkenboer voert daarvoor onder meer aan dat Leiderdorp veel heeft gebouwd, 'ook voor woningzoekenden uit Zoeter woude'. En, aldus Molkenboer: „Leider dorp, en niet Rijnwoude, heeft zich de af gelopen jaren sterk gemaakt voor het J\ Za Oegstgeestenaar wil woonzorgcomplex in Overveerpolder bouwen Nancy Ubert geest - Zoals de kaarten nu Zo ischud, moeten de volks- enwoordigers van Oegst- zich binnenkort over het nde dilemma buigen: wordt uk onbebouwde polder ge- voor de aanleg van nieuwe alvelden of mag Achmea Investors daar een eigen- orgcomplex bouwen voor veren' generatie van het Js het aan Oegstgeeste- I. Deenen ligt, kiest de ge- iraad voor dat laatste. retaris Remkes heeft het gezegd: dankzij particu- itiatief kan een nieuw- iroject dertig tot veertig it goedkoper uitvallen. In ■St heeft W. Deenen dat zien. Zijn luxe ouderen- lex De Morsebel is het be lt met een beperkt budget el mogelijk is. Zo heeft De [bel een ondergrondse garage die niet alleen parkeerplaatsen maar igen en een autowas- herbergt. „Mijn trots", :nen. „Voor dezelfde die van een rijtjeshuis ouderen de beschikking in sjiek en groot apparte- ïn zijn ze voorzien van ex- fort." ;elijk verwachtte Dee- dat hij en zijn flatgeno- !t tot hun allerlaatste le- zouden kunnen uit- in De Morsebel. Inmid- :nkt hij daar anders over. luder je wordt, hoe meer in buitenaf je nodig hebt. e meeste ouderen willen geen beroep op hun kin doen." lij, kijkend naar zijn eigen Half en luisterend naar leef- inoten en deskundigen, irsebel bedacht, heeft hij tweede project opgezet: jd zelfstandig wonen mderen'. In Achmea Glo- itors vond Deenen een ieter. „De een verdiept zijn pensionering in ro etjes, ik doe dit soort din- Tot in de kleinste details is lan uitgewerkt. „De slaap- t wordt van de woonkamer liden door een schuifdeur, bedlegerig bent, neem je >g deel aan het huiselijk Oegstgeestenaar W. Deenen wil in de Overveerpolder een woonzorgcentrum voor ouderen bouwen. „Mijn project zal de gemeenschap geen cent kosten", belooft hij. Foto: Henk Bouwman A.jtee ontleende Deenen aan üculier woonzorgcom- i het Drentse Rhoden. In 1 wil de Oegstgeestenaar 160 appartementen en 40 aan leunwoningen bouwen. „Groot schalig, denk je misschien, maar dat aantal is nodig om het pro ject financieel haalbaar te ma ken." Het is de bedoeling dat ouderen de woonruimten gaan huren. Een appartement gaat zo'n 550 euro per maand kos ten. „Niet spotgoedkoop, maar best betaalbaar", vindt Deenen. In het complex, dat in een park achtige omgeving moet komen te staan, worden ook verpleeg- kamers, logeerkamers, restau rant, recreatiezaal, fitnessruimte en tal van andere extra facilitei ten ondergebracht. Deenen: „Wie ziek wordt, kan thuis ver pleegd worden tot het moment waarop hij of zij zo hulpbehoe vend is geworden dat een plek op de ziekenboeg het beste is." De bewoners van het complex moeten dag en nacht een be roep op verplegend personeel kunnen doen. Het plan van Deenen ligt al een tijd klaar, maar is nu actueel omdat politiek Oegstgeest in het diepste geheim (de stukken zijn vertrouwelijk) over een nieuwe bestemming van de onbebouw de Overveerpolder praat. Dat terrein ligt vlakbij zwembad Poelmeer, tussen de Abtspoel- weg en de Haarlemmertrek vaart. Momenteel bestaan er twee scenario's. Nummer één: het sportveld aan de Duiven voordestraat in het midden van het dorp wordt opgedoekt om plaats te maken voor woning bouw en in de Overveerpolder komen nieuwe voetbalvelden. De hoogspanningskabels die daar in de lucht hangen moeten dan wel de grond in en het dras sige terrein dient aangepast te worden. Naar verwachting gaat de gemeenschap dat geld kos ten. Draaiboek twee: de ge meente geeft Achmea Global In vestors de vrije hand, verdient aan de verkoop van haar grond in de Overveerpolder en helpt haar oudere inwoners aan pas sende woonruimte. Een meerderheid van de ge meenteraad lijkt voor de eerste optie te kiezen. Een woonzorg complex voor ouderen zou dan aan de Duivenvoordestraat ge bouwd kunnen worden, een lo catie die meer centraal ligt. Dee nen: „Dat terrein is lang niet toereikend voor mijn plan. Zoals gezegd: we moeten die 200 staan - werd pas veel later met de werkzaamheden begonnen. De ver traging bracht een aantal van de kopers van de appartementen in pro blemen: zij hadden hun oude huizen al verkocht en moetsen verkas sen naar dure tijdelijke huurhuizen. Het ziet er nu naar uit dat de toe komstige bewoners binnenkort toch echt kunnen hun nieuwe appar tement kunnen gaan inrichten. Foto: Hielco Kuipers groen houden van de Grote Polder." Ook CDA-wethouder Ates vindt het niet netjes dat de Leiderdorpse bestuurders de provincie hebben gevraagd om druk uit te oefenen op Zoeterwoude. Ze had Molkenboer er al op aangesproken maar dat had weinig effect gehad. „Het was moeilijk over te brengen hoe dit op Zoe terwoude overkomt." Burgemeester Koopmanschap wil bin nenkort met Leiderdorp op de kwestie terugkomen. Leiderdorpse AH in 'winkelstrijd' door Esther Hartenberg leiderdorp - De Albert Heijn aan de Winkelhof in Leider dorp heeft het deze dagen extra druk. De supermarkt doet mee aan de wereldwijde competitie 'Festival of Food and Fun' tussen bijna 9000 Ahold-winkels. Het doel is de mooiste, gekste en meest klantvriendelijke winkel te zijn. Supermarktmanager Ed Vrijenhoek is razend enthou siast. „We hebben een le vensgrote koe op de zuivelaf- deling en er loopt een dame in een bananenjurk rond. Volgende week staat er een Smart in de winkel, de hoofdprijs voor één klant in Nederland." Voor de vierde keer organi seert moedermaatschappij Ahold deze 'winkelstrijd'. In 27 landen, waaronder de Verenigde Staten, Tsjechië (winnaar van vorig jaar) en Noorwegen, worden de meest ludieke acties georga niseerd om de aandacht te trekken. In Nederland zijn 25 Albert Heijn-winkels geselec teerd die hun kunsten mo gen vertonen. Vrijenhoek noemt voorbeelden: „Een merk chocolade wordt ge promoot door een echte oli fant bij de winkel te zetten. Of een fles shampoo van achttien meter hoog. Wij zit ten boven een parkeergara ge, dus buiten is helaas niets mogelijk." De Albert Heijn in Leiderdorp organiseert voor al veel voor de jongste klan ten. Zo kunnen kinderen een koe melken, racen op een skelterbaan en meedoen aan een kleurwedstrijd. Aholds Raad van Bestuur treedt op als jury en beoor deelt de creativiteit en verge lijkt de gemaakte omzetten. „We moeten eerst de lande lijke competitie winnen. De beste van Europa gaat naar de wereldfinale waar elke winkelmanager in een pre sentatie vertelt waarom juist zijn winkel moet winnen. De beste Ahold-winkel van de wereld krijgt een geldbedrag en een bokaal", legt Vrijen hoek de spelregels uit. Hij schat de kansen van 'zijn' AH redelijk in. „Mijn mede werkers zijn erg betrokken en voor onze klanten is het een groot feest." Het blijft niet bij deze actie, belooft Vrijen hoek. „We kunnen nog lang niet alle ideeën die we heb ben, uitvoeren. In de voor jaarsvakantie gaan we daar zeker nog iets mee doen." oegstgeest - Familieleden van patiënten met een borderline stoomis kunnen op donderdag 26 september in Oegstgeest te recht op een informatieavond over de behandeling van bor- derlineproblematiek. Een psy chotherapeut van de Rijngeest Groep voor geestelijke gezond heidszorg geeft uitleg over wat welke vormen van hulp er zijn. Borderline is een persoonlijk heidsstoornis die zich kan uiten in impulsiviteit, stemmingswis selingen, extreme verlatings angst, zelfverwonding en psy chotische verschijnselen. Zo'n 200.000 Nederlanders hebben de stoornis. De informatie avond, mede georganiseerd door familievereniging Labyrin t/In Perspectief, is in net recep tiegebouw van de Rijngeest Groep aan de Endegeester- straatweg 5 en begint om 20.00 uur. Opgave: 071-5239240. (advertentie) wooneenheden realiseren om het project levensvatbaar te la ten zijn. Dat het centrum niet dicht bij een winkelcentrum of de bibliotheek komt te staan, is geen probleem. Met elkaar kun nen de bewoners een pendel dienst instellen. De politiek zal prioriteiten moeten stellen. Kiest zij voor de oudere genera tie of vindt zij voetbalvelden voor de jeugd belangrijker. Mijn project zal de gemeenschap in elk geval geen cent kosten. Of dat ook het geval is wanneer er voetbalvelden worden aange legd, betwijfel ik ten zeerste." ontmoeten studerend en werkzoekend Zuid-Holland op vrijdag 25. zaterdag 26 en zondag 27 oktober 2002 in de Groenoordhallen Leiden. zuid-holland Informatie over de beurs en het presenteren van uw bedrijf of onderwijsinstelling tijdens deze beurs: O.G.Z.b.v. www.ruimbaanin.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15