'Beurs zakt nog veel verder' ECONOMIE Bakermat van Amerikaanse chocoladereep gered 'Veel belangstelling voor aankoop Het Parool' Jongste werknemers hebben over loon niks te klagen DSM investeert in sterke vezel Cehave stapt uit de eieren Groeiend aantal winkeldiefstallen Bankpassen uit post gstolen Ultimatum aan kabelbedrijven Alcatel schrapt duizenden banen Steun voor viskwekerijen =er Analist Royce Tostrams voorziet val van AEX naar 205 punten Kwaliteit vaak bedroevi bij islamistische slageri iati Protest bevolking Hershey verhinderde miljardendeal Hotmail strijd aai5 met 'spaij»; Essent na£I Belgischerd stroomm Nederlandse en Belgische uitgevers melden zich bij PCM ImbeTV -ir'- sn hc Bo orl heerlen - Chemieconcern DSM investeert 100 miljoen euro in vier nieuwe Amerikaanse pro ductielijnen voor de superster ke polyetheenvezel Dyneema. Dit vezel wordt onder meer ge bruikt in kogelvrije vesten, cockpitdeuren, helmen en voertuigbepantsering. De vraag naar Dyneema neemt vooral in 'de Verenigde Staten toe. De markt groeit niet alleen voor de bescherming van personen en voertuigen, maar ook voor vei ligheidshandschoenen en aller hande sportartikelen. vechel - Landbouwcoöperatie Cehave Landbouwbelang uit Veghel verkoopt zijn eierendivi- sie Roveco Lukken aan het fa miliebedrijf Kwetters. De twee vestigingen in Boxtel en Schijn- del worden volgens directeur P. Kwetters 'op termijn' samenge voegd in Boxtel. Daarbij ver dwijnt een deel van de circa tachtig arbeidsplaatsen. Kwet ters sluit gedwongen ontslagen niet uit. nieuwegein - De winkelcrimi- naliteit in Europa is de afgelo pen zes maanden gestegen. Het omzetverlies door diefstal nam vergeleken met vorig jaar met 5 procent toe. Deze vorm van cri minaliteit kostte de Europese detailhandel 30,3 miljard euro, dat is ongeveer 1,45 procent van de totale omzet Dat blijkt uit onderzoek van het Centre for Retail Research. Het CRR ondervroeg 476 grote ketens met in totaal 31.525 winkels in zestien landen. Zij vormen 23 procent van de Europese detail handel. utrecht - Enkele tientallen Ra- bobankklanten zijn gedupeerd doordat hun nieuw aange vraagde pasje is gestolen. De passen, overwegend duplicaten van kwijtgeraakte exemplaren, waren vanuit het pasjesproduc tiecentrum van de Rabobank in Best opgestuurd, maar zijn nooit bij de rechtmatige eige naar aangekomen. Met de ge stolen pinpassen zijn de dieven vervolgens naar Parijs getogen, waar zij voor enkele duizenden euro's spullen aanschaften. In Frankrijk is het in winkels niet nodig een pincode in te toetsen bij gebruik van de pinpas; een handtekening volstaat. Juist die ontbraken nog op de achter overgedrukte passen. den h aag - De Consumenten bond heeft de kabelbedrijven, die hun klanten meer willen la- 'ten betalen, een alternatief con venant voorgelegd. Hierin staat onder meer dat de klant geen extra geld op tafel hoeft te leg gen. De bedrijven moeten dit uiterlijk 1 oktober tekenen. Doen ze dit niet, dan volgen hardere acties, aldus de bond. Onlangs sloten de kabelbedrij ven een eigen convenant af. 1 Daarin is afgesproken dat ze meer internet-, tv- en telefoon diensten gaan aanbieden. Bo vendien gaan ze hun netwerk openstellen voor concurrenten. Als het aan de kabelbedrijven ligt, moet de consument wel meer betalen voor de nieuwe diensten. parijs - Het Franse telecom- concern Alcatel neemt drasti sche maatregelen om zijn fi nanciële problemen te boven te komen. De onderneming gaat 23.000 banen te schrappen. Eind volgend jaar bedraagt het aantal werknemers daardoor 60.000. Het concern zet voor de operatie 500 miljoen euro opzij. Alcatel liet verder weten te ver wachten dat zijn omzet in de tweede helft van dit jaar 10 pro cent kleiner zal uitvallen dan in de eerste helft. In het derde kwartaal zal er sprake zijn van een omzetvermindering van 15 procent ten opzichte van het tweede kwartaal. brussel - De Europese Com missie gaat het opzetten van viskwekerijen aan de kust be vorderen. De commissie, het dagelijks bestuur van de Euro pese Unie, hoopt op minstens achtduizend nieuwe banen. Die banen zijn hard nodig omdat |EU-commissaris Fischler (land bouw en visserij) de gewone visserij aan banden wil leggen nu sommige vissoorten met uit sterven worden bedreigd. Fischler wil geld dat is gereser veerd voor hulp aan regio's die door zijn eigen visplannen wor den bedreigd, inzetten voor het kweken van vis (aquacultuur). vrijdag 20 SEPTEMBER door Miranda Megens Amsterdam - Niemand wilde hem geloven, maar Royce To strams zat vorig jaar wel goed met zijn voorspelling dat de AEX naar 350 punten zou zakken. De prognose die de beleggingsspeci alist gisteren uitsprak: 'de AEX daalt naar 205 punten', lijkt weer even onwaarschijnlijk als pijnlijk. Maar Tostrams hield voet bij stuk op de jaarlijkse beleggingsbijeen komst van Binck Brokers. Als hij volgend jaar weer de win naar is van de beleggingsvoor spelling van het Amsterdams ef fectenhuis, spreekt hij iedereen nog wel. „Er is een kans van 60 procent dat de AEX naar 205 punten zakt. Vertrouwen ont breekt en er is weinig trendma- tigheid naar boven te zien", zegt hij stellig over zijn 'gouden be- Volgens Tostrams, eigenaar van een beleggingsadviesbureau, is het somberheid troef de komen de jaren op de aandelenmark ten. De huidige 'bear market', een situatie waarin de koersen al geruime tijd dalen, loopt op zijn einde. Al moet de laatste, meest agressieve fase nog aanbreken. „De belegger moet wel weer gaan kopen, maar niet nu. De koersen kunnen nog een eind dalen. Het sentiment is negatief en er zijn nog geen tekenen van bodemvorming." Maar beleggen blijkt net voetbal: niemand weet de eindstand, ie dereen heeft de wijsheid in pacht en het spel is emotioneel. Volgens Ben Jacobsen, hoofddo cent financiële markten aan de Erasmus Universiteit, is het ver haal van bodems 'flauwekul'. „Als er weer een vliegtuig ergens tegenaan vliegt, zijn alle bodems weer verdwenen. Je kunt net zo goed een munt opgooien." To strams is gepikeerd. „Wij kijken naar trends en of die doorzet ten," verdedigt hij zijn techni sche analyse. Is het een kwestie van moed of overmoed om in het huidige beursklimaat listen adviezen te laten geven? Effectenhuis Binck Brokers wist toch vier specialisten te strikken om zijn klanten moed in te pra ten. De aanwezige particuliere beleggers moeten na de discus sie met de vier wel in verwarring zijn achtergebleven want de in zichten verschilden dag en nacht. Tostrams betwijfelt of de AEX de komende tien jaar boven de 450 punten uitkomt, maar Robert Sturm van Fortis Wereld Mix fonds denkt daarentegen dat Amsterdams belangrijkste beursgraadmeter over een jaar op 500 staat. Amout van Rijn van Robeco America voorspelt 375 punten. Volgens Tostrams is het goed om op dit moment in cyclische fondsen, detailhandel en food te zitten. Beter niet in banken, ver zekeraars, technologie en con sumentengoederen. Sturm van Fortis voorziet op korte termijn herstel van banken en verzeke raars, maar hij is zelf afkomstig van een bank- verzekeraar. Jacobsen denkt dat defensie en beveiliging het goed doen, zo lang Bush aan de macht is. Be leggers moeten volgens hem wel wachten tot het beursklimaat aantrekt, want zijn theorie van de 'presidential election cycle' zegt dat de eerste twee jaar van een nieuwe president slechte ja ren op de beurs zijn. den hjlag/gpd - Als gemeenten en keuringsdiensten streng zouden controleren, kan het merendeel van de islamitische slagerijen de deuren wel slui ten. Veel islamitische slagers werken namelijk zonder vak diploma. Ook worden regels voor het hygiënisch bewerken en opslaan van vlees overtre den. Dit blijkt uit het onderzoek 'Al lochtonen in de Agribusiness', uitgevoerd in opdracht van het ministerie van landbouw. Het rapport wordt eind deze maand gepresenteerd. Veel overtredingen van de isla mitische slagerijen worden ge doogd. De Kamer van Koop handel zou strenger moeten zijn met het uitgeven van ver nel Bi ette Jit; gunningen, aldus ond :r?' Jan Nauta die voor hi terie de kwaliteit van gerijen doorlichtte, staat er een scheve zegt hij tegen het bl n tined. „Nederlandse 'at.. moeten wel een diplo ben en worden wel si controleerd, islamitisfda gerijen daarentegen In het onderzoek woi voor het opzetten brancheorganisatie viDnv slagers. Verder mo voorwaarden waaraa Bt vlees moet voldoen, worden vastgesteld, dat daar nogal mee sjoemeld. Nederland vijfhonderd geregistri lamitische slagerijen. e di De M door onze correspondent Ans Bouwmans hershey - Bijna twee maanden lang was het onrustig in 'chocola- destad' Hershey in Pennsylvania. De beheerders van het fonds dat de grootste chocoladefabrikant van Amerika controleert, wilden af van hun aandelen. Maar 'Goli ath' was niet opgewassen tegen de bevolking van Hershey die haar idyllische, kleinsteedse ge meenschap koestert. „Hershey is weer net als vroe ger", zegt de plaatselijke 'pam- flettenmaker' John Dunn. De oud-marketingdirecteur van Hershey - „ik heb er dertig jaar gewerkt" - is persoonlijk door het chocoladestadje getrokken om zijn actiespullen op te halen. De borden met 'Ontspoor de verkoop' en 'Hou de droom le vend in Chocoladestad USA' zijn niet meer nodig. De actie voerders tegen de verkoop van het puur Amerikaanse chocola de- en snoepbedrijf aan buiten landse investeerders hebben ge wonnen. Voortaan is iedereen weer 'nor maal' welkom in het naar cacao geurende Hershey, 22.000 inwo ners en bakermat van de Ameri kaanse chocoladereep. De nette straten met hun zilveren en bruine straatlampen in de vorm van een 'Hershey"s Kiss' (een chocolade druppel) en illustere namen als Chocolate Avenue en Cocoa Avenue worden niet lan ger 'ontsierd' door protest en woede. In Nederland mag bijna nie mand de naam Hershey (fabri kant van onder meer KitKat) kennen, in Amerika is het een begrip. De schappen van de su permarkten liggen vol met de nogal zoete Hershey"s melkcho- coladerepen, Reese's pindakaas- chocoladecups en talloze ande re zoetwaren en chocoladepro- W zijn ing' ene Zelfs de straatnamen in Hershey herinneren er aan dat het stadje zijn welvaart te danken heeft aan chocolade. Foto: GPD/Ans Bouwmans ducten die uit de in 1903 door Milton S. Hershey opgerichte chocoladefabrieken rollen. Zo'n 48 procent van de Amerikaanse chocolademarkt is in handen van Hershey. Het enorme succes van Milton Hershey"s formule om goed koop melkchocolade te maken, en Hershey's opvattingen over de gemeenschapstaak van zijn bedrijf, hebben van Hershey een welvarende en bijzondere plaats gemaakt. De grondlegger van Hershey was loyaal aan zijn mensen en dat gold ook omge keerd. Het stadje beschikt anno 2002 over een theater, een die rentuin, een stadion, een park met negen achtbanen, een re- sorthotel, een rozentuin en een gerenommeerd ziekenhuis, alle maal ooit begonnen met geld van die ene eenvoudige jongen uit Lancaster County. De problemen in Hershey be gonnen eind juli, toen de zeven tien beheerders van de Hershey Trust besloten om al hun aan delen in het bedrijf (77 procent van de aandelen met stemrecht en 31 procent van de gewone aandelen) en daarmee de con trole over Hershey Foods in de verkoop te doen. Geïnteresseer de kopers (Cadbury, Kraft, Nest- lé) stonden al snel op de stoep, maar bewoners en politici in Hershey en de staat Pennsylva nia steigerden. Het Hershey trustfonds is ooit door Milton Hershey opgericht - en hij heeft zijn hele persoonlij ke vermogen aan het fonds na gelaten - om te zorgen dat de door zijn vrouw Kitty en hem zelf opgerichte school voor weesjongens tot in de eeuwig heid kon blijven bestaan. Gezien het succes van de chocoladefa briek ook na de dood van de grondlegger in 1945 was dat geen enkel probleem. Inmiddels is het een instituut voor kinderen - sinds 1976 ook meisjes - uit achterstandsgezin nen, die niet alleen onderdak en onderwijs krijgen maar ook een beurs voor universitair onder wijs. Ruim de helft van het be legd vermogen van het fonds is belegd in aandelen Hershey, en volgens het fondsbestuur was dat een te groot risico. „Ik be grijp niet hoe ze dat konden be weren", zegt John Dunn. „Cho colade is een ijzersterke beleg ging. En waarom moest ineens alles verkocht worden? Ze had den genoeg geld. Het fonds is bijna 5,7 miljard dollar waard. Van de dividenden moeten ze een school in stand houden van nu 1200 kinderen, aan wie ze elk 96.000 dollar per jaar spende ren. Is dat niet genoeg? Je breekt toch niet een gemeenschap op omdat je misschien op termijn ooit geld nodig hebt." De permanente pressie op de fondsbeheerders - zelfs een do minee uit Hershey hekelde de plannen in een open brief - heeft vruchten afgeworpen. Op verzoek van de staat Pennsylva nia vaardigde de rechter een voorlopig verbod op verkoop uitgevaardigd. Dinsdagavond besloten de bestuursleden na een tien uur durende vergade ring de verkoopplannen in te trekken. „Ik denk dat ze het verzet heb ben onderschat. En misschien hebben ze hun geweten laten spreken", zegt John Dunn. In Hershey werden in ieder geval de champagneflessen open ge trokken. Maar achteraf heeft de strijd tegen de overname Hers hey geen kwaad gedaan. John Dunnj: „We waren een beetje verwend geraakt. Nu we hebben moeten vechten tegen de be dreiging van ons idyllische be staan en deze bijzondere plaats, zijn we er sterker uitgekomen." Borc ide var org£ 19! rijswijk/anp - Soft 1 Microsoft begint eei tegen de enorme hjvoc ongevraagde e-mailsfiOO als 'spam' of 'junkmde\ duid, die gebruikers tis e-mail-aanbiedei veelvuldig ontvangei1 probleem te bestrijig|| Microsoft in de toeko met het anti-sj-Eei Brightmail. Microsoft heeft eenhtral twee miljoen lokadrefctst steld, waarop de jun ntrc nenkomt. Nadat Brigl enr e-mailadres van de Was 1 gelokaliseerd, wordt Üucl keerd. Omdat Hotnpiets dels 110 miljoen heeft, is het voor «Jap heel gemakkelijk alleèes c te sturen. Onder voor- of achternaam wel een Hotmail-ad et ai streerd. arnhem/gpd Essent gaat vanaf 1 stroom leveren in BeJag v volgt daarmee Nuon gië inmiddels een ka geopend. Essent is ofisUv sche markt actief vis Aar verworven dochteroifr611 WattPlus. WattPlus veringsvergunning, I aelij voor de stroom vi# centrales in Nederli inkoop op de vrije nJng' richt zich in eerste Agi de 25.000 middelgro bedrijven, die vanai 2003 hun eigen levei gen kiezen. jlmsterdjlm/anp - Voor de aankoop van de noodlijdende combinatie van de Amsterdamse krant Het Parool en huis-aan-huisbladentak Weekmedia bestaat veel belangstelling. Uitge ver PCM maakte dinsdag bekend de bedrijfson derdelen kwijt te willen. „We krijgen vele serieu ze reacties", aldus directeur/uitgever R. Steen bergen van Het Parool/Weekmedia. De interesse komt uit de uitgevers- en drukkerijenhoek, maar ook van IT-bedrijven en individuele geldschie ters. PCM Uitgevers wil stoppen met Het Parool, Weekmedia en uitgeverij Crosspoints. Het Pa rool/Weekmedia werkt aan een plan om zelf standig door te kunnen met de financiële in jectie van een of meerdere partijen. „Dat busi nessplan moet volgende week klaar zijn", zegt Steenbergen, die niets kwijt wil over de in houd. Rond 15 november geeft PCM al dan niet zijn zegen aan de door Het Parool/Week media gewenste verbintenis. Een van de geïnteresseerden is De Persgroep, de Vlaamse winstgevende uitgever van de po pulaire krant Het Laatste Nieuws en de veel kleinere De Morgen. „Het gaat om een bedrijf binnen een van onze kernactiviteiten, in het zelfde taalgebied. Bovendien laat onze financi ële situatie het toe", stelt topman C. van Thil- lo. De interesse van De Persgroep is 'een verras sing' voor Steenbergen. „Maar we gaan om ta fel met iedere serieuze gegadigde." Hij wil niet zeggen hoeveel en welke gesprekspartners zich al hebben gemeld. Met de Noordelijke Dagblad Combinatie (NDC), uitgever van onder meer het Dagblad van het Noorden, de Leeuwarder Couranten huis-aan-huisbladen, heeft inmiddels een ori ënterend gesprek plaatsgevonden, laat direc teur J. de Roos weten. Hij verwacht 'zeker nog' een tweede gesprek, maar is 'best somber' over de kans van slagen. „Het gaat toch om een bedrijf dat zich al twintig jaar in de rode cijfers beweegt." NDC is alleen geïnteresseerd in de combinatie van Het Parool en Weekmedia. „Het Parool heeft een dekking van 20-25 procent op de ad vertentiemarkt. Dat is een zwakke positie. De weekbladen zijn nodig om adverteerders vol doende dekking te bieden." NDC is ook bereid te participeren in een groep van financiers. „Als we iets doen, hoeft het geen 100 pro- centsbelang te zijn, maar we moeten wel vol doende zeggenschap hebben." 'Het Parool snel winstg1 S De directie van Het Parool moqf" tijd verdoen met niet-serieuze mekandidaten. Op die manier werkelijk geïnteresseerde kand weg, is de boodschap van de A damse zakenman Enk de Vlieg l rekent zichzelf bij de laatste gn r De Vlieger liet een paar weken weten interesse te hebben in dt sterdamse krant. „Het is mijn 4113 ke wens de krant over te neme hij gisteren. Volgens de zakenil wordt onder zijn leiding Het Pi winstgevend, „Binnen een jaai tvuiaigcvciiu, „iJiijiicti coujaoi r. krant maakte de afgelopen twii d€ verlies. Hoe De Vlieger Het Parool ren< :^er' Vorige maand kondigde Het Parool trots aan het heft in eigen hand te nemen. Foto: ANP/Olaf Kraak Net als Het Parool wordt ook Crosspoints (on der meer tijdschrift Carp'verwend met be langstelling', zegt ad-interim directeur J. Witte- veen. Hij wil niet zeggen hoeveel gegadigden er zijn en hoe serieus ze zijn. Witteveen ver vangt de vroegere leiding. Drie leden van dat management wilden Crosspoints overnemen, maar kozen volgens PCM een verkeerde finan ciering. Hun plan was niet 'doorstart-waardig'. PCM zette ze vervolgens op non-actief. Een kort geding dat de drie daartegen dinsdag aan spanden mocht niet baten. denkt te maken, wil hij niet zeg hoofdredactie liet eerder weteirj^e meer te willen richten op de all bevolking van Amsterdam. d£ De Vlieger kan zich opwinden Rf n! volgens hem, niet-serieuze ove kandidaten. „Een Belgische kn C1® Het Parool overneemt Daar toch niet aan denken, belach woon," Ook drukkerijen hebl resse getoond. „Er zijn partijt-, maar wat roepen. Op 15 novef het uur U voor Het Parool aan) ken. Ze moeten hun tijd niet vir met onkwalitatieve partijen," c Iet: Enfrdrc dei 34. ku red' env nor ster N tra nde kilo ong Het gevr opt ter lobt Bang -De door Sylvia Marmelstein den haag - Vakken vullen in de super markt, schoonmaken bij de bakker, folders bezorgen in de buurt en heel soms oppassen. De uren na schooltijd is Jorge Borgstein (13) uit Utrecht ei genlijk altijd aan het werk. „Geld ver dienen voor toffe kleren, cd'tjes en sparen voor een nieuw keyboard hè", grinnikt hij. En over zijn salaris heeft hij nooit te klagen. „Ik krijg gemiddeld 2,50 euro per uur. En dat is 37 cent meer dan het wettelijk minimum jeugdloon voor 15-jarigen." Hoewel uit onderzoek van de Jonge renorganisatie CNV blijkt dat 13- en 14-jarigen absoluut niet worden on derbetaald eisten de vakcentrale FNV en de Jongerenorganisatie CNV giste ren bij de rechter dat de staat voor de ze groep jongeren het wettelijk mini mumjeugdloon voor 15-jarigen laat gelden. „Nu is de arbeidsmarkt nog gunstig voor jongeren die een baantje zoeken dus betalen bedrijven graag wat extra. Maar het weer is al aan het omslaan. En als het slechter gaat moe ten ze straks genoegen nemen met een heel karig loon", zegt Bianca Veenendaal, woordvoerster van de Jongerenorganisatie CNV. Voor 13- en 14-jarigen is in de wet niks geregeld als het om lonen gaat Het minimum uurloon is alleen gere geld voor iedereen van 15 jaar en ou der. Als een ondernemer maar 1 euro per uur wil betalen en de 13-jarige gaat daar mee akkoord, dan mag dat. De FNV en het CNV knokken al sinds 1996 voor een wettelijk minimum jeugdloon voor 13- en 14-jarigen. Toen besloot de politiek namelijk dat deze jongeren de arbeidsmarkt op mochten. Voor die tijd was dat strikt verboden. De vakbeweging maakte meteen bezwaar tegen de opheffing van het werkverbod omdat dat een negatief stempel zou kunnen drukken op hun schoolresultaten. Maar als het verbod toch werd opgeheven, dan moesten ze ook maar meteen goed worden betaald, was hun eis. De politiek heeft echter tot nu toe een wettelijk minimumloon voor de aller jongsten tegengehouden. De staat is van mening dat deze jongeren geen 'gewoon' werk doen en dat daar dus ook geen regulier loon tegenover hoeft te staan. De wet regelt namelijk dat deze jongeren alleen klusjes mogen doen als schoonmaken, kranten bezorgen, folders bollen pellen en firuit pli „En dat is dus precies w van 15 jaar ook allemaal drukt Veenendaal. „En wetgever het plotseling werlc Dat vinden wij zó dat we de zaak nu maar voorgelegd aan de rechteij ter doet 13 november uitsj ivacu ïwo ul%in( «CU dfedor dfcodc ;een irbes ^tani •ftvaar hoof

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 6