Uitstel proces Van der G. BINNENLAND 1 Wijnschenk leert elk uur bij 'Hier spreekt de nieuwe milieuminister' Kabinet trekt extra geld uit voor veiligheid Naardense buren van Heinsbroek vangen bot Hongerstaking Verdachte moord op Pim Fortuyn eet weer Commotie in Hilversum om nep-Van der G. Verdachten opgepakt voor moord op Marion en Romy tting Haagse aren mag De rechtbank in it heeft vanmorgen adevergoeding toege- vijf Bulgaren die op g 4 september het land zet. Volgens rechter H. de uitzettingsprocedu- natig verlopen en is er en voor een schadever- Het vijftal maakte deel en groep 82 illegale die begin september aag zijn opgepakt. Zij ehouden tijdens een in huisjesmelkers. [islang voor noord I De rechtbank in Lon- |t de man die de 24-jari- indse M. van Cam- ffop een metrostation in dstak, veroordeeld inge gevangenisstraf, [v was twee maanden nisdrijf van Rotterdam [den verhuisd. De da- ir ex-vriend. Hij stak je hartstreek. De Ne- Te overleed ter plaatse. e mensen onder wie raakten ook gewond rijf. irerbod F18 oktober b - Vanaf 18 oktober is huwverboden voor fours om klanten te 1 de aankomsthal van q op het plein er- benodigde wijziging ichthavenreglement is in de Staatscourant ge- rd. Minister De Boer kondigde het verbod il aan in een brief in tevreden Claus A - De artsen van jus waren gistermiddag I' over de toestand van Int. Dat heeft de Rijks- jngsdienst (RVD) mee- Hoewel er sprake lijkt I lichte vooruitgang, Be prins zich nog Ide afdeling intensieve jordt hij beademd. De [prins werd dinsdag n het Academisch tentrum (AMC) in n opgenomen. Hij tlerom te kampen met pe aan de luchtwegen. erkaartjes en beter De gemeente Am- lc tijgt nieuwe parkeer- "e oor onder de autoruit, r ze I ,e versie die uit de par- 'aatJe naten komt, is te frau- g. Volgens woordvoer- [fuhorst van Stadstoe- it probleem bij de hui- jes dat de parkeer- rw0Ij e niet kan aanraken sc' den of ze echt zijn. Hij er een optisch ken- een voi wie bedlT act ït komen waarvan de 10 van buiten af gecon- |an worden. Hij ver- de nieuwe parkeer- z* oor het einde van het p zijn. uijstdiennis kinderen - De vernielingen die week zijn aange- algemene begraaf- ierikzee zijn aange- •r kinderen. Een 9-ja- 1 uit Zierikzee heeft bekend. De politie leeftijdsgenootjes uit its nog horen. Van iven waren beeldjes, eleraP foto's weggehaald en lietei Verzekering cundjj. t nieijjQ met regels lij. r bij pp - De basisverzeke- gehaPinister Bomhoff leratpndheid) in 2005 wil Lijdigiis in strijd met de Eu- gelgeving. Dat stelt de ouwifde Volksgezondheid ge VpZ). Volgens de RVZ msclft Bmssel de basisver vapls een zogeheten omdat de het ejkeraars in Nederland zijn. De voorgestelde laderPkering zou leiden tot currentie. is i -meenten rklaif auto staan lat hé laterp - Zo'n 60 gemeen- van l|rovincies en een wa in noPoen zondag mee aan ïber.tje dag. Daarvan zet- ngenfe gemeenten straten mbepntrum, meldde het it depau Autovrije Dag. bepP grote steden als im, Nijmegen, Utrecht nog^ag sluiten grote de- jpt centrum af voor au- n bei Uit NIPO-onderzoek procent van de Ne- ij8 vindt dat overheden al wpkeer in (stads) centra terugdringen. nnerP Europese steden aar aan de autovrije naarden/opd - Wouter Möller uit Naarden en buren van mi nister Herman Heinsbroek zul len naar alle waarschijnlijkheid de gang naar de burgerrechter moeten maken om in het ge schil rond het toegangshek aan het Vogellaantje hun gelijk te krijgen. Inzet van het geschil is het toe gangshek dat Heinsbroek aan het Vogellaantje heeft laten plaatsen. Heinsbroek had met een veertiental omwonenden een overeenkomst gesloten dat dit een slechts een entree voor voetgangers en fietsers zou wor den met een maximale breedte van 1 meter vijftig. In strijd met die afspraak kwam er echter een 3,80 meter breed toegangshek. De gemeente Naarden wist van die overeenkomst, maar gaf des ondanks een bouwvergunning af. Tegen die (achteraf) verleen de vergunning ageerden de om wonenden door middel van een bezwaarschrift. Zij vrezen dat het rustieke en zanderige Vogel laantje straks een drukke auto route zal worden. Het bezwaar van Möller werd uiteindelijk niet ontvankelijk verklaard omdat de man maar liefst 225 meter van de ingang van het huis van Heinsbroek woont, en de toegangspoort vanuit zijn eigen woning niet kan zien. Van een specifiek be lang aan de kant van Möller is derhalve geen sprake. COMMENTAAR Waarom heeft Volkert van der G. Pim Fortuyn vermoord? Wat de beroepsactievoerder en veganist op die beruchte 6 mei bezielde, hoopt de samenleving spoedig te vernemen nu de verdachte van de moord zijn hongerstaking heeft beëindigd. Nederland haalt opgelucht adem en minister Donner van justitie reageert zelfs 'verheugd'. Bij alle 'vreugde' over het besluit van Volkert van der G. passen echter enkele kritische kanttekeningen. We hebben het hier altijd nog over de verdachte van een koelbloedige moord op een poli tiek fenomeen dat, zelfs na zijn gewelddadige dood, de verhou dingen in Nederland op zijn kop wist te zetten. Was Fortuyn niet omgebracht, dan had hij het wellicht tot premier geschopt. Nu de periode van nationale rouw rond 'Pim' is weggeëbd, dreigt Vol kert' in de media tot een soort anti-held uit te groeien. Verder staat vast dat Volkert van der G. door zijn halsstarrige hou ding de regie rond zijn zaak geen moment uit handen heeft gege ven. Justitie wist op geen enkele manier greep op hem te krijgen, ook niet toen zijn vriendin, geheel ten onrechte, enkele dagen op verdenking van het beramen van een explosie werd vastgezet Dreigementen dat er tot dwangvoeding zou worden overgegaan, hadden evenmin effect. Nu lijkt het er verdacht veel op dat justitie voor Van der G. defini tief door de knieën is gegaan. Van der G. stopt met zijn actie om dat hij voldoende vooruitzicht zegt te hebben op een verbetering van zijn leefomstandigheden. Een ruimere bezoekregeling, meer privacy en meer buitenlucht, zo luidt officieel de deal. Het be langrijkste motief voor zijn hongerstaking was echter de verwijde ring van de camera's uit zijn cel. Gezien het fanatisme waarmee Van der G. zijn doelen nastreeft, is het niet goed denkbaar dat hij gestopt is zonder de toezegging dat de camera's snel worden ver wijderd. Het is waar dat Nederland van een hoop ellende verschoond blijft nu Van der G. weer eet De maatschappelijke discussie over dwangvoeding kan achterwege blijven en we blijven de schok van een mogelijke hongerdood bespaard. Van der G. komt voor zijn rechters, dat is een goede zaak. Maar het blijft verwerpelijk dat justitie bij de eerste echte confrontatie met Van der G. de hand doek in de ring heeft gegooid. Dat belooft niet veel goeds voor het proces. door Janneke Peeters den haag - De schrikreactie die hij woensdag in de Tweede Ka mer teweegbracht, daar kan Greenpeace-activist Joris Thijs- sen (28) wel mee leven. Hij voelt zich dan ook niet verantwoorde lijk voor de angstige gevoelens van bewindslieden en Kamerle den, die moesten terugdenken aan de moord op Pim Fortuyn. Mensen laten schrikken hoort volgens Thijssen bij het actie voeren. De activist begrijpt alle ophef niet zo. „Wij maken altijd met een bekend dat we van Green peace zijn. Het gaat ook altijd om geweldloze acties en we hebben niets kwaads in de zin", is zijn uitleg. Thijssen, campagnemedewerker klimaat en energie bij Green peace, drong woensdagmiddag tijdens het debat over de Miljoe nennota, de Tweede Kamer bin nen. Hij wilde vanaf het kathe der pleiten tegen de bezuinigin gen op milieusubsidies. Het idee om de politiek 'wakker te schudden' voor een beter mi lieubeleid lag er al een tijdje. Er moest alleen een goed moment gevonden worden. Nadat hij een paar keer de ingangen van het parlementsgebouw had ge observeerd, was het vrij malie- lijk om binnen te komen. „Ik wist precies hoe alles werkte bij de ingangen. Ik ben nog even naar de kapper geweest, heb een mooi pak aangetrokken en ben gewoon achter een groepje aan naar binnen gewandeld", vertelt Thijssen lachend. Nog voordat de actievoerder van Greenpeace de microfoon kon grijpen om een pleidooi te hou den voor een beter milieubeleid, werd hij door bodes in de kraag gevat. Helaas voor Thijssen, hij had naar eigen zeggen een mooie speech ingestudeerd voor zijn 'collega-ministers'. „Goedemiddag, voor wie het vergeten is, ik ben de nieuwe milieuminister", zou zijn ope ningszin geweest zijn. Hij wilde daarmee verwijzen naar een an dere actie eerder deze zomer. Het lukte Thijssen toen bijna om na de beëdiging van het nieuwe kabinet als 'milieumi nister' tussen de andere minis ters op het bordes van paleis Huis ten Bosch te staan. De ophef over de actie richt zich nu voornamelijk op de tekort schietende veiligheid in de Tweede Kamer. Het milieu, waarvoor de actie toch bedoeld was, komt nauwe lijks aan de orde. Toch ontkent Thijssen dat de actie mislukt is. „Het is logisch dat het spektakel de meeste aandacht krijgt. Greenpeace heeft weer van zich laten horen en daar gaat het tenslotte om." Met een dagvaarding op zak voor ordeverstoring, huisvrede breuk en het 'verwekken van wanorde op een geoorloofde vergadering' mocht Thijssen huiswaarts keren. Dat schrikt hem echter niet af om in de toe komst meer acties te onderne men. „Het blijft voor mij een uitdaging om ergens binnen te komen. Zeker nu ik herkend kan worden." Kamer krijgt genoeg van LPF-amateurisme door Erwin Tuil den haag - „Waar zit de kamer van Verhagen eigenlijk?", vraagt LPF-er Harry Wijnschenk als hij onderweg is naar het korte over leg met de fractievoorzitter van de andere twee regeringspartij en CDA en WD. De nieuwe fractievoorzitter van de Lijst Pim Fortuyn voelt zich nog een beet je een kat in een vreemd pak huis als hij door de Tweede-Ka mergebouwen loopt. De tweede dag van het debat over de begroting is nog maar halverwege en Wijnschenk leert elk uur bij. Zijn eerste optreden was meteen bij het belangrijkste debat van het parlement. Zijn fractie heeft hem niet laten zwemmen. Twee weken voor het debat is al een groepje be- gonnen met het schrijven van zijn eerste speech. Wijnschenk had daarin zijn eigen inbreng maar veel advies kwam onder meer van de oud-joumalist Ton Elias en de uitgever en voorma lig compagnon van Wjnschenk, Carel Huberts. Tussendoor wer den rollenspelen gedaan en werd hij onderworpen aan in tensieve vraag-en-antwoordses- sies. Helemaal vlekkeloos verloopt zijn eerste optreden niet. De teksten leveren geen problemen op, maar enkele fractieleden kij ken wat onaangenaam verrast op als Wjnschenk zegt „Zoals u weet zijn we als lijst Pim For tuyn altijd een groot voorstan der van het poldermodel ge weest." Voor de fractie is het aanleiding om woensdagavond half twaalf te besluiten tot een spoedoverleg de volgende mor gen. Na afloop van die vergade ring loopt de vorige fractievoor zitter Mat Herben naast zijn op volger. „Laat je niet gek maken, blijf jezelf." De laatste aanwij zingen aan een bokser die op weg is naar de ring. Het wil echter niet lukken. Zelf vindt hij dat zijn interrupties wel lekker gaan. De Kamer denkt daar heel anders over. Wjn schenk heeft zich wel heel snel gevoegd in de Haagse politiek, zo klinkt het in diverse fracties. Want de opmerking over het poldermodel trekt hij een dag later weer in. Ook de verkie zingsbelofte over het behoud van koopkracht sneuvelt. „Het is onverstandig om onder deze omstandigheden koopkrachtbe- houd te garanderen." Op de vraag van D66 of dit nu moed is, zoals Wjnschenk stelt, of kiezersbedrog, blijft een ant woord uit Dat zelfde geldt voor vragen over veiligheid. „Wij hebben geen dossierken nis. Die moet je ook niet willen hebben. Dat is oude politiek. Het gaat om de hoofdlijnen, niet om de details", zei hij even daarvoor. Dat speelt hem nu parten. Wjnschenk maakt hard handig kennis met de mores van het debat. De oppositie tijen straffen hem verbaal a voor luchthartige opvattingen over afspraken en kennis van begroting. CDA-fractievoorzitter Maxime Verhagen, coalitiege noot, geeft Wjnschenk zelfs een forse draai om de oren. Wjn schenk wil het kwartje van Kok eerder teruggeven, ten koste van de nieuwe verlofregeling Verha gen is woest omdat de twee een paar uur daarvoor hadden afge sproken dat niet te doen. „Ja, dit zijn geen grappen. Dit kan dus niet", zegt Verhagen. Desondanks heeft hij wel een lekker gevoeL „Ik voel me een stuk beter dan gisteren." zegt Wjnschenk. Hij heeft zich laten vertellen dat het ongeveer een jaar kost om het klappen van de parlementaire zweep te leren kennen. „Maar ik wil het sneller onder de knie krijgen." Er is geen andere fractievoorzitter aan wie hij zich spiegelt. „Ik zoek liever mijn eigen stijl." Na twee dagen debat heeft Wijn schenk aan den lijve ondervon den dat hij daar heel snel mee moet zijn. den haag/gpd - De regering trekt 130 mil joen euro extra uit voor politie en justitie. Daarmee komt het kabinet tegemoet aan de drie regeringspartijen in de Tweede Kamer CDA, LPF en WD, die meer geld wilden voor veiligheid. De 130 miljoen wordt grotendeels betaald uit de verkoop van landbouwgrond die nu eigendom is van de overheid. Ook mogen ministeries minder externe adviseurs inhu ren. Het geld wordt onder andere besteed aan extra agenten en rechters en de ver bouw van gevangenissen. De algemene beschouwingen eindigden gis teren in gespannen sfeer tussen de rege ringspartijen. LPF-fractievoorzitter Wjn schenk haalde zich de woede van CDA-col- lega Verhagen op de hals door, tegen de af spraken in, volgend jaar af te zien van een vorm van verlofsparen voor werknemers. Dit om het kwartje van Kok volgend jaar al terug te kunnen geven in plaats van in 2004. WD-leider Zalm maande Wjnschenk open lijk zich 'toch maar aan de gemaakte afspra ken te houden'. Wijnschenk erkende later 'een beginners foutje' te hebben gemaakt: „Je kan geld maar één keer uitgeven, dat was ik even ver geten." De drie regeringspartijen hadden juist be sloten om een veel uitgebreidere vorm van verlofsparen te vragen. Premier Balkenende toonde zich bereid snel onderzoek te doen naar deze 'levensloopregeling'. Binnen drie weken komt het kabinet met een uitwer king. CDA, LPF en WD eisten voorts dat de rege ring gokverslaving tegengaat door de recla me van Staatsloterij en Holland Casino aan banden te leggen. Saillant is dat Holland Ca sino sinds kort hoofdsponsor is van het ere divisievoetbal. amsterdam/gpd-anp - Volkert van der G., de vermoedelijke moordenaar van Pim Fortuyn, is na zeventig dagen hongerstaking weer gaan eten. Het risico dat de verdachte nog voor zijn berechting de hongerdood zou ster ven, is daarmee vooralsnog verdwenen. In tussen gaan Van der G.'s advocaten en de Amsterdamse rechtbank ervan uit dat de in houdelijke behandeling van de moordzaak opnieuw moet worden uitgesteld, maximaal tot februari volgend jaar. Volgens zijn advocaten heeft Van der G. zijn hongerstaking beëindigd omdat hij concrete aanwijzingen heeft dat zijn detentie-om standigheden verbeteren. Aan de belangrijk ste reden voor zijn protest, het permanente toezicht in zijn cel, verandert voorlopig ech ter niets. Wel wordt hij voortaan vaker ge lucht en sinds gisteren geldt ook een versoe- peling van de bezoekregeling. Van der G. had onder meer bezwaar tegen de aanwezigheid van bewaarders bij bezoek van bijvoorbeeld zijn moeder of zijn vrien din met hun dochtertje. Van der G. vindt nu dat hij serieus wordt ge nomen. Met de beëindiging wil Van der G. een bijdrage leveren aan deze positieve ont wikkeling, zo melden zijn raadslieden. Minister van justitie Donner liet weten dat het cameratoezicht in de cel van Volkert voorlopig van kracht blijft. De camera's worden alleen weggehaald als Van der G. 'geen risico meer is voor zichzelf. Het Amsterdams openbaar ministerie (OM) gaat er nog steeds van uit dat de zaak eind oktober, begin november inhoudelijk be handeld kan worden. Maar de advocaten van Van der G. denken eerder aan februari volgend jaar. De rechtbank die daarover be sluit gaat eveneens uit van hernieuwd uit stel, maar durft geen termijn te noemen. De advocaten voeren daarvoor aan dat er nog getuigen gehoord moeten worden. Ook zeggen ze nog niet alle stukken van het OM te hebben ontvangen. Daarnaast hebben de advocaten en Van der G. nog geen beslissing genomen over een eventuele verklaring van de verdachte, die al sinds zijn aanhouding op 6 mei zwijgt over de zaak. Van der G. kan nu voorzichtig beginnen met kleine porties licht verteerbaar voedsel. Met bijvoorbeeld pap of soep moeten zijn maag en darmen langzaam op gang komen. Af hankelijk van zijn conditie kan Van der G. na een paar weken weer gewoon eten. Maar dan heeft hij zijn normale gewicht nog niet bereikt, zegt sociaal geneeskundige Koene van de werkgroep Advisering bij Hongersta king. De namaak-Volkert van der G., met de armen in de lucht, zorgde veel beroering in Hilversum. Foto: Ton Kastermans hilversum/gpd - Een reconstructie van de moord op Pim Fortuyn heeft gistermiddag in Hilversum omstanders laten schrikken en de gewaarschuwde politie in verwarring ge bracht In opdracht van de Wereldomroep maakte regisseur Marco Kamphuis opna men van de achtervolging van de met een getrokken pistool hollende nep-Volkert van der G. De filmploeg was bezig op de hoek van de Lage Naarderweg en de Celebeslaan, naast de TROS. Een voorbijganger die niet door had dat er gefilmd werd, alarmeerde via 112 de politie. Die kwam met zwaailichten en si rene aanrijden, en de in kogelvrije vesten gestoken agenten dwongen de namaak-Vol kert zijn armen in de lucht te steken. Na de uitleg dat het om filmopnamen ging, werd regisseur Kamphuis en acteur Cees Geerts verzocht op het politiebureau tekst en uitleg te komen geven. Daar was de com motie in twintig minuten opgehelderd. Ei genlijk had de politie hen meer uit te leggen. Voor de reconstructie en het schieten met losse flodders was door de afdeling bijzon dere wetten toestemming gegeven, maar dat niet gemeld aan de collega's op straat. Kamphuis vertelt dat de vijftig minuten du rende reconstructie van de moord 'The day the words died' nauwgezet wordt uitge voerd. Het scenario is gebaseerd op ge sprekken met enkele direct betrokkenen en verder op de berichtgeving over de moord in de media. De film is in eerste instantie bedoeld voor buitenlandse televisiestations. alkmaar/gpd - De politie heeft gisteren in Alkmaar twee ver dachten opgepakt voor de dub bele moord op Marion en Romy van Buuren. Een van hen is öz- kür O., die eind juli 'uit gewe tenswroeging' de plek in de Eg- mondse duinen aanwees waar zijn inmiddels overleden broer Okan in 1997 de lichamen van Marion en haar dochtertje had begraven. De politie wilde gisteren de identiteit van de tweede ver dachte niet bekend maken. Het zou eveneens om een broer gaan van Okan O. Verdachte özkür O. (25) was aanvankelijk alleen getuige. Twee maanden geleden nam hij de ouders van Marion mee naar de duinen in Egmond. Hij ver telde hen dat zijn oudere broer Okan op 8 juni 1997 na de zo veelste ruzie met zijn ex-vrien din Marion (19) haar naar deze plaats had meegenomen, özkür kreeg opdracht op het kind van het stel, de bijna éénjarige Romy te passen. Later die avond moest hij van Okan met de peuter naar de duinen toekomen. Hij weigerde het meisje te doden, zoals Okan hem vroeg, waarna de laatste de gruwelijke klus zelf afmaakte, verklaarde özkür tegenover de nabestaanden. Tegen de politie vertelde hij echter dat Okan hem een maand na de moorden had ingelicht. De politie wist van die sterke af wijking in de verklaringen, maar liet de man desondanks op va kantie naar zijn vaderland gaan. Volgens advocaat G. Hamer, raadsman van özkür, heeft de politie hem dat zelfs geadvi seerd. Strafpleiter Hamer wist niet be ter dan dat zijn cliënt bij terug keer in Nederland zuiver als ge tuige zou worden behandeld. Hamer: „Maar hij was gister ochtend nog maar net van va kantie teruggekeerd in ons land, of ze hielden hem aan. De poli tie heeft dus niet de waarheid gesproken." Marion en Romy. Archieffoto: ANP/Peter R. de Vries Wijnschenk in actie. Foto: ANP/Ed Oudenaarden

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3