ECONOMIE VNO achter kritiek op graaicultuur De gouden handjes van Li Comeback van auto op alcohol Hiddink wacht op initiatief Philips Van Lanschot zoekt rijke klanten aan Cóte d'Azur Uitbreidend Dutchbird gaat Ajax vervoeren Boonstra kiest aanval in voorkennisaffaire (iet vraag isloten dalen ere aanpak ndkraditen II tegen plan 9 ie stroom 2 i en Boeing ijin helikopter' Radio Bagdad Weer ex-KLM'er in bestuur Swiss Bijval voor opmerking Heinsbroek al - De verminderde nieuwe woningen :enmaker Axa Sten ten. Daarnaast heeft uit Veenendaal last ing van het con- snvertrouwen, waar- nder mensen een nieu- met bijbehorend slot )e fabrikant van hang- rerk bekijkt de tweede jj ihet jaar met de nodige aldus de slotenmaker end bij de publicatie alfjaarcijfers. De omzet Stenman is in de eerste aden met 3,2 procent i', naar 35,4 miljoen euro. iwinst steeg ondanks de e marktomstandighe- i met bijna 20 procent B miljoen euro. i'. n - Kleinere uitzend- gaan het ziekteverzuim n tijdelijke krachten ïpakken. Uitzendkrach- elatief kort via een klein lureau werken, krijgen ien aanvulling meer op ering. De werkgevers- 3' [tie NBBU heeft met 1! I (LBV) afgesproken de jaling dat de uitzend- het ziekengeld met 20 9, aanvullen wordt ge- g' Volgens de werkge- 5 d van kleinere uitzend- 2, ties is het ziektever- 3 der tijdelijke krachten i ior deze aanvulling 0 rend hoog'. 1 7. - De buitenlandse 6 een dreigen voor ener- 5 m Nuon uit te lopen 6 trop van miljoenen eu- 0 concern vreest de ge- 2 m de kabinetsafspra- 1 iOO miljoen euro te be- 4 op de subsidies en be- aatregelen die het ge- 6 1 duurzame energie sti- 3Daardoor wordt de e van zogeheten groe- 5 n onvoordelig. De 3 wil ingrijpen in de 7 omdat door de grote 3 van de vraag - inmid- 11 miljoen afnemers - 6 stinggeld wegvloeit 3 buitenland, waar veel J4 een zijn gevestigd. .3 4 let Europese vliegtuig- 91 mimtevaartconcem it op gebied van leger- 4 irs samenwerken met rikaanse branchege- ing. EADS zou door de irking voet aan de jgen op de Amerikaan- denmarkt voor militai- Jpters. Volgens de Brit- gskrant Sunday Times samenwerking tussen rns, die elkaar heftig rreren op de markt 9 ïmerciële vliegtuigen, Vachting binnen een 5 fficieel bekrachtigd. maandag 26 AUGUSTUS 2002 door onze correspondent Frans Lindenkamp sao paulo - Duitsland gaat Bra zilië helpen bij de comeback van de milieuvriendelijke auto op alcohol. Beide landen wer ken achter de schermen koorts achtig aan de laatste details. Een akkoord moet later deze week volgen op de VN-top over duur zame ontwikkeling in Johannes burg. De overeenkomst voorziet er in dat Brazilië met Duitse subsidie tot eind volgend jaar 100.000 al coholauto's extra op de binnen landse markt brengt. Zo wil Duitsland bijdragen aan de invulling van het Verdrag van Kyoto. Daarin beloofden de rijke industrielanden hun kooldioxi de-uitstoot tot 2012 met 5,2 pro cent te verminderen ten opzich te van 1990. Ontwikkelingslan den als Brazilië zijn hiervan vrij gesteld. De verbranding van alcohol ge wonnen uit suikerriet draagt in tegenstelling tot fossiele brand stoffen niet bij tot de kooldioxi de-uitstoot. Met de introductie van 100.000 extra 'alcoholwagens' in Brazilië komt circa 710.000 ton minder C02 in de atmosfeer. Duitsland zal dit quotum voor 35 miljoen euro 'opkopen' en in mindering brengen op de toegezegde 5,2 procent in het kader van 'Kyo to'. Engeland en Nederland zijn ook geïnteresseerd in deze for mule. De Braziliaanse regering ver plicht zich de 35 miljoen euro door te schuiven naar de consu ment. Die krijgt een korting van 350 euro bij de aanschaf van een alcoholauto. Alle partijen winnen, zo wordt gesteld. Het milieu, omdat er minder C02-uitstoot plaats vindt. Duitsland, omdat het werkt aan het Verdrag van Kyo to. En Brazilië, omdat de uit de gratie geraakte alcoholauto een stimulans krijgt en omdat de productie van 430 miljoen alco hol uit suikerriet, die de 100.000 voertuigen jaarlijks verbruiken, extra werkgelegenheid schept. Brazilië omarmde medio jaren zeventig massaal de alcoholauto om zich onafhankelijk te maken van de peperdure olie-import na de oliecrises. Negen van de tien auto's die be gin jaren tachtig van de produc tielijn rolden, reden op alcohol. Maar door een fatale combina tie van dalende olieprijzen en het afschaffen van overheids subsidies raakte de alcoholauto begin jaren negentig zijn char me voor de Brazilianen kwijt. Vorig jaar werd slechts één pro cent van de personenwagens met een alcoholmotor uitgerust. De interesse voor de 'alcoholau to' is echter terug nu de olieprijs stijgt. Wel heeft de Braziliaanse rege ring nog watervrees. In het verleden veroorzaakten Braziliaanse suikerrietprodu centen een tekort aan alcohol voor het wagenpark, toen meer te verdienen viel aan de export van rietsuiker door de hogere wereldmarktprijzen. eindhoven/gpd - Philips heeft nog geen enkele invulling gege ven aan het idee om Guus Hid dink een prominente rol te ge ven in reclamecampagnes in Zuid-Korea. Volgens Cees van Nieuwenhui- zen, zaakwaarnemer voor de commerciële activiteiten van Hiddink, is er nog altijd geen contract of intentieverklaring getekend. Van Nieuwenhuizen wacht op initiatieven van Phi lips. PSV en Guus Hiddink kwamen op 7 juli een tweejarig contract overeen. Tijdens de feestelijke bezegeling van dat contract in De Karpendonkse Hoeve was ook Philips-topman Gerard Kleisterlee aanwezig, die Hid dink een rol in Philips-campag- nes in Korea en andere delen van het Verre Oosten voorstelde. De nieuwe PSV-coach had daar wel oren naar. Na die avond zijn er wel enkele gesprekken ge voerd, maai" iets concreets heb ben die niet opgeleverd. „Wij hebben ons er over ver baasd dat het allemaal zo lang duurt. We willen wel eens weten wat Philips met Guus Hiddink wil ondernemen. Tot nu is er niks op papier. Geen contract, geen intentieverklaring, niets", aldus Van Nieuwenhuizen, voormalig directeur van Nike Nederland. Hij bevestigt dat Hiddink nog wel een verbintenis heeft met Samsung, de Koreaanse concur rent van Philips. Vorige week verraste Samsung zijn concur rent met een advertentiepagina in landelijke dagbladen, waarin een blijvende band tussen de in Korea immens populaire coach en Samsung tot uitdrukking ge bracht werd. Samsung heeft dat contract on langs verlengd tot 2004. De Ko- reanen hadden, krachtens een optie, het recht daartoe. De ver bintenis stamt uit de beginpe riode van Hiddink bij de Kore aanse voetbalbond. Hiddink fi gureert in een campagne voor de creditcard van Samsung. Vol gens Van Nieuwenhuizen is het niet de bedoeling dat Hiddinks activiteiten voor Samsung con- jt meer slapen liter het stuur ,9 4 rg/anp - In slaap val- Jc 1 je autorijdt, kan over !5ren niet meer. Een paraatje zal de chauf- tertoeteren. .4hnische menskunde in g irg is een van de instel- ,0 Europa die gezamen- >'n apparaat werken, cht komt van de Euro- is e en de automobielin- lie willen helpen voor- j 3t slapende chauffeurs .9 naken. g raatje kijkt vooral naar \t len, of die voldoende •81. De ogen worden J4 !nd in de gaten gehou- ',3 een camera vanaf het •3 d. Deze gegevens wor- Ji mbineerd met andere .1 Zo meet het apparaat g t stuur voldoende be is of de wagen binnen de •j in blijft. et controleren of de itvallen, is vrij moei- is wetenschappelijk ker W. Janssen van iterberg. „Die andere J e n bestaan al of zijn gte maken." De bij- iTNO aan het onder- j aat vooral uit het tes rige personen zullen aatje uitproberen in ator en op afgesloten jaar moet alles ge- li: ir zijn, volgens de .3van de opdrachtgevers oekers in het zogehe- 3-project. Het is de be- it niet alleen beroeps- s op vrachtwagens en id gebruik van gaan ma- '•j ook de gewone auto- is dat het vooral toe- tl vinden onder de ird Chinezen", weet Autorijden is daar in maar de rijvaardigheid It zo groot. Hopelijk vinding de kans op on- Iverkleinen." bagad - Een Iraakse man repareert oude buisradio's in zijn volgestouwde winkel in het centrum van de hoofdstad Bagdad. Irak mag officieel geen moderne technologie importeren vanwege de VN-sancties die het land kreeg opgelegd na de Golf-oorlog. Een bloeiende handel in oude radio's van onder meer Philips - in Nederland nog slechts op antiekmarkten te zien - is het gevolg. Foto: Reuters/Faleh Kheiber den bosch/gpd - F. van Lanschot Bankiers zoekt zijn klan ten overal. Speerpunt dit jaar zijn de Cöte d'Azur en de Costa del Sol. Het aantal rijke klanten van de Bossche bank groeit gestaag. De bank deed het al eens met televisiespotjes via CNN en radiocommercials bij de Wereldomroep. Op allerlei manieren sprokkelt F. van Lanschot Bankiers zijn rijke klanten bij elkaar. Deze zomer en dit najaar houdt het Bossche bankiershuis seminars in het Franse Cannes waar de bank twee golftoernooien sponsort. Ook doet de bank Dubai aan en de Spaanse rijkeluis-badplaats Marbella. Op zoek naar klanten tussen de 10.000 Neder landers en Belgen die in deze aangename oorden hun domicilie hebben gekozen. Dubai is een actie van be stuursvoorzitter Bert Heemskerk zelf die namens de ABN Amro een paar jaar in dit Arabisch Emiraat vertoef de. Nog steeds groeit de winst én de aanhang van Van Lan schot. Het bedrijf zag de nettowinst het afgelopen half jaar stijgen met 10 procent tot 51,2 miljoen euro. In de zelfde periode kwamen er in Nederland weer 723 klan ten bij die een vermogen van minimaal 100.000 euro hebben: in België bedroeg de toename 116, maar daar ligt de lat dan ook op een vermogen van minimaal één miljoen euro. De bank heeft in Nederland nu 45.556 klanten en in België 2.460. Topman Heemskerk van Van lanschot constateerde bij de presentatie van de halfjaarcijfers vrijdag dat er ook klanten van grote financiële instellingen voor zijn bank kiezen. „Wij zijn onderhand in Nederland zachtjes ge zegd dé bank voor de vermogende particulier, hoewel ik besef dat we nog maar een marktaandeel van 6 ti 7 pro- door onze correspondent Gert-Jan Broere Peking - De Kruidvat-keten maakt sinds vorige week door de overname door Hutchison Whampoa deel uit van het we reldomvattende imperium van China's (en Azië's) rijkste man, Li Ka-shing. In eigen contreien ligt de 74-jarige Li echter steeds meer onder vuur, vooral door ver meend misbruik van zijn econo mische macht. Li Ka-shings roem nam pas echt een grote vlucht in 1979. Met zijn bedrijf Cheung Kong nam hij het bijna failliete Hutchison Whampoa over van de Hong Kong Shanghai Bank Corp. (HSBC). Daarmee kwam het eens roemruchte Britse handels huis, een van de 'hongs' die in het midden van de 19de eeuw aan de wieg stonden van de kroonkolonie Hong Kong, in de handen van een in 1940 uit Chi na gevluchte boerenzoon. Ook met Hutchison bewees Li opnieuw dat hij (bijna) alles wat hij in handen krijgt in goud kan veranderen. Verliesgevende on derdelen werden van de hand gedaan, het management ver vangen en het aantal producten uitgebreid, onder meer met een retaildivisie waar nu Kruidvat aan is toegevoegd. Hutchison zag door de economische ma laise dit jaar zijn winst terug lo pen, maar geldt als een gezond bedrijf. Dat was in 1979 wel an ders. 'Superman Li' is zijn bijnaam en nog niet zo heel lang geleden luisterde heel Hong Kong wan neer de meester sprak. Net als Alan Greenspan was hij in staat de beurs omhoog te praten. Te genwoordig hebben zijn woor den minder effect. Hij krijgt steeds vaker verwijten teveel macht te bezitten (zijn bedrijven maken 15 procent uit van de to tale waarde van de beurs van Hong Kong), maar die macht bovendien te gebruiken om zijn rijk verder uit te breiden. Daar bij wordt regelmatig gewezen op Kruidvat's nieuwe eigenaar: Li Ka-shing Foto:AP/Vincent Yu zijn zeer hechte relatie met Hong Kongs leider Tung Chee- hwa, maar ook met de politieke top in Peking. Li wuift alle be zwaren weg en gooit nog eens extra olie op het vuur door op te merken dat de 7,8 procent werk lozen die Hong Kong op dit mo ment telt meer hun handen uit de mouwen moeten steken om aan de slag te komen. Hij is zelf tenslotte het voorbeeld van ie mand die het met hard werken heeft geschopt tot multimiljar- dair. Forbes schatte zijn vermo gen in 2000 op 11,3 miljard dol lar. Nu zijn er weinigen die niet met respect over de imposante loopbaan van Li spreken. Op 15- jarige leeftijd liet hij de school definitief achter ach om na de dood van zijn vader voor de fa milie te zorgen. Dat deed hij met het venten van plastic hor loges en riemen. Het verdiende geld stopte hij in de fabricage van kunstbloemen, waarmee hij een klein kapitaaltje vergaarde. Het grote geld kwam echter doordat hij zich op de onroe rendgoedmarkt stortte op een moment dat de prijzen dé pan uit begonnen te rijzen. Li profi teerde met zijn bedrijf Cheung Kong optimaal van de zeepbel die door de politiek in stand werd gehouden. In 1979 was hij de grootste privé-huisbaas van Hongkong. Ii's carrière stond in het teken van expansie en diversificatie. Havenbedrijven (zoals ECT in Rotterdam), oliemaatschappijen en retailbedrijven werden aan het snel uitdijende imperium toegevoegd. Aanvankelijk be stond zijn speelterrein vooral uit Azië, maar van lieverlee waaier de hij ook uit naar Europa en Amerika. Vooral die laatste ont wikkeling werd in de conserva tieve hoek van de Verenigde sta ten met argusogen bekeken. Zijn controle over het havenbe drijf van het Panamakanaal werd gezien als directe inmen ging van de Chinese communis ten in Amerika's achtertuin. „De Chinezen hebben helemaal geen wapens nodig om ons land te infiltreren met een meesterlij ke agent als Li Ka-shing", was de constatering. Maar ondanks alle roddels over het vermeende handjeklap van Li met de top in Peking gingen dergelijke specu laties zelfs zijn grootste tegen standers in Hong Kong te ver. currerend zijn voor bezigheden voor Philips. „Dat hebben wij als bepaling laten opnemen bij de verlenging. We willen name lijk niet dat Hiddink in een moeilijke situatie terechtkomt. Wel zal Philips het feit moeten respecteren dat dit contract er is." Hoe populair Hiddink in Korea nog is, blijkt onder meer uit het feit dat onlangs het 23ste boek over de coach op de Koreaanse markt is verschenen. Binnenkort verschijnt de eerste door Hid dink geautoriseerde biografie, die door een Koreaanse ghost writer geschreven wordt. De PSV-coach gaat in de week van 2 september voor het eerst terug naar Seoul. Hij woont op 7 september de historische wedstrijd tussen Noord-Korea en Zuid-Korea bij. Half oktober en half november brengt Hiddink een tweede en derde bezoek aan Seoul, voor overleg met de nieuwe bonds coach Park. Hiddink is nog advi seur van de Koreaanse voetbal bond. genève/gpd - De beleidsvoering bij Swiss, de nieuwe Zwitserse luchtvaartmaatschappij, lijkt hoe langer hoe meer een Neder lands onderonsje te worden. Na de benoeming van oud-KLM president-directeur Pieter Bouw tot voorzitter van de raad van bestuur, is nu ook ir. Karei Lede- boer, voormalig technisch direc teur van de JQJri, toegetreden tot de bestuursraad van Swiss als 'Director of Operations.' Le- deboer werkte na zijn tijd bij de KLM vanaf 1994 bij een over koepelende organisatie van luchtvaartmaatschappijen. De nu 65-jarige Ledeboer wordt in de Zwitserse media geroemd om zijn 'ongeëvenaarde kennis' van het internationale lucht vaartbedrijf, vooral op technisch gebied. Die ervaring zal hij hard nodig hebben bij het op koers houden van Swiss, de kersverse nationale maatschappij, die in mei dit jaar van de grond kwam na een fusie van de regionale vervoerder Crossair met de res tanten van de failliete Swissair. den haag/anp - De werkgevers organisatie VNO-NCW kan zich goeddeels vinden in de eisen die minister Heinsbroek van econo mische zaken wil stellen aan de optieregelingen voor topmana gers in het bedrijfsleven. „Veel van zijn ideeën staan in de aanbevelingen die wij voor het eerst in 1997 samen met het Ne derlands Centrum voor Direc teuren hebben opgesteld. Uit ei gen onderzoek blijkt dat die aanbevelingen redelijk worden nageleefd", aldus zaterdag een woordvoerder van VNO-NCW. De LPF-bewindsman zei vrij dagavond in het tv-programma Netwerk dat hij 'de spelregels' voor het verlenen van opties wil wijzigen. „Ik heb mij gestoord aan de graaicultuur", merkte hij op. Als in te voeren spelregels noemde Heinsbroek het koppe len van de beloningen aan de prestaties van de ondernemin gen. Ook wil hij de termijn, waarbinnen de opties mogen worden verzilverd, verlengen tot drie jaar. Volgens de woordvoer der van VNO-NCW zijn deze spelregels al onderdeel van de aanbevelingen. „Die worden steeds beter nageleefd." Hij zei overigens niet uit de voeten te kunnen met de door Heins broek gesignaleerde graaicul tuur in het Nederlandse be drijfsleven. Daar is volgens hem geen sprake van, 'enkele inci denten uitgezonderd.' VNO-NCW wil graag met Heins broek, die zich verder voorstan der toonde van 'de ouderwetse winstdelingsregeling", overleg gen over de nadere uitwerking van zijn ideeën, aldus de woord voerder. Voorzitter D. Terpstra van de vakbond CNV ziet in de uitlatin gen van Heinsbroek 'een gebaar naar de vakbonden' die er al langer voor pleiten om de optie regelingen voor topmanagers aan banden te leggen. „Na zijn verbale retoriek komt het er nu op aan dat hij de daad bij het woord voegt", aldus de CNV- voorzitter. cent hebben op het gebied van private banking. We moeten dus sterk verder kunnen groeien, een markt aandeel van 10 a 15 procent behoort tot de mogelijkhe den." Van Lanschot wil de komende jaren in Nederland van 33 naar 40 kantoren en in België van 8 naar 16. „Onze volwassen kantoren hebben duizenden klanten, de tien kantoren die we de laatste vijf zes jaar hebben ge opend enkele honderden." Maar Heemskerk waakt ervoor dat zijn bank te groot groeit. „Wij willen geen grootbank worden. Dan zijn we de voordelen van een kleine organisatie, zoals beheers baarheid, kwijt. Wij hoeven geen balanstotaal te hebben van honderden miljarden en een winst van honderden miljoenen. Wij vinden het als bestuurders een groot goed dat ook wij nog zaken met onze klanten kunnen bespreken." maatschappij Condor, van wie de toestellen worden geleased. In het voorjaar komen de twee Airbussen erbij. Dutchbird maakt samen met het Amster damse Zudtours, een bedrijf dat in het Ajax-stadion reclame maakt, deel uit van BIMOSS Holding. De directeur van deze holding heeft het contact tussen Dutchbird en Ajax geïnitieerd. Directeur Jan Heppener: „We gaan zeker promotie maken met Ajax, al is het niet zo dat we elke dag in de kranten zullen staan. We zijn erg blij met dit contract. Bij een kwaliteitsvoetbalclub hoort kwaliteitsvervoer, zullen we maar zeggen." Het Ajax-elf- tal werd in het verleden ver voerd door Martinair. door Cees van Hoore haarlem - Luchtvaartmaat schappij Dutchbird breidt in het begin van het nieuwe jaar zijn vloot uit met twee Airbussen. Daarnaast is vorige week een sponsorcontract afgesloten met de Amsterdamse voetbalclub Ajax. Dutchbird vervoert de ploeg in de toekomst bij buiten landse wedstrijden. De vakantievlieger Dutchbird maakt vluchten op de Middel landse Zee-gebieden, de Canari- sche eilanden en de Domini caanse Republiek. Momenteel bezit de maatschappij drie Boeings 757 met 220 zitplaatsen. In de winter gaat een van de Boeings terug naar Luchtvaart- amsterdam/gpd - Cor Boonstra heeft opnieuw de aanval ge zocht in de voorkennisaffaire, waarin hij nu al ruim anderhalf jaar verwikkeld is. De oud-top man van Philips en zijn advo caat mr. Joost Italianer richten hun pijlen op bestuurslid Paul Koster van de beurswaakhond AFM (Autoriteit Financiële Markten). Voordat hij in dienst trad van de AFM werkte Koster bij Philips in een hoge functie op groepsniveau. Boonstra's ad vocaat wil Koster horen over zijn periode bij Philips. Dat ge beurt binnenkort in het kader van het gerechtelijk vooronder zoek. De motieven om Koster te horen zijn niet duidelijk. Koster trad vorig jaar maart aan als bestuurder van de AFM, die een maand later aangifte deed tegen Boonstra. Volgens de woordvoerder van de AFM heeft Koster zich na zijn aantreden bij de beurswaakhond op 'geen en kele wijze' bemoeid met het on derzoek. „Het onderzoek naar de transacties was reeds gaande voordat Koster bij de STE (de voorganger van de AFM, red.) in dienst kwam." Boonstra wordt verdacht van misbruik van voorkennis bij de handel in aandelen Endemol. De oud-topman van Philips kwam nogmaals in opspraak door te handelen in aandelen Ahold in een periode waarin hem dat als commissaris van het supermarktconcern niet was toegestaan. Hij bleef bovendien in gebreke door die transactie niet te melden bij de AFM. Ook daarvan heeft de beurswaak hond aangifte gedaan bij justi-

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13