ECONOMIE Schiphol verwacht passagiersgroei oa |Nt Kruidvat komt in Chinese handen De schoorsteen rookt nog goed bij ING Groep ING Sl België in verlegenheid met wapenorder Nepal Banen verdwijnen bij leveranciers in bouw di's houden i in VS aan se arrestatie ironschandaal Iget en Avis ï|en concern r banen weg oto Smeets Sterk herstel voor luchthaven na 11 september Drogisterijketen gaat ook textiel en speelgoed verkopen versoepelen lortrestrictie opees staal KPN maakt haast met ADSL BEURS IN ZICHT Internet heeft de toekomst! - De Saudische miljardair Al-Walid bin Talal heeft Si op Amerikaanse reke- laten staan. Eerder deze as door de Financial Ti- icht dat hij en andere Lidi's tussen de 100 mil- 200 miljard dollar uit caanse fondsen hadden etrokken wegens anti- che sentimenten in de igde Staten. De prins, een an koning Fahd, zei tegen tse BBC namens de gehe- üsche vorstenfamilie te >n. „Ik houd ze (mijn in- ingen) allemaal aan en, gezegd, breid ik mijn be- in bepaalde ondeme- ji in de VS uit." i - De bestuursvoorzitter tt regionale Britse water bedrijf Wessex is gisteren steerd. Colin Skellett ervan verdacht voor bij- liljoen pond (1,6 miljoen «efraudeerd te hebben, arrestatie breidt het En- landaal zich uit naar het gd Koninkrijk. Want r Water was onderdeel failliete Amerikaanse ereus. De autoriteiten «eken of Skellett steek- igen heeft gekregen bij «op van het bedrijf aan leisische YTL. Dat be daar 1,24 miljard pond ïiljard euro) voor. Drk - De Amerikaanse rhuurder Budget Group nden gekomen van Cen- )eze grote Amerikaanse rhuurder en hoteleige- jtaalt 107,5 miljoen dol- idant is al eigenaar van let Budget wordt het de na grootste autover in de Verenigde Staten. Ier een blijft Rent-a-Car- iny. Hertz is verdrongen derde plaats. De over leeft alleen betrekking merikaanse, Canadese, ische, Nieuw-Zeelandse ns-Amerikaanse activi- Budget. Voor de ves- in de rest van de we ekt Budget nog een ko- vrijdag 23 AUGUSTUS 2002 30 95^am/anp - Roto Smeets (RSDB) is nog niet uit (lemen. De drukkerijen beursgenoteerde onder uit Hilversum hebben ig geen zicht op markt- De onderneming kampt ere papierprijzen en een ïen vraag. «neming heeft bekend- dit jaar negentig banen 4000 arbeidsplaatsen te len. Eerder dit jaar sprak ,00 og van enkele tientallen ie moesten verdwijnen, reorganisatie treft het «n voorziening die de 40 rder onder druk zet. ■- laakte gisteren bekend omzet over het eerste 7,6 procent is gedaald 1 miljoen euro. De net- hvam uit op 4,2 miljoen mover 6,9 miljoen euro 75 de periode een jaar eer onderneming herhaalde dat de nettowinst over 2 met 30 procent lager min 2001. brussel/anp - In België is beroe ring ontstaan nadat gisteravond uitlekte dat een miljoenenorder voor de Luikse wapenfabriek FN Herstal, afkomstig is uit Nepal. Volgens sommige politieke par tijen is Nepal een land in bur geroorlog en mag België dus geen exportvergunning afleve ren. De order voor 5500 machinege weren van het nieuwste type werd woensdag nog met trots aangekondigd. De technische gegevens („achthonderd kogels per minuut") beheersten het nieuws. Dat de koper per se anoniem wilde blijven, werd ge presenteerd als een gebruikelij ke gang van zaken in de bran che. Maar gisteren kwamen de eerste protesten van partijen die wilden weten wie deze megaor- der, die tientallen miljoenen eu ro's waard is, had geplaatst, 's Avonds lekte uit dat het Nepal is. Het ministerie van buiten landse zaken bevestigde dat op de Vlaamse radio. Volgens minister Michel van Buitenlandse Zaken is er niets mis met Nepal als koper. Hij denkt dat het maoïstische guerrillaleger in het Aziatische land nauwelijks iets voorstelt. „Het gaat om vijfduizend men sen, op een bevolking van 23 miljoen. Dat is volgens mij geen burger oorlog." door Richard Mooyman schiphol - Schiphol herstelt zich snel van de luchtvaartcrisis na de terreuraanslagen op 11 septem ber. De luchthaven verwacht dit jaar zelfs een lichte groei van passagiers en vracht. De bruto winst nam de eerste zes maan den toe met 2,6 procent tot 89 miljoen euro. De inkomsten overtroffen de verwachtingen omdat het pas sagiersvervoer zich sneller her stelde dan voorspeld. Het aantal reizigers bleef met ruim 19 mil joen slechts licht achter bij de eerste helft van 2001. Na eerder een forse daling te hebben voor speld, verwacht de directie nu een lichte toename over het ge hele jaar. Na een jarenlange groei daalde het aantal reizigers vorig jaar tot 39,5 miljoen. Dit als gevolg van de economische malaise en de terreuraanslagen op 11 septem ber. Volgens de laatste progno ses koerst Schiphol dit jaar als nog af op de magische grens van 40 miljoen passagiers. „Wij steken daarbij gunstig af ten op zichte van de concurrentie", al dus financieel topman P. Ver boom vanochtend. Vooral de maanden juli en augustus wa ren volgens hem goed. De gunstige cijfers zijn volgens Verboom onder meer te danken aan het succes van de goedkoop vliegende maatschappijen easy- Jet en Basiq Air (Transavia). Het marktaandeel van deze prijs vechters nam toe van vier naar zeven procent. Volgens Ver boom presteerde ook de KLM relatief goed. Het aantal vliegbe wegingen nam weliswaar af, maar de ingezette KLM-toestel- len zijn volgens Verboom groter en beter gevuld. iin/anp - De Verenigde hebben opnieuw een Europese staalproducten iderd van importheffin- olgens de Amerikaanse is het de laatste maal shington tegemoetkomt bezwaren van de Euro- nie en andere handels- s. uwe uitzonderingen be- in totaal 178 staalpro- Washington had al eer- üproducten en -soorten iderd van de nieuwe in- even. Ook Corus profi- mieuw van de jongste ie. lerlandse tak van Corus, oormalige Hoogovens, ontheffing voor 50.000 dat het eerder al onthef- I gekregen voor in totaal ton aan staalproducten. 35 ordvoerder van het be eft dit bevestigd. Dit be- dat nu in totaal 125.000 de gevraagde 350.000 us-producten uit Neder- ïitgezonderd van de im- ing. „Het is een opvol- apje in een traject dat tot magertjes verloopt", al- woordvoerder. Ook de ak van Corus heeft ont- n aangevraagd, in totaal 1000 ton. Eerder kwam 35.000 ton 'vrij'. Daar is ton bijgekomen. De vestiging van de door A.S. Watson overgenomen keten Kruidvat in Zandvoort. Foto: ANP/Koen Suyk hong kong/gpd - Kruidvat, Ne derlands grootste drogist en nummer drie van Europa komt in Chinese handen. Gisteren werd bekend dat A.S. Watson uit Hongkong Kruidvat voor 1,3 mil jard euro overneemt. „Nee, er verandert helemaal niets. Het personeel hoeft ner gens bang voor te zijn. Alles blijft bij het oude", bezweert Dick van Hedel, bestuursvoor zitter van Kruidvat telefonisch vanuit Hong Kong. Daar heeft hij net de handtekening gezet onder het ovemamecontract waarmee A.S. Watson (ASW) voor 1,3 miljard euro eigenaar wordt van Kruidvat. Wel zullen de klanten straks aan het assortiment kunnen zien dat Hongkong-Chinezen voortaan de baas zijn bij Kruidvat. Van Hedel: „We kunnen een veel breder pakket producten gaan brengen. We waren daar toch al erg mee bezig. Dan moet je den ken aan textiel, speelgoed en dat soort zaken. We kunnen profite ren van gigantische inkoopvoor delen en uiteraard ook van de kennis die ze inbrengen." De overname maakt Kruidvat een sterkere speler op de Euro pese drogisterij- en parfumerie markt. Met 1900 winkels en 24.000 man personeel (omgere kend 12.000 volledige banen) was Kruidvat al nummer drie na de Duitse gigant Schlecker en het Britse Boots. Kruidvat was tot de overname een familiebe drijf in handen van De Rijcke dat twee jaar geleden goede za ken deed met de verkoop van de supermarktketen Groenwoudt aan Konmar. Met dat geld werd een stevige positie op de Euro pese drogisterijmarkt gekocht. De Belgische parfumerieketen ICI Paris werd ingelijfd, evenals de Britse drogisterij-keten Su perdrug. Twee weken geleden kreeg Kruidvat voet aan de grond op de Duitse markt door overname van 40 procent van Rossman, de vijfde drogist van Duitsland met 650 winkels, 7000 werknemers en een omzet van 928 miljoen euro. Rossmann en Kruidvat exploiteerden geza menlijk al 190 winkels in Polen, amsterdam/gpd - ING Groep heeft de omzet en nettowinst in het eerste halfjaar zien stijgen. De bankverzekeraar, moederbe drijfvan ondermeer Nationale Nederlanden en de Postbank, handhaaft dan ook de winstver wachting voor het hele jaar 2002. Net als andere banken ontkwam ook ING niet aan het verhogen van voorzieningen vanwege oninbare leningen. De strop- penpot in het eerste halfjaar van 2002 bedroeg 625 miljoen euro, tegen nog maar 275 miljoen in de eerste helft van vorig jaar. Bij de verzekeringstak verwacht ING het hele jaar 500 550 mil joen euro nodig te hebben voor het opvangen van beleggings- verliezen en voor het opvangen van niet afgeloste obligatielenin gen door bedrijven die failliet gaan. ING ziet 175 miljoen euro in rook op gaan door het ter ziele gegane WorldCom. Ook de voorzieningen in Duitsland zijn 'exceptioneel hoog'. „In Neder land en België hebben we wei nig last van bedrijven die omval len, maar in Duitsland gaan de Kirchen (mediaconcern) en Holzmannen (bouwconcern) om", aldus ING-topman Kist. ING zit ook veel in bedrijfsobli- gaties in de VS. „Het is moeilijk te voorspellen wie daar omvalt." Niettemin toonde de bestuurs- Resultaten ING Groep 1e helft 2002 operationele nettowinst 2e kwartaal per sector in miljoenen euro 2001 2002 Leven Schade 824 225 906 166 Verzekerings activiteiten 1.049 1.072 Bankactiviteiten 707 537 Resultaat voor belastingen 1.756 1.609 Belastingen 404 292 Belangen v. derden 80 99 Operat. nettowinst 1.272 1.218 operationele nettowinst 1e halfjaar in miljoenen euro 2.403 2.354 operationele nettowinst 2e kwartaal in miljoenen euro 1-272 1.218 2001 2002 2001 2002 balanstotaal (in miljarden euro) voorzitter zich tevreden over de financiële prestaties van ING. „De schoorsteen rookt nog", constateerde Kist in het nieuwe hoofdkantoor. „Vergeleken met het vorige halfjaar, de goeie ou we tijd, is het resultaat zeker niet slecht." De raad van bestuur verhuist over twee weken naar het nieuwe hoofdkantoor aan de Zuidas in Amsterdam, waar momenteel nog volop gebouwd en getimmerd wordt. Kist kon het niet nalaten gisteren de half jaarcijfers bekend te maken in het prestigieuze pand, gebouwd op poten van negen tot twaalf meter hoog en met onder meer vier binnentuinen. ING opereert in alle wereldde len, maar Europa levert de be langrijkste bijdrage aan het re sultaat. De verzekeringsactivitei ten droegen voor 70 procent bij aan de nettowinst van de groep. De levensverzekeringen droegen bij aan de winst, maar de scha deverzekeringen niet. „Bij een neergaande economie gaan de resultaten bij schade altijd om laag", lichtte Kist toe. De topman vindt dat de bancai re activiteiten achterblijven en wil dat die weer 40 procent van de winst voor hun rekening gaan nemen. Vanwege slechte leningen in met name Duitsland lag het resultaat van het bank bedrijf lager. Kist handhaaft de verwachting van de operationele nettowinst per aandeel van 2,20 euro voor dit jaar, mits de economische Bestuursvoorzitter Kist van ING bij de presentatie van de halfjaarcij fers. Foto: ANP/Juan Vrijdag omstandigheden en financiële markten niet verslechteren. De omzet van ING nam het eerste halfjaar toe met 12 procent naar 40,5 miljard euro. De bedrijfs lasten stegen met 2,7 procent, maar autonoom daalden de las ten met 0,8 procent als gevolg van kostenbeheersing, integra ties en herstructureringen. Kist fulmineerde gisteren tegen kabinetsplannen om al het spaarloon volgend jaar vrij te geven en om de aftrekbaarheid van lijfrente-producten in te perken. „Nederland is welva rend geworden omdat we een spaarzaam volkje zijn. Sparen voor de oude dag moet niet in geperkt worden." Kist erkende dat de bank aardig verdient aan de rekeningen waarop al het spaarloon geparkeerd staat. De meeste mensen nemen het ge spaarde bedrag pas na een jaar of zeven, acht op, terwijl ze het al na vier jaar kunnen opeisen. De bank kan het niet opgevraag de geld intussen langer wegzet ten en daaraan verdienen. De vrachtsector overtrof in de eerste zes maanden alle ver wachtingen. In plaats van een daling liet de hoeveelheid ver voerde vracht een forse stijging zien van 592.000 ton naar 607.000 ton. De nettowinst van Schiphol daalde het eerste halfjaar overi gens sterk van 88,5 miljoen euro naar 57,4 miljoen euro. Dit komt volgens Schiphol omdat voor het eerst vennootschapsbelas ting moet worden betaald. De bedrijfskosten stegen met zeven procent als gevolg van ex tra beveiligingsmaatregelen, maar deze toename werd deels gecompenseerd door de invoe ring van een speciale heffing per 1 april. De luchthaven heeft het investe ringstempo alweer opgevoerd. Vorig jaar besloot Schiphol en kele grote bouwprojecten uit te stellen. Daarbij speelden behal ve de dip na de terreuraansla gen ook de onzekere economi sche ontwikkelingen een rol. Schiphol investeerde in de eer ste zes maanden 162 miljoen euro tegen 142 miljoen euro in dezelfde periode van 2001. Hongarije en Tsjechië. Boven dien heeft Kruidvat zicht op uit breiding van haar belang in Rossmann. De overname door AS. Watson eigenaar van de Britse drogiste rijketen Savers (280 winkels), biedt mogelijkheden voor ver dere groei in Europa. Van Hedel: „Er zijn wel plannen, maar er is niks concreets. We willen groei en in de landen waar we nu zit ten. We willen meer winkels en grotere winkels." Van Hedel zegt dat geldgebrek bij de familie De Rijcke geen rol heeft gespeeld bij de overname. „Dat we wisselen van aandeel houder heeft puur strategische redenen. We hadden nog een hele tijd door kunnen gaan. Maar op termijn zouden de fi nanciën wel een rol gaan spe len," aldus Van Hedel. Kruidvat komt dit jaar uit op een omzet van 3,2 miljard euro (ex clusief omzetbelasting). „Euro pees willen we met tien procent per jaar groeien. De markt zelf groeit met vijf procent." De Eu ropese consument geeft steeds meer geld uit aan drogisterij- en verzorgingsartikelen. Met AS. Watson beschikt Kruid vat over een financieel solide partner. Het 174 jaar oude be drijf heeft detailhandelsactivitei ten in zeventien landen in Azië en Europa. ASW heeft ruim 1300 winkels, waaronder de grootste Aziatische drogisterijketen met vestigingen in onder meer Chi na, Thailand, Filipijnen en Tai wan. ASW is goed voor een om zet van 3,8 miljard euro en telt 27.000 werknemers. Samen met Kruidvat komt de omzet uit op zeven miljard euro. ASW is een volle dochter van het wereldom spannende industrie- en dien stenconglomeraat Hutchison Whampoa. Hutchison is actief in onder meer havenexploitatie en telecom. Hutchison is meer derheidsaandeelhouder van containerterminal ECT in Rot terdam en heeft KPN als partner in telecom-activiteiten in Enge land. Kruidvat heeft zelf het initiatief genomen voor gesprekken met AS. Watson. Dat was vijf maan den geleden. Van Hedel: „Wij zijn het snel eens geworden met elkaar." rheden/anp - De teruglopende bouw van woningen en kanto ren leidt tot een reeks ontslagen bij toeleveranciers in de bouw. Bestuurder G. den Besten van de vakbond CNV Bedrijvenbond verwacht dat tot eind volgend jaar ongeveer 1500 banen ver vallen, ongeveer tien procent van de sector. Het gaat onder meer om fabrie ken voor beton, bakstenen en kalkzandsteen. Den Besten is al betrokken bij verschillende bedrijfssluitingen, waaronder de baksteenfabriek Terca in Lobith. Ook zijn recent fabrieken voor kalkzandsteen gesloten. „Bedrijven van grote concerns reorganiseren wat eer der dan familiebedrijven", merkt Den Besten op. Hij ver wacht voor 2004 geen herstel. De baksteenfabrikanten bevesti gen dat de vraag terugloopt. „Het gaat wat minder, drie van de 46 baksteenfabrieken zijn on langs gesloten of gaan sluiten", aldus directeur E. van Hal van het Koninklijk Verbond van Ne derlandse Baksteenfabrikanten (KNB). De betonfabrikanten zien het minder somber in. De betonnen prefab-delen worden weliswaar minder gevraagd voor woningen, maar er is een con stante vraag voor grote projec ten in de weg- en waterbouw. Dat het aantal banen tien pro cent zou dalen is voor de beton- branche te wild gesteld, zegt di recteur T. Piekenrood van de Bond van Fabrikanten van Be- tonprodukten in Nederland (BFBN). Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) is de bouw van woningen de laatste jaren gestaag afgenomen. Vorig jaar zijn 73.000 nieuwe huizen opgeleverd tegen bijvoorbeeld 79.000 in 1999. De nieuwbouw zal ook de komende jaren niet aantrekken. amsterdam/anp - Telecombe- drijf KPN zet een eindspurt in op snel internet. Het bedrijf gaat in snel tempo zo'n 214 extra te lefooncentrales aanpassen voor het zogeheten ADSL. KPN komt met de aankondiging nadat concurrent Zon eerder deze week de prijs van ADSL dras tisch verlaagde. De stap van KPN betekent dat in januari 2003 ongeveer 85 pro cent van de Nederlanders over ADSL kan beschikken, nu is dat 65 procent. Verder gaat KPN overigens niet uitbreiden omdat dat niet rendabel zou zijn. Inter net via ADSL is alleen mogelijk binnen een straal van vier kilo meter van een geprepareerde te lefooncentrale. Meer dan twee honderdduizend huishoudens maken momenteel gebruik van de internetdienst van KPN. Ook komt het telecombedrijf met een nieuwe variant op ADSL KPN is nog niet van plan de abonnementskosten te verlagen. De kop boven dit stuk moet voor iedereen die de laatste drie, vier jaar in aandelen belegd heeft klinken als ernstig achter haald, op het wereldvreemde af. Vrijwel elk bedrijf immers dat eind jaren negentig hoopte mee te profiteren van de explosieve groei die voor het gebruik van internet werd voorzien, kreeg vanaf het voorjaar van 2000 de kous op de kop. Toen werd in eens duidelijk dat het veel moei lijker was om geld te verdienen op het 'worldwideweb' dan eerst gedacht. En vandaag vind je bij na geen belegger meer die niet de pijn heeft gevoeld van de verliezen op Worldonline KPN, KPNQwest, UPC, Versatel, Getronics en die talloze ande re 'tech'-intensieve bedrijven die ooit zo'n mooie toe komst leken te heb ben. En toch heeft het internet nog steeds (de) toekomst. Een dui delijke aanwijzing daarvoor gaf uitgeverij Wolters Kluwer vorige week. De onderneming kwam met uitstekende halfjaarcijfers en wat daarin opviel was dat de investeringen die de afgelopen jaren zijn gedaan om professio nele informatie (met name ge richt op medici, juristen en an dere zakelijke dienstverleners) via het internet te verspreiden nu vruchten beginnen af te wer pen. Ongeveer eenderde van de wereldwijde omzet van de Am sterdamse uitgever is te danken aan elektronisch uitgeven. Een jaar eerder was dat nog een kwart. In de Amerikaanse markt is het marktaandeel van online- abonnementen en software die electronisch informatie sneller beschikbaar maakt, inmiddels goed voor de helft van de omzet in dat land. Dat de klanten van Wolters steeds vaker voor elek tronisch kiezen, komt doordat de (dure) informatie die via het web wordt verspreid actueler is en bovendien aangeleverd kan worden in de vorm die de ge bruiker het best schikt. Bert Bakker onafhankelijk publicist Bedrijven die in de business zit ten van het verhandelen van in formatie of het 'veredelen' ervan (door data te selecteren, te com bineren of te 'herverpakken') zijn bij uitstek in de positie om het internet te gebruiken voor productvernieuwing. Ook klei ne, niet beursgenoteerde be drijfjes bewijzen dat. Zo heb je de maatkleermaker onder de uitgevers, Gopher, die een nieu we markt ontwikkelde door voor particuliere en zake lijke opdrachtgevers boeken te maken - van papier of in digi tale vorm - die veelal zijn samengesteld uit een combinatie van door de klant zelf geschreven tek sten en delen van bestaande boeken. Een ander voorbeeld is het snelgroeiende Amsterdamse Mar- ketXS, dat steeds meer financiële in stellingen als klant binnenhaalt, omdat de techno logie die zij ontwikkelden om naar wens beleggingsresearch te selecteren en die via de sites van die instellingen online versprei den, de klant grote besparingen opleveren. Maar ook builvi de media-we reld zullen bOTrijven langzamer hand rendement op hun tech nologie-investeringen kunnen boeken. Denk aan al die bedrij ven die hun inkoop, hun pro ductieproces en hun logistiek efficiënter hebben kunnen orga niseren dankzij online informa tie-uitwisseling tussen klant en leverancier. Opvallend is wel dat de gebrui kers van het internet de centen die zij investeerden veel eerder zien terugkomen dan de beden kers en bouwers van de eigenlij ke technologie. Nu heeft die laatste categorie ook heel veel geld gestopt in promotie, of in projecten die als een nachtkaars uitgingen. Dat geld is inderdaad weg. Voor het bedrijfsleven als geheel geldt eerder dat de reve nuen er uiteindelijk wel zullen komen. Misschien verspreid over tien of vijftien jaar, maar ze komen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7