Een optimaal schoon en relaxed gevoel Nep-Gucci's en koraal: laten liggen !ien koninklijke behandeling voor het gras van Ruigenhoek Paardenstaarten R5 V ïvoel VRIJDAG 23 AUGUSTUS 2002 door Janneke Dijke Vakantie is er om te ontspannen, zodat je daarna weer uitgerust aan het werk kunt Maar vaak zijn die laatste werkdagen voor de vakantie zo volgepropt datje een week nodig hebt om bij te komen voor je vakantie pas écht begint. Of moetje bij thuiskomst zoveel wassen draaien en post sorteren datje alsnog afgepei gerd aan je eerste werkdag be gint. Gun jezelf dan een Beauty Health-dag in Vitalizee aan de Scheveningse boulevard. Ook ge schikt voor de rest van het jaar trouwens. Na afloop is stress een onbekend woord. Een verwendag bij Kuur Ther men Vitalizee is een uitstapje om naar uit te kijken. Omdat het lekker is en het vooruitzicht al leen al genieten is, maar ook omdat het duur is. De dagarran gementen variëren van 72,50 euro tot 180 euro. Even sparen dus. Als je uiteindelijk genoeg geld op je bankrekening hebt staan en de hal van Vitalizee betreedt, moet je niet meer aan het geld denken, want dat bevordert de ontspanning niet. Vitalizee werkt daar graag aan mee. Ge durende de dag hoef je je porte monnee niet te trekken, de computer onthoudt al je uitga ven. Betalen hoeft pas bij ver trek. De keus, die je bij boeking be kend moet maken, valt op het arrangement 'Facial Beauty" 87,50 euro. De hele dag mag je onbeperkt gebruik maken van de Thermen-faciliteiten. Je krijgt een verzorgende gezichtsbehan deling en mag acht minuten on der de turbobruiner. Daarnaast krijg je koffie of thee met gebak, een lichte maaltijd en een af- scheidscocktail. Het gebruik van badjas, handdoeken en slippers is inbegrepen. De slippers mag je mee naar huis nemen. tjes. Nagenieten is noodzakelijk; alleen met de gedachte aan de voetenverwenning kun je de kwelling van het uitknijpen van mee-eters en puisten aan. Met een gezichtsmasker en warme slofjes aan je voeten word je ver volgens een kwartiertje alleen gelaten. De panfluit keert terug, je overziet je leven en schrikt opeens wakker van je eigen gesnurk. Na de lunch, die bestaat uit soep en een salade naar keuze, is het tijd voor saunaronde twee: op en top genieten. Nog een rondje dan, want dit is versla vend. De hitte van de turbobrui ner kun je na een paar sauna beurten makkelijk aan. Bij een vierde rondje sauna begrijp je dat aan alles een eind moet ko men: één dag is echt genoeg. Tijd dus voor de afscheidscock- tail met vers fruit en ijs op het beschutte terras. In je badjas kijkje uit op de boulevard, waar mensen bezweet sjouwen met strandstoelen, achter hun kin deren aan rennen en gestoord worden door mobieltjes. Mor gen is het mijn beurt weer. Maar nu even niet Waar: Kuur Thermen Vitalizee, Strandweg 13f, Scheveningen, 070-4166500, www.vitalizee.nl Wanneer 7 dagen per week van 10.00 tot 23.30 uur Prijzen: Een gewoon saunabe zoek kost 21,50 euro per dag. De diverse gezichts- en li chaamsbehandelingen en mas sages zijn er van 17 tot 45 euro. De dagarrangementen variëren van 72,50 euro tot 180 euro. Een 2-daags Relax Beauty ar rangement inclusief overnach- ting is er vanaf 305 euro. ,-/o Van deze verwendag word je helemaal schoon en kom je, echt tot rust. bl Niet verslaafd wor-, den, want dan raak jq, gestrest van de geld- zorgen. In Indonesië kun je van die leuke slangenleren tasjes kopen. Han dig om thuis je proces-verbaal in te bewaren. Niet alles wat in het buitenland te koop is, mag je mee naar huis nemen, maar veel toeristen weten dat niet In stanties als de Douane en het Wereld Natuur Fonds (WNF) houden daarom waarschu wingscampagnes: laat die nage maakte Gucci-zonnebril of die grote schelp maar liggen. Dat je een schattig aapje of een tijgerhuid niet mee naar huis mag nemen, weet zo ongeveer iedereen. Een ivoren slagtand van een olifant is misscffien in drukwekkend, maar verboden, en ook dat wordt bekend veron dersteld. Veel onschuldiger lij ken nep-merkartikelen, gekopi eerde cd's, koraal en schelpen. Toch is het verboden spul en houdt de douane op Schiphol daar jaarlijks duizenden toeris ten voor aan. In een tijdelijke tentoonstelling in het Belasting Douane Mu seum in Rotterdam, getiteld 'Iets aan te geven?! Bagageperikelen op Schiphol' wordt aan de arge loze vakantieganger direct dui delijk gemaakt wat wel en wat niet kan. Vitrines vol met in beslag geno men spullen tref je daar aan. Kussentjes met de Spice Girls en een neplogo, een treurig kijken de Winnie The Pooh, nage maakte bic-balpennen, een dot apenhaar, tropisch hardhout, een collectie nep-Rolexen, glan zende schelpen, knalblauw ko raal en veel soorten nagemaakte sportkleding waarvan de logo's niet kloppen of de draden los hangen. Machteld Berghauser Pont van het museum vertelt waarom er een verbod ligt op de nage maakte merkartikelen. „De be drijven, zoals Nike of Adidas, betalen rechten over hun naam. Als jij tien stuks invoert en door verkoopt, is dat niet eerlijk." En dat betekent dus: inleveren. Wie het niet zo ver wil laten ko men, doet er goed aan om voor vertrek even een folder van het WNF door te nemen. In de fol ders staat informatie over speci fieke vakantiebestemmingen. Zo leert de Afrikaanse folder dat ge prepareerde insecten, bijvoor beeld in lijstjes, verboden zijn en wordt de bezoeker van Azië en Oceanië gewaarschuwd voor sjaals van shatoosh (konings- wol) of parfum van muskushert. Dit alles onder het motto 'kij ken, kijken, niet kopen'. Het WNF promoot het kenmerk van Nederlanders dat ze niet snel iets kopen: deze eigenschap is goed voor de natuur. De campagne slaat aan, blijkt uit een enquête. Volgens Miriam van Gooi van het WNF willen mensen best meewerken, als ze maar weten hoe het zit Als voorbeeld noemt ze grote schel pen zoals doopvontschelpen of karkoschelpen. „Mensen den ken dat die schelpen gewoon op het strand aanspoelen en wor den gevonden. Maar als je naar de hoeveelheid kijkt waarin ze verkocht worden, dan kan het niet anders of er wordt op ge vist. Die verwijdering tast het ecosysteem aan. Sommige schelpdieren eten zeesterren en die eten weer koraal op." Ondanks internationale afspra ken over de bescherming van bedreigde dieren en planten, is veel beschermd spul toch ge woon te koop. De toerist moet alert zijn, anders wacht hem bij thuiskomst een hoge boete, zegt Renée Wesdorp van de Douane. Want de kans om tegen de lamp te lopen is altijd aanwezig. Op Schiphol controleert de douane steekproefsgewijs en intensiever bij bepaalde risicoviuchten uit bijvoorbeeULThailand. Wesdorp: „Onze douaniers zijn permanent in training om die ren, planten, merken en cd's te herkennen. Twijfelen ze, dan vallen ze terug op een vraag baak. Dat zijn mensen die van uit een zeker hobbyisme alles weten van een bepaalde soort." Soms ontdekt de douane daarbij vreemde zaken. Zo stuitten de beambten onlangs op een portie leguanenvlees. „Niet zo'n leuke vondst", aldus Wesdorp. De va kantieganger maakt kans op een dubbele boete. „Het vlees is niet alleen beschermd, je kunt een extra boete krijgen als er sprake is van dierenkwelling." De tentoonstelling over foute souvenirs is nog tot en met 3 november te zien in het Belas ting Douane Museum, Park- laan 14-16, Rotterdam. Janneke Dijke Ontspannen met een cocktail vol vers fruit en ijs. In je badjas kijkje uit op de boulevard van Scheveningen. Publiciteitsfoto Vitalizee bevindt zich aan de voet van het Kurhaus. Een re ceptioniste overhandigt je een dagkaart, waarop staat hoe laat de schoonheids specialiste je verwacht en wanneer je onder de zonnebank mag. Volgens de website legt zij de on ervaren bezoeker uit hoe je de sauna het best kunt gebruiken, maar dat gebeurt niet. Op ver zoek wijst ze op de achterkant van de dagkaart, waar summier staat uitgelegd welke volgorde je het best kunt aanhouden. Bij vertrek valt het oog op een geko pieerd A4'tje in het folder- rek met een uitgebreidere toelichting. Jammer dat de receptio niste dat niet aanbiedt. Het uitkle den is on wennig voor wie voor het eerst een sauna be treedt. "Waarom zijn er geen ge scheiden omkleedruimtes voor mannen en vrouwen?', flitst door je hoofd, terwijl je je reali seert dat dat een absurde ge dachte is. 'Even doorbijten, daarna merkje niet meer dat ie dereen bloot is', was van tevo ren het advies van ervaren sau- nagangers. Dat blijkt te kloppen. Voor de koffie en de schoon heidsspecialiste, die om half twaalf gepland is door Vitalizee, eerst even een rondje sauna. In de 85-gradensauna is niemand te bekennen. Het is rustig op de ze doordeweekse dag, met 's ochtends ongeveer tien en 's middags zo'n twintig bezoekers. Geen wachtrijen en niet ver plicht tegen elkaar aanschurken in de baden, het maakt de ver wendag wel zo prettig. Na tien minuten zweten is er de keus uit een sneeuw-vriescabine, een koude douche of een nog kou der bad. Het verplichte kwartier tje rust gaat in tijdens de koffie. Na het eerste rondje voel je je meteen een stuk schoner. Zweet voelt opeens niet vies plakkerig en de huid is zo zacht als die van een baby. De echte per soonlijke verwennerij begint dan pas, op de stoel van de schoonheidsspecialiste. Het ge zicht wordt gescrubd met een zachte peeling van menthol en kamfer, die pepermuntachtig ruikt. Tijdens het openstomen van de gezichtsporiën geeft ze een heerlijke voetenmassage en maakt de panfluit uit de box plaats voor kwetterende vogel- is van twee eigenaren: grofweg de helft is in bezit van de Stichting Zuidhol lands Landschap en de andere helft van het Amsterdamse Waterleidingbe drijf. Omdat de grond van het waterlei dingbedrijf als waterwingebied dienst doet, mag daar absoluut niet met au to's worden gereden. Dat gedeelte is dan ook bestemd voor de tentjes. De caravans staan op het deel van Zuid hollands Landschap, maar ook daar zien ze de auto liever niet. Heel even de caravan op zijn plek zetten is toege staan, daarna; wegwezen met dat blik. Bagageaanhangers en vouwwagens mogen niet met de auto naar hun plek worden gereden. Die moeten op het parkeerterrein al van de auto worden ontkoppeld en met handkracht naar hun plek worden geduwd. Hetzelfde geldt voor bagage. De kampwaard heeft een aantal handkarren klaarstaan waarmee tenten en dergelijke van het parkeerterrein naar de kampeerplaats kunnen worden gebracht. Opvallend aan het kampeerterrein is dat het hele veld groen is. De grond- zeilvormige gele pokken waarmee an dere campings meestal zijn bezaaid, ontbreken volledig. Het mededelin genbord van Ruigenhoek legt uit hoe ze dat voor elkaar krijgen: 'Om de gras mat te sparen, moeten caravans, vouwwagens en tenten na vier over nachtingen worden verplaatst naar een plaats waar de voorgaande nachten geen kampeermiddelen hebben ge staan.' En dat is nog niet alles: "Wilt u na het verplaatsen of afbreken van uw tent(en) het platgedrukte gras weer even opharken?' En niemand die het in zijn hoofd haalt deze regels aan zijn laars te lappen. Aan de regel dat de tenten tijdig wor den verplaatst, houdt iedereen zich zonder morren", vertelt kampwaard van dienst Cisco Piena. „Maar voor alle zekerheid controleren wij het ook. Bij iemand die vier nachten hier staat, lo pen we even langs ter herinnering. En is iemand van plan de volgende dag te vertrekken, dan doe ik natuurlijk niet moeilijk." Meer moeite heeft Piena met mensen die hete pannetjes zomaar op het gras zetten. Ook daarover staat geschreven in het reglement 'Hete pannen, kook- toestellen en barbecues niet direct op het toch al zo kwetsbare gras zetten, want dat gaat meteen dood. Gebruik een onderzettertje, plankje of steen'. Piena wijst naar een paar gele ronde stippen. „De mensen die hier stonden, hebben zich daar dus duidelijk niet aan gehouden. Maar weet je hoe lang het duurt voordat dit plekje weer is hersteld? Een jaar. Dat is toch erg. En bij mij kunnen ze zo steentjes halen die als onderzetter kunnen worden ge bruikt." Hij schudt zijn hoofd. „Zo on nadenkend. Onbegrijpelijk gewoon." Wat ook niet mag op Ruigenhoek is voetballen, vliegeren en met boeme rangs of frisbees gooien. Radio en tv zijn ook uit den boze en van wind schermen en parasols moeten ze op het natuurkampeerterrein ook niets hebben. Zelfs een waslijntje spannen is in principe verboden, al knijpt de kampwaard wat dat betreft een oogje dicht. „Maar wel bij voorkeur uit het zicht, achter de caravan of de tent En niet langer dan strikt noodzakelijk." Maar wat mag er dan eigenlijk wel op natuurkampeerterrein Ruigenhoek? Rust, privacy, stilte - dat zijn de tover woorden. Met de laatste twee zat het wel snor, constateer ik als ik na mijn eerste nacht gebroken uit mijn tentje kruip. Maar gerust heb ik weinig op een luchtbed dat een verblijf van zes jaar op zolder iets minder goed had doorstaan dan gedacht. Morgen het laatste deel van deze mini serie: de gasten. Soms begint een vakantieliefde niet eens: te verlegen of te wei nig doortastend om contact te leggen met die aardige persoon. Bert Bosch, oud-huisarts in Ha- zerswoude-Dorp weet nog pre cies hoe dat aardige meisje er uit zag, dat hij ontmoette op een van de vakantiekampen van Vrijzinnige Christelijke Jeugd Centrale. Zij was zijn eerste gro te liefde, al heeft ze het nooit ge weten. „Het was in mijn tienerjaren. Ik ben nu 62, en ik zal toen een jaar of vijftien zijn geweest. Ik ging elk jaar op kamp met de Vrijzinnige Christelijke Jeugd Centrale. Dat jaar werd ik dus behoorlijk verliefd op een heel aardig meisje. Waarom? Dat is zo moeilijk om te zeggen. Ze had zulke leuke paardenstaar ten, bruin haar en donkerbruine ogen. De manier waarop ze fietste... zo charmant. Ik heb er niets aan gedaan. Toen ik thuis kwam, had ik er spijt van. Ik trok tijdens het kamp op met een ander meisje waar ik niet verliefd op was. Iedereen dacht dat we een stel waren, maar dat was niet zo. We had den een vriendschap - ik denk ook niet dat zij verliefd was op mij - en in stilte hield ik van een ander. Maar ik was te verlegen om daar werk van te maken. Misschien had ze mij ook leuk gevonden. Ik weet niet meer hoe ze heette en ik weet ook niet waar ze is gebleven. Nee, ik heb geen be hoefte om haar nu nog eens te zoeken. Zij moet nu toch ook een oude vrouw zijn, ik heb geen idee hoe ze er nu uit zal zien. Soms is een mooie herin nering beter, soms kun je het maar beter laten zoals het is. Later heb ik wel geleerd om door te pakken als ik iemand aardig vond. Zo heb ik mijn vrouw ook opgepikt, tijdens mijn studietijd. Ze zat tegenover me, tijdens een lunchpauze. En toen dacht ik 'dat is ze'. We zijn nog steeds heel gelukkig met el kaar. Ik heb dus al lange tijd geen va kantieliefdes meer. Zelfs geen heimelijke." holen in het groen tussen de Voge- ie eef in Noordwijk en de Amster- e waterleidingduinen ligt Natuur- |p eerterrein Ruigenhoek. Al bijna [d jaar. Redacteur Paul de Vlieger er zijn tentje opgeslagen en doet g. Vandaag deel 2. er kampregels hebben vooral tot R een goede sfeer en de natuur- len van het terrein te handha- staat op een met miniatuurtjes va ird mededelingenbord bij de in- ai van Ruigenhoek. Daaronder tu t opgesomd wat er allemaal mag rn 'ooral - niet mag op het kampeer- in- ;ei inhoek meet ongeveer 2,5 hectare ji onderverdeeld in veldjes met na- als Wielewaal, Kwikstaart, Een- el tonder (voor de trekkers die maar acht blijven) en Brink. De grond uit Hazerswoude-Rijndijk maakte in juni van dit jaar een foto van een ondergaande zon boven een groot zoutmeer in Bolivia „Overdag was dit zoutmeer al indrukwekkend: felwit met bergketens op de achtergrond en in het midden een eilandje vol ussen. Omdat wij vermoedden dat de zonsondergang wel eens heel bijzonder zou kunnen zijn, zijn we met een Jeep een paar het meer opgereden, zodat we minder last hadden van de bergen op de achtergrond. En inderdaad, we hadden nog nooit zoiets zonsondergang die liep van vaalwit, via paars naar donkergeel om uiteindelijk natuurlijk helemaal zwart te worden. Met het ver- van de zon zakte ook de temperatuur. We begonnen in een T-shirt, gingen over naar een fleecejack en stonden uiteindelijk te bibbe- onze winterjassen, muts en handschoenen aan!"

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15