LEIDEN REGIO HSL wil Molendijk alsnog afsluiten Vijkvereniging Leyhof dreigt met opheffing we™anSjSrugrs 'Lelijke paallevert Alkemade behoorlijk wat geld op 'Smokkelaar behoorde tot complot' ningonderzoek geren Ter Aar R3 ijstocht voor goede doel Alkemade stelt veiligheid boven afstand Alphen r Haarlem fe imelmarkt 'iélphen oners krijgen ultimatum Roos als 'beste nieuwigheid' Twee schadeclaims voor eigenaars hennepkwekerij it - Alle jongeren uit Ter e enkele maanden gele- ebben meegedaan aan iderzoek naar de woning- ifte zijn 11 september wel- n het Dorpshuis van Ter erkweg 18). De gemeente r\ ir bespreekt dan de resul- Er is een forum, bestaan- wethouder Hoogervorst ilkshuisvesting, een verte- jordiger van de wooncor- e Woondiensten Aarwou- projectontwikkelaar Pro- ok. De aanvang is 20 uur. vrijdag 23 AUGUSTUS 2002 ian oude - Rabobank Rijn en en organiseert op zater- g september een sponsor- iicht voor verschillende doelen. De opbrengst nder andere naar een lcj im waar mensen in een e omgeving bij hun ster- >ut geleid worden en een te centrum voor Congolese jj( ildaten. Hoe meer kilo- s gefietst wordt, hoe meer 2, e Rabobank geeft aan de Er zijn tochten door het e Hart uitgestippeld van l veertig en zestig kilo- lang. Er kan vanaf ieder 2 in Rijnwoude gestart wor- ;U1 m 10.00 uur tot en met •Fuur- jjjii aan den rijn - Vanuit l( n aan den Rijn kan zater- I augustus de muggen- vorden gefietst. De fiets- s vernoemd naar de in- n svan Haarlem. De fiets- gingen Avanti uit Alphen g, in Rijn en Excelsior uit n m hebben tussen de teden verschillende rou- gezet. Er kan gefietst wor- er afstanden van veertig, tig, 120 en 160 kilometer. 1(j rt is bij Avanti, bij het mfiaal in Alphen. door Janneke Dijke nieuwe wetering - De HSL-pro- jectorganisatie wil de Molendijk bij Nieuwe Wetering gedurende twee jaar afsluiten, omdat zij de veiligheid op het fietspad niet kan garanderen. Het plan druist in tegen eerdere afspraken met de gemeente Alkemade. Deson danks wil wethouder Kees Uit den Boogaard (Mooi Alkemade) wel over alternatieve fietsverbin- dingen praten, mits die veiliger zijn. Het was destijds een keiharde eis van Alkemade: de HSL-pro- jectorganisatie moest ervoor zorgen dat de Molendijk open zou blijven. Op dit moment vormt het pad de enige goede verbinding met Roelofarends- veen, waar inwoners van Nieu we Wetering op aangewezen zijn voor voorzieningen. Voor heen konden zij ook gebruik maken van de onderdoorgang onder de A4 bij het Westeinde. Die weg is echter moeilijk be gaanbaar, omdat daar volop ge werkt wordt aan aanleg van de hogesnelheidslijn, verbreding van de A4 en verlegging van lo kale wegen. Volgens wethouder Uit den Boogaard moet hij wel water bij de wijn doen, omdat de HSL-or- ganisatie de veiligheid op het fietspad niet kan garanderen. De komende maanden beginnen de bouwers met het zuidelijke deel van het Ringvaartaquaduct voor de HSL. De Molendijk is de zui delijke dijk van de ringvaart. Uit den Boogaard verwacht weinig heil van een omlegging van het fietspad, omdat er dan grote hoogteverschillen ontstaan die voor een fietser niet te over bruggen zijn. Alternatieven zijn volgens de HSL-projectorganisatie het Westeinde of de Huigsloterdijk, de noordelijke dijk van de ring vaart, aldus de wethouder. Bij de HSL-organisatie kon vanoch tend niemand reageren. Uit den Boogaard vindt het op dit mo ment geen veilige alternatieven. „De veiligheid op het Westeinde is ver te zoeken", schampert hij, omdat de HSL-organisatie ver antwoordelijk is voor de veilig heid. „Dinsdag stond er vijftig centimeter regenwater op het wegdek. Ze reageerden veel te laat." Ook over de Huigsloter dijk heeft hij zijn twijfels. „Het is niet al te veilig voor fietsers, want er wordt hard gereden." Inwoners van Nieuwe Wetering noemden in het verleden een tweede nadeel van de Huigslo terdijk: ze moeten twee bruggen over de ringvaart passeren voor ze in Roelofarendsveen zijn, in de zomer geen pretje met de grote hoeveelheid recreatiesche pen. Uit den Boogaard baalt niet van het breken van de belofte aan de bewoners. „Als de berg niet naar Mohammed wil komen, moet Mohammed maar naar de berg gaan. Ik kan wel eisen dat het fietspad open blijft, maar als het niet veilig kan, dan liever niet." De HSL-organisatie onderzoekt de komende tijd wat de mogelij ke alternatieven zijn. Volgens de wethouder zijn dat bijvoorbeeld het aanbrengen van fietsstroken op de Huigsloterdijk. „Ze moe ten er op korte termijn mee ko men, want de bouw van het tweede deel van het aquaduct begint binnen een paar maan den." Vanuit de wijde omtrek is de spierwitte mast met twee opvallende vlakken zichtbaar. Foto: Hielco Kuipers qt 1 aan den rijn - Mensen n zolder willen oprui- unnen hun oude spullen len in buurthuis Wester- v in Alphen aan den Rijn. ,n andag 2 september is er gebouw aan de Emma- maandelijkse rommel- De huurprijs van een ta- Iraagt 3,50 euro. De rom- irkt is open vanaf 19.00 de bezoekers betalen ntree om te snuffelen de spullen. Voor vragen gebeld worden naar het huis 0172-475744. vervolg van voorpagina den hjlag/alphen - De 31-jarige van drugssmokkel verdachte Veldhovenaar was in juli 2001 nog maar net de gevangenis uit toen hij de draad van het smok kelen naar Alphen aan den Rijn weer oppakte. Zoals de officier van justitie al aangaf, stapte de verdachte niet zelf meer in het vliegtuig om het spul te halen. Hij behoorde volgens het Open baar Ministerie wel tot het 'complot', waarbij een hele groep mensen was betrokken. En in zijn rol was hij nauw be trokken bij het organiseren van drugstransporten. De officier achtte de verklaring van de ver dachte, die alles ontkende, on geloofwaardig. Zeker omdat hij eerder voor het smokkelen van cocaïne was bestraft. In een door de tolk voorgelezen brief verklaarde de verdachte voor de rechtbank dat hij juist van zijn eerste vergrijp geleerd had en er nu niets mee te ma ken had. „Tijdens de aanhou ding was ik niet in het bezit van drugs en ik heb er dan ook niets mee te maken. Ik ben misbruikt door anderen. Alle verklaringen die zijn afgelegd, zijn leugens. Mijn vrouw heb ik gewaar schuwd, maar zij wilde niet luis teren." De verdachte, de weer alleen wonende vader van zes kinde ren, zei een goed voorbeeld voor zijn kinderen te willen zijn. Daarom bleef hij tegenwoordig op het rechte pad, zo liet hij de rechter weten. Die had zojuist voorgerekend wat er zoal ge smokkeld was. Een vrouw had een vergoeding van 5000 gulden gekregen voor het slikken van 75 bolletjes cocaïne, waarbij be dacht moet worden dat 1 bolle tje 7 gram bevat. Een ander smokkelde veertig bolletjes, vol gens de rechtbank door de ver dachte na het uitscheiden zelf in ontvangst genomen. Weer een andere vrouw kwam met 61 bol letjes in haar lijf en een staaf van 180 gram over de grens. Voor een mannelijke koerier was de beloning van 7000 gulden te hoog gegrepen. Hij zou honderd bolletjes slikken, maar kwam niet verder dan 39. De advocaat van de verdachte hield naar aanleiding van de verklaringen van de betrokke nen een gloedvol betoog over de ondeugdelijkheid daarvan. „Die zogenaamde transporten zijn juridisch moeilijk te bewijzen. Als ik de rol van mijn cliënt daarin moet aangeven, is dat er maximaal een van uitiokken", stond centraal in zijn reactie. Hij pleitte voor vrijspraak, maar vond dat de verdachte zeker niet zwaarder mag worden gestraft dan zijn vrouw. Die zit momen teel twaalf maanden uit. Uitspraak over twee weken. door Janneke Dijke roelofarendsveen - Het is pre- cies wat reclamemakers willen: adverteren op een reclamemast die vanuit de wijde omtrek te zien is. Sinds enkele weken staat er op bedrijventerrein het Veen- derveld in Roelofarendsveen, langs de A4, een mast die aan hun wensen voldoet. Maar of hij de goedkeuring kan wegdragen van omwonenden, is een ander verhaal. Vooral in Rijpwetering spreken mensen hun afschuw erover uit. Vanaf de Ripselaan zagen de voertuigen op de snelweg er uit als miniatuurautootjes en leken de bedrijfsgebouwen op het Veenderveld niet zo hoog. Maar deze spierwitte mast met twee vlakken is allesbehalve onzicht baar. Vanuit de wijde omtrek doemt hij op boven de weilanden, gruwt Piet van Schie, die in Rijp wetering bezig is met de bouw van een huis. „Ik fietste pas langs de Ringvaart en toen zag ik hem voor het eerst Ik dacht: Wat hebben ze daar nou neerge zet? Het is net alsof er een grote container op een hoge paal staat." Paul Broere, die een huis ver derop bezig is, sluit zich daarbij aan. .Afschuwelijk. Ik was op vakantie geweest. Ik kom terug, ik rij naar de Veen, en ik denk: wat staat daar nou? Een inbreuk op de horizon. Ik dacht dat hij eigendom is van Pieter van Rui ten." Hij gruwt bij de gedachte, omdat Van Ruiten uit Oud Ade eigenaar is van het bord met de uitdagende dames langs de A4 bij het ringvaartaquaduct. Maar dat is niet zo. De mast is eigendom van het Amsterdamse bedrijf Outdoor Places. Het be drijf had eerder borden staan naast de uitdagende dames. Omdat die borden moesten wij ken voor de verbreding van de snelweg, beloofde de gemeente het bedrijf een nieuwe plek. Dat werd de mast op het Veender veld. Van Ruiten heeft wel gepro beerd de grond onder de mast te kunnen huren toen hij hoor de van de plannen. „Ik hoorde dat er een bod lag van 100.000 gulden op jaarbasis van Out door Places. Ik vond dat nogal wat voor zo'n mast, maar heb toch ingeschreven voor 152.000 gulden." Van Ruiten kreeg de mast echter niet „De gemeente had al toezeggingen gedaan aan Outdoor Places. Daar hebben ze het uiteindelijk scherp mee ge speeld, zodat die 154.000 gul den, ruim 69.000 euro, per jaar moeten betalen." Volgens Van Ruiten kost de bouw van een dergelijke mast ruim 300.000 euro, een bedrag dat voor reke ning van Outdoor Places komt. „Nu het wat slechter gaat met de economie, ben ik blij dat ik hem niet heb." De gemeente Alkemade vangt dus behoorlijk wat geld voor de mast, en is daarvan de komende tien jaar contractueel verzekerd. Toch baalt wethouder Kees Uit den Boogaard (Mooi Alkemade) van de mast, die veel inwoners 'de lelijke paal' noemen. „Ik vind het jammer. Mooi Alkema de heeft hier niets mee te ma ken, omdat het een besluit is van de oude raad." Uit den Boogaard had zelf zit ting in die oude raad als WD'er. „Het is een erfenis van mijn ei gen functie als raadslid", beaamt hij. „Ik had nooit ver wacht dat hij zo hoog zou zijn en zo zichtbaar vanuit het land schappelijk gebied. Ik vind het horizonvervuiling. sték Went B ,eéporp - Waar doen we het nog voor. Dat vraagt lur van de Bewoners- Leyhof zich vertwij- „Respons vanuit de wijk we niet, en bestuursva- blijken onvervulbaar, niemand bereid is daar or vrij te maken." Op 24 iber loopt het ultimatum orzitter E. Sneller en be id R. Koo af. „Of er mel- ch nieuwe bestuursleden de vereniging gaat verder aapstand." is er al bij vanaf het eer- Dat was zes jaar gele- ppen de Torenwacht werd :d. „We zijn begonnen breed bestuur met vier lies. Maar in de loop en zijn die commissies meer uitgekleed en is het flink gekrompen." Pro- s dat een aantal van de krachten er al een tijdje il stoppen. „Maar dat kan ndat er geen opvolgers september, als de buurt- ;ing om 20.00 uur in ver- ig bijeen komt in sport- Bloemerd, moet de wijk kleur bekennen, vinden en Koo. „Of er komt ver- of we bouwen onze ac- af en gaan sluimerend Steunbetuigingen alleen meer voldoende. We vijf bestuursvacatures, driehonderd betalende [et is nu hoog tijd dat ital van die leden op- s Sneller en Koo heeft de vereniging nog wel de- istaansrecht. „Een actie vereniging zorgt voor j eenheid in de wijk, en 'hoogt de veiligheid en ngenot. Bovendien is de 1 jaren gebleken dat we een grotere vuist kunnen maken als er iets aan de hand is. We hebben een duidelijke en tree bij de gemeente, en daar plukken we samen de vruchten van. Maar nogmaals, als bewo ners van de wijk daar anders over denken, dan gaan wij daar niet moeilijk over doen. Dan stoppen we ermee. Zo simpel is dat." Volgens het huidige bestuur heeft het er een beetje de schijn van dat de samenstelling van de wijk de vereniging min of meer de das omdoet. „Dit is een wijk van tweeverdieners met kinde ren, van mensen die in de race van hun leven zitten. Wonen doen ze hier, de sociale activitei ten hebben ze buiten de wijk. En kennelijk hebben zij ook an dere prioriteiten. Terwijl wij echt niet de wereld van ze vra gen. Enkele uren per maand is al genoeg." Alleen als er op grote schaal stront aan de knikker is, weten de bewoners van de Leiderdorp- se nieuwbouwwijk de vereni ging plotseling wel te vinden, stelt Sneller vast. „Denk maar aan de hoogspanningsmasten of de plannen voor een snackbar. Dan is iedereen er. Maar als het stof weer is neergedaald moeten we het weer alleen doen. Dan is de betrokkenheid weer ver te zoeken." Gaat de wijkvereniging na 24 september daadwerkelijk verder in de sluimerstand, dan zullen bewoners van de wijk dat goed merken. De website gaat uit de lucht, het wijkblad verdwijnt en een aantal jaarlijks terugkerende evene menten kan uit de agenda wor den geschrapt. „Dan is het ge daan met de straatspeeldag, het sinterklaasfeest en het voetbal toernooi", waarschuwt Sneller. „En dan heb ik het nog niet eens over die ene deur die er dan niet meer is, waar mensen altijd konden aankloppen als ze warmond - Het Warmondse ge meentebestuur zoekt naar een oplossing voor de overlast van kinderen die van de Jan Dekker- brug afspringen. Op warme da gen is springen en duiken van de brug naar recreatie-eiland Koudenhoom een geliefde be zigheid van de jeugd, tot grote schrik van veel watersporters. „Het is een druk vaarwater en vandaag of morgen gaat er iets mis", zegt burgemeester Vosjan. Ongelukken hebben zich vol gens Vosjan nog niet voorge daan. „Maar het is soms kantje boord. We willen voorkomen dat er iets ernstigs gebeurt." Eén idee is om de palen onder de brug in te smeren met een pas ta, die afgeeft op de handen. Kinderen gebruiken die palen om vanuit het water weer de brug op te klimmen. Maar de burgemeester heeft daar haar twijfels over. „Het moet niet zo zijn dat kinderen dan van de pa len af kunnen glijden. Het moet natuurlijk wel een véilige oplos sing zijn." Vosjan wil samen met de politie kijken wat het beste is. Als er uit dit overleg een afdoende maat regel uit de bus komt, gaat deze vermoedelijk pas volgend jaar Voorzitter Sneller en bestuurslid Koo vinden dat de Bewonersvereniging Leyhof nog bestaansrecht heeft. „Een actieve buurtvereniging zorgt voor sociale eenheid in de wijk."Foto: Hielco Kuipers hazerswoude-dorp - De amber kleurige roos Rosa 'MeYiamber' Amber Nectar van Jan Spek Ro zen BV uit Boskoop is deze week tijdens de Plantariumvakbeurs door de jury uitgeroepen tot 'beste nieuwigheid van Plantari um 2002'. De keuring werd ver richt door de Keuringscommis sie van de Koninklijke Vereni ging voor Boskoopse Culturen. De jury roemde de nieuwe roos vanwege de aansprekende kleur. Het gaat om een compacte pa tioroos met een rijke bloei en een lange bloeitijd. Boomkwekerij P. van Zoest uit Reeuwijk heeft de prijs voor de beste stand gekregen. Hij pre senteerde op zijn stand een as sortiment Clematis. De planten waren volgens de Vaste Keu- rings Commissie goed gepre senteerd. Daarbij was de stand niet te vol met planten gepropt. Javo BV uit Noordwijkerhout scoorde het hoogst qua presen tatie in de categorie toeleveran ciers. Het bedrijf heeft zich ge- specialise€0 in potmachines, robotsystemen en transportsys temen. De vakbeurs op het ITC-terrein in Hazerswoude-Dorp is mor gen tussen 9 en 17 uur toegan kelijk voor het publiek. ergens problemen mee had den." Zover is het nog niet. Laat eerst de Leyhof zich maar eens uit spreken, vindt het bestuur. Dat wethouder Roest (CDA) de ver eniging onlangs te kennen heeft gegeven dat hij opheffing zou betreuren, ervaart Koo alvast als een steuntje in de rug. „Prettig dat die waardering er is. Dat zou de wijk als signaal moe ten zien. Want we zijn er niet voor de gemeente, maar voor de inwoners van de Leyhof." Volleybaltoernooi op Burchtplein leiderdorp - De Bewonersvereniging Leyhof houdt morgen een volleybaltoernooi op het Burchtplein. De wedstrijden beginnen om 14.00 uur. De finale is aan het einde van de middag. Voor het toernooi hebben zich ruim veertig deelnemers uit de wijk aangemeld. „Een re delijk resultaat", vindt E. Sneller, voorzitter van de Bewonersvereniging Leyhof. Toch plaatst hij ook een kritische kanttekening. ,Als je dan bij diezelfde inschrijving voor zichtig vraagt of deelnemers willen meehel pen met de organisatie, krijg je steeds een 'nee' als antwoord. Dat vind ik wat teleur stellend. Het illustreert een probleem waar wij eigenlijk al veel langer tegenaan lopen, en waar nu maar eens een oplossing voor moet komen." alkemade - De gemeente Al kemade mengt zich in de rechtszaak tegen een 32-jarige Veender die in Roelofarends veen een professionele hennep kwekerij aan de Sotaweg had opgezet. Bij de ontmanteling, enkele weken geleden, waren ambienaren urenlang bezig de kwekerij op te ruimen. De kosten van die arbeid wil de gemeente nu verhalen op de ei genaar van de hennepkwekerij. Hoe groot het bedrag is, weet de gemeente overigens nog niet. De verdachte kan ook een scha declaim van energiebedrijf NUON tegemoet zien. In de ille gale kwekerij werd op professio nele wijze stroom afgetapt. NUON schat de schade tussen de 100.000 en 200.000 euro. -- .w'v.."'-

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13