Financiële positie Leiderdorp onder druk Rondrijden en 'stofzuigen naar creatieve ideeën' oerbei guit Jegstgeest Plannen voor kinderdagverblijf in pastorie van Meerburgkerk d papier actie pafeoeterwoude Wethouder Roest gaat 'op de kleintjes letten' om forse belastingverhogingen te voorkomen Door de bagger Rijngeest Groep staat rood Raad spreekt over zwembad 'Tour de regio' met Kamer van Koophandel IMYÉ^ tonde geeft LEIDSE REGIO tt veiligheid schoten - De verkeersvei- id van fietsers op het kruis- van de Papelaan en de '°©|beweg in Voorschoten verbeteren. Volgens een Be 7 rzoeksrapport van de ge- Wl ite ligt de komst van een Q0f ide het meest voor de 1gs 1. In het rapport komt ook viant met een fietstunnel »r het kruispunt voor. Tege- ftijd wordt er geconstateerd fnaj it financieel niet haalbaar averechts kan werken als etsers geen gebruik maken le tunnel door over de rij- te gaan. en 1997 en 2000 deden acht ongevallen voor op mispunt, waarbij één met Veel fietsende scholieren p weg zijn naar Wassenaar Eu^n langs het kruispunt, een toename van het itverkeer naar het naburige jventerrein is de kans op vallen de laatste jaren ge- Sn" d 4 indikwoude-rijndijk - Drum- re De Rijntamboers haalt .nde week zaterdag in Zoe- iude-Rijndijk huis aan lud papier en vodden op. it de fanfare gebruik van perswagens, worden woners van Zoeterwoude- ijk verzocht hun oud pa- jebundeld of in karton ver- lan te leveren. Het papier vóór 9.00 uur buiten Verder is het mogelijk rissen 9.00 en 11.30 uur D lapier af te leveren op het erterrein van multifunc- ^fel centrum De Eenden- Wooa; 13 jai vrou nan it A. n Br« B, Kl «est - Restaurant De Dei verdwijnt uit Oegst- w De eigenaars van het res- ^hn it, het echtpaar De Bont, vanaf begin 2003 het War- se hotel-restaurant Meer- 3 El iploiteren. Reden voor het k uit Oegstgeest is de uit- B Ziide verbouwing van win- <u ïtrum Lange Voort waarin staurant is gevestigd, aar H. de Bont van De >ei vreest dat het winkel- _s Dim door de werkzaamhe- 'oor enkele jaren in een )ut verandert. „Als restau- jgrp »uden we drie a vier jaar chaos zitten. Je moet dan door Eric Went leiderdorp - Leiderdorp krijgt de komende jaren grote moeite om de begroting sluitend te krij gen. Dat voorspelt wethouder van financiën A. Roest (CDA). De gemeentelijke Voorjaarsnota sluit weliswaar met een positief saldo van 200.000 euro, maar dat komt door een forse eenmalige meevaller van het Rijk ter grootte van 690.000 euro. Op termijn voorziet de wet houder problemen omdat de overheid juist van plan is om - structureel - minder geld aan ge meenten af te dragen. Voorlopig is Roest nog 'redelijk tevreden' over de financiële tussenstand in de Voorjaarsnota. Maar kleine en grotere tegenvallers liggen op de loer. „Zo rekenen we erop dat een reclame mast langs de A4 ruim 36.000 euro oplevert, maar ik ben blij als dat ding er voor het einde van het jaar staat." Ook heeft Leiderdorp nog een forse financiële verplichting richting de Bestuurscommissie Openbaar Onderwijs. „Die commissie bestaat nu vier jaar en heeft met terugwerkende kracht recht op financiële bestuursondersteuning. Een groot deel van het huidige overschot zal daaraan opgaan." Toch voorspelt de wethouder dat Leiderdorp de begroting van 2003 nog sluitend krijgt zon der forse belastingverhogingen. „Onze doel stelling is om de onroerend zaakbelasting lou ter te verhogen met het inflatiepercentage. En zoals het er nu naar uitziet gaat dat lukken." Dat betekent naar verwachting een OZB-stij- ging van 3,5 tot 4 procent. Voor de jaren daarna stapelen de onzekerhe den over de financiële positie van Leiderdorp zich op. Zo verwacht Roest dat het nieuwe ka binet 'een forse greep gaat doen uit het ge meentefonds'. Dat betekent dat gemeenten minder geld krijgen van het Rijk. „Eerlijk is eerlijk, we hebben de wind de afgelopen jaren flink mee gehad", stelt Roest. „In een paar jaar tijd hebben we miljoenen extra gekregen. Dat kan natuurlijk niet zo blijven doorgaan. Toch is de wethouder niet van plan om, net als drie jaar geleden, de belastingen fors te verho gen mocht blijken dat Leiderdorp het gemeen telijke huishoudboekje niet meer op orde krijgt. Toen ging de OZB in een keer met 32,5 procent omhoog. „Maar zoiets kan je maar een keer doen", vindt de CDA'er. In plaats daarvan wil Roest op 'de kleintjes' gaan letten. „Zo hebben we vorig jaar bij een controle tweehonderd honden gevonden waarvoor geen belasting wordt betaald. Ander voorbeeld is een garagebedrijf dat al jaren grond van ons gebruikt zonder daarvoor te be talen. Toen wij dat hoorden hebben we dat bedrijf onmiddellijk voor de keus gesteld. Op jaarbasis gaat dat toch om een bedrag van 12.000 gulden." Daarnaast wil Roest de hand nadrukkelijker op de knip houden. „Zo hebben we Sjelter twee ton subsidie gegeven, terwijl er eigenlijk nog geen financiële dekking voor was. Maar in de toekomst moet dat anders. We moeten niet eerder kosten maken voordat we het geld er voor gevonden hebben." zoete rwou de - De Stichting Kinderopvang Zoeterwoude (SKZ) is in gesprek met de Meer burgparochie over de tijdelijke huisvesting van een kinderdag verblijf in de pastorie van de kerk. De SKZ wil uiterlijk in no vember in Zoeterwoude-Rijndijk een dependance van kinderdag verblijf 't Waterhoentje openen. Volgens voorzitter P. Engels van de SKZ is het de bedoeling om op langere termijn een ander, definitief onderkomen te vin den. Daarvoor zegt Engels ver schillende opties te zien, waar onder het terrein van het voor malige tuinbouwbedrijf Bruines aan de Stadhouderslaan. Aange zien de wachtlijsten voor kin deropvang blijven stijgen en er voorlopig geen definitieve huis vesting in het verschiet ligt, wil de SKZ nog dit jaar een depen dance openen in een gehuurd pand. Volgens Engels is de SKZ daarover in onderhandeling met meerdere verhuurders, waaron der de Meerburgerparochie. Af hankelijk van de ruimte krijgt de dependance in Zoeterwoude- Rijndijk één of twee groepen kinderen in de leeftijd van nul tot en met vier jaar. Voorzitter A. Houtdijk van de commissie van beheer van de Meerburgparochie bevestigt in gesprek te zijn met de SKZ over mogelijke vestiging van een kin derdagverblijf in de pastorie. „De gesprekken bevinden zich in een pril stadium", zegt Hout- dijk. „In de pastorie zijn natuurlijk wel de nodige aanpassingen no dig. We zijn nu aan het onder zoeken wat precies de conse quenties zouden zijn." Mochten de SKZ en de Meerburgparochie tot een overeenkomst kunnen komen, dan zal het kinderdag verblijf zich volgens Houtdijk 'voor een aantal jaren' in de pastorie vestigen. Eerder dit jaar was er sprake van dat een kinderdagverblijf zou worden geopend in portacabins op de hoek van de Industrieweg en de Oranjelaan aan de rand van het industrieterrein Grote Polder. Later zou de SKZ dan haar intrek kunnen nemen in het kantoorgebouw dat daar is gepland. Onderzoek wees echter uit dat tijdens de bouw van de kantoren te weinig ruimte over blijft voor de portacabins. De gemeente kwam vervolgens met het idee om portacabins te plaatsen bij het multifunctionele centrum De Eendenkooi. De de pendance van 't Waterhoentje zou daarin terecht kunnen in af wachting van de bouw van een definitief onderkomen, even eens bij De Eendenkooi. Wat er van dit plan terechtkomt is on duidelijk. zien of je je klanten kunt luden", aldus De Bont. Hij ouwt de verkassing van edrijf als een noodzakelijk L „Zonder de verbouwing Lange Voort was ik nooit jaan. Ik zie het als een maar ook een gedwongen zing." 'errust gaat De Bont wer- »hui olgens hetzelfde concept nu in De Moerbei han- Jet enige dat verandert, is leerrust ook een hotel De Bont gaat in War- samenwerken met H. Hil- lie Meerrust onlangs over- n die zelf in een dienstwo- naast het hotel-restaurant vonen. Terwijl het echt- )e Bont Meerrust gaat ex- ren, neemt Hilders de ma- nenttaken op zich. achttiende-eeuwse pand luwe Meerrust is gevestigd on- it op dit moment een in- restauratie. Volgens Jar Hilders heeft de ver- }fels ng enige vertraging opge- omdat de staat van het nog slechter is dan ver- Het nieuwe hotel-restau- ipent begin volgend jaar 1 iuren. zoeterwoude - Het is klokke acht uur als de eerste kinderen de mod derige sloot in plonzen. Een beetje voorbarig, want het echte start schot van de eerste Baggercross in Zoeterwoude wordt pas een kwar tier later gegeven. In afwachting van dat moment vinden de kinderen al snel een leuke bezigheid om de tijd mee te doden: ze beginnen el kaar met modder- en graskluiten te bekogelen. Binnen de kortste ke ren komen de eerste kluiten ook in het (netjes geklede) publiek te recht. De meeste omstanders zoeken snel een veilig heenkomen. Voor de Baggercross, die de Westelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (WL- TO) en jongerencentrum Utopia gisteravond organiseerden, hebben zich verrassend veel mensen opgegeven. Als eindelijk het startschot klinkt, springen ruim honderd deelnemers gretig de sloot in. Officieel is de Baggercross geen wedstrijd, maar daar trekken de deelnemers zich weinig van aan. Met z'n allen stormen zij door het land van Jan en Coby Versteegen in de Zuidbuurt. De baggercrossers moeten twee keer een parcours afleggen dat voert door een kleine tien sloten. Om te voorkomen dat ook maar één van hen schoon de eindstreep haalt, heeft de organisatie een enorme baggerspuit laten uitrukken. Nie mand ontkomt aan de grote, zwarte modderstraal. Eén voor één ko men de deelnemers pikzwart uit de straal te voorschijn. Na afloop van de Baggercross is in jongerencentrum een 'Baggerfeest'. Anders dan de benaming van het feest doet vermoeden, worden de jongeren ge acht voordat ze naar het feest gaan de stank van zich te hebben afge spoeld. Op het land van de Versteegens is de brandweer aanwezig om de ergste modder van de deelnemers af te spoelen. Foto: Mark Lamers oegstgeest - De Rijngeest Groep staat in de rode cijfers. De jaarrekening 2001 laat een tekort zien van 2,5 miljoen euro. In 2000 werden de kas boeken van de grote zorgor ganisatie met een negatief saldo van 1,25 miljoen afge sloten. De directie wanhoopt nog niet en laat weten dat de be zuinigingsmaatregelen die zijn getroffen, over een paar maanden effect zullen heb ben. In april dit jaar liet de directie weten dat Rijngeest Groep ruim vier miljoen euro ging bezuinigen op een to taalbudget van circa 86 mil joen euro. Te veel managers, te hoge overheadkosten, te dure dag besteding voor cliënten en een groeiend aantal bedden dat leeg blijft staan, zijn de belangrijkste oorzaken van de financiële problemen waarmee de instelling voor psychiatrie kampt. Ook kreeg de Rijngeest Groep een aan tal incidentele tegenvallers te verwerken. Zo kostte het nieuwe functiewaarderings systeem extra geld. wassenaar - De gemeenteraad van Wassenaar belegt een extra vergadering om te spreken over hoe het nieuw te bouwen zwembad er uit moet komen te zien. Het huidige Sterrenbad voldoet niet meer aan de eisen en moet uiterlijk in 2005 zijn vervangen door nieuwbouw. Onduidelijk is nog welke voor zieningen het nieuwe zwembad moet krijgen. Daarover spreekt de raad op 1 juli in een extra vergadering. Inwoners van Was senaar kunnen aan het begin van deze vergadering het woord voeren. Zij moeten zich dan wel aanmelden bij de gemeente. door Nancy Ubert regio - „We hoeven niet als een missionaris door de regio te gaan lopen. Aan de andere kant wil men wel eens vergeten dat wij een expertise in huis hebben die anderen lang niet altijd kunnen aanbieden." Directeur Cees Broeksma van de Kamer van Koophandel en zijn adjunct Ben Schuttenbeld maken, zoals ze wel vaker doen, 'een rondje regio'. „Als we achter onze bureaus blij ven zitten, kunnen we de ontwik kelingen van het bedrijfsleven echt niet bijhouden." S.l et C. 71 P met art. 8 l. var net H 5 jaar geh in de fan H 74 ja 1 M t J.P an Ni Klui vrou 3t C. Sat an M. rs eni iries; irtner igers (advertentie) Univé Verzekeringen Ons advies voor Juni: Uw Vakantie Yi Zomervakantie, wintersport of zomaar even lekker tussendoor Het hele jaar door onbezorgd vakantiegevoel Prima dekking én voordelig Doorlopende reisverzekering Doorlopende annuleringsverzekering Snel en gemakkelijk af te sluiten via internet! Surf nu naar: www.unive.nl Daar plukt de vruchten van! Univé Zuid-Holland West Tel. 0800 - 345 45 45 (gratis) E-mail: zhw@unive.nl Het dichtstbijzijnde kantoor vindt u in de Gouden Gids Op weg naar de Dobbewijk in Voorschoten wijst Broeksma op de voormalige zilverfabriek waar modegigant Mexx zijn onderko men heeft. „Een schoolvoor beeld van ultieme herontwikke ling. Je hoeft niet het zoveelste weiland te ontginnen om een bedrijfspand te bouwen. Je houdt de vitale functie van een monument in stand dankzij be drijvigheid." Voor het hek van het voormalig defensieterrein aan de Donk laan in de Dobbewijk blikt Broeksma terug op de succes volle strijd die ondernemers en bewoners een maand geleden hebben gevoerd. „Hier wilde de gemeente Voorschoten een tij delijke overslag van vuilcontai ners neerzetten. Zelden zo'n hechte band tussen bewoners en ondernemers gezien. Hun massief en massaal verzet tegen de komst van de overslag deed het gemeentebestuur besluiten van zijn plan af te zien. Waar je met gemeenschapszin al niet kunt komen." Schuin tegenover het defensieterrein staat het fraai opgeknapte pand 'De Glo be'. „Zo kan het dus ook", con stateert Schuttenbeld. Schuttenbeld en Broeksma zijn van mening dat de Dobbewijk om een kwaliteitsimpuls smeekt. „Hier is veel meer uit te halen. Knap niet alleen het de fensieterrein maar de complete boel op. Woon- en werkfunctie lopen in deze buurt bijna naad loos in elkaar over. Grafische bedrijven zouden hier goed pas sen. Economische activiteiten zijn uitstekend te vermengen met andere functies. Monocul turen creëren is de grootste fout die je bij de inrichting van een buurt kunt maken." De Dobbewijk laat zien dat Voorschoten 'er niet uithaalt wat er inzit', vindt Broeksma. „De buurt ligt eigenlijk te geïso leerd. De spoorbaan is een bar rière. Het stedelijk weefsel moet weer aangehecht worden. Ja, Cees Broeksma en Ben Schuttenbeld poseren voor het voormalig defensieterrein aan de Donklaan in de Dobbewijk. „Dit vraagt om een kwa liteitsimpuls." Foto: Henk Bouwman hierin moet hoognodig verande ring komen. Zoals in deze ge meente wel meer veranderd moet worden. Voorschoten heeft zoveel potentie. De ge meente kan zich een Wasse- naarse allure aanmeten, dat laat de bevolkingssamenstelling ze ker toe, en zou zich dus veel be ter moeten profileren." De tocht gaat verder. De stafle den van de Kamer van Koop handel rijden de A44 op. „De Leidse Churchilllaan zou een ideale verbinding zijn tussen de A4 en de A44", mijmert Schut tenbeld onderwijl. „De weg moet dan wel meerdere verdie pingen krijgen. Een laag voor bestemmingsverkeer en een doorgaande route." Bij het pas seren van Rijnfront, het tuin- dersgebied waarvoor momen teel plannen worden gesmeed, klinkt Broeksma's verwijt: „Oegstgeest stelt zich niet ambi tieus genoeg op. Het heeft geen lef. We hadden intensiever be trokken willen worden bij de ontwikkeling van Rijnfront. Dan hadden we nog een paar leuke tips gehad." Het terrein van het Marine Elek tronisch en Optisch Bedrijf (MEOB) wacht op een nieuwe invulling, nu het bedrijf van Oegstgeest naar Den Helder is verhuisd. Voor minimaal tien hectares aan de Haarlemmer- straatweg kan een nieuwe be stemming worden gevonden. „Logistieke diensten, kantoren en een toeristische invulling", sommen de heren op. „Ook hier geldt wat ik eerder heb gezegd over de zilverfabriek in Voor schoten. Monumentale gebou wen moeten een herbestem ming krijgen", aldus Broeksma. „En het is belangrijk dat be staande bedrijven zich verder kunnen ontwikkelen", zegt Schuttenbeld. De De Kempenaerstraat wordt door hem geroemd om het ver mogen in te spelen op de vraag van de bevolking. „Gemeten naar het gemiddelde, heeft een Oegstgeestenaar wat meer te be steden. Met het winkelaanbod in deze straat wordt daarop in gegaan. De sfeer, een bijna on meetbaar maar wel doorslagge vend argument voor het pu bliek, laat zich vergelijken met de Schoolstraat in Voorschoten. Filiaalbedrijven, hoeveel publiek ze ook trekken, hoeven in zulke winkelgebieden niet in groten getale vertegenwoordigd te zijn." Even later rijden Broeksma en Schuttenbeld Leiderdorp bin nen. Volgens Broeksma is deze gemeente 'het balkon van het Groene Hart' maar komt die functie totaal niet tot uiting. „Het gemeentebestuur van Lei derdorp opereert te introvert Bij het aansturen van nieuwe ont wikkelingen wordt tot aan de gemeentegrens gedacht." Bij de 'ongielde' Hoofdstraat in oud-Leid#dorp treurt Broeks ma dat deze voor altijd verloren is gegaan als winkel- of horecas traat. Een lot dat de onderne mers aan de Splinterlaan wel licht ook wacht, doordat de ge meente verkeersmaatregelen heeft genomen die de 'levens stroom' dichtknijpen, vertelt Broeksma. „Maar deze race is nog niet helemaal gelopen. We zijn nog steeds in onderhande ling." Rijdend langs winkelcen trum Santhorst dat in de steigers staat, merkt Schuttenbeld op dat investeren loont. „Over vijf jaar draaien die zaken fantas tisch." Een kwartiertje later wordt het rondje regio afgesloten op het terras bij Cronesteijn aan de Leidse Vlietweg en filosofeert Broeksma: „Ritjes als deze ma ken we heus niet alleen om pro blemen op te lossen, maar ook om te stofzuigen naar creatieve ideeën. Beelden voeden je denk proces."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17