LEIDE REGIO Leiden flirt met regio Haaglanden Een bonte palenjungle bij de Morspoort Autopyromaan slaat weer toe De verrassende wereld van de roos Pieterskerk in de race voor extra subsidie gerlijke stand taal te zien R1 Trike rijden en koe melken Wethouder Hillebrand diep teleurgesteld in rol provincie bij regionale samenwerking Vredevoogd verlaat universiteit - De leefbaarheid in en i Leiden Centraal is de afge- n maanden flink toegeno- dankzij intensief toezicht de politie. Dat stellen de jmemers die in het station winkel hebben. In en rond tation vond zeer veel klei- iniinaliteit plaats. Winkel tallen, fietsendiefstallen en tal van bagage waren aan ide van de dag. Ook voor enrollers was het station eliefde plek. Bovendien i op de parkeerplaats Morssingel zeer veel au- :aakt. De veiligheidsmo- [van de politie gaf enkele len geleden aan dat maar |45 procent van de bezoe- het station zich onvei- Ide. Vanaf februari is de daarom extra gaan con- in in het stationsgebied, ijks surveilleerden zowel ag als 's avonds minimaal jagenten, te voet dan wel e fiets. In vier maanden tijd deze aanpak geresulteerd aanhouding van 107 per- op verdenking van tal jtiafbare feiten. Aan 17 ïn is tijdelijk de toegang station ontzegd. - Doop-, trouw- en be- jisters van Leidenaars, londers en Rijnsburgers negentiende tot be- itigste eeuw zijn sinds lag digitaal toegankelijk, 'lór de invoering van de 'ijke Stand is er al menig trouw- en begraafregis- :baar. Dit ging vaak de kerken, zoals de Re- itse Gemeente, waar doopregisters van 1663 12 in het Digitaal Archief opgenomen. De huwelijks voor Schepenen zitten er vanaf het einde van de ende tot het einde van de tiende eeuw bij. In de toe- st worden ook bronnen uit erdorp en Zoeterwoude ivoegd. Het Digitaal Ar- is te vinden op www.lei- rchief.nl. maandag lojuni 2002 leiden - In de nacht van zater dag op zondag is aan de Andries Schotkade een auto uitgebrand. Door de vlammen raakte ook een tweede auto beschadigd. De autobrand van dit weekeinde lijkt geen op zichzelf staand in cident te zijn. Dit jaar zijn er in Leiden al zoveel auto's in vlam men opgegaan, dat toeval uitge sloten is. Desondanks heeft de politie nog altijd geen speciaal onderzoeksteam geformeerd. „Het eerste waar je aan denkt, is een pyromaan", liet een com mandant van de brandweer na een eerdere autobrand al weten. „Maar voordat je zoiets kunt hardmaken, moet je sluitend bewijs hebben. En dat is erg moeilijk." Ook de politie houdt rekening met het werk van een autopyromaan. „We vergelijken alle autobranden, maar we kun nen niet met zekerheid zeggen of het om dezelfde dader gaat", aldus de politie. In 2000 gingen er in Leiden en Voorschoten 26 auto's in vlammen op. Na een korte periode van rust sloeg vo rig voorjaar opnieuw een pyro maan toe. Volgens de politie zijn er in 2001 29 gevallen van brandstichting in auto's ge weest. En dit jaar zijn er in Lei den en Voorschoten al meer dan 10 auto's in brand gestoken. In veel gevallen sloegen de vlam men over op andere voertuigen, waardoor het aantal schadege vallen nog vele malen hoger ligt. In nagenoeg alle gevallen is de werkwijze van de brandstichter gelijk. Hij propt kranten tegen een van de voorwielen en steekt die aan. Het tijdstip waarop hij toeslaat, verschilt per keer ook nauwelijks. Het is vrijwel altijd tijdens het weekeinde, midden in de nacht De brand van het afgelopen weekeinde voldoet eveneens aan deze werkwijze. leiden - Elk jaar wordt het weer ietsje groter; het wijkfeest van de Ste venshof. Zaterdag kwamen op het evenement ruim 10.000 mensen af. En daar tussen bevonden zich ook veel mensen van buiten de wijk. Want optredens van country en western dansers, demonstraties dres suur van paarden en politiehonden en de geboekte bands en zangko ren zijn niet alleen geliefd bij Stevenshoffers. Op drie plaatsen in de 15.000 zielen tellende wijk was het de hele dag feest. Bij het winkel centrum en het wijkpark was een grote braderie, een kermis en een vrijmarkt voor kinderen. Daar was ook het sensationele 'Space Lifting' luchtkussen te vinden waarmee je nog veel hoger de lucht in komt dan met een normaal luchtkussen. De rondrit op een trike, een motor op drie wielen, behoorde eveneens tot de toppers op het feest. Maar ondanks al het motorgeweld en steeds spectaculairdere luchtkussen waren er ook nog zat liefhebbers te vinden voor oud-Hollandse spelle tjes zoals het koe melken. Foto: Dick Hogewoning door Robbert Minkhorst leiden - Over de roos valt veel meer te vertellen dan dat ze het symbool van de liefde is. Heel veel meer, leert een wandeling door de Hortus in Leiden. Gerda van Uffelen van de Hortus geeft op deze aangename zondag middag een rondleiding door de tuin van de universiteit. Zo'n twintig mensen hebben zich aangemeld. Die krijgen al snel de eerste verrassing te horen: De rozenfamilie is veel groter dan de leek denkt .Appels, peren, abrikozen, aardbeien, de pru nus, bramen, ze zijn allemaal rozen", zegt de gids. Aardbeien? Sommigen kijken elkaar ver wonderd aan. Van Uffelen brengt de groep naar het oudste deel van de Hortus. Dat ligt aan de overzijde van de 5e Binnenvéstgracht. Het is de Clusiustuin, die er uitziet zoals de tuin die er in 1594 moet hebben gelegen. „Zeventig jaar geleden is hij hier weer precies zo ingericht. In de geschiedenis van de Hortus is verschrikkelijk veel gebeurd. Iedere directeur wilde de tuin weer anders heb ben. Dit is de reconstructie van een tuin zoals die meer dan 400 jaar geleden bestond", legt Van Uffelen uit. „Het was een ont zettend gepuzzel om aan de na men van de 15de en 16de-eeuw- se planten te komen." De tuin bestaat uit allemaal kleine perk jes die worden gescheiden door smalle paadjes. De plantenfami- lies zijn - want zo hoort dat - ge rangschikt. „Onze eerste prefect van de Hortus was Clusius. Hij was een Vlaming en heeft heel Europa doorgereisd. Als je rond kijkt, zie je dat het een echte lief- hebberstuin is." Wat Clusius tijdens zijn reizen zoal aan planten verzamelde, groeit en bloeit nu in Leiden. Van Uffelen staat voor het perk je met de verschillende rozen. Ze laat een klein geel bloemetje rondgaan. Het lijkt volstrekt niet op de roze Franse roos, waar ze ook de aandacht voor vraagt, en op de lichtroze egelantier. De Franse roos komt uit het Mid- dellandse-Zeegebied en is waar schijnlijk voor het eerst meege nomen door de kruisvaarders. Terug in het grote gedeelte van de Hortus leidt Van Uffelen de groep door het rosarium. Rozen kunnen spontaan zelf een nieu we soort maken, vertelt de gids. Plotseling groeit dan een ander takje aan de plant en ontstaan er andere bloemen of blaadjes. De roos muteert. Mensen trach ten al eeuwen dat proces na te bootsen. We staan recht onder zo'n poging, meldt Van Uffelen. „Mensen zijn sinds jaar en dag op zoek naar een blauwe roos. Deze poging is niet zo ge slaagd." De kleur is in de verste verte niet blauw, eerder paars. Kwekers weten wel wat het gen is dat rozenblaadjes blauw maakt, maar het is de roos zelf die het moet doen. Met nog weinig succes, tot dusver. „Dus waar iedereen op wacht, is tot die kleur komt." En een zwarte roos?, vraagt iemand. „Zwart proberen ze ook." Grieken hielden al rozen, be wijst een afbeelding die ooit op het eiland Knossos is gevonden, en ook de Romeinen waren lief hebbers. Zij gebruikten rozen blaadjes om hun orgiën op te fleuren, zegt Van Uffelen. In de Hortus kweken ze ook rozen uit Perzië en Oost-Azië. Uit Japan, Gerda van Uffelen van de Hortus wijst op een bij zondere roos in de Clusiustuin. Foto: Dick Hoge woning of uit China. Von Siebold heeft een aantal soorten mee naar Leiden genomen, zoals de aard appelroos, de Rosa Rugosa of de rimpelroos. De huis-, tuin- en keukenroos voor binnen is spe ciaal gekweekt en heeft een rechte stam en bloeit lang. Hij moet immers 'lang in de vaas kunnen staan'. Van Uffelen strooit kwistig met namen. Ze kent te veel soorten om op te noem. „Ruik vooral aan deze", zegt ze nog over een mooie grote bloem. Die ruikt naar ontzettend lekkere zeep. door Robbert Minkhorst leiden - Leiden overweegt de sa menwerking met de regio te be perken tot het hoogstnoodzake lijke. Eventueel sluit de stad zich aan bij de regio Haaglanden. „We gaan ons de komende maanden fundamenteel bezinnen op de positie die we willen en kunnen innemen in deze regio", kondigt wethouder R. Hillebrand aan. Het absolute gebrek aan steun bij de provincie Zuid-Holland voor de problemen van Leiden noopt hem daartoe. Hillebrand, als wethouder ver antwoordelijk voor regionale sa menwerking, meldt dat de ge meente een 'uitvoerige kosten- /batenanalyse' maakt van de sa menwerking met de regio. De uitkomst kan zijn dat de ge meente zich concentreert op de eigen problematiek en alsnog de bouwlocatie bij Valkenburg op eist. Daarmee staat de uitbrei ding van regionale samenwer king tussen Leiden, de regio en de Bollenstreek op de helling. Die regionale samenwerking in de twee regio's staat onder regie van de provincie. Onder druk van Zuid-Holland maakten de Leidse regio en de Duin- en Bol lenstreek een aantal afspraken over wonen, verkeer, groen en economie. Tegelijk denkt de provincie na over de bestuurlij ke toekomst in de streek. War mond, Valkenburg en waar schijnlijk ook Zoeterwoude kun nen niet zelfstandig blijven. De laatste notitie over herindeling verscheen vorige week en het is die notitie die Hillebrand kwaad heeft gemaakt. „De Leidse problematiek wordt niet serieus genomen. We heb ben een aantal forse bedreigin gen in de stad. De samenstelling van de bevolking is drastisch aan het veranderen. We zitten verder al in een krimpscenario: de bevolking zal afnemen. We hebben een moeilijke financiële positie. Over de toekomst van het grotestedenbeleid maak ik me best wel zorgen. De minister van binnenlandse zaken had Zuid-Holland gevraagd om met een visie op de centrumstad te komen. De provincie had de plicht een inhoudelijk en gefun deerd oordeel over Leiden en de toekomst van Leiden te vellen. Zeggen 'ik weet niks' en 'ik wil niks' is beneden elke waardig heid die je van een provinciebe stuur kunt verwachten." „De provincie kwam op de laat ste dag van haar ronde door de regio in Leiden langs. Dan kom je niet om te vragen wat wij wil len, maar om te zeggen wat er om ons heen gaat gebeuren", stelt Hillebrand. ,Als de noden van grote gemeenten niet mee tellen, heeft overleg of samen werking geen zin. Ik heb er wei nig vertrouwen in dat het nog een zinnige discussie wordt." Wie de kar trekt bij de fusie tus sen de twee regiobesturen (SLR en SDB), zegt de provincie niet. „Ons Rijnstadmodel zou daar de perfecte oplossing voor zijn. Als je alle gemeenten spreekt, zeg gen ze dat het een goed model is, alleen omdat het van Leiden kwam, ging het van tafel. De provincie heeft er überhaupt nooit naar gekeken." Het grote voordeel van aanslui ting bij Haaglanden is dat straks ook Leiden 'rechtstreeks aan ta fel zit bij de minister', zegt Hille brand. „Je kunt dus veel beter je stedelijke belangen behartigen. Alleen als wij op eigen kracht als sterke regio slagvaardig werken, als de Leidse regio en de Bollen streek een echte spil tussen de Noord- en Zuidvleugel van de Randstad kunnen zijn, dan heeft dat de voorkeur." De wethouder benadrukt dat 'alles nog open staat'. Leiden blijft meepraten over de fusie van Warmond, de toekomst van het vliegkamp en de 'bestuurlij ke structuur' van de regio. Ook wacht de gemeente de uitkomst van de bestuurskrachtmonitor af en wat het nieuwe kabinet be sluit over de Vijfde Nota Ruim telijke Ordening. „We moeten niet meteen de an dere kant opschieten. Maar we hebben wel degelijk de keuze om ons puur te concentreren op het oplossen van onze proble men: nieuwe bedrijventerrei nen, wijkontwikkeling en het ruimtegebrek voor woningen. We moeten echt aan de slag met de herstructurering van wijken. Ik sluit niet uit dat we straks zeggen dat Leiden zonder dat het die bouwlocatie ontwikkelt, niet verder komt. We moeten de afweging maken wat voor de Leidse bevolking de beste strate gie en koers is." Luc van Vliet, Huis-af is en sim pelweg De Bijlen heet, een bon te verzameling paaltjes? Pal voor de deur zijn zeven ver schillende soorten waarneem baar. „Het plein voor de poort ziet er fraai uit hoor", zegt Wildervang. „Maar of over alle veranderin gen evenzeer is nagedacht, is maar de vraag. Sinds de stoep randen weg zijn, is het hier een onwaarschijnlijke racebaan. Het is voor ons wachten op de dag dat er een bromfietser met volle snelheid het terras induikt." Maar dat terzijde. Het is Bert en de zijnen vooral een doom in het oog dat voor hun deur paal tjes staan in alle soorten, kleu ren en maten. .Alsof de ge meente alle restjes heeft opge maakt" Het fietspad onder de poort door wordt gemarkeerd door twee witte leienaartjes. Daarnaast staat een bruin leie naartje om het terras af te bake nen van de openbare weg en aan de andere kant van het fietspad ligt een bol met het zelfde doeL Tot zover valt het - nog mee. „Maar we zijn er nog niet", gaat Wildervang verder. Het fietspad voor De Bijlen langs wordt eveneens gemar keerd door twee witte paaltjes. Dit zijn echter geen leienaartjes, maar witte verzinkbare paaltjes. Deze twee paaltjes worden dan nog eens geflankeerd door links een roodwit paaltje en rechts een zwart paaltje met witte streep. „Dit is gewoon een zootje. Iets meer eenheid zou toch geen kwaad kunnen? Vervang bij voorbeeld die twee witte leie naartjes door dezelfde witte verzinkbare paaltjes als op het andere fietspad. En vervang het roodwitte en het zwarte paaltje voor twee bruine leienaartjes", oppert Wildervang. „Dat lijkt me sowieso geen slecht plan, want nu worden deze twee witte leienaartjes elk jaar voor de marathon en Sin gelloop uitgegraven. Dan ko men er twee mannetjes van de gemeente langs. Die zitten ver volgens een middag te graven om die paaltjes eruit te krijgen. Dan wordt alles weer netjes ge- straaL En twee dagen later zijn ze weer terug om het wegdek weer open te breken, de paal tjes in te graven en de boel weer te straten. Met verzinkbare paaltjes op beide fietspaden sla je twee vliegen in één klap", meent Wildervang. Maar zo eenvoudig werkt het niet bij de gemeente. „Die ron de ballen zijn inderdaad neer gelegd in het kader van Binnen ste Beter". zegt een ambtenaar. En de verzinkbare palen zijn ge plaatst op verzoek van de brandweer. De witte, niet ver zinkbare palen staan daar op verzoek van de politie om het fietspad te markeren. En die witte streep op de zwarte paal is om te voorkomen dat voetgan gers over het paaltje struike len." Maar waarom dan nog een zwart en een roodwit paaltje? En waarom zijn niet alle witte paaltjes verzinkbaar? „Verzink bare paaltjes zijn veel duurder dan niet verzinkbare paaltjes. Timoteus Waarsenburg is werkt de gemeente onna- 1-5121 jbaar. Neem nou de Mor- 18,75 ort. Of liever, het terrein rde Morspoort aan de kant 1 de Morsstraat. Ooit was dat itigin; ineen vrij chaotisch gat, r fietsers en terrasbezoekers rtdurend met elkaar in de di lagen. Niet omdat ze ru- post hadden, maar omdat ze pos telings over elkaar heen T^en- Gestruikeld over een 1 prand, gevallen over een eef paaltje. issETi et kader van het project en, 4 enste Beter nam de ge- "def* nte een paar jaar geleden 1 Qagg| torspoort eens op de /oor i >P- Alle paaltjes eruit, stoep randen weg. In plaats daarvan werd het plein gelijkvloers ge maakt, omringd door een cor don van ijzeren bollen. Hart stikke mooi, en dat was ook de bedoeling. Een vrij zicht op de historische poort, luidde het devies van de gemeente. Om die reden ook mocht het terras van Huis de Bijlen niet te veel versierd worden met terras- schotten, lichtjes in de bomen, plantenbakken of andere ver sierselen. Tot zover niets aan de hand. Maar waarom staat er dan voor de deur van De Bijlen, dat met de recente overname door Bert Wildervang, Fred Boutkam en De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Bert Wildervang te midden van de ve le palensoorten voor De Bijlen. Foto: Hielco Kui pers Die kosten bijna vijf keer zo veel" Maar is het op de iets langere termijn dan niet veel duurder om twee keer per jaar twee man die paaltjes te laten uitgraven, om ze vervolgens twee dagen later weer op pad te sturen om ze er weer in te zet ten? „Dat valt wel mee, die jon gens rijn daar maar een uurtje mee bezig. En ze moeten dat op meer plaatsen in de stad doen dus ze zijn toch onderweg." Gemeentelogica, zullen we maar zeggen. Maar dan blijft het probleem van het roodwitte paaltje en de zwarte staander overeind. „Tja, daar zit wel wat in. Na de marathon zullen we kijken of we de boel iets unifor mer kunnen maken. Dat beloof ik." leiden - Het rijk schiet de Stich ting Pieterskerk mogelijk te hulp bij de financiering van de nood zakelijke restauratie van het mo numentale gebouw. Het kabinet heeft vrijdag besloten zo'n der tig miljoen euro extra uit te trek ken voor de zogeheten kanjerre geling. De Pieterskerk kreeg eer der al ruim twee miljoen euro uit dat potje, maar dat was bij lange na niet genoeg om de 'reddingsoperatie' van het ge bouw te bekostigen. De totale werkzaamheden komen op on geveer vijftien miljoen euro. Voor de dertig miljoen die nu extra beschikbaar komt, komen naast de Pieterskerk 26 andere grote monumenten in aanmer king. Het gaat om alle grote rijksmonumenten die bij een eerdere ronde van de kanjerre geling in 2001 niet of slechts ge deeltelijk geholpen konden wor den. Wie wil meedingen naar het geld, moet volgens een woordvoerster van het ministe rie van OCW opnieuw een sub sidieaanvraag indienen bij de Rijksdienst voor Monumenten zorg. Vanmorgen kon bij de Stichting Pieterskerk Leiden nie mand een inschatting maken van de kans op een substantiële nieuwe bijdrage van het rijk uit de kanjerregeling. De restauratie van de Pieters kerk is vorig jaar al begonnen met werkzaamheden aan de houten kap. Het houtwerk van de uit 1121 stammende kerk is aangetast door een 'sluipmoor denaar', de bonte knaagkever. Ook de glas- in-loodramen en het natuursteenwerk van zuilen en gewelven moeten onder han den worden genomen. De Stichting Pieterskerk Leiden is ook al geruime tijd bezig met fondsenwerving en publieksac ties om geld bij elkaar te krijgen voor de restauratie. In februari is een inzameling begonnen on der het winkelend publiek, die inmiddels duizenden euro's heeft opgeleverd. De actie duurt tot aanstaande zaterdag. Dan wordt de opbrengst van de inza meling bekendgemaakt leiden - Voorzitter Loek Vrede voogd (64) van het College van Bestuur van de Universiteit Lei den wordt de eerste voorzitter van het Nederlands Accreditatie Orgaan Hoger Onderwijs (NAO). Deze nieuwe organisatie moet universiteiten en hogescholen gaan toestaan om nieuwe oplei dingen op te zetten en de kwali teit ervan gaan toetsen. Behalye uit Vredevoogd bestaat het NAO uit Karl Dittrich van het College van Bestuur van de Universiteit Maastricht en Olchert Brouwer van de Hogeschool Arnhem én Nijmegen. Vredevoogd begint 1 januari 2003. De Raad van Toe- richt van de universiteit is op zoek naar een nieuwe voorzitter.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9