ECONOMIE Salarissen topmanagers stijgen met 8,5 procent Wij verkopen onze mooiste spullen niet Personeel KPNQwest verliest sowieso 'Kabelcowboy Malone galoppeert door Nederland urdoch koopt taal-tv Vivendi Uitzondering ttaalheffingen ^Ipermarkt in •Sfene stroom ikan verruilt or voor zorg ONOMISCH KORT Akzo-topman Van Lede nog steeds op zoek naar de ideale bruid Tunnel in aanbouw 'Pensioenfonds discrimineert WAO'ers' AKZO NOBEY 12) Ondanks sterke afname nettowinsten in het bedrijfsleven Schoonmaakbranche wil één loket voor taalle essen II - Het Frans-Amerikaanse 1 concern Vivendi Uni- 1 verkoopt het Italiaanse ijii (betaal-tv) voor 1,5 mil- iro aan News Corpora- ji de Australiër Rupert ich. De twee hebben ir dit weekend een in- •rklaring getekend. Vorig jesloten Vivendi en News oration juist hun verlieslij- Ie betaaltelevisie-activitei- d Italië te bundelen. Het om Telepiü en Stream, een meming van Murdoch en om Italia. Telepiü heeft riiaif miljoen abonnees. ungton - De Verenigde n hebben een groep van alproducten uitgezonderd |e omstreden importhef- n. Het gaat om 1 procent iet totaal dat door de hef- wordt getroffen. De VS i hiermee tegemoetkomen je bezwaren van onder de Europese Unie tegen liefmuren. Volgende week ide VS meer producten ellen. De Verenigde Staten igden ter bescherming van ;en staalproductie in [heffingen tot 30 procent lp buitenlands staal. De pese Unie reageerde daar- rieus en stapte naar de dhandelsorganisatie WTO ompensatie te eisen. maandag 10 JUNI 2002 em - Supermarkteigenaar Codis gaat in zijn winkels ie stroom verkopen. Het im, onder meer uitbater eCoop-supermarkten en ilumemarkt, heeft daar- met de Almelose energie- incier Energy XS een over- imst gesloten. Coop is de supermarktketen in Ne- nd waar consumenten 17 juni terechtkunnen itroom, aldus het vakblad bod. Wel kondigde de de overkoepelde organi- van ruim honderd natuur- ïgswinkels, eerder aan in groene stroom te gaan pen arnhem - Oud-minister Hans Wijers volgt over een jaar Kees van Lede op als bestuursvoorzit ter van Akzo Nobel. Hij kan zijn borst nat maken, want er gaat volgens Van Lede de komende ja ren in de wereld waarin het Arn hemse concern opereert 'erg veel veranderen'. Braaf op de winkel passen is er de komende jaren niet bij. De kussens worden flink opge schud in de wereld waar Akzo Nobel actief is. „Er gaat de ko mende jaren heel veel verande ren. Zowel in de chemie, bij far- ma als bij coatings", voorspelt Van Lede. In de jaren negentig is het bed opgemaakt. De vezels werden verkocht, met de aankoop van het Britse Courtaulds werd Akzo Nobel nummer een in de wereld van verven en lakken. Maar het is vooral farma wat de laatste ja ren de klok staat. Dochters als Organon (humane geneesmid delen), Intervet (veterinaire me dicijnen) en Diosynth (biotech nologie) blijken solide geldma- chines. Ruim de helft van de jaarwinst van bijna 1 miljard euro komt op het conto van farma, goed voor net eenderde van de con- cemomzet van 14,1 miljard eu ro. Binnen vijf jaar moet de om zet van farma zijn verdubbeld. Akzo Nobel wil oprukken naar de top-20 van mondiale farma- cie-concems. Gedurfde ambities, die groten deels op eigen kracht moeten worden behaald. Want diepe zakken heeft het concern niet, hoewel de financiële ratio's sterk zijn verbeterd. Van Lede verwacht spoedig een opwaardering van de 'credit-ra- ting'. Een teken dat groei ook kan worden gekocht. Maar wel in bescheiden mate. „Bij een overname van meer dan een miljard euro moeten we pas sen", markeert Van Lede de lengte van de polsstok. „Maar als de ideale bruid voorbij komt, is er altijd geld te vinden. Daar maak ik met geen moment zor gen over. Maar die bruid is nog niet opgedoken." Farma zal het vooral van eigen kunnen moeten hebben. In de pijplijn zitten aantrekkelijk me dicijnen, goed voor honderden miljoenen aan extra omzet in de komende jaren. Akzo Nobel kampt met tegenslag bij de in troductie van nieuwe medicij nen in de VS, maar Van Lede maakt zich daar geen zorgen over. De twijfel die dit bij beleggers heeft gezaaid, vindt hij niet no dig. „We laten ons niet opjagen door de beurs. Je hebt altijd wel eens een tegenslag in deze busi ness." Over verkoop van de lucratieve farma-tak peinst Van Lede niet „Geen sprake van, is niet te koop. Wie verkoopt nou zijn mooiste spullen", zegt hij gede cideerd. Er is wel belangstelling in de markt, zegt hij, maar seri euze kopers hebben zich nog niet gemeld. Die zouden louter via de beurs een poging kunnen wagen, want uit vrije wil werkt Akzo Nobel niet mee. „Iemand die ons via de beurs wil overne men moet een jaar lang 75 pro cent van de aandelen bezitten. Dan heb je het over pakweg 10 miljard euro. Dat is veel geld. En wat moet een farmaciebedrijf met onze coatings en chemie- onderdelen. Die willen ze hele maal niet hebben." De komende jaren zullen Orga non, Intervet en Diosynth meer dan ooit van eikaars kennis pro fiteren, voorspelt hij. „Intervet weet alles van vaccins voor die ren. We gaan bekijken of die ht - Bestuurder Hubert an verlaat per oktober de de grootste vakbond on- dend personeel bij de Ne- idse Spoorwegen. Hij ver- et spoor voor de beroeps- isatie voor verpleegkundi- u 91. Bij die bond zijn verpleegkundigen en aangesloten. Vankan e eerder al als kaderlid bij en begon zijn loopbaan rpleegkundige in de psy- Mijn hart ligt toch bij ïondsheidszorg", aldus 78$ m, die in dienst van de uitgroeide uit tot een be- vakbondsleider in het ct tussen NS-personeel en ie over het beruchte erond de kerk'. onsortium onder leiding e Duitse WAZ-Groep zich als geïnteresseerde d voor de erfenis van de GRUPPE. Het Duitse iconcern vroeg in april Ivan betaling. Van het rtium maakt ook filmstu- ilumbia Tristar deel uit, het Duitse weekblad Der t Inmiddels hebben zich meer dan zestig be- ellenden gemeld voor de ch-onderdelen. litse vakbonden en SCHE POST en DEUT- TELEKOM praten van- veer verder over een re CAO. De bonden willen Ie werknemers voor bei- iernemingen een loons- jing van 6,5 procent, er »g geen bod. Ondanks de fcken gaan vakbonden net prikacties. huis HUGO BOSSver- n grotere problemen dan toe gedacht. Dat meldt ittgarter Zeitung. De schrijft dat directeur M. verantwoordelijk voor de foanse markt, jarenlang izet kunstmatig hoog gehouden om er zelf be te worden. De kleding- ant kwam recent met een raarschuwing wegens te llers in de Verenigde Sta ven in SAUDI-ARABIE tinder dan 30 procent tche werknemers moeten tvan het lokale ministe- arbeid hun deuren slui st moet voor bedrijven tnulans zijn om meer aan te nemen. Vanaf eldt al dat bij bedrijven eer dan twintig werkne- ninimaal 30 procent ich moet zijn. De rege- tot nu toe nooit actief Itoleerd. rozenburg - Het eerste tunnelelement van de nieuwe Calandtunnel werd gisteren bij Rozenburg (Zuid- Holland) in het Calandkanaal afgezonken. Vanaf eind volgend jaar biedt de tunnel verkeer van de Ais een snelle doorgang van en naar de Maasvlakte en plaatsen op Voorne-Putten. Foto: ANP/Peter de Jong amsterdam/gpd - Het Bedrijfstakpensioenfonds voor de Metaal en Techniek moet voor de rechter verschijnen omdat het WAO'ers zou discrimine ren. De zaak is aangespannen door een WAO'er die zijn pensioenopbouw met 22 procent zag in storten doordat hij een aangepaste baan had aan vaard bij een nieuwe werkgever. WAO'ers die bij dezelfde werkgever blijven werken worden door het pensioenfonds wel gecompenseerd voor dit pensioenverlies. De 55-jarige WAO'er is woest. Ze ven jaar geleden werd hij wegens een dubbele hernia voor 60 procent afgekeurd voor zijn toen malige baan. De arts van het GAK vond dat hij nog 40 procent van zijn oude salaris zelf kon ver dienen. Toen de man echter na veel moeite een baan had gevonden voor precies 40 procent bleek dat zijn pensioenopbouw fors lager was geworden door het aanvaarden van die baan. „Terwijl ik kennis ook kan worden toege past bij de productie van vac cins voor mensen. Bijvoorbeeld voor het griepvaccin. Dat duurt een aantal jaren, maar de voor uitzichten zijn interessant." Het steekt Van Lede dat farma het beeld van het concern do mineert. De prominente rol van Akzo Nobel als marktleider in de wereld van verven en lakken komt hierdoor onvoldoende uit de verf. „Het is moeilijk om daar een goed profiel aan te geven." Geen zeeschip of vliegtuig, de coating komt veelal uit een Ak- zo-fabriek. Vrijwel geen pijp of leiding gaat zonder Akzo-jas de grond in. Sikkens levert hoog waardige verven en lakken voor huis en kantoor. Maar ook huis merken van grote bouwmarkten en winkels komen uit verffabrie- ken van Akzo Nobel. Omzet - 5,5 miljard euro vorig jaar - en resultaat (431 miljoen) staan niettemin onder druk. Een Kees van Lede. Foto: ANP/Ed Oudenaarden forse herstructurering ten koste van een paar duizend banen moet de winstgevendheid de komende jaren sterk verhogen. En wellicht kunnen er wat vis sen aan land worden getrokken. Volgens Van Lede overwegen grote concerns die wereldwijd actief zijn om hun verfactivitei- ten af te stoten. Namen wil hij desgevraagd niet noemen. Maar wel meent hij dat 'deze branche nog lang niet is uitgekristalli seerd'. Het wordt, wil hij maar zeggen, een interessante uitda- ding voor zijn opvolger, oud-mi nister Hans Wijers, die Van Lede volgend jaar zal opvolgen. amsterdam/anp - De inkomens van topmanagers bij Nederlands grootste bedrijven zijn het afge lopen jaar minder hard gestegen dan in 2000. De beloning voor bestuurders (basissalaris, pensi oen en bonussen) steeg in 2001 gemiddeld met 8,5 procent. Dat schrijft De Volkskrant zater dag na bestudering van ruim tweehonderd jaarverslagen. Het loon van werknemers ging met ongeveer de helft omhoog. De toename is minder exorbitant dan in de twee voorgaande ja ren. Toen kregen topmanagers er 14, respectievelijk 13 procent bij. In de inkomensstijging zijn eventuele optiewinsten overi gens niet meegenomen. Bij supermarktconcern Ahold verdiende de top volgens de Volkskrant het meeste. Be stuursvoorzitter C. van der Hoe ven kreeg 5,1 miljoen euro voor zijn diensten, waarvan 1,7 mil joen euro door verzilverde op ties. Zijn Amerikaanse collega R. Tobin kwam uit op 6,2 miljoen euro. Tobins basissalaris was la ger dan dat van Van der Hoe ven, maar zijn bonus was veel groter. Gemiddeld kregen de Ahold-bestuurders 3 miljoen euro mee naar huis. Na Ahold verdienden de mana gers bij Unilever en KPN het meest. De telecombazen ontvin gen gemiddeld bijna 2 miljoen euro, twee keer zoveel als een jaar eerder, aldus de krant. Dat gebeurde ondanks het feit dat KPN vorig jaar op het randje van de afgrond balanceerde. De Volkskrant noemt de cijfers des te opmerkelijker, omdat de prestaties van het Nederlandse bedrijfsleven zich vorig jaar juist minder florissant ontwikkelden. De nettowinst van beursgeno teerde ondernemingen daalde volgens het CBS met 77 procent. Een kwart van de bedrijven, waaronder Shell en Philips, zag zijn bedrijfsresultaat en zijn beurskoers dalen, terwijl de be stuurders meer gingen verdie nen. Voor dit jaar verwacht werkgeversorganisatie VNO- NCW overigens een nog minder sterke toename. Ruim een week geleden bracht zij onderzoek naar buiten waaruit bleek dat topmanagers er dit jaar 3,5 tot 4 procent bij krijgen. Een woordvoerder wijst er op dat de salarissen over vorig jaar voor een belangrijk deel werden bepaald door de enorme bonus sen over het zeer goede jaar 2000. Hij tekent ook aan dat werknemers er volgens onder zoek van VNO-NCW vorig jaar, inclusief alle extra's die ook zij kregen, 6 procent op vooruit zijn gegegaan. Vakcentrale FNV vindt de loon stijging van de topmanagers in vergelijking met de loonontwik keling voor de gewone werkne mers nog altijd te veel. Vooral de beloning voor de KPN-bestuur- ders is 'ongelooflijk', vindt een woordvoerster. „Voor het perso neel zat er 0 procent meer sala ris in." Met hun oproep om de loonontwikkeling in de huidige CAO-onderhandelingen te mati gen, zijn de werkgevers dan ook totaal aan het verkeerde adres, laat zij weten. precies deed wat de arts en de politiek van mij wilden", zegt hij. Het pensioenverlies ontstaat door wat de 'dubbele franchise' wordt genoemd. Franchise is dat deel van het inkomen waarover geen pensioenpremie wordt geheven en waarover ook geen pensioen wordt uitbetaald omdat dat gat wordt gevuld door de AOW. Een WAO'er die gedeeltelijk werkt heeft echter twee inkomens; sa laris en WAO-uitkering. Over beide inkomens wordt franchise berekend en dus schieten de WAO'ers er bij in. Het pensioenfonds heeft wel aangeboden vijf jaar lang de kosten op te hoesten, zodat de WAO'er weer 'normaal' pensioen op bouwt. „Ik wil geen tijdelijke oplossing, anders zit ik over vijf jaar weer met de gebakken peren." Bo vendien wil hij dat het probleem niet alleen voor hem wordt opgelost, maar voor alle WAO'ers. „Vandaar de gang naar de rechter." door Achille Prick den haag - Hoewel de kans groot is dat het netwerk van KPNQwest nog zeker tot eind deze maand en mogelijk tot eind juli in bedrijf blijft, begint het personeel van de failliete kabelaar de gevolgen te voelen, ledereen heeft afgelopen weekend zijn mobiele telefoon moeten inleveren. Als volgende zijn de lease-rijders aan de beurt om hun auto in te leveren. Voor iedereen die betrokken is bij het uiteindelijke lot van KPN Qwest, is vandaag een cruciale dag. Na sluiting van de beurs wordt duidelijk of de klanten van het bedrijf meewerken aan een noodplan om het netwerk nog even in de lucht te houden. Hen is gevraagd alle rekeningen van mei en alvast een voorschot voor juni over te maken. Op die manier kan het bedrijf nog tot eind juni of mogelijk eind juli in de lucht blijven. In die tijd kunnen de klanten van KPNQwest overstappen naar een andere aanbieder en kun nen de curatoren op zoek naar geschikte kandidaten die, naar verwachting, delen van het be drijf willen overnemen. Een nog draaiend bedrijf levert immers meer op dan wanneer de boel helemaal stil valt. Grote klanten als KLM, Ahold en de beurs Eu- ronext hebben inmiddels maat regelen getroffen opdat hun electronische netwerken niet in gevaar komen. Theoretisch kan het zo zijn dat een groot deel van de ruim vijf honderd met ontslag bedreigde werknemers toch nog hun baan behouden. „Het zou kunnen als er een voor het personeel gun stige overname volgt", zegt E. Haneveld van vakbond Abvaka- bo. „Maar het lijkt niet logisch. De nieuwe eigenaar zit dan met allerlei rechten en plichten die zijn afgedwongen of opge bouwd; daar zal niemand trek in hebben. Bovendien is wel dui delijk dat, als KPNQwest op eni ge manier doorgaat, dat alleen in sterk afgeslankte vorm zal kunnen." KPN, grootaandeelhouder (veer tig procent) en klant, zou willen meewerken aan het noodplan als andere klanten ook over de brug komen. Woordvoerder B. Oudshoom wil dat echter niet bevestigen. „Er is gedurende het weekend veel overleg geweest tussen allerlei partijen en de cu ratoren, maar wij doen daar geen enkele mededeling over. Het is wachten op maandag avond." Ook wilde Oudshoom niets kwijt over de schuld van 32 mil joen euro die KPN bij KPN Qwest heeft uitstaan. „Dat is voer voor juristen; die zijn de 'Spilzucht zorgde voor ondergang' KPNQwest verzorgt, en deels verzorgde, via haar 25.000 meter lange glasvezelnetwerk ongeveer veertig procent van het internetverkeer in Europa. Terwijl andere telecombedrij- ven vorig jaar al zware klap pen kregen, zagen beleggers en analisten begin dit jaar nog een gouden toekomst voor KPNQwest. Bij de pre sentatie van de jaarcijfers 2001 bleek afgelopen februari echter al dat ei op sommige punten nogal creatief was omgegaan met de boekhou ding. In april volgde een winstwaarschuwing en eind mei was de onderneming fail liet. Financieel experts en de Vereniging van Effectenbezit ters (VEB) hebben al geroe- contracten nog aan het bestude ren." Voor KPN zou het zeer ongun stig zijn als het glasvezelnetwerk straks helemaal stil valt en voor een appel en een ei kan worden overgenomen door een concur rent. In dat verband valt regel matig de naam van het Ameri kaanse AT&T. KPN zou zelf ook pen om een diepgaand on derzoek naar de gang van za ken bij KPNQwest. Analist B. Siebrand van SNS Securities stelde zelfs dat topfiguren leugenachtig zijn geweest in hun toekomstverwachtingen en dat er spilzucht heerste binnen het bedrijf. Vakbonds man Haneveld volgt die ont wikkeling op de voet. „Het is voor ons interessant als de fi nanciële wereld zijn twijfels uit over de gang van zaken binnen een bedrijf dat veel mensen moet ontslaan. Ik denk aan de juridische vraag of je het bestuur dan hoofde lijk aansprakelijk kunt stellen en wat dat zou kunnen ople veren voor het ontslagen per soneel." interesse hebben in delen van het bedrijf. Het telecombedrijf betaalt momenteel 500.000 euro per dag om het netwerk van KP NQwest in de lucht te houden omdat KPN er ook gebruikt van maakt voor haar klanten. Die klanten zou KPN kunnen verlie zen als KPNQwest naar een con current gaat. utrecht/gpd - John Malone, ka belcowboy uit Amerika, heeft zijn begerige oog laten vallen op Nederland. De eigenaar van Li berty Media en één van de grootste kabelexploitanten in de VS, wil Casema kopen. Maar hij bezit concurrent UPC (de groot ste in Nederland) ook al. Dat geeft problemen: kartelvor ming dreigt. Als Casema daad werkelijk wordt opgekocht door de Amerikaan, heeft Liberty bij na 60 procent van alle Neder landse kabelaansluitingen in handen. De Nederlandse Mede dingingsautoriteit (NMa) start dan een onderzoek naar kartel vorming, meldt woordvoerster Roest. Malone is een soort veelvraat in de kabelwereld. In de jaren ze ventig kocht hij in de VS kabel bedrijven voor een habbekrats op toen ze in financiële moei lijkheden zaten. In Europa wil Malone nu dezelfde strategie toepassen. Om die reden ver wierf hij vorig jaar een meerder heidsbelang in UPC (United Pan-European Cablenetwork), met vestigingen in 17 landen. Duitsland was gekozen als uit valsbasis voor de Europese ver overing. Liberty/Malone had het oog laten vallen op het noodlij dende TeleColumbus. De koop werd echter verboden door het Duitse kartelbureau, omdat de Amerikanen een te groot deel van de Duitse kabelmarkt kre gen. Malone heeft dubbele belangen: hij bezit zowel bedrijven die te levisieprogramma's maken en verkopen, als bedrijven die die zelfde programma's versprei den. In de VS is hij 'kabelty- coon'. Hij staat bekend als een bikkelharde onderhandelaar, die wars is van etiquette. Hij is een man die kiest voor ondoorzich tige constructies om zijn finan ciële belangen en invloed veilig te stellen. Vanuit zijn Liberty Media-kantoor in Denver breidt hij zijn imperium uit. Het Franse bedrijf Vivendi kocht bijvoorbeeld vorig jaar belangen in het Amerikaanse media-im perium USA Networks. Er lijkt niks aan de hand, maar via die deal verkreeg Malone een be lang in Vivendi, en zo dus indi rect greep op het kabelnetwerk van Frankrijk. Nu is Nederland aan de beurt, met Casema. Casema (86 procent eigendom van het Franse Télécom) is in oktober vorig jaar 'in de etalage' gezet. Twee weken geleden lekte uit dat er een serieuze koper was: Liberty Media. France Télé com is nu nog eigenaar van Casema. Het bedrijf wil 850 mil joen euro vangen voor het Ne derlandse kabelbedrijf. Télécom kampt met een miljardenschuld en probeert die te verminderen door de verkoop van bedrijfson derdelen. Casema is zo'n 'on derdeel': in 1997 voor 400 mil joen euro gekocht van KPN. Ook UPC heeft het bepaald niet gemakkelijk: het bedrijf heeft enorme schulden. En Casema zat in 2000 ook al in de rode cij fers. Toch is er veel belangstel- ling voor de lucratieve kabelex ploitanten. Zolang mensen moeten betalen voor de kanalen die ze op tv te zien krijgen, is de exploitatie van de kabels een fij ne melkkoe. Drie grote bedrijven en een paar kleintjes exploiteren de kabels die de Nederlandse huishou dens van televisie (en soms in ternet) voorzien. UPC is de grootste (ruim 2 miljoen aan sluitingen), Essent (anderhalf miljoen) en Casema (1,3 miljoen aansluitingen). Als de koop doorgaat, is Liberty Media verplicht de deal te mel den bij de NMa. Dat moet om dat de twee bedrijven samen (UPC en Casema) wereldwijd meer dan 100 miljoen euro om zetten. De andere voorwaarde 'voor melding is als twee bedrij ven elk afzonderlijk een Neder landse omzet van 30 miljoen eu ro hebben, aldus NMa-woord- voerster Roest. tilburg/anp - De schoonmaak branche vindt dat het makkelij ker moet worden om geld te krijgen voor het geven van taal les aan werknemers. Nu moeten werkgevers in de sector bij te veel verschillende instanties aankloppen om daar geld voor los te krijgen. In een brief aan kabinetsformateur Donner plei ten zij daarom, gezamenlijk met de vakbonden, voor één aan- vraagloket voor subsidies. Injje sector werken veel men- ySén met een taalachterstand. De instroom ^stagneert Bovendien. Een deel van het behodigde geld voor taalcursussen haalt de sec tor uit zijn eigen opleidingsbud get. Daarnaast is echter subsidie nodig zo schrijft de Raad voor Arbeidsverhoudingen in de Schoonmaak- en Glazenwas sersbranche (RAS). In het or gaan zitten werkgevers en vak bonden. De huidige construe- tieis naar hun mening te on overzichtelijk. Eerdere pilots waarin een vak opleiding met een talencursus werden gecombineerd, hebben volgens de RAS hun succes be wezen. De sociale partners wil len dit nu doortrekken naar de hele sector. „De schoonmaak- sector voorziet daarmee niet al leen in de eigen behoefte, maar wil zo een belangrijke rol spelen in het activeren van mensen met een taalachterstand."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7