BINNENLAND Tumult in Kamer over invasiewet CDA wordt gedwongen tot politieke spagaten Mandela waarschuwt voor vreemdelingenhaat Ruzie Brabant egalen in louwse truck ouw ontvoert ontje in Egypte kn vast voor ord Singapore kactie naar niste studente over opvang asielzoekers iderde zakt bij pt-rokenexamen Afgeven van pinpas aan winkelpersoneel riskant IN ME MORI AM Genegeerd door gevestigde orde waarschuwt sr varkenspest Rijkunst automobilisten vaak ver onder de maat jtlhc eidsduivel Iglipt politie sf« !r'te toename der. zwerfsters COMMENTAAR Janmaat Chauffeur van verongelukte bus reed te hard Spoeddebat met Van Aartsen IN MEMORIAM Grijsvond klankbord De politie heeft zater- jnorgen zeven illegalen aan- - in laadruimtes onder jer van een vrachtauto, truck uit Litouwen werd ter ,gte van de afslag Ulvenhout de A58 van de weg gehaald, omobilisten hoorden ge zoen zij in de file naast de fttwagen stilstonden. Zij iischuwden de politie. De Bi mannen, Iraakse Koer- t hadden zeker tien uur s gegeten en gedronken. 0 - De politie in Egypte is toek naar een Nederlandse jwdie volgens haar Egypti- rechtgenoot hun 4-jarige n heeft ontvoerd met de be ling hem mee terug te ne- inaar Nederland. Volgens lolitie heeft de vrouw, die Marokkaanse afkomst is, robeerd Egypte te verlaten, j is dit niet gelukt omdat zoontje geen paspoort 1 De man nam het kind na inflict met zijn vrouw uit id mee naar Egypte. jr- Justitie heeft in het rgse Horst een 33-jarige luit Venlo opgepakt op ver- g van een moord in Sin- Op 1 maart zou hij een arige Zandvoorter zo zwaar ben mishandeld dat die een |k later in een ziekenhuis L De vechtpartij die tot d van de man zou heb- pleid, vond plaats op de elbeurs van Singapore. Er fond ruzie over een terras- raarop beiden het patent iden. ge'' anger - Reddingsploegen in de omgeving van de rse plaats Geiranger op naar de 18-jarige Josephi- rubben, die sinds donder- an' wordt vermist. Grubben, ze| neen hotel in Geiranger Er' t, vertrok 's morgens voor N wandeling in de bergen, zij 's avonds laat nog niet maand ac lojuni 2002 middelburg/gpd - Nelson Man dela heeft zaterdag in Middel burg de Four Freedoms Award gekregen voor zijn nimmer afla tende strijd tegen onderdruk king. De voormalige president van Zuid-Aftika toonde zich be zorgd over de recente politieke ontwikkelingen in West-Europa. „De opkomst van een intoleran te en xenofobe (vreemdelingen- hatende - red.) rechtse stroming in West-Europa laat zien dat we er nog niet in zijn geslaagd de wereld te vrijwaren van vrees." Mandela (83) benadrukte dat de eenwording van de wereld niet betekent dat iedereen hetzelfde moet worden. „Zij biedt ons juist de kans te delen in de rijk dom van onze verscheidenheid. Onze verschillen zijn onze kracht als menselijke soort als wereldgemeenschap. Geen vrede zonder voedsel; geen veiligheid zonder gezond heid. Deze boodschap bracht Gro Harlem Brundtland in Mid delburg over aan de leiders van deze wereld. „De strijd tegen ar moede is de grootste opdracht van deze tijd. Sommigen zullen zeggen dat die opdracht veilig heid, stabiliteit en vrede moet zijn, maar ik zie geen verschil." Brundtland ontving een onder scheiding omdat zij 'het cruciale verband tussen economische ontwikkeling en gezondheid' begrijpt. De directeur van de Wereld Gezondheids Organisa tie van de Verenigde Naties vroeg nadrukkelijk de aandacht voor armoede en gezondheid. „We moeten nu iets doen. Over tien jaar kunnen we onze taak niet meer aan", waarschuwde Brundtland. Ook Mandela stond uitgebreid stil bij de verdeling van rijkdom in de wereld. „We kunnen alle mensen op de wereld voeden, kleden, huisvesten, onderwijzen en verzorgen. En toch vinden we over de hele wereld grote massa's overgeleverd aan hon ger, slecht onderdak, analfabe tisme en ziektes die te voorko men zijn." Oud-president Ernesto Zedillo van Mexico - geëerd met de me daille voor vrijwaring van angst - wees met een beschuldigende vinger naar de economische grootmachten. „Nog maar een paar maanden geleden zijn in Qatar afspraken gemaakt om de wereldhandel vrijer te maken. Maar daama hebben de belangrijkste han delspartners maatregelen geno men hun eigen positie te be schermen. Dat heeft ernstige ge volgen voor de levensstandaard in de kleinere en zwakkere lan den." >reki n ekke ,was gaf de hoteleigenaar Demissionair premier Kok feliciteert Mandela met zijn onderscheiding. Foto: WFA/Frank van Beek idm ij spn als vermist op. De politie ;mn Hog geen enkel spoor heb- iet k ^vonden, hel toet gral it rij) '8 n cht - Ongeveer 9.000 leer- in in het voortgezet onder ga zijn voor hun niet-roken- 1 w Den gezakt. Ze hadden toe- 1 ikd gd een halfjaar geen rook- eer in te gebruiken, maar kwa- -n C die belofte niet na. In to- 11 hebben dit jaar 27.000 d°' lieren aan de Actie Tegen- leegedaan. De organisato- )efacto-Rookvrij en het enk a en ibos-instituut maakten de- iet (levens zaterdag bekend, im 18.000 jongeren die tslaagden, krijgen voor de krui |te een zaklampje. latei huk - Het virus van de var- amsterdam/anp - Het afgeven van een pinpas aan een kassa medewerker om de pas door het apparaat te halen, blijkt riskant. Het openbaar ministerie in Am sterdam heeft aanwijzingen dat bij een grote pinpasfraude, ge bruik wordt gemaakt van een methode waarbij een tweede apparaat de gegevens op de magneetstrip van de afgegeven pinpas kopieert. Ook zou de pincode worden afgekeken, al dus persofficier De IQerk. De gegevens worden gebruikt om met een valse pas rekenin gen van niets vermoedende klanten te plunderen. Eind mei hield de politie een verdachte aan in deze zaak. De persofficier wil enkel kwijt dat de verdachte betrokken is bij de fraude. Of het om een kassamedewerker gaat is niet bekend. Volgens de Nederlandse Vereni ging van Banken (NVB) is de af gelopen tijd op twee plaatsen met tientallen valse bankpasjes geld opgenomen. Dit terwijl de gedupeerden hun eigen pinpas in hun portemonnee hebben. pest waart rond in Europa, schuwt LTO-Nederland. was nte uitbraken van de ziekte eblitsland en Luxemburg ge- ieb roedsel aan de vrees dat de n va enspest ook in Nederland heb «slaan. Voorzitter Van Gis- en van de Vakgroep Var- louderij van LTO Neder- zegt dat het niet de vraag igen de varkenspest Nederland tgen ereiken, maar wanneer. :ur organisatie pleit ervoor zo et lei ten ringentingen toe te :J~ in met varkenspest be- ib en [de gebieden. ■k - De politie heeft zater- vond op de snelweg A28 notorrijder achtervolgd die een snelheid van minstens ilometer per uur over de e tT0\ scheurde. De KLPD moest van ihtervolging opgeven toen iiidt lelheidsduivel rond mid- •erkn acht ter hoogte van Nijkerk ton t afslag naar een provinciale nam. ijdh iaan listo ltsuM - Het aantal vrouwe- tafel zwervers in Nederland is nij et gestegen. Volgens de Fe- en in Se Opvang, de koepelorga- zo h ie voor de opvang van dak- i toe l is een kwart van alle dak- itisch ivrouwelijk. De federatie inteerde de cijfers gister- n", ~-i S in het televisieprogram- ruispunt. Volgens de orga- doen Üe zijn de vrouwelijke vers er vaak veel slechter toe dan hun mannelijke noten. „Dertig procent van ouwen is slachtoffer ge- tvan een geweldsmis- aldus een woordvoerster. RuswuK/anp - Het is slecht ge steld met de rijvaardigheid van automobilisten. Dat blijkt uit een serie rijvaardigheidstesten die het Centraal Bureau Rijvaar digheidsbewijzen (CBR) heeft afgenomen. Ruim driekwart van de 1.500 deelnemers kreeg van de examinatoren het advies be ter uit te kijken. Ook scoorde een meerderheid een onvol doende voor de theorietest. Het CBR gaf in het kader van zijn 75-jarig bestaan op drie achtereenvolgende zaterdagen gratis rijadvies aan weggebrui kers. Bij zestien examencentra door het hele land konden weg gebruikers die langer dan vijf jaar hun rijbewijs hebben, te recht om te kijken hoe het met hun rijvaardigheid en verkeers- kennis is gesteld. De actie werd zaterdag afge rond. In totaal namen 1.500 au tomobilisten de test af. Meer dan driekwart kreeg het advies het kijkgedrag te verbeteren. Vooral het afslaan, kruispunten en inhalen leverden problemen op. Ongeveer 20 procent van de deelnemers kreeg het advies en kele rijlessen te volgen. Tijdens de drie zaterdagen leg den 2.000 deelnemers een theo rietest af met vragen over ver keersregels. Maar liefst 80 pro cent haalde een onvoldoende voor die proef. Volgens het CBR passen veel au tomobilisten verouderde ver keersregels toe. De zaterdag op 67-jarige leeftijd overleden Hans Janmaat wilde de geschiedenis ingaan als een man die 'naar eer en geweten zijn standpunten heeft uitgedra gen'. Maar dat uitdragen werd nauwelijks gehoord, vond hij. Janmaat zag zich als een pro feet, roepende in de woestijn die genegeerd werd door de geves tigde orde, geschoffeerd werd door collega-Tweede Kamerle den en niet werd begrepen door de bevolking. Johannes Gerardus Hendrikus Janmaat (1934, Amsterdam) was de oudste in een gezin van ne gen. Na zijn hbs-b studeerde hij enkele jaren viiegtuigbouwkun- de in Delft. Het faillissement van het bedrijfje van zijn vader dwong Janmaat zijn studie op te geven. Eerst werkte hij als admi nistrateur in Nederland en Duitsland en werd vervolgens directeur van een meubelfa briek. In 1966 begon Janmaat aan een studie politicologie die hij in 1972 afrondde. Na enkele jaren les te hebben gegeven als leraar maatschappijleer, werd Janmaat in 1982 lid van de Tweede Kamer voor de extreem rechtse Centrumpartij. Hij had toen al een politieke zwerftocht achter de rug die hem langs de KVP, D66, WD, PvdA, weer KVP en DS'70 voerde. Binnen vier jaar ging de CP ten onder aan ruzies en schulden. Bovendien werd de CP veroordeeld wegens verkiezingsfraude. In 1986 raak te Janmaat zijn mandaat kwijt. Na drie jaar zwerven kwam hij terug in het parlement voor de door hem opgerichte Centrum- Hans Janmaat 1934-2002 democraten. Even rechts, even omstreden en met een even openlijk uitgesproken vreemde lingenhaat is een van de drijf veren. In 1994 werd Janmaat herkozen en boekte zelfs twee zetels winst. Janmaats parlementaire activi teiten maakten minder indruk dan zijn uitspraken buiten de Kamer. In 1994 was de politiek in rep en roer toen hij eiste dat toenmalig CDA-minister van justitie Hirsch Ballin, katholiek van joodse origine, moest op stappen. Diens vader was im mers een Poolse vluchteling ge weest en dus was de familie nog geen drie generaties in Neder land. In datzelfde jaar veroor zaakte Janmaat voor opschud ding naar aanleiding van het overlijden van de PvdA-minister Dales. „We treuren geen mo ment om haar dood. Wat mij betreft is Dales de hele PvdA voorgegaan en volgt de rest snel", zei hij. Eerder lachwekkend waren an dere uitspraken zoals zijn stel ling dat het Nederlands elftal zo slecht presteerde omdat er te veel niet-blanke voetballers meespeelden in Oranje. Het illu streerde de gebreken die voor kwam dat Janmaat van politiek belang werd. Geen charisma, geen inhoud en geen structuur. De parlements- en gemeente raadsverkiezingen van 1998 be tekenden het politieke einde van Janmaat. De CD verdween uit de Kamer en hield van de 77 raadsleden er nog een over. Een emotionele en getergde Janmaat gaf de schuld voor het debacle vooral aan de media en de BVD. Maar hij was nooit te beroerd voor een geintje. Als Pim For- tuyn verkleed maakte hij eerder dit jaar voor de VPRO-televisie een rondrit door Den Haag als onderdeel van een satirische cursus politiek charisma. „Ik ben de verschrikkelijke Jan maat," zei hij tegen twee alloch tonen bij de Binnenhofee ha- ringkar. Janmaat was er tot het laatst van overtuigd dat zijn naar eigen zeggen visionaire opvattingen langzaam maar zeker door de andere partijen werden overge nomen. In de opkomst van Pim Fortuyn zag Janmaat alleen maar een bevestiging daarvan. Hij had gelijk en de rest had on gelijk Erwin Tuil door Erwin Tuil utrecht - Waar is het sociale gezicht van het CDA? Ter wijl de christen-democratische congresgangers in de Utrechtse Jaarbeurs Jan Peter Balkenende wederom toejuichen voor zijn overweldigende verkiezingsover winning, begint die vraag zich op te dringen. Want het is leuk als de partij met 43 zetels de grootste is gewor den, maar dat betekent nog niet dat de sociale aspecten van het verkiezingsprogramma worden binnengehaald tijdens de coalitieonderhandelingen. Voorlopig is de achterban er niet gerust op.Als de WD en de Lijst Fortuyn goed samenwerken dan is het CDA in de minderheid", zegt een CDA-lid. „Dan moeten wij ons voegen of de zaak laten barsten. Wat normen en waarden betreft, zijn er weinig verschillen, maar met de WAO en de zorg moeten we oppassen." Het is een spagaat die Balkenende moet zien te maken. Sociaal beleid kost over het algemeen geld en nu zowel WD als LPF aandringen op forse bezuinigingen, vragen sommigen zich af waar dat geld vandaan moet komen. Bezuinigen op de WAO bijvoorbeeld is niet makkelijk te verteren voor de achterban. Balkenende moet bezuini gen, maar ook geld beschikbaar houden voor sociaal beleid. En als de economie verder terugvalt, wat blijft er dan over van dat beleid. CDA-veteraan Frans Wolters, van 1981 tot 1998 Kamer lid, maakt zich niet al te veel zorgen. „Het is voor het CDA in de jaren tachtig makkelijker geweest om zich so ciaal te profileren met rechtse partijen. Met de PvdA was dat lastiger." Hij onderkent wel dat er nu een coali tie wordt aangegaan met twee partijen in plaats van een en dat de nieuwkomer LPF een onzekere factor kan zijn. „Pim Fortuyn als leidraad is beperkt houdbaar." Wol ters verwacht echter niet dat zo'n coalitie het sociale ge zicht van het CDA kan wegvagen. Voorwaarde is dan wel dat de fractievoorzitter van het CDA van voldoende kaliber is. Dat roept de vraag op of Balkenende premier moet worden. Nog een spagaat. Als hij premier wordt, wie moet dan fractievoorzitter wor den. Er circuleren namen, maar geen daarvan boezemt volledig vertrouwen in. En als Balkenende het premier- tilburg/gpd - Twintig uitgepro cedeerde asielzoekers die vrij dagavond uit Vught moesten vertrekken, mogen tijdelijk in Tilburg blijven. Burgemeester Stekelenburg van Tilburg heeft hiervoor gezorgd. Hij was woest op zijn collega in Vught die de mensen zonder overleg had weggestuurd. De vluchtelingen stonden sinds begin april met hun caravans op een terrein in Vught. Het illegale kamp moest op last van de rechter worden ontruimd. Trappisten in de ab dij Koningshoeven in Berkel-En- schot hebben de vluchtelingen dit weekeinde te eten geven. ruswuk/anp - De chauffeur van de bus die vrijdag in Duitsland verongelukte, reed te hard. Dat heeft de Duitse politie bekend gemaakt. De bestuurder zou op het deel van de snelweg bij Manching in Oberbayem 100 ki lometer per uur hebben gere den. Wegens een versmalling gold een maximumsnelheid van 80 kilometer. In de bus zaten 49 Nederlanders die op weg waren naar Oostenrijk. Bij het ongeval kwam een vrouw om het leven en raakten 39 anderen gewond. In ziekenhuizen in Duitsland la gen gisteren nog 25 gewonden. Zes verblijven op de afdeling in tensieve zorg. Twee van hen zijn er slecht aan toe. Tien slachtof fers zijn zaterdag met het vlieg tuig overgebracht naar Neder land. Recente busongelukken waren voor de vakorganisatie FNV Bondgenoten dit weekeinde aanleiding haar zorg te uiten over het chauffeursbeleid van veel Nederlandse touringcarbe- drijven. Zij zouden gekwalifi ceerde buschauffeurs inruilen voor oproepkrachten of Belgisch personeel om goedkoper te kunnen werken, wat ten koste kan gaan van de veiligheid. Zijn overlijden vraagt om een terugblik en om een plaatsbe paling. Waarom kreeg de zondag overleden extreemrechtse politicus Hans Janmaat een zo compleet ander onthaal dan de vorige maand vermoorde Pim Fortuyn? Janmaat riep met zijn populistische opvattingen vooral haat op. Fortuyn ver wierf met zijn weliswaar mildere, maar op het punt van het vreemdelingenvraagstuk harde opvattingen, ongekende po pulariteit. Het verschil zit in de persoon en in de tijd. Tussen de entree van Janmaat in het parlement en de moord op Fortuyn zit precies twintig jaar. Waar Janmaat de tijd tegen had, had Fortuyn de tijd mee. In de jaren tachtig kon het politieke es tablishment de extreemrechtse opvattingen van Janmaat nog negeren en zelfs ridiculiseren. Hier sprak een domme platte man met verkeerde companen. Hier opereerde een partij (eerst de Centrumpartij, later de Centrumdemocraten) die gevaarlijk was, en waarop het linkse activisme zich tot aan brandstichting (Kedichem) kon botvieren. Negeren en pes ten waren kortom de onpolitieke wapens waarmee Janmaat werd bestreden. Vooropgesteld: hij had akelige opvattingen over buitenlan ders. Maar zijn opvattingen klonken wel bij een deel van het electoraat dat met hem dus ook stevig genegeerd werd door de gevestigde politieke partijen. Janmaat was anders dan Fortuyn geen begenadigd politicus. Maar hij had wel goed door dat in de achterstandswijken de onrust broeide. Waar Janmaat faalde, kon Fortuyn twee decennia later oogsten. Met een welbespraakte campagne, met een gemakkelijke en tree bij de media en met de tijdgeest in de rug. Janmaat had geen gelijk, maar zijn tegenstanders hadden wel ongelijk. Met het negeren en demoniseren van Janmaat werd de poli ticus weliswaar uitgeschakeld, maar werd het maatschappe lijk probleem niet opgelost Den Haag krijgt voor deze laffe politiek tot op de dag van vandaag de rekening gepresen teerd. door Ap van den Berg den haag - Een Kamermeerder heid wil dat minister van buiten landse zaken Van Aartsen een di plomatiek offensief begint tegen de Amerikaanse 'invasiewet'. Op grond van dat wetsontwerp zou den Amerikaanse gevangenen van het Internationaal Strafhof in Den Haag met militaire middelen kunnen worden bevrijd. Groen- Links roept de minister voor een spoeddebat naar de Kamer. Van Aartsen zelf ziet (nog) geen reden om in voluit actie te ko men, liet hij vanmorgen via zijn woordvoerder weten. Het tu mult in Nederland over de inva siewet noemde hij 'allemaal overdreven gedoe'. Diverse Kamerleden hebben de laatste dagen geschokt gerea geerd op het wetsvoorstel, dat voortvloeit uit het feit dat de Verenigde Staten het strafhof niet erkennen. LPF-Kamerlid Janssen van Raaij reageerde ver bijsterd: „Wij zijn Panama niet, waar ze zomaar kunnen bin nenvallen." CDA-buitenlandwoordvoerder Verhagen noemde het 'een bi zarre aangelegenheid'. „De kans lijkt me buitengewoon klein dat de Amerikanen ooit oorlogs schepen naar de kust van Sche- veningen sturen. Maar het is wel belangrijk dat wij een signaal af geven. De minister van buiten landse zaken moet met gezwin de spoed duidelijk maken dat wij van dergelijke wetgeving ab soluut niet zijn gediend." Verhagen en ook andere fractie woordvoerders, eisen dat de mi nister de Amerikaanse ambassa deur op de hoogte stelt van het Nederlandse misnoegen over het initiatief in Washington. „De Nederlandse ambassadeur in Amerika kan ook worden inge zet om uiteindelijk te bereiken dat president Bush de wet - na aanvaarding in de Senaat - niet tekent. Zodat die geen rechts kracht heeft." Volgens de PvdA'er Timmer mans getuigt de invasiewet van 'minachting van de internatio nale rechtsorde'. Groenlinks- Kamerlid Karimi wil in een spoeddebat van Van Aartsen weten wat hij heeft onderno men om aanvaarding van de wet te voorkomen. „Want dat de Amerikanen ermee bezig zijn, weten we al een poosje aldus Karimi. VVD-Kamerlid Terpstra noemde het 'bizar en absurd' dat een wet een militaire inter ventie in Nederland mogelijk maakt. schap overlaat aan een ander en zelf in de Kamer blijft, hoeveel gezag heeft de minister-president dan. En waar kan Balkenende dat sociale gezicht het beste laten zien. Als ergens in Utrecht geen twijfel over bestaat dan is dat de aanstaande coalitie niet met enthousiasme wordt onthaald. Maar een coalitie van het CDA met de LPF en de WD is tegelijk onontkoombaar. „Er is niets anders", zegt Wim Kuiper, voormalig wethouder voor het CDA in Maastricht. „De PvdA moet wonden likken en zou bo vendien niet groot genoeg zijn voor een behoorlijke co alitie." Dat de sociale eisen van het CDA kunnen wor den gebroken door Zalm of Herben wordt uitgesloten. Regeringsdeelname ja, maar niet tot iedere prijs. Voor malig fractievoorzitter Willem Aantjes zegt dat hij zich moeilijk kan voorstellen dat Balkenende een sociale aanpak zal opgeven. „Hij moet wel zeer aangeraakt worden door de begeerte van de macht, wil hij daar aan toegeven." Een meerderheid van de CDA-leden gelooft niet dat alleen begeerte daarvoor nodig is. Een lastige spagaat tussen wat wenselijk en wat noodzakelijk is, kan al genoeg zijn. Gedreven door onvrede over de manier waarop het kabinet Lub bers m omging met ouderen, richtte de zaterdag overleden oud-senator Martin Batenburg (1919) in december 1993 het Al gemeen Ouderen Verbond op. De 'krasse knarren' raakten de juiste snaar en een half jaar na de oprichting bestormde het AOV met vijf zetels de Tweede Kamer. De vergeten en verwaar loosde groep mensen die zich niet serieus genomen voelde door de bestaande partijen, had een klankbord gevonden. Naast het AOV, kwam ook de Unie 55+ in de Tweede Kamer. Grijs stond op de politieke landkaart. Batenburg was zeker een motor achter die ontwikkeling. Met fi nanciële hulp van de toen 89-ja- rige ir. F. Philips, beter bekend als Meneer Frits, organiseerde de Eindhovenaar zijn partij. Als gepensioneerd personeelschef van Philips had hij zijn contac ten, maar meneer Frits bellen? „Hij zat zo hoog in de top dat ik hem zelfs niet durfde te bellen." Daarom ging Batenburg maar naar het landgoed van de oude Philips en bood daar zijn partij programma aan. Of meneer Phi lips het wilde lezen en reageren. Philips reageerde met een dona tie van vijfduizend gulden. Batenburg wilde niets weten van het verwijt dat het AOV een belangenpartij zou zijn. Een partij voor de hele maatschappij moest het worden. Tegen de Martin Batenburg 1919-2002 verharding, maar ook tegen soft. Tegen de individualisering, maar voor de mensen in je om geving. Batenburg stond aan de wieg van het verkiezingssucces van de AOV, maar in de Tweede Ka mer kwam hij niet. Als partij voorzitter opteerde hij voor de Eerste Kamer. Batenburg bleef een periode in de Eerste Kamer. Het AOV viel door ruzies en strubbelingen uiteen. Vier jaar geleden keerde Batenburg ge desillusioneerd terug in de schoot van het CDA Erwin Tuil

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3