Leidse marathon eter Kelchtermans :duldig in afvalrace a een reis van drieduizend kilometer rest een troostprijs Ontbijten, hollen en geld inzamelen W eersomstandigheden zitten lopers dwars S9 daviër Suhodolschi mist marathon door visumproblemen, maar wint de tien kilometer maandag 10 JUNI 2002 ver eerste in Leiden dan 30ste in Rotterdam' len ikl Noch Seyi Adekunle noch len Adebisi wordt in de anna- tïnt ide Leiden Marathon bij- ista even als winnaar van de toii de editie. Verscheen het vot ibieuze toptijden dwepen- r,fli eriaanse duo in het geheel inde start, de 35-jarige -ter Kelchtermans gaf gis- tvel acte de présence. De enlsende winnaar van 2001 Cli ma 42 kilometer en 195 Inti lij" tweede zege op rij. uw kreeg de organisatie 1 raar het op had gehoopt: jd op de klassieke afstand [sportevenement binnen eld van de (inter) nationa- -atletiek meer uitstraling aft. Tjeerd Scheffer is van Riv g dat nieuw te scoren jrbijdragen in de toe tot een hoger totaalbe- ioeten leiden. „Aan start- s gaan we niet beginnen, re moeten toch wel hoge- m jprijzen in het vooruit- ;vo unnen stellen", aldus de sator. 2.18, die de snelste mara- geh iper dit keer liet klokken, rl.fa inde opnieuw de lang- irdite tijd in de Leiden Mara- vi Dit gegeven staat echter in contrast met de prestatie liaa die Kelchtermans aan de dag legde. Hij zorgde immers voor een indrukwekkend staaltje vechtlust. De lange politieoffi cier uit Balen maakte kort na de start deel uit van een achtervol gend groepje, dat zich richtte op de ontketende solist Lahcen Ait Naceur. De atleet van Haag Atletiek, een Marokkaan met de Nederlandse nationaliteit, was niet de eerste die een aanvankelijk onnavolg baar tempo produceerde. Voor malig asielzoeker Mpetsi Bo- kondji van de Leiden Road Run ners Club liep in de openingsfa se als eerste voor alle concur renten uit. Maar de inwoner van Wassenaar, die uiteindelijk in 2.50.48 als zevende finishte, werd door Naceur al na de Zijl- brug ingerekend. De nieuwe lei der raffelde de eerste 5 kilome ter af in 17.13. In eerste instantie deed de Rus Serguei Iachtchenko het kop- werk. Die ondankbare taak werd overgenomen door Kelchter mans. Tot ongenoegen van zijn meefietsende coach Jos Heylen schuwden zijn drie kompanen vervolgens 'hun aandeel in het sleuren te nemen'. Waar norma liter over de Laan van Oud-Poel geest wordt gelopen, werden de loe4ede Wolff: derde bij haar eerste marathon. Kort !fW i pat en me Ide e !pori tn i mge wi Nisi rt wel lat. was tt n gre in we ien it, vet deelnemers aan de marathon dit keer - vanwege wegwerk zaamheden - over het fietspad gedirigeerd. Juist op dit zanderi ge, met takken bezaaide deel van het parcours plaatste Kelch termans een eerste plaagstootje. Enkele kilometers verder, op de Endegeesterstraatweg, kon al leen Blazej Stankiewicz hem nog volgen. Als eerste was Iacht chenko eraf gefladderd, even la ter moest de Pool Krzysztof Bartkiewicz lossen. Zijn landge noot Stankiewicz liep op de Dia mantlaan weg van Kelchter mans, de man die later dit jaar België mag vertegenwoordigen op het WK voor politiefunctio narissen in Athene. Hij dichtte het gaatje naar de eenling en schudde Naceur zelfs de hand. De nummer drie van 2001 was vrijwel constant in het zicht van zijn belagers gebleven. „Ik wist dat we bij hem zouden komen", bekende Kelchtermans achteraf. „Als je zo hard van start gaat, ga je of steenkapot of je bent in uitzonderlijke vorm. Ik ben ervan uitgegaan dat hij dat tempo niet kon volhouden." De Belg kreeg gelijk en achter haalde het duo vlak voor de markering van het 20 kilometer- punt. Naceur kon het tweetal daarna niet bijbenen. Stankie wicz leek kort daarop langs het Korte Vlietkanaal de beslissende slag te slaan. „Ik liep vrij makke lijk van ham weg", aldus de at leet uit Torun. „Ik dacht werke lijk dat ik ging winnen." Kelchtermans hield het hoofd echter koel. Hij liet de Pool kilo meters lang op enkele honder den meters voor zich soleren. Die toonde op de Boshuizerka- de dat zijn vertrouwen aan het afnemen was door herhaaldelijk om te kijken. Voor zijn concur rent was dat het teken om aan te zetten. Op de Vondellaan was het erop en erover. „Ik zag aan hem dat hij me niet zou kunnen volgen", herinnerde Kelchter mans zich kort nadat hij zijn borst tegen het erelint bij de fi nish had gedrukt. „Ik win veel liever de Leiden Marathon op zo'n manier en met deze tijd, dan dat ik in de Rotterdam Marathon drie minu ten sneller loop en 30ste wordt." Achter Kelchtermans werd Stankiewicz tweede en Iatchen- ko derde. De 31-jarige Mosko- viet zag Naceur uitstappen: „Hij kwam me ineens tegemoet lo pen. Ik begreep van toeschou wers dat ik kans maakte op het podium. Toch ben ik teleurge steld; ik had 2.27 willen lopen. Mijn benen deden niet wat ze hadden moeten doen." Magda van Mol (46) haalde als eerste vrouw de eindstreep. De inwoonster van het Belgische Herenthout verbruikte 3 uur, 5 minuten en 42 seconden. „Ik Dolgelukkig met zijn tweede overwinning passeert Peter Kelchtermans de finish. wist dat hier geen toploopsters aan de start zouden staan. Dit was voor mij een training. Op 7 juli doe ik mee aan de marathon van Kortrijk naar Brugge. Dan wil ik onder de drie uur dui ken." Niet alleen Jolanda de Klerk (tweede) verraste, ook An neke de Wolff werd vooraf niet tot de kandidaten voor het ere- schavot gerekend. Een collega van de Leidse, 35 jaar, zette haar aan om eens een marathon te lopen. Zij nam die uitdaging aan, knipte een sche ma van twaalf weken uit een ge renommeerd tijdschrift en train de- gedreven. Dat ze in Leiden als derde zou eindigen had ze nooit gedacht: „Ik voel me nog m filmar Kortleever Hij won in Leiden de 10 ter, maar kon er met de 7,j vil van de wereld niet erg worden. Boris Suhodol- d namelijk de hele mara- Jvillen lopen. Zijn visum le, echter te laat en de Mol- arriveerde pas zaterdag en Leiden. Hij was gebro- lus 42,2 kilometer lopen duidelijk niet in. Na een voortvarende start fijt hij zich zelfs ernstige of hij de magere prijs van ste afstand nog misliep. L' :hi maakte deel uit van atleten sterk groepje dat len Marathon al enige tijd t tot doel had gekozen, maliteiten voor de reis )fl5ien in de hoofdstad Chisi- jsl( hter zó lang, dat de lopers wa nderdag konden vertrek- twee chauffeurs reden aan één stuk, driedui- kilometer, zodat het nog net op tijd aan- lie ^l fatli tien kilometer bleek dui- dat de marathon een ibber voor het podium 5 niet\ en 01 Colofon ten op de marathonpa- zijn van de hand van: van der Hulst, Wilmar r, Loman Leefmans Spierdijk iHenk Bouwman en was misgelopen. De Moldaviër keek het op de tien kilometer een paar honderd meter aan en concludeerde dat het tempo van Danny in 't Veen uit Zoetermeer voor hem duidelijk te laag lag. Snel bouwde de 24-jarige sport schoolinstructeur (met de bijbe horende flinke spierontwikke- ling, niet erg gebruikelijk in de hardloopwereld) een voor sprong op van enkele honder den meters. Vervolgens bleek ook dat de reis hem niet in de koude kleren was gaan zitten. Al na een kilometer of vijf begon, in een bochtje van de Leidse singels, het grote om kijken dat zich nog tientallen ke ren zou herhalen. Niet dat Suh odolschi daar veel reden toe had. In de achtervolging kwa men In 't Veen en Hans Wub- ben uit Roelofarendsveen welis waar iets dichterbij, maar ze streden vooral onderling om de tweede plaats. „Ik wist niet waar ik aan toe was", zou Suhodolschi achteraf zeggen. „Ik had me echt voorbe reid op de marathon. Ik heb de laatste tijd veel races gelopen en wilde in Leiden mijn persoonlijk record van 2.31 verbeteren." Het ongeluk trof de Moldaviërs bovendien in allerlei vormen. De afgeslankte Leiden Marathon heeft tegenwoordig alleen prij zengeld voor de eerste drie van de tien kilometer en de halve marathon. Alexandr Gorodetchi en Roman Cucos grepen daar, als vierde op de respectievelijke afstanden, precies naast. De jonge student Gorodetchi Heather Macduff; geschaafd, maar gelukkig. ontbrak het aan snelheid, maar door lange tijd aan kop te lopen, Cucos had het aan zichzelf te maar moest dat bekopen met wijten. Hij maakte de wedstrijd een grote inzinking. Vlak na het keerpunt, op 13 kilometer, werd hij achterhaald door de Italiaan John Pennecione. Die trok even min aan het langste eind, want Sander Bron had zijn race verre weg het best ingedeeld. „Ik had me al neergelegd bij de tweede plaats", aldus de Gouwenaar. „Toen ik hem weer in het vizier kreeg, heb ik een tussensprint ingezet. Ik was verrassend snel bij hem." In de eindsprint was de oudere Italiaan duidelijk de mindere van Bron, die op de Haarlemmerweg en de Willem de Zwijgerlaan nog bijna twintig seconden wegliep. Bij de mannen bleef het regio nale succes daarmee beperkt tot twee derde plaatsen, omdat ook Sam Springer Cucos nog voor bijging. Springers' prestatie was opmerkelijk, want een dag eer der had hij er al een triatlon op zitten in Bodegraven. „Daar ging de laatste tien kilometer ook hard", aldus de sporter van De Zijl/LGB. „Dus ik wist dat het met lopen wel goed zit." Springer kampte de afgelopen zes jaar met blessures. Zijn te rugkeer verloopt dit jaar voor spoedig. Als over twee weken de lange triatlon in Stein goed af loopt, wil hij zijn rentree maken in de volledige triatlon in Alme- re. Tien kilometerloper Hans Wub- ben heeft minder grote ambi ties. Daags na zijn 39ste verjaar dag baalde hij een beetje dat twintiger In 't Veen hem aftroef de. „Bij de Royal Ten in Den Haag zat hij ook net voor me", aldus Wubben. .Alleen ben ik leiden - Ongeveer 4500 lopers hebben gisteren de finish ge haald op 'hun' afstand op de Leidse marathon. Met de 800 deelnemers aan de 'kinderloop' kwam het totaal aantal lopers op 5300. Organisator Tjeerd Scheffer was er tevreden mee en sprak al weer optimistisch over 10.000 deelnemers in de toe komst. Over de kwaliteit van het gebodene kan de organisatie onmogelijk blij zijn. Tijdens de twaalfde editie werd op de meeste afstanden langzamer ge lopen dan ooit tijdens de Leidse marathon. De organisatie hoopt echter het niveau op de tien kilometer en halve marathon komende jaren op te krikken. Dat moet gebeu ren door het prijzengeld te ver hogen. Scheffer: „Op die manier kun je op de kortere afstanden een sterk deelnemersveld bijeen krijgen. Op de marathon lukt dat niet. Daar moet je over ton nen beschikken om een topveld bijeen te krijgen. Volgens Scheffer verliep de twaalfde marathon op rolletjes. Even was er paniek toen vier minuten voordat de eerste lo pers bij de Spanjaardsbrug (tus sen Leiden en Leiderdorp) zou den arriveren, deze nog ge opend was. Maar de weg was juist op tijd weer vrij om de deelnemers door te laten. „Ter wijl de afspraak was om een kwartier voor de doorkomst van de eerste lopers, geen boot meer zou worden doorgelaten." Voor één deelnemer, Gertjan van Groningen uit Cothen, was de marathon eerder afgelopen dan hij zelf had gewild; hij miste in Oegstgeest de afslag voor de hele marathon en kwam daar om op het parcours van de 'hal ve' terecht. „Ik ben de enige die die fout heeft gemaakt, het zal dus aan mij liggen", vertelde de beduusde deelnemer. Sommige lopers klaagden over de weersomstandigheden die gedurende de koers sterk veran derden. Het eerste uur was het vrij warm, waarna een sterke verkoeling optrad. Omdat een aantal lopers zich in het eerste gedeelte flink had nat gemaakt, kwamen sommigen onderkoeld aan de finish. „Door de bank ge nomen viel het allemaal reuze mee", zei Peter Lasschuijt belast met de coördinatie bij het Rode Kruis. „Slechts één persoon moest naar het ziekenhuis én was 's avonds alweer thuis." Lasschuijts team bestond uit 49 vrijwilligers. Die waren verdeeld over vier mobiele ploegen, vaste posten langs de route en een fors contingent bij de finish. „Dat is ongeveer evenveel als bij eerdere marathons. Ook het aantal keer dat we in actie moesten komen, komt overeen. Het was op sommige momen ten - zeker in het begin toen er een drukkende hitte was - rede lijk druk, maar de ernst van de gevallen viel reuze mee. Je hebt er altijd een paar voor wie de marathon eigenlijk te hoog ge grepen is." super en dat terwijl het mijn eerste marathon was. Ik heb al wel een paar keer een halve ge lopen, maar een sportachter- grond heb ik eigenlijk niet. Ik denk dat ik toch maar wat meer tijd moet gaan stopppen in de wegatletiek en me maar eens bij een vereniging moet gaan aan melden." momenteel veel beter in vorm. Hij blijkbaar ook" Wubben had als één van de weinige atleten nauwelijks last gehad van het warme weer tijdens de mara thon: „Ik werk natuurlijk iedere dag in de kas", aldus de tuinder. „Daar is het nu eenmaal ook vaak warm." Bij de vrouwen ging de overwin ning wél naar een regionaal at lete. Leny van der Plas-Barn- hoom liet er zelfs het Neder lands veteranenkampioenschap op de baan voor schieten. Met haar tijd van 39.25 had ze een voorsprong van 26 tellen op Co- rina Voorn uit Delft. Als de bei de afstanden tegelijk van start zouden zijn gegaan, zoals vroe ger, dan was Van der Plas bo vendien een interessant richt punt geweest voor Heather Macduff die op de halve mara thon niet heel veel langzamer doorkwam. Bij de vrouwen was de halve marathon trouwens zo mogelijk nog spannender dan bij de heren. Pas op het laatste rechte stuk moest Anje den Daas (Spark Spijkenisse) zich gewonnen geven. Macduff arri veerde aan de finish met bloed druipend langs haar been. „Ge vallen op een bruggetje", meld de de atlete laconiek. „Ik had meer oog voor Den Daas die een stukje voor me liep dan voor het stoepje." De ervaren Engelse, die al jaren in Neder land woont, merkte pas een ki lometer verderop dat ze een grote schaafwond op het dij been had. „Dat voel je niet als je loopt." door Peter van der Hulst leiden - Even nadat de duizen den lopers van start waren ge gaan voor de halve en hele marathon van Leiden passeer de een kanariegeel gezelschap de startlijn. Voorafgegaan door een boerenblaaskapel zetten de meer dan honderd lopers zich langzaam in gang voor het Ronald McDonaldhuis. Enkele tientallen teamgenoten waren hen al voorgegaan op de tien kilometer. Initiatiefnemer en sponsor van de groep was Ton Holswilder, eigenaar van Koetshuis de Burcht. Zelf kwam hij pas na zo'n twee uur en drie kwartier over de finish. Normaal kan Holswilder rond de twee uur finishen, maar de gezelligheid in Leiden is hem veel waard. „Ik heb verschillende paren gezien die bij mij de bruiloft hebben gevierd. En onderweg ben ik op de foto gegaan." Kortom, Holswilder onderbrak geregeld zijn pas om vrienden en bekenden te begroeten. De door hem zo geprezen sfeer in Leiden bracht hem ertoe om een groep lopers voor het goe de doel bijeen te brengen. „Ik heb hier een jaar of drie gele den de tien kilometer gelopen. Dat was zo'n feest. Toen ben ik helemaal lijp geworden van deze marathon. Er zijn hier zo veel mensen die elkaar helpen. Zo hoort het leven gewoon te zijn", zegt de Leidenaar in hart en nieren. „Vorig jaar is zo het idee ont staan om mét zestig man voor een goed doel te gaan lopen. Dit jaar hadden we 154 man." Het geld (Holswilder: 'ik maak daar een mooi bedrag van') dat bijeen werd gelopen gaat naar het Ronald McDonald huis. „Ik ben lid van de Ronald McDonald breakfast club", verklaart Holswilder zijn keu ze. „Maar volgend jaar kan het best een ander goed doel wor den." Van de groep lopers werd het leeuwendeel door de Lissese atletiekvereniging De Spartaan geleverd. Holswilder „Een fa milielid van mij is lid van De Spartaan en die vereniging kwam zomaar met zo'n zestig man." Aad van der Lans is een van de trainers die de groep begeleidde. „Dit is vorig jaar als geintje begonnen. Toen na men 45 man deel van wie twintig van De Spartaan." De groep stond al vroeg op. „Van morgen om 09.00 uur moesten wij ons al in het Koetshuis melden voor een ontbijt. Ver volgens zijn we gezamenlijk met de boerenblaaskapel naar de start gelopen", aldus de Lis- senaar. Enige tijd na Van der Lans komt zijn plaatsgenote Cora Berk over de finish. Enkele we ken geleden liep ze nog de ma rathon van Rotterdam. Dit keer hield ze het bij een halve, ook al eiste die door het warme drukkende weer duidelijk zijn tol. Maar er was nog een ande re reden. „Ik heb bij het ontbijt te veel zitten schransen. Mis schien was het beter dat we achterafhadden gegeten." Kla gen deed ze niet. „Want dit is toch apart Je doet dit toch voor een goed doel" Ton Holswilder temidden van twee adjudanten.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 25