SPORT a Kanopolostoere kerels van het wilde water Holland LINKS BUITEN Porsche voor jonge Rus moskou - Hij speelde slechts 35 minuten, maar dat optreden le verde de 18-jarige Rus Dmitri Sisjev wel een fonkelnieuwe Porsche op. De spits werd na het duel met Tunesië (2-0) met een door Russische voetbalfans gekozen tot 'man of the match'. Een oliemaatschappij beloonde hém daarom met een auto ter waarde van 88.000 euro. Sisjev, de jongste Russische voetballer die ooit op een eindronde van de WK zijn opwachting mocht maken, bereidde beide doel punten voor. Overigens wisten Russische officials niet of het talent wel een rijbewijs heeft. Hoe dan ook: hij krijgt binnen kort de sleutels van de auto overhandigd. Degradant eist geld van spits oviedo - Real Oviedo eist 11,1 miljoen euro schadevergoeding van Stan Collymore. De Spaan se club heeft de voormalig En gels international voor het ge recht gedaagd. Oviedo houdt Collymore min of meer verant woordelijk voor de degradatie van de ploeg naar de Spaanse tweede divisie in 2001. De 31- jarige aanvaller vertrok in janu ari van dat jaar zonder aankon diging bij Oviedo, vijf weken nadat hij een contract had gete kend. „Het is duidelijk waarom we hem aanklagen", zei voor zitter Eugenio Prieto. „Hij ver trok zonder wat te zeggen, we konden geen andere spits meer aantrekken en we kwamen aan het einde van het seizoen één punt te kort." Collymore, die eerder voor Nottingham Forest, Liverpool, Aston Vüla en Lei- cester City speelde, wilde niet reageren. Oviedo, dat er afgelo pen seizoen niet in slaagde naar de hoogste divisie te promove ren, heeft een schuld van 40 miljoen euro. Garzelli geeft kip de schuld rome - Stefano Garzelli denkt te weten hoe het komt dat hij bij de dopingcontrole in Luik is ge pakt: 'waterhoen'. De 28-jarige Italiaanse wielrenner, de win naar van de Giro in 2000, zei bij zijn eerste verhoor in Lugano te vermoeden dat het eten van verontreinigd kippenvlees heeft geleid tot zijn positieve plas. Daarin werd het verboden vochtafdrijvende middel probe- necide aangetroffen. KNVB serveert Ruud Bossen af haarlem - De KNVB district West 1 heeft Ruud Bossen (Haarlem) en Gerhard Verwoort (IJmuiden) afgevoerd van de lijst met waarnemers in het amateurvoetbal. Er wordt geen ppijs meer gesteld op hun dien sten als rapporteur en begelei der van jonge arbiters, omdat ze in januari een 'opfris-cursus' niet hebben gevolgd. Bossen staat op de A-lijst van scheids rechters in het betaalde voetbal. Verwoort is al jaren assistent- scheidsrechter in het profvoet bal. Onlangs is Verwoort ge slaagd voor de docentencursus van de KNVB. Bossen, die zelf twee jaar terug de rapporteurs cursus heeft gedaan: „Hij mag scheidsrechters dus wel les ge ven, maar hen niet meer beoor delen. Is dat raar of niet?" Vpl- gens Bossen konden ze de ap plicatiecursus in januari niet volgen vanwege tijdgebrek. „Zowel Verwoort als ik hadden het toen juist erg druk met het vlaggen en fluiten in het betaal de voetbal." De Haarlemmer vindt het onbegrijpelijk dat het district twee ervaren mensen om een dergelijke reden aan de kant schuift. „Ik begeleid, advi- sëer en beoordeel al drie jaar lang jonge arbiters in de hoop dat de kwaliteit verbetert. De bond zegt altijd dat ze zit te springen om goede mensen. In dat licht bezien is het nogal cu rieus dat wij worden afgeser veerd." Groeistoornissen van jeugdvoetbal leuven - Veel voetballen op jonge leeftijd leidt tot groei stoornissen. Dat blijkt uit een studie van de universiteiten van Lèuven en Gent. Spelertjes krij gen O-benen, waardoor ze eer der artrose (gewrichtsslijtage) en blessures kunnen oplopen. Bij prof- en amateurclubs wer den 550 jeugdvoetballers me disch onderzocht. De onder zoekers namen bij het kniege wricht een asymetrische groei waar, waardoor de spelertjes O- benen krijgen. „Door het trap pen tegen de bal worden de spieren aan de binnenkant van de knie en bovenbeen sterker. Ze trekken hierdoor het been als het ware scheef omdat bij voetballers de buitenste spier groepen normaal gezien niet verstevigd worden", zei onder zoeker Johan Bellemans. De misvorming ontstaat vanaf het dertiende jaar en blijft toene men tot de groeistop. maandag lojuni 2002 door Johann Mast leeuwarden/gpd - Een bal zeilt met een sierlijke boog richting het verlaten doel. Dit wordt een doelpunt, dat kan niet missen. Ineens steekt iemand een roei spaan de lucht in. De bal ketst af tegen het blad en de doelpoging is verijdeld. Bij het Nederlands kampioenschap kanopolo is het een kwestie van roeien met de riemen die je hebt. In hardheid heeft het wel wat van ijshockey, qua speltactiek zijn er overeenkomsten met basketbal en zo in die kleine bo ten gezeten vertonen de spelers gelijkenissen met rolstoelbasket ballers. Kanopolo is een sport voor liefhebbers van de edele peddelsport, die uitgekeken zijn op het bootjevaren op de rustige baren. Het zijn de ruigere types, de stoere kerels van het wilde water, de brandingvaarders. Vijfentwintig teams zijn naar Leeuwarden gekomen om een begin te maken met het Neder lands kampioenschap, ofwel de Nederlandse competitie. Over twee weken zullen de finales worden gehouden in Den Haag. Bij de hoofdklassers is het vijftal van de Deventer Kano Vereni ging (DKV) de grote favoriet, sa men met dertienvoudig natio naal kampioen Rijnland uit Lei derdorp. DKV, de landskampi oen van vorig jaar, rolt het toch ook niet misselijke GKV uit Gro ningen in twintig minuten met 6-2 op. „Het is de combinatie van het beheersen van de boot en het spel met de bal wat het kanopo lo leuk maakt", weet Erwin Tol lenaar van GKV. Het is een sport voor echte doorzetters, want eerst moet men een goede ka novaarder zijn en pas dan kan men dagdromen over een fraai gekrulde worp in de bovenhoek. Hard is het zeker. Een boot, kort en wendbaar, krijgt heel wat te verduren en gaat hooguit twee jaar mee. Het is toegestaan om over eikaars boot heen te varen of, zo men wil, onder de tegen stander door te glippen. Een helm, vergelijkbaar met de hoofdbeschermer uit het ijshoc key, is verplicht. Kanopoloërs dragen ook een zwemvest. Niet omdat ze niet kunnen zwemmen, maar ter be scherming van het lichaam. Een klap met een peddel kan hard aankomen. De beste spelers zul len Nederland in september ver tegenwoordigen bij het wereld kampioenschap in het Duitse Essen. Want in tegenstelling tot het voetbal spreekt Nederland in het kanopolo mondiaal een aardig woordje mee. In het Ne derlandse team zal zeker een plaats worden gereserveerd voor Erwin Roos. De 29-jarige Alk maarder, trainer van het plaat selijke Odysseus maar speler van Rijnland uit Leiderdorp, werd al eens gekozen tot meest waardevolle speler van het we reldkampioenschap. Roos is een echte liefhebber. In de zomer maanden speelt hij eens in de twee weken een competitiewed strijd met zijn club Rijnland en in de winter speelt hij bij het Londense St. Albans in de En gelse competitie. „Veel mensen haken af, omdat je er heel veel voor moet doen voordat je ka nopolo beheerst", aldus Roos. „Het verschil tussen de toppers en de talenten is te groot. Wij trainen twaalf, dertien keer per week. De jongeren houden het op maximaal vijf keer." Ook voor een echte topspeler blijft het amateursport. Toch staan er mooie belevenissen te genover. Roos speelde al eens een WK in Australië, Japan en Brazilië. De tweede plaats in Brazilië was het beste resultaat ooit. In 2006 komt het WK naar Duel tussen Jurjen Halligraef (8) en Wouter Ottjes. Foto: GPD/Catrinus var der Veen Nederland. Roos: „Nederland is viak vierde geweest, net buiten de prijzen. Dat ligt aan onze menaliteit, die is net als in het voetbal: we zijn te snel tevreden. Vooral in het begin waren we veelte lief. De Engelsen vonden wemaar een stel criminelen. Als de scheids rechter niet keek, kiEeg je een klap met een peddel. Ik heb er een verrotte elleboog aan over gehouden. In de internationale top trekken ze aan je shirtje, ze gooien je boot om of zetten zich met hun peddel af op de punt van je boot. Daar dachten wij in het begin niet eens aan. Inmid dels hebben we aardig bijge leerd." Ons was het uiteindelijk natuurlijk liever ge weest dat de Ieren hadden ontbroken en wij zelf een woordje mee gesproken hadden in Japan en Koreamaar nu dit niet zo is en de 1-0 van Lansdowne Road niet meer te veranderen valt, gunnen we Ierland natuurlijk het allerbeste. De gelijkmaker in de laatste minuut van de bles suretijd. Tegen Duitsland! Al was ik er niet bij, bij u in de huiskamer of op het werk, ik hoef er geen profeet voor te zijn om aan te voelen dat velen van u het doelpunt van Robbie Keane begroetten alsof'wij' zelf hadden gescoord. We zijn weliswaar niet vóór de Ieren, al hebben ze onze sympathie omdat ze altijd, zeg maar, met het hart op de schoen voetballenwe zijn tégen Duitsland. niet voor i de mij. Ik heb niets tegen Duitsers in het algemeen of Duitse voetbal lers in het bijzonder, ik heb zelfs eerder waardering voor ze. CU zegt mij dit uit volle overtui ging na. Ook u bent wars van elke vorm van vooringenomen heid jegens Die Manrtschaft. Hier bereiken we een cruciaal punt, want iedereen die het uit- kraaide van plezier en van zijn stoel opveerde toen Oliver Kahn, niet meer gedacht, toch nog die ene bal door moest la ten, heeft niets tegen het Duitse voetbalelftal of zegt dit althans. Nee hoor, wij hebben echt hele maal niets tegen Duitsers, behalve natuurlijk als ze voor staan.) Als Duitsland scoort is dit negen van de tien keer onverdiend, vinden wij. Als de Duitsers een treffer incasseren mekkert niemand erover of het ver diend is. Bij een in de laatste seconde alsnog bewerkstellig de Duitse zege is altijd sprake van een berg geluk, vinden wij. Als de Ieren de Duitsers met hun ei gen wapen bestrijden en in blessuretijd alsnog ge lijkmaken hebben ze dit geluk afgedwongen. Oliver Kahn keepte tegen deleren in één woord formidabel. De ene 'Glanzparade' na de andere. Het kost ons, nu het 1-1 geworden is, geen moeite dit onder ogen te zien. Had 'der Ollie' echter óók die laatste bal nog gepakt, wat hem zowat lukte, dan hadden wij met geen woord over zijn uit- blinkersrol gerept. Wat vonden we eigenlijk van die 8-0 Arabieren? „Ja, die konden er natuurlijk geen hout van, die lui. Wat zeg je, hebben ze er acht gemaakt? O. Dat wist ik niet eens. Na 3-0 heb ik 'm uitgezet. Ben wat anders gaan doen. 't Zijn ook geen tij den, hè, waarop het uitgezonden wordt." Dit laatste klopt, het zijn voor de Europese televi siekijkers tijden waar je even aan wennen moet, maar toen Robbie Keane scoorde vormde het on gewone uur van aanvang raar genoeg geen belet sel Toen hadden we toevallig even niets beters te doen, maar zaten we geduldig en misschien zelfs een beetje tegen beter weten in - want die Duitsers hebben toch altijd geluk - te wach ten op de gelijkmaker. Waarmee de vraag nog niet beant woord is, wat we van die 8-0 von den. Daar vonden we niet zo veel van. Wel begonnen we op het moment dat de Duitse spelers hun ererond je nog aan het lopen waren al te rekenen: als ze hierna bij wijze van spreken van Ierland én Ka meroen verliezen, wat onwaar schijnlijk is en wat we ze ook niet toewensen trouwens, maar stél dat.... bijvoorbeeld twee keer met 1-0, zijn ze dan uitgeschakeld? Je rekent en je rekent en je komt tot de conclusie dat Duitsland er dan inderdaad uit ligt en je kunt een glimlach niet onderdrukken. Zelfs na het 1-1 gelijkspel tegen Ierland en de moeizame overwinning van Kameroen op de Saoedi's is er een eenvoudig theoretisch model te bedenken dat in de uitschakeling van onze oos terburen voorziet: het enige dat Kameroen moet doen, is winnen van Duitsland. Wedden, als dat gebeurt, terivijl u helemaal niets tegen het Duitse elftal heeft, dat u dan wederom een glimlach niet onderdrukken kunt? Jammer trouwens, dat die ene middenvelder van deleren hem niet maakte, hoe heet-ie ook weer.... oh ja, Holland. Dat was nóg leuker geweest. (Ho pelijk doet Oranje de volgende keer weer gewoon mee, dan hoeven we niet meer tegen anderen te zijn maar voor onszelf.) Frank Snoeks UIT HET OOG Kogelslingeraar Peter van Noort stond in Nederland jarenlang eenzaam aan de top. Pas enkele jaren geleden verbrak Frank van den Dool zijn nationale record van 67,98 meter. Een afstand die exact tien jaar in de boeken stond. Daarvoor was hij ook al zeven jaar recordhouder. De nu 47-jarige Lissenaar nam het re cord over van Jan Romani, die negentien jaar lang met de ver ste afstand (59,34 meter) in de boeken stond. Van Noort, lid van De Spartaan, werd in totaal acht keer Nederlands kampioen, tot dat hij op 35-jarige leeftijd stop te. Tegenwoordig heeft hij een eigen schildersbedrijf. „Prestaties liggen niet alleen aan de inzet van de aüeet, maar ook aan de trainer. Ik had Man fred Sahner. Hij heeft nu met Frank van den Dool en Ronald Gram twee goede werpers. Sah ner is in staat iemand zeventig meter te laten gooien. Heb je zo'n trainer niet, dan is het bij na niet te doen. Meer werptrai- ners van zijn niveau heb je niet in Nederland. Hij begeleidde vroeger ook zijn broer. Die was met 82 meter Duits recordhou der en dat ben je niet zomaar. Het was hard trainen. Zes da gen per week, waarvan drie keer per week krachttraining. Echt veel worpen maakte ik niet. Het was vooral veel draai en, om de techniek maar onder controle te krijgen. De motoriek moet goed zijn om alles over te kunnen brengen op de kogel. Het klimaat voor kogelslinger aars in Nederland was niet ge weldig. In het buitenland wer den atleten snel gesubsidieerd. Hier moest je eerst laten zien watje kon. Het was de omge keerde wereld. Voetbal is hier nog steeds nummer één, dan heb je een tijdje niets en dan komen de overige sporten. In mijn tijd moest het puur uit je zelf komen. Trainingskampen Peter van Noort. Archieffoto: Henk Bouwman had je niet. Op mijn 35ste hd) ik voor het laatst aan een NE meegedaan. Opeens krijg je e: dan genoeg van. Ik heb nog vel aan twee competitiewedstrijden voor mijn vereniging neegedaan. Vorig jaar haalde ik nog 57 me ter. Ik eindigde er geloof ik nog derde mee. Het s allemaal rou tine want ik train niet meer. Ko gelslingeren is en technisch nummer en ik was ook een technische werper. Ik moest het niet zozeer van nijn kracht hebben. Het resultaat is dat ik nu nog vrij gemikkelijk de ko gel weg krijg. Grote internationale toernooien heb ik nooit gehaald. Ik heb het een paar keer gehad dat ik vrij goed stond te werpen. De limiet was toen 72 me er om te vol doen aan de eisen voor EK en WK. In februarigooide ik al achter in de zesag meter. Ik dacht toen bij nezelf: als ik zo doorga kan het lukken. Toen ging de limiet omhoog. Het NOC ging er vanuit dat je met de beste acht rree moest kun- UIT GESPROKE Columnist Jan M der in Huiro: Uit onderzoek b dat 12 procent vai de Nederlanders dat het in Japan Zuid-Korea wordt gehouden Slechts 18 procent is van plai het toernooi op tv te volgen, mand dus. Hier zien we wel nieuwe normen en waarden Ade het voetbal. Als je wint, ruïiu fde je als supporter de binnensta «vei als je niet meedoet, het je toti de geen interesse in het WK-vot1 'b'e bal. Zidane, Rivaldo, Veron, Beckham? 'Fuck off. eter rel Argentijns international Glasgow Rangers-speler Cl dio Caniggia in Voetbal Int< zij" national: „Advocaat is een groot trainkuw Hij ziet voetbal. Ik ben ervan overtuigd dat hij Nederland rugbrengt naar de absolute i reldtop. eria nd irbi toi noe Commentator Roberto Rivfg no, speler op de WlCs van '74 en '78 voor de Braziliaa tv: „Europa is het enige confine 5 g dat over de infrastructuur er, ve 1 voetbalcultuur beschikt 6m\ dpr ke grote toernooien succesvó un laten zijn. Zelfs Brazilië kan niet. We hebben de stadions, 211 organisatiekunde en het geh >PeI niet voor. Nu zijn in Zuid-Ki nd< en Japan de stadions in ordt te t maar er heerst geen echte vo balsfeer." Phillippe Troussier, de Fra bondscoach van Japan, in I Voetbal International: „De Japanse fan houdt vanM voetballers, niet van voetbi Er zijn in Japan vier personl die tellen: Troussier, Nakaté Ono en Nakamura. Dat zijm hier rocksterren. Ik ben als I bondscoach vergeleken met\ Johnny Halliday in Frank niet metAimé Jacket ofRogA Lemerre. Vedetten willen\ zien en niet discussiëren ovi het spel. Tachtig procent u trouwste supporters hier z jonge meisjes. Voetbal volgt een modeverschijnsel." Idem: Als Europeanen een wedsA zien, voelen ze zich allemd speler en trainer. Iedereen K er in het café een mening oif\vJ In Japan keert het publiek rif huis alsof het naar een film I theater is geweest. De Belgische internation; ic Deflandre in Humo: „Veel voetballers slapen 1 een wedstrijd, ik doe dat n word daar loom van. In Jap deel ik een kamer mei Mare Wilmots. Die kan de middi voor een wedstrijd gerust n twee uur diep slapen. Ik ZzgJ de uren af te tellen. GelukE staat er nog zoiets als PlaysA tion." Zuid-Afrika's reserve-doel 5(j( Hans Vonk over Zuid-KoitJ Voetbal International: „Het is hier doods en het Wi leeft ook totaal niet. Een pt dagen geleden liep ik met et ploeggenoot over straat en kwamen er precies tivee ma naar ons toe. De een wide handtekening, maar de am vroeg wat we eigenlijk kwar doen. nen. Maar als ik naar de uitsla gen keek van een WK, dan wierp de nummer twaalf, die wel in de finale kwam, krap ze ventig meter. Ik zat daar niet ver vanaf. Ik gooide altijd beter als de druk tijdens een wed strijd groot was. Als ik echt eerlijk ben, moet ik zeggen dat ik het niet meer mis. Ik ben ook erg blij dat mijn Ne derlands record is verbroken. Kogelslingeren is een sport die me erg na ligt. Het is goed voor de sport als er dan zo ver moge lijk wordt gegooid. Ik ben blij dat het achter de rug is. Het kriebelt soms wel, maar ik heb er meer plezier in om langs de zijlijn toe te kijken. Het nam al mijn tijd in beslag om de techniek goed te kunnen oefenen. Hard trainen en wer ken gaat op een gegeven mo ment niet meer. Je hebt je gezin en je wil ook wel eens wat an ders. Ik tennis nu graag. Dat doe ik met mijn tweelingbroer Nico. Ik ben pas geleden begonnen." Marco van Basten in Sport week: Tactiekach. Al die scherm 'i',T met doorgeschoven backs-ei weet ik al niet wat: de spelei staan daardoor stijf van del nuwen. Ik zeg, hou hets\rn\ De verdedigers mogen geen len doorlaten en aanvallen moeten ze erin schieten. Als dat hadden gedaan, haddei zich gekwalificeerd. Louis n Gaal heeft nooit in eer. veru ln woordigend elftal gespeeld i 'Jjs weet dus niet wat er leeft bil du: zo'n selectie. Misschien heej p* daarin fouten gemaakt.Bi 1 Ajax heeft Van Gaal firn tasti werk geleverd, maar op het ste laatst functioneerde het niet °ls( moot1 fat Cabaretier Freek de Jonge Humo: „De kwalificatieronde was 1 grote ellende. Met VanNistt UlO CllOflUC. j rooy, Davids en Kluivert wa nd( we absoluut een kandidaat de wereldtitel. Maar ja, wel ben 't gewoon onderscnat. voorstelbaar. Daarom was I ontslag van Van Gaal ook ti recht. Wegwezen." Idem: bb „Angst bepaalt voor eer gro deel het verloop van ear we strijd. Als de Ieren fen k tegen Nederland spelen, vet zen ze negen keer. Macr wa je tijdens de cruciale WK-ki ficatie? De Ieren warer, niet bang. De Ieren waren 01 schrokken, onbevan gen, moedig. De Ne derlanders waren schijtlijsters. En ver loren. len t rm; ■hte tie Z'J

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 24