SPORT Tenniscarrière van Costa is compleet Vrouwenfinale roept veel vragen op Ferrari regeert net ijzeren vuist Triomf van Lennox Lewis is een zegen voor het boksen ers zege an titel eybalteams den vierde Vhialez de beste S5 luitse ronde °|Gee wint loog Dauphiné fiksen zestiende 3>° ngels Open Spanjaard wint in negende poging Roland Garros Serena pakt tweede Grandslamtitel; Venus voert wereldranglijst aan Challengertennissers sneuvelen in kwartfinale Zonder Mike Tyson gaat het zwaargewicht aantrekkingskracht verhezen iitherford - Nog één (inning en dan zijn de Los es Lakers voor de derde ip rij kampioen van de (-Amerikaanse profbas- Jcompetitie (NBA). Ook op bodem gisteren in East iford waren de New Jer- n t ets in de finale niet opge- nid 31 tegen de Lakers: lijs ip Iet staat nu 3-0 voor hei lüle O'Neal en consorten gja best-of-seven serie. mDe Nederlandse vol- Iers hebben op de slotdag de jtzeslandentoemooi in ;va een set gepakt tegen Bra- anI ie ongeslagen winnaar 'e »t evenement. Oranje ein- tlv daardoor en door de zege lag op de ploeg van de jgde Staten als vierde. De landse volleybalsters zijn -Jjrde geëindigd bij de Vol- asters in Montreux. Oran- oor in de strijd om het met 1-3 van China. maandag 10 JUNI 2002 iut - Erik Zabel blijft in and onverslaanbaar. De van Telekom won giste- h laatste etappe van de de evan Duitsland en bracht elo lee het aantal zeges in de- t di ppekoers op vier. De ege van de Spanjaard Igor ilez de Galdeano kwam opj i gevaar. De zevende it e voerde van Biberach ioii ituttgart over 167,7 kilo- ,85 .Zabel boekte zijn elfde eces in de Ronde van and ooit. De Australische wielren- afs adley McGee heeft giste- proloog van de Dauphi- ze|éré gewonnen. Hij was traject rond Lyon, over elometer, de snelste. Mc- daarom vandaag in de res] 'trui. ,12 i sj try - Robert-Jan Derksen pn in het Engels Open, een ing emooi van de Europese !oej beslag gelegd op de zes- 1 (3 plaats in het eindklasse- De speler uit Nijmegen Ie de laatste ronde in 74 en kwam daarmee op taal van 281. Het toernooi in rest and Arden in Coven- >rde 'erde een overwinning op pla Ie Noord-Ier Darren Clar- it een score van 271 bleef Deen Sören Hansen drie voor. Clarke verdiende ie 2jÖ0 euro, Derksen 16.000. Venus (links) feliciteert Serena Williams met haar 2ege op Roland Garros. Foto: AP door Gertjan van Geen parus - Was het een farce of sensationeel slot van het vrou wentoernooi in Parijs? Een zorg vuldig geregisseerd toneelstuk of een strijd op leven en dood? Voorgekookt of vers bereid? De tweede Grandslamfinale tussen Venus en Serena Williams riep weer vragen op. Serena won op Roland Garros in twee sets (7-5 6-3) haar tweede Grand Slam, zo veel was zeker. Maar de twijfel over een vooropgezet plan kon niet helemaal worden weggeno men. Vanaf vandaag zijn Venus en Se rena, in die volgorde, officieel de beste tennissters ter wereld. De Amerikaanse zusjes (21 en 20 jaar), die een huis delen in Palm Beach Gardens, hebben onte genzeglijk voor een revolutie en evolutie in het vrouwentennis gezorgd. Zelfs op een voor hun spel onwelvallige ondergrond als gravel toonden ze zich de af gelopen twee weken ongenaak baar. Venus liet tot de finale geen set lopen. Serena streek een plooitje in de vierde ronde (4-6 verlies in de eerste set tegen de Russin Zvonareva) \akkundig glad, voordat ze in een heroïsch ge vecht in de haVe finale titelver dedigster Jennfer Capriati ont troonde. Het duo domineert het vrouwentennis en dat had vader Richard al jaren geleden voor speld. Ze zijn een zegen voor de sport. Technisth, atletisch en met een bijna ongeëvenaarde winnaarsmentaiiteit. Het voor uitzicht dat de twee nog veel fi nales tegen elkaar gaan spelen, stemt minder \rolijk. Venus en Serena halen riet het beste in elkaar naar boven. Misschien op de trainingsbaan, maar niet in een wedstrijd. Cp de laatste edi tie van de US Open was dat al duidelijk, net als tijdens de halve finales van Wimbledon 2000. De rechtstreekse duels, met Venus beide keren als winnares, waren een aanfluiting. Finales tegen Hhgis, Davenport en Capriati leveren meer strijd en emoties op. Ook voor het pu bliek, dat steevast problemen lijkt te hebben met het vinden van een favoriet. Venus of Sere na, ze zijn inwisselbaar. Na af loop bedankten beiden de ruim 15.000 mensen in het court Phi lippe Chatrier in het Frans, wat hen wel een stuk populairder maakte in Parijs. Om hun optreden werd slechts sporadisch geapplaudisseerd. De finale was, een aantal bril jante rally's uitgezonderd, im mers van een zeer matig niveau. In het verleden gingen stemmen op dat wedstrijden tussen Venus en Serena als in een wielerzes- daagse waren 'gefixt', om zo de goede familieband in stand te houden. Zaterdag zou het de beurt zijn geweest aan Serena. Het prijzengeld, opgeteld ruim 1,1 miljoen euro, was toch al binnen. En Venus stond drie Grandslamtitels voor op haar 'kleine' zusje. Serena was de eerste in de familie geweest, op de US Open in 1999, maar stond daarna droog. De Sister Act, zo genoemd naar de gelijknamige film met Whoopi Goldberg, beleefde zijn achtste aflevering. Venus staat na dit weekeinde met 5-3 voor. Het scoreverloop beloofde op het eerste oog een spannende eindstrijd. Serena kwam met 2-0 voor, maar daarna met 4-2 en 5- 3 achter. Toch greep ze de set met 7-5. Diverse slagenwisselin gen in de 91 minuten durende finale waren een lust voor het oog en niet eerder vertoond in twee weken Roland Garros. Maar waarom serveerde Venus zo belabberd? En waarom bege leidde Serena, na 4-1 in de twee de set, twee games lang haar mokerslagen niet meer met het bekende gekreun, waardoor Ve nus tot 4-3 kon terugkomen? Waarom leek Venus de laatste twee games zo maar weg te ge ven? En waarom gedroeg ze zich op de persconferentie na afloop als een aangeslagen verliezer, hoewel ze vlak na de wedstrijd met de fotocamera van haar moeder tussen het legertje pers fotografen vrolijk lachend plaat jes van haar zuster met de cou pe Suzanne Lenglen had ge schoten? Het zijn vragen die gedurende de, ongetwijfeld jaren durende, dynastie van de Williams-familie waarschijnlijk niet beantwoord gaan worden. Het is aan de zus jes zelf om alle twijfels in de toe komst op de baan weg te ne men. door Gertjan van Geen parus - Hij kon zich geen mooier huwelijkscadeau wensen. Vrijdag zegt Albert Costa 'si' tegen de moeder van zijn tweelingdoch ters, gisteren zei hij 'no' tegen Juan Carlos Ferrero in de finale van Roland Garros. De eindstrijd, die al bij i-i een half uur moest worden onderbroken wegens re gen en die na twee sets (6-i, 6-o) op een anticlimax leek uit te draaien, werd gewonnen door de tennisser die daar gezien het ver loop van het toernooi het meeste recht op had. Na een verloren derde set (4-6), trok hij in de vier de de zaken op zijn tweede matchpoint recht: 6-3. Ruim drie jaar lang leek Costa op iemand die niet meer wist hoe hij een toernooi moest win nen. Sinds Kitzbühl 1999 nam hij aan 66 toernooien deel, maar een twaalfde (gravel) titel kreeg hij niet in zijn achterzak. Geen wonder dat de 26-jarige Span jaard in Parijs niet tot de absolu te titelfavorieten behoorde. De man uit Lerida, Catalonië, trans formeerde gedurende het toer nooi echter in een vechtmachi ne. Costa verloor in de ope ningsronde de eerste set van het 15-jarige Franse talent Richard Gasquet. Die won gisterochtend het jongenstoemooi, het evene ment waarin Costa in de finale van 1993 aan het kortste eind trok. Van wat hij na de eerste ronde presteerde, kon Costa slechts dromen. Met een loodzware lo ting voor de boeg groeide hij wedstrijd na wedstrijd. In de vierde ronde kegelde hij titelver dediger Gustavo Kuerten in straight sets van het gravel. Bij de beste acht maakte hij, na een 4-2 achterstand in de vierde set, tien games op rij tegen het Ar gentijnse beest Guillermo Ca- nas. En in de halve eindstrijd wees hij zijn beste vriend en ge tuige bij zijn huwelijk Alex Cor retja terug. Inclusief de finale moest Costa bijna twintig uur noeste arbeid verrichten, het meest van allemaal. De belo ning, een cheque van 780.000 euro, veizachtte de pijn. Om te winnen moest hij zijn saaie spel afschudden en meer aanvallen vanaf de baseline. „Tegen Kuerten moest ik agres siever spelen om te winnen. Het ging geweldig", zei Costa. „Te gen Canas en Corretja opnieuw en vandaag weer. Het is een on gelooflijk gevoel. Dit was mijn beste wedstrijd ooit" Vorig jaar nog verloor hij 22 van rijn 48 partijen, dit seizoen staat hij op 26 zeges uit 36 duels. Zijn vermogen om weer belangrijke wedstrijden te winnen dankte hij aan de geboorte van rijn dochters. Het bracht hem de nodige rust en het vermogen te relativeren. Tennis was niet meer het be langrijkste, met verliezen kon hij leven. „Een nederlaag is geen drama meer." Tegelijkertijd bleef hij geloven dat hij ooit een keer iets bijzonders zou preste ren. „Ik heb landgenoten in de finales zien staan en zien win nen. Waarom ik dan niet?" Met het engelengeduld die de specialisten op het 'terre battue' moeten hebben, wachtte hij rijn kans af. „Als ik maar blijf probe ren, komt het vanzelf wel", hield hij zichzelf voor. „Ik geloof nu in mezelf en voel geen druk meer. Ik moet spelen zoals ik kan." En zo beleefde hij de mooiste twee weken van rijn leven in Parijs. Hij plakt er nog een feestelijk weekje in Barcelona aan vast, met rijn huwelijk op vrijdag als climax. Tegen landgenoot Ferrero was Costa tweeënhalf uur lang de betere tennisser. Als fanatiek Barcelona-fan vond hij in Ferre ro een aanhanger van de aartsri vaal Real Madrid tegenover zich. De 22-jarige Ferrero genoot rijn tennisopleiding in Valencia, maar het instituut daar doet nauwelijks onder voor de fa meuze tennisschool in Barcelo na. Voor de derde keer in negen edities stonden twee Spanjaar den tegenover elkaar in de Parij- se finale. Alberto Berasategui en Sergi Bruguera (1994) en Carlos Moya en Alex Corretja (1998) gingen Costa en Ferrero voor. Het gebeurt, bijna olympisch, elke vier jaar. Ferrero gaf als excuus voor rijn zwakke verweer in de eerste twee sets (hij maakte slechts twintig punten) rijn opgelopen enkelblessure aan. In de eerste week verzwikte hij het gewricht. „Het deed pijn", zei 'el Mosquito', hoewel de kwetsuur hem er niet van had weerhou den Andre Agassi en Marat Safin op weg naar de finale uit te schakelen. Hij kwam ermee opnieuw een stapje dichterbij het ultieme doel voor een Spaanse tennis ser. In rijn eerste twee optre dens aan de Avenue de la Porie d'Auteuil reikte Ferrero tot de halve eindstrijd. De carrière van Costa is com pleet. In rijn 26ste Grand Slam en rijn negende optreden op Roland Garros was hij de beste. Op andere ondergronden hoeft van hem niet veel meer ver wacht te worden. De man met de geblokte schouders en armen als staalkabels - naar eigen zeg gen opgebouwd door het eten van veel Jabugo, Spaanse ham - was gisteren hard op weg het re cord van Guillermo Vilas uit 1977 te breken. De Argentijn moest destijds in de finale tegen Brian Gottfried slechts drie games afstaan. Diezelfde Vilas overhandigde hem de Coupe des Mousquetai- res. Niet lang daarvoor was hij via de catacomben op de fami lietribune geklommen en hield hij een voor een rijn dertien maanden oude dochtertjes Claudia en Alma omhoog. Nog vier dagen en dan is rijn geluk helemaal compleet. surbiton/furth/prostejov/anp - In drie tennis- toemooien van het challengercircuit bij de man nen rijn alle Nederlandse deelnemers uitgescha keld in de kwartfinales. Raemon Sluiter ging op het gras van Surbiton ten onder tegen de Deen Kenneth Carlsen 6-7 3-6. De Rotterdammer had in de tweede ronde nog wel gewonnen van de Australiër Jaymon Crabb: 5-7 6- 3 6-4. Alphenaar Martin Verkerk moest in Proste- jov buigen voor de als eerste geplaatste Tsjech Jiri Novak 3-6 6-4 5-7. Verkerk won vorige week in Turijn nog de finale. In de Italiaanse stad behaalde hij toen rijn eerste challengertriomf. Edwin Kempes verloor in Fürth van de als vierde geplaatste Peruaan Luis Homa met 3-6 4-6. ieai/gpd - Het was de overwinning van Ferrari, le van Michael Schuma- zijn vijfde overwinning in real, en ga zo maar even IT De cijferlijst van Michael »acher is niet meer samen tenopeenA4'tje. egerend wereldkampioen if gisteren met de Grand s J m Canada weer een klin- le 1 overwinning op rijn con- 11 het einde is nog niet in hun want er rijn pas acht van one eventien GP's gereden. vai lacher en Ferrari is een minnelijke combinatie kwi 'l Formule 1-seizoen tot ien an de saaiste ooit maakt Bruj ave gretigheid valt Ferrari e verwijten. In sport gaat n winnen. De suprematie dóe Scuderia is voor een deel te wijten aan de on- i van de concurrentie. In )P eal ging Williams op- opzichtig in de fout. Net Monaco hield de auto het e tempo dat Juan Pablo Jya aan de dag legde, niet 'a driekwart van de race 'fte de BMW-motor en s de Colombiaan opnieuw dtok aan de kant zetten, "verwinning van David we lard ki Monaco, vijftien 0 gleden, was wellicht een Ply, lüe dat Ferrari bezig was htD te ver^ezen- Bovendien cd v lontoya in het vorstendom ;n e Pole-position veroverd en ebeurde in Montreal op- °jn Dit keer had Ferrari mid- g Michael Schumacher wel ;en 'ee^e 8etraind en stond van f0' °P eerste startlij, k. ee^ ^et eroP alsof er haar- nFies waren ontstaan in het "inbare bastion van de Ita- renstal. Gisteren bleek ;t slechts incidenten wa- Terrari regeert nog altijd leren vuist. and ^twinning van Schuma- »as een domper op de illu- ®fi de concurrentie. Vooral van Williams/BMW. Williams had met bloed, mVi StreC! and. 5 vi zweet en tranen rijn stal terug gebracht naar de top van de Formule 1. Met de coureurs Montoya en Ralf Schumacher, goede motoren en een sterk chassis had hij de renstal, die ooit wereldkampioenen als Mansell, Prost, Hill en Villeneu- ve had voortgebracht, terug aan de top weten te krijgen. Maar de laatste stap is blijkbaar te groot. Bovendien heeft Williams te maken met een concurrent die een straatlengte voorstaat en de financiële middelen heeft om die voorsprong voorlopig te be houden. In ieder geval totdat Michael Schumacher met pensi oen gaat. Schumacher domineerde welis waar niet het weekeinde, maar* een uitgekiende strategie, ge koppeld aan het uitvallen van de concurrentie was voldoende om tien punten aan rijn totaal toe te voegen. Bovendien waren er vier punten voor Rubens Barrichello, de gewillige tweede violist van het Italiaanse orkest. Tussen de twee Ferrari's in finishte David Coulthard, in Monaco nog win naar, als tweede. Het uitvallen van Montoya en het buiten de punten vallen van Ralf Schumacher had tot gevolg dat de voorsprong van de oud ste Schumacher in de stand om het wereldkampioenschap in middels is uitgegroeid tot een straatlengte. Hij heeft 70 pun ten, tegen 27 voor de eerstko mende achtervolgers, broer Ralf en Montoya. Het seizoen kan verder wel schriftelijk worden afgedaan. Michael Schumacher stevent af op de vroegste wereldtitel aller tijden. Nog een record dat de Duitser kan verbeteren. Werd hij vorig seizoen in Hongarije kam pioen, vier ronden voor het ein de, dit jaar heeft hij zich voorge nomen al op Hockenheim, rijn thuiscircuit, de buit binnen te hebben. Een race eerder dan in 2001. Dat zal hem ongetwijfeld lukken, want wie kan hem af stoppen? door Loet van Schellebeek Memphis - Met de ontmaskering van de 'mythe' Mike Tyson bleef de wereldtitel in het bezit van de bokser Lennox Lewis en dat is een zegen voor de sport. Maar of het ook een zegen is voor de toekomst van het zwaargewicht boksen moet ernstig worden be twijfeld. Hoe men ook over de straat vechter uit Brooklyn mag den ken, onloochenbaar feit is dat rijn wandaden binnen en bui ten de ring een enorme aantrek kingskracht uitoefenen op mil jarden mensen ever de gehele wereld. Lennox Lewis is, 10 bleek zater dagnacht in de Pyramid Arena in Memphis waar het gevecht na 2.25 minuten in de achtste ronde eindigde met de uitdager machteloos uitge/loerd op het canvas, het niveau van deze Ty son ver ontstegen Maar zonder 'het Beest' zou de Brit geen 35 miljoen euro aan de vingeroefe ning hebben overgehouden, on geacht wie rijn tegenstander zou rijn geweest. Tekenend voor de verhoudingen is dat de uitda ger dezelfde gage bedong (en kreeg) als de onbetwiste kampi oen. Lewis zal, als hij rijn loop baan voortzet (hij hulde zich daarover na afloop in nevelen), nooit meer zo veel geld opstrij ken als hij dit weekeinde deed. Tenzij hij Tyson een revanche- gevecht gunt. De verliezer hen gelde daar al in de ring naar en Lewis zei geen nee. In de con tracten voor deze wedstrijd wa ren tal van clausules opgeno men en in minstens twee daar van was nadrukkelijk sprake van een rematch. In het geval Lewis zou hebben verloren, had Tyson hem on middellijk - dat wil zeggen bin nen een half jaar - een herkan sing moeten geven. In het ande re geval zou Lewis het recht hebben eerst rijn WBC-, IBF- en EBO-versies van de zwaarge- wichttitel op het spel te zetten tegen Chris Byrd, de nummer 1 van de International Boxing Fe deration, daarna zou de eerste uitdager van de World Boxing Council weer aan de beurt rijn. Aangenomen dat dat dan nog steeds Tyson is, zou dat op z'n vroegst over een jaar of daarom trent kunnen gebeuren. De jongste wereldkampioen in het zwaargewicht ooit (hij was toen net 20 jaar) is tegen die tijd de 37 gepasseerd en de vraag is of zo'n ontmoeting dan nog eni ge zin heeft, behalve voor het spekken van de portemonnee. De vraag is ook of 'Iron Mike' nog een nieuwe kans verdient Niet op grond van wat hij zater dag liet zien in elk geval en ei genlijk ook niet op grond van rijn recente prestaties - om maar te zwijgen van rijn lieder lijke gedrag. De Tyson, op wie menige volger rijn geld had gezet, is nog slechts een schaduw van de man met de snelste vuisten en de gevaarlijkste stoot die het zwaargewichtboksen in jaren had gezien. Sinds hij de gevan genis verliet waar hij drieënhalf jaar had uitgezeten na de ver krachting van het schoonheids koninginnetje Desirée Washing ton, is de schandaalbokser nooit meer op rijn oude niveau terug gekomen. Als de 'kenners' het de afgelo pen dagen hadden over die ene stoot, waarmee Tyson voor de derde keer de wereldtitel zou kunnen veroveren, hadden ze het over de Tyson uit de partijen tegen Trevor Berbick, Frank Bruno en Michael Spinks. Maar die Tyson - en zo'n stoot - is in geen jaren meer gesignaleerd. Zelfs de Deense dikzak Brian Nielsen hield het de volle zes ronden uit in dezelfde ring als Tyson. De Tyson-fans speculeerden in de aanloop naar het vooral door de voorgeschiedenis (de woeste worsteling tijdens een perspre sentatie in New York, Tysons beet in het bovenbeen van rijn kwelgeest) met veel spanning tegemoet geziene gevecht ook vol verwachting op de veronder stelde kwetsbare kin van Lennox Lewis. Zij refereerden daarbij aan de knock- outnederlagen van de Brit tegen betrekkelijke 'nobody's' als Oliver McCall en Hassim Rahman. Dat de eerste al dateert uit 1994 en de wraak van Lewis, het jaar daarop, on genadig was (McCall verliet in tranen de ring), werd voor het gemak vergeten. Rahman ver raste Lewis goed anderhalf jaar geleden, maar moest dat eind vorig jaar eveneens bekopen met een geweldig pak slaag. De conclusie lag voor de hand: Le wis had beide tegenstanders Lennox Lewis (rechts) plaats een rechtse op het hoofd van Mike Tyson. Foto: AP grotelijks onderschat, een fout die hij tegen Mike Tyson na tuurlijk nooit van z'n leven zal maken. Of het moet in de revan chepartij rijn.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 21