SPORT Estafetterecord is pas het begin Ronald Gram doorbreekt barrière in eigen Gouden Spiki De Goede wint opnieu Ajax boekt eenvoudige zege op Hercules 2 Grasshoppers op derde plaats Egyptische club wil Arie Haan Royce Kortekaas wint in Nijeveen Chinese aanwinst voor De Treffers Gert-Jan Liefers gaat naar EK VdH eerste op twee afstanden t Pe Alphians laat 10-1 voorsprong glippe Hekkensluiter Robur wint met 13-14 Rutger Smi gooit ook u met discus bunschoten - De meisjes junio ren van basketbalclub Grass hoppers zijn als derde geëin digd op het Nederlands kampi oenschap in Bunschoten. Te gen aartsrivaal Den Helder kon den de Katwijksen na een slecht begin, nooit meer echt aan winst denken. Een kleine marge van vier punten in het voordeel van Grasshoppers werd aan het einde van het derde kwart om gebogen in een acht punten voorsprong voor de Noordhol landse formatie. Grasshoppers verloor uiteindelijk met 64-53. Den Helder won het toernooi door in de finale BC Utrecht te kloppen met 58-40. In de strijd om de derde plaats versloeg het team van Ria Bröring, die door een gescheurde achillespees vanuit een rolstoel moest coa chen, het vooraf favoriete Shoo ters, dat thuis speelde, met 90- 52. Topscoorster van het toer nooi werd Tanja Bröring met in totaal vijftig gemaakte punten in twee wedstrijden, waaronder tien driepunters. Teamgenote Carola de Jong zat daar kort achter met 47 punten. den haag - Arie Haan is de voornaamste kandidaat voor het trainerschap van de Egypti sche topclub Al-Ahly. De Ne derlander, vrij man sinds zijn ontslag in augustus als tech nisch directeur van Austria Wien, moet in Cairo de opvol ger worden van de vorige week ontslagen Portugees Jose Ma nuel da Silva. Al-Ahly, de club waar Ruud Krol in het begin van de jaren negentig als trai ner actief was, verloor onlangs de Egyptische titel aan aartsri vaal Al-Ismaili. Dat werd Da Sil va aangerekend. Mocht Haan deze week worden aangesteld betekent Al-Ahly alweer zijn twaalfde club als trainer. Ach tereenvolgens was hij actief bij Antwerp, Anderlecht, Vfb Stutt gart, FC Nürnberg, Standard Luik, PAOK Salonila, Feyen- oord, opnieuw Anderlecht, we derom PAOK Saloniki, Omonia Nicosia en Austria Wien. nijeveen - Royce Kortekaas heeft zaterdag de triatlon van Nijeveen gewonnen. De Lisser- broeker had voor de 1300 meter zwemmen, 43 kilometer fietsen en 10 kilometer lopen 1.52.17 nodig. Hij had een voorsprong van een minuut op de Duitser Olivier Bergman. Bas Diederen werd derde met een achter stand van drie minuten. Korte kaas kwam op kop tijdens het laatste onderdeel: het lopen. klazienaveen - Europacup I- winnaar De Treffers heeft zich voor komend seizoen versterkt met de Chinese tafeltennisster Shanshan Cai. De 20-jarige stu dente won in 2000 met het Chi nese team zilver op de WK voor studenten. Shanshan Cai is op afroep beschikbaar voor De Treffers. Waarschijnlijk zal ze alleen de Europacup-wedstrij den spelen. sevilla - Gert-Jan Liefers is za terdagavond tijdens de Grand Prix van Sevilla als vierde geëin digd op de 1500 meter. De Ne derlandse atieet liep in Spanje naar een tijd van 3 minuten en 37,77 seconden. De overwin ning ging naar de Keniaan Ber nard Lagat in 3.36,52. Num mers twee en drie waren res pectievelijk Laban Rotich en Benjamin Kipkurui, beiden ook uit Kenia. Liefers mag door zijn prestatie naar de Europese kampioenschappen, van 6 tot en met 11 augustus in Mün- chen. De 23-jarige Apeldoofner was al voorgeselecteerd voor dat toernooi, op grond van zijn negende plaats in de WK-finale van vorig seizoen. Voorwaarde voor uitzending was dat Liefers nog één keer een scherpe tijd zou lopen. canet - Pieter van den Hoogen- band heeft gisteren in Canet- en-Roussilon, waar de zwem mers waren neergestreken voor de derde etappe van de Mare Nostrum Tour, ook de 200 me ter vrije slag gewonnen. De Eindhovenaar had geen enkele tegenstand. De Europees re cordhouder (1.45,35) finishte na 1.47,58. Hij bleef landgenoot Martijn Zuijdweg bijna vier se conden voor. De Eindhovenaar zegevierde zaterdag op de 100 vrij in 49,66 seconden. De Alge rijn Salim Hes bleef als enige andere zwemmer binnen de vijftig tellen (49,80). Chantal Groot veroverde gisteren brons op de 50 vrij in 26,33. Alleen de Duitse Sandra Völker en de Fin se Hanna Maria Seppala waren sneller dan de Amsterdamse. maandag lO JUNI 2002 door Wilmar Kortleever leiden - Met twee podiumplaatsen was de re gionale oogst bij de Gouden Spike zaterdag karig. In het verleden scoorden organisator Leiden Atletiek en de regionale verenigingen vaak beter. Van hoog niveau was wel de 70,36 meter kogelslingeren van Ronald Gram, die het Nederlands record benaderde. Voor Gram kwamen de wedstrijden om de Gouden Spike (de vierde wedstrijd van het Na tionaal Baancircuit) als een bevrijding. Al en kele jaren is de 28-jarige werper van Leiden At letiek op jacht naar de zeventig meter. In 2000 scoorde hij zijn persoonlijk record van 69,95 en dit jaar sloeg de 7,26 kilo zware kogel op nieuw luttele centimeters te vroeg in gras. Ook het Nederlands record, dat hij in juli '98 over nam van Lissenaar Peter van Noort, raakte hij kort daarop weer kwijt aan rivaal Frank van den Dool die het sinds 1999 in handen heeft met 70,89 meter. Het was geen toeval dat Gram zijn banière in de Leidse Hout doorbrak. Sinds vorig jaar traint hij in Leiden bij clubtrainer en bonds coach Manfred Sahner uit Hazerswoude. Gram zegde een goedbetaalde baan als ingeni eur op om zich volledig op zijn sport te kun nen concentreren. „Ik was het zat om alles te gelijk te doen en alles maar half', aldus de Brabander. „Ik wil eruit halen wat erin zit." De atleet zit een paar uur per week achter het stuur van een taxi maar leeft verder van zijn spaargeld, het salaris van zijn vriendin en met steun van zijn ouders. „Uiteindelijk heb ik ook nog een motor om te verkopen." Wel zou dat de reis van Breda naar Leiden compliceren. Gram had baat bij het thuisvoordeel. „Hij gooide al veel vaker over de 70 meter, maar nooit in een wedstrijd", zegt zijn trainer. De atleet zelf weet dat dat door de wedstrijdspan ning komt. „Voor het eerst gooide ik vandaag in de wedstrijd verder dan in de warming-up. Dat betekent dat het de goede kant op gaat. De bedoeling is dat ik dit constant kan gooi en." Ban Sahner heeft daar wel vertrouwen in omdat er een ban is gebroken. „Het is in afstand niet zoveel verder dan in mei, maar we zijn er erg blij mee. Er zit nu minder druk op." Zowel trainer als atleet voorspelt dat dit jaar 72 of 73 meter haalbaar is. De richtprestatie van 75 meter voor de Europese kampioenschappen in München is daarentegen te hoog gegrepen. „Dat komt net te vroeg", aldus Gram. „Maar ik wil dit jaar wel weer eens Nederlands kampioen worden, want dat is intussen alweer vier jaar geleden." De intematioiale aspiraties zitten wel in de lange-termijnplanningen waar Sahner om be kend staat. Doorgaans voorzichtig met voor spellen, zegt de Hazerswoudenaar nu: „Ik denk dat de Olympische Spelen in 2004 haal baar zijn. Mitshij bezig blijft zoals nu." De tweede ateet van Leiden Atletiek op een podiumplek vas zaterdag 400-meterloper Roel van Ree. Het laatste loopnummer van de dag bleek met vijfman onder de 48 seconden zeer sterk. Winnaa* Rikkert van Rhee liep met 46,74 harder dan coit. Robert Lathouwers plaatste zich in zijn sozoensdebuut met 47,14 meteen voor de wéeldjuniorenkampioenschappen. Met 47,43 on 47,61versloeg van Ree wel Bob Keus, de snelste man van vorig jaar. Met hetzelfde drietal debuteert Van Ree (31) naar alle waarschijnlijkheid over drie weken in de nationale 1x400 meterploeg van de Europa Cup. Enkele teamleden hebben stoute plan- rf( nen om de EK-richttijd van 3.04,50 aan t ets len, maar dan is een individueel gemid ni van ruim onder de 47 seconden noodzal Iet Van Ree zou daar geen bezwaar tegen hel iiU zijn persoonlijk record staat sinds vorig jj be 47,00 seconden precies. De overige regionale atleten acteerden' in de marge. Voor Rick Wassenaar is t echt een probleem, want die moet zijn 4 halen op allerlei verschillende onderi^ 15,06 kogelstoten, 42,70 meter discusw |eI en 15,10 op de 110 meter horden kan de taanatleet later deze zomer in ieder geval ee, wat punten opleveren in de tienkamp eenzelfde manier profiteerde ook de eli sprintster Marina Schoenmaker vooral y entourage: met speciale toestemming y |ap atletiekunie liep de 17-jarige een verdien gC ke 12,46 op de 100 meter. rd Khayber Wiar, die het de Hercules-batsmen lastig maakte, moet hier wel runs toestaan. Foto: Dick Hogewoning door Jeroen Bal oegstgeest - De cricketers van Ajax hadden gisteren geen pro blemen met het laaggeplaatste Hercules 2. De Utrechtenaren kwam niet verder dan 146 voor 9. Een totaal dat voor het verlies van slechts drie wickets werd gepasseerd. Het gevaar van Hercules moest komen van de jonge Quincy Ad- dams. De Zuid-Afrikaan speelt normaal gesproken in het eer ste, maar was na wat onenig heid met de captain teruggezet. De getergde Addams liet meteen zien wat hij in huis had. Met een paar rake klappen wist hij de Ajax-aanval direct het vuur na aan de schenen te leggen. Ge lukkig voor de Leidenaars ver keek hij zich, nadat hij 30 runs had gemaakt, op een bal van Adam Westman (2 voor 26 in 10) en hij kon naar de kant. Na het vertrek van Addams legden Westman, Khayber Wiar (1 voor 13 in 10) en Thomas Milde (2 voor 16 in 10) de Utrechter sco ringsdrift flink aan banden. Op een stand van 48 voor 4 was er eigenlijk nog maar een wicket nodig om Hercules voor een zeer laag totaal uit te gooien. Dat wicket kwam echter niet snel genoeg. De tegenstander groef zich in en kwam uiteinde lijk toch nog tot 146 runs. Een dergelijk totaal is op het grote veld van Ajax redelijk ver dedigbaar. Maar Ajax liet er geen twijfel over bestaan wie er de beste was. Leendert Herkemij (4 runs) en Max Feitham (9) le verden nog relatief snel hun wicket in, maar Todd Harker (64) en Adam Westman (55 not out) brachten Ajax met een uit stekend partnership van 112 runs tot op één run van het te behalen totaal. Harker sneuvel de nog, maar Westman sloeg snel daarna de winnende runs. Captain Milde was vooral te spreken over het batten van Westman. „Adam lijkt de rare slagen, waarmee hij in het verleden nog wel eens uit ging, te zijn ver leerd. Je kunt nu echt van hem op aan en daar kunnen we alle maal een voorbeeld aan ne men." zoeterwoude - Suzanne de Goede heeft de Wielerronde van Zwaag op haai naam geschre ven. De inwoonster van Zoeter woude kreeg gistermiddag de Haagse Mirandi Vierling (twee de) en - verrassend - Olga van Velzen uit Hczerswoude-Rijn- dijk naast zich op het erescha- vot. Editha Bergkotte (Alphen aan den Rijn) ïnishte er na 50 kilometer als zesde. Haar plaatsgenoot Tim Takken kwam in Zwaag net tekort in het veld van elite-renners, neo-ama- teurs en sportklasse A-licentie houders. Hij werd vierde, direct voor Lei- denaar Jeroen Straathof. Nieu weling Jordi Muller was gisteren sterk in de 77 kilometer lange Omloop van St. Geertruid. De Lissenaar van RTV De Bollen streek drukte zijn wiel als vierde ajr eal nac en ege f i over de meet Leeftijdgenoot Dennis (Zevenhuizen) van de wielervereniging Swift daags ervoor het podiun Hij liet slechts één conc M voorgaan in de Ronde vai bij Duurstede. Iv" Ton van Duijvenbode kw terdag als derde binnen Ronde van de Witte Bruint veteranen te Arnhem. door Pieter vander Vliet honk-softbal De softbalsters van Alphians pak ten ook dit weekeinde slechts twee punten. Van hekkensluiter Tobur werd met 13-14 verloren en met 4-3 gewomen. Met Ellen Verflagen als pitcher begon Alphians voortvarend. Het Apeldoomse Robur had geen grip op de weipster en zag de teller oplopen naar 10-1. Verhagen verslapte en werd vervangen door Claudia Anseras, die eigenlijk de tweede wedstrijd zou leiden. Arsems kon niet op tegen het slagge- weld van Robir en moest veel honkslagen incas seren. Coach Remco Blom haalde 'alleskunner' Martine Zoetmulder van korte stop af en liet haar bij 11-11 het verpen overnemen. Alphians scoor de nog wel twee punten, maar Robur wist op het goede gooien van Zoetmulder toch nog drie keer te scoren: 13-34. In de tweede wedstrijd stond Blom voor een di lemma. Moes: hij Ansems nog wel inbrengen, na haar zwakke optreden? De oefenmeester besloot het wel te doen en kreeg geen spijt Ansems her vond zich en leidde de verdediging vol overgave. Na 2-2 werd het na een knappe actie van Zoet mulder 4-2, waarna Robur nog slechts een keer de thuisplaat passeerde en de winst aan Alphians moest laten. In de achtste serie softbalwedstrijden is Tc T kens The Flags uit Lisse er niet in geslaagd t nen van de reserves van Survivors. De Die ren wonnen met 10-15 en 1-6. Survivors we der druk gezet en de Lissenaren kwamen 8-6 voorsprong. Maar toen werd pitcher Hi Martens bij Survivors in stelling gebracht temational, die ruzie heeft met de coach hoofdmacht, liet in Lisse van zich spreken a de zijn team naar een 10-15 overwinning.! het tweede duel bleef Martens de dienst uiti en verzuimde de thuisploeg te scoren: 1-6. Bij de honkballers won Alphians na een wedstrijd met 6-5 van Orioles. De ploeg van Thijs Bakker speelde verdedigend sterk, één veldfout kwam er op het conto van Marcel Koelman (6-2-9-1) te staan. Al[ opende sterk met een homerun van Arjan V e( In de derde inning deed Jorit van de Strfl <e| nog eens dunnetjes over en Alphians nam a voorsprong. Toch dwong Orioles de thurf om alert te spelen, na een 3-5 achterstand na simpel 'tik'-werk was de stand bij 5-5 Jan balans. Het was uiteindelijk Jurgen van de die in de zevende slagbeurt voor de beslis actie zorgde en de 6-5 overwinnii fee vel lie W leiden/gpd - Opnieuw Rutger Smith van zich ken. Een week nadat de ningse reus in Hengelo persoonlijk record met d( pp gel had aangescherpt 20,39 meter, verbeterde e; nu zijn persoonlijke top; ig< tatie met de discus tot meter. Hij was nog nooit itu der gekomen dan 62,1 ter. Kogelrecord In Hengelo zei de 20-j Jf atleet uit Leek nog dat he gelrecord van Enk de (20,95 meter) zijn langs heeft gehad. Een stoot voorbij die afs ad komt mogelijk dit seü „Maar volgend jaar zelién Het nationaal record va Bruin met de discus is e|orr heel iets anders. Daaiart spreekt Smith met res stn „Een afstand van 68,12 ter, dat is internationale t q Omdat Smith in Leiden de kogel nog eens tot f|J meter stootte, was hij ki daat voor de Gouden S ro de prijs voor de beste pr#n 1 tie van de dag. Die ging em ter naar de estafetteploeg be: een nationaal record pl seconden) liet noteren o|D< 4x100 meter. De Jong Marjolein de Jong liep in res den de 400 meter horde 'ere 57,16 seconden en plaleT zich daarmee voor de Ook Gregory Sedoc is richting de Europese strijd in München. De rige atleet verbeterde zit de 110 meter horden seconden. Daarmee lie voor het eerst onder de limiet van 13,90. Voor atleten als Sedoc en De geldt de KNAU-regel, twee keer onder de niet scherpe EAA-limiet me lopen om naar de EK te gen. door Pim van Esschoten leiden - Missie geslaagd. En dus poetste Troy Douglas zoals be loofd de schoenen van Virgil Spier. Zonder risico bij de wissels en met lang niet topfrtte lopers, kwam de Nederlandse estafette ploeg zaterdag bij wedstrijden om de Gouden Spike in Leiden tot 39,23 seconden op de 4x100 me ter. Goed voor een nationaal re cord en de limiet voor de EK in München (begin augustus). „Leuk cadeautje. Maar het is slechts het begin", zei Caimin Douglas. De coaches langs de baan knikten instemmend, zon der euforie. „Mooi begin", zei bondscoach Wigert Thunnissen. „Veelbelovend", vond z'n advi seur Henk Kraaijenhof. „Lekker, maar geen bijzondere tijd", zei hoofdcoach Peter Verlooy. Want veel is voor verbetering vatbaar. „Een paar druppeltjes olie in de wissels bijvoorbeeld," zei Verlooy. En Virgil Spier, de laatste loper, had pas afgelopen donderdag weer voluit kunnen gaan, na de problemen met z'n hamstrings. Het kan dus nog een stuk harder, weten de coa ches. Precies vier jaar terug op dezelf de baan en in dezelfde wedstrijd waren Miguel Janssen, Troy Douglas, Patrick van Balkom en Dennis Tilburg al tot 39,04 se conden gekomen. Het gold niet als record, omdat op dat mo ment Troy Douglas nog niet in het bezit was van een Neder lands paspoort Twee maanden later op de EK in Boedapest kwamen Martijn Ungerer, Pa trick Snoek, Van Balkom en Til burg tot 39,29 seconden. Zaterdag bleven Ungerer en Van Balkom met blessures aan de kant. Een week geleden dacht coach Thunnissen nog dat daar mee de kans op een EK-limiet niet haalbaar zou zijn. Totdat woensdagavond bleek dat Cai min Douglas volgens de regel tjes bij de KNAU wél opgesteld mocht worden bij een limietpo ging, hoewel hij bij de Europese titelstrijd nog niet voor Oranje mag uitkomen. Virgll Spier, Caimin Douglas, Troy Douglas en Timothy Beck (van links naar rechts) liepen zaterdag een Nederlands record op ce 4x100 meter. Foto: ANP/Koen Suyk De kans di'e het viertal zo kreeg werd met beide handen aange grepen. Met Spier als afmaker en een olympisch remmer als startloper. Want Timothy Beck, vervanger van Martijn Ungerer, was in Salt Lake City nog actief in de nationale viermansbob van Arend Glas. „Een droom, om hier bij te zijn", glunderde de Drent zater dag. „Bobsleeën was een heel mooi avontuur, maar de échte passie is er voor het sprinten." Vereerd en ook verbaasd was Beek (25) geweest, toen Verlooy hem na de winter voor het team had benaderd. Voor een sprinter van zijn allure - Beek heeft een persoonlijk record van 10,54 se conden op de 100 meter - zijn olympische sprintfinales onbe reikbare doelen. Behalve in de estafette, daar liggen wel moge lijkheden. Het is een droom voor Beek, al is het de vraag of hij bij de EK ook daadwerkelijk startloper zal zijn. Er kan ook worden gekozen voor voor Martijn Ungerer, in feite de snelste van de twee. Beek: „Ik zal er alles aan doen." Lichter worden, bijvoorbeeld. Sneller ook. Met zijn nieuwe bobteam Niemeyer is al afge sproken dat atletiek voorlopig op de eerste plaats komt. „Maar het kan samen. Bobben in de winter, atletiek in de zomer. Geen probleem." Toch is er een verschil. Op het ijs moet hij vooral kracht leveren, op het tartan draait het na dertig, veer tig meter om de souplesse. Een omschakeling die niet vanzelf verliep, ervoer hj dit vooijaar. Twee keer per week reist de stu dent bedrijfseonomie vanuit Groningen naar Utrecht voor de trainingen bij Verlooy. Ook voor de sessies met cte ploeg moet hij naar de Randstad reizen. Tus sendoor werkt hij moederziel al leen in Groningen zijn schema's af. Als bobsleeë: heeft hij de A- status bij NOCNSF, als atleet niet eens een kledingsponsor. Als bobber ging hij de hele we reld over, als ileet maakte hij zelfs nooit een winterstage in warme oorden mee. Maar als hij voor de keuze zou komen te staan, dan wordt het atletiek. „Het is m'n droom dat de estafetteploeg zó goed wordt, dat ik het bobben moet laten vallen. Als ik moet kiezen, ja dan liever de Zomerspelen van Athe ne in 2004 dan de Winterspelen van Turijn in 2006." Maar vooralsnog kiest hij voor de combinatie van atletiek en bobben. „Kan ik dan ook twéé A-statussen krijgen?", lacht Ti mothy Beck.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 20