GESPREK VAN DE DAG 'De Heer regeert' Koningin Beatrix voor het eerst oma Het geloof op een presenteerblaadje op EO-jongerendag I's Werkman MAANDAG lOJUNI 2002 MENSELIJK PRINS PHILIP, de echtgenoot van de Britse koningin Eli zabeth, heeft weer eens mensen op hun tenen getrapt. Toen hij de koningin bege leidde bij een be zoek aan een hindoe tempel in Londen vroeg de prins aan priesters of ze Tamil Tijgers waren. ,,Hij vroeg ons van welk deel van Sri Lanka we kwamen", zei een van de priesters. „Wij zeiden afkomstig te zijn van het noorden en oosten van het eiland en dat we Tamils waren. Toen vroeg hij of we Tijgers waren", aldus de priester. In de burgeroorlog op Sri Lanka, die sinds 1983 tienduizenden levens heeft gekost, strijden de Tijgers voor een onafhan kelijke staat voor de Tamils op Sri Lanka. De voormalige All Saints- zangeres NATALIE APPLE- TON is in het Zuid-Franse plaatsje Les Adrets ge trouwd met muzikant Liam Howlett van Prodigy. Bij de plechtigheid waren maar dertig vrienden en familie leden aanwezig. Natalie Appleton droeg een crème kleurige bruidsjurk met sluier, Liam Howlett had een blauw pak aan met gympen eronder. Van de voormalige groep All Saints was alleen Natalies zus Nicole Appleton aan wezig samen met haar vriend Liam Gallagher van Oasis. All Saints ging in 2001 na vele ruzies uit el kaar. Ook van Prodigy was niemand aanwezig bij het huwelijk. MICK JAGGER mag zich binnenkort Sir Mick noemen. Britse kranten meldden gisteren dat de rock- 'n-roll-veteraan vol gende week wegens zijn verdiensten voor de muziek wordt ge ridderd. Dat gebeurt ter gelegenheid van de verjaardag van koningin Elizabeth. Volgens de krant The Independent on Sunday heeft premier en Rolling Stones-fan Tony Blair Jagger voorgedragen voor het rid derschap. De Zwitserse ZAKENMAN Alfred Herberger bekleedt 270 administratieve posten volgens een jaarlijks overzicht van Zwitserse organisaties dat vrijdag gepubliceerd werd. In tegenstelling tot ander Europese landen, stelt Zwitser land geen grenzen aan het aantal functies dat een en de zelfde persoon mag hebben. Daarom kan Herberger bij zoveel organisaties de rol van bijvoorbeeld commissaris vervullen. De Britse zanger PETER GABRIEL is zaterdag op het ei land Sardinië in het huwelijk getreden met zijn Ierse vriendin Meah Flynn. De ceremonie had plaats in het park bij het hotel Li Capanni, dat de voormalige zanger van Genesis vorig jaar heeft gekocht. Getuige was Phil Collins, ook een ex-lid van Genesis. De trouwpartij had plaats onder zeer strenge veiligheidsmaatregelen. De Amerikaanse zan geres/actrice JENNI FER LOPEZ gaat na een huwelijk van acht maanden schei den van choreograaf Chris Judd. Het stel gaat volgens de Amerikaanse media in een goede ver standhouding uit el kaar. De 31-jarige superster trad vorig jaar september met Judd (32) in het huwelijk. Ze hadden elkaar leren kennen tijdens opnames voor een videoclip. Voor Lopez was het haar tweede huwelijk. Eerder was ze tien maan den getrouwd met model Ojani Noa. Een Duitse KAPSTER heeft zaterdag de politie op een ONTEVREDEN KLANT afgestuurd, omdat ze bang was dat de vrouw uit wanhoop over haar kapsel zelfmoord zou plegen. De kapster schakelde de politie in nadat de klant telefonisch uitgebreid haar nood had geklaagd over haar kapsel. Vooral de woorden waarmee ze het telefoonge sprek beëindigde, „Ik maak er een eind aan", hadden de kapster verontrust. Toen de politie met loeiende sirene bij de 64-jarige vrouw aankwam bleek deze alweer tot be daren te zijn gekomen: haar buren hadden gezegd dat haar haar leuk zat. Een groot aantal Rotter damse instellingen en stichtingen heeft vrijdag middag in het stadhuis geld uit de erfenis van de vorig jaar overleden Bram van Leeuwen, beter be kend als PRINCE DE LIG- NAC, ontvangen. De be dragen variëren die zij kre gen van 100.000 tot 500.000 euro. Bram van Leeuwen werd in 1918 op tet Noordereiland in Rot- ïrdam geboren. Hij begon ijn loopbaan als journa list, maar al in de oorlog richtte hij het Nederlands Talen Instituut op. Later kwamen daar postorderbe drijf Keurkoop en de uitge verij Lekturama bij. In 1980 verkocht hij al zijn bedrijven aan Vroom en Dreesmann en vanaf dat moment rentenierde hij aan boord van zijn luxueu ze jacht in de Middelland se Zee. Bij zijn dood in 2001 werd Van Leeuwens vermogen geschat op on geveer 220 miljoen euro. De Nederlandse MI CHAEL JACKSON- FANCLUB heeft za terdag een betoging gehouden bij het So- nygebouw in Hilver sum. De fans vinden dat de platenmaat schappij niet genoeg aandacht besteedt aan 'Invincible', het laatste album van de popster dat sinds ok tober vorig jaar in de winkels ligt. Volgens Maurice Verriet, voorzitter van de Of ficial Dutch Jackson Fanclub, waren on geveer veertig leden naar Hilversum gekomen om daar met spandoeken en spreekkoren te strijden voor Jackson en zijn album. He laas voor hen was het weekeinde, en was er niemand van Sony aanwezig om de fans te woord te staan. Een Engelse arts die wegens deelname aan rebellie tegen koning Jacobus II naar het Caribisch gebied was verban nen, heeft de schrijver Daniel Defoe (1660-1731) inspi ratie gegeven voor zijn roman ROBINSON CRUSOE (1719). Dit blijkt uit een nieuwe studie. Tot dusver werd altijd aangenomen dat de Schot Alexander Selkirk, die vier jaar lang overleefde op een onbewoond eiland voor de kust van Chili, het voorbeeld was voor Robinson Crusoe. Maar de reisboekenschrijver Tim Severin heeft nu ontdekt dat Defoe talrijke details heeft gebruikt uit een in 1689 verschenen verhaal van de arts Henry Pit man. Ook het idee voor de figuur van de inboorling Vrij dag zou daaruit voortkomen. F Prins Constantijn is dolgelukkig met zijn pasgebo ren dochtertje. Foto: ANP/Jeroen van der Meijde Prinses Laurentien, echtgenote van Beatrix' en Claus' jongste zoon prins Constantijn, is zaterdagavond bevallen van Eloise Sophie Beatrix Laurence. Het is het eerste kleinkind voor koningin Beatrix. Het meisje verdringt prinses Margriet van de vierde plaats in de lijn van troonopvolging. De bevalling had kort voor 23:00 uur plaats in het Bronovo Ziekenhuis te Den Haag. Volgens de vader maken moeder en kind het goed. „Wij voelen ons intens gelukkig en dankbaar", aldus de prins. De baby woog bij de geboorte 3715 gram en is 51 centimeter lang. Het meisje krijgt de roepnaam Eloise. Al voor het huwelijk van de ouders is be paald dat hun kinderen graaf of gravin zou den worden en het predikaat jordcheer of jonkvrouwe zouden krijgen. Ze krijgen de naam Van Oranje-Nassau van Amsberg. Ze heten dus Graaf of Gravin van Oranje-Nas sau, jonkheer of jonkvrouwe van Amsberg. Een prinsentitel heeft er nooit ingezeten: steeds meer prinsen is niet iets waar 'Den Haag' op zit te wachten. Het meisje is vooralsnog lid van het konink lijk huis. Het is immers een kleinkind van de regerend vorst en dus familie in de tweede graad. Als Willem-Alexander de troon heeft bestegen, wordt ze volgens de nieuwe rege lingen 'derdegraads' en valt dan af als lid van het koninldijk huis. De nieuwgeborene blijft wel in de lijn van troonopvolging, maar schuift naar een lagere plaats als Willem- Alexander en of Friso vader worden. Prins Constantijn (32) werkt sinds vorig jaar als strategisch beleidsadviseur bij Booz Allen Hamilton in Londen. Hij studeerde in 1995 in Leiden af als jurist. Daarna werkte hij bij de Europese Commissie in Brussel, om vervolgens in Fontainebleau een studie te volgen aan het European Institute of Bu siness Administration. Op 17 mei 2001 trouwde de prins met Lau rentien Brinkhorst, die op 25 mei 1966 in Leiden is geboren. Ze is de enige dochter van Laurens Jan Brinkhorst, demissionair landbouwminister. Sinds een jaar werkt ze bij de Londense vestiging van het interna tionaal adviesbureau op het gebied van stra tegische communicatie en public affairs Adamson BSMG Worldwide, dat na een fu sie overigens Weber Shanwick heet. Lauren tien is er momenteel hoofd van een 'Corpo rate Communications Practice'. Laurentien is niet van adel, maar mag wel de titels van haar man voeren en zich dus prinses en koninklijke hoogheid laten noe men. Prins en prinses treden weinig in de openbaarheid. Wel zijn ze van de partij op bij voorbeeld koninginnedag. Bij de meest recente aflevering viel vooral het enthousi asme van dit paar op. Het werd niet moe handen te schudden met het publiek. Hoewel de jonge ouders in Londen wonen, is enige tijd geleden een van de gastenap- partementen van Paleis Huis ten Bosch tij delijk ingericht voor het stel en de baby, die natuurlijk in Nederland geboren moest wor den. Moeder en kind zijn inmiddels in Huis ten Bosch. Prins Constantijn heeft vandaag bij burgerlijke stand aangifte gedaan van de geboorte van zijn dochter. Dgte de/ ikti Ichti hi ISg' 01 OOI ar is rzc Na acht jaar geregeerd te zijn door een kabinet dat van God en geloof niets moest hebben, is er nu een beoogd pre mier die naar de EO-Jongerendag komt. CDA-fractievoorzitter Jan Peter Balkenen de is 'blij en dankbaar' er te zijn. „Het geeft een ongelooflijke stimulans om door te gaan, als je ziet hoeveel jongeren voor Jezus Christus kiezen." Zijn woor den zijn nauwelijks verstaanbaar door het enorme applaus dat hij krijgt. Henk Binnendijk, die later op de dag zijn allerlaatste Jongerendag-toespraak houdt, vindt de aanwezigheid van Bal kenende fantastisch. „Dat hij zo de naam van Jezus Christus noemt. Chris tenjongeren hebben iemand nodig die de dingen duidelijk zegt" Het Gelredome in Arnhem zit zaterdag al snel vol met 32.000 jongeren. Vorig jaar was het evenement in de (grotere) ArenA in Amsterdam. „Daar was het groot en licht, maar er waren ook veel plekken leeg", vertelt Judith (15). „Hier is het donkerder en daardoor durf je meer. Je gaat makkelijker staan." Som mige jongeren lijken de hele dag zelfs niet te gaan zitten. Behalve optredens van artiesten, is er veel samenzang on der leiding van de Ronduit Praiseband en het Ronduit Gospel Choir. Voor jongeren kan het volume van de artiesten en de Ronduitbands blijkbaar niet hoog genoeg, maar jammer is wel dat de samenzang van het publiek nau welijks te horen is. Toch doet iedereen goed mee, blijkt bij een Opwekkings topper als 'De Heer regeert'. Op exact het juiste moment gaan nagenoeg alle handen de lucht in. Als de sprekers in zicht komen, maant presentator Bert van Leeuwen iedereen vriendelijk maar dringend rustig te gaan zitten. Peter Scheele is 's ochtends aan de beurt. Hij komt op als butler, om aan te geven dat de jongeren die vandaag aanwezig zijn het geloof op een presenteerblaadje krijgen aangebo den. „Het thema van de dag is 'Stay close'. „Maar eigenlijk zijn we allemaal heel dicht bij God. De meesten van jul lie hebben een christelijke opvoeding gehad. Je kunt in Nederland overal bij bels krijgen. Maar juist omdat het zo makkelijk is om hier te geloven, is het ook zo makkelijk om het naast je neer te leggen." Scheele roept de jongeren op te kiezen. „Je bent waarschijnlijk tussen de twaalf en achttien jaar. Dat is een periode waarin je allerlei keuzes moet maken. Welke studie ga ik doen, welke vrien den wil ik. Maar ook: wat ga ik doen met God?" Na Scheeles confronterende toespraak komt het videootje van Balkenende, dat op grote schermen te zien is, bijna rauw op het dak. EO-presentator Mare Dik, die met een cameraploeg buiten het stadion rondloopt, wil weten waar om Balkenende zomaar laat merken dat hij het geloof zo belangrijk vindt. Twee meisjes vermaken zich tijdens de EO-jongerendag in het Arnhemse Geli AN( me. Foto: ANP/Vincent Jannink „U weegt uw woorden immers altijd op een goudschaaltje." „Als je wilt functioneren in de samenle ving, dan geeft het geloof rust en stabi liteit in je leven", antwoordt de CDA- politicus. Over het thema zegt hij ('als mens, niet als politicus'): „Het gaat er om dat je dicht bij de ander bent, maar ook dat je dicht bij je geloof blijft, je ge loof in Jezus Christus." J ;na Henk Binnendijk heeft 's middag kruis meegenomen. „Ik heb van: wo bedacht om op het podium te ze! n e Het ene na het andere viel af. Erl maar één ding over: een kruis." Y wai stil als Binnendijk begint te spi e^ dat blijft het, twintig indrukwekL ,w minuten lang. Zijn laatste toespro 'gjj een getuigenis. De 67-jarige Binn n0j stopt bij de EO. „Ik ben met hetl opgegroeid. Toch veranderde het leven niet. Dat gebeurde pas toen J zus ik mijn hart toeliet. Ik ging mi I* bidden, werd me meer bewust va I, mijn zonden. Ik ging ook begrijpr erg het is als mensen Hem nog ni CH1 kennen." nj Het was voor Binnendijk niet gen lijk zijn leven aan God te gaan wij ]er „Mijn vader rekende erop dat ik i gj zaak zou overnemen. Tijdens eer nt deling in de duinen zei ik tegen G dii Als u wilt dat ik dat offer breng, n het me dan duidelijk wat ik moet do&j|jei Toen sprak God. Hij zei: Ik vraag i iee van je, ik bied je wat aan." Henkl )ef nendijk dacht een uur lang na en ,b0 toen ja. „En ik heb, ik hoop niet t ge dat gek vindt, twee stokken gepai de veter van mijn schoen heb ik 1$iaa elkaar vastgemaakt en er een krui gemaakt. Ik heb het kruis in de di neergezet en ben neergeknield." Een paar dagen later wilde hij ziji der vertellen dat hij de zaak niet: overnemen. „Maar ik zag zijn gez en dacht: ik kan het niet. De zatt%un ema ben ik weer naar de duinen j pe< gaan. En God zei voor de tweede sCj Ga. Ik zocht het kruis op. Het was nt( gevallen. Ik pakte het op en heb 1 nt* de duintop neergezet. En ik heb roe nieuw geknield voor God. Een vai gevolgen is dat ik gesproken heb >es jongerendagen. Jezus houdt van) en maar Hij zegt ook: Wie niet mijnl h0i draagt, kan mijn getuige niet zijn. zej Binnendijk heeft op de 27 Jongen de gen in totaal voor 600.000 jongere iere gesproken, vertelt EO-directeurA nrg Knevel in zijn dankwoord. Het lei ter 67-jarige Binnendijk een erelidm tin schap op van de Ronduit Club en jJe tuinset. Jan Peter Balkenende praat met jongeren over het geloof. Foto: GPD/Henk Rodrigo Fija Nijenhuis Het is een geheim genootschap van tivee man dat in gewijde stilte de trap opklost. Mijn zoon (5) en een vriendje zijn op weg naar de computer op zolder, maar de tussenstop op de eerste verdieping is minstens zo in teressant. Bij de deur van de bad kamer blijven ze allebei staan. „Kijk", zegt mijn zoon, op de fluistertoon van een LPF-lid dat voordraagt uit de werken van Pim, „een werkman." Zwijgend nemen mijn zoon en zijn vriendje het tafereel in zich op. De be wondering hangt als een grote, grijze stofwolk in de lucht. De werkman doet net of hij niet wordt bekeken. Hij houdt het mysterie in stand. De werkman heeft de dag er voor ons sanitair gesloopt, de tegels van de muur en de vloer gebikt en legt met een brander en veel koperen pij pen, een nieuw netwerk van leidingen aan. Een werkman is voor mijn zoon ie mand die klussen in huis doet, zonder ruzie met zijn vrouw te krijgen. Met de moeder van mijn zoon, bedoelt mijn zoon. De werkman vraagt haar niet of zij even een plankje wil vasthouden. Of een kruiskopschroevendraaier kan aangeven. Waardoor het plankje nooit scheef hangt. En de werkman altijd de goede schroevendraaier pakt. Zijn moeder is aardig voorde werkman, zet op geregelde tijden kof fie en zorgt dat er wat lekkers bij is. Een werk man is niet van deze planeet. Mijn zoon heeft vriendjes die in vrienden boekjes laten invullen dat ze later 'Action Manwillen worden. Mijn zoon niet. Hij wordt Werk Man'. Het maakt niet uit wat voor werkman. Iedereen die wat met zijn handen doet, is voor hem een werkman. Of je nu metstenen sjouwt, een hijskraan bedient, beton stort of grijze vuilnisbakken van de stoeprand naar de vuilniswagen rolt. Je bent een werkman. Een werkman staat boven de partijen. Creëert zijn eigen chaos. En hoeft die aan het eind van de dag niet op te ruimen. Een machtig mooi vak, werkman. De werkmannen die on ze badkamer in een dag hebben gesloopt en er niet zoveel haast mee maken om hem weer op te bouwen, hebben de vloeren en de trap inge pakt in lange banen bedrukt karton, om het parket en de vloerbedekking te beschermen. Van de voordeur tot de badkamer loop je over een verend tapijt van platte paarse Traubens- aft-pakken-met-misdruk, waarvan de werk mannen voor een zacht prijsje een aantal rol len op de kop hebben getikt. Dat is vet lachen, vindt mijn zoon. Net als het vooruitzicht dat hij zeker twee weken niet in bad of onder de douche kan. De werkmannen lopen over dat tapijt door onze slaapkamer naar het balkon en gooien vanaf één hoog ons toilet, de wastafel, het bad en zakken vol met afgebikte tegeltjes naar omlaag in een Vlikobak. Bruut, vindt mijn zoon. De werkmannen maken met pneumati sche hamers diepe sleuven in de badkamer- vloer. En lijmen een ingewikkeld stelsel van pvc-pijpen aan elkaar. Geinig werkje, vindt mijn zoon. Omdat ik met mezelf nooit raad weet met werkmannen in huis, zit ik aan de tuintafel achter mijn laptop. En beoefen het enige am bacht dat ik zelf een beetje beheers. Mijn zoon ERK V0I mo eer aio loopt, inmiddels zonder vriendje, de tra\ sch en neer om mij van de vorderingen van iiti andere werkman op de hoogte te houdt lell mij blijft hij tien seconden. Bij de werkt acl een halfuur. Het doet pijn, als je zoon e ifsl der idool heeft. Ik leg hem uit dat werkmannen altijd h moeten werken. Ook als het regeht. En nooit vrij zijn. In de herrie moeten staa dat er elk jaar wel gedonder is over den denvergoeding in de G40. Dat hij daan ter wat anders kan worden. Journalist o Ik trek de parasol op boven de tuintafel zwi loof hem een colaatje, als hij voor mij a ge biertje uit de ijskast pakt. We drinken in ie zon, in het vertrouwde'zwijgen dat zo h ie t bij vader-en-zoon-momenten. Af en to( is het staccato geklop van de pneumatisch a vi van de werktnan. „Oké, ik ga later bij de krant werken", z i ii mijn zoon. tui Ik knik. „En wat ga je daar precies doel Ie z „Stukjes over jou schrijven.Ver oe Reageren?: column<t*dicki<anderplas.nl "0 OU ent

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2