WK VOETBAL Japan nu ook ploeg met meeste overtredingei China legt zich neer bij eigen onvermogen Zuid-Afrika hoopt dat Spanje ook kan rekenen Turkse bondscoac oogst nodige kritief Mick McCarthy mag aanblijven 'Braziliaans' moment zorgt voor zege op Rusland 2O02 1<^) rea Japan Misrekening tegen Costa Rica Na winst op Slovenië is gelijkspel in slotwedstrijd voldoende STANDEN maandag 10 JUNI 2002 Groep B Zuid-Afrika - Slovenië 1-0 (0-1). 4. Nomvethe 1-0. Scheidsrechter: San chez (Arg). Toeschouwers: 47.226. Ge le kaart: Tebeho Mokoena, Radebe (Zuid-Afrika), Vugdalic, Milinovic, Ales Ceh, Pavlin (Slovenië). Spanje 2 2 0 0 6 6-2 Zuid-Afrika 2 1 1 O 43- 2 Paraguay 2 0 111 3-5 Slovenië 2 0 0 2 0 1-4 Groep C Brazilië - China 4-0 (3-0). 15. Roberto Carlos 1-0, 32. Rivaldo 2-0. 45. Ronal- dinho 3-0 (strafschop), 55. Ronaldo 4- 0. Scheidsrechter: Frisk (Zwe). Toe schouwers: 36.750. Gele kaart: Ronal- dinho, Roque Junior (Brazilië). Costa Rica - Turkije 1-1 (0-0). 56. Emre Belozoglu 0-1, 86. Parks 1-1. Scheids rechter: Codjia (Ben). Toeschouwers: 42.299. Gele kaart: Martinez, Castro (Costa Rica), Emre Asik, Kerimoglu, Emre Belozoglu (Turkije). Brazilië 2 2 0 0 6 6-1 Costa Rica 2 1 1 0 4 3-1 Turkije 2 0 111 2-3 China 2 0 0 2 0 0-6 Groep G Italië - Kroatië 1-2 (0-0). 55. Vieri 1-0, 73. Olie 1-1, 76. Rapaic 1-2. Scheids rechter: Poll (Eng). Toeschouwers: 36.472. Gele kaart: Vieri (Italië), Ro bert Kovac (Kroatië). Mexico - Ecuador 2-1 (1-1). 5. Delgado 0-1, 28. Borgetti 1-1, 57. Torrado 2-1. Scheidsrechter: Daami (Tun). Toe schouwers: 45.610. Gele kaart: Torrado (Mexico), Kaviedes, Cevallos, Guerron, Carlos Tenorio, Delgado (Ecuador). Mexico 2 2 0 0 6 3-1 Italië 2 10 13 3-2 Kroatië 2 10 13 2-2 Ecuador 2 0 0 2 0 1-4 Groep H Japan - Rusland 1-0 (0-0). 51. Inamoto 1-0. Scheidsrechter: Merk (Dui). Toe schouwers: 66.108. Gele kaart: Miya moto, Koji Nakata, Nakayama (Japan), Pimenov, Nikiforov, Solomatin (Rus land). Japan 2 1 1 0 4 3-2 Rusland 2 10 13 2-1 België 10 10 1 2-2 Tunesië 1 0 0 1 0 0-2 TOPSCORERS 1. Klose (Duitsland) 4, 2. Tomasson (Denemarken), Vieri (Italië) 3, 4. Mori- entes, Hierro (Spanje), Larsson (Zwe den), Ronaldo, Rivaldo (Brazilië), Ina moto (Japan) 2. 10. Diop, Diao (Sene gal), Rodriguez (Uruguay), Mboma, Eto'o (Kameroen). Holland, Robbie Ke- ane (Ierland), Ballack, Jancker, Linke, Schneider, Bierhoff (Duitsland), Bati- stuta (Argentinië), Fortune, Tebeho Mo koena, Nomvethe (Zuid-Afrika), Santa Cruz, Arce (Paraguay), Campbell, Beek- ham (Engeland), Alexandersson (Zwe den), Raul, Valeron (Spanje), Cimirolic (Slovenië), Ronaldinho, Roberto Carlos (Brazilië), Hasan Sas, Emre Belozoglu (Turkije), Blanco, Borgetti, Torrado (Mexico), Gómez, Wright, Parks (Costa Rica), Wilmots, Van der Heyden (Bel gië), Suzuki (Japan), Hwang, Yoo (Zuid- Korea), Karpin, Titov (Rusland), Beto (Portugal), O'Brien, McBride (Verenigde Staten), Aghahowa (Nigeria), Olic, Rapaic (Kroatië), Delgado (Ecuador) 1. Eigen doelpunten: Jorge Costa (Portu gal), Agoos (Verenigde Staten), Puyol (Spanje). RODE KAARTEN Zivkovic (Kroatië), Unsal, Alpay (Tur kije), Diao (Senegal), Henry (Frankrijk). GELE KAARTEN Twee gele kaarten: Petit (Frankrijk). Eén gele kaart: Finnan, McAteer, Reid (Ierland), Heintze, Laursen, Sand, Poul- sen, Helveg, Tomasson (Denemarken), Hamann, Ziege (Duitsland), Kalla, Wo- me (Kameroen), Noor, Al-Yami (Saudi- Arabië), Aliou Cissé, Diao, Fadiga (Se negal), Mendez, Garcia, Abreu, Romero, Silva (Uruguay), Samuel, Simeone, Ba- tistuta, Pochettino (Argentinië), Sodje, West (Nigeria), Caceres, Caniza, Taver- elli, Arche, Gavilan, Santa Cruz (Para guay), Franco, Issa, McCarthy, Zuma, Tebeho Mokoena, Radebe (Zuid-Afrika), Campbell, Ashley Cole, Heskey (Enge land), Allback, Jakobsson, Mjallby, Alexandersson (Zweden), Valeron, Bara- ja (Spanje), Karic, Zimirotic, Vugdalic, Pavlin, Ales Ceh, Milinovic (Slovenië), Denilson, Ronaldinho, Roque Junior (Brazilië), Akyel, Emre Asik, Kerimoglu, Emre Belozoglu (Turkije), De La Cruz, Porozo, Chala, Kaviedes, Cevallos, Gu erron, Carlos Tenorio, Delgado (Ecua dor), Vieri, Cannavaro (Italië). Tie, Yun- long, Xiaopeng (China), Marin, Solis, Gómez, Centeno, Martinez, Castro (Cos ta Rica), Toda, Inamoto, Miyamoto, Koji Nakata, Nakayama (Japan), Van Meir, Peeters, Verheyen, Van der Heyden (België), Park (Zuid-Korea), Krzynowek, Hajto, Swierczewski (Polen), Beto, Petit (Portugal), Alenitsjev, Semsjov, Pi menov, Nikiforov, Solomatin (Rusland), Gabsi, Jaziri (Tunesië), Beasley (Ver enigde Staten), Robert Kovac (Kroatië), Torrado (Mexico). Tokio - De kans is groot dat Roy Keane zijn laatste interland voor Ierland heeft gespeeld. De Ierse voetbalbond, wil nog eens vier jaar verder met bondscoach Mick McCarthy. De FAI rekent McCarthy de saga rond Keane niet aan. De pitbull van Manchester United werd vlak voor het WK naar huis ge stuurd na een conflict met de bondscoach. Volg het WK op de voet via de sms-service van deze krant rust- en eindstanden korte verslagen stuur het commando WK 104 naar het nummer 4777 (tijdelijk) afmelden? WK UIT kosten 35 eurocent per sms door Henri van der Steen yokohama - Japan staat boven aan. Niet alleen in de stand van groep H, maar de gastheren lei den ook met grote voorsprong in het klassement overtredingen. Het record van 58 overtredingen - vorige week bij Japan-België gevestigd - werd gisteren verbe terd, opnieuw met de Japanners op het veld. Nu werd er 62 keer gefloten en dat was nog één keer te weinig. Inamoto wil dolgraag naar PSV FIFA WORLD CUP Het is de Japanners zeer gegund om bij het toernooi in eigen land voor het eerst een WK- wedstrijd te winnen, maar de 1- 0-winst op Rusland ging ge paard met de nodige mazzel. Scheidsrechter Merk uit Duits land miste pal voor rust een noodgreep-overtreding van To da, die bij een lage voorzet de gewiekst inkomende Semsjov vastpakte. De Rus ging plat, maar het fluitje voor een straf schop bleef uit. De grensrechter, aan de andere van het veld op gesteld, kon de overtreding na tuurlijk niet zien. De Japanse international Juni- chi Inamoto lonkt naar PSV. Volgens de Japanse krant Daily Yomiuri wil de 22-jarige mid denvelder, gisteren maker van het enige doelpunt tegen Rus land, graag verhuizen naar de club in Eindhoven. De geblondeerde Inamoto stond afgelopen seizoen bij Ar senal op de loonlijst Komend vanuit de Japanse J-League was hij voor de duur van één seizoen aan de Engelse lands kampioen verhuurd. De ko mende weken moet blijken of Arsenal hem voor vier jaar wil en kan vastleggen, Inamoto In de eerste wedstrijd kwam Ja pan ook al heel goed weg, toen de Belgen in de laatste minuut een zuivere strafschop werd onthouden. Zijn scheidsrechters toch gevoelig voor het helpen van de thuisploeg, zeker als die wordt gedragen door een uitzin nig, anderhalf uur zingend le gioen? De supporters van Japan, giste ren met 66.103 mannen en vrouwen present op de tribunes in het stadion van Yokohama, wilden wel. Al hebben ze nog steeds maar twee yells in huis: 'Nippon! Nippon!' en 'Here we go! Here we go!' Het is evengoed bijna ontroerend zoals de kri tiekloze maar superenthousiaste Japanse voetbalfans achter de ploeg staat, hoe pover die ook speelt. In de eerste helft wekte Japan opnieuw de indruk er een WK hardlopen van te willen maken. De spelers snellen voortdurend vol enthousiasme naar de te genstander met de bal, wat het buitengewoon lastig maakt voor die tegenstander lekker te voet- lijkt andere plannen te heb ben. Hij is niet gelukkig in Londen. Hij speelde het afge lopen seizoen slechts vier keer in de hoofdmacht. Meestal zat Inamoto als toeschouwer op de tribune. Hij noemde PSV als zijn favo riete nieuwe club, indien hij bij Arsenal mag vertrekken. Zo'n verhuizing past mogelijk in een transfer van PSV er Mark van Bommel naar Arsenal. Van Bommel heeft drie weken gele den een gesprek gehad met de leiding van de Londense club. PSV heeft daarna echter niets meer vernomen van ArsenaL ballen. Maar eenmaal in balbe zit heeft Japan teleurstellend weinig te bieden. Ono, bij balverlies opnieuw linksback, kon opnieuw niet im poneren. De Feyenoorder werd na rust gewisseld. Het was ei genlijk bijna onnozel, het Japan se spel, maar dat gold in feite ook voor de Russen, die in een geweldige crisis moeten zitten met hun voetbal. De twee van PSV bekende Rus sen, Nikiforov en Khoklov, kon den ook al weinig doen voor de ploeg. Nikiforov bleef over het algemeen gemakkelijk op de been tegen de zwakke aanval van Japan, maar kon geen con tributie leveren aan het aanvals- spel van zijn ploeg. Khoklov kwam er na rust in, maar werd juist ongevaarlijker naarmate hij dichter bij de Japanse goal kwam. Tragisch Tragisch was het onvermogen van de Russen als het op schie ten aankwam. Ze probeerden het vijftien keer, liefst elf keer bo\ Inamoto scoort op fraaie wijze voor Japan. Foto: EPA kwam de bal niet eens op doel terecht. Als dat wel gebeurde, bleek de keeper de bal steeds simpel op te kunnen vangen. Ook een vrije kans was aan de Russen niet besteed; invaller Be- stjastnik had de bal zo in het le ge doel kunnen tikken, maar hij trapte wild in het zijnet. Rusland verdiende dus eigenlijk niks, Japan - op basis van dat ene geweldige moment .- iets meer. Dat 'Braziliaanse' mo ment kwam kort na rust. Suzuki schoof de bal naar het centrum, waar Toda de assist van de dag bedacht, door Inamoto direct aan te spelen. De speler van Ar senal wist, helemaal vrij, wel raad met het cadeautje en prikte de bal keurig bij de tweede paal tegen het net: 1-0. De goal bleek van enorme bete kenis: Japan heeft nu ook een WK-zege op zijn naam staan en de ploeg staat bovenaan in de groep. Dat is van groot belang. Iedereen wil in groep H eerste worden. De nummer twee wacht het loodzware karwei te gen Brazilië. Dat betekent voor zowel Japan als België als Rus land zo ongeveer een garantie voor uitschakeling. Goedkoop De zege op Rusland bleek echter goedkoop, al wilde de Japanse bondscoach Troussier het an ders doen geloven. De Franse kletskous had het over een 'buitengewoon briljan te wedstrijd' van zijn ploeg. Coaches moeten natuurlijk op de eerste plaats zorgen voor een real nv de ling goede instelling bij hun en daarin slaagt Troussi stekend. Zijn spelers vech leeuwen. Dat kan nog wat worda laatste wedstrijden van fase. Spelers met één g beginnen in de tweede ro nul, zodat menigeen in de, beslissende duel in gratis een rotschop len. Ongetwijfeld zal niet vergeten zijn spek de komende dagen nc aan te herinneren. door onze sportredactie peking/seogwipo - Van de eufo rie die vorig jaar oktober door China golfde, na de winst in de beslissende kwalificatiewedstrijd tegen Oman, is weinig meer over. Na de vreugde over de deelname aan het WK-voetbal sijpelde in de aanloop naar het toernooi al langzaam meer reali teitszin door. Een puntje of wel licht alleen een doelpunt, veel meer was niet haalbaar, zo was de heersende mening. Maar na twee nederlagen tegen Costa Ri ca (0-2) en Brazilië (0-4) lijkt dat voor de laatste groepswedstrijd tegen Turkije zelfs teveel ge vraagd. Liefst 350 miljoen Chinezen ke ken naar het debuut op een WK- eindronde tegen Costa Rica. Hoever de teller zaterdag reikte tegen de Brazilianen is nog niet bekend, maar opnieuw kwam de 24-uurseconomie bijna tot stilstand. Een groot leger fans zat voor de buis gekluisterd of keek op grote schermen zoals bij het Arbeidersstadion in Pe king of in Nanjingstraat, Shang hai's belangrijkste winkelstraat. Maar de geestdrift was snel weg geëbd. „Ze zijn te onervaren", was het commentaar van een fan bij het Arbeidersstadion, die heel be wust niet meer in de 'wij-vorm' sprak. „Die Braziliaanse voet baller (Roberto Carlos, red.) heeft het al gezegd. Het zijn goe de hardlopers. Maar dat is op dit niveau niet voldoende". „Lichamelijk zijn ze veel te zwak", liet een ander weten. „Ze laten zich veel te gemakkelijk opzij zetten". Een derde fan had daar een andere verklaring voor, die weinig met fysieke kracht, Rivaldo scoort 2-0 voor Brazilië tegen China. Foto: AP maar alles met een vette bank rekening te maken had. „Ook al stellen ze internationaal niets voor, die voetballers zijn alle maal al miljonair. Waarom zou den ze nog hard werken? Ze zijn al binnen". Coach Bora Milutinovic, Milu voor de Chinezen, onderschreef die laatste stelling niet, ook al slaagde hij er voor het eerst in de vijf keer dat hij een team naar het WK bracht, niet in tot de tweede ronde door te dringen. 'Milu' is trots op zijn jongens. Jonge spelers met een toekomst, meent hij, want van het team dat tegen Brazilië speelde was alleen de keeper ouder dan 27 jaar. Balans Het duel met de Chinezen maakte duidelijk dat het ook het Braziliaanse elftal op dit WK (nog) niet in balans is. Aanval lend zit het wel snor in het keur korps van Luiz Felipe Scolari. Want Ronaldo en Rivaldo zijn ook prima in staat de meest ge harnaste defensies open te rij ten. Maar in defensief opzicht is de ploeg erg kwetsbaar. Dat bleek een week geleden al in het duel met de Turken. Zaterdag morrelden zelfs de povere Chi nese aanvallers een paar keer aan de poort. Zhao Junzhe was het dichtst bij een treffer toen hij na een breed uitgesponnen aanval de paal naast doelman Marcos trof. Dat was na een uur spelen, op een moment dat Brazilië de buit allang binnen had. In feite was het duel al na een kwartier be slist. Roberto Carlos knalde uit een vrije trap vanaf een meter of 25 raak: 1-0. Nog voor de pauze werd het 3-0 via Rivaldo en Ro naldinho. Cafu stelde na mst Ronaldo in staat 4-0 te maken. incheon/gpd - Rekenen is link tijdens dit wereldkampioen schap. Ploegen die niet voor de volle winst gaan, lopen in Japan en Korea een verhoogd risico het deksel op de neus te krijgen. Het overkwam Turkije gisteren bijna. De ploeg van coach Gü- nes waande zich tegen Costa Ri ca al zeker van de winst De Midden-Amerikanen dachten daar anders over. De Turken kregen vlak voor tijd de gelijk maker (1-1) om de oren en ont snapten daarna zelfs aan een nederlaag, die ogenblikkelijk uit schakeling zou hebben bete kend. Turkije kwam niet alleen met de schrik vrij, de rekenmeesters van de Bosporus hebben toch nog een kans op het bereiken van de laatste zestien. Er zijn wel twee mitsen. Op de eerste plaats dienen zij zelf woensdag te winnen van China, het liefst met twee of drie doelpunten verschil. Bovendien moet Brazi lië zo vriendelijk zijn Costa Rica te verslaan. Door het puntenverlies is de po sitie van Günes er niet benij denswaardiger op geworden. De Turkse bondscoach was al niet bijster getapt bij pers en pu bliek, en zelfs vanuit de spelers groep was de laatste dagen kri tiek te horen. De matige verto ning tegen Costa Rica en zijn ongelukkige hand van wisselen zullen zeker niet bijdragen tot een grotere populariteit bij het thuisfront. De ploeg van Günes moest na nel uiuui luii uijrvc vciucj eerste wedstrijd tegen op jacht naar de volle \vi de kansen op de tweede in eigen hand te houdei duurde het lang voor de 2) bereid waren het achten Q hun tong te laten zien. D speelde voor rust rondu jatj lendig, waarbij vooral di namen (Hakan Sükür, 1 en Hasan Sas) het lietei ten. Pas na de hervatting Turkije het tempo omho leidde al vlug tot de op j treffer. Emre zag zijn si W( eerste instantie geblokl t verdediger Martinez, in bound sloeg de kleine n en velder van Inter alsnog ta ja De jacht van Costa Rica js gelijkmaker kreeg pas in 1 v fase gestalte. Günes hielp genstander een handjt „j twee dubieuze vervar Hij haalde eerst Sükür e na ook Bastürk eraf. De n Et detten speelden weliswa best, maar waren wel vi na; vaster dan hun vervangeiv Mansiz en Nihat. Günes' Guimaraes had een veel g ger hand van wisselen. M el: de 34-jarige invaller, leg s het hoofd terug en boa mee Parks, nog geen tien ten in het veld, een niet j, sen kans: 1-1. Parks ki 0(! blessuretijd nog een dot 1 kans Costa Rica aan d winst te helpen. De jong a van Udinese omspeeld! ve] man Rüstü maar miste gens het lege doel. tra un door Jaap van Essen daegu - De wedstrijd tussen Zuid-Afrika en Slovenië was de saaiste tot dusverre van het voetbaltoernooi in Korea en Ja pan. Door de eerste WK-zege ooit die de Afrikanen uiteinde lijk boekten (1-0) is het wach ten nu op een nog saaiere wed strijd. Aanstaande woensdag, Spanje tegen Zuid-Afrika. In groep B van het WK voetbal zijn de kaarten wel geschud. Spanje won tweemaal en is met zes punten al zeker van de acht ste finales. Zuid-Afrika staat tweede met vier punten en kan alleen achterhaald worden door Paraguay dat nog tegen het puntloze en futloze Slovenië speelt. De Zuid-Afrikanen van coach Jomo Sono voetballen tegen Spanje en hebben aan een puntje genoeg. De tegenstander zal een puntendeling ook prima vinden, want blijft dan eerste in de groep. Kortom, de uitgangs punten doen het ergste vermoe den voor het potje in Daejon. Hans Vonk, de Nederlander die zich inmiddels heeft neergelegd bij zijn rol als reservedoelman van de Afrikanen: „Tsja, dat is wel het scenario dat wij in ge dachten hadden. Dat kan nu uitkomen. Nu maar hopen dat die Spanjaarden het ook begrij pen. Het zal toch wel, want die kunnen ook rekenen?" Voorgekookte uitslagen - ze zijn ieder toernooi onvermijdelijk Wat de voetbalbonden ook pro beren, situaties als dezen zijn niet uit te sluiten. Vroeger was het nog veel erger. Zeker toen de laatste poule-wedstrijden nog niet gelijktijdig werden afge werkt. Daar was bijvoorbeeld West- Duitsland-Oostenrijk op 25 juni 1982, de laatste poulewedstrijd in groep 2. Algerije was al uitge speeld en had vier punten. Dat puntentotaal had Oostenrijk ook. De Duitsers stonden op twee punten met een doelsaldo van plus twee. Voor Duitsland was het dus een wedstrijd van erop of eronder. Zij moesten simpelweg winnen om verder te gaan. De Oostenrijkers moesten ook uitkijken, met 1-0 verliezen mocht, bij een 2-0-nederlaag zouden ze gelijk staan met de Algerijnen. Het onwaarschijnlijke en schan dalige gebeurde. Na tien minu ten scoorde Horst Hrubesch in Gijon 1-0 voor de Duitsers. Daarna ging de wedstrijd hele maal op slot Geduldig werd de bal tachtig minuten heen en weer geschoven. Het was een aanfluiting. Algerijnen op de tri bune wapperden met geldbiljet ten om aan te geven wat er in hun ogen voorafgaande aan het duel was gebeurd. Het hielp al lemaal niets, de Oostenrijkers en Duitsers gingen vrolijk verder, Algerije kon naar huis. Meteen na dat WK werden de reglementen aangepast. Voort aan dienden de laatste groeps- duels allemaal gelijktijdig te be ginnen. Dat hielp behoorlijk, maar niet helemaal. In 1998 konden in de laatste ronde van de groepsfase weer een paar vreemde uitslagen worden ge noteerd. Brazilië, dat de eerste twee duels makkelijk won en in de laatste wedstrijd ineens met 1-2 verloor van Noorwegen dat daardoor ook verder ging. Of Ni geria dat na twee gewonnen duels geklopt werd door nota bene Paraguay, waardoor dat land doorging en Spanje uit het toernooi vloog. Hoe het woensdag in Daejon zal gaan tussen Spanje en Zuid- Afrika is niet te voorspellen. Maar wanneer de stand op enig moment nog gelijk is, dan zullen links en rechts spelers elkaar eens aankijken, er zullen blikken van verstandhouding worden uitgewisseld en er zal misschien kort gepraat worden. Dan wordt het tijd om de televisie uit te zet ten. iT( nei Die tijd was zaterdag in I ook al heel snel aange! Na ruim drie minute ate Nomvethe een vrije n le Fortune zomaar het doe n(j leidde Zuid-Afrika me a Daarna begon het grote ren De Zuid-Afrikanen ma.il wedstrijd vakkundig do geplaagde Slovenen wisi s wat te doen. Beroofd van hun sterspel va ko Zahovic zat er geen on lijn in hun spel. Kort na t ratj het de Nederlander Jan ,je reef in zijn rol als vierde yn die ook nog eens coach 1 Uw wegstuurde. Toen waren 0Q venen helemaal stuurloo frii

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18