)e oude vos Paul Haarhuis doet het weer Italië kookt van woede na nederlaag Zelfs FIFA-voorzitter Blatter fronst de wenkbrauwen no ich Nigeria nt het veld misser wint op Roland Garros aan zijde Kafelnikov zesde Grandslamtitel 2G02 Arbiter keurt twee goals af SPORT ouwenfinale irijs roept H vragen op m kent zwakke Wkei ter dan miljoen 1 is bij WK-duels i- Na de wedstrijden van dag hebben de organisato- :r an het WK voetbal in Ja- L nZuid-Korea meer dan miljoen toeschouwers mo- Hjpntvangen, 1.001.784. Bij ^Ksseren van die grens, bij MKé - China, waren er 26 ^Tafgewerkt. Gemiddeld be lt dat 38.530 fans per ont- ing, of wel een bezettings- Ivan 78,70 procent. Dat neer kunnen zijn, als er bij tdeling van de kaarten problemen waren ge- L Er zijn nauwelijks ver en tussen Japan en Zuid- i, wat betreft het aantal in de stadions. De ge elden liggen lager dan tij- nl de twee voorgaande WK's, inkrijk (44.676) en de Ver- Ie Staten (68.604). Onigbinde. Foto: EPA haag - De vroegtijdige eli de van Nigeria blijft niet er gevolgen. De Nigeriaan- ndscoach Festus Onigbin- oet na afloop van het WK eld mimen. De minister Sportzaken heeft al laten ndat de volgende coach een buitenlander moet HH en. „Zelfs Engeland heeft |B buitenlander op de bank. jjfa rom wij dan niet?", zo liet \:j ewindsman weten. Bij de voorgaande WK's bereikte I ria onder de leiding van ireenvolgens Clemens erhof en Bora Milutinovic le volgende ronde. WK TRIBUNE De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het sportseizoen is bijna voorbij. Maar de voetbal rolt nog wel in Zuid-Korea en Japan, tijdens het WK-voetbal. Gert Aandewiel, de trainer van Quick Boys die al een aantal malen gasttrainingen verzorgde in Japan, laat zijn licht schijnen over het WK. Gertjan van Geen s/gpd - De oude vos flikte :r. Paul Haarhuis pakte dag aan de zijde van Yevge- ifelnikov op Roland Garros 19 zesde Grandslamtitel. Het ;f in de finale van het Mark Knowles en d Nestor in twee sets de 7-56-4. buis is 36 jaar, maakt lang meer de trainingsuren die iur3 6ajn, maar bewijst keer op dat hij een van de beste Klaars ter wereld is. Kafel- U 'weet dat ook. Het is daar- dat de Rus hem in februari otterdam aanschoot. Hij wel E nog één titel winnen, felon, en daar had hij voor nodig. De Eind- maar hapte niet direct toe, st vaste (Davis-Cup)partner Schalken een vervelende Reling doen, maar besefte met Kafelnikov toch nog de titels kon behalen. Als l bereiding op Wimbledon bet dubbel langs Monte (nederlaag in finale) en En passant namen ze een 0/ - idslam-titel mee en moch- 0 260.000 euro delen. Voor en was het de derde hoofd- op Roland Garros. Haar- won twee keer met Jacco Kafelnikov had Daniel ^aan zijn zijde. heeft zich over de jaren ®n", zei Kafelnikov. „Hij is jjn leeftijd nog steeds beter ,wi heel veel jongere spelers. Ik kra' e(^eze Kans om met hem te En niet laten lopen. Dat zou zijn." ig van Haarhuis be Tot nu toe heb ik vrijwel alle wedstrijden gezien, of rechtstreeks of later in samen vatting. Het is een aardig WK, ook in de minder aanspreken de wedstrijden wordt leuk ge voetbald. Vaak zie je dat in een tweede wedstrijd door de deelnemers heel veel wordt gerekend, maar dat is tot nu toe uitgebleven. Zuid-Korea is een positieve verrassing. En ik ben blij dat Ja pan het goed doet. Na het WK ga ik er weer een paar weken naar toe om trainin gen te verzorgen. Het goede spel van Japan verrast me niet, ik ben blij dat ze het waarmaken. Blijkbaar kunnen ze deze wedstrijden nu wel mentaal aan. Eigenlijk strookt de cul tuur van Japan niet met de wetten van het topvoetbal. Je ziet het nog wel aan een speler als Ono. Als hij een speler on deruit heeft gehaald, gaat hij er meteen naar toe om een handje te geven. Het respect wat de Japanners buiten het voetbal voor elkaar aan de dag leggen, zie je op het veld te rug. Een Europeaan loopt ook naar z'n tegenstander toe, maar gaat 'm dan nog eens op z'n vingers staan. Het ont breekt een Japanner aan 'kil- lersinstinct'. Hij moet leren dat op het voetbalveld andere regels gelden. Daarbij komt nog dat Japan ners een opdracht perfect kunnen uitvoeren, maar vaak niet de verantwoordelijkheid durven nemen om het net iets anders te doen. Ze blij ven het liefst binnen het af gesproken sys teem voetbal len en komen dan op het ge bied van de itiviteit te- Je merkt die houding ook heel steik bij de Japanse trainers. Daarom is het goed dat Japan een Franse coach heeft aangetrokken. Die heeft z'n spelers gestimuleerd om naar het buitenland te gaan. Drie topspelers spelen nu in de Europese competitie en dat heeft het land goed ge daan. Ik voorspel Japan een grote toekomst als voetballand, maar ik weet niet of dat er dit WK al uitkomt. De druk om te presteren is enorm. Misschien dat de grote voetballanden de foutjes die ze achterin nog wel maken, gemakkelijk afstraffen. creatr 1*1.1 Paul Haarhuis (links) en Yevgeni Kafelnikov speelden in Parijs om zich voor te bereiden op Wimbledon. Foto: ANP/Toussaint Kluiters taalde zich in de finale dubbel en dwars uit. Knowles en Nestor waren de afgelopen jaren een plaaggeest geweest voor Kafelni kov. „Ik zag geen kans om deze jongens te verslaan", bekende de Rus, maar Paul had een on gelooflijke onderlinge score (13- 2, red.) tegen hen. Hij wist hoe we moesten winnen." Om aan te geven hoe veel ver trouwen Kafelnikov in Haarhuis heeft, had hij hem zelfs ge vraagd als coach. Helemaal bloedserieus was het niet C.Hij kan me toch niet betalen", lach te Haarhuis), maar de enkelspel carrière van de Rus is enigszins in het slop geraakt Reden om de hulp van Haarhuis in te roe pen. „Ook Kiefer heeft me een keer gevraagd", zei de Neder lander, „maar ik heb er geen zin in. Ik ben niet gestopt als speler om als coach weer 25 weken per jaar weg te zijn." Af en toe een paar weken van huis, dat vindt hij geen bezwaar. Vandaar zijn optreden met Ka felnikov. Met Haarhuis in de dubbel is succes verzekerd, zo lijkt het Zelf relativeerde hij dat. „Ik doe niet alsof ik al honderd Grandslamtitels heb gewonnen. Dit is mijn zesde en dat is een mijlpaal voor me. Dat ik dit ni veau nog kan halen is zalig", al dus Haarhuis. In Londen ziet het succesvolle duo elkaar pas weer. Haarhuis speelt in Rosmalen met Brian Macphie en komt na Wimble don nog uit op de Dutch Open, de US Open en in* de Davis- Cupwedstrijd tegen Finland, om handhaving in de wereldgroep. Of hij als voorbereiding daarop in New York weer met Schalken speelt is nog niet bekend. Het succes van Haarhuis had ook Eltingh geïnspireerd, meld de Haarhuis. „Ik had hem aan de lijn .en voor het eerst in drie ënhalf jaar had hij weer het ge voel dat hij wilde tennissen." Op de vraag of ze ooit weer samen op de baan te bewonderen zul len zijn, behoudens in oktober tijdens hun zelf georganiseerde seniorentoemooi in Eindhoven, reageerde Haarhuis met een vette lach. Bij hem kun je niets uitsluiten. FIFA WORLD CUR I^drea Japan ibaraki/gpd/anp - Op het ereterras van het Ibaraki Prefectural Soccer Stadium fronste Sepp Blatter twee keer opzichtig de wenkbrauwen. De arbitrale missers van de Engelse scheidsrechter Graham Poll kostten Ita lië de kop en ontgingen zelfs de grote baas van de FIFA niet. Italië was woedend om de twee afge keurde doelpunten. Eerst werd bij 0-0 een glaszuivere treffer van Christian Vieri afgekeurd en in blessuretijd stui terde een lange pass van verdediger Materazzi plompverloren in het doel, zonder dat Kroaten en Italianen de bal onderweg hadden getoucheerd. Maar de treffer werd geannuleerd om dat invaller Filippo Inzaghi 'onderweg' een Kroaat bij zijn arm zou hebben ge grepen. In beide gevallen reageerde Poll op een vlagsignaal van zijn Deense assistent Jens Larsen. Bij het gros van de Italia nen trof de arbiter geen blaam. De gifti ge pijlen richtten zich vooral op Larsen. De Italiaanse bondscoach Giovanni Trapattoni: „Blatter heeft het met eigen ogen kunnen zien. Het waren twee on vergeeflijke missers. Nee, Poll valt niets te verwijten. Als een scheidsrechter een assistent ziet vlaggen is het natuurlijk normaal dat hij fluit." Vieri kon er niet over uit. De spits was woedend. „Het waren amateurs. Fou ten als deze zijn onacceptabel. Waarom bereiden wij ons anders een maand voor op zo'n toernooi?" „Ik denk dat we minstens een gelijkspel hadden verdiend", vond Trapattoni „Het was een goede wedstrijd. We con troleerden het duel." Zijn collega Mirko Jozic keek er anders tegenaan. Hij noemde zijn spelers hel den. „Ze speelden heldhaftig, als die hards. Ze waren bereid in het veld voor elkaar te sterven." Een woordvoerder van de Italiaanse bond liet aanvankelijk weten dat een klacht over de arbitrage bij de organisa tie werd overwogen. Later op de zaterdagavond maakte hij echter duidelijk dat de federatie geen stappen tegen de (assistent) scheids rechters zal ondernemen. ibirati/gpd - Na Frankrijk, Argen tinië en Duitsland wacht ook Ita lië in de laatste poulewedstrijd, donderdag tegen Mexico, nog een heet avondje. Op het WK van de gedeukte reputaties en dave rende verrassingen ontsnapte de 'Squadra Azzurra' evenmin aan een flagrante uitglijder. Niet al leen het resultaat, 1-2 verlies te gen het onverwacht opgeklauter de Kroatië, maar vooral de defen sieve wanorde bezorgde bonds coach Trapattoni bergen huis werk na afloop van weer een ge denkwaardig WK-duel. Niet ten onrechte verschool Ita lië zich zaterdag achter twee cruciale arbitrale beslissingen. Een glaszuiver doelpunt van Vieri werd afgekeurd en een ogenschijnlijk reglementaire ge lijkmaker in blessuretijd van Materazzi kon evenmin de goedkeuring dragen van scheidsrechter Graham Poll. De Engelsman werd beide keren pijnlijk in de steek gelaten door zijn Deense assistent Jens Lar sen. Italië kookte van woede. Vieri noemde de hoofdrolspe lers zelfs 'amateurs die nog niet in de Serie C mogen fluiten'. De incidenten vertroebelden evenwel het zicht op de Italiaan se werkelijkheid. Het land dat het 'catenaccio' uitvond en ge roemd wordt om zijn defensieve gaven maakte er tegen Kroatië een rommeltje van. Trapattoni moet bijkans een hartverzakking hebben gehad bij zoveel broze plekken in zijn verdediging en hachelijke situaties voor het doel van Buffon. Twee pijnlijke missers resulteerden in evenzo veel Kroatische doelpunten. De bron van de Italiaanse chaos lag besloten in de aftocht van Nesta. De alom bewierookte centrumverdediger van Lazio Roma, begeerd door Manches ter United, viel al snel uit met een gekneusde voet. Zeer waar schijnlijk kan Nesta in de laatste groepswedstrijd tegen Mexico niet spelen. Met de komst van zijn vervanger, 'houten klaas' Materazzi, brokkelde het funda ment onder Italië zienderogen af, met een lachwekkende bot sing tussen Maldini en Materaz zi als bizar dieptepunt. Kroatië, een week geleden nog op alle fronten afgetroefd door Mexico, waande zich in een speeltuin. Zonder de afgeser- veerde vedetten Prosinecki en Suker maar met nieuw elan (Olie en Vranjes) had het afge schreven Kroatië een onver wachte metamorfose onder gaan. Het repareerde zelfs een achterstand (prachtige kopbal Vieri), vooral met dank aan de Italianen zelf. Eerst zagen vier Italianen het talent Olie, topsco rer uit de Kroatische eredivisie van het voorbije seizoen, over het hoofd en luttele tellen later produceerde uitblinker Rapaic via de voet van Materazzi een knotsgekke boogbal. De Italiaanse bondscoach Trapattoni zal de komende da gen alle zeilen moeten bijzetten om de haarscheurtjes in zijn eens zo hechte defensie te lij men. Donderdag kan Italië zich tegen Mexico geen misstap meer veroorloven. De Italiaanse doelman Gianluigi Buffon tikt de bal weg voor de voeten van Milan Rapaic van Kroatië. Uitblinker Rapaic schoot zijn ploeg naar de overwinning. Foto: EPA

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17