Noordwijk wil proef met sluitingstijden 7 DUIN 8c BOLLENSTREEK 'Provincie moet niet voor de muziek gaan uitlopen' Nog veel kaartjei voor Megafestat 'Als je meer tijd hebt, laat je je niet zo snel vollopen Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 22,00 Auto's gestolen uit schadebedrijf Dief van pakje sigaretten gepakt Auto ramt lantaarnpaal Run op survival Horeca-bezoekers geleidelijker laten vertrekken Kruising Tjalmaweg/Zandei fn volgend jaar weer op de sch l ussE - Twee auto's zijn gister avond gestolen uit een auto- schadebedrijf op het Lissese be drijventerrein Meer en Duin. De inbrekers kwamen binnen door het raam van een roldeur te vernielen. Daar vonden ze de autosleutels van een Renault en een Peugeot. Met deze wagens werd dwars door een roldeur naar buiten gereden. noordwijk - Een 44-jarige Lei- denaar is gisteravond om half acht opgepakt op de St. Je- roensweg in Noordwijk. De man wordt ervan verdacht even daarvoor een huis aan de Zee straat te zijn binnengeslopen. Hij nam een pakje sigaretten en een aansteker mee. De Leide- naar werd gezien door een overbuurman die de bewoners waarschuwde. De Leidenaar is ingesloten. hillegom - Een lantaarnpaal en een voortuin zijn gisterochtend om een uur vernield doordat een auto in de Hillegomse Mar grietenlaan uit de bocht vloog. De wagen met vijf inzittenden knalde eerst tegen de lantaarn paal, reed door de voortuin en kwam in de berm aan de over zijde van de weg tot stilstand. Aanvankelijk meldde een 37-ja- rige man uit Vogelenzang de bestuurder te zijn geweest, later op de dag bleek dat een 19-jari- ge plaatsgenoot te zijn. Die man, een militair, is overgedra gen aan de Marechaussee. Boosheid en verbazing over bouwen op Rijnsburgse kassen door Roza van der Veer rijnsburg - Huizen bouwen in het Rijnsburgse kassengebied is slecht voor de werkgelegenheid in de directe omgeving maar ook voor Zuid-Holland. Op ter mijn gaat het verdwijnen van de kassen ten koste van het hele economische cluster rond de bloemenveiling FloraHolland. „Dat hele economische cluster met veiling, kwekers, onderwijs, onderzoek, handel en toeleve ranciers moet je juist bij elkaar houden. Dat heb je nodig om te kunnen floreren", aldus J. de Mol, vestigingsmanager van Flo raHolland, Rijnsburg. De Rijnsburgse vestigingsmana ger is verbaasd over het voorstel van gedeputeerde Norder om het Rijnsburgse kassengebied in het nieuwe streekplan aan te wijzen als bouwlocatie voor Lei den als het Marinevliegkamp Valkenburg afvalt voor woning bouw. Volgens De Mol is bou wen in Rijnsburg kostbaar. Bo vendien is het in strijd met an dere afspraken over het oppep pen van het glastuinbouwge bied. Voor de veiling FloraHol land voorziet hij op de korte ter mijn geen grote gevolgen. „On ze bloemen komen uit heel Ne derland. Maar je haalt wel een goed economisch cluster uit el kaar. Daardoor verdwijnt veel werkgelegenheid. En daar is het in Zuid-Holland toch al niet zo geweldig mee gesteld." Verbaasd, ook al wil hij het woord zelf niet in de mond ne men, is de Rijnsburgse wethou der economische zaken Vletter. „Twee weken geleden is gede puteerde Van der Sar in Rijns burg geweest. Hij heeft ons ver zekerd dat hij het glastuinbouw- complex in Rijnsburg voor de toekomst wil veiligstellen. Bo vendien is de glastuinbouw een van de peilers in het Pact van Teijlingen (een reeks afspraken over de verdeling van de ruimte in de Duin- en Bollenstreek dat ook door de provincie is onder tekend). Er is hier dus geen pa niek uitgebroken. Ook Polman, portefeuillehouder economische zaken voor het Sa menwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek, houdt het hoofd koel. „Eerst moet het nieuwe ka binet en de Tweede Kamer zich een oordeel vormen over het bebouwen van het Marinevlieg kamp Valkenburg. Stel dat de rijksoverheid meent dat het vliegveld behouden moet blij ven dan gaan provincie en regio samen kijken naar de nieuwe si tuatie. Dan weeg je het econo mische belang van het glastuin bouwgebied Rijnsburg af tegen de grotestadsproblemen van Leiden en de woningbouw. Het is niet goed voor wie dan ook om voor de muziek uit te lopen en alvast locaties te noemen." J. Nederpel, voorzitter van de Vereniging Kloosterschuur, is woest over de claim van Norder op het Rijnsburgse kassenge bied. ,A1 jarenlang worden we elk half jaar getreiterd met dit soort uitspraken die de planning van je bedrijf, ga ik vernieuwen of uitbreiden, onder druk zetten. Zaterdag werd de eerste paal ge slagen voor een groot nieuw kassenbedrijf. Die man leest te gelijkertijd het bericht dat hij straks plaats moet maken voor huizenbouw. Als ze nou willen dat je nog meer een hekel aan de politiek krijgt, dan moet je vooral iedere keer met die mis selijk makende verhalen aanko men." Volgens Nederpel moet, als het Marinevliegkamp niet bebouwd mag worden, eerst worden be keken hoeveel bouwruimte er nog is binnen de bebouwde kommen van de gemeenten in de Leidse regio en Duin- en Bol lenstreek. „Die moet je eerst in vullen. Daarna kun je altijd nog kijken of en wat er opgeofferd moet worden. Maar dat moet niet nu en zeker niet op deze manier." katwijk - De survivalrun in Katwijk voor jongeren van twaalf tot en met zestien wordt steeds populairder. Namen de eerste keer (twee jaar geleden) nog slechts vier teams deel, zaterdag waren er tien ploe gen met in totaal 55 deelnemers. „We hopen dat we die lijn volgend jaar kunnen doortrekken. We hebben nog ruimte over. Maximaal kun nen we achttien ploegen hebben", aldus Jacqueline Geijteman van Kubus 85, dat het evenement met jongerencentrum Scum organiseert. Aanvankelijk werd het festijn opgezet voor jongeren in de wijk Rijn- $l soever. Inmiddels is het bedoeld voor de jeugd in de hele gemeen Start en finish vormden zaterdag het jongerencentrum van Scum de Noordduinseweg. De deelnemers moesten onder meer een st( baan nemen (foto) en verder werden de krachten gemeten op de derdelen polsstokverspringen, kanovaren en pompen of verzuipe°H winnende ploeg bestond uit Michael van der Mey, Richard Nieim huis, Steven Bulk, Anton van Guchten en Erwin Nieuwstraten. R vaj Dick Hogewoning door Jan Preenen noordwijk - Alle politieke partij en in Noordwijk willen een proef met andere sluitingstijden om de overlast in het uitgaansgebied (De Grent en directe omgeving) terug te dringen. CDA, de Pro gressieve Combinatie, WD en Christenunie vinden dat de hore- ca-ondernemers na één uur 's nachts niemand meer moeten toelaten. Iedere bezoeker die daarna een kroeg of dancing verlaat, kan nergens anders meer terecht. Zo'n beperking is er op dit mo ment niet Noordwijk Totaal heeft nog geen tijd bepaald. Over het tijdstip waarop de za ken moeten sluiten, lopen de meningen meer uiteen. Noord wijk Totaal, dat acht van de ne gentien zetels in de raad heeft, denkt erover de sluitingstijd op te schuiven van twee naar drie uur. De WD wil eventueel nog verder gaan en de andere drie partijen willen de huidige slui tingstijd aanhouden. Het is een variant op het 'Leidse' model. Dat systeem is in 1999 ingevoerd na een proef van twee jaar. Het houdt in dat cafés van zondag tot en met donderdag vanaf één uur 's nachts en op vrijdag en zaterdag vanaf twee uur geen bezoekers meer mo gen toelaten. De horeca-onder- nemers bepalen zelf hoe lang ie mand mag blijven. De WD wil niet zover gaan, maar een 'uiter ste sluitingstijd' afspreken. „Dat moet gebeuren in overleg met de horeca", aldus fractievoorzit ter Van der Vlugt. Volgens haar leiden ruimere sluitingstijden tot meer rust. „In Noordwijk ontstaan nu problemen, omdat iedereen tegelijkertijd op straat komt. Er is een run op taxi's en er is veel lawaai. Dat beperk je allemaal als je de mensen spreidt." De horeca is tevreden als de sluitingstijd wordt opgeschoven 'naar drie uur. Eigenaar Kemp van De Stip: „Om zo'n test vra gen we al lang. Als overal de deur om één uur dichtgaat voor nieuwe bezoekers, blijven de mensen echt niet in alle cafés hangen tot drie uur. Velen zul len eerder afhaken en daardoor krijg je vanzelf spreiding." Op dam van The Grand en Beuk van The Champ beamen dat. Noordwijk Totaal wil aan zo'n proef 'in principe' meewerken. De partij stelt daar wel als voor waarde aan dat eerst goed wordt vastgesteld hoe groot de overlast op dit moment is. Fractievoor zitter Van Nes: Als je een proef houdt, moet je na verloop van tijd kunnen vaststellen of de veranderingen effect hebben ge had of niet." De overige partijen zijn van mening dat één uur tussen het sluiten van de toe gangsdeur en de werkelijke slui tingstijd voldoende is om de massa te spreiden. Burgemeester Van der Sluijs verwijst naar het bureau Beke dat vier jaar geleden het advies gaf om tot één uur 's nachts mensen toe te laten en daarna geleidelijk te laten vertrekken. „De vorige raad wilde daar niets van weten. Volgend jaar gaan we de horecanota bespreken. Dan komen de sluitingstijden ongetwijfeld opnieuw aan de or de." Zo lang wil de WD niet wachten. Van der Vlugt kondigt aan de discussie in de raad over ruimere sluitingstijden dit jaar al te willen aanzwengelen. door Jan Preenen noordwijk - Lallende stappers, die plotseling de straat opren nen en voor gevaarlijke situaties zorgen, omdat sommige auto mobilisten zich op het circuit van Zandvoort wanen. Kroeglo pers, die puien van winkels en deuren van omwonenden aan zien voor een openbaar toilet. Een massale run op het beperk te aantal taxi's. Het is het ver trouwde beeld als 's morgens om twee uur enkele duizenden mensen tegelijk op De Grent staan in Noordwijk, noodge dwongen uitgebraakt door de horeca-ondememers. Zij zou den graag langer open willen zijn om de klantenstroom te spreiden. Ook sommige taxibe drijven, de stappers zelf en en kele leden van de SUS-wacht horeca Noordwijk dringen er bij de gemeente op aan de slui tingstijden te veranderen. Een garantie dat de overlast dan wordt teruggedrongen, is het overigens niet. Het beste bewijs is op deze zondagmorgen Sjoerd uit Voorhout. Twintig mi nuten voor de officiële sluitings tijd besluiten hij en zijn vrien den om het voor gezien te hou den. Hij ziet in benevelde toe stand echter een paaltje over het hoofd, struikelt en even later gutst het bloed uit zijn mond. Met enkele tanden gooit hij ook de inhoud van zijn maag eruit. Via een van de sussers en de po litie wordt ambulancepersoneel opgeroepen, dat echter weigert om hem mee te nemen. Niet ur gent genoeg. Luidruchtige pro testen van de vrienden. Als die service dan niet kan worden verleend, kunnen in elk geval toch de tanden teruggeplaatst worden? Niet dus. ,Als hij niet dronken was geweest, hadden we dat misschien kunnen doen, maar zo is er geen beginnen aan", zegt een verpleger. Het advies is om de ouders van Sjoerd maar te bellen. Laten die hem maar ophalen. Een meisje dat door dit mini-drama ook Drukte op De Grent in Noordwijk. Politieke partijen, de horeca en taxibedrijven willen de sluitingstijden veranderen om de overlast terug te dringen. Foto: Henk Bouwman wat bloed op haar armen heeft gekregen, wil weten of zij gevaar loopt. „Is die jongen seroposi tief? Wat moet ik doen?" Naar de dokter gaan voor een tetanu- sinjectie, krijgt zij te horen. „Verder was het eigenlijk een rustig en gemoedelijk avondje. Goed, het bleef door het mooie weer lang druk, maar er is niet zoveel gebeurd. Nou ja, dat inci dentje, enkele gevaarlijke situa ties op de weg en wat gesas te gen deuren, maar verder viel het wel mee", kijkt Jos Opdam te gen drieën tevreden terug. Hij is deze nacht een van de vier sus sers. Een opvallend gezicht in het roodgejackte gezelschap. Hij komt uit Leiden en is zeven jaar geleden met de susploeg in con tact gekomen toen hij zijn twee dochters naar Noordwijk bracht. Een van hen is inmiddels moe der, de ander stapt elders, maar Opdam zelf is in Noordwijk blij ven 'hangen'. „De susploeg vroeg of ik ook wilde meelopen. Dat leek me wel wat. Niet voor het geld hoor, gewoon sociaal. Ik ben toen eerst gescreend door de politie, die hier samen met de horeca en de gemeente aan meedoet. Zeg maar nage trokken om te kijken of ik niet met justitie in aanraking was ge weest. Of ik wat in dat spreiden van de bezoekers zie? Aan de ene kant wel, omdat nu alle ca fés tegelijk dichtgaan. Aan de andere kant houd je veel langer overlast. Dat lijkt me voor om wonenden ook niet zo leuk." Zijn collega Max van Ewijk, die drie jaar geleden is begonnen, denkt daar heel anders over. „Het wordt overzichtelijker als niet iedereen om twee uur op straat staat. Nou is het wel zo dat we intussen gewend zijn aan de drukte en dat we onze pap penheimers aardig kennen. Je weet hoe je ze moet sussen. Vaak gewoon door even te roe pen of te zwaaien om te laten zien dat je er bent. Of door een moppie te vertellen. Je bent dan net een maatschappelijk werker. Maar dat werkt niet altijd. Pas greep iemand me bij m'n keel. Moest ik toch even optreden en 'm neerleggen. Politie erbij. Wat er was, vroeg een agent. O, niets zei ik, ik stond gewoon even te praten met Rik. Die was al lang blij dat ik 'm niet overleverde aan de politie. Dat werkt. Ze krijgen toch respect voor je." Even later duikt Rik op en slaat Van Ewijk vriendelijk op de schouder. De jongen kan zich het voorval nog wel herinneren. „Ik kwam voor een vriend op. Daarom werd ik boos dat die susser zich ermee bemoeide, maar voor ik het wist was het feest en lag ik op de grond. Maar geen rancune hoor. Ik vind het tof dat hij me beschermde tegen de politie." Daar laat hij het bij. O ja, alleen dit nog. Of die slui tingstijd kan veranderen. „Twee uur is het zo. Iedereen drinkt voor die tijd zoveel mogelijk en als ze eruit moeten, zijn ze dronken. Als je wat meer de tijd hebt, doe je het wat rustiger aan en laat je je niet zo snel vollo pen. Dan wordt er ook niet zo veel geknokt als nu." Steun voor dat pleidooi is er vol op. Van Maurice de Haas bij voorbeeld, een van de eigenaren van G-Tax: „Een ruimere slui tingstijd is dé oplossing. Maak er bijvoorbeeld vier uur van om de drukte te spreiden. Het is echt niet zo dat ze dan twee uur later allemaal op straat staan. Men sen worden het op een gegeven moment toch zat. Het probleem is dat we nu om twee uur een hausse krijgen. Iedereen staat te schreeuwen en op de auto's te slaan." Dat geldt zeker niet voor Sandra van der Borgt. De Sassenheimse is om twee uur de rust zelve. Als een van de weinigen heeft ze geen alcohol gedronken. Ze is 'immers' BOB, Bewust Onbe- schonken Bestuurder. „Maar ook ik vind het eigenlijk nog te vroeg om naar huis te gaan. De avond komt nu pas op gang. Niet alleen voor mij. Kijk eens hoeveel mensen hier blijven hangen. Daardoor ontstaan juist problemen." door Gerard Baas lisse - De voorbereiding is rond en de vergunningen zijn gere geld. De Midsummer Dance Party die op zaterdag 22 juni op het parkeerterrein van het Lisse se Fioretticollege gehouden wordt, kan bijna niet meer mis gaan. Bijna niet, want voor de organisatie, speeltuinvereniging De Bijenkorf, resteert nog één wens: er moeten veel meer kaartjes verkocht worden. „We hebben ruimte voor tweedui zend bezoekers. We hebben er duizend nodig om quitte te draaien, maar er zijn er op dit moment nog maar zestig ver kocht." Paul Bouwman, bestuurslid van de speeltuinvereniging in de Oranjebuurt, houdt er ondanks het sombere vooruitzicht de moed in. „Uit ervaringen van anderen die zoiets groots op po ten hebben gezet, hebben we begrepen dat je pas in de laatste weken veel kaartjes wegzet. Dat geloof ik wel. Omdat het buiten is, zullen veel potentiële kaart jeskopers afwachten wat voor weer het wordt." Bouwman en de organisatie moeten er de komende tijd hard aan trekken om kaartjes 12,50 euro) te verkopen. Het draai boek is niet alleen helemaal rond, het feest moet hoe dan ook doorgaan. Alle acts, DJ's, drive-inshows, twaalf man be veiliging, licht- en geluidsinstal laties zijn al betaald. Zo komen bijvoorbeeld The Venga Boys en hoewel Bouwman niet precies wil aangeven wat die act kost, is algemeen bekend dat dat be drag zo'n twintigduizend euro is. De speeltuinvereniging wil met de megamanifestatie vooral iets bieden aan de jeugd vanaf twaalf jaar, voor wie in Lisse te weinig te doen is. „Dat wij niet alleen, dat vindt n meer politieke partijen. He |J belangrijk dat er wat leui Qn beurt voor die kinderen. eel hebben ze Magnifios de opgroeiende jongeren daar komen toch niet alle se tieners op af. Mag toch iets voor jeugd, beetje alternatief is." De Bijenkorf wil ook Midsummer Dance P; tact houden met de 01 de jeugd. De speeltuin, wege de nieuwbouw Oranjebuurt moet v wil na de verplaatsing locatie tussen de Emmasl de Julian astraat naar eenjtzi we stek tussen de Wille en de Koningstraat een j( stuur oprichten. Een tijdens het dansfeest m( voor suggesties en leveren. Twee ideeën sowieso uitgewerkt: een g boulesbaan voor senion een kooi waarin gevoetbimj gebasketbald kan worden eft der dat spelende kinderei uu hoeven te zijn voor rondvi inj de ballen. ide Uit het feit dat de speelö ko eniging met de Dance Pa ee organiseert voor de jeugd waarvan de politie ira geeft dat die is achterg ilei houdt Bouwman een sp de hoop dat de gemeente e nn< eel bijspringt mocht het e h ment op een verlies uitd en Anders moet De Bijenki ke uit eigen kas betalen. „Ik heb nog steeds goede dat dat niet nodig is. We{ in ieder geval alles aan d het bezoekersaantal zo[] mogelijk te krijgen.Het| moeilijk worden, maar v aan de gemeente laten z we dit kunnen en dat one-day-fly zijn." katwijk - De kruising Tjalma- weg-Zanderij in Katwijk gaat volgend jaar weer op de schop. Een tweede linksafbaan voor het verkeer uit de richting Leiden, een verlenging van de busbaan en de aanleg van een fietstunnel moeten het kruispunt klaar ma ken voor de voltooiing van de Zanderij en de Westerbaan. De Westerbaan gaat volgens de provincie een belangrijke ver binding vormen voor mensen die vanuit de richting Leiden naar Katwijk moeten. Omdat ook de busbaan wordt doorgetrokken, wordt de Tjal- maweg op de kruising met de Wassenaarseweg volgens pro vinciewoordvoerder J. Disco zo breed dat het nodig wordt om een fietstunnel onder de krui sing aan te leggen. Dat wordt de derde fietsoversteek, naast de Aa bestaande fietstunnel om m N206 honderd meter va aci richting Katwijk en de bn de N206 een paar honda ter verderop richting Leidi ovi Deze nieuwe tunnel zal dienen voor het fiets >n Wassenaar-Katwijk. Nu beuren er volgens de pra Bid veel ongelukken met fieti ng bromfietsers op de kruis icti zijn precieze cijfers niet bi )f 1 baar. Wordt de weg nog tl Dei dan wordt het aantal onper ken alleen maar groter, provincie. De hele operatie moet v toe jaar plaatsvinden. De km pas een paar jaar gelede ide gelegd en vorig jaar is er nieuw geasfalteerd. Dat wordt straks weer open ier ken. Volgens Disco kon b ns anders. ai NZ

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 12